fan de Kerkhof s ch naar PSV Johan Zuidema: rond met Twente ongeslagen )e Graafschap toch de beste KANSLOOS PEC SCHAKEL IN PROMOTIE 1 .te oetinchemmers, heersend in alle liniesvoorkomen vroege coupe van Volendam eugdrecord uud Wielart irrier winnaar d circuit Nijvel ege Bettonville Mexico in eindstrijd v ri r kykwaktet dinsdag 12 juki 1973 SPORT K9 onze sportredactie HOVEN De tweeling René illy van de Kerkhof (21) zal de roigende drie jaar onder contract iz>. bij de Eindhovense eredivisie- 21 PSV. Dit weekeinde zijn PSV en ■wente, waar de beide Van der ferBiofs drie jaar hebben gespeeld, tog ivereenstemming gekomen. Vol- ~Ben van Gelder, manager van zijn beide spelers voor een 're- bedrag getransfereerd. anifi ee ankelijk vroeg FC Twente rond !verj ree miljoen voor René en Willy, ebroeders stapten daarop naar de er, aangezien zij van mening wa- dat in hun contract met FC een clausule was opgenomen, welke de Enschedese club al 300.000 gulden voor hen mocht verlangen. Wat FC Am ite eventueel meer zou weten te t 4 ,gen zou met de gebroeders ge- mai VOO! deeld moeten worden. Het geding zou vandaag voorkomen. 'Gelukkig heeft het niet zover hoeven komen dat de rechter een beslissing moest nemen. De besprekingen met FC Twente zijn, doordat de vraagprijs aanzienlijk is gezakt, in een sportieve sfeer verlopen', aldus Ben van Gelder. Voor de gebroeders Van de Kerkhof heeft ook Feyenoord interesse ge toond. Ben van Gelder is echter niet van mening dat zijn club Feyenoord de loef heeft afgestoken. 'René en Willy komen oorspronkelijk uit Hel mond en zij wilden toch liever terug naar Brabant dan naar het westen. Dat is de eerste reden voor hun komst naar PSV. De tweede is dat zij nu weer onder de hoede van Kees Rij vers (ex-trainer van FC Twente) ko men. Dat is voor hen wel zo belang rijk.' Volgens Ben van Gelder kan PSV met Willy flinks) en René van de Kerkhof. de gebroeders Van de Kerkhof en de Zweed Ralf Edström de toekomst hoopvol tegemoet zien. 'Wij hebben alle spelers gehouden, die we wilden houden, en met deze drie nieuwe jon gens (allen nauwelijks twintig jaar oud) zal PSV een ander hopelijk beter gezicht krijgen.' Van onze sportredactie Johan Zuidema is rond met FC Twente. Of de 25-]arige topscorer van de eerste- divisie inderdaad van I^euwarden naar Enschede zal verhuizen, hangt af van zijn club SC Cambuur. FC Twente schijnt namelijk niet bereid te zijn de ge vraagde 200.000 gulden voor Zuidema op tafel te leggen. Temeer niet, omdat Cambuur aanvankelijk bij de KNVB een vraagprijs van 150.000 gulden had ge deponeerd. Dat bedrag werd verlangd van MVV, met welke club Zuidema eerst in onderhandeling is geweest. Die transfer sprong af, doordat Zuidema's vrouw niet naar Maastricht wilde. Daarna heeft Cambuur de prijs voor Zuidema met 50.000 gulden verhoogd. Een dezer dagen zullen onderhandelaars voor Cambuur en FC Twente met elkaar om de tafel gaan zitten. Zuidema heeft inmiddels al aangekondigd dat hij niet meer voor zijn oude club zal spelen, of de transfer naar Twente nu doorgaat of niet. Hij vindt dat Cambuur hem op unfaire wijze in de weg staat wat betreft zijn kansen op positieverbetering. onze speciale verslaggever ÏTINCHEM Na twee wedstrijden in de enerverende na-compe- stond De Graafschap met één punt vrij troosteloos onderaan op ylranglijst van de vier eerste divisie-ploegen. Met het uitgaan van dig aatste bocht van deze slijtageslag echter is de formatie van trai- ,s ^Piet de