ugenholtz stopt Motorrenners geschrokken van ernstige ongelukken lila ^:lüi 'Autosport heeft nog altijd een functie' ld int nf/KWAHTET ZATERDAG 9 JUNI 1973 SPORT T21/K21 .JVOORT 'Het is toch ze- ook nog wel de bedoeling dat nog het circuit een keer rond- Jen?' De vraag klonk als van- ifsprekend uit de mond van ans Hugenholtz, tot 1 september og directeur van het Zandvoortse rcuit. Tijdens dat rondje Zand- oort kwam voor de eerste keer in et enkele uren durende gesprek IyOflen vleugje heimwee naar 'vroe- er* naar voren. 'Het is', zei Hu- enholtz, 'nu toch wel een stuk an- ers geworden dan vroeger. Met 'e rai's 'an"s haan heeft het A^rcuit wat aan karakter verloren, i het niet meer dat wegcircuit an vroeger. Maar het voldoet nu an de eisen. Dat is natuurlijk ook dangrijk.' lans Hugenholtz en het circuit Zandvoort. Een kwart eeuw onafscheidelijk aan elkaar inden. Aan die verbintenis O. isat «t, komt een einde. 'Ik had ook in de nieuwe vorm nog directeur kun nen blijven, het is me gevraagd, maar ik heb het niet willen doen. Er is nu een goede wachtgeldrege ling getroffen, ik blijf als adviseur en lid van de bouwraad aan het circuit verbonden, en daarbij heb ik nog zoveel andere dingen te doen, dat ik me heus niet zal ver velen. Ik ben nu 58 jaar, een mooie leeftijd ook om er uit te stappen.' Het leven van Hugenholtz is tot nog toe onverbrekelijk verbonden geweest met de autorensport, een door velen steeds meer gekritiseer de tak van 'sportbeoefening'. Hu genholtz heeft de ontwikkelingen meegemaakt, onderkent ondanks zijn passie voor alles wat met au to's en races te maken heeft, ook de te ver doorgevoerde zaken, die hem enige vraagtekens achter de ontwikkeling van bijvoorbeeld de Grand Prix-races doen zetten. Grand Prix-races, die door de mo dernisering van Zandvoorts circuit Juist na een jaar afwezigheid ook weer in Nederland kunnen worden gehouden. Over die Grand Prix-races, 'zijn' circuit en vele andere zaken die met het auto-racen en Hans Hu genholtz zélf verband houden praat nugenholtz. De man, die bijvoor beeld ook sinds 1949 als directeur van de Zandvoortse VVV er voor zorgde dat het aantal overnachtin gen van bijna niets naar ruim 1% miljoen per jaar steeg, maar dit gedeelte van zijn functie het promoten van Zandvoort in 1970 afschoof. Hugenholtz vrouw raadslid voor de VVD, dochter stewardes, zoon student én ook uitkomend in de toerwagenra- ces is hieronder aan het woord. Ononderbroken. De vernielde wagen van Chris Lambert, die op het circuit van Zandvoort dodelijk verongelukte. iJWAZE TOESTANDEN BIJ GRAND PRIX ïn ïvï )r re i; ld lor Peter Onvlee races op Zandvoort dateren eigen- al van vóór de Tweede Wereld- Dg. In Zandvoort Noord is toen j een keer een race op een straten- uit gehouden. Het was op een cir- dat de verm van een acht had en iveer liep over de huidige burge ster Van Alphenstraat, de Van nepweg. Vondellaan en Nicolaas tslaan. Die race was een succes. In '"l-tjoorlog zijn de plannen voor het ige circuit ontwikkeld, in aanleg langwerpig vierkant. Piet Nortier las Hunse adviseerden burgemees- Van Alphen daarbij. Ook Sammy isch, in 1927 winnaar van de 24 van Le Mans, is in de jaren '47- uit Engeland overgekomen om iezen te geven. De eerste race ,y d op 8 augustus 1948 gehouden, rganiseerd door de British Racing ters Club. Het tracé en de loop de baan zijn sindsdien nooit ver- erd. Straks, vóór de Grand Prix op juli, zal er een kleine wijziging den aangebracht. Er komt een ex- bocht. Voornamelijk ter bescher- g van de coureurs. Men moet dan a afremmen. Het tracé heeft in al jaren nog steeds goed voldaan, hts het wegdek is een enkele keer ïieuwd. De grootste wijzigingen len steeds