Marcel van Dam: laatste formatieweek onplezierig Goojkoop& veilig UYRESOUS dichtbij Straf beleid nodig tegen 'illegale' Chinezen in ons land |jo)iiiiiontiiar iVO-macht Staatssecretaris-ex-ombudsman blijft vraagtekens zetten...., "'flam Eenvoudiger regelingen huren nodig Per auto naar Groot-Brittannië? via Hoek van Holland Harwich Vraag uw Auto-brochure aan: Bonden niet gerust op plan van bedrijf sterk staan zonder geweld (t)rein vroeg gevaar T< tïW/KViAHfTET ZATERDAG 9 JTWI 1973 BEtNENLAND/COMMENTA A R T5/K7 EMS. ^ClAnlerikaanse kandidaat-minister 1*5 s Schlesinger heeft de ministers defensie van de NAVO-lidstaten d dat de militaire macht van het zijn overwicht op de strijd- »en van het Warschau-Pact niet was een wel zeer verrassende me- ing. Al sedert vele jaren is ons rehouden dat de Russen en hun genoten vele malen sterker waren "/fado NAVO-leden met elkaar. Dit evenwel niet beangstigend, omdat werd al net zo lang beweerd vesten nooit zou aanvallen. De ro is immers een zuivere verdedi- organisatie, waarvan de leden het in hun hoofd zouden halen ooit ad aan te vallen. De enige die op lia eren uit is zo werd immer ÖiÖ ehouden is de Russische beer. vel: omdat wij lid zijn van een verdedigende groep konden wij is veroorloven een veel minder militaire macht aan te houden, 'errassender dan het verhaal van fcer Schlesinger is nu de reactie de Duitse en Engelse ministers lefensie, die een beetje boos zijn e meergenoemde James Schlesin- idat hij deze wetenschap na^r heeft gebracht. kan zich voorstellen, dat zij heb- 'i gezegd: 'James, dat had je nooit en zeggen. Wij weten dat ook het volk hoeft het niet te en zeker de Russen niet. nu wordt onderhandelen over Overmindering veel moeilijker', waar is wat deze Amerikaan [gezegd, is dat een merkwaardige r die het geloof in de betrouw- eid van de NAVO-mededelingen O g; afbreuk doet. Als James Schle- r ;de waarheid spreekt is de heer bewust bezig om de sterkte van s'AVO op een onverantwoord niveau te houden. rlvijking Van onze parlementsredactie DEN HAAG Marcel van Dam, de nieuwe staatssecretaris van volkshuisvesting, maar nu nog, vooral bij televisiekijkend Neder land, bekend als voormalige ombudsman van de VARA, heeft er goede nota van genomen, dat in de regeringsverklaring prioriteit wordt verleend aan de zaken van CRM en aan de stadsvernieuwing. Hij is er zich er van bewust, dat de financiële middelen van het rijk beperkt zijn. Maar nu het overleg met de minister van finan ciën over de begrotingen van de departementen binnenkort begint, zegt Marcel van Dam, dat de gestelde prioriteit ook duidelijk tot uiting moet komen bij de verdeling van de gelden. gevallen, dat ik niet weg zou gaan, was het voor mij een stuk gemakkelij- i>ange voorgevoelens hebben we :uwe (defensie) bewindsman Vre- nagestaard toen hij met zo'n ijke boodschap naar dat grimmi- n ezelschap van de NAVO-raad Regeringswisselingen kunnen mmaal heel lastig zijn voor de heid van beleid van dit soort in- ionale organisaties. Maar de O is er juist voor om lastige din- als de parlementaire democratie rdedigen dus moet ook de euve- aarvan wel nemen. in moet het eng zijn om voor erst oog in oog in het gezicht al die verwonderde partners te :n hakkelen dat jouw regering liet erg ziet zitten met die Lance- terwijl je voorgangers er al he al klaar voor waren. In de uit en die minister Vredeling hiero- gedaan heeft blijkt ook duidelijk (lij de tweestrijd tussen Don Qui- en Sancho Pancha al heel lang doorleeft. moeten deze kleinere landen als ize niet al te gauw ineenschrom- i onder de priemende blikken van e NAVO-partners, zodra wij uit in blijken te vallen. Iedereen op >eurt heeft wel eens wat. Met na- tankrijk heeft al heel lang wat amelijk een latent onbehagen je- het Amerikaanse leiderschap in itlantische gemeenschap, niet al- 23 J in kwesties van bewapening, ook in kwesties van ontspan- Dat is een heel wat ingrijpender ig, die dan ook enorme proble- opwerpt. Want wat is het alterna- voor het Amerikaanse leider- i? Een Westeuropese kernmacht? lis iets waar