Visser plotseling de grote favoriet voor het bereiken van bredivisie geworden. Dankzij een verdiende overwinning (10) JThet tot gisteren leidende Volendam heeft De Graafschap de kans ledig in eigen hand genomen. Graafschap leidt met de laatste strijdronde nog op het programma één punt voorsprong op Volen- De laatste twee duels Volen ti -Wageningen en PEC-De Graaf- p moeten de beslissing brengen, ïeugend voor het betaalde voetbal "jiet algemeen en de eredivisie in bijzonder mag het zonder meer dat de beste ploeg inderdaad promoveren. En die ploeg heet ïraafschap. De Doetinchemse bri- bewees dat ook gisteren in het volle De Vijverberg-stadion, waar Volendam van het grootste deel zijn illusies beroofde. Bij een winning mocht Volendam zich ers al promovendus noemen. raafschap heeft een vroege coupe Volendam voorkomen. En dat het zo overtuigend en met zo- kwaliteit, dat de marge van één punt eigenlijk een te schrale afte- tussen beide ploegen oplever- De Graafschap heerste in vrijwel linies. En dat ondanks het sur- ,uw COMPETITIE toj eningenPEC op GraafschapVolendam Graafschap igf endam fl leningen ter, 23 5 3 117 6—4 5 3 0 2 6 8—5 5 12 2 4 7—7 5 0 3 2 3 6—11 i iEEF (ANP) Tijdens internatio- 6' e atletiekwedstrijden in Kleef n Ruud Wielart (AC Haarlem) teren voor de derde maal dit sei- n het Nederlandse record hoog st ringen voor junioren verbeterd. De ofddorper sprong 2.09 meter en j rbeterde daarmee zijn eigen jeugd- spfcord dat van 20 mei dateerde, met s« ee centimeter. Wielart is nu nog j chts één centimeter verwijderd van seniorenrecord, dat met 2.10 me- op naam van Peter Geelen (Kim- a) staat JVEL (AFP-RTR) De Fransman an-Piere Jarrier heeft de formule autorace voor het Europese kampi- inschap op het circuit van Nijvel ge- i«T?nnen- De March BMW-coureur won manches. De Duitser Jochen werd met een Surtees in de eer- rit tweede en eindigde in de twee- op de derde plaats. Derde in het ïdklassement werd de Italiaan Vit- "io Brambilla met een March BMW. de competitie om de Europese titel dt Jarier, die dit seizoen voor de arde maal als winnaar werd afge- 'gd, met 36 punten. Zijn landgeno- Patriek Depailler en Bob Wollek tweede en derde met respectieve- 21 en 16 punten. plus aan techniek en de verbeten ia- zet die Volendam ten toon spreidde. ONRUSTIG De Graafschap acteerde completer. Hoewel met name de vleugelverdedi gers Mintjes en Overgoor niet naar hun normale vorm reikten, kreeg de Volendam opponent niet één uitge speelde kans. De Graafschap verdedig de weliswaar onrustiger en minder zelfverzekerd uit dan in de voorgaan de duels, maar gevolgen had dat nau welijks. Trainer Piet de Visser, dol blij: 'Logisch dat het allemaal wat on rustiger ging dan voorheen. Dit duel was van een kapitaal belang. Spelers als Mintjes en Overgoor, die net van de amateurs komen, hebben zo een slopend spectakel nog nooit meege maakt. In deze omstandigheden telde maar één ding: de beide punten pak ken'. Hoewel het duel van groot belang in de promotiestrijd was, slaagden beide ploegen erin voor een zeer aanvaard baar niveau te zorgen. De Graafschap bijvoorbeeld bleef ook na het achteraf beslissende doelpunt van Gerrie Deij- kers bewust de aanval kiezen en ver laagde zichzelf niet door een leger spelers rond het strafschopgebied te posteren. De Visser: 'Ik heb de hele week tegen mijn spelers geroepen 'Doe maar rustig en blijf maar rus tig'. Iedereen besefte dat we op de drempel van de ere-divisie konden