dag, dinsdag Pleuni, het toneel en de emancipatievandeman TZhcVt, Recept van de dag. Maakmeervan uw jus met nieuwe Knorr Pikante Jus. Actrice over het huwelijk, haar jeugd, de school, de academie en over werkende vrouwen Begroting moet 20 juli rond zijn Christina op Toon Hermans straat Hoeveel zonnebrillen? De beha is weer terug TROUW/KWARTET DINSDAG 12 JUNI 197S IX men schrijft ons m De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Wiegel (2) Naar aanleiding van de ingezonden brief van G. van Zanen uit Amstel veen over Wiegel (Tr/Kw 5 juni) zou ik graag deze 'zekere mijnheer' Van Zanen het volgende willen vragen: waarin hebben de anderen ge faald? En dan zou ik graag in kon- krete punten willen vernemen, waar om u nooit meer een liberaal in de regering zou willen hebben? Brgschenhoek A. R. R. Vos Arjos en ARJC Het ARP-bestuur is, aldus Tr/Kw van 1 juni, van mening dat er naast de ARJOS geen behoefte bestaat aan een andere politieke jongerenorganisatie in a.r. kring. Nu stelt de ARJOS-voor- zitter Van Dongen wel dat er volop plaats is voor alle a.r.jongeren binnen de ARJOS. maar hoe valt daarmee zijn opmerking te rijmen, onlangs, dat bepaalde jongeren maar moeten heengaan uit de ARJOS? Daar komt bij dat heel wat a.r.jongeren beslist geens lid willen worden van de AR JOS, omdat in deze organisatie nog maar nauwelijks iets te vinden is van vorming in en vanuit de a.r.-beginse- len, wat het ARJC o.a. beoogt. Met haar opstelling op de uiterst linkse vleugel van de ARP heeft de ARJOS haar positie van organisatie voor alle a.r.jongeren verloren. Het geldt bijv. t.a.v. de volgende punten: 1. De afwij zende houding van de ARJOS tegeno ver de kernwapenstrategie van de NA VO. De ARP heeft deze opstelling in december 1970 duidelijk afgewezen. 2. Het voortdurend pleiten van de AR JOS voor samenwerking met de linkse drie. 3. Het feit dat herhaaldelijk AR- JOS-leiders de christelijke partijen af vielen en zelfs wel stemden op links. 4. Het feit dat de ARJOS nooit de on aanvaardbaarheid heeft willen zien van samenwerking met communisten in het Comité Jongeren voor Viet nam. drs. J. G. v. d. Land Geremd evangelie In Tr/Kw van 5 juni j.l. werd gedeel telijk een recensie overgenomen die de herv. predikant dr. Goedhart gaf van prof. Verkuyl's 'Onderweg naar één samenleving'. De schrijver kriti seert het gebruik door Verkuyl van de term 'het totale evangelie' als volgt: 'Ik vermoed dat het totale evan gelie een tegenstelling vormt tot het evangelie dat 'de vroegere zendelin gen' verkondigden. Dat evangelie van behoudenis is niet voldoende, maar moet worden een evangelie van be houdenis plus ontwikkelinssamenwer- king, waarbij het eerstgenoemde niet te veel nadruk mag krijgen. Dan pas is het evangelie totaal.' Deze uitleg ging is, zeker waar het Verkuyl be treft, onwaardig, bijna lasterlijk. Ver kuyl heeft nimmer aanleiding gegeven tot de veronderstelling dat het evan- gelie van behoudenis hem niet vol doende zou zijn. De zaak ligt anders. Omdat de orthodoxie in ons land, en daarbuiten, het evangelie in stukken heeft gehakt; omdat zij door de ver zoening in Christus wel de schuld weggenomen acht, maar niet erkent dat God ook de gevolgen van de schuld (aardse ellende enz.) niet wil. daarom moeten zij die de verzoening in haar algehele betekenis geloven wel de toevlucht nemen tot een be grip als het 'totale' evangelie, in te genstelling tot een gekortwiekt evan gelie. Ook Verkuyl weet dat het alge hele wegnemen van de gevolgen der zonden niet in onze macht ligt. Maar zoals