iHet frans kun je zegt leraar IJkel niet missen, uit Katwijk Tweeduizend wielen Agenda voor Leiden Liederenavond bracht grote verrassing (ifa/mecke t)e soldaten waren moe, zó moe. AUTO HEEMSKERK Auto (zonder man) in Nieuwe Vaart Kort nieuws uit de regio Grondverkoop Lisse Beroepen Meisje (4) verdronken Burgerlijke stand van Alkemade Clubhuis door brand verwoest Zilver voor mej. A. Steenhouwer Ziekenverpleging B Visserijbericht Afgang voor hoogste borden LSB-team Nieuwe Leidse Courant Oudhollandse markt in Koudekerk vandéwé met de complimenten van de natuur 21.95 DOW/KWARTET DINSDAG 12 JUNI 1973 STAD EN REGIO LA (ADVERTENTIE) [ATWIJK Over drie weken neemt de Juliana-mavo afscheid van één van haar docenten: de heer G. H. IJkel, leraar frans, geschiedenis, [uits en godsdienst, gaat met pensioen. Een interview naar aanleiding daarvan staat hij pas na enig weifelen toe. kwil zelf niet in het middelpunt van het verhaal staan. Het gaat uiteindelijk om een doodgewoon mens, die bij het onderwijs is gekomen, zij goed samenspel tussen zijn ouders en het schoolhoofd. ^ijn vader was een goed pedagoog, geen beroeps, maar wel een goed pedagoog. Mijn moeder trouwens ook. 'k Ben dus nadat ik toelatings amen had gedaan toegelaten tot de kweekschool en daarna ben ik bij het onderwijs terecht gekomen'. Voordat het echter zover was roeg de heer IJkel nog 's lands wapenrok bij het regiment wielrijders, door hem in de klas immer aangeduid als 'de fietasclub' onge mensen hebben me eigenlijk verkytijd bijzonder geïnteresseerd. Je 'een eed er eigenlijk alles mee. Om negen spr iur begon de school, maar om half getuii cht. acht uur was ik al op het plein, it ovi ian gingen we voetballen'. mogiEen toneelclub van leerlingen leidde igelij de geboren en getogen Amsterdammer ïap i iók. DJT heette die. De Jonge Trek- r ge rogels. Dat kwam zo, zomers gingen gaaf ffe uit van de °pbrengst van de to- ïenk, ieelavonden. We hadden op die avon- ir, zij den ook een tombola, dat bracht ook te »at op. Iedereen gaf er prijzen voor, ouders en winkeliers. Echt Amster- o ams hè, spontaan', maal Na iedere tweede feestdag ging de ieer IJkel met zijn leerlingen fiets- t ver Achten maken, naar Haarlem of Zandvoort. 'Van fietsclub naar fiets- ie<t taclub zou je kunnen zeggen. Ieder die neewilde ging mee. Zo is die toneel- te club ontstaan. Toneelstukken heb ik even in elkaar gedraaid. Ik heb dat maar dizèlf gedaan, want 't was goedkoper st b^dan een toneelstuk kopen. Aan die ak in zi tiviteiten kwam een einde door de Here mobilisatie. Maar daar praten we niet :n. E verder over, dat mag geen naam heb- s Ge ben. In het begin van de oorlog zijn de b|we getrouwd. Ik moest onderduiken, nens zodat ik naar een ander stadsdeel ver aten huisde. Anderen zijn verdwenen, it or Toen is dat uit elkaar gegaan'. ie w ga ook lsen Na de oorlog ging de heer IJkel, die n- D voor die tijd aan een lagere school les !"aa gaf, gymles geven op een Muloschool. Om gezondheidsredenen moest het ge- zin verhuizen. Hoofd van een lagere school werd hij in Noordwijk: 'Da,t n' heb ik niet zo lang gedaan. De Mulo yei rok meer, de rijpere jeugd. In 1957 ging ik naar Katwijk en daar zit ik ge' jog. Ben hier met ongelooflijk veel rriendschap begroet. Direkt begon ik met het geven van geschiedenislessen en Frans, wat ik nu nog doe. Dat 'rans zal wel zitten in mijn Franse af- komst. Mijn voorouders waren Huge