Haags Jeugdkoor goede stweede op Koorfestival eoeo J n De Weldoener Volgend concours weer in Congresgebouw 1 "Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit tien verschillende spaarvormen, met 4toty^% rente?" "Sterker nog, niet tien moor elf Algemene Bank Nederland Onderhoudend Kees Beemsterboer dient opnieuw gratieverzoek in door John Rowan Wilson TROUW/KWARTET DINSDAG 12 JlHI 1973 IdooT ADR HAGER DEN HiAlAG Met een concert door de prijswinnaars is zaterdagavond in het uitstekend bezette Congresgebouw het internationaal koorfestival 1973 afgesloten. Dit festival, georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, werd voor de vijfde maal in Den Haag gehouden. KUNST/BINNENLAND /R ADI 0 EN TV Deelgenomen werd door zangers en zangeressen van 13 landen, met in to taal 41 koren waaronder 19 uit Neder land, 6 uit Amerika, 5 uit Duitsland en voorts o.a. uit Griekenland, Noor wegen. Finland, Polen, België, Enge- land en Bulgarije. Van de 6 Ameri- Böm BSTtOK kaanse koren gingen er 3 met een eerste prijs naar huis. nummer gezet, in dit geval het laag ste nummer. Een hard oordeel, inder daad, maar alle juryrapporten gaven blijk van deskundigheid, betrouwbaar heid en openheid. Het Haags Jeugdkoor onder leiding van Marius Borstlap heeft op dit con cours een uitstekende indruk ge maakt. Men is er met 385 van de te behalen 420 punten in geslaagd de tweede plaats in alle categorieën te veroveren. De jury, bestaande uit Fe lix de Nobel, de Engelsman Charles Groves en de Hongaar Reszo Lantos, vermeldde in het rapport na het ver plichte werk van Hendrik Andriessen dat men dit werk nog nooit zo mooi gehoord had. Bij het slotconcert be wees Borstlap andermaal het voortref felijke peil van zijn koor en beladen met onderscheidingen, namelijk als winnaar van de eerste prijs jeugdkoor gelijke stemmen afdeling A, als hoogst geklasseerde Nederlandse koor, als winnaar van de medaille van BU- MA en als winnaar van de prijs voor het als tweede eindigende koor in het concours, nam Borstlap de ovaties van het publiek in ontvangst Het valt dan ook niet te verwonderen, dat nu reeds gesproken wordt van een uitwis selingsconcert naar Amerika. Overziet men dit vijf dagen lang du rende concours, dan is er sprake van een in alle opzichten perfect georgani seerd festival. De voorbereidingscom missie, bestaande uit de heren Kees Veerkamp, Jos Vranken jr. en Pim van Pelt, is er volledig in geslaagd deze koormanifestatie vlekkeloos te la ten verlopen. Wel kan men liet be treuren, dat in een stad als Den Haag met meer dan 100 koren, de belang stelling voor de concours-middagen en de avondconcerten gering was. Verstek Helaas hebben ook radio en televisie bij dit belangrijke koorgebeuren ver stek laten gaan. De heer Jos Vranken jr., vertegenwoordiger van de muziek- commissie, noemde dit angst voor cul tuur, Toch zijn er reeds vastomlijnde plannen voor het volgende concours, dat van 23 tot en met 28 juni weder om in het Haagse Congresgebouw zal worden gehouden. De organisatoren hebben van de dirigenten nauwelijks een aanmerking over de akoustiek van deze zaal vernomen. Bovendien is gebleken, dat het Congresgebouw zich bij uitstek voor een dergelijke mani festatie leent. Winstpunt van deze landelijke manifestatie noemt de heer Vranken, dat sterke kanten van vori ge festivals naar voren zijn gehaald. Hopelijk kan men bij het volgende concours komen tot een samenwer king met het Holland Festival. Men zal streven naar een hoogtepunt op beroepsniveau, waarbij een orkest en een koor vier dagen zullen stude ren op een werk en zo dat de deelne mers de repetities zullen kunnen bij wonen. De