4? Wegvervoer in de knoei als Duitsers niet scheutig zijn UW Vredeling wil van Lance-raketten af, maar zit moeilijk IJsland niet naar NAV O-vergadering J Vorrink op bres voor onderbetaalde vrouw Massale hongersnood in Afrika voorkomen et Kwartet Nieuwe stap op yeg naar schone auto's Zee bij Vlissingen is nog te smerig Pret bij Watergate-onderzoek arts Werkloosheid bedreigt 1200 bedrijven krant op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leicis e Courant IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING DONDERDAG 7 JUNI 1973 54ste jaargang no. 56 Vooraanstaande rol. christelijke dagbladen - istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur INDEN (Reuter) Een Brits [erheidslaboratorium heeft een telangrijke doorbraak' ontwik- ld in de strijd tegen luchtver- treiniging door uitlaatgassen. Igens het ministerie van handel en lustrie kan de 'Vapipe' de hoeveel- d koolmonoxide die een automotor iduceert, met 70 procent verminde en de hoeveelheid stikstofoxiden 190 procent. oral het laatste is technisch bijzon- r boeiend. Bruikbare maatregelen en deze verontreiniging, die direct rokken is bij smogvorming, bleken nog toe moeilijk te vinden. constructie die door het Nationaal irktuigbouwkundig laboratorium in uwe samenwerking met Shell-Enge- id werd ontwikkeld, bestaat uit een irmtepijp' die het uitlaatspruitstuk tt de uitgang van de carburateur rbindt. warmte van de uitlaat wordt ge rikt om van fijne benzinedruppel- s en lucht helemaal te verdampen ordat het in de cilinders verbrandt. 'Vapipe' kan niet in bestaande mo ren worden aangebracht. et ziet er naar uit dat de nieuwe nstructie verhoudingsgewijs niet mr zal zijn en niet zal leiden tot rhoogd brandstofgebruik. In het Uaatgas zouden alleen nog koolwa- rstoffen als belangrijke verontreini- rs overblijven, maar die zouden vol- ns Britse technici op een eenvoudi- manier kunnen worden verwijderd. Van een verslaggever VLISSINGEN Langs de bou levard van Vlissingen kan nog steeds niet met goed fatsoen worden gezwommen. De water- maatschappij Zeeland heeft na het nemen van monsters teveel baceteïèn geconstateerd die af komstig zijn van menselijke ont lasting. De watermaatschappij hanteert bij de beoordeling van de kwaliteit van het water de normen Van TNO. Op één dag in mei (de 25ste) ivas het water voldoende zuiver. Eogezegd Zonnig Droog en zonnig weer met een twakke tot matige noordooste lijke wind. Maximum-tempera turen van 16 graden in het Wad dengebied tot ongeveer 21 gra den Celslus in het zuidoosten van het land. MORGEN J5N OVERMORGEN: plaatselijk wolkenvelden en on geveer normale temperaturen. Morgen zon op: 04.21 onder: 20.57 maan op: 13.24 onder: 00.44 Wat raar, tóch past het bij elkaar Ministersconferentie in Brussel Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Minister Vredeling (defensie) probeert 'op verantwoor de wijze' van de Amerikaanse atoomraket Lance af te komen. Het belangrijkste probleem waarvoor hij zich daarbij gesteld ziet, is de vraag of het strategisch verantwoord is als Nederland niet meedoet aan het project. Minister Vredeling zei dit gisteren op het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel na afloop van de vergadering met de Europese NAVO-partners in de zogenaamde Eurogroep. Ik zit, aldus ir. Vredeling, met de vraag wat we ermee opschieten als Nederland de Lance niet neemt, maar dit aan een ander land overlaat. Je schuift het vuiltje dan door. Wat scheieten we daarmee op. Over dit soort strategische problemen moet ik mij nog door deskundigen laten voor lichten. Het is daarom niet onmoge- Ten aanzien van zijn afval ge- Iraagt de mens zich nog als hol- lewoner. Pas als hij leert het ïeelal als zijn hol te beschouwen s een fundamentele oplossing ran het probleem van de milieu verontreiniging mogelijk. Stelling bij het proefschrift van dr. J. C. Noordwijk- van Veen De IJslandse ambassadeur bij de NA VO, die deze conferenties bijwwont (omdat IJsland