noten. Ik heet zelf Guillaume, dat wordt de geslachten doorgegeven. Ook ien voorvader heet Ilenri'. Praktisch eder jaar gaat de heer IJkel in de va- :ntie naar Frankrijk, eschiedenis vertellen heeft me altijd lorm geboeid. Ik vertel graag. De ludie van de geschiedenis van de ensheid boeit me erg. Onze geschie- enisleraar, dr. De Fouw, heeft ons alleen geschiedenisles gegeven, ,r heeft ons ook geleerd hoè je les juftet geven. Van hem leerde ik dat je enthousiast les kan geven, je de langstelling wekt. En dat is zo. Je iet er achter kunnen staan. Je weet, ik vertel graag. Het gebeurde eens dat ik na een bruiloft de hele nacht niet naar bed was geweest. De volgende morgen moest ik vertellen van de tocht van Napoleon naar Rus land, 1812 over die barre terugtocht. En ik zei: Toen waren die soldaten toch moe, zó moe. Ze konden haast niet meer. Eén voor één gingen ze even zitten, even wat slapenen >0 ra, •ikaa de toen werd het stil in de klas. De le- raaf was zélf in slaap gevallen. Ze hadden het eerst niet in de gaten, maar ze hebben me m'n gang laten gaan. Ik vertel graag zó, alsof ik het zelf beleef. Het doel van de geschiede nis is het de kinderen te laten bele ven. Jaartallen vind ik niet zo belang rijk, maar dat ze het zelf belèven'. Parijs Frans is meer zijn hobby: hij doet het ontzettend graag. 'Ik krijg nu leerlin gen die het vak bewust hebben geko zen', zegt hij. 'Van hogerhand, dat mag ik niet verhelen, is men bezig het Frans eruit te drukken. Ik spreek dan ook graag de vurige wens uit dat men Frans nooit uit de examens zaL weglaten. Ik hoop dat men zal inzien dat je Frans niet kunt missen. Ik mag leien dat ze erop afkomen. Dat is in teressant. Waar spreken ze nou Duits? Veel minder dan Frans, dat is veel meer verbreid. Ik heb altijd gezegd: Je moet zélf naar het land toegaan. Dat heb ik vo rig jaar voor het eerst kunnen verwe zenlijken. Met een aantal zeer enthou siaste leerlingen een week Parijs. De tocht is zodanig geslaagd, dat ze er nog steeds over spreken. Ik heb ze zo veel mogelijk de kans gegeven zich in het Frans uit te drukken. Daar hebben ze ook kwistig gebruik van gemaakt. We gaan nu weer en ik ben blij dat ik daarmee mijn loopbaan in het on derwijs zal kunnen afsluiten'. De jeugd van tegenwoordig heeft het moeilijker: 'Wij waren veel bescherm den Je mocht dit niet en dat niet. Al lemaal bescherming. De jeugd is niet slechter of minder dan vroeger, hele maal niet. Je kunt vrijelijk met ze praten als de verhoudingen goed zijn (ADVERTENTIE) DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkeraadelaan 1 Herengracht 79 01713-2866 01710-33861 LEIDEN In de nacht van zondag op maandag heeft de brandweer ter hoogte van het tennispark Roomburg een personenauto uit de Nieuwe Vaart (Kanaalweg) getakeld. Om streeks twee uur bereikte haar een melding dat voorbijgangers in het water een auto hadden zien liggen. Toen deze was .opgehaald, bleek hij leeg te zijn. Inmiddels had een Leidenaar bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto gedaan. Dat bleek deze auto te zijn. Hoe de auto te water is geraakt, is niet bekend, aangezien van de man die ermee vandoor ging elk spoor ont breekt. LEIMUIDEN Op 13 juni gaat de dameskrans van de Hervormde ge meente haar jaarlijkse dagreisje ma ken. Doel is: een tocht per autobus over de Veluwe. Er is nog plaats vrij. Dames, die interesse hebben voor de ze tocht, kunnef zich