ichtvoetig beeld an de woningnood Alfasud Nieuwe Beta Coupé vult intermezzo bij Lancia autobiografie Autokeus 'De bezeten jacht' Cïflfoóiicl het kind van de rekening' Fear is the Key Gevangenisstraf voor accountant Peugeot-importeur breidt service uit Laatste kleine NSU verdwijnt Albatros Automobislmij. B V VALKENBURGERSTRAAT 102—104 tel.: verkoop 62985 werkplaats 236383 magazijn 250012 AMSTERDAM VRIJDAG 8 JUNI 1973 AUTO/FILM T13/K13 door Sicco de Jong (sterdam is Amsterdam niet Jr', zo klinkt de klacht van de Saners in 'Iroek, het kind van ikening'. Maar zij laten het [meer bij klagen alleen. fcen'de hjd van Provo, zo omstreeks begonnen Amsterdamse burgers, jordien vrijwel zonder kikken of •n hun woonhuizen in de oude ..en tegen de grond zagen gaan [plaats te maken voor banken en 'is, hun doffe berusting af te leg- Er werden actiegroepen gevormd, wenste het niet meer te nemen, laatste jaren is het motto: Red van linnenstad wat er te redden valt. jeter de woningen die er nog vul de gaten op met nieuw- ff, bouw huizen! Zorg ervoor dat in onze oude buurt menswaardig n leven, laat woon- en werksec- min mogelijk gescheiden zijn!' jn er natuurlijk al gaten in de gevallen, wijken bestaan niet jr of zijn zo deerlijk gehavend dat zijn voor de sloop. Dat is ge- maar het zou toch wel erg zijn geweest als we van die ver- nen, onherkenbaar veranderde ken Amsterdam althans films den overgehouden, waarin iets van sfeer, de mentaliteit bewaard was even. gemeente Amsterdam is te traag het toekennen van dit soort op- :hten, er moet gehold worden om iets vast te leggen. Neem de Gale- bij het Frederiksplein, het enige le-ciècle monument in Amster- waarvan helemaal geen filmd-o- :nt besbaat, neem het Waterloo - waarvan die jonge cineast Jansen kunst en vliegwerk nog iets ar veel te weinig) heeft vastgelegd, bij de subsdeverlening aan k, het knd van de rekening was jemeente niet te laat en het geld elbesteed. De film, gemaakt door collectief van de Cineclub, in sa- werking met de Actiegroep Jor- ekt en verschillende Amsterdamse rtbewoners, houdt zich bezig met ingnood en woningellende in de aan, een belangrijke plaats is in- imd voor demonstraties en ge kken. Het onderwerp is uiteraard tig genoeg, maar het wordt voor zware leerstukkerigheid bewaard re een ironie en een humor, die in alleen maar echt Amsterdams Doemen, hoe afgezaagd dat ook it. Een fraai staaltje van deze ietigheid is de wijze, waarop luder Lammers in het verdom- je wordt geduwd op een caféter- met tekst en muzek van 'Now- |eman' van de Beatles, i kan er enige aanmerking op he- dat het leidmotief van het jonge- Iroek, dat als een gidsje dient te ■en in de Jordaan en op de kin- :rij, niet is volgehouden en dat knaapje, hoe fotogeniek ook, geen feiderskind is uit de wijk: zijn va- is schilder, zijn moeder heeft een tiek. Maar een groot bezwaar is niet, de film helpt ons met vaart r de losse draden heen. het belangrijkste is natuurlijk, dat (l'Iroek' niet alleen een stuk stad, jar ook een stuk tijdsmentaliteit tdt vastgehouden. Ten gerieve van en van ons nageslacht. Cineclub organiseert in juni een ïee met deze film langs vor- Iroek in de Jordaan mingscentra, levensscholen en volks hogescholen. De voorstellingen wor den meestal georganiseerd in het ka der van projecten, waar de centra op dat moment mee bezig zijn. W. Wielek-Berg In Fear is the Key is lakoniek door- drammende