doden in pinksterweekend Jan voorspeld Toeristen-legioen kwam goed onder dak Artistiek beleid Residentie orkest roept spanning op Prinselijk paar opent jachthaven Haring voor Koningin steekt vrouw fier keer in buik Mannen verwoesten café in Dieren Eindhoven krijgt een drugcentrum ;Zoek van acht plaatjes saam' van vier plaatjes de naam Het weer Demonstratie van hasj-rokers in Groningen Arnhemse AR tegen vliegfeest Deelen Nederland boekte voor april, mei en juni nieuw record Jongens en meisjes steeds langer op school T4tTP/K\VAKTET DINSDAG 12 JUNI 1973 één botsing tien gewonden 1 een verslaggever ITERjDAM Er zijn minder mensen bij verkeersongelukken liet leven gekomen dan de dertig die Veilig Verkeer vorige week dit Pinkscterweekeinde zei te verwachten. Gisteravond laat roeg dat aantal zeventien. Het aantal zwaargewonden was 63. in frontale botsing in het Noord- urgse Milsbeek kwam zaterdag man om het leven en werden drie sen zwaar gewond. Gedood werd 4-jarige T. Emons uit die plaats, vrouw werd ernstig gewond, het echtpaar in de andere au- je nacht van zaterdag op zondag ngelukte de zestienjarige J. Wer- :er uit Tilburg met een gestolen ische personenauto. Doordat het '^2 itoffer geen papieren bij zich had, 1 de het geruime tijd voordat de ie wist wie de jongeman was. er precies aan de hand was, i men te weten nadat een oudere er van het slachtoffer zich in Til- 5 bij de politie had gemeld. Hij telde dat hij met zijn broer in een len auto naar Bladel was gereden zij waren overgestapt in een ;che auto, waarmee zij over de Joegen. •en kruising in Heusden raakten bij een botsing tussen twee .jenauto's tien personen gewond, wie enkelen ernstig, je nacht van zaterdag op zondag wigelukte de 63-jarige A. E. Hame- uit IJsendijke met zijn bromfiets, weg naar Breskens raakte hij een Itje in de wegberm, waarna hij r het stuur sloeg en dodelijk her letsel opliep. 26-jarige landbouwer T. S. Feller Echt (L) kwam om het leven bij botsing tussen zijn auto en een waarin een Duits echtpaar en kind zaten. De Duitse vrouw ernstig gewond, de man en het licht. *0E Amsterdam werd de 75-jarige Wu f JPI Liu door een bestelwagen aange- en. Hij overleed korte tijd later, was op een oversteekplaats aange- en en 25 meter meegesleurd. Eibergen kwam zondag de 17-jarige lie Nijland om het leven, toen zij !a,( it haar bromfiets tegen een Duitse sonenauto reed. Haar vriendinne- dat achterop zat, werd zwaar ge- Ve' nd in een ziekenhuis opgenomen. 63-jarige mevrouw M. J. Heijer- sti n-Van Houtekerke uit Antwerpen i ongelukte zondag in Hulst. Haar e ,n itgenoot verleende met zijn auto n voorrang, waardoor een botsing stond met een Nederlandse perso- wagen. Grubbenvorst (L) kwam de 30-jari- champignonkweker A. T. Wijnen e een verslaggever .JERDAM —De 33-jarige R. B. Gorkum heeft zondagmiddag zijn ■jarige echtgenote viermaal met een in de buik gestoken. Een spoedo- itie in het ziekenhuis in Gorkum Ie haar leven. echtpaar kreeg ruzie in de auto 'e Rotterdamse Brede Hilledijk. de man dreigde zijn vrouw neer steken, vluchtten de dochtertjes acht en tien jaar de auto uit en ïpten op straat twee politie-agen- n aan. Op het ogenblik dat deze lar de auto holden, waren de steken toegebracht en was de man met ijn hevig bloedende vrouw op weg aar het Gorkumse ziekenhuis. 