[sraël ontvangt Brandt plechtig l/an loonstrijd naar maatschappijhervorming LUCIANO LAMA. Chileense oppositie chorst 2 ministers Nixons comité had geen tijd om alle giften aan te pakken 4 Britse Conservatieven zijn nu ongekend populair IRA gebruikte knapen als schild FDP-er geeft poging tot omkoping toe tOW/KiWARTET VRUDAG 8 JUKI 1973 BUITENLAND T7/X9 y liet Duitse volkslied overstemmen 3RUZALEM (Reuter, AP, UPI, DPA) Bondskanselier Willy Brandt, de rste Westduitse regeringsleider die een officieel bezoek aan Israël brengt, gisteren in een vliegtuig van de Luftwaffe op het vliegveld Lod aange- imen. werd volgens het gebruikelijke itocol met de klanken van het jstduitse volkslied begroet dezelfde iziek als van het vroegere Deutsch- id, Deutschland über alles, or veel Israëlische joden zou de aan- i van Brandt's vliegtuig en het ■rklinken van het gehate lied een ite emotionele schok hebben be- end. Er waren daarom slechts zo'n zigho iderd mensen op het zwaar be ukte vliegveld getuige van Brandt's komst. Over het algemeen heeft Is- de Westduitse gast een warm en tmj welkom bereid. Buiten het «veld stonden enkele tientallen nonstranten, die riepen 'Wij kun- niet vergeven. Wij kunnen niet geten.' Om de naar schatting 1.000 dn Israël overlevenden uit de itse vernietingskampen te ontzien, rd het Westduitse volkslied in de uitgezonden tv-reportage door dere klanken overstemd. Zelfs de de ;bure ectificatie vergissing werd gisteren op deze na de foto van koning Gustaf olf van Zweden verwisseld voor die koning Olaf van Noorwegen. demonstranten leden van de recht- ste Betar-jongerenorganisatie de den water bij de wijn. Ze verklaarden wel respect te hebben voor de mens Brandt, maar niet voor diens vader land. Nog nooit heeft de Israëlische re gering voor een buitenlandse bezoeker zulke strenge veiligheidsmaatregelen georganiseerd als voor Brandt. Welkomstwoord Premier Golda Meir zei dn haar wel komstwoord, dat Willy Brandt in Is raël geacht wordt vanwege zijn rol in het verzet tegen de nazi's tijdens de donkerste dagen voor de mensheid, in het bijzonder voor het joodse volk'. Brandt's vijfdaagse bezoek 'zal van het grootste belang zijn bij het uit bouwen van de betrekkingen tussen onze volkeren', zei ze. Brandt antwoordde: 'We kunnen niet ongedaan maken, wat gebeurd is. De som van al het lijden kan niet door het bewustzijn van onze volkeren weggewist worden. De samenwerking tussen onze staten zal gekenmerkt worden door de historische en morele achtergrond van onze ervaringen.' Daarna werd Brandt per helikopter naar Jeruzalem overgevlogen. Vanuit LNTIAGO (Reuter) De Ghileense kamer van afgevaardigden «ft woensdagnacht twee ministers geschorst. Het zijn Sergio Bitar an mijnbouw) en Luis Figueroa (van arbeid). Volgens de oppo- ie hadden de ministers 'in strijd met de wet gehandeld'. het hefschroefvliegtuig nam hij plaats in een gesloten auto, die hem, van vo ren en achteren begeleid door jeeps met machinegeweren, ïamigs andere demonstranten voerde naar Yad Was- hem, het monument dat de staat Israël gewijd heeft aan de joodse slachtof fers van de tweede wereldoorlog. Een aantal demonstranten riep 'Joodse zeep zal niet vergeten worden, een re ferentie aan het feit dat de nazi's van de vergaste joden vaak zeep maakten. Brandt werd in het museum van Yad Washem rondgeleid, waar de gruwelij ke afbeeldingen van de massa-vernieti ging hangen. Hij zei nauwelijks een woord. En onder de klagelijke tonen van een viool werd hij vervolgens naar het monument gebracht, een gro te zaal van sombere basaltblokken waar op de vloer de namen van de Duitse concentratiekampen zijn ge grift. Een meisjeskoor zong de psalm 'Uit