jrij baan voor omstreden Metrolijn in Amsterdam H \ella Haasse had zelfwèl een voldoende gehaald I Vervolgingsbeleid justitie is lang niet overal gelijk Fries toneelstuk over Vlaamse Uilenspiegel igen niet te moeilijk' schil van acht stemmen na lang nachtelijk debat Minister: geen reden voor sluiting circuit HE s-lawine voor groot verworpen NOS heeft nieuw bestuur 'n Onbekend boek van GODFRIED BOMANS ontdekt Rijbewijs wordt op sommige plaatsen veel eerder ingenomen dan elders Rovers maakten ƒ350.000 buit Orgelmuziek in het Stedelijk Kamerlingh Onnes' keramiek En dan nog.... personalia WARTET ZATERDAG 9 JUNI 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K11 2 onderwijsredactie IhAAG De schrijfster Haasse vindt bij de vragen j) het haxo-examen gesteld j bij een door haarzelf reven artikel niet te moei- ieilijkheid zit 'm niet in het of in de daarover gestelde maar in het feit dat er op en daarbuiten zo weinig over rjkenis van het kunstenaar- wordt gepraat, zegt zij. Hella i heeft gisteren de omstreden l voor het eerst onder ogen gehad en tot haar vreugde geconsta teerd dat zij zelf wel een voldoende gehad zou hebben. 'Zo verschrikke lijk moeilijk vond ik het niet', zegt ze. 'Het probleem is alleen dat der gelijke onderwerpen op school niet zo in de belangstelling staan'. De schrijfster is het niet eens met de suggestie van het Kamerlid Wilbers (D'66) en staatssecretaris Veerman (onderwijs) dat het goed zou zijn, wanneer de examenvragen van tevo ren werden voorgelegd aan de au teurs. 'Iedereen mag met het ge schrevene doen wat hij wil. Als het eenmaal in druk is verschenen, mag ieder er de vragen over stellen die Hella Haasse hij wil en het interpreteren zoals hem goeddunkt'. Met dat commentaar blijft Hella Haasse in de lijn van het citaat dat zij als motto aan haar boek 'Leeste kens' (waaruit het stuk is ontleend) meegaf. Dat citaat van Holbrcok Jackson luidt: 'When a reader is re ading he is trying to understand hemself, and whatever the author may have meant the eader will transmute it into his own meaning'. Hetgeen erop neer komt dat de lezer alleen te maken heeft met de tekst zoals die voor hem ligt en verder geen boodschap heeft aan de bedoe ling van de auteur voor zover die niet uit de tekst blijkt. Hella Haasse vraagt zich wel af of het niet correct zou zijn even aan de auteur te vragen, of hij of zij nog achter de door hem geschreven beschouwing staat. Bij een gedicht of een stuk proza is dat niet nodig, maar bij een beschouwing kan het van belang zijn te weten of de schrijver inmiddels niet van stand punt veranderd is. In dit geval, zegt Hella Haasse, sta ik nog wel achter de tekst die ik twintig jaar geleden voor het (inmiddels opgeheven) tijdschrift 'Ruimte' schreef. Jan Roelfs /an riodi RDAM Wie over een vijf op het metrostation hoofdstedelijke Centraal |een 'enkeltje'-C.S.-Water- koopt, zal zich nauwe- tliseren, dat er in 1973 ;e, hete metronacht' in ;aal nodig is geweest, om mogelijk te maken. Het itterlijk en figuurlijk voor iden 'Bijlmerlijn' te da- ijdag in de vroege mor- toen de vertegenwoordi- h de burgerij de uiteenlo- isies over het al dan niet ;n van de miljoenenlijn ef inventariseerde en :met acht stemmen meer- i het metro-licht op groen kwestie van groen of lor de voltooiing van de en vermoedelijk laat- stadsspoorlijn voor Am- was toen ongeveer veer- heb-r aan de orde geweest. iere eer- stemmen vóór en achttien te- de raad tijdens een turbulen- akkoord met het voorstel n W. om de ten dele onder lijn overeenkomstig het door van publieke