'sA- onds werd hij in zijn woning gear- 'an Dorp ndi EN HAAG Op de gewone jaar- n ijkse vergadering aan aandeelhouders 12 fan de v.h. GCT Van Dorp heeft di- ecteur Th. J. M. van Mierlo ver- rlwflaard: 'Wij zijn door het diepe dal ^angenomen wordt dat dit jaar weer LiN-^en bescheiden geconsolideerde winst "laakt zal worden. uit Horst om het leven, toen hij door' onbekende oorzaak met zijn auto te gen een boom reed. Drie mede-inzit tenden werden gewond. Een zevenjarig jongetje uit het Friese Stiens kwam zaterdag in Giekerk om toen hij tijdens het spelen onder een tractor terechtkwam. In Marssum (Fr) verongelukte de 17-jarige Gabe Hovinga uit die plaats, toen hij op zijn fiets werd aangereden door een bus. De 33-jarige Willem Top uit Hilver sum kwam om het leven, toen hij met zijn bromfiets in 's Graveland tegen een boom reed. In Brunssum (L) overleed de 69-jarige mevrouw Schadt- Damanick. nadat zij met haar auto een voorrangsweg was opgereden en werd gegrepen door een vrachtwagen. De 70-jarige mevrouw M. Goossen- Mensink uit Almelo overleed zondag aan hoofdverwondingen, die zij had opgelopen bij een botsing. Zij zat in een auto, waarvan de bestuurder geen voorrang gaf aan een brandweerauto, die zwaailicht en hoorn gebruikte. In Aalten kwam de 30-jarige W. Wa- melink uit Lichtenvoorde om het le ven. toen de door hem bestuurde auto van de weg raakte en tegen een boom botste. ARNHEM Bij een grootscheepse vechtpartij in Dieren hebben woonwa genbewoners in de nacht van zaterdag op zondag een compleet café kort en klein geslagen. De te hulp gesnelde politie werd met messen en revolvers zo in het nauw gedreven dat zij in hun auto moesten vluchten. Zelfs vrouwen en kinderen vochten mee. Een door messteken ernstig gewonde woonwagenbewoner uit Zutphen P. M. is door zijn kameraden meegenomen zonder dat een gewaarschuwde dokter iets kon uitrichten. De 19-jarige M. M. uit Dieren die door de politie was gearresteerd, werd uit de politiewagen bevrijd en ook meegesleept. Toen er assistentie kwam opdraven, was de he le familie verdwenen. De woonwagenbewoners hebben in de Dierense Hoogstraat een enorme rava ge aangericht. Tot ver in de omtrek van het café Het Centrum sneuvelden ruiten. Kroegbaas Piet Ligthart, die een van de mannen had geweigerd te tappen, omdat hij al te zeer in het krijt stond, werd ernstig aan zijn ge zicht gewond. Het grootste deel van de vechtersba zen bevindt zich nog op vrije voeten. De politie slaagde er tot nu toe niet in de zwaar gewonde man te vinden, die men zaterdagavond bloedend op straat had zien liggen. Gisteravond waren er twee arrestaties verricht. In Velp en Zutphen. De politie verwacht meer mensen te kunnen inrekenen. Van onze correspondent EINDHOVEN Het Eindhovense college van B. en W. zal zo spoedig mogelijk een aantal panden beschik baar stellen voor de huisvesting van een in Eindhoven te vestigen drug centrum. Zodra deze panden gevonden zijn en ingericht, zullen de werkzaam heden van het drugcentrum, zij het provisorisch beginnen. B. en W. gaan er wel van uit dat de definitieve rea lisering van een drugcentrum de mo gelijkheden van Eindhoven zowel fi nancieel als organisatorisch ver te bo ven gaan, waardoor het uiteindelijke centrum provinciaal of boven-regio- naal van opzet zou moeten zijn. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond Prinses Beatrix en prins Claus hebben zaterdag de nieuwe jachthaven van Brouwershaven officieel aan de watersportlief hebbers overgedragen. Het prinselijk paar kwam met de 'Gouden Draeck', eigenhandig bestuurd door de Prinses, ter wijl prins Claus zich met zijn drie zoons op de voorplecht had verzameld. Koningin Juliana kreeg zater dag op paleis Soestdijk de tradi tionele 'Koninginneharing' aan geboden. Ze aanvaardde een van de vaatjes zeebanket uit de handen van mevrouw E. E Plug-Noorlander, - echtgenote van schipper Plug; midden: schipper Plug. Iets