eluwe dreigt een oestijn te worden Jonge werklozen minder snel aan 't werk ssi; VVDM-voorzitter na 'n kwartier al vrij Hoyman en Schuurman stopt reizenverkoop u \oogste tijd voor maatregelen Albert Mol in museum raw in zee bij S twijk verdronken oef met bilofoon op NS-treinen Mode uit de Sowjet Unie Mertens in Genève Twee doden bij ongeluk op de Afsluitdijk Verkeersbalans: 20 doden 87 zwaargewonden Onderzoek van Utrechts arbeidsbureau brengt aan 't licht lerikaan in Amsterdam weken aan druggebruik In Amsterdam veel vraag naar jongeren >irishmoss< Het weer ^/KWARTET WOENSDAG 13 JUNI 1973 BINNENLAND T3/K5 41 een onzer verslaggevers »i» jg Wanneer er niet snel maatregelen genomen worden, zal de Veluwe in, aderen in een zandwoestijn. van de oorzaken is volgens de Milieuraad de massarecrea- Andere zaken die het karakter je Veluwe aantasten zijn de we de verstedelijking en sommige lire onderdelen (onder meer de jsis Deelen). Het is met name de van het aantal wegen (autowe- toeleidende wegen en een fijnma- gt van landelijke wegen) die te recreatiedruk heeft bevorderd, uil gisteren in Ede gehouden onferentie, waar de brochure jersontwikkeling op de Veluwe' 1 (toegelicht, is met nadruk gesteld hoog tijd is voor een herstruc- ;ng van dit voor West-Europa te gebied. iijn bezig de kip met de gouden a te slachetn.' zei de heer J. jef, it, secretaris van de Milieuraad, verdergaande aftakeling van de te voorkomen, moet enerzijds worden aan grotere veheers- jtden; er is tot voor enkele jaren te oppervlakkig contact geweest t instellingen als Staatsbosbe de Nederlandse Vereniging tot ;d van natuurmonumenten, de de- houtvesterijen en de andere bos- rij;. oren. Anderzijds moeten we- i reemde elementen geleidelijk verwijderd worden. Hierbij be- ook een aantal wegen. De cam- lad moeten vanuit het groenmassief be-i lijnen naar marginale landbouw- be- len. rij. «orzitter van de Milieuraad, dr. [van Eek, zag het nog niet één- drie gebeuren, maar hij zou al djn, als er kalmpjes aan een om- iag van het beleid komt. De be- maatregelen zijn te vinden in de gedachte van een nationaal land schapspark 'Veluwe'. Met het realise ren van een juridisch kader hiervoor dient spoed betracht te worden. Voor lopig kan in het raam van enkele in voorbereiding zijnde streekplannen het een en ander gedaan worden. Campings de recreant niet is uitgebannen, maar die naarmate men er dieper in komt stiller wordt. Die gedeelten zouden dan alleen te voet betreden mogen worden. Wie gemotoriseerd komt, zal zijn voertuig op een gege ven ogenblik moeten achterlaten. Dat betekent ook dat de kampeerbedrijven naar de rand dienen te verhuizen. Een tijdje geleden heeft het provinci aal bestuur van Gelderland erop ge wezen, dat alleen de Veluwe meer campings telt dan heel Zwitserland. Het illegale kamperen neemt hand over hand toe. In enige gevallen zijn inmiddels van overheidswege caravans weggesleept. Als een voorbeeld hoe de Veluwe ern stig door de massarecreatie wordt aan getast, werd de Ginkelse Heide ge noemd, die door de rijksweg Ede-Arn hem wordt doorsneden. Wat de niet- aflatende honger naar steeds weer nieuwe wegen betreft, werd de aan dacht gevestigd op plannen om de weg Nunspeet-Elspeet, waar alleen tij dens de mooie weekeinden wat ver keersmoeilijkheden zouden optreden, te veranderen in een tientallen meters brede route met hoofdrijbaan, paral lelwegen enzovoorts Opgemerkt werd dat het op verschil lende manieren uit de hand kan lo pen. De Posbank is, sinds deze ruimer toegankelijk is, aan erosie ten prooi gevallen. Aan de Renkumse Beek dreigt het landgoed Kwadenoord, dat aanvankelijk bedoeld was voor pas- poortkampeerderij, te 'verworden' tot een gewone camping. En