3nel onderzoek itrijdmachten Veel ongelukkigen in verpleegtehuizen Veermanmoeilijkheden met Havo zijn wel opgelost Wegvervoer staat voor catastrofe t% ijd!) Ministerraad zonder oorlam [eertsema wil wel ommissaris van ielderland worden te Westerterp houdt kantoor over zaak-Oosterschelde Jongetje in Ermelo onder graafmachine 'Onderzoek zaak-Weinreb wordt nu bemoeilijkt' Miljoenen jubileumtientjes Prinses opent tehuis in Laren Kinderen staken wolloods aan: schade twee miljoen Röntgenonderzoek op longkanker heeft weinig zin Amerikanen pikten uitgeputte zeiler uit Katwijk op U proeft het... puur zongerijpt fruit Dr. Van den Heuvel: Personeel moet veel 'menselij ker' worden 'Opleiding moet beter' Het weer Bouwproduktie steeg elf procent jpnff/KWARTET VRIJDAG 8 JUNI 1973 K5 Staatssecretaris blijft antwoord op examenvraag in Kamer schuldig Staatssecretaris Veerman: hop goepele beoordeling Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Veerman zal het onderdeel 'tekstver klaring' van het eindexamen Neder lands voor het havo niet ongeldig verklaren. Drs. Wilbers van D'66 had dit gisteren in de Tweede Ka mer gevraagd. De staatsssecretaris geloofdê, dat bij een soepeler be oordeling van het werk van de kan didaten de moeilijkheden wel zijn opgelost. Woensdag hebben de scholen over de nieuwe normen voor dit examen onderdeel bericht gehad. Die nor men komen er op neer, dat van de opgaven 2.5 vragen buiten werking zijn gesteld. Voor elke examenkan didaat zijn dat steeds de vragen, die ze het slechtst hebben beantwoord. Het resultaat is, dat het gemiddelde van dit examenonderdeel belangrijk wordt opgetrokken: de zes wordt een acht, de zeven e ennegen. Het lande lijk gemiddelde van dit onderdeel ligt nu goed. verzekerde staatssecre taris Veerman. Drs. Wilbers noemde de examenop gave, vragen over een tekst van Hei- la Haasse, een mislukking. Hij deed de suggestie, dat de vragenstellers over een dergelijke tekst in ieder geval het advies inwinnen van de auteur, wanneer deze nog leeft. De heer Imkamp van D'66 vuurde op de staatssecretaris nog 'n vraag af van de examenopgave over de be wuste tekst: 'Als gezegd wordt dat kunst een kwestie is van 'purity of mind' reinheid van geest in de zin van absolute integriteit, hoe beïn vloedt dan deze 'purity of mind', de ze integriteit, de relatie tussen kunst en werkelijkheid?' De staatssecretaris bleef het ant woord schuldig. Hij zei: Ik heb me niet opgegeven voor het eind-exa men havo. \'AVO-ministers unaniem akkoord 11 to een onzer verslaggevers i bi nsu RUSSEL De ministers van defensie van de NAVO-landen zijn acht °P voorstel van de Nederlandse minister Vredeling akkoord mi egaan met een onderzoek op korte termijn naar de mogelijkheden 1SU oor taakverdeling tussen de verschillende NAVO-strijdkrachten in atre, entraal-Europa. Voor Nederland staat hierbij de luchtmacht centraal, w dsfan de resultaten van dit onderzoek wij il mede afhangen wat voor jager de estai i 1976 verouderde Starfighter moet i ervangen. Ir. Vredeling heeft dit gis- is «ren in Brussel na afloop van de ver- e Pr idering van het zogenaamde Defence öere lanning Committee meegedeeld, hele [itgaande van de huidige luchtmacht- 1 de ken heeft Nederland voor de opvol- ir van de Starfighter de keus tussen Amerikaanse Cobra, de Franse Mi- ige en de Zweedse Saab-Viggen. Ne- prlandse deskundieen in Brussel me- opcviaiiDanc nen echter dat het niet langer moge lijk is alle Nederlandse luchtmachtta- ken: verkenning, luchtverdediging, nucleaire aanvallen en aanvallen op gronddoelen, te handhaven. Als het onderzoek naar taakverdeling, speciaal tussen Nederland, België, West-Duits- land en Engeland, resultaten heeft, zal naar een heel ander toestel moe ten worden uitgekeken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tijdens de we