frankrijk doet beroep op de S voor steun aan de dollar Europese Commissie wil opheldering bod op CSM inst Albert Heijn ot nog toe lager \fierkant in defies Rond op de tong Papierindustrie doet weer goede zaken Ned. fondsen in New York WALL STREET WILLIG Snoedige uitspraak (W/KWARTET DONDERDAG 7 JUNI 1973 FINANCIëN TIT K19 icculanten draaiden de rollen om [STERDAM Speculanten hebben gisteren de rollen omgedraaid. In ats van dollars te verkopen en goud te kopen, hielden zij zich bezig met kopen van dollars en het verkopen van goud. Op deze wijze zwakten zij n de monetaire crisis wat af, die sinds het bekend worden van de Water- e-affaire in de Verenigde Staten de kop heeft opgestoken. kaanse economie met alle mogelijke middelen moet worden vermeden. Dat is niet alleen in het belang van de VS, maar van de gehele wereld', aldus Burns. Watergate «volg van een en ander kon voor ollar, die de laatste dagen was gesteld aan sterke druk, een lich- irbetering intreden. Of deze ech- ian lange duur zal zijn, wordt velen betwijfeld. Vandaar ook, ]e Franse minister van financiën, jrd d'Estaing, op een bijeenkomst bankiers uit de gehele wereld in is een klemmend beroep deed op imerikaanse regering initiatieven ntwikkelen tot steun aan de dol- Geruchten, dat er een nieuwe dol- valuatie op handen zou zijn, hij met beslistheid van de hand. officiële Franse beroep volgde op uitspraak van president Pompi- gedaan tijdens een officiële ont- st van de bankiers op het Elysée, de VS maatregelen zouden moeten en om hun valuta te verdedigen. pidou zei dat de huidige valutasi- e tot zorg aanleiding geeft. Deze land kan niet lang meer voortdu- aldus de president. Amerikaanse minister van finan- George Schultz, ook in Parijs •zig. heeft in een toespraak tot congres van de Amerikaanse Ban- sassociatie gezegd: 'Het succes van vrije economie van de VS zal de Ëfssü m waarde van de dollar bepalen. Een test die Amerika graag bereid is te ondergaan'. Hij wees erop, dat de be hoefte van de ontwikkelde landen en dus ook de VS, aan grotere olie-im porten geen reden is om de dollar on der druk te zetten ten opzichte van de valuta's van Europa en Japan. 'On ze mening', aldus Schultz, 'is, dat de recente devaluaties de dollar interna tionaal een redelijke positie hebben verschaft, die op geen enkele wijze door de energiesituatie wordt aange tast. Er behoeft daarom geen vrees te bestaan voor monetaire instabiliteit, zei hij. Ons doel', aldus Schultz, 'is een posi tieve bijdrage te leveren aan het op stellen van een monetair systeem m de wereld, dat voor de eerstkomende tientallen jaren in een behoefte zal voorzien Als er geen goede vervan ging komt voor het systeem van Bret- ton Woods, dan blijft het gevaar be staan voor een voortduren van onge coördineerde nationale controle en re stricties. Dit zou voor ons allen grote gevaren inhouden'. Arthur Burns, president van de Ame rikaanse Federal Reserve Board, zei, 'dat een oververhitting van de Ameri Valutahandelaren in New York heb ben vrijwel Unaniem als hun mening uitgesproken, dat beleidsinitiatieven van regeringszijde, en maatregelen ter ondersteuning van de dollar dc koers van de Amerikaanse munt op de goe de weg zouden kunnen helpen. Men verschilde echter van mening over de vraag, of het Watergate-schandaal het vermogen van de regering Nixon de economie doeltreffend te begeleiden niet zal verminderen en of het de on derhandelingspositie van de Ameri kaanse regering bij de komende inter nationale besprekingen over hervor mingen op monetair en handelsgebied niet zal verzwakken. Volgens sommigen