werken aange- aject te gaan voltooien. Dat daartoe besloot na de langste ing, die zich in zijn geschie- eft voorgedaan, was kenmer- or de controversen, die de an een stadsspoor in het alge die van de Bijlmerstad naar raai Station in het bijzonder, opgeroepen. sinds mensenheugenis zo, dat j een geliefkoosd discussiepunt LO sinds de raad in 1968 het lesluit nam om een metronet eggen, is er in de stad een ;e 'metrofilosofie' opgebloeid, dat de raad in twee duidelij- n uiteenviel, heeft vele oor- a de eerste plaats blijkt, dat i, ook al zijn die in een re- leden genomen, in een zich irdoende ontwikkeling niet al- id kunnen houden. Doer die ding ontstaan nieuwe inzich- gemeenteraad is grotendeels d en verjongd en bij dit al- de afweging van de bestrij- groeiende stedelijke zorgen, nders van de metrobouw ver iet stadsbestuur een 'hobby' te Een metro zou er ondanks al- of meer uit prestige-overwe- moeten komen, er zou star uden worden aan een een rokken lijn. We merken daar- at het de eerlijke overtuiging huidige college èn van het ollege is geweest, dat Amster- baat zal zijn met een stads- i dat niet alléén vanwege het Sde groeiende Bijlmerstad tks honderdduizend inwoners als een aanhangsel mag wor- -^chouwd. Een argument voor uw van de Bijlmerlijn was die bijdraagt tot bestendiging "irking van de levensvatbaar- de binnenstad en dat zij het jn werkverkeer dient. Tevens irwogen dat er reële moge van een relatie met de Schip bij het RAI-station) was. [der Lammers, aanvoerder van po-minnaars in zijn partij. Nn stadsspoorlijn nodig voor ffloderende stad'. Voorstanders 1 hugrmeester Samkalden aan J'd zien de metro mede als jjel van een regionaal openbaar isnet (een snelle verbinding Ppmerend werd herhaaldelijk |d). De metro zou mede ten «staan van de Amsterdammers. T» - veelal noodgedwongen J de stadsgrenzen vestigen, fier vervoer deel uitmaken van jpn-werkverkeer, jffcl werd de economische- en de situatie in het geding ge- Afgezien van de forse o ver- Jng van de metro-begroting, die als fout werd erkend en de T duidelijke inbreng en samen- I van de Nederlandse Spot nve- /ecs het gemeentebestuur de r'"g. ven-at in een groot deel I zestien moties 'beter ten Ifkeerd, dan ten hele gedwaald' l'uut van de hand. P de pleidooien van B. en W. drie wethouders (Lammers Het eerste metro-treinstel op de proefbaan in de Bijlmer. (stadsontwikkeling), Brautigam (ver keer) en Sinnige (financiën goed debuut), deelnamen, met Samkalden als metro-mentor par excellence, werd bovendien zwaar getild aan de adhe sie, die de N.S. aan de Amsterdamse operatie verleent. De burgerij uit het Nieuwmarktge- bied, dat zijn wijk door de verdere aanleg van Waterlooplein naar de Nieuwmarkt en daarna door de Lasta- ge meent te zien ontluisterd, heeft de beslissing om door te gaan allerminst in dank afgenomen. Luide protesten, gezang en gejoel begeleidden de eind stemming. Een deel van de bevolking roerde zich. omdat ze meent, dat de besluitvorming, hoewel op democrati sche wijze, irreëel was. Er werd vanuit de raad andermaal ge vraagd om verlegging van het tracé, via de Geldersekade. Het was bekend, dat B. en W. daar onder geen beding aan wilden, omdat een dergelijke tra cé-wijziging niet alleen jaren aan HILVERSUM De NOS heeft sinds gisteren voor een periode van vier jaar een nieuw bestuur. Tevens is de samenstelling van de raad van beheer (het dagelijks bestuur) vastgesteld en zijn de portefeuilles verdeeld. De raad van beheer van de NOS is thans als volgt samengesteld: Voorzitter E. A. Schüttenhelm (algemene