isen aan ircuits erscherpt Vietnam. Moet dat niet 's afgelopen zijn? 777 ISU-congres voortaan man per wil nog vier land Wielertitelstrijd levert winst op Topspelers willen boycot Wimbledon Fiat Stars en ASVU moeten stap terug jok rijders betrokken bij keuring ia Charles Corver scheidsrechter van het seizoen erckx zeker niet Tour de France Zweden gelijk Netzer naar Real Madrid Winst voor Poloegajewski Ajax wint van Ajax Doe d'er wat aan, beste mensen: giro Den Haag. AKTIE HEEL VIETNAM. rouw/KWARTET DONDERDAG 14 JUNI 1973 SPORT T11/X1S onze speciale verslaggever STERDAM De internationale motorsport organisatie (FIM) nog dit seizoen de beoordeling van race-circuits een andere op- t geven. Ook de coureurs zullen, op hun aandringen, een vertegen- lordiging krijgen in een nieuw te vormen commissie. Daarin zijn lor de sportcommissie van de FIM inmiddels al de Italiaanse cir- itdeskundige Paglia en de Oostenrijkse oud-renner Schneider be- iemd. Tot nu toe werd de keuring van circuits vrij oppervlakkig af werkt door een afgevaardigde van de internationale organisatie en >rd pas na afloop van een evenement rapport uitgebracht. voorzitter van de sportcommissie n de FIM, de Nederlander Henk irik, heeft voorgesteld de 'keurders' rgaande bevoegdheden te geven. Als t plan van Burik doorgevoerd jrdt, zullen zij onder meer wedstrij- n die tellen voor het wereldkampi- nschap de status 'TT' ter plaatse nnen ontnemen. Dit betekent, dat bepaalde wedstrijd wèl kan door- an, maar niet wordt opgenomen in serie voor de wereldtitel. Burik: t is een duidelijke sanctiemaatre- 1. Het is vrijwel niet mogelijk een paald evenement kort voor het be- i geheel af te gelasten. Maar als n wedstrijd het predikaat 'Grote ijs' verliest, zal dat wel een gevoeli- klap voor de organisatie zijn'. FIM heeft in april, tijdens haar ngres in Genève, al besloten de keu- ig van circuits te wijzigen. Door t dramatisch verongelukken van de iliaan Renzo Pasolini en de Finse ireldkampioen Jarno Saarinen, vori- maand op het circuit van Monza in ilië, is er meer vaart achter de plan- n gezet. De dood van Saarinen en isoliini heeft de motorwereld zwaar schokt. Temeer, omdat het rcuit van Monza al jarenlang onderwerp voor felle kritiek is weest. De veiligheid van de cou- V.r.n.l.: Mevrouw Corver, de trofee, Charles Corver. ZEIST (ANP) De 37-jarige Voorburgse arbiter Charles Cor ver is uitgeroepen tot scheids rechter van het seizoen 1972/73, waardoor hij in het bezit kwam van de nieuw ingestelde Willem li-wisseltrofee, alsmede een be drag van 7500 gulden. Mr. G. W. Kernkamp van de scheidsrechterscommissie be taald voetbal gaf in het KNVB- sportcentrum in Zeist een toe lichting op de toekenning van de trofee. Zoals was overeenge komen is uitgegaan van de rap porten die in de loop van het seizoen van de dertig arbiters in het betaalde voetbal zijn bin nengekomen, 'Zo'n 1400 tot 1500 rapporten zijn hiervoor doorge it omen,' zei hij, 'door dit grote aantal hebben we een redelijk uist beeld gekregen.' Hij ver- teelde evenwel niet dat elke beoordeling in feite enigermate subjectief is. De verkiezingvan Charles Cor ver de leden van de scheids rechterscommissie waren een stemmig in hun oordeel bete kent tevens, dat hij als eerste is geplaatst op de lijst van inter nationale scheidsrechters, die wordt ingediend bij de FIFA. De plaatsen twee tot en met vijf van deze ranglijst werden voorts beloond met bedragen van resp. 5.000, 3.000, 2.000 en 1.000 gulden, welke in het bezit kwamen van Theo Boosten, Arie van Gemert, Leo van der IKroft en Jan Keizer. Voorts staan nog op de internationale ilijst, die zeven namen telt, Joop