ko men. Begrijpelijk dat er dan snel een nerveuze stemming komt. Ook nu, nu we de kansen in eigen hand hebben wil ik nog niets van een hoera-stem- ming weten. We zullen zondag eerst van PEC moeten winnen. Ik ben blij. dat we ondanks die grote belangen goed hebben gespeeld'. En Volendam- trainer Joep Steur: 'Het was een klas se-duel. Daar moet iedereen het toch over eens zijn'. MIDDENVELD Volendam, gestart in een rooskleurige uitgangspositie, ondervond voor de tweede keer in luttele weken de kracht van De Graafschap. Hoewel Volendam de thuiswedstrijd tegen de ze tegenstander met klein verschil (21) had gewonnen, manifesteerde de brigade van De Visser zich ook dit keer als de betere ploeg. Vooral op het middenveld won De Graafschap dit keer de slag. De middelste linie van Volendam, met Zwarthoed, Hoog land en Kras, voortdurend nog geas sisteerd door aanvaller Billy Bond, leek steeds tegen een overmacht te moeten opboksen. Zo nadmkkelijk bleef De Graafschap rond de midden cirkel bewegen, ruimte maken en bou wen. Het betkende complimenten voor Guus Hiddink, Coen Poulus en Chris de Vries. Vooral de laatste sjouwde alsof hij niet al vierendertig levensjaren telt. Met een inzet en in- Het beslissende doelpunt: Deijkers haalt uit en dat brengt De Graaf schap na 17 minuten op 10. Links Volendam-verdediger Hans Jonk. casseringsvermogen die bewondering afdwongen. Piet de Visser: 'Het is on voorstelbaar wat die De Vries tijdens een wedstrijd aan kilometers nog af legt. En morgen tijdens de training loopt hij weer voorop'. Technicus Hiddink vindt op het mid denveld naast zich in De Vries en Poulus meer dan alleen waterdragers. Ook zij hebben een goede traptech- niek en het nodige spelinzicht om de snelheid van de aanval met passes op timaal te voeden. Vooral Gerrie Deij kers manifesteerde zich sterk. In het centrum van de aanval vroeg hij voortdurend de aandacht van de Vo- lendamse defensie en wist ondanks die extra bewaking door zijn snelheid toch steeds ruimte af te dwingen. Het enige doelpunt was een schoolvoor beeld van zijn slimheid en acceleratie vermogen. Na zeventien minuten al zond Hiddink vanaf het middenveld al van meer dan dertig meter een loep zuivere pass in de richting van de fysiek wellicht te zwakke schutter. Deijkers timede echter voortreffelijk en nam de bal op volle snelheid in eens op de schoep Doelman Visser was kansloos '1-0). OPLEVING Gerrie Deijkers bewijst zijn waarde voor De Graafschap vooral in deze na- competitie. Gekweld door een slepen de blessure en gespeend van het nodi ge geluk kwam hij in de gewone com petitie niet verder dan in totaal vier treffers. In de tot nu toe gespeelde wedstrijden in de promotiestrijd heeft hij inmiddels al drie beslissend doel punten gemaakt. Een welkome ople ving. Daarom volgt voetbalminnend Doetinchem angstig de ontwikkelin gen rond de centrale spits. Deijkers immers wil weg en het Nijmeegse NEC zou al veel meer dan louter in formatieve belangstelling voor hem getoond hebben. Deijkers, de specifie ke spits, belast zich noodgedwongen ook met het trekken van gaten voor opkomende spelers. Het rendement van de overige spitsen André van der Ley en Meijers is in aanvallend op zicht vaak te gering. De Visser: 'Deij kers is in feite de enige, die voor in het doelgebied van de tegenstander komt. Hij moet gaan gaten trekken voor spelers als Van Londen. Hiddink en Van der Ley'. Juist omdat het maken van doelpun ten De Graafschap vrij