alle Nederlandse poli partijen terecht vuurbang voor dan ook, het motto waaronder ter Vredeling de afwijkende in- en van zijn regering in de NA- ikaad naar voren brengt, zou heel I kunnen luiden: mogen wij óók Tijdens het debat over de regerings verklaring eind mei was de nieuwe staatssecretaris van volkshuisvesting, die nu prioriteit voor zijn departe ment onderstreept, ongeveer de meest besproken bewindsman. Mr. W. Aan- tjes, de fractieleider van de ARP, her innerde er aan, hoe in de laatste week van de kabinetsformatie Marcel van Dam die bestemd was voor CRM, via sociale zaken, economische zaken en verkeer en waterstaat tenslotte op volkshuisvesting belandde. Oppositie leider Wiegel van de VVD zei grof weg, dat de vroegere VARA-ombuds- man 'als een hete aardappel' van het ene departement was doorgeschoven naar het volgende departement. Premier Den Uyl nam de geplaagde staatssecretaris in bescherming en wees erop, dat Marcel van Dam lid was geweest van het schaduwkabinet, dat weer een uitvloeisel was geweest van de polarisatiepolitiek. Vraag: Is het niet naar onder deze omstandigheden uit politieke nood zaak benoemd te worden in een func tie, die je overigens wel aan staat. De staatssecretaris zegt, dat die laat ste formatieweek voor hem zeer on plezierig is geweest. Overigens is vol gens hem de politieke noodzaak van een benoeming na vijf maanden for matie veel geringer geworden. Al de ellende van het doorschuiven meema kend, wilde Marcel zich terugtrekken uit de formatie. Maar premier Den Uyl, met wie hij in deze vervelende periode een paar keer per dag contact had, stond erop, dat Marcel van Dam staatssecretaris werd, ook als bekende televisieman enjncasseerder van voor keursstemmen. Toen het besluit was ker, vertelt Marcel van Dam. 'Ik heb een karakter, dat erg goed bestand is tegen dergelijke publiciteiten'. laat hij nog weten. Nieuw systeem De 'hete aardappel' van Wiegel is tenslotte toch goed terecht gekomen op volkshuisvesting. De taken, die hij toebedeeld heeft gekregen en waar naar mr. Aantjes nadrukkelijk had geïnformeerd liggen in het verlengde van zijn vroegere interesse en zijn CRM-achtig van aard: de huisvesting van bejaarden en buitenlandse werk nemers, de bescherming van de huur ders en kopers van woningen en de coördinatie van het onderzoek. Zijn collega Schaefer op volkshuisvesting bemoeit zich speciaal met de stadsver nieuwing. Een belangrijk programmapunt van het kabinet is een geheel nieuw huur- en subsidie-systeem. De invoering is een kwestie van jaren. Maar deze maand nog verschijnt er al een nota, waarin het beleid op korte ter mijn dat is binnen de bestaande wettelijke mogelijkheden wordt uit eengezet. Die mogelijkheden zijn overigens niet gering, kondigt Van Dam aan. De moeilijkheden met de huurharmo- nisatie in het verleden wijt staats secretaris Marcel van Dam o.a. aan het onvoldoende overleg tussen de huurders en verhuurders. Die moge lijkheden van overleg moeten er ko men. Een huurder is wel bereid meer te gaan betalen en ziet de noodzaak van billijker onderlinge huren wel in, maar hij moet in de eerste plaats er van overtuigd zijn, dat de verhuurder rekening heeft gehouden met zijn klachten. De huurders kunnen zelf na tuurlijk niet beslissen over de hoogte van de huren. Maar er moet wel naar hun geluisterd worden. De besturen van de woningbouwvereni gingen en ook de particuliere eige naars moeten zich vooral inspannen om dat overleg op gang te krijgen. Dat overleg dient geïnstitutionaliseerd Marcel van Dam te worden. Belangrijk is ook, dat de regelingen gemakkelijker worden. Ook is belang rijk, dat de huurdems niet meer schrikken van de mogelijke procedu res. Men ziet er tegen op naar de kan tonrechter te gaan en gaat dan ook maar door de knieën voor de verhuur der. Staatssecretaris Van Dam is er daarom van overtuigd, dat er aanvul lende regels moeten komen. Hij laat er overigens geen misverstand over bestaan, dat in het aangekondigde nieuwe huur- en subsidiesysteem ruimte zal blijven voor de huurhar- monisatie. Het is nu