gedachten gaan daarbij bij voorbeeld uit naar een Bach-composi- tie onder Harnoncourt of Britens War Requim onder Marriner met topsolis- ten. Ook wil men het jurysysteen ver der perfectioneren, door het afschaf fen van afdelingen binnen de groepen van vrouwen-, mannen-, jeugd- en ge mengde koren en het instellen van een puntenwaardering van 1 tot 100. Men hoopt daardoor te komen tot een verdubbeling van het aantal deelne mende koren. Ook zal men bij het volgende concours meer aandacht be steden aan de workshop avant-garde muziek. Bijzonder gelukkig is men echter met het feit, dat op het slui tingsconcert het resultaat van de sa menwerking gepresenteerd kon wor den in een imponerende weergave van 'Magie of Music' van Ton de Leeuw. Teleurstelling Zowel de concoursmiddagen als de avondconcerten werden gepresenteerd door tv-omroeper Hans van Willigen- burg. Bij dit concert dat in het ka der van de landelijke manifestaties door het gemengde koor 'Soli Deo Gloria' te Krimpen aan de Lek werd gegeven, was Dick Passchier de pre sentator. Winnaar van dit concours werd de California Bay Area College Chorale, dat onder leiding staat van Charlene Archibeque en Galen Marshall. Met 395 punten werden zij de hoogst ge- klasseerden en beide dirigenten moch ten uit handen van wethouder H. J. Wilzen de hoofdprijs van het gemeen tebestuur van 's Gravenhage, zijnde een kunstwerk vervaardigd door Han- neke Nieuwenhuis-Schuitema, in ont vangst nemen. Het koor Bela Bartok uit Boedapest werd eerste bij de gemengde koren af deling C met 383 punten. Een su bliem koor dat zonder twijfel in een te lage categorie had ingeschreven en dat naar mijn gevoel qua techniek het Amerikaanse koor overtrof. Het hoeft geen betoog dat zij na het zingen van 'Op de grote stille heide' en 'In Hol land staat een huis' zaterdagavond een ovatie kregen. Overige prijswinnaars waren: Jeugd koren ongelijke stemmen afdeling B het Amerikaanse Andrew College, jeugdkoor gelijke stemmen afdeling A, de eerste prijs het Haags Jeugd koor, tweede prijs 'Deo Sacrum' uit Poeldijk onder leiding van Ine Vran ken. vrouwenkoren afdeling B, The Wells College Singers, mannenkoren afdeling B, Bekker Lieder Tafel onder leiding van Peter Eijkenboom, man nenkoren afdeling A, het Universi teitskoor uit Helsinki, tweede prijs het Rossendale koor uit Engeland en derde prijs St. Cecilia uit Kerkrade onder leiding van Bart Kockelkoren. Na California eindigde in de groep gemengd koor groep B het Stadtischer Kammerkoor. Hopelijk zullen voor het volgende fes tival meer dan 19 Nederlandse koren inschrijven, omdat deelname aan een dergelijk concours, waarbij de mogelijkheid zich te toetsen aan het oordeel van een bekwame jury en aan prestatie van koren uit binnen- en buitenland, wederom van grote waar de is gebleken. Dat slechts twee Ne derlandse koren er in zijn geslaagd de eerste prijs te winnen, moge voor de meer dan tweeduizend koren die ons land telt een aansporing zijn te het komen van artistiek meer bevredigen de presentaties. vul horizontaal in: 1. Scharnier 2. slot, 3. gebrek, 4. beterschap, 5. lid van de senaat, 6 breekbaar, 7. kashou der. Bij de juiste oplossing leest men op de Cirkeltjes de naam van een knaag dier met wangzakken. 1 3 i 5 Oplossing van Vrijdag: Hor: 2. pekel, 7. garoe, 8. tabel. 9. slaap. 10. eis, 12. dog, 13. lek, 15. me nie, 17. elite, 19. Ee, 20. O.T. 21. in ert, 24. trede, 26. lap, 27. air, 29. rel. 30. akker, 32. telle, 33. ieder. 34. plank. Vert: 1. manie 2. pos, 3. Eelde, 4. eta ge, 5. lap, 6. genet, 10. email, 11. sneep. 13. liter, 14. kerel, 16. Ier, 18. lor. 22. nader, 23. takel, 24. trein 25. degen. 