Libië 'naast' Amerikaans olieconcern De Graafschap nadert promotie Irandt intsnapt tan fataal ingeluk net ïelicopter Terugkerend Pinksterverkeer kampte met veel vertraging In deze krant Weer clandestiene stokerij ontdekt Trein sleurt jongen tien meter mee krant op de bres voor een sterke christelijke pers loek uit acht plaatjes saam' an vier plaatsen de naam Siberisch aardgas voor Amerika 4 Ja \a,W5\ xoaaet\e \t\ Y\vv© Hang er dan Balastore" voor H*-/ Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer in omgeving Doelman Oosterhout van De Graafschap keert het gevaar voor onder andere Ferreira van Volendam gevaarlijk kan worden. Van onze sportredactie AMSTERDAM De Graafschap heeft in de promotie-competitie voor een plaats in de eredivisie de leiding overgenomen van Volen dam. De Graafschap won gisteren de strijd tegen Volendam met 10 door een doelpunt van Deijkers in de 17e minuut. Wageningen en PEC (hun ontmoeting in Zwolle eindigde in een gelijkspel, 22) zijn hierdoor uitgeschakeld. De be slissing wie (naast Roda JC) vol gend seizoen in de eredivisie speelt, valt zondag wanneer Volendam thuis tegen Wageningen speelt en De Graafschap uit PEC ontmoet. Het kort geding dat vandaag tegen FC Twente zou worden gehouden, gaat niet door. René en Willy van de Kerkhof hebben getekend bij PSV, dat met FC Twente een 'rede lijke' transfersom is overeengeko men. FC Twente is inmiddels 'rond' met Zuidema, maar SC Cambuur vraagt voor de topscorer uit de eerste divisie 50.000 gulden meer aan transferbedrag dan aan MW. Zie voor meer sportnieuws onze sportpagina's. Hienwe Leidse Courant k „Stantvastich is ghebleven 5TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in taghenapoetr itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Kolonel Gaddafi: nationalisatie SCHIJNDEL De rijkspolitie heeft zondagmorgen vroeg bij een inval in een boerderij in Vorstenbos (N.B.) een clandestiene jeneverstokerij ont dekt. De stokerij leverde wekelijks drie- k vierduizend liter. De 53-jarige A. van de B., die de boederij be woont, en de 37-jarige T. M. K. uit Eersel zijn gearresteerd. K. heeft be kend 'bemoeienis' met de stokerij te hebben gehad. WOERDEN De negentienjarige Oscar Gelderblom uit Nieuwerburg is zondagmiddag op het Woerdense stati on levensgevaarlijk gewond geraakt. Hij viel tussen het perron en een bin nenrijdende trein, waarvan hij vroeg tijdig een deur probeerde te openen. De jongen werd tien meter door de trein meegesleurd. Hij is opgenomen in het Woerdense Hofpoortziekenhuis. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats. Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam.- Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) C handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden 54ste jaargang no. 59 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IUZALEM (UPI, Reuter. P) Bondskanselier Willy randt is gisteren na een vijf- lags bezoek aan Israël in Bonn ruggekeerd, nadat hij eerder de dag ternauwernood aan en fataal ongeluk was ont- lapt. e helikopter waarmee de kanselier iar Massada (de Joodse nationale denkplaats aan de rand van de ode Zee); was gevlogen, werd door achtige windvlagen naar de rand in de hoog boven de woestijn uit- ekende rots gedreven, waarop zich ?n fort bevindt. Veiligheidsagenten «eden Brandt uit de helikopter, radat zij bang waren dat dit gevaar- van de 300 meter hoge rots zou orten. De kanselier kwam struike nd op de grond terecht, sloeg het md van zijn kleding en liep weg m de mensen te begroeten, die em opwachtten. FGROND Ie helikopter van het type Sikorsky ivam uit westelijke richting aange- logen op de top van het fort. rachtige windstoten veroorzaakten en stofstorm, terwijl het toestel logde te landen. Na enkele malen ven de top te hebben gecirkeld, ndde het toestel, maar het werd eteen door een wind/vlaag naar de nd van de afgrond geduwd. Veilig- lidsagenten snelden toe om het estel tegen te houden, maar kon- in niets uitrichten. Vlak nadat randt uit het toestel was geduwd, vam de helikopter tegen een aan- 1 rotsblokken tot stilstand. Ibe Israëlische ambassadeur in Bonn, ma Horin, en de Westduitse staats- II taretaris Paul Frank raakten licht ijjewond. Na het incident ontmoette Brandt de archeoloog Yigal Yadin, met wie hij een kijkje nam in het fort. de laatste vesting van de Joden in 73 na Christus in hun strijd te gen de Romeinen. 