Zaak collegegeld baart chaos en politieke moeite üuimtereparatie aan Skylab ukt na twee uur 'wentelen' Gruijters was te snel met 'bespiegeling Veiligheids conferentie begint 3 juli Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding sraël egroet [randt ilechtig I n deze krant Schaefer geeft Schaefer z'n zin Britse marine en kustwacht IJsland varen op elkaar in Roolvink: ging Vorrink buiten haar boekje? Land van Bartje pinksterweekend Remloze vrachtauto doodt zes mensen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe leiclse Courant „Stantvastich is ghebleven [HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl" vrtIJDAG 8 JUNI 1973 54ste jaargang no. 57 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" enstraat 37 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (ondskanselier Villy Brandt en premier Golda Meir inspecteren de erewacht, die up het vliegveld Lod staat opgesteld ter ere van de IVestduitse hoge bezoeker. Zie ook pag. 9 Wetsontwerp te laatjuridische puzzel groot Van onze onderwijsrerlactie DEN HAAG Het wetsontwerp tot verlaging van het collegegeld (van 1000 tot 500 gulden) komt niet op tijd klaar. Staatssecretaris Klein (hoger onder wijs) komt daardoor in grote politieke moeilijkheden. De verlaging van het collegegeld zou ongeveer vijftig miljoen gulden kosten. Daar komt dan nog een tekort op de lopende universitaire begrotingen van minstens dertig mil joen bij. HOUSTON (UPI, Reuter) 'Het is vrij en het ziet er goed uit', juichte gezagvoerder Charles Conrad gisteravond toen na twee uur wurmen het halsstarrige zonnepaneel zich ontvouwde. Bijna direct meldde de vluchtleiding dat volgens ontvangen gegevens inderdaad al zonlicht in elektriciteit werd omgezet. laarmee lagen de mogelijkheden voor 'n succesvolle voortzetting van het tylab programma weer open. Was de iparatie niet gelukt, dan had de be- lanning de laatste week van de 28 lagen durende vlucht wegens stroom- jebrek zo ongeveer met de handen I over elkaar moeten zitten terwijl voor die tijd ook al heel wat wetenschappe lijke waarnemingen van zon en aard- Jangs een geïmproviseerde acht meter besnoeid. Moeizaam hadden Conrad en Kerwin ach in hun onhandige ruimtepakken lange handrailing naar het beklemde paneel begeven terwijl Conrad klaagde dat hij geen houvast voor zijn voeten had. In het inwendige van Skylab «ordt dat opgelost doordat driehoeki ge uitsteeksels onder de schoonzolen in het metalen vlechtwerk van bodem of plafond worden vastgeklemd. Maar werken in de vrije ruimte is bar vermoeiend. De ruimtevaarder die een werktuig naar links wil draaien ziet tegelijk zijn hele lichaam naar rechts wentelen en omgekeerd. Conrad raak te duidelijk geïrriteerd toen de vluchtleiding, die de procedure via een door Weitz biedende televisieca mera kon volgen, hem halverwege goede raad wilde geven. Met de geslaagde reparatie hebben Conrad en Kerwin niet alleen Skylab van een halve mislukking gered, maar ook de verdere NASA-plannen voor bemande ruimtevaart, menen waarne mers in Houston. De ruimteveerboot die tegen de jaren tachtig materieel en mensen geregeld in een baan om de aarde en weer terug moet brengen, heeft alleen enige zin als mensen ook inderdaad langere tijd in de ruimte kunnen werken. Skylab was letterlijk de enige gele genheid om die mogelijkheid te bewij zen. Volgende bemanningen moeten er elk 56 dagen in doorbrengen. Bij voortduren van de tot gisteravond heersende energiecrisis aan boord, was daar geen denken aan geweest. Staatssecretaris Klein (en met hem het hele kabinet Den Uyl) heeft van af de verkiezingen tot aan de rege ringsverklaring steeds volgehouden dat het collegegeld omlaag moest. Nu (keer)puntje bij paaltje komt, zijn de moeilijkheden