Colportagewet voorkomt leleur voor blinden niet 1 A m i 1/ I ■p lil Dansers uit Dagestan komen naar Nederland Betere opleiding voor i onderofficieren nodig 601 f Kosten psychiatrische inrichtingen stuk hoger Afbraak huizen voor DSM gaat door Klok twee eeuwen terug Stoomstrijkijzer is sterk in opmars Thomas van Aquino in de computer Pleidooi voor het 'beroepsgeheim' van de journalist Indonesiër ter dood veroordeeld uw probleem ook het onze gediplomeerde fysioth erap euten OUW/KWARTET WOENSDAG 13 JUNI 1973 BINNENIAND BUITENLAND K11 J HAAG Morgen houdt de Tweede Kamer zich bezig met het ontwerp, dat de misbruiken bij colportage langs de deuren wil ingaan. De belangrijkste bepaling is de invoering van een 'afkoe- rtsperiode'. zich ".an de deur neeft laten ;uigen van het nut van een of an- koop en zijn of haar handteke- heeft gezet, kan er gedurende It dagen weer onder uit. Deze 'af- [llngsperiode zou dan gelden voor Iragen van 100 en hoger, blindenorganisaties zijn nog niet lukkig met dit voorstel. Er wordt melijk veel aan de deur verkocht, genaamd ten behoeve van de blin- n. In de praktijk komt het er ech- op neer, dat maar een heel klein van de winst de blinden bereikt, larom dringt men er sterk op aan, t het minimumbedrag van 100 zo ordt verlaagd, dat ook de borstels e nverwante artikelen onder de col- Jjrtagewet vallen. Want het geleur 'out ngs de huizen voor de blinden is de 45 ui LEI1 deren nd b Nu dienstplichtigen steeds beter 'bij' zijn: lag "Ijvan een verslaggever Dondi in(ceoe}LUNTEREN Het opleidingspeil van de onderofficieren moet ver beterd worden omdat zij steeds meer geconfronteerd worden met steeds kritischer dienstplichtigen met een steeds betere algemene ontwikkeling. In de opfeiding van aspirant-onderofficieren moeten daarom beslist elementaire leergangen als psychologie, pedagogie en sociologie opgenoiren worden. Dit zei de heer G. E. Baas, voor zitter van de Natönale Christen Onder-Officieren-Vereniging (NCOOV) op de gistrren gehouden algemene vergadering. W Hei van Wan J d ■szkiei G P en M F 1 Es n M C Ca met. abessj van de R< Kühn n Rijf C Set Hals In aid: insstr Len 'De dienstplichtigen oefenen vaak niet ten onrechte kriiek uit op de van bovenaf vastgetelde structu ren, verhoudingen in regelingen, alsmede op het optEden van en de behandeling door Jet kader waar mee zij in aanrakiig komen', aldus de heer Baas. 'Juist die kaderleen en onderoffi cieren in het bjzonder zijn de dichts bij de dienstplichtigen staande exponenen van die struc turen en hiërarhische verhoudin gen. Zij moeter om hun functie zo goed mogelij toegerust te kun nen vervullen, «ver de nodige alge mene ontwikteling beschikken. Men moet een voldoende tot ont wikkeling gebucht en tot activiteit geprikkeld vemogen hebben zich door scholing en zelfontplooiing die kennis ei dat inzicht eigen te maken, die jodig zijn voor een goede uitoefning van dat leider schap.' Over de aaivezigheid van kernwa pens op Neerlands gebied zei de heer Baas at het onjuist zou zijn deze wapen buiten onze landgren zen op te Jten slaan. 'Daar wonen ook mense die wij als onze naas ten dienei te beschouwen en voor wie dezelve normen gelden.' PENSIOFJ Wat de mstreden kwestie van de overheidpensioenen die zelfs leidde tt een massale demonstra tie van mbtenaren op het Binnen hof 'reesde hij dat die demon stratie le zaak van het overheids- personel eerder kwaad dan goed heeft gedaan. 