de diepten riep ik om U, o Heer'. Daarna werd Ezechiel hoofdstuk 38 ge reciteerd. Toen zei hij tot mij, men senzoon, deze beenderen zijn het hele Huis Israëls.' Brandt stapte naar voren en legde op het monument, waar de eeuwige vlam voor de omgekomenen brandt, een krans van rozen. En nadat hij meer dan een minuut stilte had be tracht, sprak hij in het Duits de on vergankelijke woorden van psalm 103: 'Barmhartig en genadig is de Heer lankmoedig en groot van goedertie renheid. De bondskanselier stond roerloos en met verstrengelde handen toen een koorzanger in bedsmantel aanhief: 'Laat de Heer indachtig zijn de zielen van onze broeders, de kinde ren Israëlsde zielen van de zes mil joen, die ter dood werden gebracht. vermoord, verstikt en levend begra ven.' Premier Heath LONDEN (AP, UPI) Ondanks het sex-schan- daal, waardoor twee prominente leden van do Britse regering van het toneel verdwenen, Is de Conservatieve regering van premier Edward Heath populairder dan ooit Uit de resultaten van een, in opdracht van The Times en de Indepen dent Television News uitgevoerde, opiniepeiling blijkt dat de Conservatieven voor het eerst in twee jaar een voorsprong hebben op de oppone rende Labour Partij. De Conservatieven kregen steun van 39 pet. van de ondervraagden, tegen 37 pet voor Labour. Van de ondervraagden zei 35 pet. dat premier Heath zijn taak goed vervul de, terwijl 42 pet. van mening was dat Harold Wilson het goed deed als oppositieleider. Bij een in mei gehouden opiniepeiling bleek dat Labour nog aan de leiding was met 41 tegen 34 pet. Het is voor de eerste keer sinds vier jaar dat meer dan de helft van de ondervraagden in een opinie-onderzoek zich als sympathisant voor Heath heeft gemanifesteerd. In mei verklaarde slechts 39 pet. van de toen ondervraagden dat Heath zijn taak goed vervulde. De Labour-partij heeft gisteren herhaald dat zij de 25 grootse Britse industrieën zal nationalise ren, als ze weer aan do macht komt. Dit ondanks de verwoede tegenstand van Labour-leider Ha rold Wilson, die zich niet met een strak nationa lisatie-programma aan de kiezers wil presente ren. Het partijprogram van Labour, waarin dit staat vermeldt de te nationaliseren ondernemingen niet met name. Tot de industriële reuzen in En geland behoren British Petroleum, Shell Tran sport Trading, Imperial Chemical Industries, Marks Spencer, General Electric, Imperial To bacco en British-American Tobacca. Volgens het partijprogram zullen ook alle dok- werven en alle scheeps- en vliegtuigindustrieën onder staatscontrole worden gebracht, alsmede de olie- en aardgaslagen in de Noordzee. Boven dien belooft het programma meer controle op de banken de effeotenbeurs, de pharmaceutische in dustrie en de multinationale ondernemingen. Wilson zei gisteren opnieuw dat hij volstrekt te gen dit nationalisatie-programma is en dat de meerderheid van zijn schaduwkabinet hem in de ze steunt Het partij congres moet in oktober uit eindelijk over het programma beslissen. Gesprek klacht was afkomstig van de arbei- s van de grote kopermijn 'El Te- die al 48 dagen in staking zijn. e mijn is één van de ondernemin- i, die de Chileense regering van de 1st Salvador Allende heeft genati- aliseerd. n de schorsing van Bitar, een link democraat en van Figueroa, een omunist, waren wilde tonelen in de ner voorafgegaan. Afgevaardigden links en rechts scholden elkaar X en bekogelden elkaar met asbak- en glazen. Voor de stemming ver heten de afgevaardigden van de rege- 1811 iringspartijen die in de minderheid ajn de zaal, onder het roepen van i'Chila ja, Yankees nee'. de senaat het besluit van de ka ler ondersteunt, moeten de twee mi nisters verdwijnen. Het was de 15-de maal, dat het congres een dergelijke maatregel nam tegen leden van de re- gering-Allende, die nu twee en een half jaar aan het bewind is. In het mijnconflict heeft de regering intussen een succes behaald. 