op geven bij me vrouw J. Balder-Breeveld, Dorpsstraat 31. ALPHEN De heer J. Boot, hoofd van de Thorbeckeschool, openbare school voor basisonderwijs, zal op vrijdag 15 juni 40 jaar bij het onder wijs werkzaam zijn. Het ligt in het voornemen de heer Boot en zijn gezin j. ft r *1 op die dag, 15.30 uur, ten raadhuize tOt Z.D 1111110011 iippnlrnmct 7 en bijzonder prettige gesprekken met ze hebben. Dat is een positief punt. De omgang met de jeugd is boeiend. Ik zal dat reuze missen'. Over het christelijk onderwijs zegt de heer IJkel: 'Christelijk onderwijs, ja, dat is moeilijk. Je' bent zo gauw een vroom mannetje die alles zo goed weet. Er is een tendens dat het chris telijk onderwijs niet meer de geest ademt die er vroeger was. Dat kan wel eens een beetje benauwend zijn. Het christelijk onderwijs is niet meer het onderwijs waar onze ouders voor hebben gevochten. Bijbelles geven dat vind ik héél, héél belangrijk. Het was moeilijk maar ergens ook heel mooi. Je had iets door te geven. Dat zal ook het moeilijkste zijn bij het afscheid. Je kunt niet meer doorgeven in die mate. Je hebt daarvoor die band niet meer'. Ik hoop nog veel te kunnen reizen en me te kunnen verdiepen in de Franse cultuur. Mijn vrouw staat daar en thousiast tegenover. Wat ik geworden ben, ben ik dankzij de Steun van m'n vrouw. Dat is beslist een feit'. Leerlingen, oud-leerlingen, ouders en bekenden krijgen in de Julianaschool de gelegenheid om de heer IJkel de hand te drukken. Dat zal zijn maan dag 25 juni tussen zeven en acht uur. DEN HAAG Naar schatting dui zend fietsliefhebbers hebben zaterdag gedemonstreerd voor het gebruik van de fiets in plaats van de auto. Zij de den dat door in lange optochten van uit Den Haag. Leiden. Rijswijk, Leid- schendam en Leiderdorp naar Meijen- dell in de Wassenaarse duinen te fiet sen, waar een massale bijeenkomst werd gehouden. Onder de fietsers be vonden zich wethouders, gemeente raadsleden, kamerleden (onder wie ex-minister Drees jr.) en de Wasse naarse burgemeester Staab. De groot ste groep fietsers kwam uit Den Haag, waar om een uur van het Oranjeplein zo'n zeshonderd mensen vertrokken. In een lange sliert trokken zij door de drukke binnenstad, daarbij het au to-verkeer od diverse plaatsen ont wrichtend. Op enkele plaatsen leidde dat tot incidentjes, toen automobilis ten de stoet trachtten te doorkruisen. Hoewel er maar Weinig politiebegelei ding was, liep alles toch goed af. Op de grote weide bij Meijendell hield de Haagse wethouder van sport en recre atie Vink een toespraakje. Hij noem de de fiets een uitstekend alternatief voor de auto en zou de gevoelens van de demonstranten aan de Haagse ge meentebestuurders overbrengen. Van het organiserende comité 'Weg fiets? Nee, fietsweg!' (waarin de werkgroe pen D'Ooievaar. 'Fiets' en Milieube heer van de Leidse Universiteit) kreeg hij een petitie aangeboden met handtekeningenlijsten, waarin onder meer gepleit wordt voor doorgaande fietsroutes door de steden. te ontvangen, om in een bijeenkomst van het dagelijks bestuur der gemeen te, het personeel van de school en een aantal andere genodigden aandacht aan dit jubileum te schenken. Voorts zal van 17.00-18.00 uur, eeneens in het raadhuis, gelegenheid worden gebo den de heer Boot geluk te wensen. ALKEMADE In de achterzaal van café J. Heemskerk kwamen in tegen woordigheid van het voltallige college van B. en W. van Alkemade de