}rofs tonen geen interesse resultaten eigen bedrijf Tennistop dreigt met boycot Merckx vergroot voorsprong weer 10king van FC Den Haag om spelers te laten meedenken op mislukking uitgelopen 'Doorbraakin christelijke sportbeweging Independiente aast weer op wereldcup Europa - Z.-Amerika op wereldvoetbaldag Wereldrecord Thiecher op sprint: 10,9 laag '68 vindt neuwe sponsor KWARTET VRIJDAG 8 JUKI 1973 SPORT T15/K15 o'SwTnzc sPeciale verslaggever atVedfet|l HAAG De slechte bedrijfsresultaten van het afgelopen verzoek ,en dwingen veel betaalde voetbalclubs tot een pas op de plaats eedS elfs een pas terug. Want het publiek laat verstek gaan. Zelfs bij enoord, dat nog altijd de meest bezochte club in Nederland is, n, omd r toch het afgelopen seizoen per competitiewedstrijd 9.000 be- 'ovendit cers minder trok dan het seizoen daarvoor. De klappen komen ;er het hardst aan bij de clubs net onder de top. FC Utrecht en zagen hun gemiddelde met 3.000 toeschouwers dalen, FC Den g met ongeveer 2.500. lOOl «.O ma het komende seizoen staat deze wil er van een verantwoorde i'ouding sprake zijn, weinig an I te doen dan de uitgaven in over do, VQ temming te brengen met de te 8.45 achten (lagere) inkomsten. Dat Schroeven echter stuit op veel th zal ït bij de spelers. Er is (arbeids)- ist bij bijvoorbeeld Sparba. FC cht. De spelers van NEC willen de spelers van FC Den Haag zijn rta-tean Vai 7 g 'bos<,rava (Reuter) Renate Ste- wor# is de eerste vrouw geworden die Scho 00 meter binnen de elf seconden afgelegd. Tijdens wedstrijden in ava om de 'Gouden Schoen' legde fleze afstand af in 10,9 seconden. Oostduitse Olympische kampioene samen met de Amerikaanse Wyo- Tyus, de Formosaanse Chi Cheng de Oostduitse Ellen Stropahl met seconden reeds houdster van het eldrecord. hpt'w Amerd£aan Henry Hines heeft tij- tp hri5 de laatste wedstrijd van de Ame- r de I anse atletiek profgroep (ITA) in striid York meter ver gesprongen. I sewies leverde prestatie voor c 00 toeschouwers in de Madison phm ,re sartien' was het grootste aantal toeschou- dd een 6 dat de ITA in een reeks van zes- wedstrUden trokvMichael O'Hara, egen 1 Promotor van de ITA' kondigde dat de Sroep in januari van het gerviu !ende •'aar °Pnieuw een reeks in- oor f< "wedstrijden zal organiseren, stische ^'ew York versloeg Kipchoge Kei- £r°te Amerikaanse rivaal Jim n met opvallend gemak Keino ze- topsierde op de mi;'1 van kop aJ? in 4 uten en 3 seconden. Ryun werd stand de met een zeer mat'ge 4.11.9. Na op m?op van de wedstrijd bood Ryun publiek zijn excuses aan voor het ier op^e optreden. 3 proip die in New York de 440 halyards won in 48.8 seconden, heeft in bracl Kt eerste seizoen het meeste geld de 2 fdiend. Hij kwam op een totaal van 900 d lor dollar. De Amerikaan wordt ge- gd door Chris Fisher (Aus) en Jim Regin die resp. 12.950 en 12.450 dollar se; x-j |een hepen. Struj - jmGse; eeuwenhoek weer EsTl ief de mission Bu !N HAAG (ANP) Bram Leeu- dstand inhoek, chef de mission van de Ne- rlandse olympische ploeg bij de en 1 leien van 1972 in München, zal ook j de Olympische Spelen 1976 in mmm intreal deze functie vervullen. Hij eft de uitnodiging van het bestuur n het Nederlands Olympisch Comité ertoe aanvaard. leuwenhoek, 48 jaar, is stafdocent n de academie voor lichamelijke oe- ning in Den Haag en woont in aassluis. Tot hij benoemd werd tot ief de mission voor München be- eedde Leeuwenhoek verscheidene mcties in de Koninklijke Nederland- Atletiek Unie Hij is in deze bond m. trainingscoördinator geweest na en actieve sportloopbaan als ver- iringer. in weinig goede stemming op vakan