'Arbei ders van de kopermijn in Chuquica- mata, de grootste ter wereld, besloten in een geheime stemming niet te sta ken. Bij 'El Teniente', de op één na grootste kopermijn van Chili, verwier pen de stakingsleiders echter een be middelingsvoorstel van de autoritei ten. In Chuquicamata en bij El Te niente', die al 48 dagen in staking zijn. kwart van het Chileense koper gewon nen. Dit komt neer op ongeveer 80 procent van de inkomsten, die Chili krijgt uit zijn export. Onmiddellijk na deze ceremonie ver trok Brandt naar Jeruzalem, waar hij 90 minuten met Golda Meir sprak. Waarover werd gesproken, is niet be kend gemaakt. Maar Brandt had al eerder laten weten dat de Westduitse regering zich in haar Midden Oosten- politiek niet uitsluitend door het ver leden kan laten leiden, maar onpartij dig in de Israëlisch-Arabische crisis wil zijn. Hij herinnerde tijdens een staatsbanket gisteravond eraan dat een nieuwe zelfbewuste generatie in West-Duitsland is ontstaan, die niet aan de nazi-verschrikkingen herinnerd wil worden en haar leven niet door een muur van vrees en haat wil laten verpesten. Een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek tussen Brandt en Golda Meir zal ongetwij feld over de Israëlische banden met de EEG gaan. WASHINGTON (UPI, Reuter) Nixons verkiezingscomité was op een gegeven moment zo druk met het ophalen van contante bijdragen, dat er geen tijd over bleef kleine bedragen van 100.000 dollar in te zamelen. Dit heeft Hugh Sloan, oud-penning- meester van het comité, gisteren voor de commissie van onderzoek in Watergate verklaard. De geldlawine deed zich voor in april 1972, vlak voor een wet van kracht werd dat de herkomst van alle schen kingen openbaar gemaakt moest wor den. In die periode werd 20 miljoen dollar opgehaald. 'Iedereen, die kon reizen' kreeg opdracht geld op te ha len, vertelde Sloan op de tweede dag van zijn getuigenis. De grootste be dragen werden het eerst opgehaald. 'Op een gegeven ogenblik'vonden we het niet de moeite waard een bijdrage van 100.000 dollar op te halen, temeer daar die zich helemaal in Mexico be vond', aldus de getuige. De hoorzittingen van de commissie- Ervin werden gisteren voortgezet, on danks de bezwaren van Watergate-aan- klager Cox, die naar de rechter is ge lopen om directe tv-reportages te ver bieden, als Jeb Magruder, tweede man van Nixons comité en John Dean, oud- raadgever van de president, worden verhoord. Vandaag zal de zaak in be handeling komen, maar senator Ervin heeft reeds verklaard dat de rechter geen zeggenschap heeft over een se naatscommissie. MEINEED Een tweede getuige, Lloyd Porter, verklaarde dat hij meineed had ge pleegd in het proces tegen de zeven Watergate-inbrekers. Jeb Magruder had hem gevraagd twee maal te lie gen, maar hij had het slechts één keer gedaan. Hij had verteld dat een bedrag van 100.000 dollar bedoeld was voor het infiltreren van radicale groe pen, terwijl het geld in wezen was be stemd voor de zogenaamde 'vuile truc jes' van saboteur Gordon Liddy. Over de grootte van bepaalde betalingen had hij echter niet willen liegen, hoe wel Magruder dat ook gevraagd had. Andere ontwikkelingen in de affaire- Watertage: Nixon maakte zich verleden jaar alleen maar zorgen over Watergate, omdat het zijn herverkiezing kon schaden en hij heeft niet eerder om een volledig onderzoek gevraagd dan op 22 maart van dit jaar, zo heeft oud-medewerker Bob Haldeman onder ede verklaard. Toen de