warmer Van onze weerkundige medewerker Het weer is met Pinksteren, zoals ver wacht, niet briljant geweest. Vooral zondag viel er enige tijd regen (niet veel) en ook maandag is niet overal in het land het weer voor honderd procent droog geweest. Met name het noorden kreeg rond koffietijd een buitje. Daarna was op de meeste plaatsen echter een doorbrekende zon en kreeg het weer vooral in de na middag een vriendelijker karakter. In Amsterdam echter liet onze warmte bron zich de hele dag niet zien. De temperatuur bleef overal onder de 20 gr bij luchtaanvoer van zee, maar een maximum van 19 gr. zoals o.m. in zuidoost Friesland werd waargeno men, was toch niet al te slecht. De zeilers in het westen en noorden kregen 's middags zowaar nog een ivind van vier tot vijf Beaufort (vrij krachtig) tijdens enkele vlagen. Zater dag in de vooravond had zich boven België en noord-Frankrijk een on weersstoring gevormd, die in Ukkel vier millimeter, St. Denis zes millime ter, Lille veertien millimeter en St. Quentin achttien millimeter neerslag bracht, maar deze was zeer lokaal en kon bovendien niet tegen de noorde lijke hoogtestromingen op roeien. Het onweer bleef dus op verre afstand. De wat vriendelijkere momenten van Pinkstermaandag en ook vandaag zijn de verdienste (geweest) van een Azo- ren-hogedrukuitloper die zich via de Golf van Biskaje over Frankrijk uit strekt. Tussen dit systeem en een zich vrij sterk uitdiepende oceaandepressie ten westen van de Britse eilanden voeren zuidwestelijke tot zuidelijke winden vandaag iets warmere lucht aan. Hierin kunnen de thermometers die vooral in het binnenland oplopen tot 20 d 21 gr. celc. Dit zijn ongeveer normale waarden voor de tijd van het jaar. Aan de westkust blijft het koe ler met ca. 16 gr. Het blijft vandaag op de meeste plaatsen droog met flin ke zonnige perioden, maar de verdere vooruitzichten wijzen toch wel op een toenemende kans op regen gevolgd door enige daling van temperatuur. Nog éénmaal de oceaan-water tempe raturen: in ons stukje van zaterdag betrof het de gemiddelden van de- maand mei in vergelijking met die in de maand april. IVeerschip 1 ten noordwesten van Schotland 8.6 gr. celc. (vooruitgang plus 0.3), weer- schip J ten westen van Ierland 10.1 gr. celc. (plus 0.7), weer schip K ten westen van de Golf van Biskaje 11.9 gr. celc. (plus 2.1). GRONINGEN Ongeveer driehon derd voornamelijk jonge Groningers demonstreerden zaterdagmiddag voor het hoofdbureau van politie in Gro ningen voor een herziening van de opiumwet. Hoewel de demonstranten druk hasj rookten, trad de politie niet op. Wel ontvingen hoofdcommissaris K. Heyink en commissaris G. Steen- meijer een delegatie van de demon stranten in het hoofdbureau. Inmiddels was een lijst met ruim 150 namen van min of meer bekende Gro ningers bekend gemaakt, die verklaar den hasj te hebben gebruikt. De actie was georganiseerd door het comité 'Wij roken hasjies, nou en Het comité vindt dat een strenge uitvoe ring van de opiumwet in Nederland niet meer haalbaar is en het bepleit een soepeler politieoptreden tegen hasj-rokers. ARNHEM De Arnhemse afdeling van de Anti-Revolutionaire Partij heeft het Arnhems gemeentebestuur verzocht de minister van defensie te vragen om het vliegfeest op 30 juni op de vliegbasis Deelen te verbieden. De ramp op Le Bourget in Frankrijk heeft aangetoond, aldus de AR-Arn- hem in een brief aan h. en w.. dat er grote risico's bestaan bij vliegdemon- straties. Ook is het AR-bestuur tegen het enorme geluidsoverlast van een dergelijk vliegfeest. De zeer grote sommen geld die de demonstratie kost, hadden voor