28. ik. 30. alp, 31. rek. (ADVERTENTIE) Bij alle positieve elementen van dit vijfde festival is er toch ook teleur stelling. Teleurstelling, omdat het peil van het gebodene beduidend min der was dan in voorgaande jaren. Het verschil in puntenwaardering van 395 voor het beste en 205 voor het slechtste koor wijst reeds op een groot kwaliteitsverschil. Opvallend was het aantal dirigenten dat duide lijk bewees zelfs elementaire begrip pen van koordirectie niet te verstaan. De cursus koordirectie van de federa tie blijkt geen overbodige zaak, maar ook meerdere buitenlandse dirigenten stelden bijzonder teleur. De jury heeft telken male duidelijk blijk gege ven een dergelijke inschrijving niet op prijs te stellen. Voor de eerste rnaal in de geschiedenis van het festi val gaf de heer De Nobel als voorzit ter van de jury aan het einde van de concoursmiddag in het openbaar het oordeel van de jury en in meerdere gevallen loog dat oordeel er niet om. De heer De Nobel verstaat de kunst de scherpste kritiek op charmante en humorvolle wijze te presenteren. En het publiek was getuige van dit credo. Het Duitse koor dat toch een lied van dp zwaar verouderde Franz Ludwig wilde zingen moest hiervan de wrange vruchten plukken. Ook b.v. de Ameri kaanse Quadrille Singers werden van wege hun prestaties duidelijk op hun Mulder BOSKOOP De directie van Mulders fabriek van rollend materieel ver wacht dat ook 1973 een redelijk resul taat te zien zal geven. Zij vindt het echter moeilijk een exacte verwach ting uit te spreken gezien de inflatie en de onstabiele valutaverhoudingen. Wel wordt verwacht dat het bedrijf het gehele jaar voldoende van orders zal zijn voorzien, zo blijkt uit het jaarverslag. MARY PERKINS Uit het aanbod van AVRO en TROS u-as zaterdagavond een onderhoudend filmprogramma samen te stellen. Het educatieve element domineerde in 'Sa lomo, de zeeschildpad', waarin het wonderbaarlijke navigatiev ermogen werd aangetoond van deze met uitroei- ing bedreigde diersoort. De films 'Ze nuwcrisis' en 'Zijn laatste rol' draaiden beide om kidnapping, maar de kijker kon interessante verschillen in de uit werking van het thema opmerken. In de aflevering van sherif Cade's avonturen lag het accent op de oplos sing van het misdrijf. Bij de thriller daarentegen ivas sprake van een be lichting van karakters. Een dubbelzij dige accentuering, namelijk naar de van hun dochter beroofde ouders toe en op de werkloze acteur, die, aange zet door zijn vrouw, zich waagt aan een vreemde bemiddelingsrol Niet al leen de ongewone situatie boeide, maar misschien nog meer de zoveel betere psychologische uitdieping. Voor dat laatste zorgden Eddie Albert naast June Allyson en Robert Culp met An- gie Dickinson voortreffelijk. De als 'Dubbelspion' zo populaire Culp ver raste door zijn expressieve vertolking van de acteur in zijn laatste en mis lukte rol Ook zondagavond zal de speelfilm het meest bekeken programma zijn ge weest. Alweer dankzij een bijzonder gelukkige keus van de NCRV was er te genieten van een uitnemende BBC- produktie over een staking in Corn wall van precies zestig jaar geleden. Grandioos zijn daarin verwerkt de bot sende en aantrekkende krachten tus sen één van de stakingsleiders en de bij hem ingekwartierde agent van een speciale afdeling van de oproerpolitie. Tintelende creaties van de hier te wei nig bekende Bryan Marshall en Gareth Thomas, die alle registers van het menselijk gemoed zo levensecht be speelden, dat je het gevoel kreeg te kijken naar de realiteit anno 1913. Trouwens, iedere figuur en elke enthourage leek authentiek te zijn. Be halve door fraaie kleurwerking munt ten