is de vrees, dat president Nixon in staat van beschul diging zal worden gesteld of wellicht zal aftreden, aanzienlijk kleiner ge worden. Anderen meenden echter dat de dollar nog steeds nadelige invloed kan ondervinden van nieuwe onthul lingen in de Watergate-affaire. Valutahandelaren en economische des kundigen waren het er wel over eens, dat president Nixon in ieder geval een verklaring moet afleggen om te trachten een deel van de onzekerheid op economisch terrein weg te nemen die op het ogenblik aanleiding geeft tot een dollarspeculatie. Ook zouden maatregelen moeten worden getroffen om een halt toe te roepen aan de aan zienlijke stijging van de goederenprij- zen. Er zou bijv. een limiet gesteld kunnen worden aan de prijzen, wel licht reeds in de fase van de onbe werkte agrarische produkten, of er zou een soepel verbod op de uitvoer van agrarische produkten moeten ko men. Recessie Het invoeren van een loonstop zelfs voor een beperkte periode van 90 dagen acht men bijzonder moei lijk aangezien er belangrijke cao-on derhandelingen voor de deur staan, o.m. bij de Amerikaanse auto-indus trie. Als de regering in Washington een prijsstop instelt, zal volgens som mige economische experts de vermin dering van de economische groei die zich reeds begint te manifesteren aan kracht winnen en zal een re cessie steeds dichterbij komen. In Frankfort gold de dollar gisteren bij het begin van de handel DM 2.5985, vergeleken met een slot van dinsdag van DM 2.5940. Later trad een krachtig herstel in en werd DM 2.64 genoteerd. Handelaren schreven het herstel toe aan een onvermijdelij ke reactie op de daling van de dollar notering van de laatste dagen. Ook in Amsterdam trok de dollar aan. Na een opening op 2.74 steeg de prijs tot 2.79, tegen een slot van 2.7350-2.7390 op dinsdag. Valutahan delaren noemden de handel levendig. In Parijs en in Londen manifesteerde Amerikaanse toeristen in Europa leggen de laatste dagen nood gedwongen weer veel belangstelling aan de dag voor de publika- tieborden met wisselkoersen bij de diverse bankvestigingen. zich ook een lichte verbetering van de dollar, waarbij de handel echter de hele gang van zaken wat argwanend gadesloeg. Vrijwel algemeen was men van mening dat het herstel wel eens heel spoedig zou kunnen omslaan in een verdere daling van de dollar. Ter wijl de dollar notering omhoogging. daalde de goudprijs voor het eerst sinds een aantal dagen. In Londen werd S 121 per ounce genoteerd, dat is 5 lager dan dinsdag bij het slot. De handel was levendig. In Amster dam noteerde het goud 10.680- 10.980, tegen 10.800-11.100 per kg. ger rendement op wat langere termijn p een onzer verslaggevers ANDAM Albert Heijn heeft in de eerste vijf perioden van dit r (tot en met 19 mei) wel een 15 procent hogere omzet geboekt, ar de nettowinst heeft het peil van dezelfde maanden van vorig r niet gehaald. (ADVERTENTIE) is in de jaarvergadering meege- d. De inspanningen, die noodzake waren om tot de gewenste wijzi- jen in het apparaat van Simon de te komen, hebben hierop een be- jri.jke invloed gehad, o.m. doordat Simon-zaken drie dagen gesloten gewéést. De nieuwe Simon-formu- j\\eeft pas sinds kort zijn beslag ge ien. Het tempo waarin het succes an deze formule zich in de tweede ellt van dit jaar zal manifesteren zal n grote invloed op de resultaten n 1973 hebben, evenals de reeds in (jaarverslag genoemde factoren als sterke stijging van loon- en andere sten en de recentelijk verscherpte ijsmaatregelen van de regering. NDEMENT ij lang werd in de vergadering stil staan bij de naar de zin van enkele