Expositie op 'Rosendael' toont veel over kastelen Jd 1 IsMH dichtbij flierefluiters (1) 'lierefluiters (2) ipport: geen eknoei met losten metro Geheel nieuw type koortsthermometer 'Gelast luchtvaartshow af' Afscheid van de oude rat Oil alle moeite voor niets dag kikkers corset rommel zwartgallig HOUW/KWARTET WOENSDAG 6 JUNI 1973 BINNENL.\ND/COMMENTA.4R T5/K7 pinmeniaar viel niet te verwachten dat alle lerlanders uit alle hoeken van het van alle leeftijden en alle rang stand (voor zover nog aanwezig) de impet zouden steken bij het aan- van de regeringsverklaring van kabinet-Den Uyl. Toch is de nage- algemene indruk dat het eerste len van Den Uyl c.s. dank zij :t name ook de gematigde toon van regeringsverklaring en de nadere teenzettingen bij de replieken in de weede Kamer meer positieve re gies heeft opgeleverd dan aanvanke- k werd verwacht. ;twekt bij ons dan ook enige verba- ig dat het Nederlands Christelijk erkgeversverbond (NCW) nu met aantal wel erg krasse uitspraken t: 'Regeringsverklaring roept i op van luilekkerland-sprookjc' 2^1 'Den Uyl doet zich in regeringsver- lying voor als een soort flierefluiter'. e ondernemers zijn voorts somber istemd over de zorgeloosheid die het binct-Den Uyl onder meer aan de g zou leggen als het over de (naar ct NCW beweert) fors teruglopende kdrijfsactiviteiten gaat. ui nu deze taal kracht bij te zetten ordt een groot aantal cijfers opge- :rd, waaruit zou moeten worden af- tleid dat Nederland althans in econo- lisch opzicht zo ongeveer naar de af- ond holt. Het merkwaardige daarbij dat deze cijfers vrijwel geheel be- ekking hebben op een periode, waar de PvdA, PPR en D'66 geen enke- regeringsverantwoordelijkheid droe- j. ok geheel los daarvan is het evenwel de vraag of het beeld wel zo imber is als door het NCW geschetst ordt. Men vindt het in de jaarversla- lo van de meeste ondernemingen d van het NCW niet terug. tt NCW valt het kabinet-Den Uyl in :t bijzonder aan op een gebrek aan eld isie in de economische sector. Daar 3u het kabinet de zaak veel en veel zonnig zien. Nu is de regeringsver- aring van premier Den Uyl een ka- n'iinetsstuk. Daarin is dus ook terug te *oe inden wat de leden van het kabinet der voor zich van de zaken vinden, 'oor de in de regeringsverklaring ge- hetste economische inzichten moet bij de minister van economische b iken zijn. En dat is drs. R. F. M. jibbers; nog niet zo lang geleden een jonge, veelbelovende ondernemer |vódr hij minister werd o.m. lid van bet dagelijks bestuur van het Ne- iderlands Christelijke Wcrkgevcrsvcr- fcnd. f)e voorzitter van het NCW noemde pem (terecht) 'een schrandere man'. AMSTERDAM (ANP) Uit het on- erzoek van de administraties van de ""Amsterdamse Metro Combinatie' AMCO) en de aannemerscombinatie kipsoor is niet gebleken diat er han- elingen hebben plaats gehad die als nregelmatig moeten worden bestem- leld en die de gemeente Amsterdam rechtstreeks financieel nadeed zouden - ebben berokkend. Dit is een van de wnclusies waartoe de gemeentelijke ccountantsdienst is gekomen na een nderzoek in opdracht van b. en w. laar de bouwkosten van de metro en faarvan in een nota aan dit college erslag is uitgebracht. Lanleading tot het onderzoek vormde "len aantal beschuldigingen, geuit looi de voormalige bedrijfsboekhou- ler van AMCO. Deze hielden in dat Ie gemeente door de aannemerscombi- iwcatie ernstig zou zijn benadeeld. Het mderzoek strekte zich mede met het log op de mogelijkheden van cijfer- vergelijking, eveneens uit tot Cos- 'oor. Volgens