Wereldraad actief met verkenningen in de toekomst R Doopsgezinden open voor samenwerking met de hervormden Leen een extra portemonnee. Sölle en Moltmann op heilloze weg Technologie ook geestelijke uitdaging Trouw Kwartet Studenten gaan door met boycot collegegeldwet Algemene Bank Nederland Confessionele vereniging Hoofdpunten Snelle groei r.k. kerk in Australië vandaag lie Beroeplngs- werk 'Rolduc' is niet exclusief voor Gijsen Camara mag niet spreken in Columbia :e; Boekenetalage n TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 JUNI 1973 KERK door dr. H. M. de Lange PONT A MOUSSON Het i:» duidelijk dat de vraag 'Hoe blijft de aarde bewoonbaar" niet alleen gesteld moet worden in de economi- «cke of in de technische zin van het woord maar tegelijk in de gees telijk-culturele zin van het woord. Dat is ook de achtergrond van de re latie die al sinds 1971 bestaat tussen de studies van de wereldraad-afdeling voor kerk en samenleving en de me dewerkers van het instituut voor tech nologie van Massachusets, van wie het befaamde rapport over de grenzen van de groei afkomstig is. De regionale Europese-Noordamerikaanse conferen tie, die vorige week is gehouden, werd dan ook bijgewoond door prof. dr. H. Linnernan, die met een team werkt aan de herziening van het thans gebruikte model van het MTI. Dr. Paul Abrecht, de actieve secreta ris van 'Church and Society' die al tientallen jaren de verbindingen heeft gelegd voor dit soort studies, had ook nu weer een aantal woordvoerders bij elkaar gehaald die uit hun ervaringen wisten waar ze het over hadden en toch de moed behouden hadden om vooruit te blijven denken. Op de conferentie verdedigde dr. Schumacher, oud-adviseur van de Na tionale Mijnraad in Engeland een nieuw type van technologisch denken. Niet in de zin van minder, maar in de zin van anders. Hij pleitte om het oude model van denken, gericht op het verkrijgen van meer goederen, te verwerven met meer machines en met grotere machines, te verlaten. Het nieuwe model zou naar zijn mening moeten uitgaan van mensen, die met eenvoudige machines een aanzienlijk grotere productiviteit zouden kunnen bereiken, zonder de vervreemdings processen en de vervelingsprocessen, die in zo hoge mate kenmerkend zijn voor de huidige gang van zaken. Hij verdedigde zijn visie met veel overtui ging, maar de politieke weg om deze visie op gang te brengen bleef wat in het duister. Het interessante van Schumacher's vi sie is dat naar zijn mening de door hem bepleite technologie een oplos sing kan zijn voor de culturele pro blemen van het westen en voor de economische problemen van de arme landen. In de vergadering was een duidelijke twijfel over de toepasbaar heid van zijn ideeën en men vindt in de eindrapporten slechts hier en daar een weergave van zijn betoog. Dr. Alexander King, een top-deskundi- ge van de Organisatie van Economi sche Ontwikkeling en Samenwerking (OESO) te Parijs bepleitte de nood zaak van meer onderzoek, maar tege lijkertijd van Snder onderzoek. Met name het wetenschappelijk onderzoek gericht op de sociale behoeften van De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de Inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Veel verdienen Het schijnt momenteel mode te zijn dat hooggesalarieerde socialisten zich er over beklagen dat ze zoveel verdie nen. Ik las het de afgelopen week van de staatssecretarissen J. Schaeffer en mr. B. Stemerdink en van twee ge pensioneerde gedeputeerden uit Gel derland. Het komt mij voor dat men dit zegt om op een goedkope manier te laten merken dat men, ondanks het hoge salaris lol pensioen) toch nog wel socialist is. Men kan namelijk wèl het salaris van een ander