kelijkse ministerraad zal geen sterke drank borrelsherry) meer worden geschonken. Pas aan net eind van de middag kunnen de ministers een borrel krijgen. Bij de vergaderingen van het kabinet Biesheuvel was het de gewoonte, dat 's morgens de ministers een aperitief je werd geserveerd. Het dienblad zal voortaan al leen fris en zwak alcoholische dranken bevatten, zo heeft de ministerraad besloten. Hoewel over het voorstel niet hoofde lijk gestemd is, telde de minis terraad één tegenstander. Mi nister van sociale zaken Jaap Boersma drinkt graag aan het einde van de morgen een glaas je met iets pittigs erin, een ge woonte die hij ook in de AR- fractievergaderingen aan de dag legt. b an een verslaggever m RNHEM Oud-minister Geertsema H.yêeft zich beschikbaar gesteld voor de 9o. i»\inctie van commissaris van de konin- ver*efaa in Gelderland. Dit heeft het Eer- ste-Xamerlid ir. J. Baas gisteren mee- 8ow gedeeld in het seniorenconvent van ®.ci3 de Gelderse staten. De liberale fractie in de staten had, 2S1 aldus ir. Baas, op de heer Geertsema een dringend beroep gedaan zich als- k nog beschikbaar te stellen voor deze s functie. De heer Geertsema is toen op c zijn aanvankelijke weigering terugge- komen. De voornaamste reden voor l-9 eddie weigering lag in de privé-omstan- ^5\ digheden: het gezin Geertsema heeft twee schoolgaande kinderen in Den %ag. Ir. Baas noemde de heer Geert- ema een kandidaat die ook voor an- j0 "*dere politieke groeperingen aanvaard- laar is. Andere kandidaten voor de functie zijn de gedeputeerden Ver- hi neer (PvdA) en baron van Verschuer 25 2 (CHU). (ADVERTENTIE) au Dal tSG on be 1 Dal jij 1, VI dee vas le J le o ert; Ó-W ndl fan rfe ;n i df en ie 1 w >chi 0 i in e 1 Jij 1 en.! )ai- ol ord Nederland zou zich, volgens deze des kundigen, met name kunnen speciali seren in de aanvallen op gronddoelen. Hierdoor kan een veel goedkoper toe stel worden gekocht dan het veelzijdi ge type, waaraan nu wordt gedacht. De typische jager voor grondaanvallen is de Frans-Britse Jaguar, waarvan de aanschafkosten rond 40 procent lager liggen dan van Cobra, Mirage of Vig- gen. Voor de vervanging van de Star fighter is tot nu toe steeds twee mil jard begroot; dat bedrag zou dan tot 1,6 miljard terug te brengen zijn. Tweede belangrijke voordeel van deze specialisatie is dat voor de vervanging van de Northrop F-5 die in 1980 aan de orde komt, ook hetzelfde toestel kan worden gekocht dat de Starfigh ter heeft vervangen. Hierdoor worden de kosten nog eens extra gedrukt, om dat het onderhoud van twee types veel duurder is. De nucleaire taak van de luchtmacht ztd bij het onderzoek naar de taakver deling zeker aan de orde komen. Vol gens deskundigen zou een grote lucht macht van West-Duitsland of Enge land tegen lagere kosten dan Neder land deze taak kunnen uitvoeren. Ook de verkenning leent zich goed voor de taakverdeling. België en Nederland be schikken ieder over een squadron ver kenningstoestellen, waarvoor ieder land zeer kostbare technische appara tuur nodig heeft. Het zou veel goed- koper zijn deze verkenning door één land te laten uitvoeren. Minister Vredeling zal de Nederlandse luchtmachtstaf van de noodzaak van specialisatie en taakverdeling moeten zich te overtuigen. Bekend is dat in Den Haag nog grote waarde wordt ge hecht aan een luchtmacht die alle ta ken kan uitvoeren. Het voorstel van minister Vredeling een onderzoek in te stellen werd gisteren door de NA- VO-ministers unaniem aanvaard. Dat was het resultaat van een aantal voor besprekingen die ir. Vredeling onder meer met zijn Britse collega Carring- ton en zijn Duitse collega Leber had gevoerd. Een probleem Zie ook pagina T9/K11, kolom 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal volgen de week zatwrdag kantoor houden in de Middelburgse abdij, waarin het