Vervoort en Henk Pijper. laai ^«por 1 «y m reurs zou daar onvoldoende gewaar borgd zijn. Burik: 'Monza is zonder meer een slecht circuit. Ik ben altijd al bang geweest, dat daar iets vrese lijks zou gebeuren. Al moet ik toege ven, dat het ongeluk met Saarinen en Pasolini overal had kunnen gebeuren. Op elke plaats van elk circuit'. Desondanks lijken drama's nodig om de attentie voor de veiligheid in de racesport op te voeren. Ook de cou reurs zelf hebben steeds luider om maatregelen geroepen. Het antwoord klinkt nu pas. De motor-matadoren zelf zijn door de FIM nooit officieel als gesprekspartner aanvaard. Dat was een exclusiviteit voor de nationale or ganisaties. Doordat de coureurs nu zelf hun kandidatuur voor de keu ringscommissie kunnen stellen, lijkt dit taboe doorbroken. Diverse toprij- ders hebben zich inmiddels al bereid getoond in de commissie zitting te ne men. Burik: 'Het is de bedoeling, dat steeds een andere coureur zich hier mee belast. Het zou bijvoorbeeld niet zo gelukkig zijn als Engelsman een circuit in zijn eigen land moest beoor delen. We hopen, dat de commissie dit seizoen al kan functioneren. De oude opzet is in feite nooit bevredi gend geweest. Dan ging één lid van de sportcommissie naar een bepaalde wedstrijd. Die man werd dan door de organisatoren in de watten gelegd en bracht achteraf pas rapport uit'. De FIM heeft met het aanstellen van de speciale keuringscommissie een aanzet gegeven tot een harder beleid met betrekking tot de veiligheid in de motorsport. Burik: 'We zijn van plan de zaken in 1974 bijzonder streng aan te pakken'. Een uitspraak, die aan het verdronken kalf en het late dempen van de put doet denken. Burik: 'Ei genlijk is dat ook wel zo. Maar als we eerder scherpe maatregelen hadden genomen, had dat een stopzetten van de motorsport betekent'. Door de groei van de motorsport heeft de FIM haar eisenpakket echter kunnen uitbreiden. De organisatoren van wedstrijden zijn inmiddels met een concurrentie-positie geconfron teerd. Burik weer: 'Als je vroeger de organisatie een aantal eisen voorleg de, reageerde zij met een 'dan maar niet'. We waren toen blij dat we over circuits konden beschikken en hadden moeite om tien organisaties voor de Grand Prix-races te vinden. Dat is nu voorbij. Er zijn kandidaten te kust en te keur. We kunnen nu eisen gaan stellen. Er is een keerpunt geweest'. Vooral wat de beveiligingsmaatrege len betreft, is de motorsport nog steeds voor een groot deel afhankelijk van de autoracerij. Circuits worden veelal op de autosport afgestemd. De vernieuwingen op de piste van Zand- voort zijn daar een duidelijk voor beeld van. De daar aangelegde vang rails komt weliswaar de veiligheid van de autosport ten goede, maar ver- BOEDAPEST Zweden dringt vrijwel zeker door tot de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. In Boedapest sleepten de Zwe den gisteren een 3—3 gelijkspel weg tegen Hongarije, dat moest winnen om nog een kans te maken. Zweden heeft nu in de resterende wedstrijd tegen Malta voldoende aan een overwinning met twee doelpunten verschil. De Zweedse doelpunten werden giste ren gemaakt door Kindvall (37), San- berg (55) en PSV-aankoop Edström (76). Voor Hongarije, dat met een sterk verjongd team aantrad, verzorg den Koxma (7), Vidats (60) en Zambo (71) de doelpunten. Stand in groep 1 Oostenrijk 6 3 Hongarije 6 2 Zweden 5 2 Malta 5 0 14—7 12—7 13—7 0—18 Moeilijkheden bij prof schaatsers Een ongelukje op het 'veilige' circuit van Assen. In de brede grasstrook wordt de gevallen Nico Polane verzorgd, terwijl links de Spanjaard Angel Nieto voorbij raast. hoogt het gevaar voor de