Verdeelde CDU kiest voor Kohl UW mag verhoren Watergate-zaak jven uitzenden Schippers hopen op steun tn deze krant WASAUTOMATEN itie bewaart nJgertopje "°i$terk water Kritiek op tracé van Schiphollijn Regeling voor het minimumloon mogelijk gewijzigd uit acht plaatjes saam' vier plaatsen de naam Beemsterboer was maar een kwartier in Nieuwersluis Kabinet Andreotti biedt ontslag aan Reisbureaus geven invaliden meer kans Jongelui raken vaak moeilijk aan de slag krant bon noteer als nieuwe abonnee op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant lijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven Q mijn hert in teghenspoetl" Z*"1 w «j O HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken va 499- kt 37 Postbus 76 Telefoon 31441 JGTON (Reuter, UPI, AP) Rechter John Sirica heeft gis- iweigerd een verbod uit te vaardigen op radio- en televisie- ngen van de hoorzittingen van de senaatscommissie die de tte-zaak onderzoekt. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Cox. de openbare aanklager tak, had om zo'n verbod ge- [ij meende dat de televisie- ;en het onmogelijk zullen ma- een onpartijdige jury te vin iet tot een rechtszaak tegen hten komt. rjek van Cox had vooral be- p de verhoren van twee be- getuigen, Nixons vroegere adviseur John Dean en de rangend leider van Nixons [scampagne, Jeb Stuart Ma- echter Sirica meende dat hij «d vas radio- en televisie gen teverbieden. Hij heeft ■kte onschendbaarheid toege- Dean en Magruder. Dat be lt hun verklaringen voor de ramissie niet tegen hen ge nogen worden tijdens een es. Magruder zal waarschijn- aag voor de commissie ver- Dean volgende week. tscommissie van Sam Ervin iteren een verzoek van de ;e minister van handel Mau- om uitstel van zijn verhoor i. De advocaat van Stans had il tot een 'passend tijdstip' omdat zijn verklaringen HAAG Op het hoofd- van politie in Den Haag op sterk water een vin- ge bewaard van een ge- ■de klant van een iaxi- ;ur. De taxichauffeur maandagavond het ver in twee bezoekers van een in de Haagse binnenstad pikken. Toen de chauf- )ij het café aankwam en ie de klanten ivaren smeet reeds geopende deur klap dicht en reed weg. vond hij in zijn auto het topje. De hand van een geweigerde klanten moet de deur gekomen zijn. s gisteravond bij de poli- niet naar het topje ge- eifeegd ie eidingspeil van de onder en moet verbeterd wor- dat zij steeds meer gecon- rd worden met steeds kri- dienstplichtigen met een betere algemene ontwik- G. E. Baas, voorzitter chr. onderofficieren volkt I opklaringen, waarna vrij •ewolking met voornamelijk t westen en noorden van land plaatselijk regen. Ma- |lot krachtige zuidwestelijke Maximum-temperaturen i graden Celsius bij de Wen tot 23 in het zuidoosten [het land. pen en overmorgen: plaatse- leen bui, later meer zon, F temperaturen meest bene- (normaal. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.01 maan op: 20.14 onder: 02.57 voor de senaatscommissie nadelig voor hem kunnen zijn tijdens het pro ces dat hem in New York te wachten staat. Stans is in staat van beschuldi ging gesteld wegens 'fraude tegen de VS' en samenzwering om een gerech terlij!' onderzoek naar een geheime gift van de financier Robert Vesco aan het fonds voor de herverkiezing van Nixon te belemmeren. Het geld is later aan Vesco teruggegeven. In deze zaak is ook oud-minister Mitchell aan geklaagd. Sam Ervin wees het verzoek van Stans om uitstel af omdat als er vra gen gesteld zouden worden die nade lig voor hem kunnen zijn in het pro ces Stans zich kan beroepen op het vijfde amendement op de Amerikaan se grondwet, dat getuigen