betrekking op de veilig- ^maatregelen.' eger had je coureurs, die op ieder uit reden. Stonden er bomen, irtjes of weet ik wat langs de n, er werd niet over gezeurd. Dat •de er gewoon bij. Men reed. Er nu eenmaal een zeker risicofactor de racesport verbonden. De veilig- smaatregelen die in eerste instan- werden getroffen, betroffen voor jok het publiek. Pas de latere «tie coureurs is over de veilig- van de circuits gaan klagen. Nu -ca Stmen: het is zo'n gevaarlijk vak. le risico's moeten tot een minimum orden beperkt. Dat is het verschil, st is nu voor velen een vak, vroeger f 99% van de rijders geld toe om- t men graag wilde racen. Ik vind de -f-wi idige ontwikkeling een nare ont- 1/1 fueling. Zodra de sport vercommer- üseert, houdt de sport op sport te Het komt nog niet eens door de jstructeurs. Meer door de grote 10 atschappijen die reclame maken, invers van renwagens hebben spon- s nodig. Dat is de ene kant. De rij- s is de andere kant van het verhaal. tn ibliek-ongeluk S.I it circuit van Zandvoort is door de ip der jaren heen steeds een van de bG st beveiligde circuits voor de toe- louwers geweest. Eerst hadden we Iken met prikkeldraad, later har- miecagaas. Eerst enkelvoudig, later bbele hekken en nu op sommige latsen zelfs al driedubbel. Al die ja- i heeft deze beveiliging voor pu- ek én coureur goed voldaan. Eén er slechts, toen de beveiliging nog it was afgerond en er nog onvol- ende hekken langs het circuit ston- n, is er een ongeluk gebeurd. Een igen stond cp een niet door hekken Q reiligde plaats langs het circuit ten voor hem trouwens verboden >ats en juist daar wordt hij door b wagen geraakt. Het is het enige bliek-ongeluk in al die 25 jaren ge est' 1951 heb ik in Parijs de bond van cuitdirecteuren mee opgericht. Ik b secretaris van deze bond, de CP geweest en nog steeds honorair- cretaris. Er zijn nu 45 circuits bij - m AICP aangesloten. De bedoeling 1 de oprichting was een unificatie de veiligheidsmaatregelen aan te engen. Het voeren van identieke malen bijvoorbeeld. In 1952 zijn er rijder en publiek te beveiligen ivoorbeeld proeven genomen in Wil- mrath met een gaas-afscheiding. Met edewerking van de RAF. Achter een tgen werd een los. chasis gesleept et het gewicht van eeri gemiddelde te-wagen. Met een snelheid van 120 J B/uur werd dat chasis onder een be- ,Cl aide hoek los gelaten en vloog hel net gaas. Het harmonica-gaas, het ,V as dat op Zandvoort wordt gebruikt, ®ek het beste. Wij zijn het in 1953 k direct gaan gebruiken.' PZandvocrt hebben zich helaas ook Gelijke ongelukken voorgedaan. In 'mal vijf coureurs en zes of zeven otorrenners zijn er verongelukt. On- :r die vijf coureurs was slechts één tand Prix-rijder: Pierre Courage e dagen dat dat gebeurde, waren Magen. Je weet van huis uit dat er n bepaalde risico-factor is. Vooral de open wagens. Ik heb echter ooit de idee gehad ermee te stoppen, 'él heb ik ook in het verleden al Pde CSI, de sportcommissie van de (internationale autosportfedera- voorstellen gedaan om bepaalde --wassen in de huidige Grand Prix- [eerij tegen te gaan. De formule-ra- |hl is steeds uitgegaan van een be ukte inhoud. Voor de oorlog werden ïdere beperkingen gesteld en veel compressoren gewerkt. De huidi- formule is die van de drie liters, twee, drie jaar geleden heb ik de gezegd terug te willen gaan naar twee liters met 8 cylinders en een minimum gewicht van 800 kilogram. Op het ogenblik is dat 600 kilogram. Ook wil ik alle aërodynamische aan hangsels verbieden. Wat nu in een formule 1-race aan de start komt lijkt in niets meer op de normale gebruiks- automobiel. De body's van de wagens zijn niet meer zo geconstrueerd, dat zij zichzelf op de weg kunnen