Blake gepasseerd voor topfunctie in zijn kerk Te gemakkelijke oplossing c J i- 'Het Kremlin kan tevreden zijn over prof. Kamphuis' ktr 'Bijbel doet harde uitspraken over inkomensverdeling' Trouw K wart et Bisschoppen: Tito geen kandidaat voor Nobelprijs Minder leerlingen in de kleuterklassen vandaag) Beraad over nieuwe sociale academie Maatregel tegen Weense theoloog Adolf Holl Beroepings- werk TROUW/KWARTET WOENSDAG 13 JUNI 1973 KERK BINNENLAND Crisis bij verenigd presbyterianen OMAHA Dr. Eugene Carson Blake, de vorig jaar afgetreden secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken is in zijn eigen kerk niet gekozen tot moderator. Hij had zich kandidaat gesteld voor deze belangrijkste positie in de kerk. De mooiste bomentekeningen van Trouw-Kwartet kinderen hangen tot half juni in de Amsterdamse Bijenkorf. Tussen de meubels op de derde. V k/,r Ji- De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan liet secretariaat hoofdre dactie TrouwKwartet, postbus 859, Amsterdam. Weinreb Ieder die werkelijk iets wil begrijpen van Weinreb, raad ik aan zijn nauwe lijks bekende bijbelstudies te lezen. Een inleidend werk als 'De Bijbel als Schepping' benadert de bijbel, en daarmee de mens, dus ook u en mij en ook ieder ander facet van dit le ven, deze schepping, tot in de kern. Pas dan kan men gaan bevroeden, om wat voor alle begrenzingen doorbre kende dimensies het gaat, als we het bijvoorbeeld over het menselijk han delen hebben. Opvallend is ook, dat de erkende theologische wereld niet van hem wil weten. Ook de media doen daaraan mee. Een tot in de kleinste details volgens orthodoxe tra dities levende chassidische jood schrijft een standaardwerk van meer dan twintig dele nover Mattheus. Je zou zeggen: alleen al uit curiositeit dient er aandacht aan te worden be steed. Maar niks hoor: via t.v., radio, kranten, en tijdschriften heb ik er niets van vernomen. Toch is deel I al een jaar uit. De rest ligt bij de uitge ver te wachten tot de verkoop van deel I wat wil vlotten, en dat gebeurt nu natuurlijk niet. Overigens vertelt Weinreb niets nieuws. Hij brengt in hedendaagse termen over, wat via mondelinge en schriftelijke overleve ringen in enkele takken va nhet joden dom al heel lang bekend was en ook gewoon controleerbaar is. Toch lopen alle kerken eraan voorbij. Weinreb is een man, van wie ik het heel belang rijk vind dat hij nu leeft en doet en gedaan heeft wat hij deed. Schagen W. van Gelder Examennormen Van de nieuwe examennorm ten aan zien van het onderdeel tekstbegrip Nederlands, stond ik vreemd te kij ken. Een links kabinet bevoorrecht door deze regeling de mensen die wat hun cijfer betreft, beter gesitueerd zijn. Een politiek die door de linksen verweten wordt aan de rechten. Zie het inkomensbeleid, verhoging in pro centen of centen. Overigens moet aan het voorstel van drs. Wilbers (D'66) geen aandacht geschonken worden, omdat hierdoor de kandidaten aan het staatsexamen HAVO ten achter wor den gesteld. Baarn A. Maris In plaats van ir. Blake koos de alge mene synode van de verenigde preby- teriaanse kerk Clinton M. Marsh tot moderator. Ds. Marsh is de tweede ne ger die tot de hoogste positie in de kerk wordt geroepen. Hij leidde tot dusver de speciale commissie van de kerk die zich met Zuid-Afrika bezig houdt. Dr. Eugene Carson Blake was degene die in San Francisco in 1960 de stoot gaf tot de vorming van de verenigde presbyteriaanse kerk (UPUSA) met haar 3,3 miljoen leden. Deze ker kelijke fusie vond plaats op basis van de 'belijdenis van 1967,' welke nogal omstreden is. Dr. Blake had mede hierdoor en door zijn werk in