de accountantsdienst N ijn de beweringen van de boekhou der van AMCO door het onderzoek liet bevestigd. Wel werd geconsta- eerd dat bepaalde extra kortingen tot een bedrag van ƒ48.43, waarop de geen recht heeft maar die ""voor de kostenberekening wel van be lang zijn, door AMCO niet in de aan de dienst der publieke werken te ver trekken kostenoverzichten waren op enomen. n hoeverre dit al of niet in strijd ge- »«i acht kan worden met de desbetreffen de contractbepalingen wordt een juri- In disch probleem genoemd. Het kosten- bt begrip is namelijk in het contract en de nadere uitwerking daarvan niet s' omschreven. ;ie Bij het onderzoek zijn voorts geen aanwijzingen gevonden voor de bewe- :kt 'ing van de voormalige bedrijfsboek- m houder dat de controle op de uitvoe- ,e ring van de contracten door de dienst der publieke werken onvoldoende zou - rijn geweest. 'In ieder geval voldoet de organisatieopzet ten aanzien van gi bei aspect controle aan de daaraan te stellen eisen', aldus de nota. Museum heeft nu ook verhaal-op-de-geluidsband door Jac Lelsz ROZENDAAL Er staan in Nederland nog ongeveer driehonderd kastelen. Maar wat is nog kasteel wat kasteel heet? Geschat wordt dat slechts 25 procent van de gebouwen, die kasteel genoemd wor den, dat in oorspronkelijke zin ook zijn. Wie uit cultuur-historische, romantische of welke overwegingen dan ook in het onderwerp ge ïnteresseerd is, kan er op kasteel Rosendael bij Arnhem heel wat over aan de weet komen. Het dorpje Rozendaal is nogal bijzon der. Het is heel klein, mooi en stil. Het bezit een van de weinige vrouwe lijke burgemeesters die misschien bo vendien wel de moeilijkste van alle namen heeft: mevrouw H. L. M. Flugi van Asperm-ont d'Hangest barones d'Yvoy. Het heeft nog altijd zijn 'be driegertjes', die half Nederland tij dens een schoolreis wel een natte broek bezorgd hebben. Het herbergt de meest produktieve zanger van het nieuwe kerklied, Guillaume van der Graft. En het is een écht kasteel rijk. In dit kasteel is sinds een jaar of tien een internationaal kastelenmuseum gevestigd. Het instituut heeft een tweeledige functie. Enerzijds is het een federatie van verenigingen uit ve le landen, die de belangstelling voor het kasteel willen aanwakkeren, an derzijds ontmoetingspunt van kaste lendeskundigen, vooral mensen die zich bewegen op het terrein van de restauratie. Hoewel de overheid er flinke sommen in stopte, blijft het in stand houden van het Nederlandse kastelenbezit een zorgelijke zaak. De inkomsten zouden alleen al tien pro cent per jaar moeten stijgen om de inflatie bij te houden. Een vervelend ding is ook, dat het onderhoud van de kastelen niet meer voor de, belastin gen aftrekbaar is. Van de driehonderd kastelen zijn er tweehonderd in han den van de staat, gemeenten, stichtin gen enz., honderd zijn nog het eigen dom van particulieren. Het museum in kasteel Rosendaal, dat zelf waarschijnlijk in het begin van de veertiende eeuw werd gesticht als buitenverblijf van de hertogen van Gelre en waarvan eigenlijk alleen de grote zware ronde donjon (een toren met metersdikke muren) nog over eind staat, ontvouwde voor de bezoe kers de geschiedenis van de kastelen totnogtoe alleen aan de hand van prenten, foto's, tekeningen en maquet tes. Deze zomer voor het eerst het is sinds enige dagen weer open wordt er ook een serie fraaie dia's getoond van kastelen uit vele landen. Het ver- haal-op-de-geluidsband is van mej. drs. Ingrid W. L. Moerman, kastelendes- kundige van het museum De