VOL!! Gespreid betalen collegegelden van Blanco volgt vandaag Franco op als premier UW )rs. Bons tot pers: winkel s geen politieke proeftuin bescherm uw huis Sowjet-vliegtuig na kaping neergestort K !n deze krant leggen we elkaar aan banden VADÉMO Kabinet na langdurig beraad: PALLADOX* krant op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Coniramnt ZATERDAG 9 JUNI 1973 54ste jaargang no. 58 STELIJK dagblad voor leiden en omgeving Straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Meer keus in passende ^omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur mooie weer van gisteren zal er wel de oorzaak van [geweest, dat vele mensen besloten de Pinksterdagen ihuis door te brengen. Op de meeste doorgaande i was het gistermiddag vanaf half vijf zeer druk. irming deed zich voor op de autowegen Den Haag ht, RotterdamUtrecht, RotterdamBreda, Weert n een onzer verslaggevers ISTERDAM 'Het winkelbedrijf eft primair een economische doel- lling en niet een politieke of lische doelstelling. Het winkelbe- jf is als zodanig niet tegen maat- lappij veranderingen maar men g niet verlangen dat maatschap- eranderingen van haar uitgaan', t die woorden keerde drs. J. Bons voorzitter van de Raad voor het otwinkelbedrijf en directeur-ge- •aal van de Koninklijke Bijenkorf heer, zich op de gisteren gehou- ledenvergadering van de Vereni- De Nederlandse dagbladpers tegen dc 'maatschappijkri- op het grootwinkelbedrijf als irpost van de welvaartsstaat', heer Bons betoogde dat de kri- op de detailhandel, en met na- het grootwinkelbedrijf, verkeerd ïcht is. De discussie over bepaal- uitgangspurtten en doelstellingen in de samenleving, zo zei hij, moet gevoerd worden in de politieke par tijen, het parlement, de regering; de detailhandel heeft daarbij geen ei gen taak. Dat het winkelbedrijf be trokken wordt bij acties tegen de Angola-koffie en de Outspan-sinaas- appelen, noemde de heer Bons on juist. 'Wil het winkelbedrijf zijn functie goed uitoefenen en daarbij subjec tieve politieke interventies bij de consumenten vermijden, dan dient zij zich in principe slechts te rich-, ten op algemene standp'.intbépalin- gen, welke door middel van parle ment en regering tot stand komen'. WENDING De heer Bons trad op als gastspre ker op de bijeenkomst van de NDP, waarvoor dit jaar bestuursleden van organisaties op het gebied van de tailhandel en grootwinkelbedrijf wa ren uitgenodigd. NDP-voorzitter mr. C. J. Houwert constateerde dat de ontwikkelingen in het dagbladbe drijf in 1972 een wending ten goede hebben genomen, mede dank zij de steun van de overheid. Overigens meende hij dat de achterstand in de economische structuur die het dag bladbedrijf nog niet geheel heeft kunnen inhalen, tot een uiterst waakzaam beleid dwingt. De door de NDP ingestelde prijs voor de dagbladjournalistiek is dit jaar toegekend aan Cas van Houtert (33), redacteur van het Eindhovens Dagblad. Van Houtert won de prijs met zijn verslagen en artikelen over het ditmaal voor jurering in aan merking komende onderwerp: 'Rege ringscrisis en vervroegde t verkiezin gen'. De prijs, een bedrag van 5000 gulden en een legpenning, werd hem gisteren overhandigd door de voorzitter van de jury, de oud-jour nalist mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. lewolkt het midden en zuiden van iet land eerst nog enkele zon- lige perioden, overigens veel H ewolking met later vooral in 1- et noorden van het land wat cgen. Tot overmatig toenemen- e naar west krimpende wind. laximum temperaturen van 15 jraden aan zee tot aan 19 in iet zuidoosten van het land. )e vooruitzichten voor de Pink- terdagen: tijdelijk wat regen if motregen, overigens zonnige lerioden en nog gematigde emperaturen. jilorgen zon op: 04.21 onder: 20.58 maan op: 15.49 onder: 01.16 tvermorgen zon op: 04.20 onder: 20.59 maan op: 17.00 onder: 01.35 ^laand. zon op: 04.20 onder: 21.00 maan op: 18.09 onder: 01.56 (ADVERTENTIE) Zogezegd Je kunt nooit zeggen: dat is nou de ideale stoel. Want jouw billen zijn anders dan de mijne. at raar, tóch Mjist het bij elkaar H. C. Boudri, voorzitter van congrescommissie van ergonomen MAANDAG GEEN KRANT Maandag, Tweede Pinksterdag, zal de krant niet verschijnen en zijn onze kantoren gesloten. (ADVERTENTIE) Recreatie-modelwoning D RUBER (Dr.) zaterdag 9 juni en 2e Pinksterdag van 2-5 u. Makelaardij N#W HOOGEVÉEN. Tel. 05280 - 6425Ö Dat zijn onze land- en zeilwerf- kampen voor christelijke mid delbare scholieren nog niet, al hoewel de prijs resp. 90,- en 160,- is. Vraag daarom snel inlichtingen en/of folder bij: Stichting Signaalkampen tier C.S.B. Postbus 5349 te A'dam Bel maandag 020713956 vanaf 9.00 uur (ADVERTENTIE) VERHUIST U? Of heeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190-22 92-25 80 LELYSTAD: 03200 - 2 16 00 - 2 14 00 >ek uit dc zes afbeeldingen vijf ifoorden door ze in de goede volg- •rdc achter elkaar te plaatsen. Bij Hkaar hebt u deze week dertig woor- flen gevonden. Schrijf ze op een Wiefkaart, richt die aan Dagpuzzel Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Laatste dag van inzending: 13 ini. Drie inzenders maken kans op flertig gulden, hun namen vermelden te volgende week zaterdag op deze Alaats. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren na langdurig beraad de moeilijkheden, die zijn ontstaan over het betalen van het collegegeld, op gelost. Eindhoven en UtrechtDen Bosch. Ook voor de grens posten in het oosten van het land stonden lange rijen bui tenlanders te wachten. Toch verwacht men, dat het buiten lands bezoek dit jaar geen recordhoogten zal bereiken. Op de Nederlandse autowegen bleef het gisteren de hele avond druk. De foto is genomen bij een van de grens posten. Hoewel het niet meer mogelijk is de wet De Brauw, die het betalen van 1.000 gulden voorschrijft, voor de aan vang van het nieuwe studiejaar door een nieuwe wet te vervangen, behoe ven de studenten de 1000 gulden niet op tafel te leggen. Er komt namelijk een nieuw besluit (algemene maatre gel van bestuur), dat een betaling in termijnen mogelijk maakt en tevens de studenten de gelegenheid geeft een studiegeldregeling aan te gaan voor het te betalen bedrag. Men kan dan volstaan met het tekenen van een schuldbekentenis. De verwachting is, dat. wanneer de studenten verplicht zijn de tweede termijn te betalen, de nieuwe college- geldwet, die naar men aanneemt een bijdrage in de studiekosten van 500 voorschrijft, van kracht zal zijn. Aan het betalen van het bedrag van 1.000 komt men dan niet meer toe, omdat dat wettelijk niet meer ver plicht is. Premier Den Uyl zei gisteravond, dat met deze regeling, wat het kabinet be treft de eerste nare erfenis van het vorige kabinet ongedaan is gemaakt. Volgende week vergadert het kabinet- Den Uyl al over een voorontwerp van wet, waarin de nieuwe collegegeldre geling definitief wordt geregeld. Dit voorontwerp wordt naar de vereiste adviesinstanties verstuurd. In de herfst wordt, nadat de adviezen zijn ontvangen, het ontwerp aan de Twee de Kamer voorgelegd. Uit de toelichting van premier Den Uyl bleek, dat men niet meer wil spreken van collegegeld. De nieuwe regeling komt neer op een bijdrage van de studenten in de studiekosten. Maar deze bijdrage wordt meteen ge koppeld aan een