dé buitenopnamen eveneens uit in suggestieve staaltjes van beeldritmiek, die bijdragen aan het oproepen van spanningen. Na zo een in alle opzichten voortreffe lijke film kan een daarop aansluitend televisiegesprek de indruk wekken, een vorm van matig tot slecht acteren te zijn. Anders gezegd: ik was niet in de geëigende stemming voor 'Ander Nieuws' en evenmin voor 'Kort Ge ding', waarvan het geschilpunt, de Markerwaard, bepaald geen voorwerp van algemene interesse is. De coördinerende figuren zullen waar schijnlijk geredeneerd hebben dat ope ra en volkstoneel verschillend publiek trekken, zodat het geen kwaad kon, het afscheid van de 80-jarige actrice Bep Nooy sr. in Heijerma's 'Op Toop van Zegen' in het AVRO-programma te laten samenvallen met de door de KRO uitgezonden opera RigolettoIk vermoed dat dit een foutieve beslissinq is geweest en dat de keus uussen de iceelderigheid van Verdi's opera en Kniertje's kommervolle bestaan in veel gezinnen meningsverschil heeft opgeleverd. Was het pompeus aange klede muziekdrama naar zijn aard ir reëel, het drama van de zee werd niet voldoende realistisch. Sommige rollen waren zwak bezet, waardoor zij te ka rikaturaal over kwamen. Een ander manco was, dat menigeen zijn tekst er als een waterval uitgooide en het ef fect van een rust vrijwel nooit werd benut. Bij de opera hinderde het dat het play-back systeem niet vlekkeloos functioneerde TON HYDRA Van een verslaggever UTRECHT Kees Beemsterboer. de vorige week afgetreden voorzitter van de vereniging van dienstplichtige mi litairen, zal een nieuw gratieverzoek indienen. Doel hiervan is het ontko men van de maand gevangenisstraf wegens het organiseren van de anti- groetdag vorig jaar. Vandaag zal hij zich voor het uitzit ten van deze straf melden in Nieu- wersluis, nadat eerst het gratieverzoek in Den Haag zal zijn bezorgd. De VVDM venvacht dat het gratieverzoek vandaag meteen op regeringsniveau ter sprake zal komen. 83. Toen het zaakje eenmaal goed aan de haak zat, begon de oude graaf aan de hijsinstallatie te draaien en lang zaam ging de deur een beetje om hoog, zodat-ie tenslotte vanzelf van het tweewielige wagentje afgleed. 'Als ik zo vrij mag zijn, zo gaat het héél goed, meneer,' zei Adriaan, die boven op het hijswerk was geklommen, en van daaru;t aanwijzigngen gaf. 'De deur hangt nu precies in het lood en in het hart van het gat, meneer. In dien u nu rustig terugdraait, zal de deur zonder ongelukken prachtig zak ken.' De oude graaf draaide nu rustig de andere kant op en de instal latie van Adriaan deed haar werk feil loos, want nog geen^ vijf minuten la ter lag de kluisdeur'met ombouw en al onbeschadigd op de bodem van de geheime schatkamer. Smidje Verholen haalde nu zijn gereedschapsbak uit de auto en klom langs een laddertje ook naar beneden. 'Ziezo, meneer', lachte hij tegen de oude graaf, die hem on middellijk gevolgd was. 'Slechts een paar uurtjes werk en de deur zit voor altijd op zijn plaats. Ik heb alles bij me. Cement, pluggen, bouten en moe ren, klopboren, holpijpen en een stel hamers, en natuurlijk ook een elctri- sche boortol. Als u me dus eerst eens even helpt bij het op zijn plaats zet ten van de deur, dan schrijf ik pre- d lie cies af, waar de gaten moeten koe ^ms te zitten.' 'Gesnapt,' zei de oude gn j Lu 'Daar gaat-ie dan. Een, twee,hoepla1 Samen met de smid bracht hij dei re deur overeind en voorzichtig, ce en was Eibe lie I meter voor centimeter wrikten schoven de twee heren de deur zijn plaats. 'Het is fantastisch!' lac ha de oude edelman blij. Hij hield deur stevig op zijn plaats en stak hoofd om de hoek naar smidje Veftj j] len, die op de grond geknield lag^ voorzichtig langs de stalen tastte om te voelen of alles wel &)n'g, cies paste. 