hoofdrolspeler Barry Newman nergens bang voor, dus dat 'fear' slaat niet op hem. Hij vecht met politieagenten, wordt gepakt, schiet een agent neer en ontsnapt met een gijzelaarster, Suzy Kendall, die wel de angst heeft. Zij moet dan ook een lang nummer gevaarlijk autorij den beleven, in de Mississippi-delta, dus ook schuin langs dijkjes. Politie wagens raken te water of in de prak. Dan duikt er uit het moeras een an dere harde vent op, John Vernon, en die brengt Barry en Suzy naar haar rijke vader. Die zit met.andere schur ken in een duistere onderneming. Zo dat Barry nog van alles moet opknap pen, in dat huis daar, 's nachts in de regen, op een booreiland, diep onder water in een batyscaaf (diepzeevaar tuig), om een schat te vinden in een neergeschoten, gezonken vliegtuig, waar de geraamtes van zijn eigen vrouw, broer en zoontje nog inzitten. Dan zet hij op de zeebodem de zuur stoftoevoer af om de schurken bijna te laten stikken en ze, zelf ook buiten adem, hun misdaden te laten beken nen. Dat is dus ook nog een benauwd ogenblikje. Het is allemaal naar een boek van Alistair MacLean, dat hier Booreiland X 13 heet, en het is te gek verzonnen om waar te kunnen zijn. Maar die verschillende opwindingen, in die autorit, in de villa met minis tère figuren, tussen en in hoorbuizen en op de zeebodem, zitten er wel in. Atmosfeer en moerassig landschap in dat Mississippi-gebied hebben ook iets benauwends. En regisseur Michael Tuchner heeft de acties en sensaties geroutineerd in elkaar gezet, zonder zich verder om dc onzin van het opge schroefde verhaal te bekommeren. (Amsterdam - Flora, Den Haag Apollo, 14 B. Huising In de Filmweek Arnhem, van 30 au gustus tot 5 september, zal er in het Jongerencentrum Willemsplein I 'een andere fiilmweeik' zijn met fülms uit (voor) het vrije circuit, die onafhan kelijk van het commerciële bioscoop bedrijf, worden vertoond om hun ei gen waarde; films dus zoals ze al ver toond worden door Film Internatio nal, Fugitive Cinema, Classic Movies, Verenigd Nederlands Filminstituut Het Jongerencentrum en Cineclub Arnhem (en Amsterdam) zullen deze 'andere week' organiseren. In de grote zaal van het Jongerencentrum, voor de hoofdfilms, en in twee kleine zalen voor de informatieprogramma's, zul len ongeveer tien films per dag wor den vertoond, in een soort doorlopen de voorstellen. Er worden enige tien tallen premières verwacht van films onder meer uit België, Engeland, Amerika, Sowjet-Unie. Voor het infor matieprogramma zijn al zo'n kleine veertig oude belangrijke films be stemd. En daarbij zijn er van Losey, de Sica, Staudte, Eisenstein, von Sternberg, Peking Opera, Weiss, Ne- mec, Forman, Hitchcock, Ditvoorst, van der Heyde, e.a. En in de nacht voorstelling wordt een serie Buster Keaton-films vertoond. Van der Rijn-prijs 1973 In de komende Filmweek Arnhem zal weer een Van der Rijn-prijs worden uitgereikt. Vijfduizend guldens, uitge loofd door H. J. van der Rijn Neder land B.V. en Billiton International Metals B.V., worden bestemd voor een jonge filmer, of worden verdeeld tus sen twee jonge filmers, gekozen door C. B. Doolaard, René van Nie, Boy Wallagh, Reg ten Zijthoff, Frans Zwartjes, die dit jaar de jury vormen. In Nederland, na 1 september 1971 ge maakte korte films, van tien tot niet meer dan dertg minuiben, op 16 of 35 mm (ook tv-films), moeten door de makers, die nog geen 36 jaar