ipiro Agnew hekelt 'mderzoek van Senaat Water gat e-zaak Kissinger zet vandaag gesprek met Tho voort Christen-democraten Italië hervatten dialoog met links FAO-directeur Boerma: er dreigt groot tekort aan eten in de wereld Britse leger doet inval bij extreme protestanten )well liever od dan ropeaan Op een Pullman pitu beter 'Uitsmeren' van luchtvervuiling in YS mag niet Helder Camara klaagt regime in Brazilië aan Spaanse kabinet sterk gewijzigd Opel Manta sportiviteit waargemaakt. vanaf f11.240,- '/KWARTET DLNSDAC 12 JUNI 1973 ISHINGTON (UPI, AP, Reuter) De Amerikaanse vice-president, Spiro new, heeft gisteren gezegd dat het onderzoek van de senaatscommissie br het Watergate-schandaal de gerechtelijke procedure in deze zaak be- jeilijkt en de rechten van individuen schendt. Hij noemde de openbare (horen van de commissie niet veel meer dan een 'schoonheidstest'. sit&b,ïrv. BUITENLAND T5/K7 lew zou graag zien, zei hij, dat het ïrzoek van de commissie werd op- jiort tot dat alle betrokkenen een k proces hadden gehad. Want nu [de kans groot dat onschuldigen Ineerd werden en dat schuldigen ontsprongen. Agnew hield „>den voor de Amerikaanse vere- t van openbare aanklagers, fns Agnew ontbreekt het de spe- nissie van de senaat aan een •ondregels voor de procedure'. |at deze waarborgen ontbreken, commissie nauwettijks hopen r de waarheid te komen en kan i niet voorkomen dat de wate- Ean het recht vertroebeld worden Jen manier die niet meer goed te Jen valt', aldus Agnew. Het zou «er twijfel de veiligste en verstan- Ie manier' zijn de hoorzittingen [de senaatscommissie op te schor- r ongelukken te voorkomen, jjsen houdt de stroom van onthul- i in de Watergatezaak aan. De ftington Star heeft gisteren be kend gemaakt, dat David Young, ont slagen medewerker van het Witte Huis, heeft getuigd dat John Ehrlich- man, Nixons ontslagen adviseur voor binnenlandse zaken, toestemming heeft gegeven voor de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsburg. Ehr- lichman heeft eerder verklaard dat hij pas achteraf gehoord heeft over de inbraak bij de psychiater. Ellsberg moest ten tijde van de inbraak te rechtstaan omdat hij de zogenaamde Pentagon-papers over Vietnam uit het ministerie van defensie zou hebben ontvreemd. Hij is inmiddels van rechtsvervolging ontslagen omdat geen voorwaarden meer aanwezig wa ren voor een eecnlij'ke rechtspleging. Een voormalige assistent van Ehr- lichman, Egil Kroch, heeft voor de commissie van de senaat onder ede de verMaring van Ehrlichman beves tigd. Amerika heeft officieel Costa Rica om de uitlevering gevraagd van de Ame rikaanse financier Robert Vesco, \ntrum-rechts ka bine t gaat verdwijnen [E (AFP, Reuter, UP, UPI) De Italiaanse christendemocraten len op hun vijfdaagse congres in Rome eenstemmig een motie vaard, waarin zij zich uitspreken voor een nieuwe poliiteke lijn, hervatting van de dialoog met de linkse socialisten (PSI) de motie werd kennis genomen de bereidheid van de PSI, tot een log met de Democrazia Cristiana 5 Dmen. Gesteld werd dat men moet gËN (Reuter, AP) Het Con- Sfiéve Lagerhuislid Enoch Powell It zich de woede van de regering- th en de Conservatieve partij op Iials gehaald door de conservatieve pers te suggereren volgende keer r op de Labour partij te stemmen. t bil had vorige week vrijdag al in Trede laten doorschemeren, dat hij (licht bij komende verkiezingen de 5 zal adviseren Labour te stem- ils die partij belooft Engeland (r uit de Europese Gemeenschap te in interview voor de radio deed «11 er zondag nog een schepje bo- door te verklaren voor de rest zijn leven genoegen te nemen een Labourregering als dit zou tenen dat de nationale soevereini- en de macht van het Lagerhuis eld werden. Die zouden teloor .gfgen te gaan nu Engeland lid is y: orden van de Europese Gemeen- 'P. s ell is altijd een felle tegenstander eest van toetreding van Engeland de EEG. De linker-vleugel van La- r is dat ook. Het officiële stand- it van Labour