Genève in zij rukerk een grote autoriteit en het afwijzen van zijn candidatuur door de synode, en dan nog wel met een vernederend ge ring aantal stemmen, wekt verwonde ring. Het is echter de vraag of Dr. Blake het zo erg moet betreuren dat hij niet is gekozen. De financiële toestand van de kerk is in de jaren dat hij in Ge nève heeft gezeten snel verslechterd. Deze is thans zo, dat de synode heeft moeten besluiten van de duizend per soneelsleden er meer dan 300 te ont slaan. De kerk heeft vorig jaar 104.000 leden verloren en is thans weer gedaald tot beneden de drie miljoen. In 1958 had zij nog ongeveer dertienhonderd zen delingen. Dit getal is nu tot 550 ge daald. De synodeleden hebben deze teleur stellende feiten zwijgend aangehoord tijdens de 185ste vergadering in Oma ha en besloten toen terug te keren in de Raad voor Kerkeenheid (COCU). waar de kerk vorig jaar juist uitgetre den was. De synodeleden gingen zelfs nog iets verder op de weg naar eenheid, door te besluiten de gesprek ken met de (behoudende) in de zuide lijke staten opererende Presbyteriaan se Kerk in de V.S. voort te zetten. LUNTEREN 'Al wordt in de Bij bel de term inkomensbeleid niet ge bruikt, toch worden er keiharde uit spraken gedaan over een rechtvaardi ger inkomensverdeling'. Dit zei de heer J. Lanser, voorzitter van het CNV, gisteren op de algemene verga dering van de bij het CNV aangeslo ten Nederlandse Christen Onderoffi cieren Vereniging in Lunteren. Hij zei dit omdat er 'ook in de krin gen van de christelijke vakbeweging ten onrechte kritiek wordt geuit up het feit dat de chr. vakbeweging har de acties voert voor een betere inko mensverdeling. Men zegt dan dat de vakbeweging dat niet mag doen, om dat het woord inkomensbeleid niet in de Bijbel voorkomt'. De heer Lanser wees erop, dat bij voorbeeld in het Oude Testament wordt gezegd dat 'zij die akker van akker trekken' moeten worden veroor deeld. 'Dat be.ekent dat zij die zich verrijken ten koste van anderen moe ten worden bestreden', aldus de CNV- voorzitter. Ook de in het Oude Testa ment voorkomende zinsnede dat 'het loon niet mag worden verkort' bewijst naar zijn mening de onjuistheid van de kritiek op de acties, die het CNV voert voor een beter inkomensbeleid. 'Wij als chr. vakbeweging moeten niet alleen met het woord maar ook met de daad inhoud geven aan de bood schap, die het Evangelie ons heeft ge geven. Dat is onze taak', meende de heer Lanser. 'Daarbij is de kwestie van orde en gezag niet zozeer van be lang als wel moet de vraag voorop staan of het niet hoog tijd wordt, dat wij met z'n allen orde op zaken stel len en niet een paar mensen'. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Discussie rondom Wurmbrand Van een onzer redacteuren AMSTERDAM 'Ja, ja, de asrenten int hel Kremlin kunnen tevreden zijn! Misschien kunnen ze de professor de Orde van Lenin over de pöst toesturen. Als dank voor zijn vreemd vuur.' Zo reageerde het ICCC-maandblad Getrouw op de artikelen, die de vrij- gemaakt-gereformeerde prof. J. Kamphuis eind 1972 in Jongelings Nederlands Dagblad wijdde aan de opvattingen van Richard Wurm brand, de propagandist van de 'on dergrondse kerk'. Prof. Kamphuis heeft zijn artikelen nu bewerkt tot een brochure. Prof. Kamphuis prikt door alle emo tionaliteit pro en contra Wurm brand heen, laat zich ook niet he dilemma 'Wurmbrand of Wereld raad' opdringen, maar analyseert nuchter de inhoud van Wurmbrands boodschap op haar theologische waarden. Hij constateert sterke over eenkomst met het anabaptisme uit de zestiende eeuw. Ekstase Enerzijds stelt prof. Kamphuis vast, dat de mystiek het bij Wurmbrand op centrale punten wint van de leer der Schrift Hij wijst op de eks tase, die volgens Wurmbrand in de 'ondergrondse kerk' beoefend wordt. 