te hoog vin- de, maar nooit zijn eigen salaris! Want wie belet de heren de tien of twintig procent die ze vinden te veel te verdienen af te staan aan kerkelij ke, liefdadige culturele, wetenschappe lijke of het algemeen nut beogende instellingen? Hun giften zijn dan af trekbaar voor de inkomstenbelasting, zodat ze niet als inkomen worden aan gemerkt. Den Haag A. Fraanje Veenendaal Als je zo de krant leest, sta je ver steld van de spraakverwarring. Het gaat hier over de uitspraak van ds. A. Vroegindewey in uw rubriek Uit du kerkbladen, d.d. 5 juni. 'Men houdt ons voor bijzonder conservatief, in verband met de mededeling dat er in Veenendaal door ouderen en jongeren beraden wordt hoe men rechtvaardig voor God zal verschijnen! Ook ik was, net als die predikant uit Bremen zeer verwonderd en onthutst. Wij kunnen Hergroepering De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. niet rechtvaardig voor God verschij nen want niemand is rechtvaardig, be halve God en wij zullen allen gerecht vaardigd worden alleen door Christus onze Heer en Zaligmaker. Epe W. Rippen-Kruijt Watergate Zeven of acht jaar geleden werd Gold- water ervan beschuldigd dat hij de generaals aan het front de beschik king zou willen geven over atoomwa pens. Hij ontkende dit en stelde de vraag: 'Heb ik gezegd, dat iedere sol daat een vinger aan de atoomtrekker mag hebben?'. Neen, natuurlijk niet. Het is hetzelfde trucje, dat Nixon toe past, als hij in de Watergate-affaire met de nationale veiligheid komt schermen. Ook een idioot weet, dat bepaalde geheime stukken beslist niet gepubliceerd mogen worden, omdat de nationale veiligheid daardoor in ge vaar komt Maar de publicatie van de Pentagon-documenten bracht enkel aan het licht, dat de motieven voor de Vietnamese oorlog hebzucht waren en zeker geen ideële. En Nixon had toch eens duidelijk moeten maken hoe de openbaarmaking van het Wa- tergateschandaal de nationale veilig heid op het spel zet. Helden The Tjoc Tie Enschedese jongeren voerden als voor naamste motief om de Christelijke Combinatie Jongeren op te richten aan, het participeren van KVPJG en CHJO in de Aktiegroep Nieuw© Par tij. Deze aktiegroep is opgericht op een congres van KVPJG. en CHJO, waar ik toen geen bezwaren vernomen heb van Enschedese jongerc«n. De vraag of KVP en CH met de oprichting van deze aktiegroep buiten hun doelstel ling traden, staat ter beoordeling van zo'n congres en niet van een enkeling, die nota bene niet eens aanwezig is geweest. Dat deze groepen bezwaar te gen deze aktiegroep aantekent, ver baast mij overigens niet Hun behoef te om contact te zoekei) met de CDU- jongeren, alsmede kwalificatie die ge geven wordt aan vormingsleiders, die de werkende jeugd een kritische in stelling willen bijbrengen, cn tenslot te hun stellingname t.a.v. de houding van de CHU in de kabinetsformatie, maken duidelijk dat deze groep een conservatieve signatuur draagt. Zowel de Aktiegroep Nieuwe Partij, als de KVPJG cn de CHJO wijzen momen teel een samenwerkingsverband tus sen KVP, ARP en CHU af. omdat een politieke visie niet het organisatiecri terium van de nieuw te vormen partij zal worden, en daardoor progressief en conservatief georiënteerden wéér in een partijverband verenigd dreigen te worden, zoals momenteel bij de confessionele partijen het geval is. Ten einde tot een duidelijke politieke profilering te kunnen komen, is het voor de KVP noodzakelijk contact te zoeken met politiek gelijkgezinden binnen en buiten de confessionele partijen. Tilburg P. Claessen voorz. KVPJG Intercommunie Nu we weer in de krant hebben gele zen, dat lutheranen en katholieken aan één tafel willen gaan zitten, dringt deze ontzettende