zaken), Drs. Ch. E. van der Ploeg (economische zaken), K. de Wilde (personeels- en sociale zaken), mr. A. M. M. van den Nos (technische zaken), drs. M. Dijk stra (regionale zaken), mr. W. J. A. Wagenaar (progrqmmazaken radio) en mr. C. A. Steketee (programmaza ken televisie). De heer Dijkstra treedt tevens op als secretaris, (ADVERTENTIE) Godfried Bomans heeft 'n bock geschreven dat vrijwel onbekend is gebleven, 't Verscheen in 1950 en ging over het klooster waar zijn broer Arnold was ingetreden en waar enkele jaren geleden 'n deel van de ont roerende gesprekken uit het tv-programnia 'Bomans in triplo' werd uitgezonden. De titel van het nu heruitgegeven bock: TRAPPISTENLEVEN. Hen hommage van Godfried Romans aan 'n sobere gemeenschap, gekenschetst door de strengheid van haar leefregels, beschreven met grote sympathie en milde humor. Voor 12.90 bij elke bockhandel voorbereiding zou vergen, maar ook al werd dit niet in deze bewoor dingen gezegd als 'een lachertje' tegenover het rijk kon worden geïn terpreteerd. Overigens werd het voor stel tot rehabilitatie van de Nieuw markt, waarbij Jordaan-ervaringen worden ingebracht, aanvaard. Geld in de grond Er speelde nog een ónder belangrijk argument. Men heeft sinds de bouw van de Bijlmerlijn in Oost begon, mil joenen in de grond gestopt, maar óók bovengronds in het Bijlmergebied aangewend. Een lijn alléén tot aan het Waterlooplein met het toekom stige-nieuwe stadhuis, maar wanneer? zou weinig zin hebben. Voorstanders betogen: we hebben mil joenen in de grond gestopt om straks miljoenen mensen service te bieden. Het gaat hier om gemeenschapsgel den. De tegenstanders redeneren in omgekeerde richting: nog méér ge meenschapsgeld weggooien? Nuchtere geesten beweren: Je kunt het min of meer halverwege voltooide werk niet stopzetten. Het alternatief van alléén vrije banen voor tram en bus, verdere terugdringing van de auto uit de bin nenstad, werd eenzijdig geacht. Men zal het een doen en het ander me trobouw niet moeten nalaten. Een illustratie van de tegenstand: me tro-oppositieleider drs. Pais (VVD) riep: 'De mogelijkheden voor welzijn en welvaart worden voor de komende jaren gefrustreerd.' De uitkomsten van de herbegroting van de aanlegkosten van de oostlijn, (overschrijding met niet minder dan 410 miljoen gulden, waarvan 225 mil joen als gevolg van prijsstijgingen) waren uiteraard een heet hangijzer in het debat. Het rijk heeft begrip voor de prijsstijgingen, maar zal, meende men in de raad, ten aanzien van de andere tegenvaller soepelheid moeten betrachten. Daarop wordt vertrouwd, wellicht met een lonk naar dc Am sterdamse politici, die nu deel uitma ken van de regering Mastbos-moties Al deze metro-facetten speelden mee in de lawine aan moti«s. die aan de lopende band ingediend werden en voor een groot deel déraillement van de metro beoogden. Er was een voor stel van D'66-er W. Wessels om het metro-net tot 'agglomeratiespoor' om te bouwen (verworpen), een voorstel van de Kabouters om de aanleg van de oostlijn lie staken en een tramstel sel op vrije baan naar de Bijlmer aan te leggen (verworpen). Voorts een motie van de PSP en D'66, waarin het beleid van B. en W. ('Wij, niet PW, zijn verantwoordelijk,' aldus Samkal den) ten scherpste af te keuren (weg gestemd). Dan was er de motie van de mede stander van Lammers, het PvdA- raadslid De Cloe, behelzende de voor dracht tot afbouw te volgen (aangeno men). De VVD noemde deze motie het 'toppunt van overbodigheid!' Via deze motie werden B. en W. gesteund om de onderhandelingen