mogen zijn, voor 15 juli worden aangemeld bij de secretaris van de jury G. Wal ler, p.a. Billiton International Metals B.V., Louis Couperusplein 19, Den Haag (tel. 070-624691). De copieën moeten op 1 augustus verzonden zijn. De jury, die onder meer zal letten op de inzendingen die de ontwikkeling van de Nederlandse film het meest zouden kunnen stimuleren, mag afge zien van het toekennen van de prijs, of prijzen, als de inzendingen geen voldoende kwaliteit hebben. Ook kun nen er maar twee premies van 1000,- worden toegekend. Verloren Maandag opgenomen Luc Monheim, 32-jarige Belgische re gisseur, voltooide in 23 dagen de op namen voor de film Verloren Maan dag, naar het scenario, dat hij met Lodewijk de Boer maakte, over men sen van de zelfkant van Antwerpen. De Nederlandse Monique van de Ven, de Belgen Roger van Hooi, Jan De- cleir. Joris Collet, de Poolse Marysia de Pourbaix hebben er hoofdrollen in. Vrijwel alle spelende en techni sche staf-medewerkers namen met hun salaris aandeel in de filmkosten, die ongeveer vijf ton bedragen. De co- produktie is voor 65 pet Belgisch en voor 35 pet Nederlands. De afwerking geschiedt in Cinetone. LEEUWARDEN De rechtbank heeft de 51-jarige accountant A. van O. uit Wolvega veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, met aftrek en toezicht van de re classering. De accountant stond te recht wegens verduistering en vals heid in geschrifte, meermalen ge pleegd. In zijn functies als penningmeester of administrateur van diverse verenigin gen en instellingen werd hij nooit ge controleerd, omdat hij in Wolvega veel vertrouwen genoot. Door te knoeien in de boeken van de vereni gingen kon Van O. zich meer dan 325.000 gulden toeëigenen. (ADVERTENTIE) Arnhem alternatief Britse regeringsactie leidde tot meer dragen van gordels Het Engelse ministerie van Milieu zaken heeft gepubliceerd, dat er aan zienlijk meer autogordels gedragen werden nó dan vóór een grote tv- en affichecampagne. De gehele aktie kostte ruim vijf miljoen gulden. In Londen nam het aantal gordelsdra gers toe van 18,3% tot 31,6% van alle automobilisten. Hun passagiers op de voorste zitplaatsen droegen in 31.8% van de gevallen gordels tegen 19.8% voordat de campagne van start ging. In Londen en Yorkshire, waar de campagne het hevigst werd gevoerd, nam het dragen van autogordels be duidend nrer toe dan in Lancash re. waar de actie een kleinere omvang had. Gebr. Nefkens Automobiel Maatschap pij N.V. heeft op het industrieterrein Lage Weide te Utrecht een grote uit breid inig in gebruik genomen. Hier door is de oppervlakte van het afle veringscentrum voor Peugeots bijna drie keer zo groot geworden. De Peu geot-importeur heeft bovendien in het nieuwe gebouw - tegenover het nog niet eens zo oude - een zeer modern geoutilleerd schadereparatiebednjf geopend. Deze nieuwe service-afdeling houdt een gegarandeerde perfectio nering van het carrosserieherstelwerk in. Peugeot is thans het bestverkochte automerk van Nederland in de prijs klasse boven 13.000,Het markt aandeel van de Franse fabriek ligt boven de 6%, maar liet zou hoger kunnen zijn als de levering vlot ge schiedde. Lancia zal komende herfst een Coupé-dole van de Beta introdu ceren. Deze Beta is in het afgelo pen najaar verschenen tijdens de autotentoonstelling te Turijn. Dit jaar wordt deze tentoonstelling niet gehouden, maar in novem ber 1974 zal op de Turijnse