tie gegaan, Aad Mansveld heeft schrif telijk laten weten op de transferlijst te willen. De spelers, zo lijkt een min of meer algemene tendens, willen financieel het onderste uit de kan, willen zo snel mogelijk 'binnen' zijn. FC Den Haag is een van de clubs geweest die heeft geprobeerd zijn spelers inzicht te geven in het voetbalbedrijf. Heeft willen laten zien hoe een voetbalbe- drijf iii elkaar steekt, dat het onder ste van die kan reeds lang is bereikt en dat die kan verre van bodemloos is. Het middel daartoe was de spelers- raad, die het afgelopen seizoen is in gesteld. Gerard Slager, commercieel directeur van FC Den Haag: 'De voor bereidingen voor die raad zijn in het seizoen 1971-1972 begonnen. Daarvoor hadden we een spelerscommissie, maar die beperkte zich tot overleg over premies, over trainingskampen, over extra premies voor de Europa Cup en andere geldzaken. Vanuit de spelers is aangedrongen op een raad, omdat de vereniging te autoritair zou zijn. Ook het bestuur wilde een derge lijke raad, om de spelers bij de be leidsvorming van het bedrijf waarin zij werken, te betrekken'. Mislukt Dat is nu falikant mislukt. Gerard Slager: 'Het is triest te constateren dat het meewerken en meedenken met de organisatie zich beperkt tot op tijd komen op de trainingen en al dan niet geïnspireerd voetballen'. Het verhaal van een jaar spelersraad in Den Haag is een aaneenschakeling van teleurstellingen. De raad werd naar een model van bedrijfspsycholoog Henk Stremmelaar opgezet, de spelers werden democratixch gekozen. Slager: 'Al direct bleek dat de spelers die raad wel wilden hebben maar dat al les door een ander moest gebeuren. Op de eerste vergadering van de raad hebben we geprobeerd de spelers een inzicht te geven in een voetbalhuis houding. We hebben de exploitatie van het seizoen daarvoor doorgespro ken, de begroting van het lopende sei zoen doorgenomen. Er bleek echter geen interesse, mensen als Woody Louwerens en Piet de Zoete uitgezon derd. Op die eerste vergadering wer den we alleen geconfronteerd met kostenverhogende factoren, zoals het wassen en strijken van kleding. En zo is het gebleven. Het ging uitsluitend over verbetering van secundaire voor waarden. En als we dan, met de cij fers in de hand, met de bedrijfsresul taten erbij, nee moesten zeggen, kreeg je de opmerking: 'je kunt vragen wat je wilt. maar je krijgt toch nooit wat'. Terwijl, voor een club van het niveau van FC Den Haag, de professi onele begeleiding beslist niet slecht te noemen is. Het interesseert ze echter niet. De notulen werden na afloop van een vergadering aan alle spelers uitgereikt. Vijf minuten later kon je ze van de vloer van de kleedkamer oprapen'. Aad Mansveld Cop de foto in actie tijdens de wedstrijd tegen Telstar) had als aanvoerder en lid van de spelersraad een belangrijke stem in het voetbal bedrijf van FC Den Haag. Inmiddels heeft hij het bestuur van de club verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. echter de meeste spelers. Neem die spelerskamer. Ze willen direct na af loop daar naar toe, wilden zelfs een eigen ingang. De spelers isoleren zich, weigeren het contact met de suppor ters. Veel spelers kennen hun eigen verantwoordelijkheid niet. Doen ook dingen waar ze zeer verontwaardigd over worden wanneer er een identie ke reactie op komt. Aad Mansveld krijgt klappen in Breda, dient een aanklacht in. Maar begrijpt niet dat hij dat beter niet had kunnen doen, dat het min of meer logisch is dat juist hij die klappen krijgt. Want heeft hij niet jarenlang in iedere uit wedstrijd duidelijk blijk gegeven van