moeilijk af gaat, heeft het hele elftal geleerd zich allround op te stellen. De middenvel ders vallen even gemakkelijk aan als zij verdedigen. En de defensie is steeds weer bereid in de diepte te sprinten. Tegen dit De Graafschap kwam Volendam vooral kracht en compleetheid tekort. Walter Fereira, de schutter, die veelal op belangrijke ENSCHEDE Vrij gemakkelijk heeft landskampioen RBC zijn onge slagen positie in de na-competitie kunnen handhaven. De Brabanders wonnen met 3-2 van Eilermark, maar moesten wel voor het eerst in deze wedstrijdenreeks tegendoelpunten toestaan. Toch zijn de Roosendalers nauwelijks in moeilijkheden geweest. Zij hadden voortdurend het initiatief en aan de voorsprong van 2-0 halver wege de eerste helft viel dan ook niets af te dingen. Met gegroepeerd voetbal zette RBC de Glanerbruggse formatie voortdurend onder druk, al slaagde de thuisclub er zowaar nog in voor de rust de achterstand te ver kleinen. Ook in de tweede helft be hoefde RBC zich amper in te span nen. Eilermark kreeg hierdoor gele genheid tot enigszins aanvaardbaar te genspel en kwam zelfs na een kleine twintig minuten nog op gelijke hoog te: 2-2. Desondanks greep RBC de winst, doordat Verstraaten een straf schop benutte. Freewheelend bereik ten de Brabanders de finish. Elermark-RBC 2-3 (1-2) 16. Van Hal 0-1, 22. Van de Boom 0-2, 40. Huisken 1-2, 66. Alberts 2-2, 75. Ver- straaten (strafschop) 2-3. Toeschou wers 800. Scheidsrechter Melsen. Roodenburg-Veritas leverde het merk waardige beeld op van twee wedstrij den in één. De thuisclub schoot flit send uit de blokken en reeds na acht minuten was het 2-0 door doelpunten van Verkuylen. Een soepel combine rend Roodenburg domineerde sterk gedurende de eerste helft, maar daar mee waren de mogelijkheden van de Leidse ploeg blijkbaar uitgeput, want in de tweede helft vervielen zij tot een tamelijk apathisch speltype. Veritas, dat tot de rust nauwelijks tot constructieve daden "'as gekomen, ontketende een uitgebreid offensief, dat, niet ten onrechte, twee doelpun ten opleverde. Amateur-international Theo Hansen zorgde voor de eerste treffer uit een strafschop. Een kwar tier later, vijf minuten voor het ein de, vond hij op normale wijze het net. Roodenburg-Veritas 2-2 (2-0) 5. Verkuylen 1-0, 8. Verkuylen 2-0, 70. T. Hansen 2-1 (strafschop), 85. T. Han sen 2-2. Scheidsrechter Wissing. Toe schouwers 1300. In een weinig geïnspireerd duel heeft Elinkwijk zijn eerste en enige over winning in de kampioenscompetitie behaald. CEC werd na een ruststand van 0-0 met 1-0 verslagen. Elinkwijk was in het duel heer en meester, maar slaagde er niet in de uitstekende doelman Boxem meer dan een keer te passeren. De thuisclub de monstreerde een duidelijk gebrek aan eenheid, mede een gevolg van het ontbreken van Van den Bosch, Rijn soever en Van Tamelen. Vooral aan vallend bleef Elinkwijk beneden de verwachtingen. Het enige gevaar kwam van invaller Hofman. Deze spe ler raakte voor rust een keer de paal en in de tweede helft rondde hij een combinatie van Verkaik en Vogelzang op de enig juiste manier af. CEC, dat in deze kampioenscompetitie nog niet had gescoord, deed er aanval lend al heel weinig aan. Het gevaar kwam voornamelijk van de herhaalde lijk opkomende Middeljaars, die een keer op de vuisten van doelman Heil schoot Elinkwijk-CEC 1-0 (0-0) 52. Hof man 1-0. Scheidsrechter Van Veen. Toeschouwers 1000. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND ElinkwijkCEC 1o RoodenburgVeritas 22 EilermarkRBC 23 EINDSTAND RBC 5 4 1 Elinkwijk 5 13 Roodenburg 5 13 Veritas 5 13 Eilermark 5 12 CEC 5 0 2 momenten uithaalt, verzuimde dit keer ook maar één waardig schot te lossen. Volendam kreeg door de door het duo Van Londen-Zaayer goed ge- xt t -t organiseerde verdediging van De WeStClUltSe Selectie Graafschap niet één uitgespeelde kans Vandaar, dat de snelle voor sprong van de Doetinchemers niet één moment tegen het wanhopig knokken de Volendam werkelijk in gevaar is geweest. 9—2 6—7 6—7 6—8 5—5 0—3 DE GRAAFSCHAP-VOLENDAM 1—0 (1—0) 17. Deijkers l—o. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 12.000. DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout: Mintjes. Zaayer. Van Londen, Overgoor (De Blaauw) Poulus, Van der LelJ, De Vries; Deijkers, Hiddink, Meijers. VOLENDAM: Visser; De Boer, Hans Jonk. Jack Jonk, Veerman; Zwarthoed (Mol). Hoogland. Kras. Kwakman (Kok). Ferreira. Bond. GERRIT DEN AMBTMAN DUSSELDORP (SID) Bondscoach Helmut Schön heeft 18 spelers geselec teerd voor de wedstrijd West-Duits- landBrazilië, die zaterdag in Berlijn wordt gespeeld. In de groep ontbre ken Grabowski en Wimmer, die gebles seerd zijn. De geselecteerde spelers zijn: doel: Maier (Bayern), Kleff (Bo- russia M-G) en Franke (Eintracht Braunschweig); verdediging: Vogts (Borussia M-G), Höttges (Werder), Cullmann (Köln) en Beckenbauer, Schwarzenbeck en Breitner (Bayern); middenveld en aanval: Heynckes en Netzer (Borussia M-G), Kapellmann, Flohe en Overath (Köln), Müller en Höness (Bayern), Wunder (Duisburg) en Kremers (Schalke). na "de ^JaRDERWIJK (ANP) De Neder- Tndse waterskiër Bettonville heeft jn internationale Grand Prix-race op ?t Veluwemeer gewonnen. Hij legde 80 kilometer af in 60 min. 28,8 sec te tweede plaats was voor de Engels en Nixon in 61.04,3 en de derde voor 'ens landgenoot Hargreaves in H Ll1'7' Van onze speciale verslaggever WAGENINGEN Alle ogen zijn zondag weer gericht op PEC. Net als enkele weken geleden heeft PEC nu weer het lot in handen van twee clubs. Toen waren het Volendam en Vitesse, die gedwee moes ten afwachten hoe PEC zou beschikken. PEC versloeg Roda JC met 72, waarmee PEC toen voor Volendam 'koos' als laatste kandidaat in de promotiecompetitie. Nu kan PEC beslissen over de promotie naar de eredivisie. De Graafschap en Volendam zijn dit keer de slachtoffers van de willekeur van PEC. 'Ja,' zegt doelman Post grap pend, 'we gaan Volendam zeker weer een keer helpen. We blijven niet aan de gang. We zullen wel zien wat het zondag wordt.' SI1 EXICOSTAD (RTR) Het nationale .21 aterpoloteam van Mexico heeft zich eplaatst voor het finaletoernooi om ilet wereldkampioenschap in Belgrado. n de eindstrijd van de Amerikaanse i °ne won Mexico met 63 van Canada. De Graafschap moet zondag winnen bij PEC wil het over naar de eredevi- sie. Het voordeel voor De Graafschap is dat PEC geen enkel belang meer heeft bij de nacompetitie. En dat heeft Kessler al sinds de 40 neder laag bij Volendam overduidelijk laten weten. 'Wat moet ik nog met deze competitie? Ik ga experimenteren. Ik wil aan het komende ss zoon donken. Dat is toch begrijpelijk', aldus Kess ler. Gisteravond lanceerde Kessler zijn eerste nieuwtje. Freek Schutten werd buiten de ploeg gelaten om Ri- nus Bosman te proberen. Kessler: 'Hij heeft goed voldaan. Ik geloof in hem een goede vervanger voor Schutten te hebben gevonden. Al|een mist hij nog wat wedstrijdroutine, maar dat kan gonvii.x lijk worden opgevangen. Wat dit betreft zie ik alweer een mogelijk- hoidje voor PEC. Zondag icgi'-n Do Graafschap lanceer ik missch.en vv.er een nieuw gezicht. Ja, ik ga gewoon LEORG KESSLER door met experimenteren'. Allemaal zaken die duidelijk in het voordeel van De Graafschap klinken. Maar het houdt toch niet in dat De Graafschap zorgeloos de eredevisie kan instappen. 