Strauss sticht verwarring ngeland dreigt derde 'kabeljauw-oorlog' te verliezen a ~\an de vooravond van het «•^DU-congres in Bonn —fflP/KVARiTET ZATERDAG 9 JUNI 1973 BUITENLAND T15/K13 JSLANDS VIS WORDT DUUR BETAALD r Chris Blankenburgh hd, de meest noordelijk gelegen staat ter wereld en één van [NAVO-partners, voert een verbitterde 'kabeljauw-oorlog' te- ngeland, ook één van onze NAVO-partners. Per 1 september heeft IJsland zijn territoriale wateren uitgebreid van 12 tot mijlen (van 22 tot 95 km) ind en West-Duitsland, de voor rivalen van IJsland bij de op kabeljauw, weigeren te er- dat de staat IJsland voortaan km. buiten de kust, in zee, In tegenstelling tot West- iand heeft Engeland het laten ^Vjien op een openlijke botsing I e IJslanders. Britse vissers zijn [oord in de nu 'verboden' blijven vissen. Steeds agressie- ogingen van de IJslandse kust- hui deze 'illegale' visserij te bestrij- ie £bben ertoe geleid dat de Britse egenu in de IJslandse 50-mijlszo- en jreert. Volgens Londen was dit i ormale maatregel ter bescher- van Britse vissers die 'op volle ragfcor IJslanders worden aangeval- j Bykjavik heeft de viszone eenzij- i in strijd met een vroeger ak- uitgebreid, aldus de Britse re- Britse vissers hebben meer 10 jaar in de IJslandse wateren Van deze visvangst zijn drie e visserhavens Hull, Fleetwood msby afhankelijk. De IJslandse gelen zijn daarom in strijd met litse economische belangen en ^Jtrijdig met het internationale -en aldus Londen. var leet af aan heeft de IJslandse ner ïg elk aanbod om een compro- eling te bereiken getorpedeerd, nd heeft zich bereid verklaard voc vangst in het IJslandse gebied irzolch te beperken. IJsland stelt et een reeks aanvullende eisen g V! )or een oplossing uitblijft, seh kennelijk ook de bedoeling van vik. Want het is het doel van andse regering absolute zeggen- te krijgen over de 50imijlszone am itenlandse concurrenten er de kunnen voorschrijven. {gezindheid Slandse bevolking staat vrijwel eind achter de maatregelen de te viszone af te dwingen en vissers desnoods met geweld l gebied te weren. Voor de IJs- s is het een strijd om het be- en om hun toekomst. I is ongeveer drie maal zo groot jederland, maar telt slechts p' 3 bewoners ongeveer het in- ®jjal van Eindhoven. Ruim een- aardeel van de totale bevolking in de hoofdstad Reykjavik, jart van het IJslandse grondge- 'f woest en onleefbaar. Het be- pit naakte bergen, gletsjers, heet opspuitende geisers, zandvlak- 1 meertjes en in de winter is »ot deel van het land met een [bedekt Het resterende deel van pd is onvruchtbare grond waar- en gras wil groeien en dat geschikt is voor enige veeteelt Slechts één procent van de IJslandse bodem is voor landbouw bruikbaar. Eeuwenlang zijn de IJslanders af stammelingen van Deense en Noorse vikingen daarom gedwongen ge weest zich te richten op de visvangst en de visverkoop. Vis betekent voor de IJslander geld om produkten te kopen die het eigen land niet ople vert. Behalve vis- en zuivelprodukten moet IJsland vrijwel alles uit het bui tenland invoeren. Om de kosten ervan te kunnen betalen moet IJsland vis en visprodukten exporteren zodat thans bijna 85 procent van de totale IJslandse export uit vis- en visproduk ten bestaat. In de jaren na de Tweede Wereldoor log is IJsland er ondanks zijn eenzijdi ge economische structuur in geslaagd 'n welvaartspeil te bereiken dat voor 't Nederlandse niet onderdoet. Zo consu meerde de IJslander in 1970 per hoofd een bedrag van 1520 dollar te gen 1860 door de Nederlander. De welvaart kwam verder tot uitdrukking door de snelle groei van de bevolking, die tussen 1940 en 1970 bijna verdub belde. De welvaart hield verband met het feit dat IJsland in 1944 van Denemar ken onafhankelijk werd, maar was vooral te danken aan de groeiende na oorlogse behoefte aan vis. Met de op brengsten van de visvangst werd een