motorsport. De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging (KNMV). heeft dan ook ernstige bezwaren aangetekend, dat er voor de reconstructie van het circuit géén overleg met de motorwereld is geweest. De motorsport heeft ruimte nodig. Om de veiligheid zo hoog mogelijk te maken moeten de circuits zich aanpas sen. Burik: 'De snelheid van de moto ren en de ontwikkelingen op tech nisch gebied, geven geen marge meer. Het maakt niets uit of je nu met 200 of met 250 kilometer tegen een muur rijdt. Die muur moet er niet zijn. Mijn devies is: geef de coureurs de ruimte, neem onnodige obstakels weg. En als er obstakels zijn, dan kunnen ze eventueel hun nut bewijzen door een val te breken. Je moet in ieder geval die maatregelen nemen, waar door de coureurs kans hebben er le vend af te komen'. Het circuit van Assen, waar de inter nationale motortop zich volgende week zaterdag weer voor de jaarlijkse strijd om de Tourist Trophy meldt, heeft qua veiligheid internationaal een uitstekende naam. Burik: 'Assen is hèt voorbeeld van een circuit, waar op je risico's kunt nemen. Al geeft natuurlijk niet één circuit een absolu te garantie voor de veiligheid. Assen biedt evenwel veel ruimte. Dat is be langrijk'. De meute coureurs begeeft zich na de Grote Prijs van Joegoslavië, die dit weekeinde toch doorgaat, naar de Drentse heide. Hoe lakoniek organisa toren van grote races op de dood van twee toprijders kunnen reageren, be wees gisteren Jaap Timmer tijdens een persconferentie over de komende TT. Timmer: 'Het verongelukken van Saarinen en Pasolini werpt een scha duw over het Grand Prix-seizoen. Maar de strijd is nu meer open. Er zijn meer kanshebbers'. GERRIT DEN AMBTMAN KOPENHAGEN (ANP) Tijdens het ISU-congres in Kopenhagen is het besluit genomen om voortaan bij Europese en wereldkam pioenschappen hardrijden nog maar maximaal vier in plaats van de tot nu toe gebruikelijke vijf rijders per land toe te laten. De ISU nam deze maatregel om de titelstrijd voortaan vlotter te laten verlopen 'Vooral voor de sterke schaatslanden betekent de maatregel een of fer.' aldus jhr. mr. W. Quarles van Ufford, die namens de KNSB het congres in Kopenhagen bijwoont, de ISU bepaalde echter dat alle landen die normaal het recht hebben om een rijder af te vaardigen naar een Europees of wereldkampioenschap hun ploegen mogen aan vullen tot vier deelnemers voorzover zij in het klassement na drie af standen van het vergelijkbaar kampioenschap van het jaar daarvoor rijders onder de eerste twintig hebben. Van onze sportredactie LONDEN De kans dat een groot aantal toptennissers niet zal verschijnen op de toernooien van Queens Club en Wimbledon is gis teren nog groter geworden. Bespre kingen tussen de ILTF (Internatio nale Tennis Federatie) en de ATP (Associatie van Tennis Profs) le verden geen enkele verandering in de standpunten op. De ATP blijft vasthouden aan de eis dat de Joe- goslaviër Nikki Pilic de kans moet krijgen uit te komen op de toer nooien. de ILTF houdt vast aan de schorsing van Pilic tot 30 Juni. De moeilijkheden rond Pilic ont stonden toen hij de Joegoslavische bond liet weten zich niet vrij te kunnen maken voor de eerste ron de van het toernooi om de Davis Cup. De bond schorste Pilic daar op voor negen maanden, een schor sing d'/* later door de ILTF werd teruggebracht tot bijna een maand. De ATP gaat daar echter nog s'e°ds niet mee akkoord en als dreigement werd aangevoerd dat de 7 leden van de prof-bond zul len weigeren uit te komen in En- gelands grootste toernooi deze maand. De prof. organisatie is nu aan het nn'iprzoeken of er gerechtelijke stappen kunnen worden onderno