wij menen in de geest van het evangelie te handelen door de strijd tegen ziekte en dood aan te binden, zo menen velen dat het evenzeer in de geest van het evangelie is de strijd aan te binden tegen maatschappelijke ellende. Wie dat ontkent maakt met de verzoening in Christus geen ernst; zij wordt een abstractie. Achter de woorden van dr. Goedhart ligt de mis kenning van de aarde en het aardse leven; hoewel de bijbel, m.n. het Ou de Testament, vol is van betrokken heid der verzoening juist op de aarde; en hoewel de hele tweede tafel der Wet het éérdse leven onder het licht en de kracht der verzoening stelt. Welke ruimte blijft er op het stand punt van dr. Goedhart voor ethiek over? Wat doen hij en de zijnen met haast elke bladzijde van de bijbel die over Gods gebod inzake de naaste spreekt? Dat een gehalveerd evangelie beter gezegd: een evangelie dat in zijn loop geremd wordt honderd duizenden de kerk uitgedreven heeft, kan nüet verwonderen. Rotterdam Inkomensverschillen (2) Wat een kromme redenering van de heer Joh. Luimes te Hengelo, dat een afgestudeerde een ton plus rente zou moeten terugverdienen! Een student, wiens ouders niet welgesteld zijn, leeft voor driekwart op kosten van het rijk. Het overige moet hij terug betalen over 10 jaar, zonder rente. Een ongeschoolde zal op 25-jarige leeftijd nauwelijks aan sparen toege komen zijn. Hij zal het gespaarde trouwens hard nodig hebben om te kunnen trouwen. Een jonge academi cus wordt daarentegen door het bank wezen met égards behandeld. Ook de kansberekening van de heer Luimes slaat nergens op. Wie zijn studie voortijdig afbreekt, kan terugvallen op zijn middelbare schooldiploma. (ADVERTENTIE) Kees Mijderwijk Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-DenUyl hoopt op 20 juli gereed te zijn met de behandeling van de begroting 1974 na in een geforceerd tempo vergaderd te hebben. Er is namelijk een achter stand van maanden in de besluitvor ming ontstaan. Met het tweede deel van de voorjaars nota over de begroting 1973 dat bin nenkort zal verschijnen, zullen tevens de begrotingswijzigingen voor 1973 worden bekend gemaakt voor CRM. volkshuisvesting, defensie en onder wijs. Gehakt Speciaal. Breng 4 ons gehakt op smaak met 1/i fijngesneden ui, peterselie en 3 kleine worteltjes. Stoof het gehakt gaar in Knorr Pikante Jus met tomaten. Geef hierbij i sperzieboontjes en gekookte aardappelen. De nieuwe manier om fijne jus te maken -J samen met Knorr. Vier pikante smaken. Ter kennismaking meteen li iii flinke korting. Tijdelijk 49 ct. Tomaal, Paprika, Kerrie en Vleesjus. BINNENLAND Het wordt zomer en dat is voor veel geïllustreerde tijdschriften het sein om 'luchtige kost' in de bladen te stoppen. Het vrou wenblad Libelle doet dat met een serie over prinses Christina (door prins Bernhard overigens nog steeds Marijke genoemd)v 'De liefde heeft Christina goed gedaan', juicht Libelle, en 'Ge luk en verliefdheid stralen als het ware af'van onze in Canada studerende prinses Christina, sinds zij een romance heeft met de aankomende concertpianist Emdfle Bourrée'. Libelle deelt mee dat de koningin het moei lijk heeft gehad met de prinses die haar eigen weg insloeg. Al heeft de koningin zich wel 'als het ware afgevraagd waar dat heen moet en hoe dat zal gaan'. 