ff I Vergiftige werking van bacterie erg toegenomen dichtbij oorzitter probleem if lok het onze 'Botulisme' doodt vogels en dieren - en bedreigt nu volksgezondheid -4 - mm *r iR' op de plaat - pop op de plaat-popopde p CH-vragen over "S emigratie naar jZuid-Afrika Aan 'Wings' zul je je geen buil vallen moeder hoort in de keuken kindje gezin berenborrel T4pUiV/K,mRTET VRIJDAG 8 JUNI 1973 BINNEN LA N D/COMMENT A AR T5/K7 Commentaar LRlfe' j WD-Tweede Kamerlid cn oud van binnenlandse zaken tsema heeft zich kandidaat ge- 1 als commissaris van de Koningin Gelderland. it is een vervelend nieuwtje voor het wel menen met de stijl en de jwektheid van het parlementaire Het is waar: de heer Geertsema ■ft zich een bekwaam bestuurder itoond o.a. als burgemeester van 'assenaar en als minister van binncn- ndse zaken en uit dat oogpunf be en valt hij beslist in de termen om i vacature in Arnhem te vervullen. bch is het vervelend te moeten leren ven met de gedachte dat de heer eertsema, als hij naar Arnhem gaat, ■t meer in de gelegenheid zal zijn it nog de liberale Tweede Kamer- ictie te leiden (want commissarissen n de Koningin mogen geen lid zijn m de Eerste of Tweede Kamer). t heer Geertsema mag dan door emvolume en omvang bij deze of ge- misschien de indruk wekken van elfvoldaanheid zij die hem beter ennen weten hoe hij in de liberale ka- ïerfractie en in het bijzonder tijdens ijn voorzitterschap van die fractie leeds een open en fatsoenlijk libera- sme heeft voorgestaan en verdedigd, daaraan heeft het liberalisme, nu J iet de voornaamste stroming vertegen- oordigt in de zo verschillend samen stelde oppositie in de Tweede Ka- meer dan ooit behoefte. Als voor- r van de WD-Kamerfractie zou heer Geertsema meer op zijn plaats dan als voorzitter van de provin- Ie staten van Gelderland. F |even die niet zijn voorzien van naam en res kunnen niet in behandeling worden nomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra- rtont#zl d,c nIet onderling met elkaar In verband J in moeten in afzonderlijke brieven worden ofetcld. Per brief dient een gulden aan post aal fels te worden Ingesloten. Adres: redactie ouw-Kwartet, postbus S48. Botterdam. mg: Hoe maakt men een geglazuur de raas waterdicht? 1 Mwoord: Met een ouderwets doch il bruikbaar middel: Vul de vaas zover als u het nodig acht met karnemelk en laat alles zo een nacht staan. De bereikbare buitenkant zou u ook met >y karnemelk kunnen besmeren, maar het kan ook (vooral de bodem) met loorzichtige lak. Vraag: Wat is genuanceerd, wat is in- lusief denken? totwoord: Nuances zijn schakeringen tussen zwart en wit. Iemand die genu- :erd denkt zal nooit iets geheel rart of geheel wit kunnen noemen, loit geheel slecht en nooit geheel led. Inclusief denkt hij die bij zijn gedachten de gedachten van anderen rbijneemt. De problemen van andere lensen en volken zijn in dit denken ngesloten. Vraag: Betreffende de lange duur van 'terbeschikkingstelling'. Antwoord: Er kunnen aanleidingen en ng. Redenen bestaan die het noodzaken dat bepaalde figuren in psychiatrische klinieken worden opgenomen en daar P;T' jaren verblijven. Dit gaat niet zomaar, ongecontroleerd, maar de verlenging van een dergelijk verblijf wordt cJ0 steeds justitieel weer grondig bekeken s en op grond van allerlei onderzoekin- gen en overwegingen vastgesteld of j beëindigd. De terbeschikkinggestelden hebben hun eigen advocaat, die ver der voor hen optreedt. Verder hebben zij ook het recht op privacy. Dat bete- •n°i8| kent soms dat niemand ermee gebaat 'schi is als men in bepaalde gevallen, waar öo jmoeite noch kosten gespaard werden, probeert op geëmotioneerde wijze ie mand op onoordeelkundige manier in de publiciteit te brengen. Wij