'De rotsblokken, waartegen de helikopter tot stilstand kwam, dienden 1900 jaar geleden om de rots te verdedigen tegen indrin gers', aldus Yadin, diie er aan toe voegde dat ze 'nu hebben voorko men, dat er mensen van de rots zou den afvallen'. DAJAN Kort voor het bezoek aan Madassa had Brandt nog een onverwacht ge sprek van 45 minuten met minister van defensie Mosje Dajan. Zij be spraken de situatie van de Palestijn se commando's in Libanon. Zondag Binnenland Haring voor Koningin 5 Buitenland Watergate (vervolg) 7 Voedseltekort groter 7 Kerk Spanning in Z.-Afrika na synodebesluit 2 Kunst Beroemde vrouwen in Het Holland Festival2 Koorfestival 4 Roekenetalagc 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag dinsdag 6 De Westduitse kanselier Willy Brandt kort na het incident met de helikopter, weggeleid door de ar cheoloog prof. Yigal Yadin en zijn persoonlijke lijfwacht (links). Droog weer met zonnige perlo den. Zwakke tot matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemen de zuidwestelijke wind. Maxi mum-temperaturen rond 20 gra den Celsius, maar aan zee rond 16 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: lijdelijk regen of motregen, ook perioden met zon en gematigde lemperaturen. Morgen zon op: 04.20 onder: 21.01 maan op: 19.15 onder: 02.23 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een over het al gemeen niet overmatig grote drukte op de Nederlandse wegen in het afge lopen Pinksterweekeind, kwam gister avond dan toch nog de grote stroom los. Velen die van een paar vrije Pinksterdagen hadden genoten, kon den gisteravond hun woonoord slechts bereiken met vele uren vertraging. Op weg Zeeland-Bergen op Zoom stond gisteravond om half tien nog een file van vier kilometer; op de weg Breda-Gorkum stond een rij van drie kilometer en op de weg Hoevelaken- Amsterdam kwamen om die tijd twee files voor: een van negen en een van zes kilometer. Ook de wegen naar het oosten waren overvol. Voor een belang rijk deel waren dat Duitse weekend- gangers, die nadat gisteren de ver wachte zomerzon eindelijk doorbrak en vrij baan gaf voor de run naar zee de rit huiswaarts tot het laatste moment hadden uitgesteld. Rond half tien hadden de uit Nederland terug kerende Duitsers bij de grenspost Bergh te kampen met een rii van zes kilometer stilstaande auto's. Ondanks die drukte heeft de politie het verkeer echter overal goed in de hand kunnen houden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat het aan tal buitenlanders, dat over de weg on ze grenzen passeerde op 750.000. Dat is wel 50.000 minder dan vorig jaar Pinksteren toen er 800.000 werden ge teld, maar toen vielen de feestdagen ook veel vroeger en midden in de bloesem- en bollen-tijd. Zie ook pagina 5 RITA niet te koop' en 'Er bestaat geen nieuw Duitsland'. Toen Brandt arriveerde bij het stad huis van Jeruzalem voer een ge sprek met burgemeester Teddy Kol iek, gooide een demonstrante een ei naar hem, maar dit trof geen doel: het werd door Koliek opgevangen. Eerder op de dag had Brandt ge sproken met de Israëlische minister van financiën, Pinhas Sapir. De kan selier zou gezegd hebben te zullen ijveren voor meer West-Duitse kapi taalinvesteringen in Israël. VERZEKERING Brandt had ook een ontmoeting 'in hemdsmouwen' met 600 leden van de Israëlische Arbeiderspartij. Hij werd vergezeld door premier Golda Meir. De sfeer was informeel en men sprak elkaar bij de voornaam aan. De enigen in de zaal die jasjes aan hadden, waren de onvermijdelij ke mensen van de veiligheidsdienst. Brandt verzekerde zijn politieke vrienden dat de 'normalisatie van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Arabische landen niet ten kos te van Israël zal geschieden 'Niemand in de Arabische wereld of elders kan mij dwingen tot vriend schap of het omgekeerde', aldus de kanselier. Vóór zijn vertrek verklaarde Brandt nog te hebben ervaren dat Israël vrede wenst. Naar zijn mening moet de Europese Gemeenschap zich meer inspannen voor het doen van con structieve stappen cm het conflict in het Midden-Oosten tot een oplos sing te brengen. Brandt werd uitge leide gedaan door mevrouw Meir en andere leden van het Israëlische ka binet. Hij inspecteerde een erewacht van 50 vrouwelijke militairen. TRIPOLI (Reuter, AP, UPI) Kolonel Muammar Gadaffi heeft gis teren de nationalisatie aangekondigd van de Amerikaanse Bunker Hunt oliemaatschappij in Libië. 