het recht geeft antwoord te weigeren als zij op grond van daarvan in staat van be schuldiging gesteld kunnen worden. In een schriftelijke verklaring aan de senaatscommissie heeft Stans ver klaard dat hij alleen verantwoordelijk was voor de inzameling van het geld voor Nixons campagne maar niet voor de verdeling. Hij was niet betrokken geweest bij illegale daden, aldus Stans. Anderen hebben verklaard dat Stans geld heeft uitgekeerd om de in braak in het Watergate-gebouw te fi nancieren. DEN HAAG De stichting 'Weg' vindt het 'ongelukkig' dat het eind punt van de Schiphollijn het Museum plein in Amsterdam zal zijn. Overi gens is deze spoorweg, van Amster dam naar Den Haag via Schiphol, waarvoor de regering-Den Uyl onlangs het licht op groen zette, een zeer noodzakelijke verbinding in ons land. 'Maar in verband met de gewenste aansluiting op het bestaande spoor wegnet is het Centraal Station in de hoofdstad een beter vertrek- en eind punt'. aldus de stichting. Zij vindt het vreemd, dat het kabinet de beslissing om de spoorweg aan te leggen heeft genomen zonder inspraak van de bevolking. 'De inspraakproce dure wordt blijkbaar overgeslagen'. De regering heeft zomaar een keuze gedaan uit de tien mogelijke tracé's die indertijd zijn voorgesteld door een werkgroep, zegt de stichting. DEN HAAG De wettelijk voorge schreven termijn van drie jaren voor een wijziging van het minimumloon zal worden aangepast. Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend, waarbij de mogelijkheid wordt geopend tot wijziging van het minimumloon op een vroeger tijdstip dan in de huidige regeling is voor zien. Minister Boersma (sociale zaken) noemt deze versnelde aanpassing 'uit een oogpunt van sociale rechtvaardig heid' wenselijk. Het wetsontwerp geeft de minister de bevoegdheid eer der dan na afloop van de huidige pe riode van drie jaar de SER advies te vragen over de wenselijkheid van een bijzondere verhoging van het mini mumloon. Nadat de SER advies heeft uitgebracht kan het minimumloon, in dien hiertoe naar de mening van de regering aanleiding bestaat, bij alge mene maatregel van bestuur worden verhoogd. AMSTERDAM De 26-jarige Belg M. H. R. J„ die wegens diefstal inge sloten was in één van de Amsterdam se huizen van bewaring, is gisteren uit het Binnengasthuis ontsnapt. Hij was daarheen overgebracht na het in slikken van een lepel. De ex-VVDMvoorzitter Kees Beemsterboer rechts meldde zich gistermorgen aan de poort van de militaire gevan genis in Nieuwersluis om een maand uit te zitten voor het or ganiseren van de groetweiger- dag. Beemsterboer bleef slechts een kwartier in het gevang. Een telefoontje uit Den Haag zorgde daarvoor. Links de heer Jur- gens (PPR), midden de heer Van der Louw (PvdA) die be middelden, met de heer Beem sterboer aan de poort van Nieu wersluis. Zie ook pag. 5 BONN (DPA, Reuter, AP, UPI) Helmut Kohl, de 43-jarige premier van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts, is gisteren Rainer Candidus Barzel opgevolgd als voorzitter van de CDU. Hij werd niet met algemene stemmen gekozen op het buitengewone partij congres in de Beethovenhal in Bonn, dat slechts een dag duurde. Kohl kreeg 520 van de 600 uitgebrachte stemmen: 51 afgevaardigden stemden tegen hem en 29 onthielden zich van stemming. Kohl was de enige kandidaat. Zijn be noeming maakt een eind aan de per sonele crisis die op 9 mei begon met het terugtreden van Barzel als fractie leider van CDU en CSU (de Beierse zusterpartij onder leiding van Franz Josef Strauss) in de Bondsdag en op 16 mei als voorzitter van de CDU. De eerste stap om uit de