'Kijk toch eens hoe m jtger het past,' zei de graaf. 'Het sluit m v een bus!^^^ st0n waj Gru FERDINAND iïf -1»®, I •-« «in a Radio vandaag (S> 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 <S) Klass. muz. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 iS> V.d. kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvita minen. (11.00 Nws: 11.03-11.06 Radiojour naal). 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur al lerlei voor iedereen, met: Do groenteman; Paris vous parle en 11.55 Beursber. Over- lieidsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. landb. AVRO: 12 40 (S) Knipperlicht: radloverkeersmagazi- ne. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Planorecital: klass. muz. EO: 14 00 Het woord 'er waarheid: theologie naar de Hei lige Schrift. 14.15 (S) Over en weer: radio magazine v.d. dinsdagmiddag. 15.05 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. en meditatie. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord: act., lnf. en comm. 16.10 (S) V.d. kinderen. 16.30 (S) Jeugdtoer AVRO: 17.00 'Si Mobiel - beweeg lijk progr. voor beweeglijke mensen. 17.55 Med AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 AVRO Schaaktoernooi. 18.26 Rep. Sky- lab (NOS). 18.55 (S) Amateurs musiceren. 19.30 Vanavond: muz.. vrolijkh. en verstrooi ing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) er floot een vogel in de wel: licht progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 Badinerle: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 Echo. 7.50 Badinerle: klass. muz. 8.24 Over weging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8 45 Moeders'wil is wet. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. met 10.30 Nws. 11.00 V.d. zieken. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: ge- var. progr. (12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.: 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo: 13.00-13.05 Raden maar 14.00 (S) Lichte gramm.muz. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag: licht progr. met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl.: De zorg voor gehandicapten in Suriname, gesprek. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Licht ork. met solisten. 18.19 Ultz. v.d. A.R.P. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Licht ork. 19.00 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 (S) Mod. ork.werken. 21.15 Sabeth of de zwart gerokte gasten, hoorspel. 23 30 (S) Sopraan en piano: mod. liederen. 22.50 Overweging. 23.00 S) Popmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.00 Nws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nws. 8.02 Eddy Becker. 9.00 Nws. 9.03 (S) Plaatjes v.d. pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevar. visite. jn laar Midi (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Eddy Bed «stei (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-dra 16.00 Nws. 16.03 (S) Mix. (17.00 Nws.) K 17.55 Verkeersbalans. 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet eten. II Nws. 19.02 Tom Blom in Uw radio. Nws. 20.02 (S) Nashville - Wim Bloemend! EN 21.00 Nws. 21.02 (S) Jazz en Blues. 21 ii,cf Nws. 22.02 Popreconstructie - Willem Beusekom. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.02 Wn 1 Wachten op middernacht met Herman Bi ecte 24.00 Nws. 0.02 (S) Tom Blom in Uw rii 0.55-1.00 Nws. r3"" BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lid (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws.) 16.00 Nws en schouwburgprogr 16.10 Lichte muz. 17.00 Nws en med. li Voor oudere luisteraars. 