zijn minachting voor het publiek'. IJdel De spelersraad is. dat is duidelijk, geen succes geworden. Zelfs de hoop dat het contact tussen de spelers on derling door de raad zou verbeteren, is ijdel gebleken. Want het werd de leden van de spelersraad kwalijk ge nomen, dat er (financieel) niets ge beurde. Tcch gaat FC Den Haag door. Gerard Slager: 'Er komen nieuwe ver kiezingen, we blijven doorgaan te pro beren de spelers te betrekken bij de bedri j f sresultaten' Misschien lijkt dat via de jongere spelers, de nieuwe generatie beroeps voetballers. Maar dan nog is het be taald voetbal ver verwijderd van een wens, die Gerard Slager enkele jaren terug al uitte: voetballers-zelfbestuur. Begrip hiervoor kan niet worden ver wacht zolang bij de brood-voetballers geen interesse bestaat in het 'waar vandaan' en hoe dat brpod nu eigen lijk op de plank komt. HANS SCHMIT ANDALO (AFP) In de achttiende etappe van de Ronde van Italië bewees Eddy Merckx opnieuw zijn grote klasse. Met 5 uur, 17 minu ten en 39 seconden bleef hij zijn grote rivaal, de Italiaan Gimondi 46 seconden voor, en behaalde hij tevens zijn vijfde etappezege in deze ronde. Battaglin werd derde in dezetlfde tijd als Gimondi. Merckx heeft nu 7.42 minuten voorsprong op Gimondi. Tijdens de 20 kilometer lange klim van de Bondonne in de Dolomieten, hadden de twee Spanjaarden Fuente en Lazcano een voorsprong van 50 se conden genomen op een groep van vier man, Merckx, Gimondi, Aja en De Vlaeminck. Na 127 kilometer wer den de Spaanse klimmers echter door dit kwartet ingelopen. Zestien kilome ter voor de finish in Andaio maakten Merckx, Gimondi en Battaglin zich los van de groep en benutten de lange af daling een voorsprong te nemen. Hierbij ontdeed Merckx zich ook van de twee Italianen, die hem eenvoudig zagen wegfietsen. Achttiende etappe: 1. Merckx (Bel) 5.17.39; 2 Gimondi (Iti 5.18.25; 3. Battaglin (It) z.t. 4. Lazcano iSp) 5.19 55; 5. Galdos (Sp) 5.20.55; 6. Fuente (Sp) 5.21.09: 7. Zilioli (It) 5 21, 8. Aja (Sp) 5.22.12, 9. Pesarrodona (Sp z.t. 10 Schiavon (II) 5.23.09: 11 Conti (It) z.t. 12. De schoenmaeKti (Bell 5 23.21: 13. Fabbri (It) 5 23 42- 14. Motla (lt) 5.23.46: 15. Ritter z.t. 16. Karstens (Ncd) 5.24.02. Algemeen klassement: 1. Merck:: 94.26.57; 2. Panizza 94.48.19; 7. Bitossi 94.49.11: 8. Motta 94.49.16; 9. Ritter 94 52.52: 10. De Vlaeminck 94.53.32; 11. Galdos zt; 12. Poggiali 94.54.29: 13. Fuente 94.55.41: 14. Pettersson 94.56.46; 15. Zillolo 95.04 05; 15. Kuiper 93.05.47: 23. Karstens 95.24.26. ENGELAND De Zweedse ploeg bereikte tijdens de amateurronde van Engeland gisteren de tweede achtereenvolgende ritzege. Lenvart Fager lund versloeg in de eindsprint van de tiende etappe, van Scarborough naar South Fields over 16 kilometer, de Tsjech Jiri Have en de Nederlander Fedor den Hertog. Tiende etappe: 1. Fagerlund (Zwe) 4.15.18, 2. Hava (Tsj) z.t.. 3 Den Hertog (Ned) z.t.. 4 Van Katwijk (Ned) 4.17.14. 5. Kubicek (Tsj) z.t.. 6. Gronlund (Zwe) z.t., 8. Van den Hoek (Ned) z.t., 23. V. d. Spiegel (Ned) 4 23.53, 32. De Boer (Ned) 4.35.41. Algemeen klassement: 1 Van Katwijk (Ned) 35.01.10. 2. Johansson (Zwe) 35.02,45. 3. Sou- cck (Tsj) 35.06.59. 4. Den Hertog (Ned) 35.07,03. 5. Edwards (GB) 35.08.21. 6 Gron lund (Zwei 35.11.10. 9. V. d. Hoek (Ned) 35 20.23. 27. V d Spiegel (Ned) 35.53.30. 