met het rijk over een hogere bijdrage met kracht voort te zetten en onderhandelingen aan te gaan met de NS over studie in take aanpassing van de lijn in een re gionaal vervoersstelsel. De steun van de gehele raad kreeg ;en motie van D'66 waarin er bij het stadsbestuur oo wordt aangedrongen dat de ver snelde aanleg van de vrije tram- en busbanen geen geweld wordt aange daan. Het laatste voorstel in de reeks, van PvdA-fractievoorzitter Van den Bergh, werd afgestemd, hoewel daarin werd gepleit voor afbouw van de oostlijn naar het CS en zo spoedig mogelijk doortrekking naar Amsterdam Noord. De meerderheid van de raad was het niet eens met het tweede deel van de motie, waarin werd voorgesteld dat bij het overleg met het rijk en de NS over de verbinding met Noord, behal ve het thans geldende tracé door de Nieuwmarktbuurt, óók een eventuele tracering rechtstreeks naar Noord, via de Geldersekade te betrekken en daar over studies te verrichten. Vierhonderdmiljoen Het ging uiteindelijk in deze metro- nacht om het fiat voor het aanvullen de krediet van 410 miljoen gulden voor de voltooiing, dat een beslissen de meerderheid kreeg. Vóór het kredietvoorstel stemden de KVP, CHU, ARP, CPN, de meerder heid van de PvdA, twee van de drie fractieleden van D'66 en de bejaarden vertegenwoordiger Dom. Tégen stem den de VVD, de Kabouters, de PSP, vier leden van de PvdA, Mosterd (be jaardengroepering) en een lid van D'66. Na afloop waren er gelukwensen èn verguizing voor Lammers, die zelf nog altijd de eenvoudigste vorm van openbaar vervoer prefereert: hij fietst. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wat de vervolgingsfase betreft is ongerust heid over de Nederlandse strafrechtspleging gerechtvaardigd. Dit concludeert mr. H Franken, rechter aan de arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam, in zijn proefschrift 'Vervol gingsbeleid', waarop hij gisteren aan de Universiteit van Am sterdam promoveerde lot doctor in de rechtsgeleerdheid. Pro motor was prof. mr. Ch. J. Enschedé. Met behulp van mathematisch-sta- tistische methoden ging de heer Franken na welke maatstaven de officieren van justitie aanleggen bij de beslissing of een zaak moet worden vervolgd of geseponeerd, met andere woorden al of niet aan de rechter moet worden voorge legd. Hij heeft daarvoor gezocht naar een strafbaar feit, dat over het hele land betrekkelijk vaak voorkomt en waarbij niet te grote plaatselijk bepaalde verschillen in oordeel zouden mogen worden ver wacht. Het rijden onder invloed beantwoordde aan die eisen. De heer Franken toonde op zeven punten een verschillend vervol gingsbeleid tussen de diverse ar rondissementsparketten aan. Opval lende conclusies zijn: het feit dat een verdachte tot het vrouwelijk geslacht behoorde, verhoogde de kans op een beslis sing tot seponeren; het feit, dat de verdachte tot het lagere beroepsniveau behoorde, verhoogde daarentegen de kans op een beslissing tot vervolgen; het feit, dat de verdachte tot de hoogste inkomenscategorie behoor de, verhoogde bij de redelijk'sterk te bewijzen zaken de kans op een beslissing tot seponeren en bij de zeer sterk bewijsbare zaken de kans op een beslissing tot vervol gen. Bij de zeer sterk bewijsbare zaken droeg het feit, dat de ver dachte behoorde tot de laagste in komenscategorie bij tot een beslis sing tot seponeren. De heer Franken stelt in zijn proefschrift ook dat invordering van het rijbewijs in Haarlem, Den Haag. Dordrecht, Maastricht, Zwol le en Leeuwarden regel was, ter wijl invordering in Roermond, Den