ixon haalt Laird naar Witte Huis i;Biafranen gedragen zich weer [alsof de tijden normaal zijn TfftoVt Straf voor Grieken die niet stemmen [uststeden Middellandse lee willen milieu redden Receptvandedag. Maak meer van uw jus met nieuwe Knorr Pikante Jus. daar blijft'n mens gezond bij! Heinemann ratificeert basisverdrag Ambassadeur Athene niet teruggeroepen President Pompidou 'in schitterende vorm' resident Gowon streeft oprecht naar verzoening Zweedse koning verliest zijn bevoegdheden OUW/KWARTET DONDERDAG 7 JUNI 1973 BUITENLAND T7/K7 ^tijgenoten dringen meer aan op kruisverhoor ^SHINGTON (Reuter, UPI, AP) President Nixon heeft gisteren door Ivin Laird als adviseur naar het Witte Huis te halen geprobeerd het door latergate aangetaste moreel van zijn staf op te vijzelen. (ADVERTENTIE) jn maakte de benoeming bekend, fijl de druk op hem toeneemt om te laten ondervragen over zijn js van het schandaal en de se- jcommissie van onderzoek haar •rvragingen voortzette, indien heeft Nixon ermee inge- id de agenda's over zijn gesprek- met de ontslagen adviseur John ter beschikking te stellen van commissie-Ervin. Dean heeft ge- dat hij 35 40 keer met Nixon Watergate heeft gesproken, het- P 'if' n door het Witte Huis is ontkend. h het Witte Huis vrijwillig de agen- )rdeis ter beschikking stelt .wordt ge- zeS jfeld over de inhoud van de agen- or d i. Een woordvoerder van het Witte 3r d is kon niet zeggen of de agenda's een uien van de besprekingen bevatten, 9oa alleen maar data en algemene on- «i werpen. benoeming van Meivin Laird als dfiseur van binnenlandse zaken (de n Nature Ehrlichman) zal volgens tan izelf leiden tot een open en volle- e discussie met het congres over 20' atszaken. Het congres beschouwde nda witte Huis onder Nixon als een e'9e loten bastion. Laird diende vier r als minister van defensie en trad 1 in dit jaar af. In bepaalde afdelin- is de regering tot stilstand geko- en dat kan niet doorgaan', zei iere bren egri) Laird. 'Daarom ben ik aarzelend te ruggekomen om de president in deze positie te dienen'. Generaal William Haig, die tijdelijk assistent op het Witte Huis was, zal uit actieve dienst' gaan en toetreden tot de presidentiële staf om een gedeelte van de taken van Bob Haldeman over te nemen. Perswoordvoerder Ronald Ziegler is te vens benoemd tot adviseur van Nixon. Ondervraging Inmiddels krijgt Nixon van Republi keinse parlementariërs steeds meer waarschuwingen, dat hij zich spoedig moet laten ondervragen over Waterga te. Weigert hij dan zal hij nog meer gezag verliezen, mennen zij. Bijna drie maanden lang heeft Nixon geen persconferentie gehouden. Wel heb ben hij en zijn woordvoerders een se rie verklaringen, ontkenningen en te- gensprekingen uitgegeven. De Repu blikeinse fractieleider in de senaat, Hugh Scott, heeft gezegd dat het een goed idee zou zijn als Nixon vragen van journalisten zou beantwoorden. Zijn plaatsvervanger, Robert Griffin, vond dat Nixon ook best kon verschij nen voor de commissie van onderzoek, maar een dergelijke gedachte is door het Witte Huis vierkant van de hand gewezen. Voor de commissie-Ervin heeft Hugh Sloan, penningmeester van Nixons verkiezingscomité, gisteren verklaard dat twee hogere campagne-medewer kers hem trachtten over te halen mein eed te plegen over de betalingen van in totaal 199.000 dollar aan Gordon Liddy, raadgever van het comité en een van de veroordeelde Watergate-in- brekers. De hogere medewerkers wa ren Frederick LaRue en Jeb Magru- der, beiden voormalige stafleden van het Witte Huis. Lager bedrag touiandvest voor bescher mins; ivut er kwaliteit 'stol e di 10- 'r U IROET, LONDEN. PARIJS (DPA, AP. UPI) Een fonds om de Idellandsé Zee tegen verdere vervuiling te beschermen werd gis- en in Beiroet opgericht. de eerste internationale conferen- over het onderwerp spraken verte- woordig^rs van 150 kuststeden verder uit voor opstelling van handvest waarin maatregelen tot loud van het leefmilieu in de Mid- landse Zee worden vastgelegd. ir de financiële kant van de maat- if|2elen is afgesproken dat het fonds moeten worden gevoed door de Sgi ustrielandei. rond de bedreigde zee YYë- door de internationale oliemaat- Ifï appijen. Details zijn nog niet be- Ahd. Als belangrijkste oorzaken van ,41 vervuiling worden lozing van onge- toverde afvalstoffen en onzorgvuldig /tankwervoer gezien. De beslissing in Beiroet komt vlak adat de Voedsel- en landhouworgani- (I, itie van de Verenigde Naties (FAO) ,n in de Intergoevernementale ocea- liet, (grafische commissie (IOC) had ge apporteerd dat de vervuiling langs Middellandsezeekusten een kritiek dium had bereikt. Dit werd toege- 'ireven aan lozing van grote hoe- hel elheden rioolwater dat niet of on- rj. Idoende gezuiverd was, samen met dustrie-afval waarop vrijwel alle controle ontbreekt. Daarbij komt nog de verontreiniging door olietransport. Tanks kunnen maar in vijf van de veertien havens worden schoonge maakt zonder het water ernstig te vervuilen. Op de conferentie in Beiroet waar schuwden geleerden dat, als er geen actie wordt ondernomen, de Middel landse Zee tegen het einde van deze eeuw een dode zee zou zijn geworden. Volgend jaar september komen verte genwoordigers van de kuststeden in Palermo opnieuw kijken. In de tus sentijd zouden onder andere plannen voor gezamenlijke wettelijke acties worden bestudeerd. Intussen vestigden deskundigen op een internationale conferentie in Lon den de aandacht op nog een andere bron van zeevervuiling. Zonder doel treffend toezicht op boor- en mijnope- raties in zee zal de campagne om de zeeën schoon te maken, onvoldoende resultaat hebben, waarschuwden zij. Tankers zijn niet altijd de schuldigen wanneer olie en giftige afvallen in het water worden gevonden. Sloan getuigde dat hij in totaal 199.000 dollar uitbetaalde aan Liddy. Na de Watergate-inbraak stelde Ma- gruder Sloan voor tegenover de poli tie te verklaren, dat ongeveer 40.000 dollar aan Liddy was uitbetaald. Slo an weigerde dit voorstel en ook een suggestie van LaRue, die hem zei: 'Het geld van Liddy is politiek gevoe lig. We kunnen geen hoger bedrag noemen'. Op 23 juni na de inbraak had Sloan de presidentiële mede werkers Ehrlichman en Chapin ont moet. Chapi.i had tegen hem gezegd, dat 'het belangrijkste punt was dat de president beschermd werd'. Sloan verklaarde ook dat zijn eerste belangrijke betaling als penningmees ter een bedrag van 83.000 dollar was aan Liddy, op machtiging van Magru- der. Sloan had zich zorgen gemaakt over de omvang van het bedrag en be sprak de zaak met oud-minister Mau rice Stans, hoofd van de financiële af deling. Stans sprak met campagnelei der John Mitchell en deze gaf toe stemming tot het uitbetalen van het geld, waarvan een gedeelte werd te ruggevonden bij de op heterdaad be trapte Wategrate-inbrekers. OSLO De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft de Noorse en de Deense regering gevraagd hem te steunen bij zijn poging de agenda van de komen de Navo-vergadering van ministers van buitenlandse zaken aan te vullen met een debat over de Portugese poli tiek in de Afrikaanse koloniën. Dit is op het ministerie van buitenlandse za ken in Oslo bekendgemaakt. Andijvie la Knorr. Ben.: 1 p. andijvie, V* ons ham, 1 kg aardappelen. Meng de rauwe, fijngesneden