30. De Boer (Ned) 35 59,25. Van onze speciale verslaggever AMERSFOORT De Neder landse Christelijke Sport Unie zal, meer dan in het verleden, een organisatie kunnen wor den met inhoud voor al diege nen in Nederland die sport beoefenen, maar in die sport beoefening meer zoeken dan alleen technische faciliteiten. De NCSU, een kleine duidelijk begrensde koepelorganisatie, heeft hiervoor de mogelijk heid geschapen door in Amers foort nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk regie ment aan te nemen. De herstructurering laat de be staande (sporttechnische) organisa ties binnen de NCSU op hun plaats, maar opent daarnaast de deur voor verenigingen en indivi duele sportbeoefenaars. NCSU voorzitter Soetendal: 'Door het toe laten van individuele verenigingen en individuele leden heeft de NCSU een breder draagvlak gekre gen. De unie is uitgebouwd, aange past aan deze tijd. Er zijn bijvoor beeld veel mensen van de 'tweede weg', mensen die aan sport doen onder het motto trimmen, en ten aanzien van deze mensen heeft de NCSU beslist een taak. Wij hebben nu de mogelijkheid gekregen de, laat ik zeggen, 'eenzamen' te bena deren.' De noodzaak tot de NCSU-nieuwe- stijl wordt het duidelijkst wanneer men de huidige structuur van de NCSU beziet. Bij deze koepel zijn Slechts een gering aantal organisa ties aangesloten, zodat ook slechts een gering aantal takken van sport in de NCSU (voetbal, wandelen, korfbal, gymnastiek, atletiek, vol leybal, kaatsen) zijn vertegenwoor digd. Secretaris Grashoff: 'De ach tergrond van de herstructurering was, laten we dat eerlijk onder ogen zien, dat we werden gecon fronteerd met het feit dat de zelf standige christelijke sportbonden, wat betreft het aantal organisaties terugloopt. Er is een tendens zich bij de technische, neutrale organi saties aan te sluiten. Onze armoe, om dat woord maar te gebruiken, is altijd geweest, dat er zo weinig christelijke sportbeoefenaren bij de NCSU waren omdat er maar zo weinig organisaties waren. Er zijn gewoon geen organisaties voor roeien, tennis, hockey en vele an dere sporten. Er is nu een opening geschapen, we willen een centrum zijn.' ONVREDE De onvrede over de oud-NCSU ma nifesteerde zich het duidelijkst bij de Christelijke Korfbal Bond. De CKB zag niet langer de noodzaak in van aparte, gescheiden en daar om dure competities, terwijl het de korfballers van zowel de neutra le als de christelijke organisatie in de eerste plaats om dat korfballen gaat. De CKB Integreerde dan ook volledig met de KNKB en besloot uiteindelijk zichzelf op te heffen. Daarvoor in de plaats wil de CKB een christelijke korfband, een orga nisatie aan het grondvlak die open staat voor iedereen. Die ontwikke ling binnen de korfbalwereld heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de herstructurering van de NCSU, is zelfs in een belangrijke mate stroomversneller geweest. Se cretaris Grashoff beaamt dat: 'De CKB heeft zeker invloed gehad, heeft beslist versnellend en verdui delijkend gewerkt. Hoewel wij toen reeds een structuurcommissie hadden ingesteld.' De NCSU heeft zich opengesteld, niet alleen voor individuele vereni gingen en sportbeoefenaars, maar ook voor de eigen achterban. In de nieuwe structuur, ruimer van opzet, zijn bijvoorbeeld ook de regio's (de regionale CSU's) meer bij het be leid betrokken. Blijft echter de vraag naar de realisatie. Hoe kan de huidige NCSU iets gaan betekenen voor de mensen waarvoor de unie tot nu toe niets betekende? Hoe vindt de NCSU de weg naar die mensen? Grashoff: 'We weten niet hoeveel christelijke verenigingen niet bij ons aangesloten zijn, we tasten in het duister. We zijn daarom ook met een enquête gestart. We heb ben een brief aan alle gemeenten geschreven welke principiële vere nigingen in hun gebied opereren. We zullen alle clubs die ons wor den opgegeven, benaderen. Voor de individuele