'Een huwelijk is toch eigen lijk iets heel gekt. Er zijn twee mensen die een gewel dige claim op elkaar leg gen. Je gaat je voor de an der veranderen. Ja, natuur lijk: je doet het met en uit liefde. Maar je wordt an dere en ik geloofniet dat dat goed is. Vroeger was een huwelijk een overeen komst. Je had beiden je ei gen leven. Ja, dat kon ook goed omdat ze toen van die grote huizen hadden en veel personeel.' Pleunl Touw (35) praat over het huwelijk. Ze praat er veel over de laatste tijd en daar heeft ze zo haar eigen reden voor, want er is nogal wat ver anderd in haar leventje. Aanlei ding voor een gesprek: Pleuni speelt binnenkort in het toneel stuk 'De president-directeur' dat de TROS gaat itoenden en in het najaar komt de geweldige produktie 'De stille kracht' via de AVRO op het scherm naar het werk van Couperus. We beginnen onder wat eten te praten, maar na drie happen is het gesprek zó persoonlijk dat pen en bloknote moeten worden opgeborgen. Want sinds een paar maanden staat Pleuni er met haar zoontje Tjade van ze ven jaar alleen voor en zoiets is niet makkelijk. 'Je mag er wel over schrijven hoor, maar, nou ja, je moet zelf maar bekijken hoever je gaat. Ik ben na tien jaar huwelijk de dingen wel ineens heel anders gaan zien. Ik dacht altijd dat ik heel gelukkig was. Als ik nog eens de interviews van vroeger, die met me zijn gemaakt, als ik die nog eens nalees, dan denk ik: altijd dat blijde actricetje dat zo vrolijk was en zoveel succes had. Kijk, ik had toen natuurlijk ook wel buien dat het minder goed ging, maar ik liet dat gewoon niet toe. Ik vond dat ik gelukkig was, ge ëmancipeerd en erg volwassen. Wat ik voor iemand was? Ja, eh, ik dacht altijd dat ik wel wist wie ik was, maar nu ben ik het een beetje kwijt. Sterren beeld? Tweelingen. Ik weet dat ik sociaal wel met mensen kan opschieten, maar ik heb me de afgelopen tien jaar erg afgeslo ten. Het was om het heel scherp te zeggen een soort vegeteren. Ik was nooit diep ongelukkig en ook nooit uitzin nig van vruegde. Ik genoot wel van de dingen hoor. maar het was allemaal erg gelijkmatig. Ik bedoel: echt verdriet heb ik nu de laatste maanden pas leren kennen. Vroeger wist ik niet wat dat was'. We besluiten het gesprek op een ander tijdstip maar af te maken en een week later gaan we verder. De zon schijnt zo verschrikkelijk fijn, dat we het donkere huis van Pleuni op de Leidsekade ontvluchten en rich ting Zandvoort rijden. Pleuni vertelt wat over haar jeugd. De oorlog Tot m'n achtste jaar heb ik bij m'n ouders gewoond. Mijn va der was binnenvaartschipper en we voeren het hele land door. Het was heerlijk. Het meeste indruk heeft de oorlog op me gemaakt. Toen lagen we met het schip ergens bij Giethoorn In de gemeente Haaren te Noord-Brabant zijn de mensen dol op Toon Hermans. Vandaar dat B. en W. van Haaren het goed hebben gevonden dat er een Toon Hermanslaan in het dorp is gekomen. Toon heeft dat allemaal te danken aan zijn inspanning voor een actie die ten doel had de sportbeoefe ning onder geestelijk gehandi capten te bevorderen. Ook me vrouw Carla Schmelzer, verdrie tig uitgerangeerd in het Haagse wereldje, heeft zich er voor in gespannen. Voor Carla is er nog geen straat Wel een schil derij dat Toon H. persoonlijk heeft geschilderd. Carla kocht het in galerie Hüsstege in Haa ren, waar Toon momenteel ex- poseerd. in het riet. want de Duitsers vorderden alle schepen en wij verstopten ons. Je zag geen mens. Maandenlang niet. We hadden een kleine punter en daarmee werd graan gehaald. Nee. echt honger hebben we nooit gehad'. Pleuni vertelt dat haar ouders een tijd hebben gehad dat ze erg godsdienstig waren. 