'In geheime bijeenkomsten in kel ders en op zolders, of in cellen met eenzame opsluiting, hebben wij de ekstase gekend'. Daardoor wordt de 'ondergrondse kerk' getypeerd door een mystiek indifferentisme, een christendom boven geloofsverdeeld heid. De enige werkelijke tegenstelling tussen christenen is politiek van aard: pro of contra het communis me. Prof. Kamphuis laakt het bij Wurmbrand, dat de vrijheid van de westerse demokratie voor hen op één lijn staat met de waarheid van het evangelie. God en Amerika ('het laatste bolwerk van de vrijheid'), Christus en Amerika staan op één lijn. Prof. Kamphuis: 'Als deze vrijheid niet wordt er kend. dan staat dat uiteraard ook op één lijn met de verwerping van ie dere waarheid. Dit betekent voor ds. Wurmbrand dat tegen iedere aantas ting van deze vrijheid niet alleen het wapen van 't geestelijk verzet maar ook van de revolutie kan wor den gesteld. De geweldpleging wordt een wapen in de handen van zijn kerk. Zijn mystiek krijgt hier een sterk-agressief karakter. We moeten, of we willen of niet, hier wel den kan aan de revolutionair-agressieve trekken van het anabaptisme, de be weging van de Dopers, in de zestien de eeuw. Tegenover het ideaal van de communistische revolutie plaatst Wurmbrand het ideaal van de revo lutie ten behoeve van de mystiek en de individu. Wij hebben bij hem on getwijfeld te maken met het type van de christen-revolutionair Hij legt daar keer op keer zelf de vinger bij in zijn geschriften. We kunnen en we behoren het dus te weten! De afstand tussen Wurmbrand en de re volutionaire maatschappijvernieu wers, die met het 'evangelie' en the ologische pretenties komen, is op dit punt werkelijk niet groot. Het vuur van de mystiek brandt voort in het vuur van de revolutie. Steeds weer horen we daarom ook, dat de Bijbel en het Evangelie de revolutie leren en dat de christelijke kerk in het begin een revolutionaire organisatie is geweest. Mozes was een revolutio nair en David was eigenlijk lang niet revolutionair genoeg'. Er liggen verrassende parallellen tussen Wurmbrand en b.v. de disser tatie van E.E. Stern. Christus' woord 'Geeft de keizer wat des kei zers is' krijgt van Wurmbrand de volgende uitleg: 'Zo is het duidelijk, dat Jezus bedoelde: Geef de keizer wat we hem schuldig zijn, een schop achterna en gooi hem eruit'. Wurmbrand beschrijft zijn 'onder grondse kerk' dan ook als een prin- cipieel-revolutionair illegaal leger, gemodelleerd naar het illegale com munisme. compleet met spionnen, celvorming en geweld tot doodslag toe. Prof. Kamphuis baseert zich op zijn contacten in reizen naar Oost-Euro pa ('Ik teken hierbij aan dat het hier om broeders en zusters gaat, die in alle oprechtheid de naam van Christus belijden en die dikwijls met hun lijden hun belijden hebben bevestigd. Om broeders en zusters die Schriftuurlijk-kritisch staan te genover de wereldraad van kerken'). Hij betreurt het, dat déze stem uit Oost-Europa in het Wurmbrand-We- reldraad-dilemma doorgaans wordt overstemd. De Oosteuropese christenen mogen bewaard worden voor de 'nieuwe en grove vorm van politisering van het evangelie', zoals die door Wurm brand wordt gepresenteerd. 