eenmaal nood zaak, dat de huren niet te ver uit elkaar gaan lopen. De elementen van de huidige wetgeving blijven bestaan in de nieuwe wetgeving. De gastarbeiders moeten normaal wor den gehuisvest zoals elke Nederlan der. Aparte wijken' van gastarbeiders en bejaarden zijn ongewenst. Iedere concentratie is uit den boze. Dat geldt ook voor de concentratie van onze rijksgenoten uit de West. Staatssecretaris Van Dam: Wanneer het op de vrije huizenmarkt niet goed gaat, moet de overheid ingrijpen. Met de huisvesting van deze groepen gaat het op de vrije markt niet goed. Dus is er reden dat de overheid er wat aan'doet. De nieuwe staatssecretaris voelt ook niet voor getto's in de vorm van de paleizen van verzorgingstehuizen voor bejaarden, die dikwijls aan de rand van de stad staan. De behuizing van de bejaarden, hoort in de gewone be bouwing thuis. De aangekondigde stadsvernieuwing zou ook voor de be huizing van de bejaarden mogelijkhe den kunnen bieden. Maar, onderbreekt Marcel van Dam zijn betoog, deze plannen moet je niet maken zonder er-een gedegen onder zoek aan te laten voorafgaan. Je moet de wensen van de bewoners weten. Wat verwachten ze van hun behui zing, van de woonomstandigheden en het directe milieu. In het beleid van Van Dam wordt dan ook het accent gelegd op het onderzoek. De woonwagenbewoners, ook al een bijzondere groep met huisvestingspro blemen, zijn nog niet in de sfeer van de belangstelling van de staatssecreta ris gekomen. Uiteraard, want de woonwagenwet valt onder CRM. Maar de redenering van een werkgroep van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, dat ook 'volkshuisvesting' voor dit beleid moet tekenen en de subsidie voor de aanschaf van woon wagens van volkshuisvesting moet ko men (nu wordt de steun op grond van de bijstandswet verleend) klinkt hem niet dwaas in de oren. Geen getto's Vraagtekens De huisvesting van de gastarbeiders, de bejaarden en alleenstaanden, krij gen de bijzondere aandacht van de staatssecretaris. Over de huidige wijze van huisvesting van de buitenlandse arbeiders spreekt hij het 'onaanvaard baar' uit. Zowel met de huisvesting van de gastarbeiders als van de be jaarden mag geen gettovorming optre den. De gastarbeiders kwamen vooral te recht in de oude wijken, waar snel so ciale spanningen ontstonden. Toestan den als in Rotterdam zijn onduldbaar. Maar, zegt Marcel van Dam erbij, de rijksoverheid moet wel de middelen geven aan de gemeenten om een goed beleid te kunnen voeren. (ADVERTENTIE) Reis volgens plan of 'go-as-you-please'. Keus uit diverse toerpakketten en 80 hotels. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). In een recordtempo wordt nu op het departement aan nota's en de voorbe reiding van de begroting gewerkt. In zijn vorige baan als televisie-ombuds man zette Marcel van Dam, geconfron teerd met de werkelijkheid, voortdu rend vraagtekens bij het beleid van de overheid. Nu wordt hij zelf gecon fronteerd met vraagtekens. 'Maar ik zet ook nu nog steeds vraag tekens', verzekert hij, die ik voorleg aan de ambtenaren'. Die vraagtekens mogen niet blijven. De vroegere om budsman zegt: 'Nu moet ik weten, wat ik wil en een beslissing nemen. En met zo'n bestaande beslissing zal ik mogelijk ook onvrede hebben. Want je kunt niet buiten het beleid in het verleden en je moet je houden aan de bestaande wetten. Maar het bestaande beleid krijgt nu, binnen de bestaande mogelijkheden, een ander accent'. Tot september zegt de bewindsman vaak tot in de nacht te moeten wer ken, maar daarna hoopt hij tijd vrij te maken om terug te gaan naar zijn kiezers en hun onder meer uit te leg gen, waarom er vooral in het begin alleen nog maar van een accentver schuiving sprak is. Op dit terrein zou je ook kunnen spreken van een be leidsombuiging. Ik denk, zegt Marcel van Dam, dat dit kabinet aan dit con tact met de kiezers veel meer waarde hecht dan het vorige. Landsadvocaat betoogt in kort geding: Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse overheid moei een straf beleid voeren ten aanzien van de illegaal verblijvende Chinezen in ons land. Dit zei gisteren de landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn gisteren bij de behandeling van een kort geding van een Chinese kok tegen de staat. kabinet-Den Uyl zal tijdens de "Weringen van de ministerraad I sterke drank meer laten schen- ivalt om vijf zeer uiteenlopcn- ir redenen toe te juichen. 