'Het wordt tijd dat de Amerikaanse belangen in de Arabische landen worden bedreigd', aldus de kolonel. MOSKOU Twee Amerikaanse maat schappijen Occidental Petroleum en El Paso Nature Gas hebben in beginsel overeenstemming bereikt met de Sowjet-Unie over de levering van Siberisch aardgas aan de Verenigde Staten. De kosten van het project worden geraamd op 10 miljard dollar. Een en ander is in Moskou bekend gemaakt door de president van Occi dental Petroleum, Armand Hammer. 'Gaan jullie de andere dieren maar bekijken. Ik blijf hier bil de pony's.' (ADVERTENTIE) "de cjoedVope zor>wennQvanBg»\amundi Rotsblokken voorkwamen dat de helikopter waarin kanselier Brandt naar Massada werd vervoerd, 300 meter lager te pletter sloeg. Een veiligheidsagent, die door de helikopter getroffen werd, ligt op de grond (links). bracht de kanselier een bezoek aan de heilige plaatsen in Jeruzalem. Hij bezichtigde o.a. de kerk die bo ven het vermoedelijke graf van Christus is gebouwd en de El Asqa- moskee. Bij deklaagmuur was er een kleine anti-Duitse demonstratie, waarbij een nazi-vlag werd verbrand en pamfletten werden verspreid met leuzen als 'Zes miljoen Joden zijn 'Het is hoog tijd dat de Amerikanen een harde klap in hun arrogante ge zicht krijgen. Het Amerikaanse impe rialisme gaat alle perken te buiten. De Amerikanen steunen onze vijand Israël, bedreigen onze veiligheid met hun vliegdekschepen en 30 nu en dan onze territoriale wateren', aldus Gad dafi. die tevens bekend maakte dat Li bië Oost-Duitsland heeft erkend. Het besluit om Bunker Hunt te natio naliseren (ook wel 'naasten' ge noemd) werd door de Revolutionaire raad van Libië genomen, aldus de kolo nel in een radiotoespraak, die ook in Cairo, Damascus en Beiroet werd uit gezonden. Gaddafi sprak ter gelegen heid van de derde verjaardag van het vertrek van de Amerikaanse strijd krachten uit Libië, waar zij gelegerd waren op de grote luchtmachtbasis Wheelus. De nationalisatie wordt gezien als een symbolisch gebaar, omdat Bunker Hunt de kleinste Amerikaanse olie maatschappij is. die in Libië werkt en bovendien slechts de helft van de rij ke Sarir-olievelden beheerde. De ande re helft was van de British Petroleum in Libië. De BP-bezittingen werden in 1971 al genationaliseerd, toen Libië Engeland van samenzwering beschul digde, nadat Iran (Perzië) drie eilan den in de Perzische golf had bezet. De Libische stap is echter wel van be lang, omdat nog wordt onderhandeld met drie grotere Amerikaanse maat schappijen: Amoseas, Oasis en Occi dental. Gaddafi verklaarde verder nog: 'Geen enkele macht ter wereld kan ons het recht ontnemen om onze ei gen olievelden te nationaliseren, of te stoppen met het pompen van olie naar andere landen. Wij kunnen met onze olie doen wat wij willen'. Ook president Anwar Sadat van Egyp te en president Idi Aman van Oegan da, die de herdenkingsplechtigheid bijwoonden, hielden toespraken. Sadat prees het Libische volk omdat het in staat was, zich tegen de belangen van een machtige natie te keren. Amin gaf de verzekering, dat de Arabieren kunnen rekenen op de steun van hun 'broeders in Afrika'. Jordanië heeft bij monde van premier Said Rifai laten weten, dat het alle Palestijnse guerrillaleiders wil vrijla ten. De dossiers van alle Palestijnen worden opnieuw bekeken. Deze stap van Jordanië wordt gezien als een po ging, de betrekkingen met Syrië te normaliseren. Syrië heeft lange tijd de grens met Jordanië gesloten om steun te betuigen aan de zaak van de Pales tijnen. Op 8 juli zullen in Damascus Russi- sch-Egyptische besprekingen worden gehouden. Verwacht wordt, dat presi dent Nikolai Podgomy de Sowjet- Unie zal vertegenwoordigen. begint de tweede prijsvraag. We publiceren twee opgaven, één bier en één op pag. T3/K5, vanwege het feit dat de krant gisteren niet ver benen is. Bekijk de illustratie of de rebusopgave goed. I11 elke serie van vier ekeningen zitten twee plaatsnamen verborgen. Bewaar deze plaatsnamen (van daag dus in totaal acht) tot zaterdag. U kunt er dertig gulden mee verdienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1