dwaling met hiernieuwde kracht tot ons door. Be seft men wel wat men doet? Beseft men wel dat we ons bevlekken met een kerk die dingen heeft ingesteld, zoals wijwater, kaarsen, zondag, ma donna en kind, rozenkrans, kenmer ken van de zonaanbidders en die toch als heilige legaten aan de kerk wor den vermaakt? Beseft men wel goed dat deze kerk het heiligdomswerk van Jezus Christus in de hemel terzijde heeft gesteld door haar volgelingen vergeving van zonden te geven op de biecht? Deze beschuldiging treft het systeem, niet de onwetende aanhan gers. die naar zijn beste weten een goed christen tracht te zijn. Schiedam II. v. Holten Dr. Paul Abrecht de mens moet krachtig worden uitge breid. Het viel de deelnemers van de ze conferentie op hoe sterk King de nadruk legde op de spirituele en gees telijke problemen van onze tijd. Om trent de zin en het doel van techniek en wetenschap bestaat grote twijfel en onzekerheid. Juist King wees op de noodzaak dat overheden krachtige prikkels zouden moeten geven om de weg van Schumacher op te gaan. Hij kondigde aan dat de Club van Rome bezig is met een rapport over de poli tieke implicaties van de M.I.T.-studie. Derde wereld De door de geïndustrialiseerde landen gebruikte technologie biedt voor de derde wereld ten dele een perspectief, maar deze technologie vormt ook een bedreiging voor hen. Reeds op de eer ste assemblee van de Wereldraad te Amsterdam bepleitte M. M. Thomas (tegen de uiterst pessimistische verha len van bijvoorbeeld de Franse hoog leraar Ellul) voor meer techniek en technologie, omdat alleen met behulp van deze krachten de armoedeproble men van de derde wereld zijn op te lossen. Maar de (intussen sterk toege nomen) bedreiging is tweeërlei. Ten eerste wordt er een kolossale aanslag op de wereldreserves gedaan. Het per spectief van de huidige generaties in de arme landen en van de toekomsti ge generaties van de derde wereld wordt hierdoor bedreigd. Ten tweede is de klakkeloze invoering van de wes terse technologie een bedreiging voor de cultuur van talloze ontwikkelings landen. Het rapport van Pont Mousson wijst nog eeas op de ongelukkige start van het Tweede Ontwikkelingsdecennium, maar tegelijk op het feit dat vele aan gesloten kerken tot dusver nauwelijks bereid en/of in staat zijn geweest hun eigen beloften van Uppsala na te ko men. Men vindt in het stuk ook een krach tige aanbeveling om het V.N.-Wereld- pian van actie ter zake van technolo gie en wetenschap uit te voeren en serieus te nemen. Grenzen aan groei Niet alleen in dé werkgroep die dis cussieerde over de relaties tussen de rijke en arme landen, maar ook in an dere groepen is gesproken over de uitdagende vraag: of en hoe de econo mische groei in het westen vermin derd moet en kan worden. Zeer na drukkelijk bevestigden de deelnemers de gedachte om beslissingen alleen te nemen in overleg met de vertegen woordigers van de derde wereld zelf. Uiteraard staan we dan voor de vraag van de herverdeling van het bestaan de. In diverse gespreksgroepen werd aangedrongen op ccn diepgaande stu die over de vraag hoe een wereld-in komenspolitiek zou kunnen worden opgezet en verwerkelijkt. Een grote In een reeks conferenties in verschillende delen van de we reld probeert de afdeling 'Kerk en Samenleving' van de wereld raad van kerken zich een beeld te vormen van de uitda ging die de technologische ont wikkeling aan de kerken stelt. Zoals de vele studies op ver schillende continenten de as semblee van Uppsala in 1968 een duidelijk beeld gaven van het ontwikkelingsvraagstuk, zo moeten deze conferenties probt» ren de komende assemblee (in 1975 in Djakarta) een duidelijk eensluidend advies te geven over