'In het religieus politieke avontuur van de 'ondergrondse kerk' zal de kerk van Christus ondergaan. Die schade zal groter zijn dan de schade van alle druk en vervolging bij elkaar. Laat de westerse christenheid aan deze schade niet schuldig staan', aldus prof. Kamphuis. Aanval in de rug, door J. Kamp huis. Uitgave De Vuurbaak te Gro ningen, 57 blz. 4.90 BELGRADO Diplomaten in de Joe goslavische hoofdstad signaleren dat door de communistische partij op het ogenblik druk wordt uitgeoefend op de kerken om president Tito aanbevo len te krijgen voor de Nobelprijs voor de vrede 1973. Functionarissen van de communisti sche partij lopen bij de bisschoppen, naar wordt gemeld, de deur plat. Het episcopaat doet evenwel het zwijgen tot deze campagne. Zij aarzelen hun steun aan de actie te geven omdat de ze naar hun mening gelijk zou staan met een politieke keuze. Waarnemers vinden de frequente be zoeken aan de bisschoppen door afge vaardigden van de partij des te vreemder, nu de laatste tijd de hou ding van de staat tegenover de kerk verscherpt is. De antikerkelijke poli tiek komt tot uitdrukking door een groeiend aantal veroordelingen van priesters en plagerijen door plaatselij ke autoriteiten van de kerk en zijn bisschoppen. Tito Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Met ingang van de volgende cursus zullen de klassen van de kleuterscholen een klein beetje minder vol worden. Als gevolg van af spraken bij het sociaal akkoord is de leerlingenschaal bij het kleuteronder wijs verlaagd van 37 tot 36. Proeftuin De winkel mag geen politieke proef tuin worden, een uitspraak van drs. Bons in Tr/Kw van 9 juni, want het winkelbedrijf heeft primair een eco nomische doelstelling en niet een po litieke of ethische. Daarom vindt hij het ook onjuist om acties tegen Ango- la-koffie en Outspan-sinaasappelen in het winkelbedrijf te steunen. Hoe het winkelbedrijf hier dan ineens econo mie en politiek moet scheiden, alsof economische belangen in de geschie denis nooit een politieke zaak zijn ge weest. is eigenlijk niet van het meeste belang. Van belang is dat steeds meer mensen zich bewust worden dat ze in het consument zijn al politiek hande len, of zij nu willen of niet. Politiek is niets anders dan de zorg die de mens moet hebben voor deze aarde en elk mens heeft de opdracht de aarde bewoonbaar te maken voor mens en dier. Met de televisie wordt een arbei der in een suikerplantage 'ver weg" onze buurman, en als we weten, dat hij alleen van dit produkt kan leven, kopen we het van hem. Elke huis vrouw kan zien dat een stukje van de ze wereld in haar boodschappentas zit Daarom moeten we kiezen, wat ko pen we wel, wat kopen we niet. Daar om laten we ons informeren om zo als consument goede politiek te be drijven. Amsterdam L. Sants Synodepraeses Het is gewenst dat elke gereformeer de synode een nieuwe praeses kiest zodat de kerken niet jaren achtereen het stempel van een bepaald persoon op zich gedrukt krijgen. Men dient een preases te kiezen die lid is van de Toepende' kerk. Men omzeilt dan vele klippen. Rotterdam P. C. van Wijk De in ons blad van gisteren geplaatste bijdrage 'Geremd Evangelie' was van ds J. Diepersloot te Rotterdam. Jan Simmers vindt, dat er te gemakkelijk gepraat wordt over geestelijken uit de derde wereld, die de kerken in Europa zou moeten komen helpen bij het bekeren van de 'westerse heidenen'. In he tr.-k. missieblad BijEEN schijft hij: Tijdens een erg praktische vergadering over een stuk drukwerk van missionaire strekking viel ver schillende keren de term 'wederzijdse assistentie'. Dit begrip moest vooral uitkomen en worden on derstreept. Na de vergadering vroeg in de garde robe iemand die meer afwist van drukwerk dan van missie: wat bedoelen ze toch met die moeilijke woorden? En het werd zo kort en zo eenvoudig mogelijk uitgelegd, omdat de omgeving van de gar derobe niet meer toeliet. Ongeveer zo: 'Wij moeten niet alleen ginds van alles gaan bregen, maar zij hebben ons ook veel te bieden. 