Bosch, Almelo en Zutphen be trekkelijk weinig plaatsvond. In Haarlem, Den Haag en Leeuwar den was de beslissing over het in vorderen geconcentreerd bij het openbaar ministerie; in andere par ketten bleek deze beslissing meer aan de politie-autoriteiten te zijn overgelaten. Nog een interessante gevolgtrek king: auto's werden in Leeuwar den. Dordrecht, Breda en Haarlem veelvuldig in beslag genomen, ter wijl dat in Den Bosch en Gronin gen weinig, of nooit gebeurde. DOSSIERS Het materiaal, waarvan de heer Franken voor zijn onderzoek ge bruik maakte, bestond uit dossiers van zaken, waarvan in 1964 proces verbaal werd opgemaakt. Alle gese poneerde zaken uit dat jaar wer den bij het onderzoek betrokken: 462 gevallen. Van de 3102 vervolg de zaken werd een steekproef ge nomen: van deze categorie werden 522 zaken verwerkt. In zijn proefschrift stelt de heer Franken vast dat er in Nederland ongerustheid bestaat over het func tioneren van de strafrechtspleging. 'Zowel in de journalistieke pers als in vakbladen wordt kritiek geuit op dc taakvervulling van de justitië le organen. Die kritiek richt zich vooral op de straftoemeting door de rechtbanken. Men twijfelt of daarbij gelijkheid wordt betracht.' De vraag of deze kritiek gerecht vaardigd is, vindt de heer Franken niet gemakkelijk te beantwoorden omdat de verschillen het gevolg kunnen zijn van: het feit dat de zaken die aan de rechter ter berechting worden voorgelegd verschillen te zien ge ven; het feit, dat de rechters de ge gevens verschillend waarderen. In zijn studie richtte hij zich op deze tweede oorzaak en onderzocht daarbij de beslissingen, die in de vervolgingsfase werden genomen. De heer Franken ontwikkelde te vens een onderzoeksmodel, dat vol gens hem ook in de toekomst bruikbaar kan zijn voor onder meer het bevorderen van een meer uniform vervolgingsbeleid. C~3 DEN HAAG DEN HAAG Minis ter Westerterp van verkeer en water staat vindt verkeerstechnische bezwa ren alleen geen afdoende reden om het circuit in Zandvoort te sluiten. De bewindsman heeft dit meegedeeld aan de commissie voor milieuhygiëne in de tweede kamer. Wanneer er een nieuw circuit zou worden aangelegd zou hij echtr de voorkeur aan een an dere plaats geven. De minister is het eens met de opvatting van het actieco mité tegen de voortzetting van circuit Zandvoort, dat de wegen in en rond Zandvcort tijdens de races zeer zwaar belast worden en dat uitbreiding van het bestaande wegennet een ernstige aantasting van het natuurgebied zou betekenen. AMSTERDAM Bij de overval op de Amsterdamse juwelier H. Schipper, waarover we gisteren berichtten, blijit voor 360.000 gulden (inkoopwaarde) aan juwelen te zijn geroofd. Hoofdin specteur G. J. Toorenaar van de Am sterdamse recherche zei gisteren dat de verkoopwaarde (in de winkel) ze ker 750.000 gulden is. Van de daders ontbreekt elk spoor. BRUSSEL De Belgische rijkswacht heeft twee Nederlanders aangehouden die, voorzien van valse paspoorten, een tussenlanding maakten op het Brusselse vliegveld Zaventem. Ze wa ren van Genève op weg naar Barcelo na. Het zijn dc 33-jarige A. F. de G. en diens neef, de 26-jarige J. N. Bei den zouden betrokken geweest aijn bij een overval op een warenhuis in Velsen. De G. zou bovendien een overval op een postauto (op 10 april in Amstelveen) hebben gepleegd. De bekende Vlaamse Tijl Uilen spiegel is de hoofdfiguur in een gedeeltelijk Fries-talig, gedeelte lijk Nederlandstalig toneelstuk dat binnenkort in het openlucht theater te Bergum wordt ge speeld. De heer E. Posthuma heeft dit stuk