echter bijna onoverko melijk. De Tweede Kamer gaat op 29 juni met zomervakantie. Het is onmogelijk dat er voor die tijd nog een wetsont werp wordt ingediend tot wijziging van de duizend-gulden-wet. Helemaal uitgesloten is dat de beide Kamers het ontwerp voor de zomer zouden af handelen. Zelfs het concept van de wet is nog niet gereed. Als het ont werp klaar is moet het bovendien eerst om advies worden toegestuurd aan de academische raad, de onder wijsraad en de Raad van State. Vol gens een woordvoerder van het minis terie zal niet van deze procedure wor den afgeweken. Dat het wetsvoorstel nog op zich laat wachten is niet verwonderlijk. Het gaat namelijk niet alleen om verla ging van de duizend gulden tot vijf honderd, maar ook om het waterdicht maken van de wet. Zoals in het afge lopen jaar gebleken is kan dat een he le juridische puzzel zijn. Een ander probleem is dat sfaatssecer- taris Klein de mogelijkheid wil ope nen een lening te sluiten bij de staat waarmee de student de vijfhonderd gulden zou kunnen betalen. Zijn voor ganger minister Van Veen was van plan deze leningen aan de banken over te laten, waarbij de staat dan slechts borg zou staan voor de afbe taling. Wanneer de staat nu zelf le ningen gaat verstrekken kost de hele operatie minstens vijftig miljoen gul den extra. Chaotisch Nu de collegeld-kwestie pas eind au gustus in de Tweede Kamer komt wordt de situatie aan de universitei ten opnieuw zeer chaotisch. Het mi nisterie heeft de universiteiten en ho gescholen nog steeds geen richtlijnen Zogezegd Als je elk jaar een beetje bocht neemt, kom je uiteindelijk in een grote bocht terecht. Minister Duisenberg van Financiën over ombuiging van het beleid. ll«U Vrij koel Droog weer met vrij veel zon. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Maximum aan de Waddenkust tot rond 21 graden in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog, perioden met zon en in het algemeen vrij koel. Morgen zon op: 04.21 onder: 20.58 maan op: 14.37 onder: 01.00 DEN IIAAG Staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting) heeft gisteren antwoord gege ven op eerder mede door hem zelf als Kamerlid gestelde vragen. Deze vragen hadden be trekking op de uitvoering van een plan tot vernieuwing van een aantal woningen in de ge meente Zijpe. Uit het antivoord blijkt, dat de staatssecretaris Schaefer volledig tegemoet komt aan de wensen van het vroegere Kamerlid Schaefer. Wat raar, tóch past het bij elkaar REYKJAVIK, LONDEN (UPI, Reu ter, AP) Een Brits marineschip en een IJslandse kanonneerboot zijn gis- teren in de wateren rondom .Island niet elkaar in botsing gekomen. Vol gens Engeland heeft de IJslandse 'Ae- gir' het fregat 'Scylla' opzettelijk ge ramd. Maar in Reykjavik werd gezegd (lat de 'Scylla' het IJslandse schip in de boeg had gevaren en dat Engeland 'alle verantwoordelijkheid hiervoor moet dragen'. Volgens de Engelsen was de schade aan het Britse schip gering, volgens de IJslandcrs aanzien lijk. Het is het eerste incident tussen oorlogsschepen van de beide landen, die sinds negen maanden in een hef tig conflict over de vis-rechtcn in de wateren rondom IJsland gewikkeld zijn. De kapitein van de 'Aegir' heeft twee weken geleden op een Britse trawler geschoten. De IJslandse kust wacht zegt dat het Britse schip sinds een dag al het IJslandse schip lastig viel en dat het incident ver van de Britse vissersboot plaatsvond. Maar volgens de Britse lezing beschermde de 'Scylla' juist de Engelse vissers. De Britse minister van defensie Lord Carrington heeft in Brussel zijn colle ga's van de NAVO meegedeeld dat Wèl maatregelen in vermogens-sfeer Van een verslaggever DEN HAAG Minister Gruijters is met zijn uitlatingen over de wenselijkheid van een hogere fiscale huurwaarde voor duurdere huizen voor uitgelopen op de studies die het kabinet aan dit vraagstuk zal wijden. Dit zei minister Duisenberg in een vraaggesprek met onze krant (zie daar voor pagina 11). 