17.55 schaal. 18.00 Nws. 18 05 V.d. soldaten. 18.28 Pu desportber. 18.30 Wegwijs wezen, Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Gram 19.00 Nws en act. 19.30 Ork.muz. 19.35 Va bondskron. 19.45 Lichte muz. 20.00 Hoorn 21.15 Muz.prORr. 22.00 Nws. 22.05 Musk. 23.00 Nws. 23.10 Lichte muz. 23.40421 Nws. 1! ai een lans 13 Het bleek echter dat ze beiden dol op toneel waren. Hij was de eerste die ze meemaakte die Shakespeare zuiver als ontspanning waardeerde, zonder lite raire bijgedachten, zoals iemand ten tijde van koningin Elizabeth dat kon. Vol verrukking volgden ze van het balkon het hele toneelseizoen van de Old Vic. Maar het meest was hij aan de music- hall verslingerd. Tijdens de gehele pe riode van zijn geestelijke vorming was dat de enige vrolijkheid, de enige betovering geweest die hij gekend had. Na een poos merkte ze tot haar verrassing dat ze werd meegesleept door de bruisende energie en de eer lijke vulgariteit ervan. Ze genoot er van als ze Barrington zijn noordelijke reserve zag afwerpen en samen met de anderen de refreinen uitbulken. Ze ontmoetten elkaar vaak. Voor Joan, die in een besloten academisch wereldje was opgegroeid, had hij iets exotisch. Hij was de zoon van een kleine niet erg welvarende slager in Sunderland die was gestorven toen hij zestien was en die heel weinig geld had nagelaten. Zijn moeder was bij haar getrouwde zuster ingetrokken en Edward had zich met behulp van een reeks studiebeurzen door de Universi teit van Manchester heengewerkt. Hij aanvaardde even gemakkelijk en van zelfsprekend dat hij voor zichzelf moest zorgen als de mensen waarmee zij was opgegroeid aannamer dat er altijd iemand zou zijn om hen bij te staan. Hij kritiseerde niet de waarden en de levenshouding van haar vrienden en haar ouders. Hij zag hen louter als volkomen los staande van hemzelf en zijn eigen problemen. Iedereen die tot de vaste kennissenkring van de Cra nes hoorde, was politiek geëngageerd. Ze maakten zich ernstig zorgen over de opkomst van het fascisme en de grieven van Duitsland en ze zagen uit naar de ineenstorting van het kapita- lische stelsel die voor de deur stond. Ze namen deel aan optochten en bij eenkomsten en discussieerden tot diep in de nacht over het voor en tegen van de vorming van een volksfront met de communisten. Joan werd van haar stuk gebracht door 'de ontdek king dat ze Edward voor geen van die kwesties warm kon laten lopen. 'Maar jij komt zelf uit de arbeidersklasse', bracht ze daar tegen in. 'Jij zou het Je nog meer moeten aantrekken dan wie dan ook'. Hij had een heke' aan discussies. Dia lectiek hing hem de keel uit. Bij voorkeur omzeilde hij discussies door een anekdote te beginnen die zijde lings .net het onderwerp verband hield. Me doet me denken aan een verhaal dat mijn vader vertelde', zei hij. 'Over toen hij ir de vorige oorlog moest op komen. Hij had een vriend en een kind en dus hield hij zich zo lang mo gelijk buiten schot. Toen ze hem ein delijk voor de recruteringscommissie hadden gesleept, zei hij dat hij doof was. Ze waren ervan overtuigd dat hij hen te grazen nam, maar ze konden het niet bewijzen, hoe ze ook hun best deden. Tenslotte gaf de officier het op. Hij vertelde hem dat hij onge schikt was voor de dienst. En dan. toen mijn vader wegliep, brulde de officier hem achterna: 'En doe die deur achter je dicht!' Barrington grinnikte bij de herinnering. Mijn va der zei altijd: 'Zelfs al had ik hem ge hoord. dan zou ik nog niet gereageerd hebben. Laat ze zelf hun verrekte deuren maar dichtdoen'. Hij merkte haar verbaasde blik op en gaf tekst en uitleg. 