winstgevende visindustrie opgebouwd, die voordelig met electrieiteit van de waterkrachtcentrales draaiende kon worden gehouden. Ongeveer vijftig procent van de vis was kabeljauw, een internationaal populaire vissoort, die gemakkelijk te verwerken is en als verse ris, stokvis, zoute vis en die nu zelfs als vis-sticks op de markt wordt gebracht De IJslanders, die zeer slechte tijden hebben gekend, willen het nu bereik te welvaartspeil niest meer verlaagd zien. Voor de oorlog leidde de bevol king een betrekkelijk karig bestaan, soms kwam hongersnood voor, terwijl het leven werd veronaangenaamd door ziekten als tbc, Engelse ziekte en zelfs lepra. Voortdurend moest er re kening mee worden gehouden dat men op een vulkanisch aktief eiland woonde met een klimaat dat betrekke lijk koud is. Het gevolg was dat tal van IJslanders steeds elders hun bestaan zochten. Door de overblijvers werd hardnekkig geprobeerd zich staande te houden en de eigen identiteit te bewaren. Geïn fecteerd door een wat hoogdravend nationalisme werd alles in het werk gesteld de eigen IJslandse cultuur, de eigen taal en eigen schrijfwijze in stand te houden. De geneugten van de op vis gebaseer 'Vis betekent voor de IJslander geld om produkten te kopen die het eigen land niet oplevert.' de welvaartssamenleving en de gevoe lens van nationale saamhorigheid heeft de jonge IJslanders de laatste dertig jaar op het eiland gehouden. Maar aan het einde van de zestiger ja ren begon er een soort paniek uit te breken toen bleek dat de vis, het goud van IJsland, sterk werd be dreigd. De vis, hoofdzakelijk haring en kabeljauw, bleek minder dik ge zaaid te zijn dan vroeger het geval was. In 1965 werd door de IJslanders jaarlijks nog 763.000 ton haring ge vangen tegen zo'n 100.000 ton in 1968. Dit was niet verklaarbaar uit een sterke toename van de haringvreteude kabeljauw, maar uit de ernstige over- bevissing. Nieuwe vistechnieken had den hun intrede gedaan. Scholen ha ring werden opgespoord met electro- nische peilinstallaties en met gebruik making van verkenningsvliegtuigen en de haring werd massaal door hypermoderne trawlers uit de zee op gehaald. Diepvriestrawlers en fabrieks- schepen verschenen op het toneel, die maanden lang van de éne visgrond naar de andere voeren, de ris ophe- scn, inblikten of invroren om de buit later aan wal af te zetten. De drastische uitdunning van de ha ring was voor een groot deel de schuld van de IJslanders zelf. In 1968 trok de IJslandse regering hier de consequentie uit en vaardigde een ha ringvisverbod uit, dat nog steeds van kracht is. Maar een tweede en veel grotere bedreiging was de sterke afna me van de kabeljauwvangsten. IJs landse en buitenlandse visserij experts kwamen tot de ontdekking dat er in 1971 geen enkele kabeljauw van bo ven de tien jaar oud werd gevangen. Kabeljauw kan 15 tot 17 jaar oud worden. In 1958 bereikte nog 20 pet de tien jaar en in 1948 zelfs 60 pet. Bovendien werd vastgesteld dat de ka beljauw, die zich tussen 1945 en 1949 nog tweemaal per jaar voortplantte in de periode van 1965 tot 1969 maar een keer per jaar meer kuit schoot Het verschijnsel van de overbevissing was niet tot de IJslandse wateren be perkt Bijna overal op de visgronden in de Atlantische Oceaan bleek de ris aan het verdwijnen te zijn. De vis gronden bij West-Groenland, het noordoostelijk poolgebied, bij New Foundland en voor de Noorse kust, traditioneel rijke visgebieden, werden steeds minder winstgevend door de overbevissing en wellicht ook door zeevervuiling. Het gevolg was dat steeds meer buitenlandse vissers hun aandacht gingen vestigen op het IJs landse visgebied. Tot grote bezorgdheid var. IJsland bleek bovendien dat steeds meer lan den hun vloten lange afstandstrawlers fors hadden uitgebreid. Zo had Enge land in 1963 zes trawlers, in 1969 al 31 en in 1972 zelfs 160 trawlers, waar