verkiezingen voorbij waren, drong Nixon erop aan dat de zaak snel 'opgelost' moest wor den, zodat het zijn tweede ambtster mijn niet zou besmetten. Hij ontken de dat bevolen was de zaak in de doofpot te 6toppen. GEHEIM PLAN De New York Times heeft enkele documenten afgedrukt van een plan inzake de bmnenlandse veiligheid, waarin Nixon in 1970 zijn goedkeu ring hechtte, hoewel hij gewaar schuwd was dat bepaalde facetten on dubbelzinnig onwettig waren. Nixon heeft in een verklaring al eerder het bestaan van het plan erkend, maar te vens verklaard dat het nooit werd uit gevoerd. Volgens het plan zouden be staande beperkingen op braak en in braak worden ingeheven en volgens de pers zijn bepaalde delen van het plan wel uitgevoerd. President Nixon heeft gisteren een nieuwe chef voor de FBI (federa le recherche) voorgedragen. Het is Olarence Kelley, hoofd van de politie in Kansas City. Hij is volgens Nixon 'de beste man in het land voor deze functie'. Kelley maakte een einde aan de corruptie in Kansas City en streed met succes tegen de misdaad. Daarte genover was hij de verantwoordelijke FBI-man in Memphis, toen de FBI werd verweten niet genoeg te doen om de bungemrechtenstrijders in Missis sippi te beschermen. Ook kreeg hij kritiek te horen toen bij de rellen na de moord op King zes negers in zijn stad door zijn politiecorps werden doodgeschoten. AFTREDEN Senator J. William Fulbright heeft verklaard dat Nixon en Agnew moeten aftreden, 'tenzij de president iets kan doen om het vertrouwen in zijn regering te herstellen'. Hij deed zijn voorstel niet 'om nog grotere on enigheid te scheppen maar juist om 'ons een kans te geven de eenheid te herstellen'. BELFAST (UPI) Sluipschutters van het Ierse Republikeinse Leger (I- RA) hebben gisteren schoolgaande kinderen als dekking gebruikt bij de beschieting van een Britse legerpa trouille. Dit heeft een legerwoord- voerder meegedeeld. Moeders hebben in Noord-Ierland 'pa trouilles' in het leven geroepen om hun kinderen van en naar school te begeleiden, nadat vorige week een vier-jarig jongetje door sluipschutters werd doodgeschoten toen hij in de vuurlinie kwam. De extremistische Provisionele vleu gel van de IRA heeft gisteren een op roep verworpen van een invloedrijke katholieke burger-organisatie, die de IRA gevraagd had haar te ontmoeten en over vrede te praten. nterview met Italiaanse vakbondsleider Lama: eni, )e Italiaanse vakbeweging die in de afgelopen jaren een politieke factor van letekenis is geworden door haar grote invloed op het regeringsbeleid, is zich ,at' hans bewust van de grote verantwoordelijkheid die zij heeft, vergeleken met e™ log maar enkele jaren geleden. ien. Pe hebben nu met veel groter pro- ien te maken, in het bijzonder op terrein van de nationale economie n in het algemeen wat de sociale ructuur van het land betreft. Onze I^Bgemene strategie is, de maatschappij in de diepte te transformeren', zo ieën ertelde mij Luciano Lama, de in- loedrij'ke secretaris-generaal van de phai lachtige communiistisch-socialistische papi akbond CGIL. Deze werkt in federa- i-het ef verband heel nauw samen met de mer^hrjsten-democratische bond CISL en e sociaal-democratische en republi- ïinse zusterorganisatie UIL. n het grote hoofdkwartier van de rIL aan de Corso d'Italia in Rome ik met hem, kort voordat hij inleidend verslag zou uitbrengen eD(jan het Uitvoerende bureau van de ifleratie van de drie bonden. Daarin Jou hij de relatie uiteenzetten tussen strategie van sociale hervorm in- ien en de salarissen van het overheids- ersoneel, een onderwerp, dat nog i 'innenskamers moest blijven. ten rer§eleken Enrico Berlinguer, de afé jg^terïs-generaal van