vrij willige brandweerkorpsen uit Roelof a- rendsveen, Rijpwetering en Kaag bij een voor een feestelijke bijeenkomst. De reden was het uitreiken van een vijftal onderscheidingen en 10 diplo ma's brandwacht 2e klasse alsmede 7 diploma's pompbediener. Een gouden ster öp draagbalk speldde de burge meester op bij Th. Vermeij uit Kaag voor 30 dienstjaren, de zilveren draagmedaille aan C. P. I. Vesseur voor 25 jaren, en de bronzen draag medaille voor 12(4 jaar aan C. M. Jansen, G. M. Beelen en P. B. Straat hof allen uit Rijpwetering. BENTHUIZEN Het uitstapje van de vrijwillige brandweer van Benthui zen eindigde dit jaar in het gemeente huis. 13 leden ontvingen van bur gemeester Keyzer een onderscheiding wegens vele jaren trouwe dienst. De eerste was brandweercommandant S. Bakker die 35 jaar het Benthuizer vuur bestreden heeft. De heer P. J. Gaper kreeg een onderscheiding we gens dertigjarige dienst. Een kruis voor 25 jarige dienst werd opgespeld bij de heren P. Vermeulen, Joh. v.d. Bijl, en K. van Eeden Petersman. Acht kregen de onderscheiding voor 12y2 jarige dienst: M. de Vrij. Joh. de Vrij, M. P. Oudesluys, C. Havenaar. P. Hav'enaar, A. van Leeuwen, J. H. de Peinder en Abr. Bregman. De laat ste ex-hoofdzelfbescherming B B. ontving daarnaast nog een oorkon de voor 15 jarige dienst. ALPHEN AAN DEN RIJN Domi nee Sneep te Alphen aan den Rijn heeft bedankt voor het beroep dat de christelijke gereformeerde kerk van Dordrecht op hem had uitgebracht. WARMOND De vierjarige Linda Komen is zondagmiddag in de Leede verdronken. Het meisje werd pas maandagmiddag door de rijkspolitie te water gevonden. Bij het zoeken verleenden duikers van de Leidse brandweer medewerking. Het zoeken te water werd begonnen op aanwijzin gen van een helderziende in Haarlem die zonder dat hij de plaats kende er een nauwkeurige beschrijving van wist te geven. Kilms tot 13 Juni: Camera: 'De Hofnar' a.l. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Belde Pinksterdagen om 14. 16.15, Camera: 'De Hofnar' a.l. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Beide Pinksterdagen om 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Nachtv. vr-za 23.30 The Go- between 18 j Lido: 'Canterbury Tales' 18 jr. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Beide Pinksterdagen 16.45 voorstelling extra. Studio: 'Turks Fruit' 18 jr. Tijden zie Lido Luxor: 'De ijzeren vuist'. IS j. Tijden dag 14.30. 19 en 21.15 uur. Beide Pinksterdagen om 16 45 voorstelling extra. Trianon: 'La Scoumoune'. 14 j. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Beide Pinksterdagen om 14.15. 16 30. 19 en 21.15 uur. Kex: Stewardessen Rapport' IS j. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Beide Pinksterdagen om 14.15. 16.30 en 21.15 uur. Nachtv. vr-za 18 jr Om 23.30 uur 'De Sexsaloon'. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apo theken in de regio Leiden wordt waargeno men vrijdag 8 juni zaterdag 9 juni en zon dag le pinksterdag 10 juni tot maandag 11 Duitse organist speelt in Rotterdam ROTTERDAM De Duitse organist en improvisator Dieter Wellmann uit Bad Kreuznach, waar hij cantor en or ganist is van het drieklaviersorgel der Evangelische Gemeinde, zal op don derdag 14 juni, om 8 uur 's avonds, een bijzonder orgelconcert geven in het kerkgebouw aan de Simonstraat- Schiekade te Rotterdam-C. Het pro gramma bestaat uit composities van Bach (Variaties over het