salon een nieuwe zescilinder Lancia 'Ammiraglia' te zien zijn. De nieuwe Beta Coupé vult zo een in termezzo op in de vernieuwingsplan nen bij het Turijnse automerk, dat nu tot de Fiat-groep behoort. Fiat's twee de man, dr. Umberto Agnelli, heeft een paar jaar geleden al aangekon digd, dat Lancia een Italiaanse BMW moet worden. De bedoeling daarmee is beter partij te geven aan Alfa Ro meo, welke staatsonderneming nu met de Alfasud meer in de prijsklasse van Fiat is gaan opereren. Aan Lancia is het terrein voorbehou den van wagens tussen V/x en 3*4 li ter motorinhoud. De vorig jaar ver schenen Beta heeft motoren van 1400, 1600 en 1800 cc, maar alleen de twee grootste daarvan zijn ook voor de Coupé bestemd. Deze 1600 en 1800 cc- motren zullen opgevoerd worden, zo dat de nog meer gestroomlijnde Cou pé hogere snelheden kan behalen dan de gewone Beta. De nieuwe Beta Cou pé komt in het Lancia-programma naast de Fulvia en 2000 Coupé's. Over de toekomstige Ammiraglia heeft de fabriek nog niets naders De sterk gestroomlijnde Lancia Beta Coupé, die leverbaar wordt met opgevoerde motoren van 1600 en 1800 cc. meegedeeld. Verwacht wordt dat deze de V-6 motor van de Fiat 130 in iets gewijzigde vorm zal krijgen. Verder zou de Lancia Ammiraglia voorwie laandrijving en een hydraulisch veers- ysteem la Citroën moeten hebben, dank zij de samenwerking Fiat-Ci- troën. Maar het gaat slecht met deze samenwerking en zodoende is het nog de vraag of Citroën-systemen in de praktijk nog door Lancia overgeno men kunnen worden. De kleine Alfa Romeo, Alfasud, is met een lengte van 3,89 meter een compact, handig model, waarmee men in het verkeer goed uit de voeten kan. Uiterlijk is Alfa's kleinste een aantrekke lijk wagentje met een carrosserie van Giorgio Giugiaro, dezelfde die de VW Passat zopas gestalte gaf. De motor vraagt, zoals bij alle wagens van het Italiaanse merk, om een spor tieve rijstijl: veel toeren maken is het parool. De wegligging is schier per fect. Een attractieve auto, nu in prijs wel net boven de 10 mille, maar toch ge meten naar de interieurruimte, de motorprestaties e.d. een opmerkelijke wagen. De Alfasud wordt gemaakt in een fabriek bij Napels, die gebouwd is ter bevordering van de werkgele genheid in het arme Zuid-Italië. Bij de aanvang van de produktie waren er nogal wat sociale perikelen, maar de levering van de auto's uit Napels is dit jaar begonnen met een dank zij de prijs oorspronkelijk 9.990,- direct flinke vraag. Behalve de fabriek is ook de concep tie van voorwielaandrijving en de komst van een middenklasser voor Al fa Romeo geheel nieuw. De inge nieurs uit Milaan ontwikkelden een 1200 cc-motor, die 63 DIN-pk vermo gen levert. Het is een vrij stille, ta melijk pittige boxer beide cilinder- De Alfasud heeft het opvallende dicht bij de hoeken geplaatst zijn, paren tegenover elkaar die alleen nogal even nodig heeft om op tempe ratuur te komen. Op het dashboard geeft een rood lampje het aan, wan neer de motor nog te koud is om er flink aan te trekken. Is dat eenmaal uit, dan wordt de trekkracht eerst goed benut door bijvoorbeeld in de tweede versnelling tot bijna 80 km. per uur en in de derde tot bijna 115 km. per uur door te halen. Deze boxer-motor is overigens in tegen stelling tot die van de Citroën GS, welk model constructief sterke over eenkomsten met de Sud vertoont watergekoeld, wat stellig bijdraagt tot