de grote cora- qjjI lunistische partij (PCI) van wie be- peerd wordt dat hij vrijwel niet glim- pcht, bleek Lama een vriendelijk jj oan te zijn ondanks het feit dat •ij door een zorgvuldige woordkeus gereserveerd leek. fdai Herzet 'Uciano Lama Is iemand, waarmee de taliaanse ondernemers en de regering n Rome terdege rekening houden, (iettemin tracht de regeringsploeg ran premier Giulio Andreotti zich zo ^Jang mogelijk te verzetten tegen de ■^lervormingen die de vakbeweging geb 'oodzakelijk acht. Wat dit laatste be seft zei Lama: Aa wat u noemt het hete einde van 1969' kwamen er onder de centrum linkse regering van Emilio Colombo [een echte hervormingen. Wel werd 55-2 Q 1970 een wet op de woningbouw 'anvaard. De beantwoordde als [evolg van talrijke amendemen ten niet meer aan het akkoord tussen da|l£ regering en vakbonden. Later nam de regering Andreotti weer enkele maat regelen, die de werkingssfeer van de wet nog verder beperkten. Er kwa men verbeteringen, maar geen hervor mingen'. Het hete einde van 1969 was een peri ode, waarin de vakbonden zich nog lieten provoceren door het gedrag van linkse (en ook wel rechtse) extremis ten. 'De linkse buitenparlementaire groe pen organiseerden de bezetting van fa brieken en riepen wilde stakingen uit. De vakbonden namen pas later de lei ding in handen als zij zagen, dat de acties van uiterst links rucces hadden. Daardoor is er veel wrijving ontstaan tussen de arbeiders en de CGIL. Ook de PCI, die zich tegen stakingen en bedrijfsbezettingen verzette had heel wat kritiek te verduren', aldus de me ning van dr. Enzo Mingione van het Sociologisch Instituut van de Staatsu niversiteit van Milaan, over wiens op vattingen ik zaterdag jl. al schreef. Contrasten Lama reageerde bijzonder terughou dend op mijn vraag, hoe hij er in ge slaagd was, vernieuwing van de ar beidscontracten te krijgen en de rege- ning-Andreotti tot het doen van gro te concessies te bewegen. Hij zei: 'Als vakbonden moesten we alle krachten inzetten in een langdurige strijd, in het bijzonder door de me taalarbeiders. Maar in het algemeen hebben we ervaren, dat vrijwel ieder een bereid was mee te doen. De arbei ders volgden de 'officiële lijn'. Het was inderdaad een grote tegenvaller voor de regering, maar premier An dreotti was bereid veel tegenslagen te accepteren om aan de macht te kun nen blijven.' Op mijn vraag of de verworvenheden van najaar 1969 als gevolg van de spoedig daarna ingezette inflatie niet voor een belangrijk deel werden uit gehold en of het verlies van tiental len miljoenen man-uren niet een te zware belasting was voor de toch al danig verzwakte Italiaanse economie, antwoordde Lama: 'Er was een gedeeltelijke compensatie door het 'roltrap-effect' (de aanpas sing van de lonen aan de prijsstijgin gen jdb) en door nieuwe contrac ten. We zitten echter met een graad van inflatie, die groter is dan in 1969- 1970, met een toenemende uitholling van de koopkracht. In zekere zin is het juist, dat het enorme verlies een man-uren een te zware belasting voor de economie was. De belangrijkste vraag is evenwel, wie verantwoorde lijk was voor de lange duur van het arbeidsconflict. Zelfs Giovanni Agnel li, president van de Fiat-fabrieken zegt nu dat het mogelijk had moeten zijn, de contracten te ondertekenen met een verlies aan man-uren, dat de helft kleiner zou zijn geweest'. Parasieten Van Agnelli is bekend, dat hij al en kele jaren de overtuiging heeft dat er heel wat in de Italiaanse samenleving moet veranderen. Hij heeft zich open lijk gekeerd tegen de 'parasieten' in die maatschappij: kleine beschermde groepen en het enorme staatsapparaat, waarin nog steeds voor 'gunstelingen' plaatsen