andijvie met aardappelpuree van 1 kg aardappelen of met een pakje Knorr Puree. Snijd de ham in stukjes, bak ze en voeg ze f toe aan de puree. Het geheel nog even goed verwarmen en opdienen met rookworst en Knorr Vleesjus. De nieuwe manier om fijne jus te maken -£ samen met Knorr. Vier pikante smaken. Ter kennismaking met een flinke korting. Tijdelijk 49 ct. Tomaat, Paprika, Kerrie en Vleesjus. Junta kondigt aan: ATHENE (UPI, AFP, AP) De ongeveer zes miljoen stemgerech tigde Grieken zijn verplicht om aan het referendum deel te nemen dat voor 19 juli is aangekondigd. Dit gaat over de grondwetswijzi ging, die noodzakelijk is geworden nadat het regiem de republiek heeft uitgeroepen. De kranten in Griekenland brachten gisteren de bekendmaking van de re gering, waarin de bevolking er aan werd herinnerd, dat 'volgens de wet stemmen verplicht is voer al diege nen, die hun burgerlijke rechten niet krachtens een gerechtelijke uitspraak hebben verloren.' De regering drong er tevens bij de bevolking op aan ver sleten stern-boekjes of verouderde fo to's zo snel mogelijk te vervangen. Griekse burgers krijgen als ze 21 jaar zijn geworden een stemboekje uitge reikt. Daarin wordt door de overheid bijgehouden, wanneer en bij welke verkiezingen de houder van het boek je zijn stem heeft uitgebracht. Wie geen behoorlijk ingevuld stern-boekje heeft, krijgt geen paspoort, geen nieu we identiteitskaart en geen werk ver- (ADVERTENTIE) gunning. Zij, die niet meededen aan het referendum va 1968 over de door de kolonels ingestelde nieuwe grond wet, werden gerechtelijk vervolgd. Vorige week maakte Papadopulos de afschaffing van de monarchie bekend en kondigde hij een referendum daar over in juli aan en algemene verkie zingen in 1974. Regeringswoordvoer der Stamatcpoulos zei begin deze week dat zowel het referendum als de verkiezingen 'eerlijk en vrij' zullen zijn. 'Het al dan niet handhaven van de noodtoestand zal het houden van vrije verkiezingen niet in de weg staan', zei hij. Het blad Ta Nea dat in Athene voor aan staat bij de oppositie tegen het regiem, schreef gisteren dat de nieu we president Papadopoulos niet van plan is persoonlijk deel te nemen aan de verkiezingen, die volgens zijn be lofte volgend jaar gehouden zullen worden. Hij zal als oppermachtig pre- disent boven het politieke geheel blij ven tronen. 'Het is zeker', aldus Ta Nea, 'dat Pa padopoulos zal vasthuoden aan zijn presidentsfunctie, die hem door extra bevoegdheden in staat zal stellen te regeren en te doen wat hij verkiest.' Volgens het blad zal de grondwet zo danig worden gewijzigd dat alle be voegdheden die de president voor zich begeert, daarin opgenomen zullen worden. Bovendien zal de toekomstige parlementaire krachtmeting volgens Ta Nea worden gestreden door de Helleense Culturele Beweging en de Griekse Club. die beide als regerings organisaties beschouwd kunnen wor den. BONN (Reuter, DPA. UPI. AP) President Gustav Heinemann van West-Duitsland heeft gisteren het ba sisverdrag met Oost-Duitsland geratifi ceerd. Het basisverdrag legt voor de afzienbare toekomst de verdeling vast van het vroegere Duitsland in twee souvereine Duitse staten en het nor maliseert de betrekkingen tussen die staten. Heinemann zette zijn bandtekening onder het verdrag, nadat het constitu tionele hof in Karlsruhe dinsdagavond een verzoek van de Beierse regering had afgewezen om de ratificatie van het verdrag te verbieden, zolang het hof geen uitspraak heeft gedaan over de grondwettelijke juistheid ervan. Volgens het hof heeft de regering van Beieren niet aangetoond dat de zaak dringend genoeg was voor een kort