de toekomst van mens en samenleving in een wereld die beheerst wordt door techniek en technologie. Het is de vraag of dat zal lukken, zo schrijft dr. H. M. de Lange, zojuist terug van één van die studiebijeen komsten In Pont a Mousson in Frankrijk. Een Amerlkaans-Eu- ropese ontmoeting. In het bij gaande artikel geeft hij zijn in drukken. (ADVERTENTIE) Gebruikt u *m niet, dan kost bij u niets. kluif voor technologen, economisten, maar ook voor andragogen en politici. Informatie Hoewel dit beraad in het algemeen worstelde om betrouwbare informatie, was er naar mijn eigen indruk een zeer betrouwbare informatie van de zijde van de theologen. Allereerst door het juist verschenen boekje van de Amerikaanse theoloog Thomas Derr over 'Ecologie en de bevrijding van de mens' (een uitgave van de We- reldstudentenfederatie en van de We reldraad); vervolgens aan de zeer voortreffelijke bijbeluitleg op de con ferentie zelf door mevrouw Ellen Flesseman. Pont Mousson bracht ons weer een stapje verder op een moeilijke weg. De opschudding inzake de weg (zie Handelingen 19:23 in het verhaal van de zilversmid Demetrius) is in veile opzichten actueel voor ons werk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het landelijk over leg van grondraden (LOG) zal de boy cot van de collegegeld-wet doorzetten. De studentenoppositie raadt de stu denten aan zich niet te laten inschrij ven en geen collegegeld voor volgend jaar te betalen. ASVA-voorzitster Cilie Galesloot uitte gisteren opnieuw kritiek op dc nieu we regering. De studenten zijn vier kant tegen het plan van de socialisti sche staatssecretaris Klein om volgend jaar vijfhonderd gulden collegegeld te heffen. De voorzitster van de ASVA neemt het de Tweede Kamerfractie van de PvdA kwalijk dat zij niemand afvaar digt naar het forum dat ASVA en SRVU volgende week woensdag over de studiefinanciering houden. 'Nu de PvdA regeert wil ze niet meer discus siëren'. Het Kamerlid Masman: 'On zin, wij kunnen die dag niet omdat er een vergadering is van de hele frac tie. Het Eerste-Kamerlid De Rijk wil wel, maar dat willen de studenten niet'. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. Na discussie over de vraag wat nu wel bedoeld werd met het open avondmaal, kon men zich in grote lij nen verenigen met de overwegingen die door de adviescommissie voor geestelijke belangen waren geformu leerd, met betrekking tot de toelating van kinderen (dus ongedoopten) tot het avondmaal. In het algemeen werd op het toelaten van met name grotere kinderen tot het avondmaal positief gereageerd. Met instemming werd ver nomen dat binnen afzienbare tijd een begin gemaakt zal worden met een proefproject voor kadertraining en vorming in een der gemeenten of re gio's van de doopsgezinde broeder schap. Enige verontrusting over de steun van de Wereldraad van Kerken aan bevrijdingsbewegingen mocht ook op deze vergadering niet ontbreken. De vrees, dat voor deze financiële steun wapens gekocht konden worden, werd slechts door weinigen gedeeld en bovendien gerelativeerd door de opmerking dat deze verontrusten zich blijkbaar niet bekommeren om de wa pens die voor hun belastingcenten worden gekocht. In het verslag in onze krant van j.l. dmsdag betreffende de vergadering van de Confessionele Vereniging is een onduidelijkheid geslopen. De on bekende dame uit Apeldoorn bedoelde niet te zeggen dat de Gereformeerde Bond vergelijkbaar is met een put, doch dat de prediking die daar wordt voorgestaan de hoorders in de put doet belanden. SYDNEY De rooms-katholietke kerk zal, naar verwacht wordt, binnen vijf jaar de grootste kerk van Australië zijn. De snelle groei van de rk kerk wordt toegeschreven aan de