is dat er nieuwe on- handelingen moeten komen met v opa als Labour aan de macht zou De linkervleugel, onder lei van de turbulente Michael Foot, Engeland uit de EG hebben wat roorwaarden ook zijn. Dat is dan de enige overeenkomst tussen •Labour en Powell. Powell heeft t populariteit verworven door te «ten voor een immigratiestop voor ien met een donkere huid en repatriëring van niet-blanken uit jeland. fir zijn jongste redevoeringen en pyiews loopt hij de kans uit de nij gegooid te worden. Hij ver leen destijds al uit een Conservatie schaduwkabinet toen hij zijn cam- pie tegen de 'kleurlingen' begon. komen tot een constructieve confron tatie tussen alle democratische krach ten. Daarbij moeten zowel program ma's en intenties als gebreken en te genstrijdigheden worden onderzocht, die vorige experimenten kenmerkten. Dit betekent dat men hervatting gaat nastreven van de samenwerking tus sen de christen-democraten, de socia listen, de sociaal-democraten en de re publikeinen. Deze poging heeft ten doel de 'grootste en meest homogene democratische meerderheid te vor men, die in de huidige situatie moge lijk is.' Communisten Amintore Fanfani, voorzitter van de Senaat, is er na onderhandelingen achter de schermen met de vroegere premier Aldo Moro (leider van de lin kervleugel van de Democrazia Cristia na) in geslaagd, een elastische formu le te vinden, die zelfs samenwerking met de PCI (communistische partij) onder bepaalde voorwaarden niet zou uitsluiten. De overeenkomst tussen Fanfani en Moro, die vermeld is in het communiqué dat gisteren na af loop van de conferentie werd uitgege ven, vraagt om absolute prioriteit voor sociale hervormingen, die al door verschillende regeringen werden beloofd. De eenstemmig aanvaarde motie heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat het centrum-rechtse kabinet van premier Giulio Andreotti (samengesteld uit christen-democraten, sociaal-democra ten en liberalen) na bijna een jaar gaat aftreden. Andreotti kan vandaag het ontslag van zijn kabinet indienen. Hij kan echter ook het vertrouwen vragen in de Kamer van afgevaardig den om formeel te laten vaststellen, dat de meerderheid het centrum rechtse kabinet niet langer steunt Andreotti Andreotti zal waarschijnlijk worden opgevolgd door de 58-jarige Mariano Rumor, nu nog minister van binnen landse zaken. Rumor is al eerder pre mier geweest. Amintore Fanfani, die tien jaar geleden de belangrijkste ar chitect was van de 'opening naar links', die samenwerking met de soci alisten van Pietro Nenni mogelijk maakte, wordt waarschijnlijk partij-se cretaris in de plaats van Arnaldo For- lani, die het niet met de jongste be slissing van de partij eens zou zijn en ontslag heeft genomen. (ADVERTENTIE) «zrgLtf c. wel op het merk letten, frjigï Dat wil ik zien. Stuur mij de folder met afbeeldingen en prijzen van I de Pullman matrassen: met binnenvering, polyether en schuim- rubber. Ook van Boxsprings. de heer/mevrouw: adres i- woonplaats 1 Stuur deze bon naar: Pullman Matrassenfabrieken Postbus 10 Zwijndrecht Bellen kan ook: 078-26544, toestel 4. tR4 wiens naam in de Watergate-zaak is genoemd. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Costa Rica is Vesco al naar de Bahama's uitgewe ken. Hij zou 200.000 gulden hebben geschonken aan het herverkiezings fonds van president Nixon in ruil voor toezeggingen dat zijn dubieuze rol in de zaak van Investors Overseas Services (IOS) hem niet in moeilijk heden zou brengen. Volgens de New York Times heeft John Dean, Nixons gewezen juridi sche adviseur verklaard dat John Hal- deman, adviseur van Nixon voor de buitenflandise politiek, opdracht heeft gegeven een aantal documenten te vernietigen onmiddellijk nadat be kend was geworden dat de inbrekers in het hoofdkwartier van de Democra tische partij waren gearresteerd. Deze documenten zouden hebben kunnen aantonen dat Haldeman heel goed wist dat er inlichtingen waren ver gaard via afluisterapparatuur die al