koraal 'Sei gegrüsset. Jesu gütig'), Mozart (Fan tasie in f moll) en Reger (5 stukken uit opus 59, waaronder de prachtige Toccata). Het bijzondere is. dat Wellmann zo wel tussen het werk van Bach en Mo zart, als tussen Mozart en Reger, zal improviseren. De eerste imorovisatie zal gekenmerkt worden door een opeenvolging van muziekvormen; in de tweede improvisatie gaat het om de tegenstelling in de klankkleur. ALKEMADE Geboren: Dionvsius z van A van den Bogaard ef E de Boer. Prisca dr van F. Stockmann en A Wcstrate Olaf zn van W Opdam en G Kalker. Brigitte dr van J Zaal en M van der Poel. Patrick zn van J van Leeuwen en A Kreuger, Hendrikus zn van J Hogenboom en M Schrama, Robin zn van G de Koning en M Straathof, Emile zn van J Jansen en M spruit. Marjolein dr van N Deen en G Kauerz. Mark zn van J Loos en E de Vos. Ondertrouwd: P Pouw en A van Heugten. H Rotteveel en C van der Geest. P Prins en E van der Plas. P Bisschop en M van def Ing, P Weenink en M Koolloos. T Witjes en M VAN DER Klugt. W Brauns en A van Hame ren, J van den Berg en G van Veen, H Wes. sellus en M Stokdijk. J van Klink en P van den Haak. Gehuwd: J Langeveld en A Boer, A de Jong en J van Diemen, H Weeling en C Aker boom, A de Prie en A de Jong. H Lindooren en A Petersen, A van Noesel en P Volwatcr. juni 'sm 8 uur door: Zuider Apotheek Leiden en Apotheek Leiderdorp. Tevens op zaterdag tot 6 u n.m. Ocgstgeester Apotheek Wilhelmi- napark 8. De avond- nacht-, cn zondagsdienst der apo. theken in de regio Leiden 11 juni 2e Pink sterdag sm 8 uur tot vrijdag 15 juni 's m 8 uur door Centraal Apotheek Leiden, Brees- traat, Apotheek Voorschoten en Apotheek Be ker. Lijtwcg 4 Oegstgeest. ALPHEN Vrijdag heeft burge meester Gallas in het bedrijfspand van de Alphense schrijfkamer B.V., Produktiewcg 13, een Koninklijke on derscheiding uitgereikt aan mejuf frouw A. Steehouwer, cheffin van de typekamer en correctieafdeling, te we ten de zilveren medaille van Oranje- Nassau. Mej. Steenhouwer trad op 1 mei 1931 in dienst van de Alphense Schrijfkamer als correctrice in de ko pieerinrichting, die vanaf de oprich ting van de Schrijfkamer gespeciali seerd is geweest in overheidswerk, hoofdzakelijk voor gemeentebesturen en gemeentelijke instellingen. Zij ver kreeg al spoedig de gehele leiding van de typekamer en de correctie-afdeling. In deze hoedanigheid geeft zij leiding aan 10 typistes op de typekamer en 20-30 'thuiswerksters'. Op 1 mei 1971 was zij 40 jaar in dienst van de Schrijfkamer. Er is toen van een viering geen werk ge maakt., Nu het bedrijf deze dagen is verhuis naar een ander pand heeft de directie deze gelegenheid aangegrepen om mejjufrouw Steenhouwer een re ceptie aan te bieden met als hoogte punt de uitreiking van de Koninklijke onderscheiding. OEGSTGEEST In het Psychia trisch Ziekenhuis Endegeest te Oegst geest zijn geslaagd voor het diploma ziekenverpleging B: B. L. van Ippel, M. F. Kron, E. C. Lake, W. C. M. van Meerendonk, F. E. de Ruiter. T. B. Willemsen, J. Maarseveen-Blomme. K. Bosman-Kant, H. J. van Brussel. A. T. M. Buijs, M. H. M. Gruijters, C. J. de Heiden en R. A. Kappenburg. KATWIJK AAN ZEE. 8 juni KW 135. 76 kantjes, KW 43. 