'Nou. laat me niet lachen,' was het antwoord. 'Een Afrikaan bijvoor beeld kent onze taal en onze gewoonten niet en ook niet onze manier van denken. Wat moet zo'n man komen doen?' Het zou logischer zijn geweest, als hij had doorgedacht en de situatie had omgekeera: kent een Europeaan het denken van de Afrikaan, de Latijns-Amerikaan en de Aziaat dan wel? Toch zenden we al eeuwen missionarissen en zendelin gen uit. Niettemin zijn zijn opmerkingen niet waar deloos. Want er komt in uit, dat de kuituren in de wereld, ondanks meestal oppervlakkige raakpunten erg verschillen en dat het beter is van binnenuit een kuituur aan te pakken dan er met van heel ver gekomen buitenlanders het zaak van het evange lie in rond te strooien Alleen hebben we er moeite mee wanneer toe komstkijkers missionarissen en zendelingen van uit de jonge kerken naar de moederkerken in het Westen zien komen, om met een injektie van bui tenaf weer op de been te helpen wat hier aan in nerlijke zwakte ten onder zou dreigen te gaan. We kunnen niet meekomen met de zwartgalligen die bruine cn zwarte missionarissen zien naderen om ons. Westerse heidenen, te bekeren. Te gemakke lijk wordt gesproken van het sturen over en weer van mensen met lijf en leden, met aanwijsbare verpiaatsing op de wereldbol. De kerken, jong en oud, kunnen voor de verdieping van hun geloof veel aan elkaar hebben, op heel andere, zelfs in grijpender manieren.' Kosmos en Oekumene heeft een themanummer gewijd aan 'de bisschop' (en aan het veertigjarig priesterfeest van prof. dr. J. C. Groot). Wij citeren prof. dr. H. Berkhof: "De bezwaren van de gereformeerde konfessie tegen het r.k. bisschopsambt zijn in verhouding tot de tijden der reformatie: a) verminderd De misbruiken waartegen men zich toen te weer moest stellen zijn gelukkig ver dwenen. Ook bij de protestanten staan de Neder- landse bisschoppen vanwege hun pastorale toewij ding in ere; b) gelijkgebleven Wij kunneh de bisschop niet beschouwen als iemand met een principieel andere en hogere wijding dan de (andere) presbyters: en ndr RUIM EEN MILJOEN 't Lijkt me bijzonder ongezellig j in de krant van je geschreven (met behoorlijke kop), dat je rrr een miljoen van de firma Eb hebt gekregen als schadeloos^ dl omdat er een uitbreiding van of ander gezelschap heeft plyj K? wat dunner wordt. Dat heet daal ping. Je vraagt je natuurlijk n> £Jr af: is dat nou aangeboden of Nu zijn er lieden die zich geen i zorg maken over de vraag of gezellig is of niet. Als je 't mai nen hebt, zeggen die. Van hen alles in de krant staan, zolanj vermogen maar aanwast'. Dat zij diepst gezonkenen. Iemand di« een beetje 'gevoel' of hoe moet) noemen ergens heeft zitten, 4 zich toch opgelaten voelen, waj vragen waarmee dit ruime miljo m omgeven is, zijn al meteen vele dat zomaar, uit één van die bed; die volgens laatste publikaties i richting van de werknemers t moeilijk hebben? Kan het bedi ven zich dit veroorloven? Je vra meteen af waarom een uitgave ab rair Supplement, een door vet tuurliefhebbers gewaardeerd vet daags blad, dan moest stoppea betreffende heer anders niet ai: afkoopsom komen? Waar is zo1: j\ drijf eigenlijk voor? Toch om 'cultureel doel' na te streven of k. ze wat deze heren betreft net zo in ulevellen gaan doen? Je soms wel die indruk. Het is goet,,, zulke dingen in de krant staan. fc ger zouden ze die verzwegen ht omdat je de mensen niet ontev moet maken. Ontevredenheid ge" intussen wel toegestaan te zij: ll°l hen die al veel hebben. We hebb lang de minderbetaalden tegen zelf beschermd ze verdronke: immers toch maar dat het nu schien tijd wordt om andere c;un rieën in. bescherming te neme:fn' maken het anders toch maar naar het buitenland. Misschien iemand dit alles niet vroom ge lk kan hem dan adviseren Jako! 