studielening. In de nieuwe wet worden ook bepalingen opgenomen voor controle op het beta len van de bijdragen. Ook wordt een regeling getroffen voor degenen, die voor dit lopende studiejaar wel en niet de duizend gulden hebben be taald. De heersende rechtsongelijk heid wordt zo ongedaan gemaakt. Voor het komende studiejaar geldt de regeling, dat bij wijze van overbrug ging voor de te betalen bijdrage een lening kan worden aangegaan. De re geling voor een definitieve studiefi nanciering wordt voor het eerst voor het studiejaar 1974-'75 van kracht. Binnenkort wordt over deze studiefi nanciering een nota bij de Tweede Kamer ingediend. Naast de bijdrage voor de studiekosten blijft een in schrijfgeld van 100 van kracht. De minister-president verzekerde nog, dat het besluit, dat wordt genomen om het collegegeld (de duizend gul den) in termijnen te betalen en deze betaling in termijnen door een wets wijziging te laten achterhalen, zich wel verdraagt met de bestaande wet- De Brauw. Maar wel is over dit pro bleem lang in het kabinet gesproken. Het eerste commentaar van jhr. mr. De Brauw op de door het kabinet ge vonden oplossing was, dat deze juri disch wel betwistbaar is. Dc wet schrijft immers voor, dat men zich pas kan inschrijven wanneer het col legegeld is betaald en dat collegegeld wordt gedefinieerd als een bedrag van 1.000. Binnenland Post gaat zich wapenen5 Gesprek met Marcel 7 Hella Haase over het exa men 11 Buitenland Golda Mcir naar Bonn9 Angolezen in de strijd9 IJsland» vis wordt duur be taald 13 Strauss verwart 13 Kerk MADRID (UPI, Reuter) Generalissimo Francisco Franco heelt gisteren één van zijn vier functies uit handen lieven en admiraa'. Luis Carrero Blanco benoemd om hem op te volgen als premier. Dit is gisteren in een korte verklaring bekend gemaakt. Blanco zal vandaag in Franco's paleis worden beëdigd en moet daarna vol gens de grondwet een nieuw kabinet vormen. De benoeming van de 70-jari- ge admiraal tot premier betekent dat Franco de eerste stap tot zijn terug trekking heeft genomen. Zij is kenne lijk bedoeld om de machtsoverdracht in een post-Franco-periode te verge makkelijken. Franco heeft al eerder bepaald dat prins Juan Carlos de Bourbon uitgeroepen zal worden tot koning, als hij sterft of zich terug trekt. Admiraal Blanco, reeds lange tijd Franco's rechterhand, zal nu de dage lijkse leiding van de regering overne men, tenvijl Franco Spanje's belang rijke beslissingen blijft nemen. In de afgelopen maanden functioneerde Blanco al feitelijk als premier, hoewel (ADVERTENTIE) en verfraai het bovendien i MOSKOU (UPI) Een Russisch passagiersvliegtuig is twee weken geleden in het zuiden van Siberië bij de Chinese grens verongelukt ten gevolge van een poging tot vliegtuigkaping en de daarop volgende schietpartij. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Dit is gisteren in Moskou door Russische en door andere communistische woordvoerders, onafhankelijk van elkaar bekendge maakt. De Sowjet-pers lieeft er geen melding van gemaakt. Het is voor de eerste maal in de luchtvaartgeschiedenis, dat zich een dergelijke ramp afspeelt. Het was het tweede geval van kaping binnen de Sowjet-Unie binnen één maand, waarover melding is gemaakt. Hoeveel inzittenden om liet leven zijn gekomen, is niet bekend gemaakt. Het toestel, een Toepolew-104 kan ongeveer 100 passagiers vervoeren, liet was op weg van Moskou naar Cbita, ten zuiden van het Baikalmeer. Tegen het einde van de vlucht kwam het tot een vuurgevecht. Alle Sowjet-vliegtuigen, die in dc nabijheid van grensgebieden komen, hebben gewapende bewakers aan boord, aldus de