122 kantjes. KW 135, 610 em mers. Prijs per emmer 14.80. Maatjesharing groot 251-280. klein 252-315. zeer klein 186- 240. KATWIJK AAN ZEE, 9 Jini K W167 en WR 32: 244 kantjes. Prijzen: maatjesharing groot 231-269, klein 259-301, kk 211-249 LEIDEN Zaterdag vond te Geleen een vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen een 16-tal van de Lim burgse Schaakbond en de Leidse schaakbond. Voor de wedstrijd werd het Leidse team getrakteerd op echte Limburgse vlaai en koffie. De eerste zes borden behaalden alle maal nullen, uitgezonderd Konings, die snel de betere stelling kreeg, een pion won, en de partij goed uitverde digde (1-0). Aan het eerste bord gaf Houweling te veel materiaal weg 1- 1), Baart liet in een goede stelling een vrijpion van zijn tegenstander doorlopen (1-2), Kemperman ging in de fout (1-3), Osnabrugge verloor een pion plus de partij (1-4) en Geertsma maakte de ene strategische fout na de ander (1-5). Nu kwamen echter de punten. Rentes won in een goede positie partij (2-5, Dobbelaar won zeer mooi met een maar liefst vijftien zetten diep stuk offer. G. van Dijk en zijn tegenstan der schoven alles helemaal vast (3,5- 5.5). Schweizer won zeer vlug in een van zijn kant briljante partij (4,5-5,5). De Boer at zich door de stelling van zijn tegenstander heen 5,5-5,5). Den Hollander en v.d. Lucht waren te gul met hun stukken (7,5-5,5). Van der Wiel verzuimde in twee zetten mat te zetten en moest genoegen nemen met remise (8-6). Ook van Duin sloot na een saaie partij remise (8,5-6,5) en Je roen Selier won snel met een paar fraaie kombinaties (8,5-7,5). Al met al is het ondanks deze afgang een gezellige festiviteit geweest en er bestaan plannen om volgend jaar re vanche te nemen in Leiden. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS KOUDEKERK De Koudekerkse 'Oud-Hollandsche-Marckt' te houden op donderdag 14, vrijdag 15 en zater dag 16 juni wordt geopend met een muzikale optocht vanaf de Koudekerk- se brug. Daar wordt om 7.15 uur nm. vertrokken. De burgers en burgeres sen van Koudekerk wordt verzocht in oud hollandse kledij mee te lopen naar het Marcktterrein in de Pr. Bernhardstraat, waar na aankomst de burgemeester van Koudekerk, de heer Van der Linden, de openingsceremo nie zal verrichten. Tevens organiseert de plaatselijke Oranjevereniging een kermis die op zaterdagavond 16 juni met een groot vuurwerk. Verder een lampionoptocht voor de jeugd; donderdagavond 14 ju ni start rond de vijver. De lampion nen zijn verkrijgbaar voor 25 cent woensdagmiddag 13 juni tussen 3 en 5 uur in de hal van voormalige Bur- gem. De Herderschool. Tenslotte treedt zaterdagavond een Bocrenkapel op, m.m.v. van 'Kunst na Arbeid'. LISSE In de woensdag 13 juni te houden raadsvergadering komen be langrijke voorstellen aan de orde inza ke de verkoop van percelen bouw grond tot een bedrag van niet minder dan 2503.500. Deze gronden zullen worden gekocht door bouwonderne mers die grootse plannen in Lisse gaan uitvoeren, te weten: voor het stichten van een groot warenhuis door Albert Heijn te Zaandam in het bekende plan-Blokhuis met aanleg van parkeerterreinen, voor welk project voor 812.500 aan grond wordt ver kocht; een perceel bouwgrond aan 'Blokhuis Begeggings- en Beheers Mij. N.V.' op het terrein-Blokhuis tot een bedrag van 725.000; bouwgronden langs de noordzijde van de nieuwe Berkhoutlaan (oude Stationsweg) aan de bouwondernemers fa. Horsman Co. en Marseille te Lisse, voor de bouw van een 16-tal woningen met een aantal garages, in het Bestem mingsplan-Berkhout; gronden aan de woningbouwvereniging 'Gezinsbelang' voor de bouw van 60 woningwetwo ningen