mogen daarentegen dankbaar zijn, dat de jus- ij rai titie juist de, menselijkerwijs hopelo ze gevallen niet aan hun lot overlaat, maar op vaste tijden weer helemaal opnieuw bekijkt en doorlicht. prei- eer door Rob Foppema ROTTERDAM Tot 1970 was botulisme een bijna vergeten soort voedselvergiftiging, die wel iswaar dodelijk kon verlopen, maar praktisch gesproken niet voorkwam. Sinds die zomer drie jaar geleden zijn tienduizenden watervogels erdoor omgekomen. De laatste twee jaar werd 'n stij gend aantal koeien en schapen het slachtoffer, en de situatie mag nu bedenkelijk heten voor de volksgezondheid. De bacterie die de vergiftiging onder zeer bepaalde omstandigheden kan veroorzaken, is aangetroffen tot in de laatste zandfilters van de Haagse duinwaterleiding. Slachtkippen die waren besmet met een minder gevaar lijk type van dezelfde bacterie, zijn een beperkte tijd op de markt ge weest. Zonder gevolgen voor de consu menten, maar toch een ongewenste si tuatie. De bacterie Clostridium botuli- num is ons in drie jaar tijd erg nabij gekomen en we zijn nog niet van hem af. Zelfs is Cl. botulinum een volstrekt onschuldig organisme. Maar onder (voor hem) gunstige omstandigheden produceert hij de giftigste stof die op deze wereld bekend is: botulinum- toxine. Die gunstige omstandigheden vindt hij vooral in niet afdoende ge conserveerd vlees. Beneden een tem peratuur van tien graden wordt op een uitzondering na geen toxine gevormd. Pas bij dertig graden draait het proces op volle toeren. Ook dan hoeft er nog niets aan de hand te zijn. Verhitting tot tachtig graden maakt het toxine in een mi nuut of tien onschadelijk, bij kook- temperatuur is het in drie minuten weg. Maar het risico is er natuurlijk toch: als voedsel eenmaal besmet is. hangt de verdere afloop nadrukkelijk af van de zorg waarmee het wordt be reid en bewaard. De ontwikkeling van een degelijke conservenindustrie heeft, samen met de opkomst van de koelkast, botulisme tot een vergeten ziekte gemaakt. Andere ontwikkelin gen van de techniek brachten het pro bleem door een achterdeur terug. Voorlopig alleen voor eenden, kap- meeüwen en een enkele koe. Hoe dat in zijn werk ging is met prij zenswaardige spoed uitgezocht door het Centraal diergeneeskundig insti tuut in Rotterdam. In juli 1970 begon de eerste massale sterfte van eenden. Gisteren promoveerde de heer J. Haagsma aan de Utrechtse universi teit op het onderzoek naar de oorza ken van de uitbraak die zich intussen al op veertien plaatsen heeft her haald. Hoofdoorzaak is de lozing van opge warmd koelwater, voornamelijk door electriciteitscentrales. Op de achter grond spelen waarschijnlijk mee: de onverantwoordelijke manier waarop wij jarenlang zodanig met insectici den hebben gewerkt dat de roofvogel stand ernstig is teruggelopen, en de toenemende algemene vervuiling van ons oppervlaktewater. 3 r; ;-;éwlTC jfoi w-ggpm* - '4 Een aan botulisme lijdende eend, enkele uren voor zijn dood. Vlieg- en halsspieren zijn verlamd. Als de ademhalingsspieren het opgeven stikt hij. Op grond van het onderzoek kan wor den gereconstrueerd hoe die eerste uitbraak in Den Haag moet zijn be gonnen. In een vergeten hoekje van het verversingskanaal, waarin het ge meentelijk energiebedrijf zijn koelwa ter loost stierf een eend. Waaraan hij doodging zullen we nooit weten, maar in ieder geval niet aan het beperkte aantal botulinum-bacteriën dat ergens in zijn lichaam op betere tijden wachtte. Die bacteriën zijn zelf im mers volstrekt onschuldig. Ze gedijen alleen bij afwezigheid van zuurstof, en dat is een omstandigheid die in een levende, ademende eend weinig wordt aangetroffen. Maar in een dode eend ligt dat anders. Wanneer het ka daver tot ontbinding overgaat, krijgt Cl. botulinum zijn kans. Er is nog maar een voorwaarde nodig voor een forse vermenigvuldiging van de bacteriën: warmte. Hoe warm het toen was in het verversingskanaal, weten we niet. Temperaturen werden pas opgenomen in augustus. Ze vari eerden toen van 33 tot 38 graden. Voor botulinum een heel mooie tempera tuur. Er zullen maar enkele dagen verlopen zijn voordat het kadaver van die ene eend doortrokken was van bo- tulinum-toxine. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond Op zes plaatsen in ons land trad sindt 1970 grote vogelsterfte op. Kleinere explosies van botulisme werden op negen andere plaatsen in de omgeving waargenomen. Dat was op zich nog geen probleem voor de andere eenden. Die eten geen vlees, en zeker niet dat van hun dode soortgenoten. Maar intussen waren de vliegen op bezoek geweest en hadden hun eitjes gelegd. Uit die eitjes ont wikkelden zich maden. (Dit is geen door willem-jan martin 'til Van een verslaggever Ko r DEN HAAG Het CH-Kamerlid Tol- 'e rrt man heeft minister Boersma (sociale zaken) vragen gesteld over de in de regeringsverklaring aangekondigde beëindiging van de financiële steun aan de emigratie naar Zuid-A frika. reerf In de vragen herinnert het Kamerlid aan de mededeling van de minister (in september 1972) dat het onthou den van aanvullende materiële bij stand bij emigratie naar Zuid-Afrika 'zich moeilijk zou verdragen met de erkenning van de democratische vrij heid van alle burgers om zich naar ei gen inzicht en op eigen verantwoorde lijkheid te vestigen in enig land van hun keuze'. De heer Tolman wil nu weten hoe deze opvatting zich ver- venj draagt met de regeringsverklaring en informeert naar de aanleiding van de ze beleidswijziging. Het blijft maar zulk prachtig weer. Zeker op de plaats waar de afdeling popmuziek van Trouw/Kwartet haar zomerresidentie heeft ingericht. Al die zonneschijn is natuurlijk uitstekende kost voor de talloze vakantiegangers, die keurig de instrukties hebben opgevolgd en nu druk doende zijn de gevreesde piek te mijden, maar anderzijds is het kennelijk veel te mooi weer om muziek te maken (en eigenlijk nog minder om erover te schrijven, maar goed, een stalen plichtsbesef zal ons ook wel weer over dit dooie punt heen helpen): ik kan tenminste niet bijster onder de indruk zijn van het quantum popmuziek dat deze week in de bus plofte. Laten we eens zien, wat er zoal aan de hand is. In eerste instantie stuiten we dan op Paul McCartney en zijn groep WINGS. De nieuwe langspeler heet RED ROSE SPEEDWAY (Apple Records PCTC 251) en dat is wederom een tamelijk matige plaat, al verliest ie zich deze keer niet in die regelrechte kneuterigheid van zijn voorganger. Nog steeds gaat het om simpel amusement, kleine muziek die het vooral moet hebben van zijn (gewild) alledaagse karakter, muziek die als ze nog zouden bestaan gefloten dient te worden door slagerjongers met een rieten mand voor op hun fiets. Maar McCartney wil een en ander nog wel eens zó opdrijven, de zaak zó voor jong en oud toegankelijk maken, dat er een beschamend soort kleuterpop ontstaat, waar zelfs de grootste nurks zich geen buil meer aan zal vallen. Met de elpee Wild Life was dat wel erg duidelijk. Hier valt af en toe wat intelligenter' tegengas waar te nemen, een nummer als Little Lamb Dragonfly doet zelfs erg denken aan het kwaliteitswerk dat in vroeger tijden onder Beatlesvlag werd vervaardigd. In een iets mindere, want vervaarlijk naar de afdeling bombast overhellende mate geldt dat ook voor de vrij recente hitsingle My Love. Maar aan de andere kant is er toch ook weer flauwekul genoeg, verdwaasd doorstampende fantasie- lyi'iek in songs als Loup (1st Indian On The