ndeelhouders te lage winst en het sinds zes jaar dalende rendement het eigen vermogen. De raad van ïeer merkte hierover op, dat partti- arbeidskrachten, waarvan AH in ruime mate gebruik maakt, in Ne- rland duur zijn, vergeleken met ringende landen. De super- rketeri Carrefour in Frankrijk bij- orbeeld (zelfde omvang als Albert lijn) verdient meer, maar behalve probleem van de parttimers speelt ar mee, dat de marges in de leven- liddelenhandel hoger zijn in Fran- ijk, een gevolg van de tot voor kort iderwetse structuur van de kruide- ersbranche. Ook is Carrefour niet bonden aan sluitingstijden. In En- land zijn de marges eveneens hoger n in Nederland. bert Heijn heeft ook te maken met verschuivingen in de consumptieve aag in Nederland, de daarmee sa menhangende ontwikkeling van de Miro's, die nog in de aanloopperiode zitten en nieuwe concurrenten, zoals de Duitser Albrecht. Simon de Wit is in zijn nieuwe opzet (beperkt assorti ment) een antwoord op o.m. Albrecht. De heer J. van Meer. lid van de raad 'van bestuur gaf na-afloop van de ver gadering toe, dat ook de snelle expan sie van Albert Heijn om concurrenten als SHV (De Gruyter) en Kon. Bijen korf Beheer voor te blijven de winst tijdelijk drukt. 'Als we minder in gro te supermarkten en Miro's zouden in vesteren, vertonen we op korte ter mijn wel een hogere winst, maar op langere termijn niet.' aldus de heer Van Meer. Door dit alles (ook de in vesteringen in distributie-centra zoals Tilburg spelen mee) is een hoger winstniveau een kwestie van iets lan gere tijd. Met de nu lopende Miro's hoopt men in 1974 winst te boeken BUITENLAND Het ontwikkelen van activiteiten in het buitenland kost Albert Heiin meer moeite dan aanvankelijk wqs ge dacht. Eeventueel over te nemen be drijven zijn of te duur (in Engeland bijv.) of willen voorlopig geheel onaf hankelijk blijven. Dat is o.m. in Duitsland het geval, waar de meeste supermarktketens besloten familiebe drijven zijn. De Miro heeft met zijn benzinepom pen geen langlopende contracten met leveranciers, maar het is niet aanne melijk, dat de pompen als gevolg van de huidige energiecrisis droog komen te staan, aldus het bestuur. Verder is meegedeeld, dat AH. als dat zo uit komt wel de in opspraak zijnde Zuid- Afrikaanse Outspan sinaasappelen zal verkopen. ig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijl indu-Key Kramer EN HAAG De resultaten van indu-Key en Kramer zijn in 1972 be iden de verwachtingen gebleven. De uto-om'ot steeg weliswaar van onge ler 199 miljoen naar 238 nul len, maar de netto winst is gedaald an 3.5 miljoen tot bijna 2.3 min. 'oor de vergroting van het aandelen- apitaal (voor investeringen en de gio-uitkeringen) tot 12.7 miljoen, de winst per aandeel gedaald van 8.62 naar 4.50. Voorgesteld wordt et dividend te verlagen tot 3.50 1) per aandeel van 25. 'indu-Key en Kramer verwacht dat bijdragen van de verschillende di- isies in 1973 een evenwichtiger beeld ollen vertonen dan in het vooraf- aande jaar, waardoor de resultaten an het concern in gunstige zin zul- sn worden beïnvloed. 