ïeuwe Leidse Courant 0 1 O 69 'Para-militaire organisaties in West instellen' UW Actiecomité claimt sabotage Toepolew Examennorm nu verlaagd Pompidou gaat iets meer rust houden Gered van kustvaarder Zuidvruchten WASAUTOMATEN Woongebieden bij vliegfeest vermijden Congresleden vragen Nixon met Athene te breken Zonnig Wat raar, tóch past het bij elkaar PTT verdiende vorig jaar 330 miljoen ïn deze krant familiezak, paprika on of potato Koninkrijkscommissie wil Elysée: Franse president is grieperig 'Stap op weg naar zelfstandigheid' krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! HRISTEL1JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING censtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven g mijn hert in teghenspoet!" W HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken va. 499- Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Be zorging vanaf 08.30 uur 'ARIJS (Reuter) Een organisatie lie zich 'het actiecomité voor de be vrijding van Rudolf Hess' noemt heeft ;isteren verklaard verantwoordelijk te 'jjn voor het verongelukken van de Russische Toepolew-144 bij de lucht vaarttentoonstelling te Parijs. Het kantoor in Parijs van het Britse persbureau Reuter, heeft een brief jntvangen waarin deze organisatie verklaart sabotage aan het vliegtuig Ie hebben gepleegd toen het vorige week nog op de grond stond. Een woordvoerder van de Russische am bassade zei nog niet van het comité eerder te hebben gehoord. Hess. voor malig medewerker van Hitler, is des tijds tot levenslang veroordeeld. De Sowjet-Unie is tegen zijn vrijlating uit de gevangenis van Spandau in Berlijn. 'Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Dankert en Janssen hebben minister Vredeling (defensie) de toezegging gevraagd, dat dichtbevolkte gebieden door de demonstrerende vliegtuigen bij het vliegfeest op Deelen vermeden zullen worden. Naar de mening van beide Kamerleden moet rekening wor den gheouden met de gevaren, die voor de bevolking in het aangrenzen de gebied aan deze manifestatie ver- onden kunnen zijn. (ADVERTENTIE) De brief zegt, dat de organisatie onge- veer een jaar geleden de Russische, Amerikaanse Britse en Franse lucht vaartmaatschappijen had gewaar schuwd. dat zij op 'een ongeluk' kon den rekenen wanneer Hess niet zou worden vrijgelaten. De sabotage aan de Toepolew was een laatste poging om dit doel te verwezenlijken. 'Het was moeilijk en we moesten wachten op de luchtvaarttentoonstelling in Pa rijs om bij de Toepolew te kunnen komen.' Het comité betreurt dat er Fransen bij het ongeluk zijn omgeko men. WASHINGTON (Reuter) Een groep van 81 Republikeinse en Demo cratische leden van het Amerikaanse Congres heeft president Nixon ge vraagd de Amerikaanse politiek tege nover Griekenland te herzien, omdat de situatie in dat land steeds verder verslechtert en zelfs de NAVO be dreigt. 'Na zes jaar dictatuur is het duidelijk dat de Griekse junta niet van plan is om een stap in de richting van de de mocratie te zetten', zo schrijven de Congres-leden in hun brief aan Nixon. 'Bovendien hebben de recente gebeurtenissen Griekenlands verhou ding tot de NAVO ernstig in gevaar gebracht. De Griekse marine, die een belangrijke functie binnen de NAVO vervult, bevindt zich in een grote cha os De Griekse luchtmacht is eveneens verzwakt en aan de eenheid van Grie kenlands strijdkrachten is schade toe gebracht. De voortzetting van de ab normale toestand van dictatuur en de daarmee gepaard gaande onrust in Griekenland zal niet alleen de militai re mogelijkheden van die natie in de waagschaal stellen, maar ook die van het Westelijke bondgenootschap. Ame- rika's strategische, morele en politie ke belangen staan op het spel'. naar het Dolfinarium voor een Harderwijk show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags- niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINflRIlim HARDERWIJK ,!l«° Zogezegd Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maximumtempe raturen van 15 graden in het waddengebied tot 20 graden ln het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Droog en zonnig, maar later mogelijk meer bewolking. Ongeveer nor male temperaturen. Zon op: 04.22 Zon onder: 20.56 Maan op: 12.08 Maan onder: 00.28 Zoek uit de zes afbeeldingen vijf