zegslieden. Chita ligt ongeveer 320 km van het punt, waar China, de Sowjet-Unie en Mongolië aan elkaar grenzen. Eind april poogde een Rus een vliegtuig te kapen en ermee naar Stockholm te vliegen. Hijzelf en de piloot kwamen daarbij om het leven. Het vliegtuig maakte een veilige landing, aldus de Russische zegslieden. (ADVERTENTIE) de nieuwe muurcoating waarop luchtverontreiniging minder vat heeft Vuilafstotend en kleurecht Verfraait en beschermt Geen onderhoud Voor elk bouwwerk Op elke ondergrond 12 hel dere fris-blijvende kleuren, waaronder spier- 10 jaar garantie. Admiraal Luis Carrero Blanco Franco de kabinetszittingen bleef voorzitten. Verwacht wordt dat Blan co, hoewel hij verantwoording schul dig blijft aan de generaal, een vrijere hand krijgt om te regeren. Franco blijft staatshoofd, opperbevelhebber van de strijdkrachten en hoofd van de 'nationale beweging', Spanje's enige politieke partij. Conservatiever Aangenomen wordt dat Blanco het 18 leden tellende kabinet aanzienlijk zal wijzigen en het een conservatiever stempel zal geven. De aankondiging dat Blanco premier wordt, komt op een ogenblik dat één van de belang rijkste ministers. Gregorio Lopez Bravo (buitenlandse zaken), in het buitenland is. Hij is één van de jonge 'technocraten', die belangrijke kabi- netsposten kregen tijdens een wijzi ging in 1969. De internationaal geö- rienteerde technocraten vergrootten in de afgelopen maanden hun invloed, ten koste van andere aanhangers van het regime, voornamelijk de Falangis- ten en andere conservatieve katholie ke politici. Carrero Blanco zal naar gespecu leerd wordt de invloed van de technocraten in zijn regering terug dringen. Er wordt rekening mee ge houden dat Lopez Bravo en een ande re belangrijke minister Lopez Rodo (voor planning) niet zullen terugke ren in het nieuwe kabinet. Preiitenbijbel valt in proede aarde Kunst De Bouwmeesters17 Dichtkunst 17 Sport Hugenholtz over Zand- voorts circuit 21 Yolendam voorbeeld voor topclubs 23 Economie Doe-bet-zelf is 'in' 27 Radio en tv Strips, feuilleton 6 Recept 6 - Commentaar 7 Diclitbl) en verder Puzzels l» Men schrijft ons 19 Bloem en plant 19 Boekenctalage 19 Dammen en schaken 79 Beurs 25 Actief Waarom Franco juist dit moment heeft uitgekozen voor de gedeeltelijke machtsoverdracht is niet duidelijk. Het is niet aan hem te merken dat hij ruim 30 jaar in z'n eentje Spanje heeft geregeerd. Hij is nog zeer actief. Afgelopen zondag stond hij twee uur achtereen om een militaire parade af te nemen. Vorige week ging hij uit vissen en donderdag woonde hij een stierengevecht bij. Overigens was de keuze van Blanco geen verrassing. Meer dan een jaar wordt reeds gespe culeerd dat Franco het premierschap zal overdragen aan zijn getrouwe rechterhand. In juli van het vorige jaar vaardigde Franco een decreet uit, waarbij Blanco werd benoemd tot in terim-premier bij zijn dood of aftre den. RITA 'Mam, zal over een uurtje het eten klaar hebben, denk ik.' Vraag nadere documentatie Naam: Adres: Plaats:Te zend deze bon, in open ongefrankeerde enveloppe aan: Bouw-Chemie Ziilstra B.V. Machtiging 68, Doorn. Tel 03430- 26 98 1 naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. (ADVERTENTIE) KON IK MAAR OPNIEUW BEGINNEN! Woensdag 13 juni a.s. in de mid dagpauzediensten van de Stichting Alle-Dag-Kerk Amsterdam (Begijn hof: 12.40-13.00 uur en 13.10-13 30 uur) Sipke van der Land Piet van Egmond the Rejoice Singers (combo en koor) vanaf 12.00 uur. IEDEREEN HARTELIJK WELKOM! Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. •Opgegeven door Naam: Adres: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1