Moon), Big Barn Bed en de medley Hold Me Tight/Lazy Dynamite/Hands 01 Love/Power Cut. Snel over derhalve naar CURVED AIR en de elpee AIR CUT (Warner Bros K 46224), al is het hier ook zeker niet alles goud wat er blinkt. De rond zangeres Sonja Kristina opgetrokken formatie gaat vrij gedreven en compact van start, je krijgt zelfs even de indruk van een Jefferson Airplane in zijn betere dagen (The Purple Speed Queen, Elfin Boy) maar daarna gaat het via Metamorphosis (zo'n titel alleen al spreekt boekdelen), dat bedacht werd door multi-instrumentalist Eddy Jobson, pijlsnel bergafwaarts. Eddy kan er wat van, van piano spelen en orgel en synthesizer en wat al niet. maar de bondigheid die de openingsnummers tot zo een verfrissende ervaring maakte is verdwenen en komt, getuige de tweede kant, ook niet meer terug. Hetzelfde geldt voor de helderheid in de melodische lijnen, uitgezonderd misschien Two Trhee Two van bassist Mike Wedgwood dat weer zeer aan Jefferson Airplane doet denken (let op de sologitaar), waardoor al met al naar mijn smaak iets te vaak virtuositeit op niks af wordt bedreven. Maar toch wel een aardige elpee. Steeley Span (ADVERTENTIE) cloko^de beste voeding voor uw hond Zeker een stuk leuker dan de aangepaste Britse folklore uit de koker van STEELEYE SPAN, een Fairport-splinter die dit keer de langspeler PARCEL OF ROGUES (Chrysalis CHR 1046) opvoert. Aangepaste folklore betekent in dit geval zelf arrangeren en hier en daar van enige elektrieke instrumentatie voorzien van een tien stuks 'traditionals' uit de Britse muzikale volkseigen. Het valt niet te ontkennen dat dit met de nodige fantasie én vakmanschap is gedaan (de baspartijen van Rick Kemp, geen onbekende van de platen van Michael Chapman, zijn een goed voorbeeld van wat ik bedoel), maar de muziek op zich is wel zo stereotiep en ooit al minstens zo bekwaam vertolkt door mensen als Bert Jansch, Pentangle of Fairport Convention, dat er maar bitter weinig lol aan te beleven valt Voor mij persoonlijk komt daar dan nog eens bij, dat ik de zeurderige toon, die negen van de tien Engelse traditionele wijsjes schijnt te moeten kenmerken, niet kan uitstaan. Het parool 'liefhebbers vóór' is hier dus wel op zijn plaats. Dan floklore van de overzijde van de Atlantic. Cowboymuziek. Grazige weiden en meer van dat. Deze keer vertokt TOM T. HALL de emotionele kant van de (door Watergate en aanverwanten enigszins verkreukelde ('American Dream'. Hall staat voor zijn land, ondanks alles, dat wordt wel duidelijk uit de teksten van zijn elpee TE RHYMER AND OTHER FIVE AND DLMERS (Mercury 6338 231). Parallellen met Merle Haggard liggen voor de hand. We zullen daar verder maar niet op in gaan, wat dat betreft kennen we elkaar ondertussen wel, dacht i!: zo. Daarom alleen nog een enkele opmerking over de muziek zelf. Die is heel plezierig en vooral ook met zeer veel vakmanschap in •■Ikaar gezet. Wat eigenlijk ook niet missen kan met kanonnen als Charlie McCoy. Pete Drake, Hargus Robbins en Jerry Kennedy. smakelijk verhaal, maar zo moet het gegaan zijn). En die maden hadden jammer genoeg niet de minste last van het toxine. Eenden eten wel ma den. Desnoods uit het kadaver van een soortgenoot. Een of twee van die maden bevatten waarschijnlijk vol doende toxine om een volwassen eend te doden. Zo kwamen er meer kada vers in vergeten hoekjes terecht. De explosie was een feit. In september namen de vergiftigings- gevallen geleidelijk af. De volgende zomer kwamen zij terug. De bacterie Clostridium botulinum is taai. Als de omstandigheden niet gezond voor hem zijn, gaat hij over in een rust- vorm, een spore. Levenskrachtige spo ren zijn door dr. Haagsma aangetrof fen in negentien jaar