'Ja, ge reformeerd. Er werd gebeden voor het eten en we lazen uit de bijbel. Achteraf heb ik het geloof wel als een beklemming ervaren. Maar aan de andere kant was het ook een enorme zekerheid. Ja, ik kan me wel voorstellen dat mensen erg veel aan het geloof hebben'. Tijdens de oorlog leerde Pleuni van haar moeder lezen. 'Ik zat dan ook zelf veel te lezen en de stukken die ik niet snapte, die sloeg ik dan over. Die neiging heb ik nu nog wel als ik iets lees'. Bij tante.... Toen Pleuni acht jaar was ging ze bij haar ouders weg. 'Mijn vader had op een schippers- school gezeten en dat vond hij niet alles. Daarom werd ik bij een tante in Rotterdam onder gebracht, want ik moest toch naar school'. Het werd een School Met Den Bijbel en later een MMS. 'Vre selijk, met allemaal meiden op een school. Je krijgt een totaal verkeerde kijk op jongens en mannen. Het was een hervorm de school op gereformeerde grondslag. Ja, gek, dat je dat soort namen van scholen nog precies weet. Over godsdienst maakten de gereformeerden en hervormden altijd ruzie en als ik dan vroeg: wat is nou precies het verschil tussen gerefor meerd en hervormd, nou, dan wisten ze het zelf niet. Toen zag ik het niet meer zo zitten met de kerken en dacht: ik ge loof alleen wel. En later dacht ik: ik geloof het wel. Maar ik moet zeggen: het is voor mij een hele tijd een groot houvast geweest. En toen moest je zo nodig ac trice worden? 'Nou, ik heb eerst nog wat an dere dingen gedaan. Op de mid delbare school heb ik al eens wat aan toneel gedaan, je kent dal wel, schoodavondjes en zo. En in de latere jaren groeide bij mij ook het gevoel van: ik zal ze eens laten zien dat ik wat kan. Maar dat besef je achteraf hoor'. Pleuni ging naar Arnhem en woonde met vrijwel alle leerlin gen van de school in twee hui zen bij de toneelacademie. Ze vertelt dat het er wel fijn was. Hel enige bezwaar: men be moeide zich wel eens wat él te veel met je. 'Ja, je zat zo op el- kaars lip en je wist alles van ie dereen, zodat iik wesl eens dacht: we moeten hier ons vak leren en verder niks. In 1962 kwam Pleuni van die school af. Haar eerste rol, weet ze die nog? Pleuni: 'Dat was 'The Kitchen' onder regie van de Engelsman John Dexter. Het speelde in zo'n soort snel-buffet-restaurant. Dat was een razendsnel samen spel tussen de mensen in de keuken, de mensen aan het doorgeefluik en de serveersters. Er moesten steeds gerechten worden doorgegeven en die be stellingen werden dan eerst ge schreeuwd en steeds door ande ren herhaald. Vervolgens kwa men dan die gerechten en die werden razendsnel aan elkaar doorgegeven. Het was een enorm gevecht met de tijd en als er maar iemand niet oplette dan moest de hele zaak over. Die Engelse regisseur was een hele koele die dan weer van voren af aan begon. We heb ben toen wel erg gelachen en ik dacht dat het toneel altijd zo was'. Dat bleek later anders. Pleuni speelde in 'De koopman van Venetië', 'Oh, wat a lovely war' en nog een hete ris stukken bij Ensemble, nadat ze eerst een paai seizoenen bij het Nieuw Rotterdams Toneel had gewerkt In '08 begon ze bij Globe en daar speelde ze onder meer in 'De Spaanse hoer', 'Ziekenzorg', 'de Hertoging van Malfi', 'de Filan troop'. 'Ziekenzorg' en 'Hedda Gabler'. Tja, en dan ook een he le serie stukken op het televi siescherm. 'Zeven maanden geleden heb ik besloten om free-lance te gaan werken. Wel eng ja. Maar ik dacht: ik waag het gewoon. Ik wilde helemaal opnieuw begin nen. zowel privé als met het werk. In september begin ik in Rotterdam te werken met regis seur Arthuro Corso. Astroloog Ze vertelt dat de schrijver van het toneelstuk zijn 'privé-astro- loog" heeft geraadpleegd om de premièredatum vast te stellen. 