zijn er tien tallen voorbeelden. Het beeld dat de Gelderse Milieuraad voor ogen staat, is een Veluwe waar Open plekken Of alle gedeelten van de Veluwe, waar de stormen van november en april huis hielden, herbebost moeten worden, acht men nog de vraag. Er zijn twee- tot drie miljoen bomen om gewaaid of ontworteld. Mogelijk zal de Veluwe in de toekomst meer open stukken vertonen. Dat was honderd jaar geleden ook zo, toen Nederland veel meer heide bezat. Een commissie zal Gedeputeerde Sta ten van Gelderland deze zomer een aantal aanbevelingen doen over het probleem van de openbare zandwegen op de Veluwe. Het is de bedoeling een aantal hiervan af te sluiten. De voorzitter van de Milieuraad, dr. Van Eek, was gisteren nogal verbaasd over minister Vorrink, die dezer da gen indien de berichten juist zijn gezegd zou hebben, dat infiltratie van drinkwater op de Veluwe niet veel kwaad kan. De heer Van Eek vond dat nogal voorbarig. De commis sie voor deze problematiek heeft in tussen negen maal vergaderd. Toch is zij nog tot geen enkele conclusie ge komen. Een groot aantal instituten is nog bezig onderzoekingen te doen. Zij hebben nog zeker een jaar nodig, al vorens hun bevindingen te kunnen publiceren. Albert Mol zit geduldig op een krukje om zijn hoofd te laten opmeten voor zijn wasbeeld, dat het museum van Madame Tussaud in Am sterdam zal sieren. ,ee, HJK De politie van Katwijk gisteren ongeveer twee kilome- it de kust het lijk opgevist van Dgeveer 40-jarige vrouw. Haar li- was gesignaleerd door een heli van de marine die meedeed een zoekactie naar de vrouw, identiteit is riog niet bekend, ewoner van de Katwijkse boule- jr- iag gistermorgen rond zes uur Jrouw de zee inlopen. Zij was Ag uit zijn gezichtsveld verdwe en J üe man waarschuwde daarop de en de politie die onmiddellijk straal van veertien kilometer deien zoeken. Daarbij werden een en twee enfcpters van de marine en red- n* footen van de Katwijkse reddings- «j de en de politie ingeschakeld. W #nd twaalf uur bleven de zoekac- »nder resultaat maar toen de he rs en het vliegtuig weer naar inebasis Valkenburg terugkeer- '5j intdekte de bemanning van de :e het lijk van de vrouw. Met mmen werd de plaats afgeba- J;, len het lichaam werd daarop *en politieboot met assistentie Scheveningse kotter Mercurius l water gehaald. 0 tCHT De Nederlandse Spoor- zullen in 1974 een proef nemen !en radiografische verbinding treinmachinisten en verkeers- 1. Het experiment met het telerail genaamd zal hebben op de spoorlijn Amster- -Haarlem. De kosten hieraan wden worden geraamd op een I miljoen. doel van het telerail-systeem ,o de machinisten radiografisch be- »ar worden voor de verkeerslei- 1 Bij rampen kan dan direct op .ontstane situatie worden inge- n- Tevens kunnen leiders van Ploegen langs, de trajecten in 'et treden via portofoons met de «nde treinen. Ook het reizigers- n- ter zal profijt kunnen trekken 'et systeem. Mededelingen die de inist ontvangt over vertragingen, uitingen en overstapmogelijkhe- hinnen via de intercom direct doorgegeven. de lijnen zullen basisstations len ingericht via welke het radio- *ch contact kan worden gemaakt. Jerbindingspost kan een gesprek worden gevoerd. Alle mobilo- i zullen worden uitgerust met jarmknop. Wordt deze ingedrukt, krijgt elke machinist een signaal «1 op te letten op eventueel ge- de duur van de proef is nog bekend. Mocht deze positief uit- l, dan zal het echter toch nog 'nige jaren duren eer het gehele riandse spoorwegnet hiermee is et "Kt. !n: Van een onzer verslaggevers UTRECHT/DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gister morgen besloten de tenuitvoerlegging van de straf die zeven hoofd bestuursleden van de WDM