'Deze manifestatie heeft bij het publiek een averecht se uitwerking gehad met als resul taat dat de bereidheid om een aan tal reeds lang gewenste verbeterin gen in de pensioenwet aan te bren gen, hierdoor in belangrijke mate is afgenomen of zelfs geheel teniet is gedaan. De voorzitter van de (bij het CNV aangesloten) NCOOV achtte het verstandig dat de chris telijke centrale van overheidsperso neel in tegenstelling tot de vier andere overheidscentrales niet aan de demonstratie heeft meege daan. WERK EN RUSTTIJD Wel zou de heer Baas eventueel een demonstratie willen wijden aan het nog steeds niet opgeloste vraagstuk van een werk- en rusttij denregeling voor het militair per soneel daar andere middelen bij de minister van defensie geen open oor schijnen te vinden. Over deze al jaren 'spelende' kwestie zou dc minister op korte termijn een principe-regeling aar. het georgani seerd overleg aanbieden, maar daar is tot nu toe niets van terecht ge- kmen. Overigens constateerde de NCOOV- voorzitter dat de minister onlangs vaak heeft nagelaten zaken die voor het personeel van belang zijn aan de in het georganiseerd over leg vertegenwoordigde belangen organisaties van militair perso neel voor te leggen. 'Een dergelij ke miskenning van het overleg is absoluut onjuist en wij dringen er op aan hiermee niet door te gaan', aldus de heer Baas. i Ui ijl I I fli Het liefst zouden de blindenorganisa ties een algeheel verbod zien van de colportage met mogelijkheden voor het verlenen van vergunningen. Van de kant van de PvdA is in het voorlo pig verslag deze suggestie al gedaan. Maar de staatssecretaris van economi sche zaken van het vorige kabinet, de heer Oostenbrink, en minister Van Agt van justitie voelden hier niet voor. Zij beriepen zich juist op de 'af koelingsperiode'. D'66 is van mening, dat de consument ook moet worden beschermd op tentoonstellingen, die argeloos worden bezocht zonder dat men de bedoeling heeft iets te kopen. Dr. Terlouw heeft met het oog hierop een amendement ingediend. Omroep blindenorganisaties een doorn in het oog. Wanneer er morgen na de colportage wet nog tijd over is, kunnen de heren Voogd en Roethof van de PvdA hun wetsontwerp verdedigen om de minis ter van CRM de bevoegdheid te ont nemen om de zendgemachtigden te straffen. Minister Van Doorn heeft vorige week het gehele debat meege maakt. Ook waren er enkele vragen aan hem, gericht als een mogelijk voorspel op het debat over Veronica, dat over veertien dagen wordt gehou den. Het wetsontwerp had algemene waar dering in de Tweede Kamer. Spre kend over de omroepvrijheid en de persvrijheid stelde mevrouw Anneke Goudsmit van D'66 nog een Interes sante vraag over het plan van de mi nister om een ^mroepbesluit te ne men, dat de omroepverenigingen van hun programmabladen geen gezellige familiebladen mogen m<-.ken. Het ver bod stond aanvankelijk in de statuten van de NOS. Maar de Raad van State oordeelde, dat dit niet juist was. Vanmiddag vervolgt de Tweede Ka mer over de voorlopige hechtenis. Het worden wat moeizame uren van be spreking van de vele amendementen, die op ondergeschikte maar wel be langrijke punt enzijn ingediend. DEN HAAG De kosten van de psychiatrische inrichtingen in ons land zijn in 1972 met 18 procent ge stegen. Ze namen toe van 541 miljoen in 1971 tot 640 miljoen gulden in 1972. Salarissen en sociale lasten verg den in 1972 460 miljoen gulden. Ne derland telde in 1972 52 psychiatri sche inrichtingen (in 1971: 50). Het aantal verpleegdagen nam iets af tot 9.568.960, een vermindering met ca. 1,5 procent. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers (e- conomische zaken) zal niet de omstre den afbraak stoppen van een woon wijk in het Limburgse Beek, omdat volgens hem binnen drie jaar de DSM (Staatsmijnen) daar hun uitbreiding splannen willen realiseren. Het D'66-Kamerlid Beekmans had op stopzetting van de sloop aangedron gen, omdat het volgens zijn inlichtin gen nog jaren zou kunnen duren, voordat DSM haar uitbreidingsplan nen daar zou gaan uitvoeren. Het gaat om een complex van honderd wonin gen, waarvan er inmiddels al vijftig zijn afgebroken op het moment dat ze leeg kwamen. 