sterke im migratie uit Zuideuropese landen. Sinds 1966 vermeerderde de rk bevol king van Australië met ruim 400.000, terwijl de anglicaanse kerk haar aan tal met 75.000 vermeerderd zag. De anglicaanse kerk is nu nog de groot ste kerk met 3,9 miljoen. Tot de rk kerk behoren 3,4 miljoen van de to taal 13 miljoen inwoners van het ei land-continent. Hoofdpunten van de agenda voor de tweede zitting op dinsdagmorgen vormden de financiën en de mogelijk heid tot een bredere samenwerking tussen plaatselijke hervormde en doopsgezinde gemeenten. Een zaak, waarover reeds in de synode van de hervormde kerk van februari van ge dachten was gewisseld. Er werden kri tische aantekeningen bij het verslag gemaakt. Zo vroeg men zich af of het gebruikelijk is in de hervormde kerk de doop aan volwassenen te bedienen, vóór of na de belijdenis, hoe de uit nodigingsformule tot het avondmaal zou moeten luiden en of hervormden ermee zouden kunnen instemmen dat op grond van het algemeen priester schap der gelovigen ieder gemeentelid kan dopen en het avondmaal mag be dienen, zoals in principe bij de doops gezinden het geval is. De zinsnede uit het verslag 'als doops gezinde ouders ertoe zouden besluiten hun kinderen te laten dopen, dan kunnen zij geen lid blijven van de doopsgezinde gemeente en ligt het voor de hand dat zij zich bij de her vormde gemeente aansluiten', werd in het algemeen als té stellig ervaren. Derhalve werd geadviseerd dit punt Drs. C. van Bart tot evangelisten: Van een onzer verslaggevers ZEIST De gereformeerde theologie behoeft zich niet als verou derd en onbruikbaar opzij te laten schuiven. Het gezag en het func tioneren van Gods woord kunnen ons behoeden voor de heilloze weg van de nieuwere theologie, waarin het menselijk denken is gaan heersen over de bijbel. Dit betoogde drs. C. van Bart uit Put ten gisteren in een gedegen referaat, waarmee hij de basis legde voor de jaarlijkse tweedaagse ev^ngelisatiecon- ferentie van de hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag. Drs. Van Bart ging diep in op de op vattingen van de Duitse theologen Do- rothee Sölle, Moltmann en Paimenberg. Zijn conclusie was. dat in hun theolo giseren een onmiskenbare bewogen heid met de moderne mens is, maar dat het vaak ontaardt in een zekere krampachtigheid, om het evangelie aantrekkelijk te maken door een re ductie. In naam van de mondigheid wordt af breuk gedaan aan de rijkdom en het gezag van Gods Woord. Het hart van het evangelie, Christus' plaatsbekle- dend lijden en stenen en de kracht van zijn opstanding, klimkt niet meer door. Het werk van de heilige geest in de persoonlijke verhouding van de mens tot God wordt schromelijk ver waarloosd. Toch vermaande drs. Van Bart zijn overwegend gereformeerde-bondsge- hoor, de nieuwere theologie niet te negeren. De problemen die zij aan snijden, zoals inzake de afwezigheid Gods, de duiding van de geschiedenis, vragen van gezag en maatschappij-kri tiek dwingen ook ons tot bezinning'. Andere onderwerpen, die gisteren en vandaag op het programma staan van deze conferentie op Woudschoten, zijn kinder- en jeugd-evangelisatie en de invloed van oosterse stromingen in ons land. Zeist was gisteren een centrum van gereformeerde-bonds-activitelten, want elders hield daar de gereformeerde zendingsbond (GZB) zijn jaarvergade ring. Naast vele huishoudelijke zaken (ir. P. M. Hoogerdijk uit Nieuwer- kerk aan den IJssel werd in het hoofdbestuur gekozen) sprak oud-zen- Dorothee Sölle JUrgen Moltmann diregspredikant J. D. van Roest over de situatie in Toradjaland. Zestig jaar geleden begon de GZB op Celebes te werken. De Toradjakerk is nu 25 jaar zelfstandig. Toch achtte ds. Van Roest