Laken hal te Leiden. Zij heeft ook een heel lezenswaardig boekje geschreven on der de titel 'Kastelen en hun bewo ners', dat bij Van Dishoeck te Bus- sum uitkwam in de Fibula Junior reeks, die onder auspiciën van de Ne derlandse Jeugdbond ter Bestudering van' de Geschiedenis staat. De dia's ge ven op overzichtelijke wijze de ont wikkeling van de kastelen weer, vanaf de aarden burcht en met palissaden- versterking van vóór het jaar 1000, zo als de Trelleborg in Denemarken, tot Kasteel Rosendael te Rozendaal. Gezicht op de noordoostzijde. Gra vure van P. Schenck, 1702. Op 't ogenblik ziet het er wel wat anders uit, maar de ronde toren fde donjon) is er nog, zij het minder hoog dan het oorspronkelijk 25 meter) het geval was. Voor wie van grie zelen houdt: de gevangenis is ook te bezichtigen. Het Muiderslot (ADVERTENTIE) cloko^ de beste voeding voor uw hond de indrukwekkende kastelenbouw in de vijftiende eeuw, waarvan Tarascon in Zuid-Frankrijk een sprekend voor beeld is. 'Romantiek' Meer dan oude raadhuizen en kerken zijn kastelen omgeven door een waas van romantiek. Het is vooral nok daarom dat er tegenwoordig weer zo veel belangstelling voor is. In de ge- dachtea van het publiek wordt het kasteel veelszins bevolkt met ridders en jonkvrouwen, die hun leven door brengen met vechten en minnekozen, alsof er een prachtig spel wordt opge voerd, dat met het leven van alle dag niets te maken heeft. Natuurlijk ken den de kasteelbewoners ook 'het leven van alle dag', al verschilde het wel wat van dat van de boer, de am bachtsman, de burger in het algemeen de 'deyne luyden'. Het leven op zo'n kasteel was dikwijls nogal saai. Er werd gejaagd, geschaakt, gedobbeld, getriktakt, gedanst enzovoorts. De komst van de minstreel was altijd weer een belevenis, vooral als hij pot senmakers meebracht. Op het punt van het minnekozen behoeft men door elkaar geen medelijden met de kasteelbewoners te hebben, al leidde het soms ook tot dramatische toestan den. Gevochten werd' er ook veel, en dat was in de regel dan ook het mo tief tot de bouw van een kasteel. Veelal werden de kastelen gebouwd door edellieden, die krijgsdienst moes ten verrichten voor hun landsheer, vaak de keizer of de koning. De grote tijd voor de kasteelbouw in ons land was de dertiende eeuw. Er werden toen huizen gebouwd, versterkt met een gracht, muren en torens. Melis Stoke, dertiende eeuws kroniekschrij ver, spreekt zowel van casteel, huijs, veste als borch. De grote kastelenbou wer in Nederland was Floris V die zich hiermee vooral tegen de West friezen beschermde. Omdat de adel in Nederland niet zo rijk was, bezitten we niet de enorme kastelen, die sommige andere landen hebben: Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Engeland (Rusland heeft geen kastelen). Met de opkomst van het buskruit begon de degradatie van het kasteel als verdedigbare plek. Wat na die tijd gebouwd werd, waren meer buitenplaatsen, lusthoven. Drs. Ingrid Moerman komt, wat Ne derlands huidige bezit aan kastelen in de authentieke betekenis betreft, niet verder dan een zeventig. Het ene kas teel is gaver bewaard dan het andere, soms is er niet meer dan een ruïne over. We noemen enkele van de be kendste kastelen: Brederode te Sant poort, de Cannenburch te Vaassen (waarmee de naam van Maarten van Rossum annex is), de Valkhof te Nij megen, Loevestein (waaruit Hugo de Groot in een boekenkist ontsnapte), de Ridderzaal in Den Haag en het Muiderslot te Muiden (waar P.C. Hooft drost was en een kring van dichters