'ni nog eens te lezen. Of gewoon: d da bel. DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft een ge sprek gevoerd met het bestuur van de stichting tot bevordering van gerefor meerd sociaal pedagogisch onderwijs. Deze stichting wil volgend jaar in Er- melo een sociale academie op gerefor meerde grondslag starten De stichting voert momenteel een fi nanciële actie en heeft ook een be roep gedaan op de hervormde diako- nieën. Het moderamen kreeg verzoe ken van diakonieën met de vraag hoe te handelen. Het zal eerst nog een be spreking houden met vertegenwoordi gers van bestaande academies op christelijke grondslag. Na deze ge sprekken hoopt het moderamen te kunnen adviseren WENEN (KNA, Kathpress) De aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, heeft aan de schrijver van het boek 'Jesus in Schlechter Gesell- schaft', de .Weense priester en theo loog dr. Adolf Holl, zijn kerkelijke onderwijsbevoegdheid ontnomen. Het boek is ook in Nederland verschenen onder de ti^el 'Jezus in slecht gezel schap'. In een mededeling van het aartsbisdom Wenen wordt gezegd, dat dr. Holl inzichten laat blijken, welke niet overeenstemmen met de leer van de kerk en van het christendom. NED. HERV. KERK Beroepen te Zalk en Veecaï Schelluinen (toez): kand. Th. v.d. Heijden te Rotterdam. Aangenomen naar Molkweru dum (toez.): A. P. J. van Ligtei YS ris te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerjansdam: J, W. Muntendam, kand. te Kampen; te persum: P. van Dijk te Dirkshon Aangenomen naar Kollum: Kwast te Leeuwarden-West; 't Harde: Th. Weerstra, te Sta Imt Haringvliet, die bedankte Joure; naar Haringvliet-Heypla als geestel. verzorger van de 'EB ken' te Rotterdam-Lombardijf Eringa te Tholen-Poortvliet. Benoemd tot legerpredikant in v rband: G. van Ziel te Brede die deze benoeming heeft men. Overleden: A. Adema (71) em. te Hoogeveen. Was predikant te de (Gr.), Ten Boer en te Hooi CHR. GER. KERKEN Bedankt voor Dordrecht-G.: P. D te Alphen a/d Rijn; voor Pitt dows (Can). Toronto en voor Utiwj N.: P. den Butter te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: H. kand. te Zoetermeer. Beroepbaar: J. Driessen, Theemsdreef 396, Utrecht; M. Ma lc kand., Holthuizerweg 17c, Apeldfci H. Paul, kand., Vlamingstraat 59, al termeer. Kandidaat, maar nog niet beroei ij wegens zendingsopleiding: C. Vreugdenhil. kand., Laveibos 123, termeer. Dl Uit de kerkbladen wij menen dat bisdommen die millioenen gelovigen omvatten, niet in overeenstemming zijn met de persoonlijk-pastorale aard van dit ambt; c) vermeerderd De beslissende en alomvattende bestuursmacht van de bisschop van Rome is pas na de Reformatie goed tot stand gekomen. Daarmee zijn de bisschoppen meer en meer in plaats van vertegenwoordigers der eenheid van het volk Gods in een bepaalde regio, geworden tot uitvoerders van een centraal gezag naar de regio toe. Ook Vati- canum II heeft daaraan niets principieels veran derd. Zelfs de goedbedoelde nadruk op de kollegia- liteit kan tot gevolg hebben dat de bisschop zich meer lid gaat voelen van een wereldbestuur dan herder van zijn regio. De strijd die de r.k. kerk in Nederland momenteel voert om aan de solidariteit van de bisschop met zijn regio prioriteit te geven boven eisen van bovenaf, kan daarom m.i. vanuit het gereformeerd protestantisme niet anders dan met grote sympa thie en spanning