impasse te ko men, was de verkiezing van Karl Car- stens tot fractievoorzitter. Ook Car- slens bleek aanvaardbaar voor de CSU. Vijfde r plaatsnamen en bewaar ze tot zaterdag Na Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger en Rainer Bar zel is Kohl de vijfde man op de stoel van de partijvoorzitter. Hij wil de CDU met het oog op de parlements verkiezingen van 1976 samensmelten tot een 'strijdbare eenheid'. Van de jurist en historicus Kohl verwachten zijn aanhangers, dat hij de CDU weer tot een hechte organisatie zal maken en het ledental zal opvoeren tot ver boven de huidige grens van een half miljoen. Al in oktober 1971 probeerde Kohl in aanmerking te komen voor het voor zitterschap van de CDU. in de plaats van Kiesinger. Barzel, die toen al ja ren fractievoorzitter was, wist dit te voorkomen door zelf zowel voorzitter van de CDU als kanseliers-kandidaat van CDU en CSU te worden. De als verliezer gekwalificeerde Barzel bleek sindsdien alles tegen te hebben en zag zich vorige maand als gevolg van de in november verloren verkiezingen gedwongen, de leiding uit handen te geven. Kohl. die een te grote machtsvorming in één hand afwijst, heeft drie jaar de tijd om de CDU een nieuw profiel te geven. Of hem dat lukt zal van vele dingen afhangen, zoals de rol die Strauss gaat spelen in samenwerking met de leider van de rechtervleugel van de CDU, Alfred Dregger uit Hes sen, maar ook of de socialistisch-libe- rale coalitie onder leiding van kanse lier Willy Brandt door de jaren heen haar populariteit blijft behouden. Wienand Intussen heeft de fractie van de SPD van Willy Brandt geweigerd het ont slag te aanvaarden van haar zakelijke leider Karl Wienand. Hij wilde aftre den om 'onbelast' ter beschikking te kunnen staan van de parlementaire commissie, die een onderzoek instelt naar de affaire rond de vroegere CDU-afgevaardigde Julius Steiner. De- ROME (UPI, Reuter, AP) De Itali aanse premier Giulio Andreotti heeft gisteren het ontslag van zijn centrum rechtse kabinet aangeboden aan presi dent Giovanni Leone. De Democrazia Cristiana, waartoe An dreotti behoort, besloot enkele dagen geleden te streven naar een centrum links kabinet, waarin de linkse socia listen de plaats innemen van de libe ralen. Van een verslaggever DEN HAAG De leden van de alge mene vereniging van reisbureaus zul len met ingang van het komende win terseizoen het omstreden 'invaliden- artikel' van de reisvoorwaarden veran deren. Het Konsumentenkontaktor- gaan had de vereniging dringend ge vraagd een einde te maken aan de discriminatie van lichamelijk en gees telijk gehandicapten, die een vakantie reis willen boeken. De Konsumentenorganisatie vroeg de ANVR dan dit artikel, 'een uitslui tingsclausule gericht op mensen die fysiek of psychische afwijkingen ver- tronen', in te trekken. De Spoorwegen trokken een dergelijke regeling begin mei al in. Het bestuur van de ANVR besloot gisteren op een vergadering in Den Haag de bepaling niet te schrappen, maar te vervangen door een andere. De nieuwe tekst luidt: 'Wanneer blijkt dat een deelnemer hinder of overlast oplevert of kan opleveren, zo danig dat een goede uitvoering van de reis naar ons oordeel in sterke mate wordt bemoeilijkt of zou kunnen wor den bemoeilijkt, kan deze deelnemer van verdere deelneming worden uitge sloten'. Rainer Barzel wenst Helmut Kohl ("rechts) geluk met zijn verkiezing tot voorzitter van de Westduitse CDU. Barzel is in mei als partijvoor zitter en fractieleider afgetreden. ze gaf enkele weken geleden toe. dat hij op 27 april 1972 bij de stemming over de motie van wantrouwen tegen kanselier