het geringe motorgeruis. Wel veel geluid was in ons testexem plaar hoorbaar van de wat harde Pi relli Cinturato-banden. Dit deed ook De laatste NSU met conventionele motor, die nu verdwijnt. Het is de Prinz 4, die een luchtgekoelde tweecilinder motor van 600 cc achterin had. De NSU Prinz 4 gaat volgende maand uit produktie. Daarmee ver dwijnt de laatste kleine NSU, welk merk in 1970 door Volkswagen werd overgenomen en nu binnen de Audi-NSU Auto Union tot het VW-concern behoort. kenmerk dat de wielen niet alleen maar ook iets naar buiten uitstaan. iets af aan het overigens redelijke veercomfort, dat met de starre achter as enigszins stug ds, maar toch de on effenheden in de weg goed opvangt. De stoelen zijn goed verstelbaar en geven een prettige zit, zodat in dit op zicht het comfort alle lof verdient. Comfortabel mag men de Sud zeker noemen. De wegligging, het goed controleerba re gedrag in bochten, de gemakkelijke doch precieze besturing ;en de uitste kende schijfremmen op alle vier de wielen zijn verder positieve veilig heidsfactoren. Onze kritiek op de Alfasud betreft de enigszins stroeve versnellingspook vooral met de tweede versnelling en de uitrusting, die zó eenvoudig is dat zelfs een dashboardkastje ont breekt. Niettemin is die uitrusting wel smaakvol. Het feit, dat de com pacte wagen vier deuren heeft is ook een pluspunt, al verdient de bevesti ging van die deuren nog wat meer zorgvuldigheid. De Alfasud is zeer gemakkelijk te par keren, heeft de instrumenten goed binnen bereik van de chauffeur ventilator en ruitewisser zitten beide met twee standen op één handel; de lichthandel is tevens richtingaanwij zer en biedt goed uitzicht. Het rij den er mee is tegelijk praktisch en sportief. De top van 150 km. per uur mag er zijn, ook al heeft Alfa Romeo plannen ook nog een grotere motor in de Sud in te bouwen. Het benzineverbruik blijkt, gegeven de hoge toerentallen waarin men rijdt, schappelijk: rond 1 op 10. Het interieur is ruim genoeg; de bagage ruimte heeft een praktische vorm en ook een behoorlijke ruimte. Er is bin nen de compacte omvang voortreffe lijk met de ruimte gewoekerd: verge lijkt men met de Citroën GS dan moet men bedenken dat die 23 cm. langer is. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1186 cc; maximum-vermo gen: 63 DIN-pk; pk per 100 kg.; 7,3; topsnelheid: 150 km. per uur; benzine verbruik: 1 op 10 S 1 op 11; inhoud benzinetank: 50 liter; remmen: schijf remmen rondom en remkrachtbegren- zer; gordels: driepunts gordels met drukknopsluiting: leeg gewicht: 865 kg.; lengte: 3,89 meter; breedte: 1,50 meter; hoogte: 1,37 meter; prijs incl. BTW: 10.290,-. Aan het begin van dit jaar zijn de an dere kleine NSU-typen, alle met mo tor achterin, reeds uit produktie ge nomen. Het merk NSU blijft nu alleen voort bestaan dank zij de Ro 80 met Wan kel-motor. Deze motor zal, naar ver wacht wordt, vergroot worden van twee kamers van samen één liter tot twee van samen anderhalve liter. De NSU Ro 80 vormt de top van het Au- di-NSU-programma, dat verder alleen bestaat uit de Audi 80 en de Audi 100-serie. Volkswagen overweegt ook de produk tie van het sportwagenmodel VW-Por- sche 914 te beëindigen. Dit model le verde, evenals de NSU-typen, tot nu toe slechts verliezen op. Alleen bij de Ro 80 staat daar het prestige, dat de Wankel-motor geeft, als pluspunt te genover. Bovendien brengen de Wan kel-licenties