van 37 diepvries- en fabrieksboten. West-Duitsland had zijn vloot in de zelfde periode van 30 tot 51 vergroot Polen was van tien tot 51 trawlers ge stegen. Daar kwam bij dat de Sowjet-Unie, één van de vier grootste visserijlan- den ter wereld met de grootste Euro pese visvloot, de viserij in het noor delijke deel van de Atlantische Oceaan elk jaar weer uitbreidde. Internationaal recht Door de overbevissing, maar meer nog door de snelle toename van het aantal concurrenten voor de kust heeft IJsland besloten het stuk zee, dat zijn 'brandkast* is, voor buiten standers dicht te gooien. Bij het bepa len van zijn 50-mijlszone heeft IJsland een serie sterke troefkaarten in han den. Zo wijst de in 1971 aan de macht gekomen linkse coalitieregering erop dat geen enkel land met het internati onale recht in de hand uitbreiding van de territoriale wateren kan ver bieden. Er bestaat geen internationale rechtsregel, die bepaalt hoe breed de nationale zeestrook mag zijn. Op de Volkenbondconferentie van 1930 in Den Haag is door een meer derheid een 3-mijlszone vastgesteld. Op de Geneefse conferenties van 1958 en 1960 is een 12-mijlszone voorge schreven. Maar slechts 87 kustlanden houden zich hieraan, terwijl zo'n der tigtal landen deze bepaling aan zijn laars lapt. Zes landen: Argentinië, Bra zilië, Ecuador, El Salvador, Panama en Uruguay hebben een 200-mijlszone. In dia en Pakistan hebben een zone van 112 mijn. Sri Lanka (Ceylon) heeft 106 mijl, Ghana 100 mijl, Marokko 70 mijl en Noord-Vietnam 20 km. Chili, Noord-Korea, Nicaragua en Peru ver bieden buitenlandse visvangst binnen een 200-mijlszone. En zelfs Frankrijk nam vorig jaar een wet aan waarmee de viszone van Frans Guyana tot 80 mijl werd verbreed. De chaos, die op het gebied van de territoriale wateren bestaat was dan ook de aanleiding tot het organiseren van een nieuwe conferentie over het recht van de zee, die volgend jaar in het Chileense Santiago wordt gehou den. Ook het Britse verwijt dat Reykjavik het in 1961 gesloten verdrag met En geland voor het vaststellen van de 12- mijlszone heeft geschonden is fel be streden. IJsland heeft voldaan aan de afspraak dat Londen zes maanden voor een nieuwe uitbreiding wordt gewaarschuwd. Ook de weigering van IJsland vorig jaar augustus voor het Internationale Hof in Den Haag te verschijnen is op basis van het Brits- IJslandse akkoord geen verdragsschen ding geweest, zo heeft zelfs het Britse dagblad The Guardian in een op 21 mei gepubliceerd commentaar erkend. Bovendien beroept IJsland zich erop dat het internationale recht sinds 1958 drastisch aan het veranderen is. Werd vroeger een zo klein mogelijke kuststrook wenselijk geacht, nu groeit de opvatting dat een kuststaat zeggen schap behoort te hebben over onder zees gebied, dat de natuurlijke voort zetting is van het land zelf, met alles erop, eronder en erin. Zo wijst IJsland op de Geneefse con ventie van 1958 over het 'continentale plat'. Op basis hiervan hebben België, Denemarken, Engeland, Noorwegen, Nederland en West-Duitsland vrijwel de gehele Noordzeebodem tot ver bui ten de normale territoriale wateren verdeeld om ruzie over delfstoffen fo lie en aardgas) op de Noordzeebodem te voorkomen. En op 18 december 1972 nam de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties met 102 te gen 0 stemmen en 22 onthoudingen een resolutie aan, waarin staat dat de staten permanente zeggenschap heb ben over alle natuurlijke hulpbron nen op het land binnen hun nationale grenzen, maar ook over die in de zee bodem, in de bodem eronder 'en in de wateren erboven'. Waarnemers verwachten dat deze ver schuiving in de opvattingen zijn neerslag zal vinden in nieuwe regels, die bij de komende zeeconferentie van Santiago worden opgesteld. Er wordt tevens naar voren gebracht dat landen met een speciale geografische en eco nomische positie landen