om zich heen vergaderde, on der wie Vondel, vóór deze rooms-ka- tholiek werd). Bij de tentoonstelling op Rosendael ligt duidelijk het accent op de ontwikkeling die het kasteel in Europa als bouwwerk doormaakte, en op de achtergronden die ertoe hebben geleid. Misschien zou het interessant zijn om bij een volgende uitbreiding van het museum menselijke aspecten nog wat sterker te gaan belichten. ARNHEM Organon Teknika (AKZO) heeft een koortsther mometer uitgedokterd die het niet meer nodig maakt naar het topje van de kwikkolom te zoe ken: het apparaatje geeft de li- chaamstemparatuur in cijfers aan. Ze zijn ook in het donker gemakkelijk te lezen. Een ander voordeel: de uitslag is binnen 25 seconden bekend. Deze koortsmeter werkt elektronisch. De afwijking is volgens Orga non Teknika maximaal 0.1 graad celsius. "jQ Van n verslaggever •jtj DEN HAAG Het Eerste Kamerlid 'jSchwarz (D'66) heeft minister Pronk [evraagd de op 30 juni in Deelen te 'ouden luchtvaartshow alsnog af te ui Belasten. Hij meent dat de argumen- Ion vóór het houden van een vlieg - 55 show niet opwegen tegen de ernstige risico's voor de burgerbevolking. In discussies over hoeveel en wat wij eten, en hoe (on)gezond dat is, komt nogal eens een kolonie laboratorium ratten ter sprake die op een wat on waarschijnlijk dieet in redelijke wel stand zowat tweemaal zo oud werd als voor ratten te doen gebruikelijk is. De truc bestaat hierin, dat die ratten een gematigde vorm van uithongering ondergaan. Zij krijgen vanaf hun pril le jeugd een flink stuk minder te eten dan volgens de regelen der dier verzorging dienstig is. Samenstelling en kwaliteit van het voer zijn wel 'verantwoord'. Geheel naar verwach ting groeien die ratten langzamer, maar, zoals gezegd, zij' bereiken er zonder veel ouderdomsbezwaren een ongehoorde leeftijd mee. Dat is natuurlijk een verhaal waar de moraal haast te dik bovenop ligt. Dat wij gemiddeld te veel eten en dat dat bar ongezond is wordt ons toch al door bestrijders van hart- en vaatziek ten terecht voorgehouden. En aan die ratten zie je nou eens hoe de deugd op dit punt beloond kan wor den. Kón worden, want dezelfde truc bij mensen zou natuurlijk moe ten beginnen met 'ondervoeden' van baby's en dat is toch wel een twijfelachtige zaak. Maar toch. Aan dat vage puntje-puntje-puntje is nu een einde gemaakt door dr. C. F. Hollander. En hij kan het weten, want hij is directeur van ons nationa le centrum voor verouderingsonder- zoek, het TNO-instituut voor experi mentele gerontologie in Rijswijk. In een overzicht van zijn vakgebied in het Tijdschrift voor Ziekenverpleging (vol. 16, pag. 463465) haalt hij bijna terloops de legendarische o\ide ratten aan, die in meer dan een opzicht oud blijken te zijn. jHet effect is voor het eerst beschreven door McCay en Cromwell, in 1934. En het onderzoek sinds die tijd heeft geen enkele ande re diersoort opgeleverd waarmee de zelfde truc valt uit te halen. Hoewel ratten en mensen biochemisch aardig wat gemeen hebben, zou het wel heel toevallig zijn als wij de tweede soort zouden blijken die van honger oud wordt. Tijd dus om afscheid te nemen van de legendarische oude rat. Of toch niet? Het blijft natuurlijk principieel wel degelijk interessant, te weten hoe die truc met de ratten werkt. Daar wordt ook nog steeds onderzoek naar gedaan. Veiligheid De in Amerika begonnen, en met eni ge vertraging naar hier overgewaaide discussie over dc veiligheid van kern centrales, lijkt in Amerika zo niet een happy end dan toch de