'Ik vind het wel leuk hoor, die sterrenrubrieken. Om te lezen dan. Maar er helemaal naar te gaan leven, zo van niet onder een ladder lopen en een brief uit Amerika, nee, daar doe ik niet aan mee. Ik heb wel eens een karakterhoroscoop laten trekken en dat is gek hoor. Je komt dan achter dingen van je zelf die je niet wist. Er klopte erg veel. Waar ik voor moet op passen? In die karakterbeschrij ving stond dat ik mijn vrienden niet van mijn vijanden kan on derscheiden. Ja, ik ben mis schien wel wat naief in die din gen'. Een werkende vrouw blijft nog steeds een apart verschijnsel, de mensen kunnen er maar niet aan wennen. Geeft het- voor Pleuni ook problemen? 'Je moet erg veel opbrengen. Heel zorgelijk is de hulp voor de kinderen. En je hebt een huishouden. Ik had tot nu toe een student die oppaste als ik werkte, maar die jongen gaat nu afstuderen en ik moet een oplossing zoeken. Een adverten tie? Ja, misschien. Ik zet er ook altijd bij: actrice zoekt.Krijg je enorm veel volk op. Vervol gens sa ik ze het zo vreselijk mogelijk afschilderen wat hen te wachten staat. Nou en als ze dan toch willen Pleuni vertelt nog meer over de positie van de 'werkende vrouw'. 'Ja, die dingen zitten we ge woon hoog. Ik kan razend wor den als mensen zeggen: oh, dat is typisch vrouwelijk, of: dat is echt iets voor een man. Die he le emancipatiebeweging, ik vind het best hoor, maar het gaat verkeerd. Niet de vrouwen moe ten emanciperen, maar de ménnen. Er zij«n zoveel vrou wen die er graag iets bij willen doen. Dan zeggen hun echtgeno ten: best hoor. van mij mag je. Als ik er maar geen last van heb. Wamt pappa wil wel z'n eten om zes uur op tafel heb ben, begrijp je'. Bij zonnebrillen is het allang niet meer zo dat je uitslui tend kijkt naar de kwaliteit van de glazen. Goed, die glazen moeten bescherming geven tegen fel zonlicht, maar de zonnebril is ook een modeartikel geworden. Net als de tas sen en schoenen moeten we van de industrie nu ook meer dere brillen hebben die dan weer bij de kleding passen. Voor de mannen geldt dat ook. Op de foto een bril van dun, zwart draad-montuur, het zogenaamde 'vliegeniers- model'. De glazen zijn 'rookglazen' en het montuur is te koop in zo'n zestien kleuren. Er is weer wereldschokkend nieuws van het beha-front. De soft-look beha's zijn vanaf deze zomer uit de tijd en er ko men weer beha's die echt steun geven. Reden: de vrouwen die niet zo verschrikkelijk veel boezem hebben dragen nu niets en degenen die wél boezem hebben willen weer een beha die steun geeft. Actie kweekt reactie, heet dat in de mod wereld en de fabrikanten hebben dat al zien aankomen. Vandaar dit nieuwe model op de foto van Svelta uit Bel gië: een beha met bijpassend broekje van Lycra met fan tasie dessin. Het heeft een jaartje of wat ge duurd, maar nu is zangeres-ac trice Liza Minnelli dan einde lijk het stempeltje kwijt datie- dereen steeds op haar voor hoofd drukte: 'Liza, jij bent de dochter van Judy Garland'. Bin nenkort wordt één en ander omgedraaid: zo van: 'Judy Gar land, is dat niet de moeder ge weest van Liza Minnelli?' Liza heeft altijd bewondering gehad voor haar moeder, maar één ding zal ze nooit doen: zo vaak trouwen als Judy deed (maar liefst vijf keer). Liza: 'Toen mijn moeder mij voor haar laatste huwelijk uitnodigde, heb ik wel gezegd: sorry, maar het past me die dag niet. Ik kom wel op je volgende huwe lijkLiza heeft aangekon digd dat ze wel vaak verliefd zal worden. Momenteel is Peter Sellers de gelukkige.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6