geding. Theoretisch blijft de mogelijk heid bestaan dat het hof alsnog de deelstaat Beieren in het gelijk stelt en voltooiing van de ratificatie-proce dure verbiedt Maar waarnemers ach ten de kans daarop klein, omdat het verdrag door grondwetsdeskundigen als waterdicht wordt gezien. Volgens de Beierse regering (in feite de conservatieve CSU van Jo seph Strauss) is het basisverdrag in strijd met de Westduitse grondwet, omdat het de eventuele hereniging van Duitsland onmogelijk zou maken. Maar volgens de regering is dat niet waar, omdat het basisverdrag Oost- Duitsland weliswaar als een onafhan kelijk land erkent maar tegelijkertijd niet als een vreemde mogendheid. Op grond van deze opvatting is in het ba sisverdrag voorzien in de uitwisseling van 'gevolmachtigde ministers' in plaats van ambassadeurs. Het consti tutionele hof zal op 31 juli vonnis wij zen over deze kwestie. Het Oostduitse parlement zal op 13 juni het basisver- drag ratificeren. Van een verslaggever DEN HAAG Volgens minister-pre sident Den Uyl is er geen aanleiding de Nederlandse ambassadeur in Grie kenland terug te roepen voor nader beraad. Een verzoek van de PPR-Ka- merleden Waltmans en De Gaay Fort man heeft hij afgewezen. In zijn antwoord op vragen van beide Kamerleden zegt de heer Den Uyl dat in de situatie, zoals ontstaan door het uitroepen van de republiek, de rege ring geen aanleiding ziet tot deze stap. Wel wordt gezegd, dat de rege ring van plan is in overleg met de bondgenoten de Griekse regering van de noodzaak te overtuigen terug te keren tot democratische verhoudingen en respectering van de fundamentele rechten van de mens. PARIJS (UPI, Reuter, DPA) Pre sident Georges Pompidou was gisteren tijdens het wekelijkse kabinetsberaad 'geanimeerd' en 'in schitterende vorm', aldus regeringswoordvoerder Joseph Comiti, die vertelde dat de Franse president grapjes had gemaakt over de alarmerende berichten inzake zijn gezondheidstoestand. Hij kondig de aan dat Pompidou een week rust zal nemen. Pompidou heeft gisteren tegenover de Chinese ambassadeur be vestigd dat hij van plan is in septem ber een officieel bezoek aan China te brengen. oor Nwachokwu Chris Okeke e kloof tussen de steden en dorpen wordt in Nigeria steeds wijder, ia'ie e ontwikkeling op het platteland is nagenoeg tot staan gekomen, oor r is een grote trek naar stedelijke gebieden. Dat is geen wonder, ntvolking van het platteland is vaak een gevolg van gebrek aan undamentele voorzieningen als water en electriciteit, die wel in de rote steden gevonden worden. Tot nu toe hebben wij niets gemerk4 an het stichten van kleine fabrieken die de overtollige mankracht adden kunnen opvangen. andbouw .blijft de enige sector in in het voormalige Biafra nog steeds ost-Nigeria waar mensen te werk ge teld kunnen worden. Er is overvloed an vruchtbare grond en hardwerken- boeren, maar wat is het resultaat? e voedselproduktie heeft de snelle "oei van de bevolking niet kunnen ijhouderi. In Oóst-Nigeria stijgen de oedselprijzen merkbaar. Afgezien van Hes moet deze gang van zaken wor- en toegeschreven aan ouderwetse roduktietechnieken en gebrek aan redietvoorzieningen waarvan moder- 'e landbouw zo zeer afhankelijk is. n maart van dit jaar gaf president towon het startsein voor de Nigeri- anse landbouwbank waarvan het oofddoel is de landbouwtechnieken verbeteren en tevens de produktie, Pslag en het marktonderzoek van ttdbouwprodukten. Daarvoor zal de ank leningen verstrekken op gemak- olijke voorwaarden aan de regerin- en van de deelstaten of aan instellin- lon die daarmee projecten in allerlei akken van de landbouw kan financie- en, zoals