worden gecreëerd, waar hele maal geen behoefte aan bestaat. Ag nelli kan natuurlijk tegenover de vak bondsleiders gemakkelijk de verlichte werkgever spelen: zijn Fiat-fabrieken kunnen wel wat stootjes hebben, maar de middelgrote en kleine onder nemingen kunnen de enorme aderla tingen niet langer verdragen. De vernieuwing van arbeidscontracten moet niet meer gezien worden als een traumatische gebeurtenis, waar men telkens weer tegen opziet. Is zij een institutioneel onderdeel van het gehe le economische proces geworden? La ma: 'Inderdaad. In een land met een plu ralistische structuur is het vernieu wen van contracten een confrontatie tussen twee partijen met uiteenlopen de belangen. Het punt is of deze con frontatie tot een crisis moet leiden Luciano Lama vanwege de onredelijkheid van één van beide partijen: de werkgevers' Van de druk die de vakbeweging uit oefende op de regeringen waarvan wel gezegd wordt dat zij ontoelaatbaar was, hebben politieke partijen ge bruik gemaakt om de positie van het centrum-rechts bevind van premier Andreotti te ondermijnen. Lama: 'Dat kan wel. De oppositie maakt van alle gebeurtenissen gebruik om de re gering weg te krijgen. Voor de CGIL is alleen van belang, dat de oppositie tegen de regering wordt gevoerd door de arbeidersbeweging als geheel en niet alleen door dat deel er van, dat met de oppositiepartijen verbonden is. De positie van de vakbeweging is niet afhankelijk van de politieke partijen'. Spanningen De dramatische gebeurtenissen tijdens de arbeidsconflicten van het afgelopen jaar hebben binnen de CISL, die haar leden zoekt onder de christen-demo craten, tot grote spanningen geleid. Als gevolg daarvan is er onverwacht een eind gekomen aan de verwezenlij king van het plan van de drie ge noemde bonden, én grote arbeids- beweging te vormen. Hoe staan de kansen nu? Lama: 'Ons plan kan inderdaad nog niet worden uitgevoerd. Het proces is ech ter niet stilgezet door het bestaan van een federatie van de drie bonden. De congressen van de drie organisaties, die dit jaar worden gehouden, zullen de ontwikkelingen ongetwijfeld ver snellen. Eén van de belangrijkste punten van discussie met de andere bonden is: het bereiken van overeen stemming over de politiek op middel lange termijn. Het andere probleem is: hoe de structuur van de bonden aan de basis moet zijn. Naar mijn me ning is er een goede kans op een ak koord. Dan kan een organische een heid worden verwezenlijkt, die veel belangrijker is dan de huidige een heid van actie'. Uit het feit dat de vakbonden zich be wust zijn van hun toegenomen verant woordelijkheid mag worden afgeleid, dat zij een breder kijk hebben gekre gen op de sociale en economische pro blemen, waarmee iedere Italiaanse re gering in de komende jaren zal wor den geconfronteerd. Lama: 'Ja daarom gaan we op ons achtste congres begin juli een plan bespre ken, waarin we niet alleen de loon- problemen onder de loep nemen, maar ook meer algemene problemen als de ontwikkeling van het land en de diepgaande sociale veranderingen. We proberen zelfs de plannen van de verschillende beroepsorganisaties te coördineren in het kader van een al gehele transformatie van de maat schappij'. Arme Zuiden Omdat de verbetering van de arbeids voorwaarden In de industrieën de kloof tussen de arbeiders in de steden en op het platteland nog breder heeft gemaakt, houden de vakbonden zich ook bezig met de problemen van het arme zuiden. Ook de PCI gaat zich meer bemoeien met de mensen in de ze vergeten hoek van Italië, die bij de jongste verkiezingen veelal hun ver trouwen aan de neo-fascistische MSI hebben geschonken. Dit is het vijfde artikel in een serie. Dc