die bv. van de visvangst afhankelijk zijn recht hebben op speciale privileges wat betreft hun territoriale wateren. Daarmee is het Brits-LJslandse con flict teruggebracht tot een louter ge vecht om economische belangen. IJs land kan zich verzekerd weten van de sympathie van een groot aantal kust landen uit de Derde Wereld, die een steeds zwaarder gewicht in de schaal legt bij de vaststelling van het inter nationale recht. Waarom maakt IJsland dan zo'n haast met het afdwingen van zijn 50-mijlszo ne? De verklaring ervoor is vooral het aan de macht komen van een nieuwe, linkse regering in Reyjarik in 1971, waarin minister van visserij Ludrik Josefsson prominent lid van de communistische Arbeidersbond een toonaangevende rol speelt Daarnaast de acute dreiging dat steeds meer kapers op de IJslandse kust zullen verschijnen, waardoor her stelwerkzaamheden aan de visstand ongedaan worden gemaakt. Dit alles wordt overheerst door het verlangen van de IJslanders hun welvaartsbron definitief veilig te stellen. NAVO Hoewel de IJslandse regering al in 1971 heeft verklaard uiterlijk in 1975 de met Amerikanen bemande NAVO- basis in Keflavik te ontmantelen, heeft Reykjavik opnieuw deze basis als pressiemiddel gebruikt Van Kefla vik, op 45 km. ten zuidwesten van Reykjavik, houdt de NAVO de vanuit Moermansk opererende Russische ma rineschepen in de gaten en registreert ze. Het NAVO-middel is echter nu veel minder gewichtig geworden. In de af gelopen 25 jaar, de periode van de Koude Oorlog, heeft Engeland door deze IJslandse dreigementen twee eer dere 'kabeljauw-oorlogen' verloren. In 1952 moest Londen de 4-mijlszone aanvaarden en in 1961, na een fel con flict van drie jaar, de 12-mijlszone. Nog steeds wordt het visserijconflict door de NAVO-partners en ook door Engeland als een lastig en bescha mend probleem ervaren. IJsland heeft geen leger, luchtmacht of marine en manifesteert zich behendig als de zwakkere. Vooral door de nieuwste argumenten van IJsland ziet het er naar uit dat Engeland ook de derde 'kabeljauw- twist' gaat verliezen. f p Westduitse christen-democraten maken zich op om dinsdag 11 de Beetliovenhal in Bonn op een speciaal uitgeschreven partij- 3 0o|ngres een nieuwe voorzitter van de CDU te kiezen. Zij willen Me|el een eind maken aan de ernstige impasse, die in de partij is 2 Ontstaan door het onverwachte bedankje van Rainer Candidus krzel. lat nieuwe voorzitter zal vermoede- Helmut Kohl zijn, de premier i de deelstaat Rijnland-Palts die lusver de enige kandidaat voor voorzitterschap van de CDU is. ook de problemen van de CDU osbaar zijn, moet worden afge- cht. Het verzet tegen een veel gressiever koers is onder leiding de voorzitter van de CDU in de 'lstaat Hessen, Alfred Dregger. genomen. De toekomst van de U staat nog steeds op het spel. 'reesd wordt dat Franz Josef iuss als voorzitter van de onaf- P ikelijk optredende CSU (de Bel le zusterpartij van de CDU) er t de hulp van Dregger opnieuw zal slagen, zijn stempel te druk- op het beleid van de Westduitse isten-democraten. Terwijl Kohl kondigt dat de politiek van de U zich uitsluitend op het feit et baseren, dat hét Basisverdrag ,llai t de Duitse Democratische Repu- jfgjek (DDR) na aanvaarding door meerderheid in het parlement t meer ongedaan kan worden ge- akt, probeert Strauss nog steeds middelen aan te wenden om het 'rke rermijdelijke tegen te houden. irlsruhe aandringen van Strauss heeft de isten-democratische regering van deelstaat Beieren nl. het Federa- Hooggerechtshof (Bundesverfas- d gsgericht) in Karlsruhe om een spraak gevraagd over naar haar deel grondwettelijke bezwaren te- definitieve ondertekening van Basisverdrag met de DDR. Een mg om het Hof te laten uitspre- dat president Gustav Heine- in de ratificatiewet niet mag on- tekenen, zolang de beslissing van rechters niet bekend is, leed deze Pk al