'Ik heb deze dingen niet gezegd, maar ik ben wel de minister van financiën', aldus dr. Duisenberg. Ook zei hij: 'Laat men wel beseffen dat als er maatregelen op dit gebied worden getroffen, dan zullen het weloverwogen maatregelen zijn. Er zullen geen overhaaste ondoordach te dingen op dit gebied mogen gebeuren. Er is geen enkele reden om te vrezen dat met geweldige klappen ineens zal worden afgedaan aan verworven rechten. Dat past niet in mijn benadering en ook niet in de benade ring van het kabinet'. Over zijn uitlatingen gisteren in de Tweede Kamer aan de tand gevoeld door de heer L. M. de Beer (WD) zei minister Gruijters, dat hij alleen enkele 'bespiegelingen' had gehouden. Hij gaf toe, dat het in de eerste plaats ging om een zaak van het ministerie van financiën. Overigens liet minister Gruijters er geen misverstand over bestaan, dat overeenkomstig de regeringsverklaring, al voor het jaar 1974 maatregelen worden genomen, die Minister Gruijters betrekking hebben op de vermogens. Met zijn uitlatingen had hij gedoeld op de onredelijke fiscale faciliteiten, die de kopers van de duurste huizen genieten. 'Het gaat hier duidelijk om uitzonderingen', zei de minister. Hij beloof de steeds de bevordering van het eigen woningbezit cen traal te zullen stellen. Het is niet de bedoeling van de regering de bezitters van de eigen woning in de fiscale tang te nemen. De bewering, dat zijn plannen fiscaal niet uitvoerbaar zouden zijn, ontkende minister Gruijters. En hij kon zich beroepen op het gezag van de staatssecretaris voor be lastingzaken, mr. Van der Stee. Ook ontkende de minister, dat zijn uitlating de bouw- produktie verder zou hebben belemmerd. Er worden juist meer woningen voor het eigen bezit gebouwd. Daar entegen zakt helaas wel de produktie ineen in de sfeer van de woningwetwoningen. DEN HAAG Oud-minister B Rool vink heeft als lid van de Tweede Ka mer (ARP) het oordeel van premier Den Uyl gevraagd over het publieke lijk ondersteunen door minister Vor rink van acties met de bedoeling 'het beleid van een ander lrd van zijn ka binet te beïnvloeden'. De heer Roolvink wijst erop, dat mi nister Vorrink publiekelijk heeft op geroepen zich te richten tot minister Boersma (sociale zaken) in verband met het algemeen verbindend of on verbindend verklaren van de cao's in de confectiebedrijven. Engeland zijn marineschepen niet uit de IJslandse viswateren zal terugtrek ken, zoals Noorwegen en Denemarken hadden voorgesteld. (ADVERTENTIE) Recreatiebedriji BORGER (Dr.) Nog enkele bungalows beschikbaar Tel. 05998-4446. Binnenland A erpleegtehuizen onveilig 5 Bacteriën gevaarlijker7 Buitenland Italië: van loonstrijd tot maatschappijkritiek 9 Kerk gegeven over de procedure die ze bij de inschrijving voor de volgende cur sus moeten volgen. Sommige universi teiten kennen een voorinschrijving en kunnen dus wachten met het vorde ren van collegegeld. Maar waar de in schrijving en de heffing van het colle gegeld aan elkaar gekoppeld zijn is de verwarring groot. Niemand kan zeg gen of de studenten 1000 huidige wet), ƒ500 (plan van de regering) of ƒ200 (initiatief-wetsontwerp van de PSP) moeten betalen. Ook de afdeling rijksstudietoelagen in Groningen raakt in grote moeilijkheden als niet tijdig ekend is hoe hoog het collegegeld wordt. Tekorten Een laatste probleem voor staatssecre taris Klein is dat de universiteiten op de lopende begrotingen een aanzien lijk tekort hebben omdat dit jaar de ontvangsten bij de inning van het col legegeld zijn tegengevallen. Bij