mogelijkheid van betere tijden in zicht te krijgen. Behalve over de technische vragen ging het in de Verenigde Staten voor- (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond al ook over een kwestie van organisa tie. Het onderzoek naar veiligheids vraagstukken was daar in handen van de afdeling 'reactorontwikkeling en technologie' (RDT) van de Commissie voor atoomenergie, en daar was het volgens een heleboel mensen niet in goede handen. Die afdeling RTD is onder de energieke leiding van haar directeur Milton Shaw voornamelijk erg hard bezig aan het ontwikkelen van de snelle natriumgekoelde kweek reactor, het Amerikaanse broertje van ons bouwsel in Kalkar. Het budget voor veiligheidsonderzoek aan de 'ou derwetse' watergekoelde reactoren zo als die nu draaien en gebouwd wor den, had de neiging elk jaar wat af te kalven. Bovendien liep dat onderzoek ook al om technische redenen forse vertraging op, wat op zijn minst in de hand werd gewerkt door nogal grote verschillen van inzicht tussen de men sen die het moesten uitvoeren en de op afstand maar krachtig regerende Shaw. Deze ontwikkeling was des te meer betreurenswaardig, omdat het veilig heidsonderzoek een paar dringende vragen te beantwoorden had. De be langrijkste daarvan is wel, of het noodkoelsysteem dat in werking hoort te treden als het koelwater door een gigantisch lek zou weglopen, inder daad zou functioneren. Doet het dat niet. dan verandert de kern van de reactor in een gloeiende radioactieve chaos waarvan de consequenties moei lijk zijn te overzien. De enige echt degelijke manier om daar achter te komen is, een proefre actor dol te laten draaien en te kijken of dat noodkoelsysteem nu inderdaad werkt of niet. Het was onder andere die proefreactor waarvan de bouw ja ren werd vertraagd, mede omdat de opzet van het experiment halverwege nogal eens werd gewijzigd (het was toch zonde om zo'n dure reactor in de poeier te laten draaien, vond de direc tie ineens). De vragen naar de veiligheid van kerncentrales werden des te dringen der toen, bij proeven met een klein schaalmodel, bleek dat het noodkoel- water helemaal niet bij de bedreigde plaatsen kwam. Daaruit trokken veel critici de conclusie dat dus de nood- koelsystemen van kerncentrales niet zouden werken. (Dat geluid wordt ook hier nog steeds gehoord.) Maar de betrokken Amerikaanse onderzoe kers verklaarden dat ze daar helemaal niet naar gekeken hadden, dat dat ook niet kon in zo'n klein model, dat ze alleen een paar meetcijfertjes voor hun theorie verzameld hadden. In ie der geval werd de onrust er groter op. De Commissie voor atoomenergie heeft nu een ernstige poging gedaan, de organisatiecrisis in ieder geval op te lossen. Het veiligheidsonderzoek is uit de afdeling van de heer Shaw ge licht en heeft de status van aparte af deling gekregen. Dat betekent in ie der geval dat het voor de financiering niet meer direct hoeft te concurreren met de ontwikkeling van de snelle kweekreactor. Die concurrentie was zwaar, zeker sinds president Nixon de snelle reactor aanprijst als het proba te geneesmiddel tegen de energiecrisis die de Amerikanen hier en daar aan den lijve voelen. Bovendien is de om streden leiding van de heer Shaw geen beletsel meer voor hartelijke sa menwerking. De nieuwe afdeling vei ligheidsonderzoek wordt geleid door Herbert Couts, vroeger lid van de Ad viescommissie voor reactorveiligheid, dezelfde commissie die al jaren hard op kritiek levert op de manier waar op Shaw de zaken aanpakte. De nieuwe