een veel beter doel aangewend kunnen worden, vindt het AR-bestuur. sneeuw perioden met zon Wecrrapporten van glsteavond 19 uur, maxi mum temperaturen en neerslag in mm: Am sterdam onbewolkt 19 0. De Bilt zwaar bcw. 18 0, Deelen zwaar bcw. 17 0. Eelde zwaar bew. 18 0, Eindhoven zwaar bew 18 0, Den Helder onbewolkt 16 0, Luchth. Rtd. onbe wolkt 18 0, Twente geheel bew. 18 0, Vlis- slngen onbewolkt 17 0, Zd Limburg zwaar bew 19 0.2, Aberdeen zwaar bew. 18 0, Bar celona geh. bewolkt 26 0. Berlijn licht bew. 18 0, Bordeaux onbewolkt 25 0, Brussel zw. bewolkt 18 0. Frankfurt zwaar bew. 21 0, Ge- nève licht bewolkt 26 0, Helsinki onbewolkt 16 0.5, Innsbruck holf bewolkt 26 0. Kopen hagen zw. bewolkt 15 0. Lissabon half bew. 24 0. Locarno onbewolkt 27 0, Londen licht bewolkt 20 0, Luxemburg geh. bewolkt 20 0, Madrid regenbul 25 0, Malaga onbewolkt 26 0, Mallorca zwaar bew. 27 0. Milnchen half bewolkt 21 0, Nice onbewolkt 23 0. Oslo zw. bew. 17 0. Parijs geh. bewolkt 21 0. Rome on bewolkt 27 0. Spilt onbewolkt 29 0, Stock holm licht bewolkt 17 0.4, Wenen onbewolkt 20 0.4 Zürich onbewolkt 25 0, Casa Blanca onbewolkt 22 0. Istanboel half bewolkt 21 0. Las Palmas zw. bewolkt 19 0. New York licht bewolkt, Tunis onbewolkt 26 0. HOOGWATER 13 Juni: Vlisslngen 0.06-12.32; Harlngvlietsluizen: 1.49-14.14; Rotterdam 2.47- 15.23; Scheveningen: 1.25-13.53; IJmulden: 2.02-14.28; Den Helder: 5.44-18.11; Harlingen 8.12-20.32; Delfzijl: 10.23-22.35. BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) cloko' de beste voeding voor uw hond Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nu al, nog voor de grote vakantietrek moet beginnen, heeft Nederland een nieuw record geboekt: liet aantal buitenlanders, dat gedurende liet Puas-.. 1 mei- en Pinksterweekeinde over de weg ons land bezocht bedroeg 2.425.000, ruim 200.000 meer dan vorig jaar. Dit kwam gisteravond vast te staan nadat het Nationaal Bu reau voor Toerisme op grond van steekproeven bij zestien grensdoorlaatposten het bui tenlands Pinkstertoerisme op 750.000 had geschat. Ondanks dit respectabele aan tal hebben de VVV's, ook die in de Randstad, dit weekeinde over het algemeen weinig moeite gehad met het ondcr- orengen van de logieszoeken- den. Dit in schrille tegenstel ling met Pasen, toen op grote schaal een beroep moest wor den gedaan op niet professio nele. particuliere, verhuur- '.oor een deel kwam dit door dat er onder de buitenlanders ditmaa veel dagrecreanten 'waren. Maar ook het feit. dat zeer veel toeristen een onder komen op een kampeerterrein zochten (als generale repetitie voor de zomervakantie) speel de een rol. Veel kampeerter reinen aan de kust en in de bos- en watersportgebieden waren druk tot zeer druk be zet. Traditiegetrouw waren het weer de Duitsers, die het toe risten-legioen aanvoerden. Eu ropa's grootste grensdoorlaat- post Bergh-Autoweg regi streerde dit weekeinde niet minder dan 211.000 gemotori seerde oosterburen, wat een douanebeambte deed opmer ken: 'in Keulen ruiken ze de zee al'. Kuststreek Die stroom ging voor het al lergrootste deel naar de kust streek, tot spijt van de VVV- Arnhem, die dit jaar aan de Zuid-Veluwe aanzienlijk min der verblijfsrecreanten noteer den dan op andere Pinkster- weekeinden. Dat ook de Nederlanders zelf er en massa op uittrokken, be wijzen wel de grote aantallen bezoekers, die de recreatieve trekpleisters noteerden Abso lute topper bleek het Euro-re creatiecentrum in Valkens- waard. waar 82.500 gasten wer den geiegistreerd (vorig jaar Pinksteren 30.000). De Efte- ling in Kaatsheuvel werd met 56.000 (vorig jaar 65.000) goe