de tijd, dat de GZB zich uit Toradjaland terugtrekt, beslist nog niet gekomen. Hij moest vaststel len, dat de kennis van God en de bij bel vaak zeer oppervlakkig ir en daar door ook het christelijk leven veelal beneden de maat is, evenals trouwens in Nederland. De helft van de Toradja's is christe lijk, maar velen zijn het alleen maar Van een medewerker AMSTERDAM De doopsgezinde gemeenten kunnen in het najaar de eerste resultaten verwachten van het thans aan de gang zijnd? gesprek met de remonstranten. Dit is gisteren aan de bestuurders vergadering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit in de Amster damse Singelkerk meegedeeld door de voorzitter ds. C. F. Brüsewitz. in deze dagen is het alsof opnieuw die aanlandige wind van zoveel jaren her z'n kracht verzamelt, opsteekt, om straks mijn gerafelde kustlijn te kussen eerst maar dan al feller te beroeren te verwarren en te teisteren een adem van ver weg in hoge bomen ruisend vol beloften van nieuwe dagen en een nieuw ervaren en weer op krachten komen een stilte scheppend na het plotseling luwen een stilte voor een stem die meekomt op de adem van de wind en die ik moet vasthouden als het aanwakkeren begint tot stormkracht met onverwachte stoten en alles rukt en trekt en ik moet loslaten wat weg moet in de wind sta mij dan bij Heer van de adem vogel die elke winter overleeft en Pinksteren naderbij zingt. van de 1 »n in zijn geheel te laten vallen. Het al dus geamendeerde verslag werd door de vergadering aanvaard als. uitgangs punt voor verdergaande besprekingen met de hervormde Kerk over bredere samenwerking op het plaatselijk vlak. Al te sombere geluiden over de finan ciën werden in de bestuurdersverga dering niet gehoord, temeer daar de broederschap ten behoeve van haar predikantsopleidingen direct financië le steun van de overheid is toegezegd, die vergelijkbaar is met de subsidie aan de Evangelisch Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broederschap. Het betekent een verlichting van de last in de kosten van het seminarie voor zo'n kleine geloofsgemeenschap. Dins dagmiddag, op de derde zitting, hield ds. W. Koole. directeur van IKOR-te- levisie een inleiding over het onder werp 'Wat kan de televisie doen voor het geloofsleven.' Hij zag de televisie evenals de kerk als een middel op weg naar de messiaanse samenleving. Aan het einde van de bestuurdersver gadering werd geïnformeerd naar de aard van de beleggingen der broeder schap mede in verband met de oproep van de wereldraad de beleggingen in Zuid Afrika terug te trekken. De sa menstellers werden er van overtuigd dat niet rechtstreeks kapitaal van de broederschap in Afrika was belegd. En dat men zich verder niet te grote voorstellingen moest maken van de omvang van het belegde kapitaal in het algemeen. GRONINGEN De r.k. bisschoppen van ons land hebben op hun maande lijkse conferentie gesproken over het besluit van mgr. Gijsen, binnenkort in Rolduc-een convict (internaat, naar de regels van het concilie van Trente) voor priesterkandidaten te openen. Vastgesteld is dat het niet de bedoe ling mag zijn, langs deze weg het se- minarie-oude-stijl te doèn herleven. Bisschop Gijsen deelde desgevraagd mee dat hij het convict wel een dui delijke, maar niet de exclusieve weg naar het priesterschap acht. Ook stu denten die niet in die leefgemeen schap opgenomen zijn geweest, kun nen in zijn diocees priester worden gewijd: dit zal van geval tot geval be keken worden. per bei NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Papendrecht: A. P. N oeg, te Vlaardingen; te Middelhamis: ïj R. van Buiren, eervol ontheven p^e met bevoegdheid van em. (leraar te Deurne: te Bodegraven: H. Sm Gouderakte Gorinchem: H. E. Vegter te Surhuisterveen-Boelensla Benoem tot bijstand in het pasto te Oldeborn: J. Mak, geref. pred Oldeborn. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom en te Leeld Raven te Bierum; te Bunschoten, kenburg: P. Sijtsma te Rotterd Zuid. Bedankt voor Wagenborgen en Bi p, graven: R. Hassefras te Musselkan die dit jaar geen beroepen meei|ter overweging wil nemen. Bedankt voor de benoeming als tenschappelijk medewerker aan VU: J. J. van Nijen te WestervoCiê Zevenaar (nadere beslissing); j Utrecht: H. Groeneveld te Vlissin®it0£ GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Dokkum: D. Gruttr^j Huizum. ha h< BOGOTA De Braziliaanse bissc Helder Camara is na zijn terugreis^ Europa in Columbia gestuit op spreekverbod dat de plaatselijke dinaal Munoz tegen hem heeft ui vaardigd. Camara zou voor 600 ve genwoordigers van Kamers van K< r handel uit 22 landen spreken o ?le zijn ideeën over menselijke ontwik 15 ling. Volgens kardinaal Munoz was toestemming voor Camara's rede laait bij hem gevraagd. De Columbiaanse pers heeft de bes 11 sing van de kardinaal sterk afgeke 'e en meldt dat ook andere bisschop; ni de houding van de kardinaal scha uw lijk vinden voor de kerk. Dom Helder Camara was op terugr van een toernee door België, Ned land en Zweden. in naam, aldus ds. Van Roest. Als ge volg van de politieke ontwikkelingen heeft zich in een bepaalde periode (rond 1960) 'een groot gedeelte bij de kerk gemeld om puur opportunisti sche reden. Zij werden gedoopt, vaak zonder enig onderricht. Ook de opvat tingen van r.k. missionarissen hebben volgens ds. Van Roest in Toradjaland een devaluatie van het begrip chris ten in de hand gewerkt. 'Er is daar om voor de GZB nog onvoorstelbaar veel werk, vooral inzake de predikants opleiding en de vorming van ge meenteleden', aldus ds. Van Roest. Rolf Boost: Dr. O. (levenslang veneb tigd). Uitgeverij Ridderhof, Riddfeu kerk.. 128 blz. Geïll. 7,90. loi Vooruitlopend op de te verwachten Uu vrijheidstelling van de Berkelse hi arts John Opdam, tweemaal tot leve -t lang veroordeeld, heeft free-lance jo nalist Rolf Boost min of meer een ging tot rehabilitatie ondernomen, dam, schuldig bevonden aan vergil^ ging van zijn vrouw en later, in de vangenis in Leeuwarden, ook nog e4ei van zijn medegevangene Adri Lodd ai haalde zich indertijd de afschuw heel Nederland op de hals. Hij was, als Boost betoogt, al veroordeeld vo ló dat hij gevonnist was. De schuld x )e Opdam, die pas onlangs heeft beke lal schuldig te zijn aan de moord op »a: vrouw (om voor ontslag uit de vangenis in aanmerking te komen?), nooit onomstotelijk bewezen en in volging van mr. M. H. Huygens, Opdam tijdens de eerste rechtsnle verdedigde, tracht Boost aan te ton dat Opdam wel eens het slachtoffer#' kunnen zijn van een gerechtelijke d4e ling. Hij is daarin maar ten dele slaagd. Weliswaar legt hij de vinger een aantal zwakke plekken in de wijsvoering, maar een heleboel ra*1' seis (waaronder dat van de briefjes de zaak-Lodder) laat hij gemakshal voor wat ze zijn. Het boek lijdt da»C door aan een oppervlakkigheid wa»v over ze bij een blad als Panorama, maar eens wat te noemen, waarscl lijk geen problemen maken, maar voor een boek geen aanbeveling is. halve oppervlakkigheid valt Boost slordigheid aan te wrijven: het is juist van dr. O. of dr. Opdam te spi ken, een officier van justitie hor geen pleidooi en een opperwachtm» ter geeft geen bevel tot gevangei mins. Het boek wekt de indruk nol haastig geschreven te zijn voor uitgever die het ook niet zo nauw h< genomen: na eerste lezing lagen bladzijden al los in het omslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2