sportbeoefenaren ligt het nog moeilijker'. CONFERENTIE De NCSU wil meer dan een over leg- en samenwerkingsverband zijn en de belangen van de deelnemers te behartigen. Volgens de nieuwe statuten stelt de unie zich ook ten doel het ontwikkelen en verbrei den 'van een bijbelse visie met be trekking tot de lichamelijke vor ming en de sport, mede in het ka der van het algehele welzijn van de mens'. Grashoff hierover: 'Er zijn vele vragen .Wat is de beteke nis van de sport, hoe is de samen hang met de maatschappij? Er zijn momenteel veel mensen die. vanuit diverse achtergronden, visies over sport ontwikkelen. Wat moeten we aan met een Bero Rigauer, met een Gerhard Vinnai? We willen hierover gaan praten, van gedach ten wisselen, tot een visie zien te komen. Daarom hebben we het plan dit jaar een grote, nationale conferentie te houden met een ver scheidenheid aan sprekers, met dis cussies. Om ons te bezinnen over de sport, over de verhoudingen binnen de sport.' HANS SCHMIT MONTEVIDEO De Argentijnse kampioen Independiente heeft in Montevideo de Zuidamerikaanse voetbalbeker veroverd door de be slissingswedstrijd tegen het Chileense Colo Colo met 21 te winnen De eindstand kwam pas in de tweede verlenging tot stand. Eigenbelang; EN HAAG Haag '68 heeft een leuwe sponsor. Het is de uitzendor- anisatie 'Tempo Team', dat de finan- iële ondersteuning van deze Haagse olleybalvereniging heeft overgeno- len van Detry. Tempo Team stelt ich voor de komende drie jaar ga- ant. Ie steun van de nieuwe sponsor heeft et mogelijk gemaakt Jaap Hoogen- oorn aan te trekken als trainer van e damesploeg, die vorig seizoen de ompetitie als tweede beëindigde en iet komend jaar gaat spelen in het oernooi om de Europa Cup 2. )ver versterking van de dames-selec- die om uiteenlopende redenen voorlopig) niet kan beschikken over lerma Karsten, Mien Bumen en Ma- hilde Brouwer, wordt de komende veken nog beraadslaagd. Geld en eigenbelang twee van de opmerkelijkste eigenschappen van de broodvoetballer. Gerard Slager noemt een voorbeeld: 'We hebben gediscus sieerd over de verdeling van de re clamegelden, bijvoorbeeld van de Peli kaanbeker. De spelers wilden alles zelf hebben, want, zo redeneren zij, wij hebben er voor gevoetbald. Ze vergeten echter de arbeid van andere mensen, de trainer bijvoorbeeld, Een ander voorbeeld: er is, op verzoek van de spelers, een uitgebreider specifica tie van het loonstrookje gekomen. Je kunt dat positief benaderen en zeg gen: dat is uit de spelersraad voortge komen. Je kunt het ook negatief be naderen en zeggen: de spelers onthou den blijkbaar niet eens wanneer ze hebben gelijkgespeeld of gewonnen'. FC Den Haag had de spelers iets meer duidelijk willen maken van het voetbalbedrijf, van verband tussen bij voorbeeld prestaties en inkomsten. Gerard Slager: 'Het is echter saillant, dat profs niet beseffen dat de presta ties op het veld en het zich naar bui ten presenteren direct van invloed zijn cp de bedrijfsresultaten. Want die bedrijfsresultaten interesseren hun gewoon niet. We hebben een bar/bistro geopend, met een spelers kamer, met faciliteiten voor de pers. Bij de opening, een goede kans op contact met je klanten, ontbraken ZURICH De internationale voelbalfederatie (FIFA) heeft gisteren in Zürich aangekondigd, dat het up 15 augustus een wedstrijd tussen elftallen van Eu ropa en Zuid-Amerika wil organiseren om de eerste 'wcrcld-victbaldag' te meren. Kot is de bedoeling, dat voor die wedstrijd in het Europese elftal ook enkele spelers uit Afrika en Azië worden opgenomen, terwijl in de Zuidamerikaanse oloeg plaats ingeruimd