werkindeling is door de critici met behoedzaam optimisme verwelkomd, meldt Science (1 junj, pag. 934). onder redactie van loes smit Een inwoner van Wassenaar heeft een brief gestuurd aan zijn ge meentebestuur met een aanklacht tegen de manier van werken van de dienst gemeentewerken en het bureaucratische karakter van de gemeentelijke organen. Hij conclu deert in zijn brief, dat het best mogelijk is om een sluitende begro- ting te krijgen, als er maar effi ciënt gewerkt wordt. In 1972 bracht de briefschrijver, evenals enkele andere bewoners van de Van Naeltwijkstraat, op de voorkant van zijn huis een houten betimmering aan. Een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht merk te dat en op 3 oktober stuurde de directeur van de dienst gemeente lverken een brief aan de bewoners, dat de wijziging van de voorgevel ivas aangebracht zonder de vereis te vergunning. De bewoners wer den alsnog in de gelegenheid ge steld om een vergunning aan te vragen. Dat deed de briefschrijver op 17 oktober. Vier maanden later kreeg hij van de directeur van ge meentewerken een brief, waarin stond dat de verandering aan de gevel van zijn huis uit bouwkun dig en estetisch oogpunt van zoda nige ondergeschikte betekenis was, dat er geen bouwvergunning nodig was. Alle moeite was dus voor niets. In zijn brief geeft de Wassenaar der een opsomming van de mensen die voor deze simpele zaak onnodig in de weer zijn geweest: een amb tenaar die de verandering consta teerde en daarover een brief ging schrijven, een typiste die de brief tikte, een directeur die de brief te kende, een ambtenaar die de brief verzond en natuurlijk de postbode. Daarna de briefschrijver zelf, die de formulieren heeft ingevuld en verzonden. Daarna weer een onbe kend aantal ambtenaren, dat zich tussen oktober '72 en februari '73 voortdurend heeft afgevraagd wat Wereldmilieudag is alweer voorbij. Want net als voor dierendag, moe derdag, vaderdag, verjaardag, zen dingsdag, biddag voor het gewas, koninginnedag, reclasseringsdag, oudejaarsdag, nieuwjaarsdag, de dag van de arbeid, prinsjesdag, an jerdag en luilakdag komt zo'n mi lieudag maar één keer in het jaar voor. Gisteren is de milieudag dus, naar men mag hopen, overal ter wereld gevierd, voorzover er tenminste in dit opzicht nog ergens vreugde over te bedrijven valt. In Japan, waar de vervuiling vermoedelijk de meeste slachtoffers onder de mensen heeft gemaakt, houdt deze 'viering' met die ene dag niet op. Iedere burger, van hoog tot laag, was gevraagd gisteren de auto thuis te laten en de fiets of het openbaar vervoer te pakken of ge woon te gaan lopen; aan het eind van de dag zou de zuiverheid van de lucht dan gemeten worden. De petitie, die meer dan tweehonderd duizend inwoners van Tokio on dertekend hebben, heeft ook resul taat opgeleverd: het stadsbestuur is nu van plan een wet in te voeren, waarbij de burger meer 'recht op zonneschijn' kan doen gelden. Er mag dan geen gebouw meer wor den neergezet, hoger dan zeven- eneenhalve meter, zonder instem ming van minstens driekwart van de omwonenden. Aan het vuile water doen de Ja panners ook aardig wat. De Soemi- darivier, die in de luurt van To kio stroomt, was al negen jaar 'dood' verklaard. Het water, niet meer dan een dikke, onwelrieken de brij, is door veler inspanning belangrijk schoner geworden en stinkt haast niet meer. te beslissen en toen de beslissing eenmaal genomen was, wéér een ambtenaar, die de brief opstelde, een typiste, een directeur en een ambtenaar voor de verzending