'Dit is juist een sociaal meer aan vaardbare manier', aldus Lubbers, 'dan de bewoners er met zijn allen te gelijk uit te zetten op het moment dat DSM de grond voor uitbreiding nodig heeft'. De nieuwe inlichtingen over het tijdstip van uitbreiding heb ben Beekmans overtuigd, zodat hij hierover geen interpellatie zal hou den. Wel zal hij aan minister-Lubbers vragen te bevorderen, dat demontabe le woningen niet zoals nu gebeurd, na afbraak aan Duitsland worden door verkocht, maar weer elders in Beek worden opgebouwd voor de oorspron kelijke bewoners. De klok leek twee eeuwen teruggedraaid toen In de Amerikaanse havenstad Boston dit majestueuze 90 meter lange marine-opleidingsschip Eagle met ge reefde zeilen binnenvoer vorr een officieel bezoek. Zoals altijd bij dit soort eeremonleel vertoon: met de kadettcn in het want. SOEST De penetratie van al lerlei kleine elektrische appara ten In de Nederlandse huishou dens neemt van jaar tot jaar toe. Dit blijkt uit een onder zoek, waarvan Trost Marketing and Research een aantal gege vens heeft gepubliceerd. Zo breidt het aantal elektrische naaimachines, dat in Nederland in gebruik is, zich jaarlijks met 4 6 procent uit. Momenteel bezit ongeveer 60 procent van de huishoudens dit apparaat. Een sterke stijging vertonen de verkopen van elektrische wek kers, vooral die welke op het lichtnet werken. Meer dan een kwart van de Nederlanders wordt tegenwoordig elektrisch gewekt Het stoomstrijkijzer is' zeer sterk in opmars. Zelfs zo, dat er nu al een vervangingsvraag naar stroomstrijkljzers begint te ontstaan. In 1972 werden ruim 200.000 van deze apparaten ver kocht. Het aantal in gebruik zijnde steelstofzuigers is in slechts één jaar tijd met 20 procent toege nomen. Niettemin blijft de sleemodel-stofzuiger het meest voorkomende type. Philips was in 1972 het meest verkochte stofzuigermerk, op de voet ge volgd door Holland Electro. Pas op grote afstand van deze lei dende merken komen de overi ge aanbieders, zoals Excelsior, Micle en Electrolux. Er staan in Nederland nog zo'n 1.3 miljoen oude stofzuigers, die rijp zijn voor vervanging. Elektrische vloerwrljvers willen er bij de Nederlandse huis vrouw niet in. Deze apparaten treft men maar in 3 op de 10 Lezginka, genaamd naar een populaire dans in Dagestan, bij de Kaukasus en de Kaspische Zee werd opgericht door Tnako Israelow, een choreograaf die zijn opleiding kreeg van Moisejew. En het Moisejew-ensemble trok hier in november 1872 30.000 bezoekers. Israe low vormde een groep van tachtig dansers, en musici, die de volksdan sen van achttien nationaliteiten ver werkten tot een theatergebeurtenis. Voodat Lezginka naar Nederland kwam, gaf het al voorstellingen in Engeland, Frankrijk, Zuid-Amerika, Hongarije, Polen en het nabije Oos ten. In Engeland, in de Royal Albert Hall werd het optreden een triomf. Volgens de Engelse pers is Lezginka weer anders dan de andere, ook be roemd geworden, Sow jet-ensembles. De dansen van de vrouwen, mooie vrouwen, zijn sereen, waardig en rus tig en lieflijk, De kostuums, rijk ge borduurd, merendeels in pasteltinten, zijn prachtig. De dansen van de man nen zijn manlijk, krijgshaftig, vol vu rig temperament, razend snel, acroba tisch en met humor. De kerels met hun snorren en laarzen, draaien, wen telen, springen (hoog), maken salto's en pirouettes, in een geweldige vaart. Hun zwaarddans is flikkerend en op een tiende seconde af gevaarlijk, hun trommeldans is meeslepend. Een bijzonderheid is dat die mannen op de tenen dansen en na hun spron gen en wervelingen ook 'landen' op de spitsen van de laarsen. De vreugde waarmee de vrouwen en mannen op- Drie nieuwe beelden in Kröller-Müllerpark ARNHEM Het beeldenpark van het Kröller-Müllermuseum op de Hoge Veluwe is vorige week verrijkt met drie werken van Nederlandse kunste naars: van Evert Strobos, Loes van der Horst-Wenckebach en Piet Sie gers. Van Strobos staat er nu een acht me ter hoog, in staal uitgevoerd werk 'Palisande'; van Loes van der Horst een weefsel in plastic draad dat 'Dulo- bita' heet en van Siegers is er een 'Zonneproject', ook in staal en vier meter hoog. Makake in remise van paardetram AMSTERDAM De vroegere paarde- tramremise aan Amsterdams Haarlem merplein is door de gemeente tijde lijk afgestaan voor het theaterprojekt Makake, een combinatie van theater en beeldende kunst, van Bart Stuyf, dans en ruimtelijke