zal worden voor een of meer vertegenwoordigers uit midden- en noord-Amerika en het Caraibisch gebied. Een lijst van voorlopig ^selecteerde spelers voor deze 'wereldwedstrijd', die in de Spaanse stad Bar celona gespeeld wordt, zal up 16 juni bekend worden gemaakt. Nu al staat vast, yan dit duel zal vermoedelijk in 1975 in de hoofdstad van Peru. Lima. gespeeld den. De coach van het Zuidamerikaanse team is nog niet bekend. De return yan dt duel zal vermoedelijk in 1975 in de hoofdstad van Peru, Lima. gespeeld worden. De FIFA heeft zelfs een speciaal comité voor de 'wereldvoetbaldag' opgericht. Onder leiding van FIFA-voorzitter Stanley Rous heeft dat comité gisteren in de Italiaanse stad Florence vergaderd. ROME (Reuter) De internati onale proftennissers hebben gis teren in Rome gedreigd, dat zij Wimbledon en andere grote eve nementen in de komende weken zullen boycotten als de schorsing van de Joegoslaaf Nicolai ('Nik- ki') Pilic niet terecht blijkt Cliff Drysdale, de Zuidafrikaanse voorzitter van de internationale associatie van proftennissers (ATP) uitte dit dreigement tij dens de open kampioenschappen van Italië. Pilic, die vorige week de finale van de open Franse titelstrijd in Parijs van de Roemeen Ilie Naslase verloor, is door de Joegoslavische tennisbond voor negen maandèn geschorst, omdat hij zich niet had gemeld voor de vori ge maand gespeelde Davis Cup-wed- strijd tussen Joegoslavië en Nieuw-Zee- land. De internationale tennisfedera- tic (ILTF) nam die schorsing vorige week niet over, maar verbood Pilic wel een maand lang aan wedstrijden deel te nemen. Na Rome staat in juni ook Wimbledon op het programma. Pilic heeft zich van die schorsing, die op 1 juni is ingegaan niets aangetrok ken en speelde afgelopen woensdag toch in de eerste ronde van het toer nooi in Rome. De Oosteuropeaan ver loor van de Fransman Patrice Domin- guez. Pilic kreeg voor die partij a) toestemming van de Italiaanse bond om aan het evenement deel te nemen. De organisatoren hanteerden als argu ment dat Pilic ook in Parijs al na 1 juni zonder problemen had kunnen - Bus i Reav de secretaris van de ILTF verklaarde echter da' er een iio'-sc v! 'ou komen door (li: üesluit van de Italianen.' In een verklaring heeft de ATP ge zegd, dat het voor haar onmogelijk is de schorsing van Pilic te aanvaarden voordat zij alle overwegingen die tot de schorsing hebben geleid van de Tom Okker bleef tijdens de open Italiaanse kampioenschappen ook gisteren overeind. ILTF zorgvuldig heeft bestudeerd. Drysdale zei, dat de ATP dan ook nog met verdere acties zal wachten tot het moment waarop de ILTF openheid heeft verschaft. De ATP liet ook we ten. dat twee vertegenwoordigers van haar organisatie vorige week in Parijs aanwezig geweest zijn bij de vergade ring waarin de zaak Pilic is bespro ken 'Toen al is duidelijk geworden dat Pilic niet zonder meer beloofd had voor Joegoslavië in het Davis Cup toernooi uit te komen. De ATP staat op het principe, dat geen speler ge dwongen kan worden in het Davis Cup-toernooi te spelen.' Inmiddels heeft de Joegoslavische ten nisbond telegrafisch hevig geprotes teerd bij de ILTF en de Italiaanse tennisbond naar aanleiding van de deelname van Pilic in Rome. Alge meen secretaris Petar Marinkovic kon digde aan 'geschokt' te zijn en beloof de stappen te zullen ondernemen. Tom Okker heeft zich geplaatst voor de vierde ronde herenenkelspel van het toernoo; in Rome. De als achtste geplaatste Nederlander versloeg de Pakistaner Haroen Rahim met 46, 6—2 en 6—0. Okker heeft het niet gemakkelijk ge had tegen Haroen Rahim. De Pakis taan