worden gevolgd, omdat hiet analoge geestelijke waarden in het geding zijn als in de strijd ten tijde van de Reformatie. Stel dat de Nederlandse kerkprovincie zegevierend uit deze kerkhistorische strijd tevoorschijn zou komen, dan zou de bisschop weer zulk een imago van dienst, kollegialiteit met zijn priesters, en koncentratie op het pastoraat hebben verkregen, dat hier geen we zenlijk punt in het oekumenische gesprek meer zal behoeven te liggen'. Prof. dr. G. C. Berkouwer is vrijdag zeventig jaar geworden. In het Gereformeerd Weekblad (uitgave Kok) schrijft prof. dr. H. N. Ridderbos: Berkouwer is wel dezelfde man gebleven, nog altijd de hartstochtelijke theoloog, die tot op de laatste dag 'bij' is, met een spreekwoordelijk geworden kennis van zaken cn een internationale reputatie; óók met niet minder 'aandacht dan vroeger voor wat zich in de kerk afspeelt en in dit opzicht in de rechte lijn van de grote kerkhervormende theolo gen. die ons geleerd hebben, dat de theologie niet de stoeiplaats is, waar het geestelijk intellect in vrijheid wat kan experimenteren, maar het tuig huis, waaruit de kerk mede de wapenen moet ont vangen, die zij in de geestelijke strijd nodig heeft Meer Berkhouwer is óók veranderd, in zover ook en juist voor hem, vanwege zijn kennis en brede con tacten, de wereld van de theologie en ook die van de kerk steeds verder open is gegaan en ook voor hem de antwoorden op allerlei vragen moeilijker zijn geworden, naarmate ze voor een wijder gebied geldigheid moeten hebben. Uit het doopsgezinde maandblad 'In dit Amster dam' dit citaat van ds. J. "Matthijssen: 'Onlangs hoorde ik dat een lid van onze gemeente indertijd als zodanig bedankt heeft n.a.v. het Doopsgezinde Wereldcongres dat in 1967 in Am sterdam werd gehouden. Het thema van dat con gres was immers „Het getuigenis van de Heilige Geest". „Welnu", zei deze ex-zuster, „de Heilige Geest, dat past immers helemaal niet bij Doops gezinden; als ze die kant uitgaan, wil ik er niets meer mee van doen hebben". Arme gemeente, want het is een heel aardige dame die we zo verloren hebben. Arme ex-zuster, want ze zat er toch wel heel erg naast'. Boekenetalagf Herbert Reinecker Taiga t ve: Fontein-paperbacks. Prijs 9, Hanna is een jonge Duitse krij ki vangene en arts. Ze wordt in h£ van de Russen, overgeplaatst naar klein mannenkamp in Siberië, 1 waar zo'n driehonderd uitgeblusl door het harde werken in de tn uitgeputte mannen, opleven wan er een vrouw in hun midden schijnt. Het verblijf, maar voor» onbaatzuchtigheid en de moed Hanna, geven de mannen nieuw? in de toekomst. Het is een ever waarschijnlijke als fascinerend* schiedenis, die zich vooral toespH de wijze, waarop Hanna haar in' aanwendt bij drie achtereenvol! kampkommandanten. De eerst r genadeloze beul, de tweede een nist, te goed voor het 'vak' van van een concentratiekamp, en zij' volger probeert de eerste in heid te overtreffen. Hanna word enig terreinverkennen door de nen vereerd. Ze kan zich als vrouw in het vergeten kamp hat ven en meer dan dat. Dr. Hant het, die steeds weet te bemidd die de mannen van onberaden I afhoudt, die met simpele mid zieken in leven poogt te höude daarbij een eerlijke, door alle nu geaccepteerde romance aanvaardt is een realistisch verhaal, verre opwekkend of het zou de invloed deze sterke vrouw moeten zijn, di in slaagt een ten dode opgescht groep in leven te houden. Het wondert ons niet, dat Reineckert matische roman, waarin gesprd voorkomen die boven leed en tijd rijzen, een zesde druk in het 9 taalgebied heeft gehaald. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2