vormgeving, Frits Vogels, mime, Johan Vonk, beeldende vormgeving, en Willem Hekkema, gra fische en ruimtelijke vormgeving. Aan het programma werken nog mee: Djoeke Glas, Jeanette van Steen, Ro bert Vos, Bianca van Dillen, Luc Boyer, Geraldine Brans, Peter Hekma. Voor dit project en voor de Inrichting van de lege ruimte tot tijdelijk thea ter hebben de gemeente, het Prins Bernhardfonds en de pot voor experi menten van CRM subsidie bestemd. Werkkamp Jeugd en Toneel MAARSSEN Jeugd en Toneel orga- niseerd, op het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel in Maarssen, weer een vijf weken durend theater werkkamp, van 9 juli tot 11 augustus, voor jonge mensen van 16 tot 25 jaar, die dan onder de Engelse regisseuse Janet Mokades, van het Londense Cockpit-theatre, Mijnheer Puntila en zijn Knecht Matti, van Bertolt Brecht, gaan spelen. Na vier weken repeteren wordt er de laatste week een toernee- tje door Nederland gemaakt.. ROME (CIC) De Index Tho- misticus het tot dusver om vangrijkste werk op het gebied der automatische linguistiek- analyse is in Rome aan de internationale pers gepresen teerd. Het totale werk omvat 40 delen en is een computer-samen vatting van in totaal 179 wer ken: ÏOO werken zijn van Tho mas van Aquino, 18 van onbe kende middeleeuwse auteurs, terwijl 61 werken van andere auteurs stammen zoals Albertus Magnus, Richard von Weding- hausen en William Wheatly. Auteur van deze reusachtige ar beid is de 60 jarige Italiaan Je zuïet Robert Btisa, hooglerear voor de scholastieke filosofie van Gallarata die daarbij de steun heeft gehad van wet en- schappers uit de gehele wereld. In totaal is aan het werk een miljoen werkuren besteed. De prijs voor het werk is 12.000 gulden. De eerste banden zullen nog dit jaar verschijnen. De in dex bevat de analyse van ruim 10 miljoen woorden. De index thomisticus wordt in de weten schappelijke wereld beschouwd als een baanbrekend werk op het gebied der automatisering van de linguistieke analyse en geldt als voorbeeld voor de toe passing van electronische gege vensverwerking op het gebied van de geesteswetenschappen en het humanisme. JERUZALEM (AP) Tijdens de jaarvergadering van het Internationa le Persinstituut (IPI) die te Jeruza lem wordt gehouden is gisteren ge sproken over de bescherming van de journalist, die het recht behoort te hebben bronnen van inlichtingen niet bekend te maken. Eén van de voorstanders was de vice- president van de nieuwsafdeling van CBS in Washington, William Small. Iemand die het met de geheimhou ding niet geheel eens was, was de Is raëlische minister van buitenlandse zaken Eban, die op de openingszitting zei dat journalisten aan een 'rustige diplomatie' niet te veel aandacht moe ten besteden. Als de besprekingen tussen Washing ton en Hanoi niet geheim waren ge houden'. aldus de minister, 'dan zou de Vietnamese oorlog nu nog aan de gang zijn'. Small reageerde: 'Dat zijn de woorden zoals men die van elke politicus in elk land kan horen. Ik zou willen stellen dat met minder ge heimzinnigheid de Vietnamese oorlog veel eerder afgelopen had kunnen zijn'. Lezginka, een Sowjel-Staatsensemble, met tachtig dansers uit Dage stan, dus geen Russen eigenlijk, komt naar Nederland om voorstel lingen te geven in Arnhem (15 juni), in de Zuidhal van Amsterdams RAI (19 en 20 juni) en in Den Haags Congresgebouw (21 en 23 ju ni) In de dagen daartussendoor treedt het op in België. treden is een genoegen apart, en zij worden, uiteraard, begeleid door de volksmuziek uit hun land, met accor deons, snaarinstrumenten en zangers. In de Britse pers werd Lezginka het meest spectaculaire ensemble uit de Sowjet-Unie genoemd. Grootse montering van Aïda in Carré AMSTERDAM Vedi's opra Aïda zal tijdens het Holland Festival in een groots opgezette montering met ongeveer 380 medewerkenden in The ater Carré te Amsterdam worden op gevoerd. Deze voorstellingen vormen het slot van de serie operavoorstellin gen die de Nederlandse Operastich ting in het Holland