a Rumoer om benoeming aan Nijmeegse universiteit Meerkamp top breed, niet hoog Montal bedingt optie op Cruijff voor Barcelona juweeltje van een garnaal scheerdersfeest praatje 3S Kampong verliest in EC-finale Titel voor Op den Oorcp TROUiW/KWARTET DINSDAG 12 JLXI 1973 B LNNENL AND /SPORT pf/] Verantwoordelijkheid van hoogleraar botst met democratische procedures door Piet Hagen Tien jaar geleden zou het nog een storm in een glas water ge weest zijn. Stel je voor: een hoog leraar wil een wetenschappelijk medewerker benoemen, maar en kele stafleden komen met een an dere kandidaat. Hij schijnt nogal links te zijn (marxisten had je in die dagen nog weinig aan de universiteit) en een aantal stu denten steunt de tegen-kandidaat daarom actief met sappige rod delstukjes in de studentenbladen. Misschien dat een krant er lucht van krijgt en er een klein stukje aan wijdt. Maar daar is het dan mee beke ken. Later blijkt dat de linkse tegen kandidaat geruisloos van het toneel verdwenen is en de professor heeft Prof. dr. A. Hoogenverf zijn zin gekregen. Zo ging dat tien jaar geleden. De Nijmeegse politicoloog prof. dr. A. Hoogerwerf zal nog wel eens aan die tijd terug denken, nu hij zelf moet optornen tegen het tot orkaankracht aangegroeide linkse studentenverzet. Wat wil het geval? Aan het instituut van prof. Hoogerwerf bestaat een va cature voor een medewerker en zo gaat dat tegenwoordig die vaacture is keurig in de kranten geadver teerd. Alle sollicitanten worden dan van alle kanten democratisch be keken en op alle niveaus mag ieder een zijn zegje doen over wat hij de meest geschikte man vindt. Prof. Hoogerwerf had zelf zijn keus gauw gedaan: iemand die voldeed aan de normen die men aan een wetenschap pelijk medewerker mag stellen. Nu wil het ongeluk dat de studenten met een andere kandidaat op de proppen kwamen. Hun favoriet, consequent aangeduid met de initialen R. te A., wordt ervan verdacht marxist te zijn of daaromtrent. Voor de studen ten is dat een van de redenen om zijn kandidatuur te steunen. Tot verdriet van prof. Hoogerwerf werd R. gekozen. In de sectieraad (een van de democratische instanties die in zulke zaken beslissen) kreeg R. zes van de tien stemmen. Naar we mogen aannemen waren vijf van de zes voorstemmers student Eén staf lid stemde ook voor R. De overige vier stafleden waren tegen, maar zoals men weet: meeste stemmen gelden. Prof. Hoogerwerf en zijn medestan ders worden 'overspeeld'. Dan volgen over en weer de verdacht makingen. De studenten: Hoogerwerf wil R. niet hebben omdat hij hem te links is. Hoogerwerf: de studenten willen R. louter en alleen omdat hij links is. De studenten: R. is zeer ge schikt. Hoogerwerf: R. heeft niet het wetenschappelijk niveau dat voor deze functie vereist is. De studenten: Hoo gerwerf moet zich neerleggen bij de keus van een democratische meerder heid. Hoogerwerf: Als hoogleraar ben ik verplicht te waken voor de weten schappelijke standing van de universi teit; daarom ga ik in beroep tegen de ze benoeming. De studenten: Dan be zetten we de zaak (deze week waren tien instituten tegelijk bezet). Hoo gerwerf: Ik ga niet opzij voor terreur; ik ga door, al wordt de hele universi teit bezet. Om kort te gaan: heel an ders dan tien jaar geleden. Even iets tussen haakjes. Prof. Hoo gerwerf is in Nijmegen hoogleraar