houden. Daarvoor zijn die stabilatoren nodig om de wielen op de weg te drukken. Het uitgangspunt bij de constructies is fout. Niet via deze aanhangsels cor rigeren, maar zodanig bouwen dat dit niet meer nodig is. Ook aan de breed te van de banden moet een limiet worden gesteld. Maximaal dertig cen timeter. Met die banden maak je in feite de meest gekke toestanden mee. Er zijn op het ogenblik vier soorten banden: voor een droog wegdek, voor een natwegdek en een band voor de situatie daar tussenin. Daarnaast is er dan nog als vierde de zogenaamde re cordband Een band waarmee je hoog uit drie ronden kunt rijden, maar waarmee je wel snelle rondetijden kunt verwezenlijken. Die banden wor den gebruikt om bij de training een plaats voorin bij de start te krijgen. Bij Grand Prix-races moet gewoon één soort band worden voorgeschre ven. De huidige gang van zaken wijkt teveel af van de ontwikkeling van de normale auto-industrie. Er waren vroeger nog wel draden die naar el kaar liepen, maar die zijn er steeds minder.' Functie 'Autosport heeft in mijn ogen nog al tijd een bepaalde functie. Voor het publiek, dat graag komt kijken, maar ook voor de veiligheid van de norma le wagens. Er worden op de circuits nog steeds ontwikkelingen bedacht cn getest die na verlcop van tijd in de normale produktie komen. Men zegt wel: dat kan ook op de testbanken, de proefbanen van de fabrieken enz. Maar feit is dat nergens onder zulke omstandigheden zaken kunnen wor den getest als tijdens een race. Er worden veel meer invloeden uitgeoe fend, er staan veel meer spanningen op. Door de racerij zijn bijvoorbeeld de schijfremmen gekomen. Omdat het onomstotelijk vast staat dat van twee auto's die even snel zijn in een race die wagen wint, die de beste remmen heeft, die dus het laatst zijn snelheid behoeft te verminderen.' 'Het gevaar bestaat inderdaad dat rij ders in een race juist iets te ver gaan. Dat zij juist dat streepje méér verlan gen dan mogelijk is. De formule 1-wa- gens zijn reeds zo'n produkt, waarbij met minimale marges wordt gewerkt. Lotus is er wel eens als voorbeeld voor aangehaald. Hill is zo'n twintig keer er uit gevlogen. De waarschijnlij ke reden: de constructie was te licht. Maar aan de andere kant: niet alle on gelukken zijn een gevolg van te grote risico's die bij de constructie worden genomen. Jochem Rindt bijvoorbeeld is niet verongelukt door het breken van zijn wagen, maar door een onno dig geplaatste vangrail. Op Zandvoort ook zijn het in alle gevallen rijfouten van de coureurs geweest. Desondanks: de FIA heeft het bij de Grand Prix uit de hand laten lopen. Het zijn dwa ze toestanden. De kosten per wagen zijn absurd hoog, de twintig GP-wa- gens hebben alle hun team van tech nici die ook kapitalen kosten. Dat moet teruggebracht kunnen worden. Een mogelijkheid zou bijvoorbeeld zijn door maximum startgelden vast te stellen in Grand Prix-races.' Moedig 'De Grand Prix komt dit seizoen weer op Zandvoort terug. Ik vind het moe dig van de NAV (Nederlandse Auto rensport Vereniging) dat men de lef heeft getoond te zeggen wij nemen het circuit over. Wij pachten het voor een periode van vijftien jaar. Ik vind het aan de andere kant van de ge meente niet verstandig dat men dit heeft gedaan. Nu heeft men een jaar lijkse pachtsom van 225.000 gulden. Het circuit heeft in het verleden veel meer geld voor Zandvoort opgebracht. Tot nog toe zijn er slechts zes jaren met een gering exploitatieverlies ge weest. In de begin-periode De laatste jaren is de winst gestadig gegroeid. In 1971, het laatste jaar met een Grand Prix, was de totale winst 675.000 gulden, inclusief 330.000 gul den vermakelijkheidsbelasting. Vorig jaar zal het