oude, willekeu rig getrokken grondmonsters. Ook het toxine zelf blijft in het milieu lange tijd ongewijzigd bestaan. In die volgende zomers bleek nog iets anders. Met Cl. botulinum besmette, gezonde vogels konden de infectie overbrengen naar andere wateren. Bo tulisme werd gevonden bij vogels in het Haagse Bos, in de Paleistuin, in Clingendael, in de Hofvijver. En in de duinpannen van het waterleiding bedrijf bij Scheveningen. Dat was niet direct gevaarlijk voor de volksgezondheid. De vogels sterven aan toxine van het zogenaamde type C, waarvoor mensen erg ongevoelig zijn. Bovendien wordt het toxine bij de zuivering tot drinkwater wel afge broken. Alleen een concentratie dode vogels in wat straks drinkwater moet worden, is toch niet prettig. Boven dien blijkt in gebieden met veel sterf te ook een verhoogdde concentratie van botulinum type B en E voor te komen, waarvan het toxine voor men sen wel gevaarlijk is. De verzamelkom van de Haagse duinwaterleiding bleek mét name geïnfecteerd met type B. Het waren de sporen hiervan, die in het laatste zandfilter werden aange toond. Menselijkerwijs moeten ze ook in heit leidingwater zitten, hoewel dr. Haagsma ze daarin niet kon aantonen. Hij noemt de toestand 'bedenkelijk'. Niet altijd kan koelwater worden aan gewezen als de verantwoordelijke fac tor voor botulisme-explosies. Wel bij de grote uitbraken in Den Haag, Lei den. Amsterdam en Groningen. Niet bij die in Hilvarenbeek en Zuidelijk Flevoland. In Hilvarenbeek begon het in een warme zomer in een moerassig gebied waar de watertemperaturen plaatselijk tot dertig graden opliepen. Maar bij elke temperatuur boven twintig graden is een uitbraak moge lijk. In diep water wordt die grens zonder kunstmatige opwarming niet gedurende langere perioden bereikt. Waarom er voor 1970 geen grote 'na tuurlijke' explosies waren, is niet be kend. Maar dr. Haagsma heeft wel vermoedens. Elke uitbarsting begint met minstens één door andere oorza ken overleden dode vogel. Maar in een gezond milieu is de aanwezigheid van een rottend kadaver een hoge uit zondering: zieke en zwakke dieren worden voordat het zover komt al door roofvogels of roofdieren opge ruimd. We hebben alleen tegenwoor dig erg weinig roofvogels meer. De watervervuiling kan ook een rol spe len. Vuil water heeft ee laag zuurstof gehalte, wat de omstandigheden voor Cl. botulinum minder ongunstig maakt. Tegen de door koelwater veroorzaakte uitbraken is wel iets te doen. De tem peratuur beneden twintig graden hou den, is technisch onmogelijk. Wel kunnen door waterloopkundige wijzi gingen aan het ontvangende water de gevaren verkleind worden. Ondiepe gedeelten moeten vermeden worden, oevers beschoeid. Geregelde en zorgvuldige verzameling van dode en zieke dieren werkt posi tief, zoals onder andere in Amsterdam en Hilvarenbeek duidelijk bleek. En waterleidingbedrijven zullen hun open, voor vogels toegankelijke bas sins met andere ogen moeten gaan be kijken. Erg bezorgd is dr. Haagsma voor het overslaan van de verschijnselen naar natuurreservaten. Zolang bijvoorbeeld Amsterdam een besmettingshaard is kan botulisme straks optreden in het Naardermeer, of in het moeizaam ge redde Zwanenwater. onder redactie van loessmit Moeder, naar de keuken! Hierop komt een aantal suggesties neer die in Eska Special 2 (Ariadne, Na vijven, Doe het zelf) worden ge daan onder het motto 'zelf gemaakt voor de gezellige keuken'. Er staan beslist aardige dingen in, maar sommige daarvan doen wat kneuterig aan. Zo bijvoorbeeld het advies aan mensen, die hun hoofd nog wel eens stoten aan open staande deurtjes van kastjes boven het aanrecht, die deurtjes er maar uit te halen. Op de foto bij het verhaaltje is een kastje met vier