provinciehuis gevestigd is. Omdat hij 'toch in de buurt woont' wil de minis ter twee actiegroepen, die protesteren tegen de afsluiting van de Ooster- schelde, gedeputeerde staten van Zee land en de Zeeuwse waterschappen niet in Den Haag maar in de Zeeuwse hoofdstad ontvangen. Van een verslaggever ERMELO De vierjarige P. L. G. de Gaay Fortman uit Ermelo, zoon van de PPR-fractieleider in de Tweede Ka mer, is gisteren bij een ongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Het on geluk gebeurde toen het jongetje met zijn stepje voor het huis plotseling de weg oprende en daarbij werd gegre pen door een passerende graafmachi ne. De kennismakingsbijeenkomst die mi nister De Gaay Fortman, de grootva der van het verongelukte kind, en staatssecretaris Polak van binnenland se zaken gisteren met journalisten zouden hebben, werd in verband hier mee uitgesteld. Van een verslaggever DEN HAAG Fractievoorzitter Van Mierlo (D'66) en het PvdA-kamerlid Voogd menen dat het verdere onder zoek in de zaak-Weinreb wordt be moeilijkt, nu door voortijdige publi- katie van een interim-rapport en de stellige conclusies daaruit nog in te winnen getuigenissen ernstig kunnen worden beïnvloed. De Kamerleden zeggen dit in vragen aan de ministers van onderwijs en van justitie. Zij vragen de bewindslie den naar de rechtvaardiging van het trekken van zo stellige concjusies in een interim-rapport als bijvoorbeeld de uitspraak dat 'Weinreb een uiterst gevaarlijke bedrieger e n fantast is'. De Kamerleden willen voorts weten welke precies de contacten van het rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie zijn geweest met Weinreb zelf, al vorens deze 'pertinente' conclusies werden getrokken. Van een verslaggever UTRECHT Ook de rijksmunt is gisteren een begin gemaakt met het slaan van de zilveren tientjes die uitgegeven worden ter gelegen heid van het zilveren regeringsju bileum van koningin Wilhelmina. De tientjes dragen een nieuwe beeltenaar van de Koningin, ont worpen door de beeldhouwster me vrouw C. E. de Bruyn-Van Rood. Er zullen ten hoogste zeven mil joen exemplaren geslagen worden maar voorlopig zal het aantal be perkt worden tot 4J4 miljoen. Het nieuwe tientje is evenals het 'bevrijdingstientje' van 1970 wettig betaalmiddel. Bij de beeltenaar van de Koningin staat 'Juliana Re- gina 1948, 4 september, 1973. Het randschrift luidt: God zij met ons. Het tientje wordt vervaardigd van zilver met een gehalte van 720/1000 fijn. Het heeft een diame ter van 38 millimeter en een ge wicht van 25 gram. Er worden twee uitvoeringen gemaakt: een 'gewone' en een 'speciale' voor muntverzamelaars en andere 'bij zondere' geïnteresseerden. Die 'spe ciale' tientjes kosten dertig gulden, waarbij is inbegrepen een speci aal etui en de kosten van verzen ding. Prinses Beatrix heeft gisteren in Laren het Johan niter-tehuis 'Theodotion' geopend. In het hoofdge bouw kreeg de prinses bloemen van de honderdja rige mevrouw W. A. Ernst-Bloemers. Van een verslaggever VL1SSINGEN Met lucifers spelen de kinderen van 12 en 13 jaar hebben gisteren in Vlissingen een loods met balen wol in brand gestoken. De scha de wordt geschat op twee miljoen gul den. Omdat het vuur voort smeulde in de balen, duurde het de hele mid dag en de hele avond voordat de brandweer kon vertrekken. Vlissingen is de overslaghaven voor de Londense wolmarkt. De verwoeste loods had een oppervlakte van tienduizend m2. DEN HAAG Onze economie wordt desastretus getroffen als de Westduitse regering niet meer armslag geeft aan het beroeps- goederenverkeer. Er zijn 75.000 extra ritmachtigingen gevraagd. Als die niet worden uitgegeven, zal het transportverkeer naar en door West-Duitsland half augus tus stil liggen. Dat heeft de voorzitter van NOB weg transport, de heer D. Hooykaas giste ren gezegd tijdens een ledenraadsver