en als laatste natuurlijk opnieuw de postbode. Deze gang van zaken is voor de schrijver 'te curieus om ze u te onthouden', zo schrijft hij aan het gemeentebestuur. B. en w. hebben geantwoord dat deze gang van za ken echt niet zo curieus is. Om te kunnen beoordelen of een gebouw voor een vergunning in aanmer king komt, moet gemeentewerken nu eenmaal beschikken over in zicht in de verandering. Blijft het feit, dat op die manier veel over bodig, tijd- en geldrovend werk 'wordt gedaan. Een nieuw plan om de scheve to ren van Pisa staande te houden: doe 'm een soort stalen corset om (om de onderkant uiteraard) en zet dat corset vast aan vier lood zware betonnen blokken. Of de to ren er mooier op wordt, is nog de vraag, maar het is dan ook een uit vinder de Italiaan Lorriano Rif- redi die met het plan op de proppen gekomen is. Kijk! Kikker! klinkt als de ver baasde uitroep van iemand die de ze amfibieën zelden of nooit tegen komt. Voor al die mensen die ze nog eens goed van dichtbij willen bekijken, opent dr. D. Hillenius volgende week woensdag een ten toonstelling in de Grote Kerk van Westzaan, die 'Kijk! Kikkers!' is genoemd. Kikkers vind je er terug in keramiek, beelden, grafiek, teke ningen, illustraties, teksten, foto's, natura, wetenschap en voorwerpen. En wie het geluk had een uitnodi ging voor die expositie te ontvan gen, heeft voor altijd een bijna- echte kikker bij de hand. Die uit nodiging was groen en kon met een eenvoudige handgreep tot een heuse kikker omgebouwd worden. De Brusselse 'Waterloopleinmarkt' die daar overigens op het Vos senplein wordt gehouden gaat 15, 16 en 17 juni zijn eeuwfeest uitbundig vieren. Die rommel markt bestaat eigenlijk veel langer dan een eeuw. Driehonderd jaar geleden al kende de Belgische hoofdstad zo'n markt, die toen in de wijk van de gegoede burgers te vinden was, maar precies een eeuw geleden verhuisde naar het Vossen plein. En daarom mogen die drie feestdagen voor één keertje niet alleen de vaste kooplui hun twee de-, derde- of zoveelstehands waren aan de man en vrouw proberen te brengen, maar ook iedere andere geïnteresseerde, mits die in een van de EEG-landen thuishoort, he lemaal zonder vergunning. En be halve dat vermoedelijke allegaartje van nationaliteiten is er op deze markt voor deze uitzonderlijke gelegenheid op de Grote Markt van Brussel nog meer te beleven, zoals de verkiezing van 'Miss Oude Markt' en de huldiging van markt- vrouwtjes die met hun stalletjes het langst op dit Brusselse 'Water- looplein' staan. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne heeft zo als gebruikelijk in deze tijd van het jaar een vouwblad uitgege ven, waarin uitsluitend gewezen wordt op de zwarte kanten van het leven, speciaal dat stukje dat zich in de vakantie afspeelt. Meermalen is volgens het ministe rie gebleken dat vakantiegangers zich weinig of helemaal niet reali seren welke risico's hun gezond heid loopt in een ver, vreemd land. Het zwartgallige vouwblad waarvan we de nieuwe minister mevrouw Vorrink nog niet de schuld mogen geven behandelt dan ook achtereenvolgens cholera, pokken, gele koorts, buiktyfus, kin derverlamming, tetanus, difterie, tuberculose, kwaadaardige geel zucht en malaria. Wie het gratis vouwblad wil hebben, kan het vin den bij de meeste reisbureaus, de ANWB en aanverwante instellin gen, maar moet er beslist zijn va kantie niet door laten vergallen. 'Simpkins, waar heb jc die laatste zending eieren besteld?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7