deurtjes afgebeeld, waarbij wordt aangetekend dat de buitenste deurtjes er eventueel in kunnen blijven om daar de rommelige din gen in op te bergen. (Inderdaad, het risico het hoofd te stoten is door het verwijderen van de twee middelste deurtjes waarschijnlijk tot de helft teruggebracht.) Vervolgens wordt ten overvloe- De Noordbraöantse gemeente Roo sendaal heeft met de kersverse bo reling Koen Bakker de vijftigdui zendste inwoner begroet. En hoe wel normaliter het hele huisgezin juicht als het kindje binnenkomt, houdt dat gejuich in Roosendaal buiten de deur van het gelukkige gezin al gauw op. Niet wat burge meester en wethouders betreft, want die geven per feestelijke su- per-geboortekaart 'met grote vreug de' kennis van de heuglijke ge beurtenis. 'Aan en rondom de ou de kom verrees het nieuwe Roo sendaal. Een levendige, aantrekke lijke stad. Met veel groen in de jonge wijken en welvoorziene koopcentra met verkeersvrije pro menades. Door velen geprezen om haar goed leefklimaat.' Velen, maar kennelijk lang niet al len. De Studiegroep Roosendaal stuurt een briefje achter de ge boorte-aankondiging aan,, bedoeld 'om duidelijk te maken dat niiet al le inwoners van Roosendaal zo blij zijn met de sterke groei...' Die groei, schrijft de groep, is voorna melijk ontstaan door vestigingso verschotten. nog gestimuleerd door nieuwbouw ook. Zo staan er nu al een tijd 'aanzienlijke aantallen' nieuwbouwhuizen leeg, maar des ondanks heeft het gemeentebe stuur aangekondigd er op korte termijn nog eens 1600 bij te zet ten, aldus nog steeds de brief. De groep ziet al met angst en be ven aankomen dat West-Brabant, net als de randstad, potdicht groeit en vindt, dat de onleefbaarheid be vorderd wordt in plaats van de leefbaarheid. 'De enige redelijke verklaring is gelegen in het feit dat de verkoop van bouwrijp gemaakte grond de gemeente stevi ge winsten oplevert. Hiervoor kan begrip worden opgebracht wegens de geringe financiële armslag die het rijk de gemeenten geeft, doch valt daarom nog niet te rechtvaar digen,' aldus de brief, waarin ter loops nog even vermeld wordt dat de feestelijke aankondiging deze gemeente met toch al zo weinig fi nanciële armslag vijfentwintighon derd gulden gekost heeft. 'Jongens, dat doen we. We nemen die nieuwe NS-gezinskaart. Vader en moeder betalen en jullie voortaan gratis mee.' 'En Astor dan, pap?' 'De hond mag ook mee, jongens. Als we maar twee geldige spoorkaartjes kopen.' Na het hieraan toegevoegde 'hoi, hoi' (bis) en nog meer vreugdekre ten van de jongens in een pamflet je van de spoorwegen, waarin pre cies wordt uitgelegd hoe het met die nieuwe gezinskaart van vijftig gulden per jaar zit, rijst er toch nog een vraag: als vader en moe der nou eens geen jongens hebben, maar alleen een hond, waarvoor normaliter ook een kinderkaartje gekocht moet worden (mits Astor de ganse dag in een tasje zit)? Mag die een veelvuldig sporende vader en moeder ook gratis verge zellen? Dat mag, zegt een NS-voorlichter, want zo'n hond wordt tot het gezin gerekend. Maar je moet van tevo ren wel goed berekenen of zoiets zin heeft, want 'het lijkt mij een beetje tegenvallen'. Hoe meer kin deren een gezin telt, hoe voordeli ger uiteraard de gezinskaart. En dan nog mag je maar één hond op je kaart laten meereizen; al be schouw je zelf je tweede en even tueel derde hond als volwaardig gezinslid, voor de spoorwegen ho ren die er niet meer bij. de gezegd dat het uithalen van die deurtjes een kwestie is van een paar schroeven uitdraaien, uaama de schroef gaatjes opgevuld kunnen worden met wat vloeibaar hout. Zo gaat het nog eventjes door met zinnen als: 'als we dan toch bezig zijn kunnen we het ge heel ook nog een kleurtje geven' en 