schipbreuk. En er lijkt re- om aan te nemen, dat ook de spraak van het Hof over de ndwettelijke toelaatbaarheid van Basisverdrag in het nadeel van P Beierse aanklagers zal uitvallen, 'h is er veel verwarring gezaaid. De uitspraak van het Hof wordt niet vóór 31 juli verwacht. Tot die tijd blijft de mogelijkheid bestaan dat de acht rechters, die de beslissing moeten nemen, tot de bevinding ko men, dat het verdrag op het punt van 'het gebod tot hereniging van Duitsland' in strijd met de grondwet is. In dat geval zou de Bondsrepu bliek opnieuw met de DDR moeten onderhandelen om door het Hof aangegeven grondwettelijke bezwa ren weg te nemen. Er zou ernstige schade toegebracht worden aan de nog alles behalve hartelijke betrek kingen met de DDR. Kleinste risico Met de snelle ondertekening van de bij het Basisverdrag behorende ratificatiewet en de wet betreffende het aanvragen van het lidmaatschap van de Verenigde Naties heeft presi dent Heinemann voor het kleinste risico gekozen. Verder uitstel zou niet alleen een ongunstige uitwer king hebben gehad op de relatie tus sen de beide Duitse staten, maar ook op de besprekingen tussen Oost en Westeuropese landen in Helsinki en Wenen over Europese veilig heidszaken. Bovendien zou de toetre ding van de Bondsrepubliek (DDR) tot de Verenigde Naties tot volgend jaar moeten wachten. Om de schade zoveel mogelijk te be perken (nadat het interduitse ge sprek over concretisering van het Basisverdrag door de DDR-delegatie werd afgebroken) reisde Herbert Wehner, de sociaal-democratische fractievoorzitter in de Bondsdag, in het diepste geheim naar Oost-Berlijn om de Oostduitse partijleider Erich Honecker in een gesprek onder vier ogen gerust te stellen. Later voegde zich Wolfgang Mischnick bij hen, de liberale fractievoorzitter in de Bondsdag, die een bezoek aan zijn zieke moeder in Dresden (DDR) had gebracht. Er is in Bonn nogal wat te doen geweest over deze reis van Wehner, vanwege de onnodige en ongewenste geheimhouding. Zelfs de linksliberale Frankfurter Rundschau Franz-Joseph Strauss: zware dwarsligger vond het een slechte beurt. Intussen is het vrij zeker dat de stemverhouding onder de acht rech ters van het Hof in Karlsruhe op 31 juli 4:4 zal zijn. In dat geval zijn de bezwaren van Beieren afgewezen. De 4:4 verhouding wordt verwacht om dat van vier rechters bekend is dat zij met de regeringspartijen (SPD en FDP) sympathiseren en van de andere vier weet men dat zij banden met de oppositie onderhouden. Dit laatste betekent niet, dat een meer derheidsbeslissing tegen de Beierse bezwaren uitgesloten is. De rechters nemen geen zuiver juridische beslis sing. Zij moeten ook het beleid van de regering in Bonn in het kader waarvan het Basisverdrag werd op gesteld in hun overwegingen be trekken. Overigens heeft het beroep van de Beierse staat cp de Westduitse grondwet (tegen het van kracht worden waarvan dé CSU zich op 8 mei 1949 heeft verzet door tegen te stemmen) ook een schaduw gewor pen over het resultaat van het be zoek, dat de Russische partijleider Leonid Breznjew vorige maand aan kanselier Willy Brandt heeft ge- door Jaap den Boef bracht. Met dit bezoek werd een nieuw hoofdstuk geschreven in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek. Voor de Duitsers was de tweede wereldoor log nu ook werkelijk geëindigd, zo werd gezegd. Er werden zaken ge daan zij het minder omvangrijk dan Breznjew had gewild en op krachtig aandringen werd een ge meenschappelijke verklaring over de positie van West-Berlijn afgelegd. Leugen-detector In Bonn gaat men er ondanks de op het oog weinigzeggende tekst van de verklaring van uit, dat 1. Breznjew heeft toegegeven dat er concrete moeilijkheden zijn met be trekking tot het Berlijnse probleem, 2. dat hij zich bereid heeft ver klaard te helpen, deze moeilijkheden uit de weg te ruimen, 3. dat Berlijn als 