iets lager hebben gelegen omdat rond 120.000 gulden vermake lijkheidsbelasting is weggevallen van de Grand Prix. Het circuit is op dit ogenblik 308 dagen in 'bedrijf, 365 is het maximum en we komen hier steeds dichter bij in de buurt. De ge meente Zandvoort heeft het circuit, dat indertijd een miljoen kostte, in 20 jaar geheel afgeschreven. De horeca in Zandvoort heeft dat blijkt uit een door deze groep zelf ingesteld on derzoek alleen al een extra omzet van zeven miljoen gulden. De VW Zandvoort draait verder vcor 75 pet. op gelden die uit het circuit komen.' 'Ik sta er natuurlijk gekleurd tegeno ver, maar de klachten over geluids hinder enzovoort, vind ik sterk over trokken. Zoals de hele milieuzaak op het ogenblik hysterisch wordt over dreven. Men vergeet daarbij vaak dat het bijvoorbeeld niet door het oircuit of de luchthaven Schiphol komt dat de geluidshinder toe zou nemen, maar door de gemeenten, die dichter bij het circuit of een luchthaven gaan bouwen. In Zandvoort is er een wijk in de geluidszone van het circuit ge komen. Heeft de zone zich zelf niet verder uitgebreid? Er is ook een ge luidswal opgeworpen om het geheel zoveel mcgelijk te beperken. Maar nogmaals: het circuit en alles wat daarbij hoort is mijn vak, mijn hobby, mijn hele leven lang al.' 'Mijn eerste auto bijvoorbeeld kocht ik in 1936. Voor tachtig gulden. Een Ballot uit 1928. Ik studeerde in die tijd Indisch recht Ik heb die studie niet voltooid, kort voor de oorlog heb ik nog wel kandidaats kunnen doen. Voor die eerste auto heb ik op moto ren gereden. In de jaren '31-'32 heb ik zelfs al grasbaanraces meegedaan. Op het circuit heb ik zelf nooit aan races meegedaan. Wel een keer, in '47, in Leeuwarden. Ik heb ook gevlo gen. Direct na de oorlog in een Piper cup. Ik vloog met luchtreclame, een eigen vinding van me, dat duurde zo'n anderhalf jaar. In '59 heb ik met Rob Slotemaker en Henk van Zalin gen meegedaan aan de Blerictrace. Van centrum Londen naar centrum Parijs. We deden het in 1 uur 1 mi nuut en 29 seconden. We wonnen niet De winende tijd lag ïn de 41 minuten.' Vonken 'In totaal heb ik gedurende al die ja ren 12 circuits in het buitenland ont worpen. Allemaal circuits die de typi sche kenmerken van een wegcircuit hadden. Ook voor Nederland heb ik dat gedaan. We hebben zeven, acht plannen vanaf 1935 ontworpen. Voor de Veluwe (Johanmahoeve), Zeist (De Krakeling)' onder andere. Centraal in Nederland. Beter gesitueerd dan Zandvoort en met minder geluidshin der. De bossen dempen dat geluid. Maar dat is er allemaal niet van geko men. Het is Zandvoort. Als enige in Nederland. Nu weer aangepast aan al le voorschriften. Maar daardoor in mijn ogen er niet direct op vooruitge gaan. Als je nu over de baan rijdt, je ziet die brede stroken van twaalf me ter langs de baan en dan al op vijf meter die vangrails omdat dat zo no dig moest, terwijl ik er bij blijf, dat die afstand beter twaalf meter had kunnen zijn. Men zegt dat nu de wa gens die van de baan raken via de vangrail terug kunnen komen op de baan. Niet met hun neus op de rail vliegen. Maar dat lichte materiaal schuurt dan langs de rail, er komt warmte vrij en wellicht komen er ook vonken. Met twaalf meter ruimte heeft men de mogelijkheid tot corri geren. Omdat de grond is aange stampt. En dan: er zijn nu ook hogere hekken gekomen op bepaalde gedeel ten langs het rechte stuk. Omdat, zei men, het publiek beschermt dient te worden wanneer de brokstukken van een auto die met de rail in aanraking is gekomen over de rail vliegen. En die rail staat er om tenig te kaatsen. Men weet het waarschijnlijk zelf niet.' 