'heeft u een heel wit servies, dan is het ook leuk de kastjes van binnen te beplakken met gebloemd of anders bedrukt plakplastic'. Zulke ideeën zijn wel aardig, maar bepaald niet praktisch want in een ruimte waarin gekookt en gebak ken wordt, ontstaat altijd vetaan- slag. Dat is voor keukengerei dat dagelijks wordt gebruikt al niet zo hygiënisch, maar dat maakt het bo vendien nodig voorraadblikken en -potjes en andere keukenattributen die niet elke dag worden gebruikt vaker af te was$en. In elk geval vaker dan wanneer ze opgeborgen zijn in een afgesloten keukenkast je. Het ongemak van vetaanslag en vooral het schoonhouden daarvan geldt trouwens ook voor de saloon- deurtjes die volgens het blad in een keuken moeten worden aange bracht. omdat het zo gezellig is. Dergelijke suggesties in praktijk brengen betekent voor de huis vrouw aanzienlijk meer werk. Daarom had het motto van het blad dit keer beter kunnen zijn: 'Moeders plaats is in de keuken'. Overigens staan er in het blad ook een paar aardige suggesties en voorbeelden voor houtbewerking en borduren, alsmede nuttige wen ken voor doe-het-zelvers voor het betegelen van wanden en het tim meren van een schrootjeswand. Als u naar de dierentuin gaat, voer de beren dan niet dronken, zet de leeuwen niet in vuur en vlam met brandende sigaretten, voer de pinguins geen ijsjes, de kamelen geen vlees en de wolven geen kool. Deze welgemeende adviezen zijn afgedrukt in de Russische krant Moskowsky Komsomolets en niet zo maar, want alles wat de krant opsomde, is echt in de Moskouse dierentuin gebeurd: twee beschon ken vrienden wankelden met een bijna volle fles port op de beren- kooi af en gaven de drank aan het dier, dat het blijkbaar erg lekker vond en achter elkaar opdronk. De beer, zijn grenzen niet kennende, werd verschrikkelijk dronken en was er dagenlang doodziek van. En dat van die brandende leeuw is evenmin een sprookje: twee tieners gooiden gloeiende sigarettepeukjes in z'n manen, zodat het dier al gauw in lichterlaaie stond. Ouders, zegt de krant, moedigen hun kinderen vaak aan. 'Ik zal voor jou die tijger laten grom men', beloofde een vader zijn zoontje en porde de tijger met een lange stok net zo lang onder z'n voetzolen en in z'n neus tot het dier wild van woede werd. 'Wat eet zo'n beest?' wilde een kind we ten, op een kameel wijzend. 'O, van alles', en de ouders gooiden ten bewijze stukken rosbief naar de kameel, een vegetariër, die ze ker ernstig last van zijn maag krijgt van veel vlees. Een toen werklui het bassin van de zeehon den schoonmaakten, vonden ze daar lege flessen, sinaasappelschil len, potloden en ballpoints. 'Is er nou echt iemand die gelooft dat zeehonden ballpoints lekker vin den?'. aldus het krantenartikel, waar verder nog in staat dat hek ken tot de meest gelukkige uitvin dingen van de mens horen. 'Maar zelfs die hekken bieden zelden vol doende bescherming aan de drie duizend inwoners van de dieren tuin, in elk geval niet tegen de on nadenkendheid en wreedheid van de kijkers'. Protest Wie mee wil protes teren tegen de voortgezette gevan genhouding van de Russische schrijver Andrej Araalrik (die 21 mei al op vrije voeten had moeten zijn, zoals een paar dagen eerder in deze krant te lezen was) wordt het zo makkelijk mogelijk ge maakt: de Nederlandse afdeling van Amnesty International Roe- tersstraat 34, Amsterdam, tel. 020- 224674 heeft voor geïnteresseer den de complete tekst van zo'n protestbrief in 't Engels klaar lig gen en ook adressen van Russische leiders, die voor Amalriks vrijla ting kunnen zorgen. Postzegels 'Een niooi staaltje graafwerk, Simpkins. Maar hoe graaf je jezelf nu weer omhoog?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7