de Vrije Universiteit bijvoorbeeld heeft de minister de inkomsten op 13,5 miljoen geschat. De VU heeft nu daarvoor een aanvullende begroting ingediend van drie miljoen. Als dat aan alle universiteiten zo is betekent dat in totaal een tekort van ƒ30 mil joen. Staasccretaris Klein krijgt het dus erg moeilijk met zijn beloften aan de stu denten-oppositie. Zelfs minister Van Kemenade schijnt weinig geneigd te zijn om de universiteiten financieel tegemoet tekomen. Van Kemenade heeft zelf ook extra geld nodig voor het kleiner maken van de klassen. En zelfs al zou het Kabinet-Den Uyl het eens worden over het in te dienen wetsontwerp, dan nog is het de vraag of de Tweede Kamer het zal slikken. Binnen de confessionele fracties be staat grote weerzin om reeds na een jaar de duizend gulden wet te vervan gen door weer een ander noodwetje. PARIJS (DPA) Een vrachtauto, waarvan de remmen dienst weigerden, heeft donderdag in de Franse stad Bernay dood en verderf gezaaid. De op volle snelheid voortdenderende auto ramde op zijn weg een aantal winkels en verpletterde vijf geparkeerde au to's. Toen het voertuig tenslotte tot stilstand was gekomen en de verbijs terde maar ongedeerde, chauffeur sta melde 'Mijn remmen deden het niet' hadden zes mensen het leven verloren en waren er negen zwaargewonden. De met bier- en wijnflessen geladen vrachtwagen reed op een hellende weg toen de remmen weigerden. Met steeds grotere snelheid denderde de wagen omlaag en stoof tenslotte met circa 100 km de hoofdstraat van Ber nay in, alles verpletterend wat hij op zijn weg tegenkwam. I Gesprek met Kobinson tien jaar na 'Eerlijk voor God") 2 Sport Voetbalprofs en bedrijfsre sultaten 15 KWARTET Rockenrtalage 2 Men schrijft ons 2 liadio en tv 6 Strips, rculllctnn 6 Commentaar 7 Fop op de plaal 7 Dichtbij en verder 7 Uw probleem 7 Familieberichten 12 Autonieuws, filmpremières 13 HELSINKI (Reuter, DPA, UPI. AP) De Europese Veiligheids conferentie begint op 3 juli in de Finse hoofdstad Helsinki. Dan zullen de ministers van buiten landse zaken van 32 Europese staten plus de Verenigde Staten en Canada bijeenkomen. Hiertoe is gisteren na zes maanden van onderhandelingen besloten door de voorbereidende con ferentie in Helsinki. De Veiligheidsconferentie zal volgens afspraak in drie gedeelten worden ge houden. De eerste fase, die nu op 3 juli begint, zal vijf tot acht dagen du ren. Daarna komt men opnieuw bij een in Geneve en vervolgens weer in Helsinki. De drie fasen zullen min stens een jaar in beslag nemen. Over de agenda van de aanstaande conferentie in Helsinki was gisteren nog steeds geen overeenstemming be reikt. Malta bleef nl. als enige deelne mer op zijn eis staan, dat ook alle Arabische landen, die aan de Middel landse Zee grenzen voor de conferen tie uitgenodigd moeten worden, ter wijl Frankrijk bij zijn weigering bleef om het overleg in Helsinki te binden aan de conferentie in Wenen over de evenwichtige vermindering van de we derzijdse strijdkrachten in Europa. De Russische gedelegeerde richtte zich in een dramatische oproep tot de Maltezers om hun voorstel in te trek ken. Hij bracht daarbij in herinne ring, dat de Sowjet-Unie ig de tweede wereldoorlog twintig miljoen mensen verloor vanwege het feit dat er des tijds geen overeenkomsten bestonden over de Europese veiligheid. (ADVERTENTIE) Zoek uit de zes afbeeldingen vijf woor den. door ze in de goede volgorde ach ter elkaar te plaatsen. U kunt er der- lig gulden mee verdienen. Bewaar de Woorden lot zaterdag. Uou maalde zonheUeboni f Hang er dan Balastore voor •■«£>-/ *Öe. goeOkofje zonwering va»\ E-iamunck W noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen O pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1