geen minister van de fensie heeft) heeft meegedeeld dat zijn regering van mening is dat IJs land niet met Engeland aan de confe rentietafel kan zitten terwijl Engelse marineschepen een vijandige houding aannemen tegenover een partner van het Atlantische bondgenootschap. Het besluit van IJsland komt voor het NAVO-hoofdkwartier als een onaange name verrassing. Men had gehoopt dat tijdens het NAVO-beraad van van daag een oplossing voor het visserij conflict kon worden gevonden. Maar een woordvoerder van de NAVO voeg de er geruststellend aan toe, dat de beslissing van IJsland 'eenmalig' is en niet betekent dat IJsland alle activi teiten van de NAVO zal boycotten. De IJslandse minister van buitenlandse zaken zal nl. naar verwacht wordt vol- I Zoek uit de zes afbeeldingen vijf woor- den, door ze in dc goede volgorde I achter elkaar te plaatsen. U kunt er dertig gulden mee verdienen. Bewaar j dc woorden tot zaterdag. Hugh Sloan, penningmeester van Nixons verkiezingscomité, babbelt met zijn vrouw, voordat hij door de commissie van onderzoek van senator Sam Ervin aan de tand zal worden gevoeld. Zie ook pag. 7. BRUSSEL (Reuter, UPI, AP) IJsland zal de halfjaarlijkse bijeen komst in Brussel van de ministers van defensie van de NAVO-landen boycotten. Minister Vredeling lijk, dat ik toch tot aanschaf van de Lance in het kabinet zal adviseren. Ik ben er niet op uit zomaar een popu laire beslissing te nemen, ik wil de geschiedenis niet ingaan als de minis ter die de veiligheid in groot gevaar heeft gebracht. Het feit dat de aan schaf van de Lance als de vervanging van de Honest John-raket in het pro gressieve regeerakkoord wordt afgewe zen, is niet doorslaggevend voor mij. Het is wel belangrijk, evenals het feit, dat de Lance een uitbreiding van de nucleaire taak zou betekenen. Ik moet de beslissing echter persoon lijk kunnen verantwoorden, aldus mi nister Vredeling. Op de uiUating van de PPR-fractieleider in de Tweede Ka mer, Bas de GaayFortman, dat de meerderheid in de Kamer zich tegen de aankoop van de Lance zou verzet ten, zei ir. Vredeling: 'We moeten in dat geval nog maar afwachten, of dat een meerderheid is.' Alternatieven Hij deelde mee zijn departement op dracht te hebben gegeven alternatie ven voor de aanschaf van de Lance uit te werken. Volgens NAVO-kringen Vervolg op pagina 13, kolom 1 lil deze krant Binnenland Kamer: vrijheid voor om roepen 3 Biologie op basisschool6 Buitenland T Laird opgeroepen7 Kerk Wereldraad actief met ver kenningen in de toekomst 2 Sport Yolendam haalt uit 15 Economie Steun aan de dollar19 Men schrijft ons2 Bockenetnlagc2 Weekbladen 6 Commentaar 6 Dichtbij en verder 6 Familieberichten 9 Radio en tv 11 Puzzel 11 Recept 11 Strips, feuilleton 11 Beurs 17 (ADVERTENTIE) gende week wel deelnemem aan de conferentie van ministers van buiten landse zaken van de NAVO in Kopen hagen. IJsland en Engeland zijn overeengeko men dat de secretaris-generaal van de NAVO. Joseph Luns in het conflict zal bemiddelen. Maar IJsland stelde vorige week al dat het niet met Enge land een één tafel wil zitten, zolang de Britse marineschepen niet uit de 50-mijls-zone omstreden teruggetrok ken zouden zijn. Engeland stelde als voorwaarde dat IJsland zijn eenzijdige uitbreiding van zijn territoriale wate ren tot 50 mijl zou opgeven. De beslissing van IJsland volgt op hints dat de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het kader van de NA VO op de basis Keflavik wel eens beë indigd zou kunnen worden, als de NAVO er niet voor zorgt dat de Brit se marineschepen uit de 50-mijls-zone vertrekken. STRAATSBURG (ANP) Het gevaar van een massale hongersnood in Afrika lijkt te zijn afgewend, dank zij de geboden hulp. Dit heeft Claude Cheysson, lid van de Europese commissie, gisteren in het Europese parlement verklaard. Er is voldoende graan om de zes miljoen mensen in Mali, Senegal, Niger, Mau- retanië, Opper-Volta en Tsjaad vier a vijf maanden voedsel te garanderen, be weerde