tuinbouw, varkens- en kip- 'enhouderij, veeteelt, bosbouw en vis- erij. Er moet nog afgewacht worden velke invloed deze bank zal hebben P de ontwikkeling van de landbouw n Nigeria. Wat vooral van belang is 'oe de hard werkende boeren in de fgelegen dorpen van deze opzet zul- en profiteren. Onderwijs Een ander gebied waarop de mensen tekort komen is het onderwijs. Na de oorlog nam de regering van de deel staat alle scholen, van de lagere school tot op universitair niveau, over. Door deze maatregel moesten al le partikuliere onderwijsinstellingen hun deuren sluiten. Maar de regering had niet voldoende geld om deze nieuwe situatie het hoofd te bieden. Om aan geld te komen, werden op al le niveau's de schoolgelden verhoogd. Het gevolg was, dat de kinderen van de vele arme families het slachtoffer werden. Het is onmogelijk je voor te stellen hoe een weduwe met vier of meer kinderen die kinderen op bij voorbeeld een middelbare school kan houden als zij daar per jaar per kind B8ndi6t6n meer dan 1000 gulden voor moet beta len. wat ze nodig hebben voor hun exa mens. Onnodig te zeggen, dat er geen sprake is van onderzoek, eenvoudig omdat er geen geld is. De meeste in stituten zijn onderbezet wat de leer krachten betreft. In februari en maart van dit jaar was er een studentenstaking op de HTS in Enugu. De studenten protesteerden tegen hoge schoolgelden, gebrek aan onderwijzend personeel en gebrek aan leiding in het algemeen op de school. Deze staking duurde meer dan drie weken zonder dat er iets gebeurde en tenslotte werden de studenten ge dwongen terug te keren naar hun klaslokalen met het dreigement dat ze verwijderd zouden worden als er zich nieuwe onlusten zouden voordoen. De problemen in het onderwijs zijn ge woonweg te talrijk om hier volledig behandeld te kunnen worden. Maar een ding is zeker, en dat is, dat als er geen maatregelen genomen worden de mensen in dit deel van Nigeria, die wat opleiding betreft altijd een voor aanstaande plaats hebben ingenomen in Nigeria, zeker in niveau zullen da len. Het is aangrijpend als je op een school komt waar absoluut geen on derwijsmateriaal is op het bord en de stoel van de onderwijzer na. De kin deren zitten op de grond. Er is na tuurlijk helemaal geen sprake van schoolkleding of spelmateriaal. Ik was onthutst door de staat waarin de bi bliotheek van de universiteit van Nsukka zich bevond. Het is niet-over- dreven te zeggen dat deze bibliotheek minder boeken bevat dan die van een willekeurige Europese hoogleraar. Het gevolg is een volledig gebrek aan zelf standig denken bij de studenten, die ervan uitgaan, dat de docent wel tij dens de colleges alles zal doorgeven Een van de andere problemen waar mee de mensen in het voormalige Bi afra geconfronteerd worden, zijn de gewapende overvallen. Enugu, de hoofdstad van de Oostelijk centrale staat, is in de greep van de angst voor gewapende bandieten, de hun waaghalzerige overvallen op partiku liere woningen in en rondom de stad hebben hervat. Men heeft mij verteld, dat de mensen van de onderwereld enkele maanden geleden helemaal on dergronds zijn gegaan als gevolg van de houdt-Enuguveilig-campagne, die de politie en het leger onlangs heb ben ingezet. Maar nu wordt de inwoners van Enu gu en omgeving weer geen vredige nachtrust gegund, omdat er 's nachts weer gewapende bandieten rondslui pen. In de eerste tien dagen van maart werden er al acht gewapende roofovervallen gerapporteerd. Het ziet er niet naar uit dat de intensieve nachtwake van de politie en het leger het gewenste resultaat heeft. Samenvattend: het zou verkeerd zijn de grootte van de problemen die we hierboven