'erlies bij Vuleanus 'AASSEN In 1972 heeft de Neder- andse Ijzergieterij Vuleanus verlies sleden. De omzet daalde van 34.9 n'n tot 23.6 min. Het bedrijfsresul- aat was 962.000 negatief tegenover isn winst van 1.6 min in 1971. Door [uitengewone baten en een terugboe- ing van vennootschapsbelasting kon iet verlies uiteindelijk worden be- erkt tot 346.700 (v.j. winst 74L300)Voorgesteld wordt een di- "dend te passeren (v.j. 8 pet) en het 'erlies in mindering te brengen van e reserves, die nu nog 1.8 min be hagen. liet teleurstellende resultaat is, aldus de directie in het jaarverslag, vooral te wijten aan belangrijke conjuncture le en structurele oorzaken, waardoor de in 1971 bereikte rentabiliteitsver- betenng werd ondergraven. Aan de conjunctuurdaling in de bedrijfstak is rondom de jaarwisseling een einde ge komen. De directie verwacht, dat in 1973 enig herstel zal intreden en dat de bezetting zal verbeteren. Heybroek Co AMSTERDAM De resultaten van Heybroek en Co's Handelmaatschappij over de eerste maanden van 1973 zijn bevredigend geweest. De goede gang van zaken in 1972 stelt de onder neming in staat een 15 tot 16 pet ver hoogd dividend uit te keren. Speciaal de ontwikkeling op de markt voor huiden en vellen en de daarmee ver band houdende gestegen omzetten zijn daarvan de oorzaak geweest, zo meldt het jaarverslag. De nettowinst steeg van 340.000 tot 390.000. Het in dexcijfer van de omzet (1965: 100) was 261 tegen 184 in 1971. Kwartaalwinst Biilirmann-Tetterode steeg 10 procent Van en onzer verslaggevers AMSTERDAM Het gaat de Nederlandse papierfabrieken erg goed. Er is momenteel zelfs sprake van enige krapte op de papiermarkt Dit zei de president-directeur van Biihrman-Tetterode, drs. A. W Overwater, in de jaarvergadering. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Europese Commissie heeft zowel de Suiker Unie als de Centrale Suiker Mij per brief om inlichtingen ver zocht over het bod van de Suiker Unie op de CSM. Dit maakte het bestuur van CSM bekend tijdens e^n informatieve vergadering van aandeelhouders, die op deze wijze de gelegenheid kregen hun mening over het bod kenbaar te maken. In de brief van de Europese Commis sie worden de betrokken ondernemin gen erop gewezen, dat een eventuele concentratie 'wel eens een zodanige machtspositie zou kunnen doen ont staan, dat elke serieuze concurrentie- mogelijkhei 1 in wezen wordt uitgeslo ten. De Europese Commissie herin nert de ondernemingen eraan, dat het Hof van Justitie van de EEG onlangs in zijn arrest 'Continental Can' van 21 februari 1973 concentratie tussen ondernemingen binnen de Euromarkt verbiedt, wanneer een zodanige mate van overheersing wordt bereikt dat de concurrentie wordt belemmerd. Om een standpunt te kunnen bepalen in de zaak CSM-Suiker Unie wil de commissie weten hoe het bod van Sui ker Unie precies luidt, welke de voor waarden zijn en of en hoe overleg is gepleegd. De Haagse advocaat mr, J. J. A. Ellis, speciaal voor deze bijeenkomst ge vraagd in verband met zijn deskun digheid op het gebied van Europese juridische aangelegenheden, liet de bijna 101 aandeelhouders weten, dat de commissie blijkens de brief wel met een verbod dreigt. Het Hof van Justitie zal daarop dan een uitspraak moeten doen. Over de afloop daarvan durfde hij geen voorspellingen te doen. Intussen hebben de leden van de cen trale ondernemingsraad van de CSM unaniem grote waardering uitgespro ken voor het door commissarissen en directie ingenomen standpunt het bod af te wijzen en de aandeelhouders te adviseren niet tot omruil over te gaan. Ook de Federatie voor Suikerbieten- verbouw in Nederland staat geheel achter het besluit van CSM het bod af te wijzen. De Federatie maakt ernstig bezwaar tegen de gevolgde methode, maar ook tegen de materiële' inhoud van het bod. 'In het bijzonder de 'on zekere' periode van 2 S 3 jaar (de tijd. die de Europese Commissie no dig heeft om het bod al dan niet goed te keuren), waarin de CSM door ver trek van bekwaam personeel en het beïnvloeden van investeringsplannen volledig zou worden uitgehold, is voor ons onaanvaardbaar', aldus de adhesie betuiging van de Federatie. 