men tegen de ILTF. Het lijkt hen de enige oplossing voor het con flict Cliff Drvsdale, de voorzitter van de ATP verklaarde gisteren: 'Ik denk dat de kansen dat loden van onze organisatie op Queens C'uh en Wimbledon zullen spelen on het ogenblik fiftv-fifty ligeen. Maar het dreigt steeds meer door te slaan in het nadeel van de ILTF. Dat is heel erg jammer. We hebben 7 aangesloten spelers en geen van hen zal spelen als de schorsing van Pilic niet wordt op geheven. Wc vechten niet tegen Wimbledon, we zouden het ver schrikkelijk vinden om iets tegen dit grootse toernooi te onderne men, nee we vechten alleen tegen de ILTF.' De twee grote kansheb bers voor de overwinning op Wim bledon. de Amerikaan Stan Smith en de Roemeen Ilie Nastase zijn beiden lid van de ATP. Volgens Basil Reay, de Britse se cretaris van de ILTF zal Wimble don door gaan, ook al weigeren een groot aantal topspelers te ver schijnen. Het toernooi wordt vol gens Reay alleen wel erg gedevalu- Cliff Drysdale vechten tegen ILTF eerd als alle topspelers verstek la ten gaan. 'Achteraf gezien zijn. wc gestruikeld over het feit dat ffc de schorsing van Pilic terug hebben gebracht van negen tot drie en een halve week. Vóór die uitspraak tot stand kwam hebben we ons dr da gen over gebogen.' Basil Reay wilde niet meer kwijt over de affaire. Wel zei hij dat er nog steeds geen officieel bericht van verhindering was gekomen van de ATP-leden. Daarom zullen hun namen ook volgende week woens dag bij de loting gewoon op het bord verschijnen. 'Als zij zich toch terugtrekken, dan pakken we dat probleem pas aan', aldus Reay. Ondertussen is ook bekend gewor den dat de ATP maatregelen zal nemen tegen Ilie Nastase de Ame rikaan Clark Graebner en de Itali aan Adriano Panatta. Het drietal had zich ingeschreven voor het John Player toernooi dat op het ogenblik in Nottingham wordt af gewerkt. Zij hebben zich uit dit toernooi teruggetrokken zonder goede redenen. Naast dit trio heb ben ook de Fransman Pierre Bar- thes en de Amerikaan Vitas Geru- laitis het af laten wetend DUSSELDORP (SID) GUnther Net zer zal volgend seizoen voor Real Ma drid uitkomen. Helmut Grasshof, voorzitter van Borussia Mönchenglad- bach, verklaarde gisteren na terug keer uit Madrid dat zijn vereniging en de Spaanse ploeg overeenstemming hadden bereikt over de overgang van de Duitse international. Hij wilde niet zeggen hoe hoog de transfersom was. In welingelichte voetbalkringen wordt echter gesproken van een be drag, dat aanmerkelijk boven de één miljoen gulden ligt. Netzer verbleef al enkele dagen in Spanje. Op eerste pinksterdag werd duidelijk dat er een goede kans was dat overeenstemming zou worden be reikt. Een bestuursdelegatie onder lei ding van Helmut Grasshof is daarop naar de Spaanse hoofdstad gevlogen. Enkele weken geleden had Netzer al laten weten zijn contract met Borus sia niet te zullen verlengen. Kort daarop kreeg hij een zeer lucratieve aanbieding van de Spaanse ploeg. Ook FC Barcelona toonde belangstelling voor de aanvoerder van de Borussen. Volgens het Joegosla vische dagblad Novosti heeft Real Ma drid een bod van 200.000 dollar (560.000 gulden) gedaan op de Joego slavische international Ilija Petkovic. ,N (AFP) Het Italiaanse ex- rtieve merk Molteni, waarvan Merckx (België) de kopman is, «ft in Milaan officieel bekend gc- akt dit jaar niet te zullen deelne- 'n aan de Ronde van Frankrijk, die 30 juni in Schcvcningen begint. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fiat Stars heet weer Blue Stars. Nadat de club gedurende enkele jaren gesponsord door Fiat-dealer Leonard Lang, onder de naam Fiat Stars in het veld verscheen, heeft men weer een stap terug moeten doen. Een noodkreet via een advertentie om op het laatste moment nog een sponsor te interesseren heeft geen succes gehad. Voor Fiat Stars betekent dat, dat het eer ste team in zijn geheel vertrekt naar andere verenigingen die wel aantrekke lijke voorwaarden bieden om een jaar basketbal te spelen. Ook ASVU, de basketbalvereniging van de Vrije Universiteit heeft geen spon sor kunnen vinden. Volgens voorzitter De Boer houdt dit in dat de club het het volgend jaar weer in de eerste klasse gaat proberen. 'Van daar uit zullen we proberen weer een sterk team op te bouwen dat in de eredivisie op korte termijn mee kan komen'. Voor het eens zo bloeiende Amsterdamse basketbal heeft deze ontwikkeling ern stige gevolgen. Alleen het gepromoveerde Landlust heeft een sponsor (Delta- lloyd) kunnen vinden. Zoals het er nu uitziet zal dat dan ook volgend seizoen de enige Amsterdamse eredivisieclub kunnen zijn. Het idee om een sterk stad-team te vormen uit liet totaal van overgebleven clubs is niet haalbaar ge bleken. De KNSB nam een voorstel terug om alleen die rijders aan de 5000 meter te laten meedoen, die een persoonlijk record van maximaal 8 minuten heb ben. Het congres nam wel een voor stel aan om voortaan bij de indeling van de 500 en 5000 meter in twee groepen te laten plaats vinden. In de eerste tien paren worden de KNSB had dat graag andersom gezien de sterkste rijders ingedeeld. In de twee de tien ritten de zwakkere rijders. Ook hierbij geldt het vergelijk met het kampioenschap van het vorig jaar met betrekking tot de eerste twintig na drie afstanden. Het wereldkampioenschap voor jon gens en meisjes, dat tot nu toe offi cieus was, heeft op het congres een officiële status gekregen. Het kampi oenschap zal voortaan gecombineerd worden verwerkt. Aan het wereldkam pioenschap voor junioren zullen die rijders en rijdsters mogen deelnemen, die op 1 oktober nog geen twintig jaar zijn. Het congres besloot ook tot instand houding van het Europese schaats kampioenschap voor dames. Het be stuursvoorstel om dit kampioenschap van de lijst af te voeren omdat er voortdurend problemen zijn bij het vinden van organisatoren, werd afge wezen. De vergadering was van me ning dat het niet juist was om deze maatregel te nemen omdat dit discri minatie van het damesschaatsen in houdt. Als er geen organisator te vin den is in een bepaald jaar zal de Eu ropese titelstrijd dat jaar niet gehou den worden. Een Amerikaans voorstel om de Euro pese kampioenschappen voortaan open HILVERSUM (ANP) De tweede ronde van het AVRO-toernooi heeft zeven speeluren gevraagd en nog zijn de partijen niet alle geëindigd. De hangpartij is Geller-Timman, een wonderlijk duel. Na de opening kreeg de Russische grootmeester de wind fors in de zeilen. Na vijf uur spelen brak hij af met een sterke vrijpion, benevens loperpaar contra paard-lo per. De verwachting was, dat het technische proces niet al te moeilijk zou zijn doch de Nederlander wist zeer vele troeven, van een diepte-ver dediging uit, ter tafel te brengen. Of Timman werkelijk remise kan houden zal de analyse moeten uitmaken. Poloegajewski won tegen Ivkow. Het proces vroeg zeven uur. De kampioen van Joegoslavië had het in het mid denspel moeilijk. In de avonduren moest hij een toreneindspel verdedi gen met een minus-pion. Na omzichti ge manoeuvres wist Poloegajewski de defensie op te rollen. Andersson-Ljubljevic was gedurende uren een aantrekkelijk gevecht. De Zweed had kansen doch miste één fi nesse. Toen slipte Ljubojevic moeite loos weg naar een puntendeling. TWEEDE RONDE: Geiler—ximman afg., Po loegajewski— Ivkov 