'Dat is de instel ling van het arbeidersmilieu, zei je. Als ze slim genoeg waren geweest om hem de dienst in te slepen, had mijn vader heus wel gevochten en goed ook. Maar hij voelde geen enkele ze delijke verplichting tot vechten. Van zijn standpunt uit wees zijn eerste plicht niet naar de staat of een troep buitenlanders die om de een of ande re reden altijd met elkaar overhoop lagen. Die wees wel naar de zorg voor vrouw en kinderen'. Hij glimlachte haar toe. 'Dat is het verschil tussen jouw milieu en het mijne. Jij hebt le ren voelen dat je een verantwoorde lijkheid tegenover de hele wereld draagt. Wij hebben altijd al de han den vol gehad met voor onze eigen mensen te zorgen'. (Wordt vervulyd) TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Kijk es an - tussen zeven ein acht, met 19.05 Guus, de kangoeroe, Finse tekenfilm: 19.10 De Stratenmakeropzee- show; 19.30 Het geheim v.d. blauwe sprinkhaan en 19.45 Zelf Uw kind zwemmen leren (herh.) NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Waaldrecht - serie van 13 TV-spelen: 13. De weg terug 21.20 De Gouden Roos van Montreux: The N.S.V.I.P.'s: Zweedse Inzending 21.55 Ver van ons bed; Boliviade schreeuw van een volk, doc. film NOS 22.45 D£n Haag vandaag 22.55 Journaal TELEAC 23.00 Kijk op kans - les 7 (laatste les) NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 De geheime schatten v.d. Rode Zee 19.30 Op het Europese wildspoor NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Zo vader, zo zoon, spelprogramma 20.45 De Pijp Uit: belevenissen van kinderen uit de A'damse Pijp in de natuur 21.10 Voortvluchtig: Chas,misdaadserie 22.00 Hier en Nu 22.40 Koorzang: Geestelijke liederen NOS 22.50 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Spelprogr. 10.50 Film- rep. 11.70 Sherlock Holmes. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Expedltionen lns Tlerrelch. 17.05 v.d. kinde ren. 17.30 Idem. 17.65*18.uu Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Se-anisirHsse. 18.00 Doe. progr. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Reg. magazine. 19 26 Filmrep. 19.o9 Progr.ovorz. WDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Reg. nws. 18.10 Filmrep. 18.40 Hier 21.00 Herzllchte Grusso aus Qrado. Soramer zum Neusledler see. 22.50 Journu comm. en weerber. 23.10 Duits Turnfeest Stuttgart. DUITSLAND II 17.30 Journaal en weerber. 17.35 Prop voor oudere kijkers. 7.55 Voorbeelden goede werken. 18.05 Magazine met rep. en lnterv. 18.» Rechtbankverslagen. 19.10 Arpad, der Zlg« ner. 19.45 Journaal, act. en weerber. Sportdoc. Aansl.: Journaal. 21.15 Paul Tes ple. 22.05 Muz. progr. 22.35 Journaal, corns en weerber. 22.50 Rep. 23.20 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.20-13.00 en 16.30-18.00 Schooltelevisie. 18.00-18.30 Sesamstrasse. 19.00 Serie uil 19.30 TV-cursus. 20.00 Journaal en weerbei 20.15 Polit. disc. 21.00 Rep. 21.30-22."" dendaagse muz. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. Mf Progr. v. d. Griekse werkn. 19.15 Almanat 19.45 Nws uit Noord.-Westf. 19.55 Comm 20,00 Journaal en weerber. 20.15 m N«b der Kommunikation. 20.45 Serleprogr. 21.JJ Econ. magazine. 21.45 Journaal. 22.05-22 2- Voordracht. BELGIE NEDERLANDS 18.25 Fabeltjeskr. 18.30 Skylab 2. 19.5; Zoeklicht. 19.40 Med. 19.45 Journaal. 20.11 De familie Strauss. 21.00 De levende Noord pool. vic. 21.55 Festival van Vlaanderf" 22 45 Journaal. BELGIE FRANS 18.05 Journaal. 18.10 Kleuterprogr. 18.51 Serie ultz. 19.00 Le neveu d'Amerique. 19» Gewestelijk nws uit Wallonië. 19.40 Weerber. 19 45 Journaal. 20 15 Lc petit chevalier Ml-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4