aan de orde stelden te ba gatelliseren, en de uitdaging te onder schatten waarmee generaal Gowon, de staatspresident en Asika, de premier van de regering van de Oostelijk centrale staat na de oorlog werden ge confronteerd en nog steeds meer te worstelen hebben. Het beste bev/ijs voor wat generaal Gowon gepresteerd heeft, is misschien wel dat hij, zonder dat de mensen zich ervan bewust waren, erin is ge slaagd ze het verdovende trauma, dat ze nog maar zo kort geleden hebben doorgemaakt, enigszins te doen verge ten. De mensen beginnen zich weer te gedragen alsof normale tijden zijn te ruggekeerd. Zijn eerste doel was onge twijfeld de Biafranen hun vertrouwen en zelfrespect te doen herwinnen Hij is daar gedeeltelijk in geslaagd. koning Gustaaf Adolf STOCKHOLM (UPI) De Zweedse Riksdag (parlement) heeft gisteren goedkeuring gehecht aan grondwets wijzigingen, die de koning zullen be roven van zijn weinig overgebleven bevoegdheden. Zij zullen in 1975 van kracht worden. Maar als koning Gus taaf Adolf (90) dan nog in leven is, zullen de bepalingen niet worden in gevoerd. De volgende monarch zal geen be voegdheden hebben. Hij zal niet meer de wekelijkse bijeenkomsten van de 'staatsraad' (kabinet) voorzitten. Hij zal geen opperbevelhebber van de strijdkrachten zijn en hij zal geen premier aanwijzen bij een kabinetscri sis. De premier zal de kabinetsverga deringen presideren en de vooratter van de Riksdag zal een nieuwe pre mier aanwijzen, wanneer de regering aftreedt. Volgens de nieuwe grondwet, waarover meer dan 20 jaar is gedis cussieerd, wordt verklaard dat Zwe den een parlementaire democratie is, waarin 'alle macht van het volk komt'. Priesters RIO DE JANEIRO (AFP) In de Braziliaanse stad Juiz de Flora zullen vandaag 32 katholieke priesters voor de militaire rechter moeten verschij nen, op beschuldiging van schending van de wet op de nationale veiligheid. De verdachten hadden een 'herderlij ke verklaring' gepubliceerd, waarin commentaar werd gegeven op de dood van een student en op de politieke si tuatie in Brazilië. Boycot SIDNEY (AFP) Met ingang van vanmorgen zullen alle verbindingen tussen Australië en Frankrijk, met in begrip van telefonische, telegrafische en postverbindingen en ook elk con tact tussen Franse schepen en Austra lische havens ophouden. Dit gebeurt op verzoek van de vakverenigingen in Australië. De boycotmaatregelen, uit protest tegen de voorgenomen Franse kernproeven, zullen elk rechtstreeks contact met Frankrijk onmogelijk ma ken. Vonnis 'clement' WARSCHAU (Reuter) De direc teur van de centrale commissie van onderzoek naar nazi-misdaden in Po len heeft het vonnis dat in Hamburg is uitgesproken tegen de voormalige Gestapo-chef Ludwig Hahn ('de beul van Warschau') 'beledigend clement' genoemd. Polen zal alles doen om Hahn opnieuw voor de rechtbank te krijgen 'voor alle misdaden, die hij in Polen heeft begaan'. Japan weigert SAIGON (Reuter) Japan heeft een verzoek Canada te vervangen in de Vietnamese bestandscommissie afge wezen. De Japanse regering heeft er op gewezen dat de grondwet het stu ren van troepen overzee verbiedt. In Parijs zijn Kissinger (VS) en Tho (Noord-Vietnam) een serie besprekin gen begonnen over de naleving van het bestand. Australië is gevraagd be sprekingen te arrangeren tussen prins Norodom Sihanoek van Cambodja en het huidige staatshoofd Lon Nol. Bomdreiging LOS ANGELES (UPI) Aan boord van een Amerikaans passagiersschip zijn bommen aangetroffen. De politie heeft na de vondst een oud-baseball- speler gearresteerd, die ervan beschul digd wordt de scheepvaartmaatschap pij 250.000 dollar af te persen, door