ge worden nadat aan de Vrije Universi teit de grond onder zijn voeten te heet werd. Hoogerwerf was in die da gen bij de studenten in trek omdat hij voor VU-begrippen ncgal links was. Hij was tenminste lid van de Partij van de Arbeid. En dat kon ei genlijk niet als je lector wilde wor den. Dat is tenslotte nog goed afgelo pen, maar voor Hoogerwerf was de lol er bij de VU wel af. Instituten wer den er in die dagen in ieder geval niet bezet Daarvoor waren de VU-stu- Ook in West-Duitsland grijpen de acties voor marxistische uitgangspunten bij het universitair onderwijs steeds meer om zich heen. denten toen nog net iets te anti-revo lutionair. Na dit uitstapje naar reformatorisch erf weer terug naar Nijmegen. Daar gaat het dus nu niet om de vraag of de heer R. wel instemt met de tho mistische wijsbegeerte of andere ka tholieke grondslagen. Evenmin is in het geding of hij wel op de KVP stemt. De kwestie die in Nijmegen speelt is van andere orde. Op z'n minst gaat het om twee vragen: 1. Moeten hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf een door slaggevende stem hebben bij benoe mingen en andere zaken die recht streeks met de wetenschapsbeoefening verband houden? 2. Kunnen marxisten, communisten, nee-marxisten, of hoe men de links-ra- dikalen ook wil aanduiden, even mak kelijk benoemd worden in een weten schappelijke functie als hun minder linkse soortgenoten? Het eerste probleem bestaat sinds de wet-Veringa, voluit: de Wet Universi taire Bestuurshervorming 1970. In die wet wordt aan de wetenschappelijke staf op allerlei kardinale punten 'ten minste de helft' van het aantal zetels toebedeeld. Op andere punten heeft de wetenschappelijke staf soms een zwaardere inbreng, maar in veel ge vallen is de staf van niet meer dan vijftig procent der stemmen verzekerd. Dan hoeft er maar een staflid uit de boot te vallen of de zaak is bekeken. Zo gebeurde het in de sectieraad van de Nijmeegse politicologen. Maar dat betekent niet dat prof. Hoogerwerf daarmee zijn zaak verlo ren heeft. De wet kent hem het recht van beroep toe als hij denkt dat het mis gaat. De hoogleraar is krachtens zijn opdracht verantwoordelijk voor het niveau van het onderwijs. Daar botst de individuele verantwoordelijk heid van de hoogleraar met allerlei democratische procedures. Een punt om nog eens goed te regelen bij de herziening van deze tijdelijke wet in 1976. Interessant in dit verband is de recen te ontwikkeling in West-Duitsland. Daar is het constitutionele hof gedeel telijk tegemoet gekomen aan de be zwaren van vierhonderd verontruste universitaire docenten, die meenden dat hun eigen verantwoordelijkheid in het gedrag kwam door allerlei wet telijke bestuurshervormingen. Het hof heeft toen uitgesproken dat ten aan zien van het wetenschappelijk onder wijs en onderzoek de wetenschappelij ke staf een doorslaggevende stem moet hebben. Een hele geruststelling voor vele hoogleraren, die zich ern stig bedreigd voelen door de opruk kende stoottroepen van marxistisch georiënteerde studenten en weten schappers. De Duitse collega's van de Nederland se hooggeleerden hadden trouwens al eerder een steuntje in de rug gekre gen in de vorm van het j-adicalen-be- sluit' van de regering-Brandt. Door dat besluit is het mogelijk links- en rechtsradicalen te weren uit over heidsfuncties (met name in