in het hoofdkwartier van de Democraten was aangebracht. Dean heeft gisteren de rechtbank ge vraagd voorlopig niet voor de 'grand jury' te hoeven verschijnen zolang hij nog ondervraagd moet worden door de senaatscommissie. De rechter zal hierover vandaag beslissen. Dean hoopt van rechtsvervolging ontslagen te worden door op te treden als be langrijkste getuige voor het openbaar ministerie. Hij heeft destijds gezwo ren niet de 'zondebok' te willen wor den in de Watergate-zaak. Een vriend van Dean heeft gezegd dat deze nog onthullingen zal doen 'die ieder vijf minuten drie dagen lang' een ontploffing zullen veroorzaken.' WASHINGTON (Reuter) De kwa liteit van de lucht in de Verenigde Staten mag nergens 'aanmerkelijk' slechter worden dan zij is. Door deze uitspraak van een lagere rechter niet te vernietigen heeft het Hooggerechts hof diep ingegrepen in het Ameri kaanse milieubeleid, zo diep dat het Congres misschien de wetgeving zal aanpassen om de scherpste gevolgen te ontlopen. Het Bureau voor milieubescherming (EPA), dat is belast met de uitvoe ring van de Schone-luchtwet 1970, was door een van de grootste milieu-actie groepen, de Sierra Club, ter verant woording geroepen omdat het maar de helft van zijn taak zou vervullen. Het EPA heeft zich tot dusver gecon centreerd op het saneren van gebie den met veel luchtverontreiniging, en verwaarloosde de wettelijke verplich ting om de nog schone gebieden ook schoon te houden. Het bureau is nu op het hoogste ge rechtelijke niveau in gebreke gesteld. Wel houdt het een forse beleidsruim te over, omdat het begrip 'aanmerke lijke' verslechtering in de wet niet nader is vastgelegd. Commentaar van voorzitter Laurence Moss van de Sierra Club op het arrest van gisteren: 'De industrie zal nu haar vervuilingsprobleem aan de bron moeten oplossen, in plaats van het over het land uit te smeren. De uit spraak kan zelfs de situering van nieuwe steden beïnvloeden.' Basken gearresteerd SAN SEBASTIAN (Reuter) De po litie van San Sebastian heeft elf Bas- ken gearresteerd, die ervan beschul digd worden tot een verboden Bas- kische arbeidersbeweging te behoren. Zij nam voorts propagandamateriaal en een drukpers in beslag. Ook het noorden van Nigeria heeft te kampen met de droogte. Uit deze kraan komen nog maar een paar druppels water die een moeder opvangt voor haar dorstige kind. De droogte in dit deel van Afrika is mede oorzaak van de dreigende voedselcrisis in de wereld. ROME (Reuter, AP, UPI) Er dreigt een tekort aan voedsel in de wereld. We eten meer op dan we verbouwen. Deze waarschuwing heeft de secretaris-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de VN (FAO), de Nederlander Addeke Boerma, gisteren geuit op de eerste dag van 'n twee weken du rende conferentie van de FAO in Rome. Zoals het er nu uitziet zal de be hoefte aan tarwe in 1973 niet ge dekt worden door de produktie. Dat betekent dat de voorraden in de tarweproducerende landen, die toch al hun laagste peil sinds 20 jaar hebben, opnieuw moeten wor den aangesproken. De belangrijkste oorzaken van deze alarmerende toestand is de droogte waaronder ruim dertig landen in gro< van de wereldbevolking. De afgelo pen twintig jaar is de wereldbevol king met de helft toegenomen. Ook de toekomst van de rijsteten- de volken ziet er niet rooskleurig uit. Er zal dit jaar vermoedelijk een tekort van twee miljoen ton zijn, voorspelde dr. Boerma. In fe bruari van dit jaar had dr. Boerma nog heel optimistische geluiden la ten horen over de wereldvoedselsi tuatie, maar, zei hij gisteren, dat optimisme had hij nu helemaal la ten varen. Zijn hoop was toen ge baseerd geweest op de verwachting van bijzonder goede oogsten in Amerika en Canada. Maar de over stromingen van dit voorjaar had den een streep door de rekening gehaald. Amerika en Canada zullen dit jaar uit eigen voorraden moe ten putten om hun bevolkingen te kunnen voeden. Volgens dr. Boerma zal het voed seltekort goed merkbaar worden in