Audi NSU en daarmee VW geld op. 25 jaar VAM Aan het einde van dit jaar zal de Stichting VAM 6.400 leerlingen in op leiding hebben voor technische funk- ties in het autobedrijf. De Stichting 'Vakopleiding voor het Automobiel-, Motorrijwiel- en aanverwante bedrijf' is 25 jaar geleden opgericht. Toen tel de de VAM nog geen 400 leerlingen. De vakopleiding gaat uit van tenmin ste LTS als basis. De specialisatie gaat vandaar verder in de richting auto- spuiter, auto-electricien en monteur Er zijn graduaties tot en met werk plaatschef, patroon en ondernemer, waarbij men ook kan beginnen met MAVO en MTS of HAVO en HTS. knaap is ontsnapt uit een werk kamp en hij wordt, hoewel on schuldig meteen van moord ver dacht. Zijn vrouw heeft inmiddels een verhouding met een getrouwde miljonairszoon. Daar wordt ellende van verwacht, maar het loopt anders: het paar gaat hem helpen. En de sheriff, die hem moet arresteren, wil hem daarmee ook beschermen tegen de menigte. Maar zo'n sheriff is geen baas in Texas, waar de bazige blan ken het 'recht' graag zelf in de hand nemen. Zo'n sheriff wordt even gemakkelijk afgetuigd als een neger, als het zo uitkomt. En als hij niet corrupt wil zijn kan hij beter vertrekken. Wat hij de vol gende morgen dan ook doet, nadat de rel zich heeft ontladen bij een, in brand gezet, autokerkhof en de vluchteling toch nog is neerge knald. Richard Penn heeft dat alles mach tig in zijn film verwerkt, wel met wat dramatische overdruk, maar overigens reëel. Je krijgt de in druk dat zo'n zaterdagavond daar werkelijk zo kan verlopen; dat mensen, verhoudingen, en omstan digheden daar echt zo zijn. Penn had er bovendien de spelers voor: Marlon Brando, fors, onverzette lijk, achteloos mompelend, als de eerlijke sheriff, Jane Fonda als de vrouw van de vluchteling, James Fox als de, al wat verlopen, miljo nairszoon, Robert Redford als de wilde, ontvluchtte knaap, Val Ro gers als de miljmair, om nu alleen maar de mensen te noemen die van nature, of door de verhoudin gen, aan de goede kant staan. En dan zijn al die dronken dames, zelfbewuste of onderdanige heren, roddelende oudjes, op sensatie be luste jeugd de zaterdagavond doorsnee van zo'n Texas-gat (de zwijgende meerderheid ook) uitstekend getypeerd. The Chase is het (weer)zien waard. B. Ilulsing (Amsterdam- Rembrand; plc: 11 thea ter. 18 J.) 9 The Chase (De jacht) is niet nieuw, maar bij het weerzien na een jaar of zeven, nog altijd sterk en pakkend. Regisseur Arthur Penn had een best scenario, van dramaturge Lillian Hellman, met grote en kleine dramatische span ningen van raak getekende karak ters, met typerende dialogen, een scherpe kijk op werkelijke omstan digheden, in het plaatsje Tarl in Texas, en een goed opgebouwde hevige ontwikkeling naar een uit barsting van geweld, die twee do den en veel verdriet veroorzaakt. Het gebeurt op een warme zater dagavond, met 'parties' bij de rij ken bij middenklassers, in de kroe gen. Er wordt te veel gedronken en wrok komt agressief los in een, tot massa-hysterie oplopende rel. Vrouwen en mannen kunnen hun jaloezie, hun teleurstellingen, hun gevoelens van minder- of meerder waardigheid (standsverschillen, ba zen en ondergeschikten), hun voor oordelen, uitrazen in een rel, en wreken op een paar slachtoffers. Een wilde, maar niet slechte, IIG Jane Fonda in The Chase

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13