het on derwijs) als zij geacht worden de grondwet niet te eerbiedigen. Een be paling die tot veel onzekerheid heeft geleid. Wie in het ene Bondsland per sona non grata is kan in het andere land rustig een baan als (hoog) leraar krijgen. Onverkwikkelijk is ook dat soms een ware heksenjacht ontstond die doet denken aan de communisten- haat in het Amerika van McCarthy. Daarmee zijn wij bij de tweede vraag: Kunnen marxisten en andere linkse wetenschappers wel benoemd worden tot wetenschappelijk medewerker, lec tor of hoogleraar? Prof. Hoogenverf zal antwoorden dat dit niet in het ge ding is, want dat het hem gaat om de wetenschappelijke kwaliteiten van kandidaat R. Toch is daarmee de kous niet af. Voor de rebellerende studenten is dit een wezenlijke vraag. Zij vertegenwoordi gen een groeiende linkse beweging die duidelijk meer op heeft met Marx dan met Kuyper of Thomas van Aqui no. Bij de recente verkiezingen voor de universiteitsraden haalden deze groeperingen aan sommige universi teiten een overweldigende meerder heid. Niet dat die studenten nu alle maal Marx-aanbidders zijn (laat staan: Marx-kenners), maar het kan hun toch niet gauw links genoeg zijn. Lie ver een radicale R. dan een hoog-we- tenschappelijke bolleboos die bij Hoogenverf hoge ogen gooit. Nogmaals: het gaat ons er hier niet om of R. nu wel of niet geschikt is voor zijn functie. Het gaat erom of de groeiende beweging van linkse intel lectuelen een vertegenwoordiging krijgt aan de Nederlandse universitei ten. Tot nog toe zijn de links-radika- len in hooggeleerde kringen bijna even moeilijk te vinden als een speld in een hooiberg. Klankklare communis ten (toch goed voor acht zetels in de Tweede Kamer) zijn er niet. Waar schijnlijk is de vroegere intellectue- lai-haat binnen de CPN van na de oorlog daar niet vreemd aan. Marxis ten (om een wat ruimer begrip te ne men) uit het verleden: de astronoom Pannekoek, de historicus Romein, de wiskundige Mannoury. Marxistische hoogleraren op dit moment? In Utrecht iemand als van Tijn (geschie denisjuin Groningen zeer recent: Ger Harmsen. Op het niveau van lector zijn er wel iets meer. Onlangs werd in Nijmegen nog een marxistisch georiënteerd lec tor voor het derde wereld centrum benoemd (Ger Huizer). In de regio nen van de wetenschappelijke mede werkers komt men met de vingers van twee handen natuurlijk niet meer uitgeteld. Maar toch: dat de marxisten op de Nederlandse universiteiten zijn ondervertegenwoordigd valt niet te ontkennen. Of zou er geen talent be schikbaar zijn in deze hoek? Dat lijkt een vreemde conclusie. In ieder geval zijn er genoeg studenten die iets van Marx en de marxistische wetenschap willen weten. Zij die dat rampzalig vinden vcor de universiteit (het zal duidelijk zijn dat wij al lang niet meer het oog hebben op prof. Hoogerwerf), moeten wel we ten wat zij doen wanneer zij aan deze behoefte niet tegemoet komen. Wie Marx aan zijn studenten onthoudt kan later niet meer het verwijt maken dat die jongens Marx niet eens gelezen hebben. Dat móest wel met een gouden on derscheiding beloond worden, want wie doet het die 32-jarige Zout- kampse mevrouw A. van Oosterom- Faber na: 410 gram garnalen pel len in twintig minuten? Niemand. Althans niet in het Groningse Ter- munterzijl, waar het afgelopen weekeinde de internationale wed strijden