bewerkt naar de roman die Charles de Coster ruim een eeuw geleden over Ui lenspiegel schreef. De Coster greep terug op oude volks verhalen over de Vlaam'Se Tijl, maar gaf de grappenmaker tevens het symbool mee van de vrije geest en de nationale idee die in de 16de eeuw in opstand kwam tegen de Spaanse dwin gelandij. Het Friese stuk heet dan ook Tijl Uilenspiegel, Folksspul oer macht en frijheit (volksspel over macht en vrijheid). Het heeft hier en daar een actueel accentje en er komt zelfs een stukje recente film in voor. Vijftig medewerkers, waarvan ruim dertig spelers en speelsters, zijn bezig met de voorbereiding van het stuk waarvan op vrijdag 15 juni de premiè re zal worden gegeven. De regie wordt door de heer Godert van den Berg, toneeladviseur voor Friesland, gevoerd in samenwerking met de schrijver. Veel werk wordt besteed aan de entourage. De kleding van de spelers en speelsters (afkomstig uit Leeuwarden en oostelijk Friesland) wordt met eigen kracht verzorgd. De toneelbouw zal dit jaar anders zijn dan gewoonlijk, omdat het toneel in het openluchttheater twee vleugels krijgt. Een deel van het publiek zal daardoor aan drie kanten door het to neel omgeven worden. In Bergum ver wacht men een grote publieke belang stelling voor dit spel. In de beide voorgaande jaren werd geëxperimen teerd met stukken zonder geschreven tekst; ze werden door de spelers zelf gemaakt, en ze waren vrijwel hele maal afhankelijk van improvisatie. Hoewel de spelers er zelf veel plezier aan beleefden, kwam dat bij het pu bliek niet zo best over. Tijl Uilenspie gel waarin weer wordt uitgegaan van een geschreven tekst, maar waarin het experiment ook wel terdege haar plaats heeft zal na de première nog worden gespeeld op 16, 22 en 23 juni. AMSTERDAM Sinds het begin van deze maand heeft een groot mecha nisch orgel zijn vaste bestemming ge kregen in de aula vqn het Stedelijk Museum. Het orgel, dat eigendom is van de Uitgeverij De Bezige Bij en dat sindsdien de toepasselijke naam 'The Busy Drone' heeft gekregen, werd in 1965 door Karei Beunis en Alexander Verberne gevonden in de orgelfabriek van Bursens te Hoboken. Zij hebben het in een technisch per fecte staat gebracht en ook het reper toire werd door hen verzorgd en uit gebreid. Het is geschilderd in twee kleuren naar een ontwerp van Peter Struycken. 'The Busy Drone' werd in 1924 ge bouwd door de N.V. Werkhuizen Th. Mortier te Antwerpen en is een zoge naamd dansorgel zoals die voor de tweede Wereldoorlog dikwijls in Bel gische café's te vinden waren. Door de opkomst van de bioscoop is de be langstelling voor deze orgels sterk te ruggelopen. De meeste werden vernie tigd en veel exemplaren zijn naar de Verenigde Staten verhuisd. 'The Busy Drone' is veel groter, 6.30 m lang en 3.35 m hoog, dan het gewo ne Nederlandse draaiorgel en heeft ook veel meer technische mogelijkhe den. Het repertoire is uniek. Naast dans- en amusementsmuziek uit de ja ren twintig kunnen ook composities uit de baroktijd en van moderne com ponisten ten gehore worden gebracht. Vanaf 20 juni worden op iedere maandag-, woensdag-, en donderdaga vond om 20.30 uur concerten gegeven. Die uitvoeringen duren ongeveer drie kwartier en zijn gratis toegankelijk voor museumbezoekers. Op elke van deze drie avonden zijn er verschillende programma's die dan de volgende weken herhaald worden. Er is een klassiek gedeelte (Bach, Mo zart, Balbastre, Haydn en Beethoven), een modern gedeelte (Breuker, Men gelberg, Andriessen en Van Bergeijk) en een gedeelte met dansmuziek. ROTTERDAM De