was opgelegd, op te schorten. Voor ex WDM-voorzitter Kees Beemsterboer, een van de zeven, betekende dat besluit dat hij slechts een kwartier in de militaire gevangenis in Nieuwersluis hoefde door te brengen. Mode uit de Sowjet-Unie. Twee modellen van Armeense ontwerpers van het modehuis Yerevan. De hoofdbestuursleden van de vereni ging van dienstplichtige militairen zijn veroordeeld tot een maand gevan genisstraf, omdat ze op 1 augustus vo rig jaar de zogenaamde groetweiger- dag hebben georganiseerd. Hun ver zoek om gratie werd in de nadagen van het kabinet-Biesheuvel afgewezen. Kees Beemsterboer, de enige van de veroordeelden die nog in dienst is, moest zich gistermorgen in Nieuwer sluis melden. Vorige maared was gun stig beschikt op zijn verzoek om op schorting van de tenuitvoerlegging van zijn straf tot na de vorige week gehouden jaarvergadering van de WDM, waarop hij als voorzitter af trad. Gistermorgen werd bij het mi nisterie van justitie een tweede gra tieverzoek ten behoeve van de hoofd bestuurders ingediend. Na overleg tussen de ministeries van justitie en defensie werd een als plaatsvervan gend commandant in Nieuwersluis op tredende kapitein telefonisch meege deeld dat Beemsterboer voorlopig in vrijheid kon worden gesteld. Het mi nisterie van justitie zal een onderzoek instellen naar de door de WDM aan gevoerde nieuwe gronden voor gratië- ring. Van der Louw Aangenomen mag worden dat achter de schermen PvdA-voorzitter André van der Louw een belangrijke rol heeft gespeeld. De PvdA-voorzitter was gistermorgen ook bij de gevange nis aanwezig, toen Beemsterboer zich daar meldde. Hij was in gezelschap van onder anderen Jan Nagel, hoofd- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een van de twee oudste Nederlandse reisbureaus, het zestig jaar bestaande bureau Hoyman en Schuurman in Amster dam, heeft besloten de reizenverkoop te staken. bestuurslid van de PvdA, en Erik Jurgens, Tweede Kamerlid van de PPR. Nadat Beemsterboer weer in vrijheid was gesteld, zei Van der Louw dat de opschorting van de straf waarschijnlijk tot een snelle en gun stige beslissing over de gratieverzoe ken zal leiden. De negen afdelingsbestuurders van de WDM die tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld wegens de organisatie van een sit-down-staking in een kazerne in Wezep zullen binnenkort eveneens op nieuw een gratieverzoek indienen. Hoofd- en afdelingsbestuurders van de WDM hadden zich aanvankelijk afge vraagd of het wel zin zou hebben voor de tweede maal om gratie te vra gen, omdat de verzoeken terecht ko men bij dezelfde minister van justitie, Van Agt, die ze in eerste instantie af wees. SCHIPHOL Staatssecretaris Mer tens van sociale zaken woont in Genè ve een gedeelte bij van de internatio nale arbeidsconferentie, die daar deze week is begonnen en tot 27 juni zal duren. De staatssecretaris is voor deze eerste officiële reis in zijn nieuwe functie maandag van Schiphol vertrokken. Aan deze conferentie, di e elk jaar wordt gehouden nemen delegaties deel van werkgevers en werknemers organisaties en regeringsvertegen woordigers. De heer Mertens zal vandaag naar Ne derland terugkeren. Door de sterk gestegen kosten, de in verhouding lage commissie en grote bewerkelijkheid van deze tak van het bedrijf, was het volgens de directie niet langer verantwoord de reisafde ling te handhaven. Besprekingen over overname van deze activiteiten door het bureau Mliller en Co zijn in een vergevorderd stadi um. Aangenomen wordt, dat de 32 personeelsleden die zich met de sa menstelling en verkoop van het toe ristische pakket bezighielden, even eens naar MUller zullen gaan. Het cargadoorsbedrijf en boekingskan toor voor scheepspassages (die tot nu toe toch al de belangrijkste inkom stenbron vormden) zullen worden ge handhaafd. In de reiswereld is het besluit van de directie van Hoyman en Schuurman als een schok aangekomen. Sedert lang stond het bureau bekend als een zeer solide onderneming, die zich vooral toelegde op reizen 'voor het betere publiek'. Van een verslaggever LEEUWARDEN De dertienjarige IJtje van der Berg uit Leeuwarden en de 21-jarige Francois Arnoldus Schui- ting uit Heerhugowaard zijn omgeko men bij een ongeluk op de Afsluit dijk. Het meisje was de zeedijk aan de waddenkant opgelopen terwijl haar vader en moeder in de auto wachtten voor de brug bij Kornwerderzand. Toen de bomen van de brug opengin gen waarschuwde de vader zijn doch tertje door te claxonneren. Het meisje liep plotseling de weg op tegen de motor, die van de andere kant kwam aanrijden. De motprrijder en het meisje waren op slag'dood. de duopas sagier op de motor werd zwaarge wond. APELDOORN De 22-jarige M. de Ruiter uit Apeldoorn kwam op de Hoofdweg in Loenen om het leven toen e motor waarop hij als duopassa gier meereed uit de bocht vloog. De 22-jarige bestuurder van de motor werd zeer ernstig gewond. WINSCHOTEN De 27-jarige M. Lammertsma uit" Winschoten is omge komen toen hij op de Sint Fietersholt in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een lichtmast botste. NORDHORN De 21-jarige H. Hui- ting uit Coevorden is in Nordhorn (Duitsland) met grote snelheid met zijn auto tegen een boom gereden. Een mede-inzittende werd levensge vaarlijk, twee anderen werden ernstig gewond. DIEREN De zevenjarige Nico de Graaf is door een vrachtauto gegrepen en gedood toen hij een kruising in zijn woonplaats overstak. DEN HAAG In het afgelopen week einde waren 20 doden en 87 zwaarge wonden ten gevolge van verkeersonge lukken te betreuren. Deze balans van het verkeer tijdens het pinksterweek- einde werd dinsdagmiddag bekend gemaakt door de heer Van Doesburg, commissaris van politie te Utrecht, belast met verkeerszaken en vice-voor- .zitter van de centrale politie verkeers- commissie. Bij de doden en gewonden waren bij zonder veel bestuurders van tweewie lige voertuigen betrokken. Vooral bij bromfietsers was het niet dragen van helmen hiervan grotendeels oorzaak, aldus de heer Van Doesburg. Op twee de pinksterdag viel het op dat slechts enkele aanrijdingen naar verhouding veel zwaar gewonden opleverden, doordat de bij deze aanrijdingen be trokken voertuigen veel personen be vatten. Een ander punt was dat de verkeersdeelnemers tussen 16 en 23 jaar in verhouding tot de overige slachtoffers zeer sterk vertegenwoor digd waren. Van een verslaggever UTRECHT Jongere werklozen komen, althans in de stad Utrecht, minder gauw aan de slag. Vroeger stonden ze bij het arbeidsbureau in die stad globaal een maand ingeschreven, nu vaak drie maanden of langer. Dit heeft het arbeidsbureau in Utrecht vastgesteld bij een onderzoek onder 255 ingeschreven jongeren onder de 25 jaar. SIERDAM In e n huurkamer ie Van Eeghenstraat is George uit Sommerville (Massachus- in de VS, dood aangetroffen. gestorven aan een overdosis ,'erdovende middelen, die hij Mf met een spuit had toegediend, fflan, die volgens de politie een 'ietnamstrijder is, lag half over Iheen. Hij had zijn linkerarm f.j Jogden met een broekriem en I. in zijn rechterhand een injec- e jMt vast. Patholoog-anatoom dr. J. jenrust heeft na sectie geconclu- 'r(1 dat Cramer door een te grote J drugs is gaan overgeven en ge- Als oorzaken van deze langere werkloosheid kunnen onder meer worden genoemd: 'geen werkgelegenheid' (61), 'hoge salariseisen' (elf) en 'tekort aan vakbekwaamheid' (twin tig). Veruit de grootste groep (122) is echter die, welke