de afgevaardigde. Alleen het transport van voedsel naar het binnenland stuit nog op grote problemen. Vier landen (België, Frankrijk, Duitsland en Ierland) hebben 17 vliegtuigen beschikbaar gesteld. In het gebied, dat zich uitstrekt over 3,5 miljoen vierkante kilometer en wordt bewoond door acht miljoen mensen, heeft sinds 1969 vrijwel geen regen ont vangen. De Europese gemeenschap heeft sinds dat jaartal bijna 200.000 ton graan en 15.000 ton melkpoeder ter beschikking gesteld van de zes getroffen landen. (ADVERTENTIE) Öa'i1uaa\\e<iezor\z\\de Hang er dan Balastore voor de goedkope zocsweriDQ van Batamunci Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zou graag zo snel mogelijk in kontakt willen komen met een die bereid is als staf-lid mee te werken in een vakantieweek voor lichamelijk gehandicapten op de Blye Werelt te Lunteren. Het gaat hierbij om de week van 30 juni tot 7 juli. Nadere informaties worden u gaarne gegeven door dhr. J. van Luit van hel A.D.B., Koningslaan 7, Utrecht. Telefoon 030—51.43.41. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Werkloosheid bedreigt een deel van de 1200 Nederlandse transportondernemingen als West-Duitsland weigert meer vergunningen te geven voor het Nederlandse goederenvervoer naar en door West-Duitsland. Als de vergunningen niet drastisch worden uitgebreid, zal het wegvervoer na half augustus tot oktober zijn lam gelegd. Het totale aantal dit jaar uit gegeven vergunningen maximaal 550.000 is op 't ogenblik al bijna verbruikt. Nieuwe vergunningen ko men pas in oktober af. Een aantal vervoersorganisaties alsme de de Rotterdamse Kamer van Koop- de de Rotterdamse Kamer van Koophandel en de Scheep vaartvereniging Zuid hebben bij de regering dringend verzocht stappen te ondernemen bij de Westduitse rege ring. Intensief overleg tussen beide landen heeft tot nu toe niets opgele verd Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal volgende week de kwestie met zijn Westduitse ambtge noot bespreken. De noodsituatie waarin de Nederland se transporteurs zijn komen te verke ren, is het gevolg van een besluit en kele jaren geleden van de toenmalige Westduitse minister van verkeer, Le ber. Hij besloot een grens te stellen aan het aantal Nederlandse vrachtwa gens op weg naar een bestemming in of op doortocht door West-Duitsland. De Westduitse spoorwegen en de Westduitse transporteurs zouden in de gedachte van Leber hiervan de vruchten moeten plukken. momenteel midden in het hoogseizoen zitten. Voor hen is het een groot risi co illegaal te gaan rijden, al wordt dat zoals werd verzekerd, nu bijzon der veel gedaan. Bij aanhouding wordt een illegale wagen vastgehou den totdat er een \ergunning is over gelegd. Onderwijl bederft dan de la ding. Overwogen wordt of de Duitse trans porteurs niet een helpende hand kunnen bieden. Hierbij doet zich het probleem voor dat die nauwelijks ge specialiseerd materiaal ter beschik king hebben. Om die reden lijkt de Westduitse maatregel weinig zin te hebben. Het Westduitse internationale transportwezen is niet in staat het Nederlandse werk over te nemen, zo als minister Leber het had gewild. Distributie Het maximale aantal vergunningen dat vorig jaar werd verleend bedroeg 550.000. Dat was toen nog voldoende. Zonder rekening te houden met de groei van het vrachtvervoer werd een zelfde aantal vastgesteld voor dit jaar. De Nederlandse transporteurs willen 75.000 vergunningen meer voor dit jaar. Omdat West-Duitsland geen ge hoor heeft gegeven aan deze wens, be sloten de Nederlandse vervoerders zelf tot een distributie-systeem. Dc 'rantsoenen' die de transporteurs nu maandelijks krijgen, zijn echter te klein om rendabel te kunnen blijven draaien. Veel transporteurs kunnen hooguit tweederde of de helft van het normale aantal ritten uitvoeren. Bedrijven die gewoonlijk maandelijks 200 machtigingen ontvingen, moeten door de rantsoenering het nu doen met 130 stuks. En dat zijn dan de gro te bedrijven. Zwaarder