Brandt niet voor Barzel had gestemd, die de motie had ingediend om zelf kanselier te worden. Volgens het in München verschijnen de blad Quick heeft Wienand aan Steiner 50.000 mark gegeven om hem te bewegen, niet voor Barzel te stem men. Hoofdredacteur Heinz von Nou- huys verklaarde gisteren dat Steiner heeft toegegeven, dit bedrag van Wie nand te hebben ontvangen. Eerder had hij beweerd, uitsluitend uit poli tieke motieven te hebben gehandeld toen hij weigerde, mee te helpen aan het ten val brengen Brandt. van kanselier AMSTERDAM Jongeren die als werklozen slaan Ingeschre ven komen minder snel dan vroeger aan de slag. Dat stelde het arbeidsbureau in Utrecht vast bij een onderzoek onder de bij dit bureau ingeschreven jeugdige werkzoekenden. Hier over en over meer aspecten van de arbeidsmarkt leest u meer op pagina 5. Met de vakantietijd voor de deur ervaren ook heel wat jon gelui dat het steeds moeilijker wordt een vakanticbaan te vin den. Over dat speciale aspect van de arbeidsmarkt leest u meer op pagina 15. Na bezoek van staatssecretarissen Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De staatssecretarissen dr. M. H. M. van Huiten (verkeer en waterstaat) en W. Meijer (CRM) heb ben gisteren een bliksembezoek ge bracht aan de Nederlandse binnen schippers, die bij hef Franse grens- plaatsje Mortagne vast zitten door de blokkade van stakende Franse binnen vaartschippers. Met de regerings-fellowship vertrok ken beide bewindslieden gistermorgen van Schiphol naar Reijsel om nog de zelfde avond naar Nederland terug te keren. De staatssecretarissen hebben zich ter plaatse georiënteerd over de problemen waarmee de gedupeerde Nederlandse binnenvaartschippers te kampen hebben. Ongeveer 200 Nederlandse binnen vaartschepen wachten nu al weken voor de Franse grens, die door hun Franse collega's hermetisch is afgeslo ten. Een paar weken geleden waren vele Nederlandse binnenvaartschip pers ook al de dupe van blokkades van stakende Belgische binnenvaart schippers. Door beide blokkades zijn vele schippers nu al 40 dagen van huis. Voor de Nederlandse binnen vaartschippers betekent de blokkade een verlies van vele duizenden gul dens. Zij hebben daarom vorige week bij staatssecretaris Van Huiten aange drongen op financiële steun van de overheid. De staatssecretaris heeft ge antwoord dat in individuele gevallen wel aanspraak kan worden gemaakt op de bijstandswet, wat waarschijnlijk de reden vormt dat de staatssecretaris van CRM, de heer Van Huiten op zijn reis naar Frankrijk vergezelde. De heer S. Veninga van de Bond van Christelijke ondernemers in de bin nenvaart noemde het 'buitengewoon goed' dat de bewindslieden zich nu ook zelf op de hoogte zijn gaan stel len van de problemen der binnen vaartschippers. Hij sprak de hoop uit, dat uit gesprekken die de staatssecre tarissen met de schippers voerden, een gunstige financiële regeling zal voort vloeien. DDR wil in VN NEW YORK (Reuter) Oost-Duits- land heeft gisteren officieel het lid maatschap van de VN aangevraagd. West-Duitsland zal dit later deze week doen. Binnenland Veluwe 'woestijn' 5 Tocli anti-Wiegelquiz? 6 Thieu ligt dwars9 Buitenland Italië aanvaardt communis ten 9 Kerk Kamphuis en Kremlin 2 Sport LydaKuys: prestaties schom melend vooruit 13 Bockenctalagc Men schrijft ons Kadlo en tv Strips en feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap techniek Beurs Kunstagenda Familieberichten RITA naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen 'Pap. We zijn mamma's ver jaardag deze keer niet verge ten.' Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1