'leugen-detector' blijft fungeren wat het entspanningsoffensief van Moskou betreft en 4. dat de regering in Bonn zich voortaan rechtstreeks tot de Sowjet-Unie kan wenden als de DDR het op 3 september 1971 ge-, sloten viermogendhedenverdrag over Berlijn niet wil naleven. Van groot belang vindt men voorts dat voor het eeret een Russisch-Westduitse verklaring over de positie van West- Berlijn is afgelegd. Niettemin heeft de door Strauss af gedwongen stap van de Beierse rege ring tegen ratificatie van het Basis- verrag veel weggenomen van het voor Bonn gunstige effect van het bezoek van Breznjew. En dat terwijl men zelfs in de Beierse CSU niet eens gelukkig is met het beroep op het Hof in Karlsruhe. Velen denken aan de Landdagverkiezingen die dit jaar nog in Beieren gehouden moe ten worden. Zij vrezen dat de CSU stemmen zal verliezen als de uit spraak van de rechters in het voor deel van de regering in Bonn uit valt. 'Positief' Strauss verkondigt echter dat de stap van Beieren in elk geval in het belang van 'Duitsland' zal werken. Bij nietigverklaring van het Basis verdrag wordt naar zijn mening een positieve bijdrage geleverd die kan leiden tct ontspanning in de politie ke discussie in de Bondsrepubliek. Bij afwijzing van de Beierse bezwa ren zal de uitvoerige motivering van de rechters voor de regering in Bonn een 'bindend voorschrift' zijn, aldus Strauss. In dat geval gaat hij er tevens van uit dat hij kanselier Brandt een dienst heeft bewezen door omomstotelijk te laten vaststel len, dat het Basisverdrag niet in strijd met de grondwet is. Een belangrijke bijzonderheid is dat de CDU, die wel politieke bezwaren tegen het Basisverdrag te berde heeft gebracht, maar zelfs in de Bondsraad niet van haar meerder heid gebruik kon maken omdat Ba- den-Wlirttemberg weigerde tegen te stemmen, zich in feite van de Beier se stap in Karlsruhe heeft afgekeerd door bij monde van de nieuwe fractievoorzitter in de Bondsdag, Karl Carstens nadrukkelijk te verklaren, geen grondwettelijke be zwaren te hebben tegen het Basis verdrag. Hierover is het laatste woord echter nog niet gesproken, want Strauss is er de man niet naar om de raad van Helmut Kohl op te volgen dat de CDU zich bij het feit van de aanvaarding van het Basis verdrag moet neerleggen. Solidariteit Als Kohl CDU-voorzitter wordt zal hij het zeker niet gemakkelijker krijgen dan zijn voorganger Barzel althans als hij probeert zichzelf te blijven. In de CDU bevinden zich nogal wat mensen, die wel wat voe len voor de politieke opvattingen van Strauss. Onder hen is ook Al fred Dregger, die zich gedraagt als leider van de rechtervleugel van de CDU. Van hem is de onthullende uitspraak afkomstig dat 'meisjes en de oppositie één ding gemeen heb ben: hun reputatie bestaat uit neen zeggen en niet al te vlug ja zeggen'. Dregger, die zelf ook graag voorzit ter van de CDU wil worden maar de kat uit de boom kijkt, zal samen met Strauss felle tegenstand bieden als de CDU gaat proberen om 'soli dariteit te betrachten met de zwak ken en benadeelden in de maat schappij' (Kohl). Kandidaat Helmut Kohl door Strauss al eens afgeschilderd als een 'pantoffel-politicus' wil als voor zitter van de CDU een integrerende rol spelen. Hij wil niet als zijn voorganger Barzel de problemen onder de tafel vegen, maar voor voorwaarden zorgen die het mcge lijk maken, tegenstellingen uit te praten, zonder dat er een vriènd-vij- and-relatie ontstaat. Tenslotte moet gestemd worden en geldt de wil van de meerderheid (die niet altijd ge lijk heeft). Kohl vindt principes be langrijker dan program-onderdelen, met name het principe van de soli dariteit in de politiek. Sociale vrij heid vordert naar zijn mening een hoge mate van solidariteit met het zwakke element in de samenleving. In deze richting moeten de maat schappelijke veranderingen worden ontwikkeld. Verleden De tijd