nog hebben het de kleine bedrijven. Zo zullen vandaag vier van de vijf wagens van een Scheveningse transporteur komen stil te staan. Hij kreeg gewoonlijk vijftig vergunningen per maand, maar dat aantal is nu teruggebracht tot 23. Op allerlei manieren proberen nu de transporteurs door de mazen van het Westduitse net te glippen. Niet ge schroomd wordt bijvoorbeeld om ille gaal West-Duitsland binnen te drin gen. Zo zag een bedrijf uit de omge ving van Nijmegen kans de laatste veertien dagen zeventien keer illegaal (zonder gebruik van een vergunning) goederen in West-Duitsland te bezor gen en te halen. Vooral bedrijven die aan bederf on derhevige goederen vervoeren zitten in moeilijkheden. De situatie doet zich speciaal in het Westland voor bij de groente- en fruit-transporteurs, die Steun gevraagd voor gelijke beloning Van onze soc.-economische redactie HILVERSUM De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, mevrouw I. Vorrink, heeft gisteravond in het NOS-televisieprogram- ma 'Dames gaan voor' een oproep gedaan om de vrouwen in de con- fectie-industrie te steunen in hun strijd tegen de nieuwe cao voor de ze bedrijfstak. Volgens de minister wordt er in de cao in deze sector niets gedaan aan if het optrekken van het loon van de vrouw, die vaak dertig procent min der krijgt dan de man voor gelij kwaardig werk. Minister Vorrink spoorde in het programma zoveel mo gelijk mannen en vrouwen aan om deel te nemen aan een actie, waarbij kaarten kunnen worden gestuurd naar minister Boersma van sociale zaken met het verzoek de cao niet-bindned te verkklaren. Verbazing Vertegenwoordigers van vakbonden en werkgeversorganisaties hebben ncgal verbaasd gereageerd op de op roep van de nieuwe minister. De vice- voorzitter van de Industriebond CNV, de heer L. Ester, zei dat elk steuntje in de rug van de vakbeweging wel kom is. 'Het is triest dat de gelijke beloning voor mannen en vrouwen in de confectie-industrie nog steeds niet bereikt is. Iedere steun is welkom, maar wij vragen ons wel af of het verstandig is minister Boersma te vra gen deze cao onverbindend te verkla ren. Er zijn namelijk in deze bedrijf stak nogal wat ongeorganiseerde werkgevers en zolang er geen cao is, ontbreekt voor deze groep elke ver plichting iets aan de arbeidsvoorwaar den te doen,' aldus de heer Ester. Hij voegde eraan toe dat er in de tricota ge-industrie wel een principe-akkoord is bereikt over de invoering van gelij ke beloning voor mannen en vrou wen. 'In ieder geval, aldus de heer Ester, zou de minister de zaak van de gelijke beloning eens in de minister raad ter sprake kunnen brengen.' Ook van de zijde van de Industrie bond NVV werd gezegd dat men.blij is met deze onverwachte ministeriële belangstelling. 'We vechten al jaren lang voor de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, maar we hebben ons doel nog steeds niet bereikt. Daarom is elke steun welkom.' aldus de woordvoerder van deze bond. Een woordvoerder van het sociaal werkgeversverbond voor de confectie- Ministcr Vorrink: kaarten sturen industrie verklaarde dat er al twee jaar hard wordt gewerkt aan de op trekking van de beloning voor vrou wen. 'De economische situatie in de confectie-industrie laat evenwel niet toe dat we de gelijke beloning in een keer realiseren.' aldus de woordvoer der, die hieraan toevoegde dat de mi nister weliswaar de vrouwelijke werk nemers in de confectie-industrie 'op stookt', maar dat bij de werkgeversor ganisatie toch niet de indruk bestaat dat minister Boersma door deze pres sie de cao, waarover men al een prin cipe-akkoord heeft bereikt, onverbin dend zal verklaren. 'Doet hij dat wel dan werken we eenvoudig zonder cao,' zo werd er opgemerkt. bon noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam.- Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen 'Stop even uw vinger in uw oren. 't Is een zeer vertrouwe lijk gesprek.' Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1