'Het risico, dat hierdoor zal ontstaan is niet alleen voor de aandeelhouders en het personeel van de CSM, maar ook voor de 18.000 telers die hun grondstof aan de CSM leveren, onaan vaardbaar groot', zo schrijft dc bieten- federatie in zijn brief, die eveneens in de aandeelhoudersvergadering werd voorgelezen. Omdat de vergadering geen officiële aandeelhoudersvergadering was, be hoefde over het omstreden bod niet gestemd te worden. Uit de discussies werd wel duidelijk dat een meerder heid van de aanwezigen zich achter het CSM-bestuur optstelt en derhalve niet zal ingaan op het omwisselings aanbod van de Suiker Unie. Zoals be kend biedt de Suiker Unie 900 per CSM-aandeel. Dit bedrag zal pas uitge keerd worden, wanneer de Europese autoriteiten geen bezwaren tegen een fusie hebben. In afwachting van deze beslissing zullen Suiker Uniecshuld- bewijzen worden uitgegeven, die jaar lijks 48 rente geven. Op de vraag waarom de CSM nooit sa menwerking met andere ondernemin gen, zoals bijvoorbeeld de HVA, heeft gezocht, antwoordde president-com missaris van de CSM. mr. De Wilde, dat men eerst uit het oorlogsgewoel moet zien te komen Als het laatste schot gevallen is, gaan we in de start blokken'. 'De Suniker L:ie heeft met het bod toch niet de bedoeling om de CSM slechter te laten worden', zo vroeg weer iemand anders. De SU-schuldbe- wijzen. door velen steevast SUS-loten genoemd, zijn volgens hem loten zon der nieten. Als de fusie niet doorgaat, krijgt men dc CSM-stukken weer terug. Oud-directeur dr. ir. J. J. Eshuis hield de aandeelhouders tenslotte nog voor dat de Suiker Unie 'doodsbe nauwd' is dat de CSM met anderen samengaat. 'Als de CSM met een coö peratie in zee gaat, maak je de zaak absoluut kapot', aldus de heer Eshuis. Kon. Olie noteerde Bisteren S 43-% (43%-%), Philips S 191- 1(19si-sB). Unilever S 53%-54 53',-a-44) en KLM 138'.; (381*). Opgave du- Pont. Olore. Forsan DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. Obl. .Modi 4 juni 885.91 159.35 106.47 74.17 558.8 5 juni 900.81 160.63 106.40 74.14 556.9 6 juni 898.18 157.47 106.53 74.19 550.4 4 juni 11.230 17.640 1.770 324 1.138 5 juni 14.080 21.260 2 017 862 798 6 juni 13.080 19.650 1.758 594 791 Koersen in Montreal Rovis Dom Tar Husky Nat Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada N'KW VORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Aluin Co oi A American Can Am Cvanamid Am Klectr Power Am Me lal Climax Am Motors Am Smell C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Philips TOKIO Voor de afzet van consu- mentenprodukten in Japan heeft Ni- hon Philips een landelijk net van ver kooppunten opgezet. Het net omvat vijf regionale distributiebedrijven en acht lokale grossiers. De maatschappij hoopt, naar zij heeft meegedeeld, over drie jaar een jaaromzet te bereiken van 7.000 miljoen yen (ca. 70 mil joen). Dc Japanse onderneming Matsushita heeft een belang van 25 pet in Nihon Philips. De oorzaak van deze plotselinge ople ving van de papierindustrie is volgens hem gelegen in twee dollardevalua ties, die een verandering in de inter nationale papierstroom tot gevolg hadden. Was 't enige tijd geleden nog zo, dat de Verenigde Staten hun ex port van papier vooral richtten op Europa en het Midden-Oosten, nu is die export omgebogen naar Japan, waardoor de Amerikaanse papierex port naar Europa practisch is opge droogd. 