was oppermachtig in de eerste set. Zijn groundstrokes waren zeer verzorgd en hij was onweerstaanbaar aan het net. Rahim liep uit tot 41, terwijl Okker de ene fout op de ande re stapelde. De set eindigde tenslotte in 64 voor Rahim. Pas in de vijfde game van de tweede set herstelde Ok ker zich. Hij brak door Rahims servi ce en kwam op 32. Daarmee was het ritme van de Pakistaan gebroken: 26. In de laatste set verlpampte Ra him volledig en was kansloos tegen de snelle, nu wel zeer precies slaande Nederlander: 06. De Italiaan Andriano Pannatta, die Okker in Parijs had verslagen, kwam voor eigen publiek niet verder dan de derde ronde. Net als Nikki Pilic was hij niet opgewassen tegen de Frans man Patrice Dominguez: 46, 67. Italië's nummer twee, Paolo Bertoluc- ci, plaatste zich voor de vierde ronde door een overwinning op de Engels man Roger Taylor (46, 63, 75). Titelverdediger Manuel Orantes (Spanje) speelde een zelfverzekerde en accuratie partij tegen de Fransman Pierre Barthes: 63 en 75. Bij het damesenkelspel was er de verrsrassing dat Virginia Wade. de Britse nummer een. werd uitgeschakeld door de niet- geplaatste Amerikaanse Kristie Kem- mer (4—6, 6—1, 5—7.). De derde wedstrijd was noodzakelijk geworden omdat de twee voorgaande wedstrijden onbeslist waren geëin digd. In de wedstrijd in Santiago was' niet gescoord en de eerste ontmoeting in Montevideo eindigde in 1-1. Bij de rust van de derde wedstrijd, die in de Uruguese hoofdstad Monte video werd gespeeld, was de stand 1-1. Independiente, dat in 1972 ook beslag legde op de Zuidamerikaanse beker en in de strijd om de wereldbeker werd verslagen door Ajax, nam in de 25ste minuut de leiding door een doelpunt van Mendoza. Vier minuten voor rust zorgde Oaszely voor de gelijkmaker. In de slotfase van de tweede helft, waarin beide ploegen hun zenuwen nauwelijks de baas waren, werd de Chileense verdediger Herrera door scheidsrechter José Remei (Paraguay) van het veld gestuurd. Doordat er niet meer gescoord werd, was een ver lenging van twee maal een kwartier noodzakelijk. Colo Colo trok in de verlenging de gehele ploeg voor het doel samen om het gelijke spel vast te houden. Immers, wanneer de wed strijd ook na extra-speeltijd onbeslist zou eindigen, gaf het doelpunt dat de Chilenen in de tweede wedstrijd te gen Independiente scoorden de door slag Colo Colo slaagde er inderdaad in het eerste kwartier van de verlenging de defensie hermetisch gesloten te houden. Direct na de aftrap voor het tweede gedeelte van de verlenging sloeg Independiente toe. Invaller Cia- chello schoot na een door doelman Nef van Colo Colo slecht verwerkte bal, raak: 2-1. Independiente zal overigens dit jaar niet voor de wereldbeker tegen Ajax aantreden. Hoewel de Argentijnen op nieuw sterk geporteerd zijn voor een dergelijke dubbele confrontatie in het najaar, heeft het bestuur van Ajax al duidelijk laten weten, dat zij er niets meer voor voelt nog eens voor de we reldbeker te spelen. Ajax heeft slechte ervaringen over gehouden aan de du-* els van vorig seizoen, vooral wat be treft de risico's voor blessures en de conditie aantastende trip naar Zuid- Amerika. Ajax heeft zich inmiddels positief uitgesproken over het (nog oppervlakkige) plan van de UEFA om de winnaar van de Europa Cup I te gen de houder van de Europese beker voor bekerwinnaars (het Italiaanse AC Milan in een uit- en thuiswedstrijd te laten uitkomen. Inzet van die twee duels zou de Gustav Wiederkehr-beker (genoemd naar de vorig jaar overleden voorzitter van de (UEFA) moeten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15