Festival geeft. De eerste vindt plaats op 25 juni. Aange past aan de ruimte van Theater Carré ontwierp Götz Friedrich de mise-en- scène van dit voor de opening van het Suezkanaal in 1870 geschreven werk. De muzikale leiding is in handen van Edo de Waart. Het Rotterdams Phil- harmomsch Orkest, het versterkt Ne derlands Operakoor, Koorschool van de St. Bavo in Haarlem, leden van het Nationale Ballet en de Ballètaca- demie Nel Roos, alsmede leden van de Koninklijke Militaire Kapel verle nen medewerking. De titelrol wordt vertolkt door de Engelse sopraan Pau line Tinsley. Verder zijn er de Spaan se Montserrat Aparici als Amneris, Giovanni Gibin als Radames. Jan Der- ksen, Muarizio Mazzieri, Tine van Grotel en Henk Smit. De voorstellin gen in Carré worden gegeven op 25, 28 en 30 juni en op 2, 4 en 6 juli. En dan nog.... Wegens de zeer grote belangstel ling tot nu toe al meer dan 60.000 bezoekers voor de tentoonstelling van tekeningen uit het Museum of Modern Art te New York in het Kröller-Müllermuseum, Otterlo, is be sloten deze te verlengen van 17 juni tot 2 juli. Stockholm minder duur 'Over dat dure Zweden gesproken. Het bureau Zweden in Amsterdam voert een kruistocht tegen deze ge dachte en zegt, dat de 'duurte' in de Zweedse steden best meevalt. Stock holm wil in dit opzicht het bewijs le veren. Wat te zeggen aldus deze toeristische 'ambassadeur' (Vijzel gracht 17 telefoon 020-237341) van drie overnachtingen met ontbijt, plus nog eens vijftig procent korting op een groot aantal sightseeings voor to taal niet meer dan tachtig gulden per persoon. Dit aantrekkelijke arrange ment presenteert Bureau Zweden in samenwerking met de Scandinavian Arctic Sunway. Belangrijke bijkomstigheid: dit arran gement wordt nog goedkoper in com binatie met de Tor Line, vanaf Am sterdam, de Stena Line vanaf Kiel, of via een vliegreis op IT-basis, vanaf Schiphol. Onzerzijds: dit prijzenpakket ligt wel in een éndere sfeer dan de prijs voor een pilsje, of een ander drankje in Zweden. Een verlopen paspoort is niet gel dig in Spanje; het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer wijst er op, dat voor toeristen met een 'oud document' de grens onher roepelijk gesloten blijft. Toeristen met lang haar en baar den lopen het risico geen toegang te krijgen tot Tsjechoslowakije, ook al bezitten ze een geldig visum. Beslis sende factor: de paspoortfoto moet overeenstemmen met het uiterlijk. Maandelijks raken ongeveer honderd toeristen om deze reden in moeilijk heden. In Knokke-Heist (België) wordt van 1 juli tot 2 september de 12de 'Wereldcartoonale van de humor' ge houden, een festival voor tekenaars en grafici. De opbrengst is ditmaal bestemd voor de Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. De beste bijdragen komen na exposi tie in een cartoonboek. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche communistenleider Soewandi is ter dood veroordeeld wegens pogingen om de verboden Indonesische com munistische partij nieuw leven in te blazen na de mislukte staatsgreep van 1965. De 50-jarige Soewandi is secre taris geweest van de afdeling Oost- Java van de partij. Brieven die niet zl]n voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Gchelmhondlng is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband slaan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartct, postbus 948, Rotterdam, Vraag: Graag zou ik het oordeel van een deskundige horen over een be paald haargroeimiddel (volgt naam van het merk) waardoor dode haar wortels tot nieuw leven kunnen ko men. Is zoiets mogelijk? Antwoord: Onze expert gelooft abso luut niet in een dergelijke mogelijk heid. Wel in de mogelijkheid, ver zwakte en verziekte haarwortels te sti muleren. Slechts een zeer goed vak man kan beoordelen, hoe hij zijn klanten of patiënten, hoe men ze wil noemen, moet behandelen en van welk laboratorium hij zijn materialen zal betrekken. In een der grootste la boratoria op dit gebied (l'Oréal te Pa rijs) heeft men bij