vorige beschouwingen werden ge plaatst in TROUW/KWARTET van 26 en 30 mei en 2 en 6 juni jl. BONN (Reuter, AP) Een voorma lig lid van de Westduitse Bondsdag heeft bevestigd, dat hij geprobeerd heeft een medeparlementslid om te kopen, voorafgaande aan de stemming over de motie van wantrouwen tegen de regering-Brandt, verleden jaar. Walter Peters van de FDP verklaarde in een interview met Der Spiegel, dat hij 100.000 mark had aangeboden aan Wilhelm Helms. Peters beweert dat hij het aanbod heeft gedaan buiten medeweten van zijn partij. De FDP is partner in de regeringscoalitie van Brandt Inmid dels heeft Karl Wienand, zakelijk lei der van Brandt's SPD, toegegeven dat hij verscheidene malen gesproken heeft met een andere afgevaardigde Julius Steiner die ervan ver dacht wordt te zijn omgekocht Wie nand besprak met hem zijn houding tegenover de verdragen met Rusland en Polen, maar ontkent dat hij Stei ner geld heeft aangeboden. Steiner stemde tenslotte blanco om de rege ring te helpen. Saigon tegen SAIGON (Reuter, AP) Saigon heeft gisteren laten weten dat het een nieuw vredesakkoord waaraan Kissin ger (VS) en Tho (Noord-Vietnam) in Parijs wordt gewerkt, niet zal onder tekenen. Het meende dat het oor spronkelijke akkoord niet had ge schonden en daarom ook geen behoef te had aan een tweede. Wel wil Zuid- Vietnam zijn medewerking geven aan punten, die naleving van het (eerste) akkoord gemakkelijker maken. Boycot DACCA (Reuter) De leider van de nationale Awaml-(oppositie)partij, Ha- mid Bhasjani, heeft 100.000 jonge vrijwilligers opgeroepen voor een ge weldloze campagne tegen 'buitenland se mogendheden, die de souvereiniteit van Bangladesj willen ondermijnen'. Hij noemde geen namen van landen, maar pleitte wel voor een boycot van Indiase goederen en opvoering van de industriële produktie van Bangladesj. Een eerdere beschuldiging van hem, dat India grote hoeveelheden goede ren Uit Bangladesj heeft gesmokkeld, is door India 'een wilde beschuldi ging" genoemd. Toepolew MOSKOU (AP, UPI) De Russische regering heeft een bedrag van een half miljoen franc beschikbaar gesteld als vergoeding voor de schade, die zondag werd aangericht bij het veron gelukken van de Toepolew-144. De ze ven Fransen, die bij de ramp omkwa men, zijn gisteren begraven in Gous- sainville. Naar schatting 3.000 mensen hadden zich langs de begrafenisroute opgesteld. Vijf van de zeven doden waren kinderen. Martelingen LONDEN (Reuter) Amnesty Inter national heeft gisteren bericht dat ho ge Griekse officieren, die gearresteerd zijn na de mislukte rebellie bij de Griekse marine, voortdurend aan fol teringen bloot staan. Volgens tele foonberichten uit Griekenland zijn ze ker negen hoge officieren herhaalde lijk gemarteld en worden ze nog steeds gemarteld. In totaal 150 officie ren zouden gearresteerd zijn. Basken BILBAO (UPI) De Spaanse politie heeft drie jonge Baskische priesters gearresteerd en arrestatiebevelen uit gevaardigd voor een vierde priester en een non. De arrestaties werden ge daan, nadat de politie de kerkgebou wen van de Baskische plaats Portuga- lete had doorzocht en 'subversief ma teriaal en een kopieermachine had ontdekt Getty jr. dood LOS ANGELES (Reuter, UPI) Ge orge Getty, de 48-jarige zoon van de olie-miljonair Paul Getty, is woensdag in een ziekenhuis van Los Angeles overleden. Volgens een woordvoerder van zijn bedrijf stierf hij aan een her senbloeding. De politie heeft echter een lijkschouwing bevolen omdat op zijn lichaam messteken waren gevon den, die volgens vrienden echter zijn opgelopen tijdens een barbecue. On der een valse naam was hij in het zie kenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9