zal leren, of Kohl er in zal slagen, zijn goede voornemens in praktijk te brengen. Leiders van de linkervleugel van de CDU als Hans Katzer en Norbert Blllm hebben niet veel vertrouwen in hem. Kohl liet in 1971 op de CDU-partijdag in Düsseldorf te elfder ure een door hem zelf opgesteld voorstel betref fende het medebeslissingsrecht in de ondernemingen vallen. Hij gaf zijn stem aan een slap compromisvoor stel, dat met een 7:5 verhouding de overheersende positie van de kapi taal-eigenaars handhaafde. Openlijk heeft men Kohl in de afgelopen we ken er van beschuldigd dat hij bang is, de steun van Dregger en Strauss te verliezen als in een later stadium ook de kandidatuur voor het kanse lierschap aan de orde komt Katzer heeft gewaarschuwd niet op nieuw een oplossing te zoeken in een wisseling van personen: 'Alleen met radicale vernieuwingen en met een opening naar het politieke mid den in de Bondsrepubliek' kan de CDU naar zijn mening nog eens de meerderheid in de Bondsdag verove ren. Bltlm voegde er aan toe, dat de tijd van de 'taktische spelletjes' defi nitief voorbij is. Hij sprak zelfs van een 'conceptionele radeloosheid bij de CDU, die naar zijn mening alleen maar naar links kan, 'want rechts is het bos'. En in vakbondskringen is voor het eerst de vraag actueel ge worden, of christelijke werknemers wel in de CDU kunnen blijven, als geen duidelijke veranderingen zicht baar worden. Rivalen Kohl blijft van oordeel, dat men eerst christen-democraat en pas op de tweede plaats lid van een vak bond de 'Junge Union' of een mid denstandsvereniging is. Hij vindt het echter niet vanzelfsprekend dat christenen op de CDU stemmen. Dat geldt volgens hem niet alleen voor vakbondsleden, maar ook voor de vrouwen die de Unie het langst trouw zijn gebleven. 'Zelfs de rooms-katholieke academici staan niet meer als één man achter ons', aldus Kohl, in wiens deelstaat Rijn land-Palts de CDU nog een krachti ge positie inneemt Vriend en vijand zijn het er over eens dat Kohl, die de kunst verstaat zich steeds met de juiste medewerkers te omringen, de beste 'provincie-bestuurder' is. Of Kohl nog met rivalen te maken krijgt zal wellicht pas op het partij congres blijken. Verrassingen zijn niet uitgesloten. Gerhard Stolten- berg, premier van de deelstaat Slees- wijk-Holstein (die Kohl steun heeft toegezegd) zal niet voor de eer be danken, als hem het voorzitterschap wordt aangeboden. Richard von Weiszëcker, de vroegere voorzitter van de Kirchentag van de Evangeli sche Kirche, is de favoriet van de linkervleugel, maar zal vermoedelijk te weinig aanhangers vinden onder de congresgangers. De 'oudere staatsman' Gerhard Schröder moet na zijn nederlaag bij de verkiezing van een nieuwe fractievoorzitter niet meer tot de kanshebbers wor den gerekend. Barzel Voor Rainer Candidus Barzel, de man die vorige maand zowel voor het fractieleiderschap als voor het voorzitterschap van de CDU bedank te, na in november al als kanseliers kandidaat te zijn verslagen, is het vongres in Bonn een ard gelag. Als de geruchten worden bevestigd, dat enkele mensen werden 'bewerkt' om te voorkomen dat Barzel in april vorig jaar kanselier zou worden via een 'constructieve motie van wan trouwen' tegen kanselier Brandt, heeft hij alle reden om zich tekort gedaan te voelen. Maar gedane za ken nemen geen keer, ook als bewe zen wordt dat er 'verraad' ln het spel is geweest. Uitgespeeld is Barzel nog niet Hij probeert waarschijnlijk via de pro gressieve jongeren op wat langere termijn terug te komen. De ontroon- de Barzel houdt weer redevoeringen en verklaart zijn gehoor, waarom hij dat doet: 'Misschien verwondert het u dat ik die toch van alles heeft moeten meemaken, u tot politiek engagement oproep. Maar of men er de buik vol van heeft of niet, dat is niet het belangrijkste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13