'jM gebruik van alcohol (zeker zo 'n'g op de dag al) is in mentaal op- llt een teken van zwakte en lost erf °P- seen enkele onderwijzer, bouwvak- j°f politieagent mag tijdens de uit ing van zijn taak alcohol gebrui- - waarom een minister dan wel? e ministers drinken op andermans Jen en in die omstandigheden be- t het gebruik tot eenvoudige con- i beperkt te blijven. slecht voor de gezond- Naast de 4600 Chinezen, die de afgelo pen vijf jaar officieel in ons land zijn toegelaten, zijn er nog eens 1400 van wie bekend is, dat zij hier illegaal verblijven en naar schatting nog eens 6.000 die niet bij de overheid bekend zijn, aldus de landsadvocaat Een van de grote problemen van de illegaal in Nederland verblijvende Chinezen is dat zolang niet vaststaat welke nationaliteit zij hebben, uitzet ting praktisch onmogelijk is. Van de volksrepubliek China, Taiwan en Ma- cao zijn vrijwel geen inlichtingen te verkrijgen over hier verblijvende Chi nezen. Want Hongkong betreft is dat pas mogelijk sinds november 1972. Het beleid dat nu wordt gevolgd is. dat elke Chinees die hier zonder ver blijfsvergunning wordt aangetroffen, wordt uitgezet zodra dat mogelijk is. Na het indienen van een nieuwe offi ciële aanvraag krijgt hij in het alge meen geen verblijfsvergunning. Door dit beleid hoopt de overheid het ille gaal binnenkomen van Chinezen af te schrikken, aldus de landsadvocaat. Hij voerde verder aan dat 'de groep geheel geïsoleerd in onze maatschap pij staat en zoveel mogelijk tracht naar eigen gewoonten en zeden te le veren. Daartoe behoort een voorliefde voor het gokspel, dat verboden is en bovendien een aantrekkende werking heeft op criminele figuren.' Volgens mr. Droogleever Fortuijn is een deel van de Chinezen georiënteerd op de volksrepubliek China en staan dezen onder rechtstreekse invloed van de Chineze vertegenwoordiging in ons land. 'Daarmee .is een veiligheidsas pect verbonden. De overheid wil we ten wie dat zijn en waar zij verblij ven en werken.' (ADVERTENTIE) gebruik van alcohol verhoogt kans op ongelukken in het verkeer, j i« tenslotte: in tegenstelling tot wat D'proot-Brittannië en de Verenigde iten gebeurt, mag in redelijkheid jeJNt land worden verwacht (en ge- >pt) dat de overheid (lees: de minis- het goede voorbeeld geeft. Mr. E. Droogleever Fortuijn: maatregelen nodig Een andere reden om de illegale im migratie van Chinezen strak in de hand te houden noemde hij dat zij zich niet onderwerpen aan de keuring op tuberculose. Daar zijn in restau rants werken ligt hier volgens hem een groot gevaar. 'Zij gaan zonder controle werken en bij restauranthou ders, die vaak zeer geringe lonen, be talen en slecht huisvesten. Door de ongecontroleerde immigratie breidt liet aantal Chinese restaurants zich snel uit, met ongeveer vijftig per jaar. Dat gaat ten koste van Neder landse restaurants', aldus mr. Droog leever Fortuijn. Hij betoogde dat het uitzettingsbeleid een essentieel ele ment is voor het in de hand krijgen van de immigratie van Chinezen. DEN HAAG De stakingsgolf in de maanden februari tot en met april voornamelijk in da metaalindustrie was de grootste sinds 1946, zo blijkt uit een onderzoek van het CBS. In ongeveer 200 bedrijven is gestaakt of zijn prikacties gevoerd. Er waren 80.000 mensen bij betrokken (stakers en andere werkne ers, die door de staking niet konden werken). Het CBS heeft becijferd dat bij deze acties 590.000 arbeidsdagen verloren gingen. Dit komt overeen met bijna 2400 manjaren, waarvan ongeveer 000 in de metaalindustrie. Van onze soc.