garnalen pellen werden gehouden. Al toerd daar dan op hoog niveau door 56 geroutineerde pelsters uit België, Duitsland, De nemarken, Joegoslavië met veel vingervlugheid, deskundigheid en enthousiasme een gooi gedaan naar de gouden garnaal, het werd tenslotte de Groningse, die het ere metaal binnenhaalde. Niet zomaar een plak, maar een juweeltje van een garnaal, ivaaraan de Gro ningse meester goudsmid Cees Wolf wekenlang had gewerkt. Trouwens, ook de tweede en derde winnares sen (de Duitse Hermin Schröder uit Borkum en de Volendamse me vrouw J. Overmars-Tuyp) waren Het jaarlijkse schaapscheerdersfeest in het Drentse Exloo heeft zater dag een record aantal bezoekers getrokken. Niet minder dan 12.000 kijkers zagen er hoe twintig schaapscheerders in totaal 80 scha pen onder het mes namen en een produktie van honderden kilo's wol afleverden. Onder die bezoe kers ook de 85-jarige mevrouw P. J. Hemelrijk-Sentis uit Amsterdam, die ditmaal als ere-gaste werd ver welkomd omdat zij bij haar bezoek vorig jaar kwam te vallen, haar heup brak en daarvoor drie maan den lang in het ziekenhuis ver pleegd moest worden. Overigens was het behalve voor die 12.000 toeschouwers ook voor de vijf adspirant-schaapscheerders een gedenkwaardige ceremonie: zij moesten om tot het scheerders korps te worden toegelaten kopje onder in het bad waarin la ter ook de schapen gewassen zou den worden niet slecht uit. Zij kregen deu '°'f.eI 21 WJ npsv. rweut lofs ivcrei Ben zijn bei onderscheiding, maar dan in respectievelijk in brons. Of zij inderdaad de besten ter reld zijn, is overigens nog vraag. Voorlopig is de titel rioj ficieus omdat de organisatoren de wedstrijden (gehouden in kader van de Eemsmondmani tie) nog niet weten of al ee een wereldkampioenschap iveri ree n houden. Maar dat horen we ^roe nog wel. er. a dat te ei DS t (respectievelijk 9, 6 en 1 proci maal maar liever die politicus. pn n Uit een onderzoek van het Ara ,te c' damse bureau Ogilvie blijkt da nger meest begeerde praatpartner mannen en vrouwen enorm verschillen. Een op de drie i nen wil het liefst met een p cus, maar de vrouwen vinden radio- of t.v.-presentator het le en de cabaretiers zijn bij hen 1 net zo gewild. Willem Duys, Bouman en Toon Hermans go hier hoge ogen. Als het nu toch een politicus moeten zijn, kiezen de mannen en vrouwen voor Den maar ex-premier Biesheuvel voor hen ook best. In de categ cabaretiers staat Toon Hermans n venaan (voor beide partijen),f de radio en t.v. hebben de i wen het liefst Mies en de mat Willem, en Cruyffie blijkt vooi s heren der schepping sportman de bovenste plank te zijn. vpng wen hoeven hem niet zo nodig; hebben wat meer belangste voor Ard Schenk. OC 0T12 raat™ i sto ■ang tred Als dat zou kunnen, zou bijna een kwart van ons volk best eens een praatje willen maken met een poli ticus; een cabaretier zou er ook nog best mee door kunnen (20 procent), of anders dan maar een radio- of t.v.