gadering in Utrecht. Het transportver keer wordt bedreigd door een ramp. Voor het beroepsgoederenverkeer wordt de schade geraamd op tachtig miljoen" als voor de periode half au gustus begin oktober geen machti gingen meer beschikbaar zijn. Ander half miljoen ton goederen zullen dan niet de'grens over kunnen. En als we het komende jaar niet voor soortgelijke moeilijkheden willen staan, an zal volgens het NOB weg transport voor de periode okt. '73 - okt. '74 780.000 ritmachtigingenbe- schikbaar moeten komen. Dat bete kent een stijging (inclusief de noodza kelijke, maar nog niet verkregen ,75.000 machtigingen) van 155.000 machtigingen. Minister Westerterp zal volgende week tijdens de in Den Haag tehou- den vergadering van Europese minis ters van verkeer met zijn Westduitse ambtsgenoot Lauritzen spreken over de situatie van het Nederlandse inter nationale wegvervoer. AMSTERDAM Een massa röntgenonderzoek naar longkan ker heeft weinig zin. Een groot scheepse campagne tegen het misbruik van sigaretten zal meer resultaten voor de volksgezond heid kunnen opleveren, dan het opsporen van de late gevolgen van vermijdbare risico's. Dit schrijft dr. R. B. Spanjaard, direc teur van de stichting Massa Röntgen onderzoek (Masro) in het verslag over de zevende ronde van het bevol kingsonderzoek op tbc en andere long ziekten in Amsterdam. Met deze ron de, die in april 1972 werd beëindigd, kwam tevens een einde aan het bevol kingsonderzoek oude stijl, waarbij alle ingezetenen van 21 jaar en ouder op geroepen werden. Sinds april 1972 krijgen alleen mannen van veertig jaar en ouder een oproep. Het afgelo pen jaar gaf slechts 31 procent van deze groep gevolg aan de oproep. Gezien de geringe belangstelling en de toename van het sigarettenver- bruik vindt dr. Spanjaard, dat een massaal onderzoek naar longkanker op de helling moet. Van het aantal opge spoorde gevallen was slechts een ge ring aantal te genezen, terwijl bij een aantal ongeneeslijke gevallen door be handeling wel een verlenging van de levensduur werd verkregen maar de kwaliteit van het op deze wijze ver lengde leven roept nieuwe problemen op, aldus dr. Spanjaard. KEY WEST De Amerikaanse kust wacht heeft gisteravond een door de zon geteisterde en door ontberingen verzwakte Nederlander opgepikt, die met zijn zeilboot veertig kilometer ten zuidoosten van Key West op Flo rida, ronddreef. Heij bleek de uit Katwijk afkomstige 40-jarige Jakob Jonker te zijn, die en kele maanden geleden naar Curasao was vertrokken om vandaar met een zeilboot naar Nederland terug te ke ren. Jonker zeilde op 26 april van Cu- ragao weg, maar schijnt daarna met windstilte te kampen hebben gehad. Hoewel zijn boot voorzien was van een motor slaagde hij er niet in er gens de kust te bereiken. Zo zwalkte hij anderhalve maand op zee rond, terwijl zijn voorraad voedsel en water uitgeput raakte. Jonker ligt nu in een ziekenhuis te bekomen van zijn avon tuur. BESSENJENEVER kersenbrandewijn fr ambozenbr andewijn abrikozenbr andewijn aardbe ie nb ran de wijn sin asbrande wijn Van een onzer verslaggeefsters NIJMEGEN Patiënten, die in een verpleegtehuis zijn opgenomen meestal chro nisch zieke bejaarden) voelen zich vaak erg ongelukkig in dit soort inrichtingen. Zij klagen over een totaal gebrek aan confacteti (hoewel ze midden tussen leef tijdsgenoten zitten) over betutteling en onzelfstandigheid en over het feit dat ze 'tussen zwaar gehandicapten zitten,' ook als ze zelf misschien toi deze groep be horen Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Het feit dat de patiënten van verpleeginrichtingen vaak on gelukkig zijn blijkt onder an dere uit de enorme apathie die men aantreft in deze te huizen. Bij een bezoek aan zo'n inrichting ziet men stil zwijgende groepen patiënten die maar zitten te zitten, niets zeggen