kunstenaar Harm Hendrick Kamerlingh Onnes werd begin van dit jaar tachtig. Ter gelegenheid daarvan een fijne ten toonstelling van zijn keramische werk, nog tot 8 juli, in het Rotter damse Museum Boymans-Van Beunin- Tot zijn veertigste beoefende Kamer lingh Onnes uitsluitend de schil derkunst. Met pottenbakken, waarin hij zulke uitzonderlijke resultaten be reikt heeft, begon hij pas in 1933 toen hij al veertig was. Zijn oom, Tutein Nolthenius vroeg hem om medewer king bij een onderzoek naar de for mules van oude glazuren uit het Oos ten en Midden-Oosten, vooral van de Perzen en Egyptenaren. Dit betekende het begin van de activiteiten die in veertig jaar een uitgebreid keramisch oeuvre opleverde. Kamerlingh Onnes kruidt sindsdien zijn bezigheden met schilderen en te kenen met de vervaardiging van figu ren, potten en tegels. In de figuren en decoraties valt hetzelfde vermogen tot observeren en vertolken op als in de geschilderde taferelen. 'Ik rust er van uit. Het is zo'n totaal ander werk dan schilderen', aldus de kunstenaar. Bij het samenstellen van de tentoon stelling verleende Kamerlingh Onnes zijn medewerking door het geven van informaties en het ter beschikking stellen van zijn 'keramisch geheugen'. Dat bestaat uit vier schriften waarin hij vanaf het prille begin door middel van schetsjes, formules en opmerkin gen noteerde wat en hoe hij het deed. De expositie wordt begeleid door een rijk geïllustreerde folder en een inlei ding door J. W. N. van Achterberg. Na Rotterdam is dit werk van 14 juli tot 28 augustus ook nog te zien in het Gemeentemuseum Arnhem. Grafiek en objecten van o.a. Alan Jones, Jim Dine, Alan Davie, Richard Hamilton, en Jean Dubuffet zijn, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Engelse kunstuitgeverij 'Editi ons Alecto', tot 9 juli in het Gemeen temuseum Arnhem te 2ien. In het Prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum zijn tot 30 juli aquarellen te zien van o.a. Jan Weissenbruch J. H. Weissenbruch, Charles Rochussen, A. Schelfhout, J. Bosboom en J. B. Jongkind. De tentoonstelling van grafiek, tekeningen en beelden van Kathe Kollwitz, die georganiseerd werd door de 'Deutscher Kunstrad im Institut fllr Auslandbeziehungen' is nu van het Rijksmuseum Twenthe Enschede verhuisd naar het Gemeentemuseum Roermond en blijft daar tot 2 juli. Rectificatie Jubileumtientje In ons bericht (in de krant van gisteren) over de jubi leumtientjes die door de rijksmunt aangemaakt worden was sprake van het jubileum van koningin Wilhelmi- na. Dit had, zoals dc lezer wel begre pen zal hebben, moeten zijn: het jubi- leum van koningin Juliana. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: J. van Egmond (R. U. Leiden), T. B. Vree (K. U. Nijmrgen). Benoemingen: Benoemd tot gewoon hoogleraar in de archeologie van Wes- t-Azië: M. N. van Loon Universiteit van Amsterdam). Benoemd tot ge woon hoogleraar in de civiele bouw kunde aan de T. H. Delft: F. Hafer- land. Benoemd tot gewoon hoogleraar in de automatisering aan de T. H. Delft: J. H. van den Hende. Benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan de T. H. Delft: C. W. J. van Koppen. Benoemd tot gewoon hoogleraar in de missiologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht: dr. J. M. van der Linde, thans gewoon lector en bijzonder hoogleraar. Benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer der voedings middelen aan de rijksuniversiteit te Utrecht: prof. dr. D. A. A. Mossel. Bordje met vijf visjes, 1953

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11