-presentator (18), of een sportmens (14). Artiesten en schrijvers of een acteur zou in het uiterste geval ook nog wel mogen Postzegels Vlissingen 13 tot en met 17 juni één postzegel, omdat daar sporthal dan de nationale fi listische tentoonstelling wordt houden. Er is zoveel uitgel materiaal uit de hele wereld Vlissingen gestuurd, dat het za voor ruim een miljoen moest den verzekerd. Reünie He 1950 ontbonden vierde batai vierde regiment infanterie wil manschappen van vroeger weer eens samen zien. De rei zal in het najaar plaatsvin maar de voorbereidingscommi heeft pas een paar honderd kunnen opsporen. Wie er toen was en er nu weer bij wil kan zich opgeven bij de heer Huiser, postbus 2019 in Gronini I kw Van onze sportredactie AMSTERDAM Johan Cruijff heeft zaterdag in het Alpha-hotel in Amsterdam een gesprek gehad met Augustin Montal, voorzitter van Barcelona. Zoals bekend heeft de Spaanse club een bedrag van ongeveer 2.8 miljoen gulden voor de Ajacied over. Cruijff is dezelfde dag, met schoonvader Cor Coster, per vliegtuig naar Portugal ver trokken, waar de familie Cruijff en Coster hun vakantie zullen doorbrengen. Volgens het Franse persbureau AFP heeft Montal voor Barcelona een optie op Cruijff be dongen, voor het geval hij er in slaagt los te komen van Ajax. Keizer en Kovacs Piet Keizer zit met zijn gezin in Cannes om uit te rusten van een zwaar seizoen. De Ajacied heeft in de Franse badplaats een gesprek gehad met het blad Nice-Matin, ge tuige althans een interview dat za terdag in dat blad verscheen. Kei zer zegt daarin: 'Ik vind het jam mer dat Kovacs weg is. Het u-as een bijzondere man. Alles wat hij ondernam, lukte'. Keizer is van me ning dat Stefan Kovacs in Frank rijk met geheel nieuwe problemen te maken zal krijgen. 'Zijn kennis van en ervaring in het voetbal zijn enorm', verklaart Keizer, 'maar in Frankrijk liggen de zaken naar mijn mening heel anders. Ik heb de indruk dat de voetballers in Frankrijk bij lange na niet zo professioneel zijn inge steld als bij ons in Nederland'. Keizer sprak in dit verband van 'dilettantisme', hetgeen overigens niet moet u-orden verstaan als goedbedoelde onkunde. 'Wij zijn 100 pet beroeps', aldus Piet Keizer, 'en als zodanig niet ongevoelig voor ons brood en het beleg daar op'. De Ajacied, die volgende iveek donderdag zijn 30e verjaardag viert, maakte in dit verband nog melding van de premie van 25.000 gulden voor het winnen van de (derde) Europa Cup tegen Juven- tus en de 65.000 gulden, indien het Nederlandse elftal de eindronden bereikt van het wereldkampioen schap in West-Duitsland. NAC in Kuip Bekerwinnaar NAC uit Breda zal zijn thuiswedstrijd (en) in het toer nooi om de Europa Cup II spelen in het Feyenoordstadiom. In het verleden week NAC uit naar het PSV-stadion, maar nu heeft De Kuip de voorkeur. NAC heeft dit besluit genomen op basis van de prettige ervaringen tijdens de fina le om de KNVB-beker. Merkel blijft Max Merkel blijft trainer van At- letico Madrid. De Oostenrijkse oe- fenmeester heeft zijn contract met de Spaanse kampioensploeg met één jaar verlengd. Nog enkele da gen eerder had Merkel in een in terview met het sportblad 'As' verklaard dat hij zou vertrekken. Als reden voor zijn ommezwaai geeft Merkel aan het gesprek dat hij gehad heeft met clubpresident Vicente Calderon. Bovendien schijnt een dezer dagen gehouden 'sympathiebetoging' hem van ge dachten te hebben doen veranderen. Eusebio Eusebio, de stervoetballer van de Portugese kampioen Benfica, is toch nog topscorer geworden van Europa. Zondag in de wedstrijd te gen Montijo, welke door Benfica met 6-0 werd gewonnen, maakte Eusebio vier doelpunten en bracht daarmee zijn totaal op 40. Gerd Miiller van Bayern München, die