1—0, Sax—Szabo >,6. AnderssonLjubojevic *h—xh. Afgebroken parUj uit de eerste ronde: Sax—Poloega jewski 1—0. Stand: Sax cn Szabo lVi, Andersson, Ljubo jevic, Poloegajewski 1, Timman '6 1 afg., Ivkov Geiler 0 1 afg. te verklaren zodat ook rijders van buiten Europa kunnen deelnemen, haalde geen meerderheid in de verga dering. Nederland stelde daarop voor de landen die voor het wereldkampi oenschap, wanneer dat in Europa wordt gehouden, toch al verre reizen moeten maken en dikwijls al ten tijde van de Europese titelstrijd in dit we relddeel zijn, dan buiten mededinging te laten uitkomen. Dit compromis voorstel haalde ook geen meerderheid In de profschaatssector in Nederland rommelt het echter midden in de zo mer ongekend hard. Jos Valentijn heeft al laten horen weinig vertrou wen te hebben in de plannen van de International Speed Skating League (ISSL). De Nederlander weet van die plannen neg niets af, maar heeft wel gesteld dat de ISSL deze week nog opening van zaken zal moeten geven. Als dat niet het geval is, zo dreigde Valentijn, 'stap ik op'. Hij heeft ISSL- voorzitter Ned Nealy in een brief zijn ideeën meegedeeld. Valentijn verwijt de ISSL ondermeer dat door noncha lance goede trainers verloren zijn ge gaan, waardoor op dit moment nog niet getraind kan worden. Organisatie tan beroepsrijders eist geld BREDA De organisatie van de Nederlandse wielerkampioenschap pen voor profs, amateurs en dames (de stichting Limburgse wieler clubs) speelt financieel quitte als op beide dagen van de titelstrijd in Valkenburg (23 en 24 juni) tezamen 50.000 betalende bezoekers komen. De organisatoren verklaarden op een persconferentie in Breda dat met de kampioenschappen een bedrag van 122.000 gulden aan kosten is gemoeid. Het leeuwendeel daarvan vormt het bedrag, waarvoor de stichting de kam pioenschappen heeft toegewezen gekregen van de KNWU (53.750 gul den). Een grote post is ook het be drag dat als schadevergoeding is geëist door bedrijven die zich langs het par koers in Valkenburg bevinden. Van de eventuele winst, die de stich ting zal boeken en die nagenoeg zeker behaald zal worden, draagt de stich ting op vrijwillige basis, tien procent af aan de KNWU. Tien procent aan de Vereniging van beroepswielrenners (VVBW). Op de persconferentie kwam overigens wel tot uiting dat de leden van net stichtingsbestuur zich min of meer geprest voelden om een bedrag (minimaal 3000 gulden) afge zien van w inst aan d e VVBW te schenken. Er werd aan de VVBW een gift aangeboden, nadat op de algemene vergadering van deze vereniging stem men waren opgegaan (waar het be stuur zich overigens van distantieer de) om de kampioenschappen te boy cotten als er geen percentage van de winst aan de bond zou worden afge dragen en nadat de KNWU een ver zoek van de VVDM om een bijdrage van tien procent van het bedrag van inschrijving had afgewezen. ATHENE (UPI) Europees kampi oen Ajax heeft gisteren in Salamis met 2-0 gewonnen van Ajax Salamis. De strijd werd voor een groot aantal toeschouwers gespeeld op het eiland Salamis, voor de kust bij Athene. Ajax was voor deze wedstrijd uitgeno digd door de burgemeester van Sala mis, de plaats waar de held Ajax ge boren zou zijn. De doelplunten van de Nederlandse helden werden gemaakt door Johnny Rep. (ADVERTENTIE) Nu de rookwolken langzaam optrekken worden de littekens beter zichtbaar. Herinnering aan een oorlog die u niet wenste, maar ook niet kon voorkomen. Wat u wel kunt doen is érger voorkomen. Door Vietnam zo snel mogelijk op de been te helpen. Die ellende moet de wereld uit. Vindt u ook niet?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15