door 'karakter, mentaliteit en representatie' geen baantje kon vinden. Het gaat om jon- gelui, die door allerlei oorza ken moeilijk door het bedrijfs leven worden geaccepteerd of kunnen worden ingepast. Er zijn zwangere meisjes onder, maar ook pas uit Suriname in ons land aangekomen jonge ren, die zich nog niet hebben aangepast aan de Nederlandse verhoudingen. Lang haar blijkt, wordt opgemerkt, in het algemeen niet meer zo be zwaarlijk te zijn. De heer Belwinkel, directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau in Utrecht, heeft de in druk dat deze globale statis tiek mede beïnvloed wordt door het sneller van werk wis selen door jongeren. Als het werk of de arbeidssituatie niet meer bevallen, zijn jongelui tegenwoordig sneller geneigd ontslag te nemen dan vroeger, óók als ze nog geen nieuwe baan hebben. Steeds meer jon geren blijken minder belang stelling te hebben voor de hoogte van het loon dan wel voor het plezier in het werk en een plezierige arbeidssitua tie. De resultaten van dit Utrecht se onderzoek werden bekend gemaakt tegelijk met de publi- katie van de werkloosheidscij fers over de maand mei: op nieuw is in die maand de werkloosheid gedaald, en wel met in totaal 12.290 personen. Het voor "het seizo.en gecorri- geeerde cijfer is in mei echter vrijwel gelijk gebleven. Het werkloosheidspercentage be draagt nu voor het gehele land: voor mannen, 2,6 en voor vrouwen 1.8. Het totaal aantal werklozen (mannen én vrouwen) bedroeg eind mei 101.760. Het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam ontdekte iets soortgelijks als in Utrecht: steeds meer ingeschrevenen (maar dan van alle leeftijden) staan langer dan zes maanden ingeschreven. Eind mei 1972 was hun aantal 2032, eind fe bruari dit jaar was dat geste gen tot 2415, eind mei tot 2908. Van hen behoort 12,5 procent tot de beneden-23-jari- gen, 25 procent is 23 of 24 jaar, maar verreweg het groot ste deel (vijftig procent) be hoort tot de zestigjarigen of ouderen. De langdurig werklo zen komen vooral voor in de administratieve sector, de bouw, de handel en de metaal nijverheid. In Utrecht viel het nog op dat een aantal hulpverkoopsters van grootwinkelbedrijven zon der werk kwam. De indruk be staat dat deze bedrijven in de zomermaanden de voorkeur geven aan vakantiehupen en schoolverlaters. Schoolverlaters In Amsterdam bestaan in het algemeen goede mogelijkheden voor schoolverlaters. Vooral in de metaalsector is dat het ge val: tegenover een vraag naar tweehonderd elektromonteurs stond daar begin juni een aan bod van slechts 65. Om méér voorbeelden te noemen: er is vraag naar honderd automon teurs, het aanbod is zestig; de vraag naar draaiers is 55, het aanbod veertien; in de centra le verwarmingssector is de vraag zeventig en het aanbod twaalf. In de bouw liggen de cijfers iets ongunstiger maar ook daar zullen alle schoolver laters in Amsterdam geplaatst kunnen worden. Ongunstig is. de situatie voor een paar ge specialiseerde groepen als goudsmeden, horlogemakers en fijn-instrumentmakers. 'Verwerpelijk' In Zuid-Holland is de situatie van de arbeidsmarkt iets gun stiger geworden; driekwart van de werklozen wordt er aangetroffen in de gewesten Rotterdam, Den Haag en Lei den. 'Ronduit een verwerpelij ke zaak', noemde de hoofdin specteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in deze pro vincie, de heer J. L. Westhof, het feit dat door de toenemen de werkgelegenheid in het Westland tal van buitenlandse werknemers illegaal werken. Tal van jeugdige Engelsen en Canadezen blijken vakantie werk in de bollenstreek ge vonden te hebben. Volgens de directie heeft men met de ze formule ook succes gehad. 