-economische redactie BREDA De gekozen leden van de ondernemingsraad van Frija- do in Prinsenbeek 300 man personeel, werkzaam in de koel techniek zijn en bloc afgetre den, omdat zij de indruk hebben gekregen dat de directie niet se rieus is ingegaan op de sugges ties en opmerkingen vanuit de ondernemingsraad met betrek king tot een reorganisatie. Zonder enig overleg met de onderne mingsraad heeft de directie een reor ganisatie-plan bekendgemaakt, waar door veertien personeelsleden zullen moeten afvloeien en anderen in func tie zullen worden teruggeplaatst De drie Industriebonden en de Unie voor beambten, hoger en leidingge vend personeel hebben al opschorting van de ontslagvergunningen geëist in afwachting van een gesprek met de directie van het bedrijf een onder deel van het Ogem-concern om meer zekerheid te krijgen over de toekomst van Frijado. Er doen mo menteel allerlei geruchten de ronde over nieuwe eigenaars, waardoor er veel onrust in het bedrijf is ontstaan. Een woordvoerder van de Unie BHLP verklaarde dat na de vorig jaar opge dane ervaring toen het bedrijf door Ogem werd overgenomen en er ook veel mensen moesten afvloeien de bonden niet gerust zijn over het nieuwe hals-over-kop bekendgemaakte reorganisatie-plan. Hij wees erop dat de ondernemings raad niet werd geraadpleegd, hoewel er uit die kring na de slechte cijfers over het eerste kwartaal een reeks suggesties werd gedaan met betrek king tot het orderpakket en de ge maakte beleidsfoute» onder redactie van loessmit Er zijn een hoop manieren om te proberen een eind te maken aan politieke, sociale of welke wantoe standen dan ook. Sommigen leggen bommetjes, anderen ontvoeren kop stukken of kapen volle vliegtuigen, er zijn er die hun tegenstanders bedreigen of hen doodeenvoudig neerschieten. Andere methoden zijn er ook: de geweldloze acties, zoals de grote Ghandi en ds. Martin Luther King al leerden. Tegenstanders van de geweldloosheid zeggen vaak dat het systeem toch niet werkt, maar de Engelsman Gene Sharp heeft een boek geschreven dat een com plete handleiding van meer dan honderd geweldloze taktieken be vat. 'Links af', het informatieblad van de Leidse afdeling van de PSP, heeft ze in 't kort afgedrukt. Zulke taktieken kunnen volgens het blad toegepast worden tegen 'verdrukking van minderheidsgroe peringen, maatschappelijke wanor de, witbuiterrj en andere economi sche grieven, speciale onrechtvaar digheden en bureaucratische exces sen, oorlog en .bewapening, be staande n iet-democratische heer schappij en nieuwe pogingen een niet-democratische heerschappij op te leggen (vaak ondersteund door het wettige regime)'. Vóór iets kun je natuurlijk ook actie voeren: 'een geweldloze maatschappij-struc tuur, waar spanningen en conflic ten die ook daar zullen voorko men, geweldloos worden opgelost'. Een paar ran die honderd manie ren om geweldloos te ageren die overigens niet altijd even mak kelijk zijn voor de 'reactionairen' zelf en van tamelijk passief tot ui terst actief gaan zijn: Openbare verklaring; protestbrief; verzoekschrift; aanplakbiljetten; protestliteratuur publiceren en verspreiden; geestige steken en streken (bijvoorbeeld in de vorm van een parodie); symbolische da den; eigen bezittingen vernietigen (verkopen en geld afdragen); symbolische tekens dragen; afstand doen van tekens; stilte; demonstra tief de rug toekeren; gezamenlijk bewerken van parlementsleden in de wandelgangen en hallen; de deur plat lopen bij officiële lieden; nachtwakers; posten (meestal van stakers); al of niet gecamoufleerde protest-bijeenkomsten houden; bid- en dankdiensten houden; marsen; oarades; teach-ins; bespottende imi tatie-begrafenisstoet vormen; vrij willig emigreren. Voor het voeren van een economi sche boycotactie zijn er weer ande re methoden, bijvoorbeeld: Porduktenboycot, ivinkeliers- of groothandelaren-boycot; weigeren om huur te betalen; weigeren om te huren; bankrekeningen intrek ken; weigeren om renten te betar ten. En zo worden nog verschillende manieren om te staken, een sociale boycotactie te voeren en meer pun ten uitputtend behandeld, allemaal om duidelijk te maken dat het echt ook anders dan met 'harde' metho den kan. Wie het niet gelooft, zou er het