september. Veel zal afhangen van de oogsten in Noord-Amerika, dr. Addeke Boerma Canada en het Verre Oosten. Als die nog slechter zullen uitvallen dan al gevreesd wordt, staat de we reld voor een ernstige crisis. Saigon hield ondertekening van nieuw akkoord op WASHINGTON, PARIJS (AP, UPI, Reuter) Nixons topadviseur Henry Kissinger zet vandaag in Parijs do besprekingen voort met de Noordvietnamese toponderhandelaar Le Doee Tlio. De woord voerder vam liet Witte Huis, Ronald Ziegler, zei gisteren dat 'zeer binnenkort' overeenstemming zal worden bereikt over de naleving van de bestandsakkoorden in Vietnam. Tegen de verwachting in vertrok Kis singer vorige week zaterdag naar Washington zonder dat hij en Tho het eens werden over een nieuw akkoord. Kissinger liet toen al weten, dat hij vandaag weer in de Franse hoofdstad zou terugkeren. Volgens goed inge lichte kringen in Washington en Pa rijs waren Kissinger en Tho het vori ge week wel eens geworden, maar heeft Saigon op het laatste moment weten te verhinderen dat de nieuwe overeenkomst zaterdag al werd onder tekend. Saigon zou van mening zijn dat de afspraken te vaag zijn en dat Hanoi en de Viet Cong ook na onder tekening van een nieuw akkoord ruimte zullen overhouden voor schen dingen van het bestand. Amerikaanse en Noordvietnamese on derhandelaars hebben gisteren op la ger niveau dc gesprekken voorbereid die Kissinger en Tho vandaag en eventueel de rest van de week nog zullen voeren. Het Zuidvietnamese opperbevel in Terreur eist weer doden en gewonden in Ulster BELFAST, DUBLIN (Reuter, UPI) Zeker twee doden en tiental len gewonden zijn er het afgelopen weekeinde in Noord-Ierland ge vallen tijdens een nieuwe golf van terreur. Een van de doden was een buschauffeur die een kogel in zijn hoofd kreeg toen militante- protestanten van de Ulster Defence Association (UDA) twee uur lang slag leverden rpet Britse militairen. (ADVERTENTIE) Na een 'bestand' van enkele maanden heeft de UDA de aanvallen op Britse militairen en legerposten weer hervat. Het Britse leger heeft gistermorgen in verband met de nieuwe vijandelijk heden een overval gepleegd op het al gemeen hoofdkwartier van de UDA, waarbij twaalf leden van de organisa tie zijn gearresteerd. Jeugdige leden van de UDA zouden de macht in de organisatie van de ou dere leiders hebben overgenomen om dat zij deze 'te week' vonden. De nieuwe leiding van de UDA zou plan nen hebben voorbereid voor aanslagen op grote schaal in de rooms-katholie- ke wijken van de Noordierse hoofd stad Belfast. In de hoofdstad van de Ierse repu bliek, Dublin, is het zondagavond tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Aanhangers van het geheime republi keinse leger (IRA) die deelgenomen hebben aan een herdenkingsplechtig heid voor een Ierse vrijheidsstrijder die 175 jaar geleden zelfmoord pleeg de in een Britse gevangenis, raakten slaags met de politie. Pe IRA-leden verwijten de regering in Dublin sa men te werken met de Britse autori teiten in Ulster. Gisteravond braken in Dublin nieuwe ongeregeldheden uit. Om verschillende redenen zijn de IRA en de UDA de laatste tijd bezorgd over de toenemende samenwerking tussen de Britten en de nieuwe Ierse regering van Liem Cosgreve. Terwijl de politie-organisatics vroeger aan de grens tussen Ulster en de Ierse repu bliek bijna niet samenwerkten, is nu een telefoontje van Ulster naar Du blin al voldoende om de Ierse politie in aktie te brengen tegen guerrilla strijders van de IRA die proberen naar de Ierse republiek te ontkomen. De UDA houdt ook niet van toenade ring tussen Dublin en Belfast omdat dit zou kunnen leiden tot grotere in vloed van de Ierse republiek op de ontwikkelingen in Ulster. Saigon heeft gisteren bekend gemaakt dat de Noordvietnamezen en de Viet Cong een nieuw offensief in Zuid- Vietnam voorbereiden. Uit rapporten van de inlichtingendienst zou zijn ge bleken, dat een opleving van de strijd binnen enkele dagen zeer waarschijn lijk is. Die