vorige week naast Eusebio kwam, scoorde dit weekeinde niet en bleef staan op 36. Eusebio ont vangt de gouden bal, een trofee die jaarlijks door de France Foot ball beschikbaar wordt gesteld. FRANKFURT De eerste officiële Europa Cup hockey is terecht geko men bij de ploeg die reeds twee jaar achtereen het officieus georganiseerde toernooi won: Frankfurt 1880. In de finale werd de Nederlandse kampioen Kampong verslagen met 2—1. Het kostte Frankfurt overigens heel wat om Kampong opzij te zetten. De Utrechtenaren speelden fanatiek en nadat zij al na acht minuten op ccn 10 achterstand waren gekomen door een doelpunt van Baumgart, werd Frankfurt 1880 geheel op eigen helft teruggedrongen. De speelwijze leverde kort voor rust succes op toen Paul Litjens uit een strafcorner scoorde. In de tweede helft viel de beslissing ten voordele van de door 4000 toe schouwers fanatiek aangemoedigde Duitsers. Doelman Maarten Sikking \eroorzaakte een strafbal, die door Baumgart werd benut. De strijd was bepaald niet hoogstaand. Mieke van Wissen en Hans Smeman winnen Van onze speciale verslaggever PAPENDAL 'De oude man doet het toch nog aardig.' Zo typeerde Hans Smeman zijn prestaties tijdens de meerkampwedstrijden tus sen Engeland, Denemarken en Nederland op de kunststofbaan van Papendal. De 30-jarige AVR-atleet deed zichzelf met die kwalifica tie tekort. Want hij werd immers in dit veld winnaar en dat is meer dan velen een paar jaar geleden van hem verwacht zouden hebben. Smeman lijkt de laatste tijd echter gegroeid in zijn ruime speciali teit. Hij is de grote ambitie wat kwijtgeraakt. Er lijkt een overwogen strijdplan voor in de plaats gekomen, waardoor hij nu plotseling weer in de buurt kan komen van zijn eigen beste prestatie. Die staat op 7474 punten. Op Papendal reikte Smeman tot 7381 punten. De overwinning behaalde Hans Sme man op het laatste onderdeel van de tienkamp de 1500 meter. Hij moest tien seconden winst boeken op de Brit Dave Kidner, tot dat moment nog leider in het klassement. Hans Smeman slaagde. Eigenlijk vooral op karakter, want de 1500 meter is voor de tienkampers een ware marathon. Zei Hes Grewer, voorzitter van de technische commissie van de KNAU: 'Hans heeft het karakter voor een tienkamper. Hij zegt dan wel dat hij oud is. maar dat betekent juist bij de tienkamp niets. Daar bereik je je top nu eenmaal op latere leeftijd. Hij heeft er de instelling zeer zeker voor.' Het optreden van Hans Smeman was bij de tienkamp een groot lichtpunt. Vooi Nederland staat dit jaar op dit atletiekonderdeel in iedergeval één be langrijke wedstrijd op het programma, de Europa Cup-voorronde in Reykja vik. Daar .moet Nederland zich meten met landen die zich een reputatie hebben verworven als leveranciers van topatleten. Met één atleet is men d«ar nergens, het gaat vooral om een egale opbouw van een ploeg en juist die ontbrak dit weekeinde op Papen dal. In de landenuitslag werd Neder land (19.087) achter Engeland (21.663 pnt) en Denemarken (20.825) derde. Voor Nederland vielen nogal wat ex cuses aan te voeren. Ed de Noorlan- dei ontbrak omdat hij herstellende is van een blessure. Eitje Schutter zit ook nog midden in een genezingspro ces, de jonge Frank Nusse heeft geko zen (voorlopig) voor de 400 meter horden en dan viel tijdens de wed strijd Fred Schrijnders uit. m;ste Rob Richel de aanvangshoogte bij het pols stokhoogspringen en kreeg Jack van Merode bij het discuswerpen een nul, omdat hij driemaal fout wierp. Daarom ook stelt Hes Grewer, dat het helemaal niet zo slecht gesteld is met de tienkamp in Nederland als alge meen wordt aangenomen. 