'Europa moet zich nu zelf be druipen,' aldus de president-directeur. De Scandinavische landen hebben de papiermarkt in het Midden-Oosten van de Amerikanen overgenomen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand 'tussen haakjes de offici ële slotkoers van gisteren): Akzo 73.90 173.90)Hoogovens 73 50 (73.30), Kon. Olie 119.80-120.20 i 120.40)Philips 53.40 (53.40), Unilever 148.30149.00 (148.80), KLM (105.80). Overeenkomstig de in het jaarverslag uitgesproken verwachting is de winst van Bührman-Tetterode in het eerste kwartaal van dit jaar met ruim 10 procent toegenomen vergeleken met dezelfde periode van het vorige" jaar. Van het winstcijfer is al afgetrokken een voorziening van 400.000 in ver band met verwachte verliezen inzake de valuta-onrust. AMSTERDAMSE WISSELKOERSEN AMSTERDAM De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier luiden heden Dollar 2.69—2 79. Ponden 7.00—7.30. B fres 7.20— 7.45, Dm 104.75—106.25. Lires 45.00—48.00. Escudos 11.30—12.30, Can dlrs 2.69—2.79, Fr fres 64.7566.75, Zw fres 90.0092.00, Zw kr 64.50—66.50. Nor kr 49.25—51 23. Den kr 46,75—48.75, Os sch 14.35—14.64, Pesetas •1.724.97, Gr drachm 9.1010.10, Fin mark 73.50—76.50, Joeg dinar 17.00—20.00, Contante prijzen: Londen 7.1095—7.1145, New Vork 2 76225—2.76475, Monlreal 2.76775— 2.77025, "Parijs 64.695^-64.745, Brussel 7.3185— 7.3235, Frankfort 105.875—105.925, Stockholm 65.100—05.150, Zürich 90.500—90.550, Milaan 46.755—46.805. Kopenhagen 46.855—46.905. Oslo 49.785—49.835, Wenen 14 3650—14.3750. Madrid 4.72—4.97. STRAATSBURG De Europe se Commissie zal zo spoedig mogelijk bepalen of de door de Suiker Unie gewenste overname van de CSM in strijd is met de anti-monopoliebepalingen van het verdrag van Rome. Dit heeft Albert Borschette, lid van de Europese Commissie meege deeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamer-lid J. B. Broeksz (PvdA). De Suiker Unie beheerst twee derde van de Nederlandse sui kermarkt, de Centrale Suiker Maatschappij het overige een derde. Het Eerste Kamer-lid herinnerde cr aan dat de aan deelhouders van de Centrale Suiker Maatschappij vrezen dat de Europese Commissie de overname zal verbieden. Borschette deelde nog mee dat de Europese Commissie een werkgroep heeft ingesteld om de suikermarkt in de negen lan den van de Europese Gemeen schap te onderzoeken. Burlington Ind Can l'acafic Ry Colgate l'alniolive Colt Industries Coitiinunw Edison Cons Ldison Cont oil Curiiss Wrighi Curliss Wright A Oari Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont i El i Eastman Kodak First Nat City Can Breweries Cello Chaübourn Golh Chase Seleci Fd Columbia Gas Cnmlnco Coril Telephone 131 131 36% 36% Gimhel Brothers Gnndvear I and B Gulf Oil Inl Nick of Can Int Paper Inl Tel A Tel Kennecoit Copper Kraft Co Ling-I.emco Vough Lil ion Ind Lockheed Aircraft May Dep Stores McDonnell Uougla Mobil Oil Corp Phelps Dodge 41 40% Philip Morris 113% 115 Phillips Petr 49'. 49% Procter Gambl 99% 100% Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fö Ind Sears Roebuck Shell OU 23% 23% 97'., 97% 49** 49% Stand Oil Indians Exxon Corp Sludebaker Worth Inl Bnk lor Rec Int Flav frag Inl Paper i$ 4) 981) 98b 92 92% 43'. 44 Texas Gulf 34", 35 Texas lust 94 93% Transamerica 11% 11 Unilever 53% 53% Union Carbide 37 37 Liu Royal 11% 11% United Aircraft 323, 31% Untied Brands 6% 7 US Steel 31 31% Weal Union Tel 22 22 Wesiuighouse El 35% 34% Wuniworih 23 23% Nal Can 10% 10% N 5 Ceiilr A 6% 6%b North west R 67", 62 N Am Hhillips Co 24", 24% occidental Petr 9% Pacific Light 22% 22% Public Serv 19 Standard Brands 23'/, 22% Tandy 18 18 Union Electr 17 17 United Corps 8% Untied Gas 17% 16% Western Bancorp 28% 28%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19