nabij' het nieuwe winkelcen trum in de Poelpolder. LEIDEN Het clubhuis in de Schutterstraat-Vendelstraat, waarover een groepsleider vorige week in onze krant een uitvoerig ingezonden stuk schreef en dat al lang het mikpunt was van baldadigheid, is zondagavond dan toch eindelijk uitgebrand. Kinde ren speelden er met vuur en een blik olie dat daar in de buurt lag deed de rest. De brandweer, die al verscheide ne brandjes in en bij het clubhuis heeft geblust, dacht aanvankelijk met een bescheiden vuurtje te maken te hebben, maar het vuur nam snel de omvang van een middelbrand aan. Er viel toen niets meer te redden. LEIDEN Op zondag 17 juni orga niseert de Leidse Rij- en Jachtclub haar jaarlijkse wedstrijden om de Kok- wisselbeker en de Jkvr. Stoop-wissel- krans. in manege Riders Paradise te Wassenaar (achter de dierentuin). De heer H. Treffers, kolonel der Genera le Staf b.d. zal als jury fungeren. Ge zien het grote aantal deelnemers wordt om 11.00 uur met de wedstrij den begonnen. OEGSTGEEST Voor alle zanglief- hebbers organiseerden de 'Vrienden van het Lied', afd. Oegstgeest een avond, waarop maar liefst drie ver schillende vocalisten met hun begelei ders optraden. Meg Schumanns Dichterliebe zette de jonge bariton Lex Barten dit recital in, aan de vleugel deed Henny van Tongeren haar best, het zo goed mo gelijk te volgen, en wel zonder daar bij de pianopartituur te gebruiken. Dat het geheel nog wat vlak bleef, lag er vooral aan dat Barten zijn techni sche kwaliteiten liet prevaleren boven de interpretatieve; de stem 'zit' gebed, zijn uitspraak is fraai, al mag de oe- klank (Flut) niet tot een o worden. Als hij wat meer nuance in zijn voor dracht weet te leggen maakt Barten onder de jonge zangers zeker een goe de kans. Een programmapunt dat ik persoon lijk gaarne gemist had vormde het op treden van May Oranje, sopraan. Wat Fauré en zijn liedkunst haar misdaan hadden weet ik niet, doch haar 'zang' verliep zeker niet 'Sans scènes' (ze be doelde: snas haïne zonder haat!). Als zij door wil gaan in zang moet ze: 1. leren wat zingen is, 2. blijk geven van tekst-begrip, 3. les in uitspraak nemen. Alle teleurstellingen werden direct vergeten bij het horen van de bas-ba riton Jaap Dieleman, die 9 Liederen uit Schuberts Cyclus 'Die Winterreise' zong. Wat deze leerling van Annie Hermes en Herman Schey presteert is ronduit groots. Een prachtige ge-egali seerde stem, misschien niet zo volu mineus, doch ver genoeg dragend om in een flinke zaal goed hoorbaar te zijn, een warm, fluwelen timbre en een uitbeeldingskracht die men slechts bij de zeer groten in dit vak vindt, maken van hem een vrijwel ideaal liedzanger. Uiteraard ligt het ene lied ook hem wat beter dan het andere: 'Mut' het minst, met als pendant een huivering wekkend-echte Leiermann en een Wegweiser waarbij men noot voor noot de onverbiddelijke weg ziet op doemen die de 'ich' zal moeten vol gen. Op een wat stoterig begeleide Linde- baum na verdiende Miep van Luins pianistische bijdrage zeker veel waar dering. Aita van der Veen-Wiersma (ADVERTENTIE) Een bijna onzichtbare bra die toch duidelijk zichtbare schoonheid schenkt. Transparante cups van zijdezacht materiaal uw buste een natuurlijk volmaakte vorm geven. Zelfs de kleur van de bra is die van uw huid. Alles helemaal volgens de natuur. Maar tikje extra verfijning...van Déwé. Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3