de tweede en derde werd het park De Beekse Bergen met 14.000 (vorig jaar 28.000). Veel bezoek kreeg ook het ei land Texel, waar de politie zondagmiddag zelfs om ver- s terkin moest vragen Nor maal komt die versterking pas begin juli naar het eiland. ;.:l r* ir Pinksteren bracht vooral veel kampeerders op de been, zoals ook deze foto van het kampeer terrein Ockcnburg bij Den Haag laat zien. (ADVERTENTIE) SPAARPLANNEN GEWONE GEMENGDE VERZEKERING EEN RENTE- OF DIVIDEND j KOERSWINST- PARTICIPATIEPOLIS BIJ een gemiddelde Staatsfondsenrenie van 7Vi% stijgt bij de Stad Rotterdam Leven en de Verzekerings Unie een ver zekerd kapitaal van f50.000.- gesloten door een 35-jarige man, met een duur van 30 jaar. tot f 104.000.- dus tot 208°/o. Bij de Waerdye geschiedt exact hetzelfde wanneer het dividend van Robeco plus koersstijging gemiddeld 7W/o per jaar is. Wij beloven niets en geven slechts feiten. De toename van het verzekerd kapitaal is onbelast voor de inkomstenbelasting. Uw eigen assurantiebemiddelaar weet er het fijne van. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV Van een verslaggever DEN HAAG Het percentage jonge ren dat voor zijn achttiende jaar de school verlaat wordt steeds kleiner. Zowel jongens als meisjes blijven steeds langer op school Het percenta ge werkende jongens tussen 14 en 18 jaar daalde .in een jaar tijd (van '70 op '71) van 32 tot 29. Het percentage werkende meisjes in deze leeftijd daalde van 46 tot 42. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op een vergadering van leden van het Residentie Or kest heeft een aantal orkestleden onlustgevoelens uitgesproken over het beleid van de artistieke commissie van het Residentie Orkest. Aanvankelijk was er sprake van een door zesentwintig leden onderte kende motie, maar tijdens de vergadering is de behandeling van deze motie verdaagd. Na een zogenaamde afkoelingsperiode zullen zij, die het oneens zijn met het gevolgde artistieke beleid hun motie nader toelichten en zal aan de leden van de artistieke commissie de gelegen heid worden geboden hun visie op het gevolgde en te volgen beleid te geven. 'NORMAAL' De heer H. B. van der Meeg, direc teur van het Residentie Orkest, zei ons desgevraagd dat hij het een nor male zaak vindt in een gezond vereni gingsleven spanningen voorkomen. Als Ajax een topduel zou verliezen, dan roept dat binnen de vereniging ook spanningen op. Wat publieke be langstelling betreft heeft het Residen tie Orkest inderdaad de serie Vijfhonderd Jaar Nederlandse Mu ziek' verloren. Het échec dat volmon dig wordt toegegeven door de directie (Zelfs door middel van een adverten tie) is echter geen artistiek échec, in tegendeel. Wel betreurt de heer Van der Meeg dat het in enkele bladen ge publiceerde communiqué verscheidene onjuistheden bevat. In tegenstelling tot deze berichten is er namelijk wel sprake van een groei van de plaatsen verkocht in de zogenaamde Haagse a- bonnementsconcerten. In het seizoen 1970-1971 waren dat 53.000 plaatsen, in 1971-1972 63.000 plaatsen en in 1972-1973 73.000 plaatsen. Onjuist ook noemde de heer Van der Meer de me dedeling dat een verdaging van een motie niet volgens de statuten zou zijn. ONJUIST Volgens deze statuten echter dient een motie zeven dagen voor de verga dering te worden ingediend. Evenmin is het juist dat de heer Van der Meeg en de voorzitter van het Residentie Orkest, de heer L. Brouwer, door de vergadering ter verantwoording zou den zijn geroepen. Wel hebben beide heren het recht de orkestleden te In formeren over het artistieke beleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5