'Integen deel. We zijn juist in de breedte aan het groeien. Zoveel mensen hebben we nog nooit tegelijk op dit niveau gehad. Een vergelijking aan de top met het buitenland valt natuurlijk nog in ons nadeel uit. Maar wij kun nen er dan op wijzen dat wij jeugd hebben. Een Johnny de Noorlander bijvoorbeeld een jongen die het ver kan schoppen. Ik heb hem hier nog niet in willen zetten, laat hij voorlo pig maar in zijn jeugdklasse blijven dan kan hij rustig naar de top groei en. Nee, we hebben nog nooit zo'n brede top gehad als nu. Dat stelt je gerust.' Blijft over het feit dat er rekening mee gehouden moet worden dat Ne derland in Reykjavik bij de heren vlot uitgeschakeld zal worden. Want de top mag breed zijn, hoog is het nog steeds niet. Dat dan zeker in te genstelling tot de dames die op Papen dal een drielanden vijfkamp afwerkten. Juist daarbij toonde Nederland aan niet alleen een brede top te hebben maar ook een top van niveau. Waarbij Mieke van Wissen (-Sterk) op een hoog niveau stond. De Amsterdamse atlete heeft zich dit seizoen weer he lemaal toegelegd op de vijfkamp en reikte nu al tot slechts 56 punten on der het Nederlands record van ex-atle- tv. Miep van Beek. Achter Mieke van Wissen komt dan een groep atletes (Mieke van Doom, Riah Ahlers. hoie van Klaveren. Ella Hoogendoorn) die voor ue toekomst EK* HWTgagffiWiWJfiti IIL JilnifiiHfMtfUH— Mieke vairWissen op weg naar een sprong van 5,76 meter. perspectief vertoont. Nederland heeft bij de dames dan ook zeker de kans zich te plaatsen voor de finale in om de Europa Cup in Bonn. Grewer; 'Er zijn voor onze damesploeg onmisken bare betere perspectieven in Reykja vik (ik vraag me nog steeds af waarom we naar zo'n ver en koud land moe ten, maar ja) dan voor de heren. Maar kijk eens even naar andere lan den. naar Engeland en Duitsland bij voorbeeld, die op het punt van de vijfkamp een hele historie hebben. En het gaat in Reykjavik om drie meis jes. dat is -veinig. Misschien liggen we wat onze .;rede top betreft wel bo ven die landen, maar wat de absolute top betreft zullen we nog wel achter blijven.' Grewer geeft de schuld van dat ach terblijven niet alleen bij dc dames, maar ook bij de heren aan de ge brekkige manier waarop op de lagere dat valt bijvoorbeeld al op te i hoe moeilijk we het zullen krijgj we geconfronteerd worden met it reldtop. Dan val je door een z\ri derdeel gewoon af. Trouwens,! bijvoorbeeld je te concentreren d kogelstoten wordt het hoogspr minder goed en als je zo lang trainen dan hoef je ook nauw OM meer te rekenen op een hoge to; enn Mieke van Wissen lijkt wel op Ora; naar zo'n hoge top. Zij impon beide dagen, op drie onderdelen Gra zij de sterkste van het hele velt die deelneemsters staken overigeends Deense afgevaardigden nogal af). Mieke van Wissen kwam laatste onderdeel, de 200 meter, c tot de beste seizoenprestatie: 23 Voor haar was dan ook niet de winning het belangrijkste van vijfkamp, maar wel de verbe; q-. van haar eigen beste persoo C l prestatie met 22 punten. Vijfkamp dames (achtereenvolgens 100 11 horden, kogelstoten, hoogspringen. viv^» gen, 200 meter en totaal): 1. Mieke vi sen (N) 13.4. 