in ruil voor dit bedrag de plaats van de bommen bekend te maken. Executie Generaal Gowon, zet zich in voor de gewone man Oprechtheid Hoewel hij er niet in geslaagd is de mensen die door de oorlog beroofd waren van alles wat ze hadden onmid dellijk voedsel, kleding en onderdak te verschaffen, heeft hij, ondanks te genwerking van bepaalde kanten, zijn ernst en oprechtheid bewezen door zich in te zetten voor de gewone man. Het vall niet te ontkennen, dat de Asaba-Onitsha-brug over de Niger, die de Midden westelijke staat verbindt met de Oostelijk centrale staat, snel is hersteld. Ook de voortgang bij het weer opbouwer, van de markt in On- itsha, die voor de oorlog de grootste en modernste was van West-Afrika, is bevredigend. Het zal zeker enige tijd duren voor de vruchten van andere herstel- en reha bilitatiemaatregelen gerijpt zullen zijn. Intussen wordt er ontbering ge leden. Hoge prijzen en schaarste du ren voort en treffen de gewone man. Maar terwijl de mensen klagen en de oppositie vit, is er toch ook een diep gevoeld besef dat de dingen allemaal veel erger hadden kunnen zijn. De mensen van de Oostelijk centrale staat (voormalig Biafra) trekken met tegenzin, maar geleidelijk naar andere delen van de federatie op zoek naar een bestaan. De deelstaat Kwara en de Noordelijke staat recruteren man kracht uit de Centrale oostelijke staat, vooral medisch en para-medisch personeel. Tussen Kwara en de Ooste lijk centrale staat bestaan uitwisse lingsprogramma's voor studentin. Meer dan dit soort programma's, be doeld om kennis van eikaars samenle vingen te krijgen, kunnen van even veel nut zijn als officiële staatsbezoe ken, voor vriendschappelijke betrek kingen tussen landen. Loyaliteit De spanning en last van een verenigd Nigeria zullen, zolang die eenheid be staat, niet alleen afhangen van de deelneming en loaliteit van de min derheden, maar ook van de kwaliteit van de drie belangrijkste peilers van die eenheid: de Ibo's, Hausa's en Yo- ruba's. Eens zullen de mensen die zoeken naar een oplossing voor de po litieke instabiliteit van Nigeria een grondwet ontwerpen, waar de ver schillende ethnische groeperingen met hun eigen-aardigheden zich in zullen Vinden en die hen niet aan banden legt. (Dit is het tweede verhaal over Nige ria. Het eerste stond in Trouw-Kwar- tct van gisteren. LAGOS (Reuter) Twee mannen, die de barman van een hotel van 50 gulden hebben beroofd, zijn gisteren in Lagos doodgeschoten door een vuurpeloton van het leger. Een me nigte van vijfduizend koppen was ge tuige. Fascisten JOME (AP) In de Italiaanse hoofdstad zijn gisteren 42 leden van een extreem rechtse groepering voor de rechter verschenen op beschuldi ging van pogingen om de verboden fas cistische partij weer op te richten. Het is de grootste groep, die ooit te recht gestaan heeft op grond van de wet, die een herleving van het fascis- ?952Wil voorkomen- De wet uit Tunnel WALPOLE (Teuter) Cipiers van de gevangenis in Walpole (in de Amerikaanse staat Massachusetts) hebben een tunnel ontdekt, die gevan- genen aan het graven waren onder het toneel van de ontspanningszaal naar de gevangenismuur. De tunnel was al 130 meter lang en nog 70 me ter van de muur verwijderd. De ge vangenen hadden er in ploegen ver scheidene maanden aan gewerkt Stormramp DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische eiland Flores is vijf weken ge leden door storm en vloedgolven ge troffen, zo is gisteren bekend gewor den. Gevreesd wordt dat 1.500 mensen het leven verloren hebben door de storm. Op het eiland werd ernstige schade aangericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7