'Tot 1 september blijf ik als directeur in functie. Ik zal de komende tijd mijn opvolger ik weet nog niet of ficieel wie dat zal zijn inwerken. Daarna heb ik nog genoeg werk te doen. Als vakjournalist ook. Ik ben aan zijn 591ste autotest bezig bijvoor beeld.' pgsppijp* Rw1 iü 1 i. I liipii Hans Hugenholtz: 'Autosport heeft nog een bepaalde functie' Van onze sportredactie AMSTERDAM Het afgelopen week einde viel op het eiland Man het 101e slachtoffer van de TT aldaar. Het gebeurde tijdens wat de organisa toren noemden de minst gevaarlijke race van de hele week. Het slachtof fer, John Clarke reed op een 250cc machine die gewoon in produktie wordt vervaardigd. Dat was dan ook het enige dat het 'minst gevaarlijk' genoemd kon worden, want Clarke raasde zoals zijn vele collega's over een stratencircuit dat bij snelheden boven de honderd kilometer alleen maar gevaar oplevert. Vreemd is het dan ook niet, dat heel wat topcoureurs het tijdens de wed strijden op Mann af laten weten. Vreemd blijft het echter dat diezelfde coureurs wel starten op niet voldoen de beveiligde andere circuits of op circuits waar de organisatie niet bere kend is op zijn taak en niet weet wat te doen bij ernstige ongelukken. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij de massale valpartij op het traject van Monza, waarbij de Italiaan Passolimi en de Fin Saarinen het leven verloren. Daar kon het gebeuren, dat twee coureurs die om de gevallen rijders heen konden rijden gewoon de strijd vervolgden. Pas kort voor de plaats van het onge luk konden collega's hen erop attent maken dat er even verder een waar slagveld was aangericht. De organisa tie was zover nog niet gekomen. Er moet heel wat gebeuren voor mo torrijders niet van start gaan in de grote races. Aan de circuits zijn vei ligheidseisen gesteld, waaraan dikwijls maar gedeeltelijk is voldaan. Toch krijgt zo'n circuit de goedkeuring van de Internationale Federatie van Mo torcoureurs (FIM). Dat is bijvoor beeld het geval met het circuit Pre- luk (tussen Opatija en Rijeka in Joe goslavië). De veiligheidsmaatregelen voldoen daar nog steeds niet aan de gestelde eisen, maar de organisatoren zeggen ondanks de dreiging van grote renstallen om hun coureurs niet te laten starten dat de Grand Prix gewoon doorgaat. Het circuit Preluk zal nog gekeurd worden door FIM-voorzitter Dieter Braun, maar de organisatie stelde: 'We twijfelen eigenlijk niet aan het doorgaan van de wedstrijden. De FIM stuurt elk jaar een speciale commissie om de circuits op hun veiligheid te testen en de baan bij Opatija heeft ook deze keer weer een vergunning gekregen'. Afgelopen zondag weigerden in Frank rijk een aantal motorrijders op het circuit van Clermont-Ferrand van start te gaan. In een motie opgesteld door een aantal van weigeraars werd onder meer aangevoerd dat er nieuwe veiligheidsmaatregelen getroffen die nen te worden op het circuit. De ren ners gaven er ook blijk van toch wel ernstig geschrokken te zijn van het grote aantal ongelukken dat dit sei zoen al is voorgekomen tijdens race- wedstrijden. Daarbij kwamen vier coureurs en drie toeschouwers om het leven. Op Clermont Ferrand werd door de organisatie fors met boetes gedreigd als de coureurs bij hun weigering zouden blijven. De voorzitter van de Franse motorrijders bond heeft deze week bemiddeld tussen de coureurs en de organisatie. Daarbij stelde de heer Lesueur, dat de coureurs volle dig het recht hebben zich over dit soort zaken uit te spreken. De opge legde boetes werden ingetrokken en geprobeerd gaat daar nu in ieder ge val worden om in overleg met de cou reurs en de organisatoren tot een be tere beveiliging te komen. Start van een formule Ill-race op Zandvoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21