11 29. 1.69. 5.76. 23.6, .EEI Sue Mapstone (GB) 14.3, 9.5S. 1.6» e 24.5. 4089; 3. Gladys Taylor (GB) 14.3 f. 1.66. 5.69. 24.0. 4088; 4. Mieke van F-1 (N) 14.4. 10.40, 1.72. 5.48. 25 3. 3969; tere net Honour (GB) 14.1. 10.83, 1.54, 5.9 ln 3983; 6 Rola van Klaveren (N) U!rin„ 1.66. 5.60. 25.2, 3969: 7. Margit Hansen 3752. 8. Susan Flensborg (Den) 3597, Ofdc beth Larsen 2542 pnt. -beb Tienkamp heren (achtereenvolgens 1 ter, verspringen, kogelstoten, hoogsp 400 meter, 110 meter horden, discus» ree polsstokhoogspringen, speerwerpen e: ichts nieter): 1. Hans Smeman (N) 111 12 87, 1.89, 50 6. 14.7, 42.02. 4.20, 1 se 4.44 7. 7381; 2. Dave Kidner (GB) lUrop 13.45, 1.95. 52.3, 15.1. 39.84, 4.10, a) 5.04.3, 7336; 3. Stewart McCallum (GB 7.05, 11.89. 1.89 49.4. 15.0 38.14 4.00. 4 38.3, 7330; 4. Per Ovesen (D) lit 12.92. 1.83. 50.9. 15.7. 42.82. 3.70. nvi. 4 39.8. 7006: 5. Michael Cordon (GB dl 6:26. 12.78. 1.86 52.2, 16.2 41.96 3 80. 4.27.0, 6997; 6. Peter Johansen (D) 11 11 57. 1.98. 51.2. 15.1. 32.94. 4.00 J 4 54.0. 6978: 10. Jack van Merode <N 5.67 1 2.78. 1.83 51.5. 16.0 00.00 3.40, JV1 4.29 7, 6085; 11. Rob Richel (N) 114 ani 10.72, 1.83. 51.6. 16.6. 30.48, 0.00. "V 4.47.5. 5621. De Nederlander Fred S aut ders viel na zeven nummers uit. Itisc EINDSTAND Vijfkamp: 1. Nederland 1 0nn( Engeland 8177. 3. Denemarken 7349. kamp: 1. Engeland 21.663, 2 Denen 1Qe 20.825, 3. Nederland 19.087. ass RUUD VERD0 de dt irdt a;d. scholen sport wordt bedreven. Gre wer: 'In vergelijking met Engeland met z'n kostscholen lopen we hier ver achter. Daar krijg je de kans al vroeg met een groot scala van sporten ken nis te maken. Hier is dat nog beperkt, zeer beperkt. En wat zie je dan, dat het aan krachttraining altijd heeft ontbroken. Wij hebben nu meisjes als Mieke van Doorn en Ria Ahlers. Alle twee goed op één nummer het hoog springen en daardoor al in het voor deel op de vijfkamp. Alleen wordt zo'n onderdeel teniet gedaan door het gebrek aan kracht. Bij het kogelstoten wordt teveel verloren, wij zitten rond de tien meter, in het buitenland is dertien-veertien meter normaal op de vijfkamp. Maar moeten wij nu op de trainingen beginnen aan de kracht training? Dan zijn we echt te laat. Dan beginnen we met een achterstand die je pas heel laat in kunt lopen. Uit EERSEL (ANP) No op den 1 2 heeft met groot machtsvertoon 1 Nederlands kampioenschap op kilometer op zijn naam gebrach 0C Maastrichtenaar verbeterde en pa vier zuidelijke records: 10 En lnds mijl, het uur, 20 kilometer en 25 n J meter. De laatste afstand legde I in 1.19.17. De Limburger heeft 8Q sterk stempel op deze wedstrij' e t drukt. Hij was de grote gangn van een kopgroep van zeven li j die vrij spoedig ontstond maar snel afbrokkelde. Een tempo-v ging na 18 kilometer was voldi voor Op den Oordt om ook zijn ste rivaal, de Zwitser Albrecht M /U. kwijt te raken 'J-t EX UITSLAG; 1 Nu op den Oordt (Kin,. 1.19.17, 2 Albrecht Moser iZwits) 1.20 atf Johan KIJne (Metro) 1.20.58. Cor V epl; (PSV 1.21.00. 5 Bert van Sijtvold (A et .21 32. 6 Rinus de Schipper (Ciko '66) I n i 7 Bill Venus (GB) 1 23.46, 8 Henk van u i Kimbrla) 1.24.19. 9 Tellers (W Did) 1 °ne 10 Becker (W Did) 1.24.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8