strijd is de laatste dagen trouwens al verhevigd. De Canadese leden van de internationale controle commissie hebben opdracht gekregen in hun kwartieren te blijven in ver band met levensgevaar. De Canadeze zullen de controlecommissie binnen kort verlaten omdat zij vinden dat de partijen de bestandsovereenkomsten niet nakomen. In Cambodja is de strijd het pinkster- weekeinde ook weer opgelaaid. Guer rillastrijders hebben de vliegvelden van de hoofdstad Phnom Penh en Battambang met raketten bestookt. Daarbij zijn verscheidene doden en tientallen gewonden gevallen. Battam bang, dat tot zaterdag als een 'veilig' vliegveld werd beschouwd, werd door ongeveer vijftig raketten getroffen. RIO DE JANEIRO (AP) Dom Hel der Camara, aartsbisschop van Recife en Olinda in Brazilië, heeft de militai re regering van Brazilië beschuldigd van methode die doen denken aan de afschuwelijke dagen van Stalin en Hitier. Hij deed een oproep tot beëindiging van een dergelijk machtsmisbruik toen hij een toespraak hield in het staats parlement van Pernambuco ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden in Brazilië het parlement werd ingesteld. Pompidou boos PARIJS (Reuter)' President Geor ges Pompidou van Frankrijk heeft zich zondag tegenover journalisten er over beklaagd dat zij hem niet met rust laten. Het Franse staatshoofd deed dit toen hij de mis kwam bij wonen in Cajarc waar hij een week vakantie doorbrengt Tot de journalis ten die hem met talrijke nieuwsgie rige toeristen bij de kerk opwachtten, zei hij: 'Als ik de afgelopen dagen niet uit ben geweest, dan komt dat door u. U irriteert me'. Cleaver vraagt asiel PARIJS (Reuter) De zwarte mili tante Amerikaan Eldridge, Cleaver, heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor politiek asiel in Frankrijk. De Franse regering heeft op een eerste aanvraag afwijzend beschikt Cleaver's advocaten zeggen dat zij hun verzoek baseren op een clausule in de Franse grondwet, die zegt dat elk persoon die om zijn politieke mening wordt ver volgd Frankrijk mag binnenkomen. Hongerstaking LONDEN (AFP) Vijf Russische geleerden van Jcodse afkomst zijn zon dag in Moskou in hongerstaking ge gaan om te verkrijgen dat de regering hen niet meer als 'staatseigendom' behandelt, zo verklaarde in Londen het socialistische Lagerhuislid Greville Janner. Hij wees erop dat de actie van de vijf geleerden begon na de arres tatie op zondagmorgen van enkele col lega's die naar Israël willen emigre ren. Fransen ongerust STRAATSBURG (AFP) Franse autoriteiten maken zich ernstig onge rust over te grote hoeveelheden kwik in het Rijnwater. Het Bureau voor landbouw en plattelandsontwikkeling spreekt van een 'alarmerend' peil. Een internationale actie wordt noodzakelijk geacht om het lozen van industriëel af val te controleren. Of deze ongerust heid ook zal leiden tot een andere Franse benadering van de verontreini ging van de Rijn door zout en afval warmte, is nog niet bekend. MADRID (Reuter) De nieuwe eer ste minister van Spanje, admiraal Luis Carrero Blanco, heeft gisteren ingrijpende kabinetswijzigingen be kend gemaakt. Waarnemers geloven dat de nieuwe regering duidelijk een rechtser stempel draagt dan de vorige. Het meest opvallend was dat Lopez Bravo, minister van buitenlandse za ken in het oude kabinet, die heeft ge probeerd Spanje aansluiting te doen vinden bij het moderne Europa, is vervangen door Lopez Rodo. Deze was minister voor economische ontwikke ling en geldt algemeen als de archi tect van Spanje's economische op bloei. (ADVERTENTIE) incl. BTW en ex General Motor» Continental l fJïiüa - OPEL showrooms: a Overtoom 197-tal. 182525/126797 J.Huizingalaan 91- tel. 153257 Sloterweg 1337-teI. 175819 I Middenweg 109*113-tel. 932872 I Mecuwcnlaan 116-teL61153 Nü met het aandelen- giroplan Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROBECO, antwoordnr. 1957, Rotterdam, tel. (010) 650711 Verf bij de hand

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7