en nergens op reage ren. Tot deze conclusie komt dr. W. J. A. van den Heuvel in zijn proefschrift 'Aanpas sing in verpleegtehuizen', waarop hij gistermiddag aan de Nijmeegse universiteit ge promoveerd is tot doctor in de sociale wetenschappen. De heer Van den Heuvel is juist op grond van die grote apathie, die hij aantrof bij verpleegtehuis-bewoners, dit onderzoek begonnen. Hij heeft daarvoor met patiënten van twee totaal verschillende hui zen (een oud en een gloed nieuw) in Overijssel en Gel derland gesproken. Het bleek al gauw, dat de materiële om standigheden (of het nu een prachtig nieuw of een oud te huis was) niets met het wel bevinden van de patiënten te maken had. Wel bleek dat de situatie in één tehuis vaak per afdeling sterk kon verschillen, waaruit de conclusie getrok ken kan worden dat het afde lingshoofd in een verpleegte huis een uitermate belangrijke rol heeft. Wanneer dit afde lingshoofd goed functioneert (dat wil zeggen, meer is dan alleen maar een verpleegster, die de mensen '.outer als me dische gevallen beschouwt) blijkt de sfeer en daardoor de waardering van de patiënten veel beter te zijn dan op ande re afdelingen in hetzelfde huis, waar het afdelingshoofd alleen maar medisch bezig is. Het feit dat er zoveel ongeluk kige, eenzame mensen in deze verpleeginrichtingen zitten, schrijft de heer Van den Heu vel dan ook voor een groot deel toe aan het niet goed functioneren van het perso neel in deze instellingen. Vol gens hem is hel merendeel van het personeel niet (ge noeg) doordrongen van het feit dat het hier niet in de eerste plaats om zieke mensen gaat, maar veel meei om men sen die het laatste deel van hun leven (waul daar komt het in de praktijk op neer) in een verpleegtehuis moeten doorbrengen en die daarbij dan ook nog ziek zijn. 'Laatste tehuis' Met andere woorden: hij vindt dat het personeel veel mense lijker moet worden en niet langer moet optreden als lou ter medische figuren, die het van doorslaggevend belang vinden of dat pilletje of die poeder wel precies op tijd worden ingenomen en of ie dereen wel om acht uur op bed ligt 'Men vergeet veel te veel dat het hier niet om een tijdelijk verblijf gaat van iemand die op korte termijn wel weer be ter wordt en naar huis kan. Het verpleegtehuis is voor de ze bejaarde mensen gewoon hun laatste tehuis. En dat mag dan, naar mijn mening, niet alleen maar een instelling zijn waar nun kwalen ver pleegd worden, dat moet veel meer zijn'. De heer Van den Heuvel pleit dan ook voor een veel btere opleiding van het personeel dat in verpleegtehuizen gaat werken en voor het inschake len van vrijwilligers en psychologen bij de verzorging van de patiënten. Overigens heeft de heer Van den Heuvel in de twee tehui zen die hij bezocht heeft, ook wel een min of meer bevredi gende (coöperatieve) houding van patiënten ten opzichte van tehuis en staf gevonden. Op vallend was dat deze houding vooral voorkwam bij mensen, die helemaal op het tehuis wa ren aangewezen (geen relaties meer buiten het huis hadden) en die chronisch ziek waren, waardoor een langdurig ver blijf in het tehuis verwacht kon worden. De inhoud van deze coöperatieve houding wordt dan, volgens Van den Heuvel, overwegend gevormd door berusting, een tamelijk negatieve overweging. 