'De om zetten stegen elk jaar en ook voor de ze zomer werd weer een forse stijging verwacht. De kosten zijn de laatste ja ren echter zo sterk omhoog gegaan, dat voortzetting van deze afdeling za kelijk niet meer verantwoord was.' (ADVERTENTIE) After Shave Spray. Parelende troost voor de frisgeschoren huid. Daar houdt vader van! 7.95 Minder zeker Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren vrij warm geworden. Bij een zuidzuidwestelijke luchtstro ming en veel zonneschijn werd het kwik tot 22 a 23 graden opgevoerd. Zo merse waarden werden bereikt in Frankrijk en Duitsland: München 25 graden, Frankfurt am Main en Mar seille 26 gr.. Bordeaux 27, Mulhouse en Dijon 29 gr. Celsius. Ook Salzburg rapporteerde 27 gr. Het gunstige weer zo hadden ivij het met Pinksteren graag gezien werd bewerkstelligd door een hogedrukzone van de Azoren tol over hei continent.. In Polen was de luchtdruk gisteravond circa 1022 millibar. Tegenspeelster was een uit diepende depressie op afstand: ten noorden van Schotland. Die had tot dinsdagmiddag op enkele stations al veel water gebracht: Benbecula op de Hebriden 14 mm. Cape Wrath in het uiterste noorden van Schotland zelfs 35 mm. De onweersactiviteit is gister middag op het continent belangrijker geweest dan met Pinksteren. Vooral in zuid-Frankrijk was er gisteravond het een en ander te doen: van Bor deaux tot in de Franse Alpen donder de het met neerslagaftappingen van 4 tot 6 mm. Toulouse meldde de klassie ke term voor een milde bewolking: 'ciel chaotique'. Om zeven uur gistera vond werd eveneens onweer gemeld uit Oostenrijk, o.a. uit Bregenz en Feldkirch. Vandaag krijgt een deel van ons land meteen depressiefront te maken. In de eerste plaats het noorden en westen moeten rekenen op bewolking en enige regen, want het front trekt in oost-noordoostelijke richting over de Noordzee en beroert nog net die gebieden. Onweer is in het komende etmaal niet uitgesloten in verband met een later volgende trogstoring uit Ierland. De thermome ter zakt vervolgens wat terug, maar vooral het zuidoosten van Nederland kan vandaag eerst nog profiteren van maximum waarden van 22 a 23 graden. De luchtdrukverdeling toijst niet op een rechtstreekse kou-inval uit de Pool, wat ook niet wenselijk is, nu bij de Faroër natte sneeuwbuien mo gelijk worden geacht. Toch zal de Temperatuur in de tweede helft van deze week onder normaal liggen, mid dagwaarden tussen 15 en 19 graden Celsius. ANP/KNMI 17 00 Weerrapporten van gisteravond 19 uur, ma ximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam licht bew 23 gr. 0 mm; De Bilt onbew 23, 0; Deelen onoew 23. 0; Eelde onbew 24. 0; Eindhoven onbew 23. 0; Den Helder onbew 19. 0; Luchth Rtd onbew 22. 0; Twente onbew 23. 0: Vlissingen onbew 19, 0; Zd Limburg onbew 24, 0; Aberdeen regen 17. 0.1: Athene licht bew 31. 0; Barcelona licht bew 23. 9; Berlijn licht bew 23. 0; Bordeaux onweer 27. 0; Frankfort onbew 26. 0; Genève onweer 26, 45: Helsinki regen 16. 1: Inns bruck onweer 28. 0.2; Kopenhagen half bew 18. 0; Lissabon onbew 25, 0: Locarno half bew 28. 0.2; Londen zwaar bew 21. 0; Ma drid zwaar bew 25, 10; Malaga onbew 25, 0; Mallorca licht bew 27. 0; Munchen onbew 25. 0; Nice licht bew 24, 0; Oslo zwaar bew 20. 0; Parijs zwaar bew 23, 0; Rome half bew 27. 0; Split licht bew 29, 0; Stockholm zwaar bew 19. 0.2; Wenen onbew 23. 0; Zurich licht bew 26. 0; Casa Blanca zwaar bew 22. 0; Las Palmas zwaar bew 19, 0; Tunis onbew 21», 0. Hoog water, 14 Juni Vlissingen: 050— 13.11; Haringvliet aan de Zeezijde: 2.35 14.57; Roterdam: 3.3610,05; Scheveningen: 2.10—14.33: IJmuiden: 2.43—15.06; Den Hel dor: 6.29—18.56; Harllngcn: 8.52—21.15; Delf zijl: 11.06—23.21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5