alle middelen, die daar worden uitgevonden en getoetst, nog nooit een middel uitgevonden, waardoor een dode cel weer tot leven gebracht werd. Vraag: In mijn bezit zijn enige bui tengewoon mooie Familie rose vazen. Het is een heerlijk maar wel angstig bezit. Graag zou ik eens met een des kundige over deze vazen spreken. Antwoord: In de Princessehof te Leeuwarden is een prachtige tentoon stelling. Stelt u zich eens in verbin ding met de organisatoren van deze buitengewone collectie. Vraag: Onze jonge kanarie kan niet goed over de rui heen komen en zit in elkaar gedoken. Wat zou de reden kunnen zijn? Antwoord: Een kanarie die bol zit, is ziek. Een dierenarts zou ernaar moe ten kijken. De rui vergt veel kracht en energie. Enige variatie in het me nu kan soms een heel goed resultaat hebben, soms geeft men in de kooi groene blaadjes, waarvan men niet weet of ze niet bespoten zijn. Een on zer vragenstellers bekende laatst niet te weten, dat een kanarie graag baadt. Bij een ander hing in dezelfde kamer een strip met insecticide. Onze raad: Ook voor onze huisdieren en vogels moeten we milieubewust denken en als ze ziek zijn, niet experimenteren, maar naar de dierenarts gaan. Vraag: In een tussenetage van een flat van drie verdiepingen is in een keuken een wasem-afzuigkap ge plaatst, aangesloten op het afvoerroos- ter in die keuken. De andere bewo ners klagen nu over de gespuide keu- keluchtjes. De eigenaars van de wa- semkap zijn de mening toegedaan dat die afvoerbuis er juist is om dergelij ke apparaten erop aan te sluiten. Antwoord: Het lijkt ons de aangewe zen weg deze zaak eens bij Bouw- en woningtoezicht te gaan bespreken. Men heeft daar de gegevens over het gebouw en zal u oordeel en raad ze ker niet onthouden. Een ventilatieka naal verwerkt met enige trek natuur lijk wel iets, maar het is de vraag of het in staat is de zware druk van de wasemkap te verwerken. Aangezien een afzuigwasemkap geen overbodige luxe is in kleine, afgesloten en zeker in open keukens, moet in een moder ne flat daarvoor toch een gelegenheid zijn. De ambtenaar die wij hierover consulteerden, meende dat een directe buisleiding naar buiten een bevredi gend functioneren waarborgt. Een in stallateur, die deze apparaten heel dik wijls plaats, vond het een naar ge val, dat hij zelf echter nog niet had meegemaakt, maar zou graag de af voer eens laten bekijken. Volgens hem zou daar wel iets aan mankeren. In geval van gegrond bezwaren zou de importeur van de afzuigkap volgens hem toch wel ingelicht moeten wor den. Al met al een zaak om grondig op hoog niveau uit te zoeken. Vraag: Waar kan ik de opleiding van teletypist krijgen? Antwoord: Een speciale schooloplei ding daarvoor bestaat niet. Iemand die met goed gevolg een opleiding machineschrijven heeft beëindigd, kan in het bedrijf waar hij werkt of gaat werken, volgens onze zegsman, na eni ge instructie als teletypist werken. Hervormde Stichting „DEN OOIMAN" Reactiveringscentrum en Verpleegtehuis DOETINCHEM heeft enkele vakatures voor c.q. heilgymnast-masseurs De inrichting bestaat uit 135 bedden voor somatisch zieken en 65 bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden. Een naburig verpleeghuis met 54 bedden is ook aan onze zorg toever trouwd. Tevens is er een polikliniek voor fysiotherapeutische behandeling. De afdeling fysische therapie omvat een ruime oefenzaal met individuele behande/cabines, behandelruimten voor fysiotechnische applicaties en hydrothera- pie, bestaande uit loopbad en v/inderbad. Er is een tweede oefen gelegenheid voor geestelijk gestoorde bejaarden. Bij gebleken geschiktheid is eventueel aanstelling mogelijk tot eerste fysiotherapeut. Salaris nader overeen te komen. Er zijn geen weekenddiensten. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heer E. Jansen, hoofd Paramedische Dienst, tel. (08340) 2 65 41. Sollicitaties te richten aan de direktie van,, den Ooiman", Groot Hagen 6. Doetinchem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11