'Toch houd ik het nu op De Graafschap', zegt Wageningen- trainer Maarten Vink. 'Zij hebben nu de grootste kans'. Kessler is niet van plan De Graafschap zonder enige te genstand de topachttien van het Ne derlands betaalde voetbal in te hel pen. 'Want', stelt Kessler 'wij willen het aan elke tegenstander zo moeilijk mogelijk maken. Wij geven niets ex tra, maar wij doen ook niets minder. Wij moeten gewoon sportief zijn, te genover beide clubse Ik ben goed be vriend met beide trainers, dus ik heb geen voorkeur. Piet de Visser van De Graafschap is op dezelfde dag, 23-9, als ik geboren en Joep Steur heeft bij mij in de opleiding gezeten. Een keu ze kan ik dus niet maken'. En eigenlijk is het wel duidelijk ge worden dat PEC niets cadeau wil ge ven. Want gisteravond tegen Wage ningen waarin voor PEC niets maar dan ook helemaal niets meer op het spel stond, was de ploeg van Kessler toch nog bereid het een en ander te laten zien. En dat terwijl het niet tot een aantrekkelijke prestatie werd uit genodigd. Wageningen, nog knokkend voor het allerlaatste kansje, ging fu rieus van start en direct vanaf de af trap kreeg Menting van Hazelhekke al een grandiose kans aangeboden. Hij miste, maar dat deerde Wageningen niet. Nog geen vijf minuten later knalde Aart Ooms van zeker 20 meter hard op de kruising, een schitterend doelpunt dat Wageningen gelijk op 1- 0 bracht. Stoffels schoot via een één twee met Hoogendoorn voor PEC op de paal maar ook dat bracht Wagenin gen niet uit het ritme. Na een kwar tier kopte Menting een harde voorzet van Ooms welgemikt in de hoek: 2-0. Wageningen leek klaar om op een be hoorlijke zege af te stormen. CONDITIE Kansen, zoals Broecks, die alleen voor Liefting kwam, werden gemist en langzaam maar zeker kreeg PEC meer vat op het spel. Dat kwam goed aan de oppervlakte in de tweede helft. Kessler: 'In het begin zijn we erg zwak. Dat heb ik nog nooit durven vertellen om slapende honden wakker te maken. De eerste tien tot twaalf minuten worden wij vaak overrom peld. Het komende seizoen zullen wij daar geen last meer van hebben. Daar zal ik voor zorgen. In de vakantie gaan wij daar al aan werken. Conditie moeten we krijgen'. Rorije ging al leen voor doelman Giezen in de fout en PEC werd steeds gevaarlijker. Een combinatie Stoffels (hij deed vaak knappe dingen Rorije (viel tegen) Hoogendoorn werd door de laatste bekwaam afgerond: 2-1. Kragt maakte er niet zoveel later 2-2 van. Maarten Vink: 'Ik had de jongens, vooral Wel- lerdieck gezegd thuis te blijven maar dat gebeurde vreerad genoeg niet. Jammer, dat we het zo moeten beslui ten'. WAGENINGEN-PEC 2—J (I—0) 4. Ooms 1—0. 13 Mentlnk 2—0. 66 Hoogendoorn 2— l. 87 Dragt 2—2. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers: 2.500. WAGENINGEN: Giezen; Block. Tomas. Wel- lordieck. Tollenaar: Van Osenbruggen. Broecks. Ooms: Hazelhekke (Schreuderi, Menting. Van VIJfekIJken Ponsen PEC: Liefting; Drost (Hendriks) Schuberl, Bosman, Van de Horst; Van den Bosch. Ro. rije, Van Effrlnk, Stoffels, Hoogendoorn. Kragt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9