'Nieuw' Verder heeft de heer Van den Heuvel onderzocht in hoever re de patiënten misschien al voordat zij in de tehuizen werden opgenomen bepaald ipatisch of contact-gestoord ge drag vertoonden. Hij kwam hierbij tot de conclusie dat in overgrote irieerderheid niet gesproken kon worden van een voortgezet gedrag, maar van een heel nieuw gedrag, veroorzaakt en opgelegd door het verblijf in het tehuis. Tenslotte vindt de heer Van den Heuvel dat ook de slechte voorbereiding op het verblijf in een verpleeginrichting schuld is aan de voornamelijk negatieve mening die de pa- tienten over het tehuis heb ben. De overgang van het ge wone leven of het leven in een bejaardentehuis naar een verpleegtehuis is zo plotseling, zo onvoorbereid en zo groot, dat men deze klap niet of nau welijks kan verwerken. Pinksteren met Van onze weerkundige medewerker Met meer dan gewone belangstelling hebben we gisteren de weerrapporten uit centraal-Europa bestudeerd. Hoe het weer met pinksteren zal worden, hangt namelijk ten dele af van het gedrag van een koude put in de hoge re niveaus ergens boven midden-Euro pa. De vroege vakantiegangers in Oos tenrijk hebben er al twee regendagen met lage temperaturen van 14 tot 15 graden Celsius door gekregen en voorts meldden gisteren vooral stati ons in Polen matige tot zware regen val. Op de grondkaart van gistera vond 7 uur lag een kerntje van 1011 milibar niet ver van Warschau. Nu is er natuurlijk nog altijd het hogedruk- gebied van de Azoren tot Scandinavië, maar de macht ervan boven het conti nent is nu wat afgenomen. Dit is dan ook de reden dat er tijdens het pink- sterweekeinde een kans is op een re gen- of onweersbui, het eerst in het oosten. De onstabiliteit breidt zich namelijk in westelijke richting uit. Donderdagmorgen meldde het vliegveld Hof in Beieren al 5 mm uit een on weersbui, 's middags onweerde het uit gebreider in Oostenrijk en zuid-Duits- land en zelfs op de Kahler Asten in Sauerland. Daar werd gisteravond 3 mm gemeten. Belangrijker was de windvlaag van 66 km per uur, oftewel 8 Beaufort. De aftapping van het Oostenrijkse Klagenfurt kwam boven alle andere uit met 51 mm. Lodz (Polen) meldde zich met 31 mm, de Poolse hoofdstad zelf ving 13 mm. In Graz was de neerslag 16 mm, Passau 11 mm, waar onder hagel. Wij nemen aan dat hei maximum van de Azoren tot Scandina vië nog wel zoveel invloed zal behou den, dat er tijdens het lange pinkster- weekeinde flinke droge perioden zul len zijn en ook een pinksterzon. Van daag al zal het weer een stuk fleuri ger zijn dan gisteren. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neer slag van 07.00—19.00 uur: Amsterdam zwaar bew. 20 graden 0 millimeter. De Bilt zwaar bcw. 19 0, Deelen half bew. 18 0, Eelde geheel bew. IS 0, Eindhoven half bew. 19 0. Den Helder geheel bew. 18 0. Luchth. R'dam licht bew. 20 0. Twente half bew. 19 0, Vlis singen licht bew. 18 0, Zd.-Limburg licht bew. 19 0. Aberdeen zwaar bew. 22 0. Bar celona onbewolkt 23 0. Berlijn geheel bew. 19 0. Bordeaux zwaar oew. 25 0. Brussel zwaar bew. 21 0. Frankfort regenbul 20 10. Geneve regenbul 22 2. Helsinki licht bew. 24 0. Innsbrück regen 17 0.1. Kopenhagen onbewolkt 18 0. Lissabon onbew. 24 0. Locar no onweer 24 0. Londen half bew. 23 0, Lu xemburg onweer 19 0.5. Madrid onweer 23 0, Malaga onbew. 24 0, Mallorca zwaar bew. 29 0. MUnchen half bew. 16 0, Nice licht bew. 23 0, Oslo onbew. 26 0. Parijs onbew. 23 0. Split half bcw. 26 0, Stockholm onbew. 23 0. Wenen regen 20 0.1. ZÜrich onweer 19 0, Casa Blanca licht bew. 22 0. Istanboel zwaar bew. 28 0, Las Palmas licht bew. 19 0. Tunlf zwaar bew. 29 0. Hoog water 9 Juni Vlissingen: 8.37-21.14; Haringvlietsluizen: 10.12-22.43; Rotterdam; 11.32-23.41: Scheveningen: 9.37-22.10; Uitlui den: 10.26-22.59; Den Helder; 1.32-13.49; Har- llngen: 4.08-16.11; Delfzijl 6 22-18.29. DEN HAAG De bouwproduktie in ons land was in het eerste kwartaal van dit jaar 11 procent hoger dan in de eerste drie maanden van 1972. De produktie van woningen steeg met 19 procent, die van andere gebouwen daalde met één procent. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek be rekend. De opgave heeft betrekking op de reële produktie (zonder inflatie-fac tor). De totale produktie in lopende prijzen (inclusief de hogere prijzen) steeg met 22 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5