meinummer van 'Links af' maar eens goed op na moeten le zen. Of nog beter: het boek van Gene Sharp. Wat de regelmatige gebruiker van ons openbaar vervoer, in casu de Nederlandse Spoorwegen, allang wist wordt nog eens zij het door de overheidsvervoerder zelf bevestigd. Onze treinen zijn precies datgene waarin naar men zegt ons volkje zo uit blinkt: schoon. Tot deze conclusie zijn de dertien door de NS ingeschakelde 'schoon heidsspecialistes' gekomen. De nij vere nasporingen van deze dames, door de NS kwaliteitscontroleuses genoemd, hebben tot nu toe uitge wezen dat er meer behoefte bestaat aan wasmachines en dat de mate- rieelwassers betere hulpmiddelen moeten krijgen. Om zo goed moge lijk schoon schip te kunnen ma ken, moeten die bijvoorbeeld stof zuigers krijgen in plaats van de nu gehanteerde huis-, tuin- en keuken- veger. De schoonheidsdames haalden wel hun verfijnde neus op voor de con- ducteursverblijven, die er volgens hen opvallend vies uitzien. De ver klaring ligt voor de hand: schoon makers vergeten er te doen waar voor ze worden betaald. Het onderzoek leverde voorts op, dat buitenwanden en ruiten van de treinen in het noorden en oosten van ons land schoner zijn dan die in de randstad. Verder blijken de zittingen in de eerste klas meestal minder schoon dan in de tweede. En dat komt waarschijnlijk door dat de pluche bekleding van het eersteklas meubilair besmettelijker is dan het vinyl in de tweede klas. Tenslotte zijn de toiletpotten in het nieuwe materieel meestal 'vlekkelozer' dan in de oudere trei nen. Dit vindt volgens de dames niet zijn oorzaak in een voor de hand liggend minder frequent ge bruik van het sanitair, maar in het feit dat de w.c.'s van de moderne wagens makkelijker zijn te onder houden. Geruststellend wordt hier nog aan toegevoegd, dat toiletpa pier in 94 procent van de onder zochte gevallen aanwezig is. De kans dat men er zonder zit. is dus klein. Het Engelse meisje Donna Marie Newman heeft het al tot ster ge bracht. Zo klein als zc is heeft ze bij een platenmaatschappij een contract 'getekend', dat haar de eerste drie jaar van een inkomen van driekwart miljoen gulden ver zekert Deze maand nog wordt iaar eerste plaatje uitgebracht en hoewel dat 'te laat geboren' (born too late) heet, is het kind er, zou je zeggen, juist te vroeg bij: Don na is pas negen jaar. Feest Em me ioord wordt stedds meer een echt soort stad en zodoende komen er ook steeds meer echte feesten. Zo zijn er van 29 juni tot 8 juli zo merfeesten. In die tijd is er mu ziek, een lunapark, braderie, foto tentoonstelling, schuttingschilde ren (geen woorden, maar platen), vissen in troebel water, poppen kast, pasar malam, demonstratie van oude ambachten, standwerkers- concours, zijn er wielerwedstrijden en ga zo maar door. De PTT kan de volksgezondheid en het beroepsgeheim van de me dische stand in ons land in gevaar brengen. Als die PTT tenminste het plan doorzet om buiten-brie venbussen aan de straat te zetten bij die huizen die meer dan elf meter van de weg liggen. In dat geval, waarschuwt de Bussumse neuroloog W. A. N. Koetsier in Medisch Contact orgaan van de maatschappij voor de geneeskunst kan een kinderhand zonder veel moeite al spelend medische be scheiden uit de buitenbus van een dokter halen. Bovendien laat zo'n brievenbus zich volgens de medi cus makkelijk uit de grond halen. Volwassenen kunnen dus met voor bedachte rade proefmonsters van medicijnen die veelvuldig wor den toegestuurd wegnemen. Een verslaafde hoeft het avondblad maar op te slaan om er achter te komen welke artsen met vakantie zijn, een keus te maken, uit die va kantiegangers en zijn slag te slaan. De Bussumse neuroloog wil dan ook dat de PTT, èls de plannen doorgaan, een uitzondering maakt voor de medici. Als dokter Koetsier gelijk heeft, betekenen de nieuwe bussen niet alleen een gevaar voor de 'medi sche' post, maar staat ook voor alle niet-medici met buiten-brievenbus sen het briefgeheim op uiterst los se schroeven Hardhouten plinten

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7