woor den door ze in de goede volgorde ach ter eikaar te plaatsen. U kunt er der tig gulden mee verdienen. Bewaar de woorden tot zaterdag. De Deense kapitein Wilhelm Petersen van de 'Anna Lind' en zijn echtgenote Rita stappen hier van de Nederlandse sleepboot Smit Lloyd, die hen redde, na dat de Anna Lind, een kustvaarder van driehonderd ton, zonk op een afstand van honderd kilometer uit de Schotse kust. Vier andere opvarenden van de kustvaarder werden eveneens door de sleepboot in veiligheid gebracht. (ADVERTENTIE) Leg de ontwikkeling van dit nieu we medium in handen van bur gers en neem wat amateurisme daarbij maar voor lief. L. H. M. Joosten, voorzitter van de vereniging voor lokale tv in Goirle. 70 gr. boter - 250 gr. suiker - 5 eierdooiers - 250 gr. fijngehakte walnoten met wat hazelnoten - 5 eiwitten - beschuitkruim. Notenpudding. Roer.in een verwarmde kom.de boter romig en voeg er, geleidelijk, eier dooiers en suiker aan toe. Dan de fijngehakte noten en tenslotte de stijfgeslagen eiwitten. Vet een puddingvorm (of blik) in met boter en strooi er beschuitkruim over. Schep de notenmassa erin en sluit de vorm (of het blik) af. Zet deze in een pan kokend water, zorg dat er geen water in de vorm kan komen en Iaat de pudding V/2 uur zachtjes koken. Stort de pudding en versier deze met slagroom of giet er wat vanillesaus of choco ladesaus over. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PTT heeft 1972 af gesloten met een winst (exclusief die van de Rijkspostspaarbank) van 330 miljoen gulden, tegen 75 miljoen gul den in 1971. Ondanks deze aanmerkelijke verbete ring, zo zegt de PTT in het jaarver slag 1972, was de winst onvoldoende om de door het rijk gewenste volledi ge zelffinanciering te realiseren. Bo ven de door het bedrijf zelf verschaf te middelen, 797 miljoen gulden dien de het rijk nog 51 miljoen gulden voor de financiering van de investe ringen aan het bedrijf te lenen. Meer bijzonderheden op pag. 19 DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche communist Didi Rachman, ex-lid van de verboden communistische par tij, is ter doodveroordeeld wegens me deplichtigheid aan de mislukte staats greep van eind 1965, zo heeft het persbureau Antara meegedeeld. Rach man heeft terechtgestaan in Bogor op West-Java. Met deze laconieke mededeling heeft het secretariaat van de Franse presi dent gereageerd op de speculaties in de Franse pers dat Pompidou veel zie ker is dan men officieel toegeeft. Door diverse serieuze Franse bladen was er bij de regering op aangedron gen om meer klaarheid te geven over de gezondheidstoestand van de presi dent, vanwege allerlei niet-officiële berichten dat hij Cortison krijgt toe gediend en zelfs met kobaltstralen wordt behandeld. Pompidou zal in de komende weken niet deelnemen aan 'gebeurtenissen met een representatief karakter', maar het Elysee legde er de nadruk op dat hij zijn gewone drukke werkzaamhe den wel blijft uitvoeren. Zo ontving hij gisteren drie Afrikaanse staats hoofden, de premiers van Mauritius en Zuid-Korea en verscheidene Franse functionarissen. Bovendien verscheen hij als gastheer op een receptie in het Elysee voor een paar honderd ban kiers, die morgen een internationale monetaire conferentie houden. De Afrikaanse presidenten, die door Pompidou ontvangen werden, haast ten zich te zeggen, hoed goed het de Franse president wel ging. President Leopold Senghor van Senegal zei: 'Ik vond hem erg levendig. Hij was alle problemen de baas. Hij is wat aange komen, maar hij is ook een goede eter.' President Jean Bokassa van de Centraalafrikaansp Republiek be schreef Pompidou als ontspannen en sympathiek. 'Hij is een beetje dikker Binnenland Zenuwgas in Westland5 Windsurfen populair 5 Expositie op Rosendael toont veel over kastelen 7 Buitenland Watergate (vervolg) 9 Kerk Kindercommuiiie2 Bijbels in Oost-Europa2 Sport FC Dordrecht wijkt niet voor RBC13 Men schrijft ons 2 Boekcnetnlngc 2 Radio en tv 6 Puzzel 6 Strips, feuilleton G Wetenschap cn Techniek 7 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 16 geworden, maar daar houd ik van,' al dus Bokassa. Pompidou zal op 21 juni wel naar Bonn gaan voor zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek, maar een be zoek van de Italiaanse president Gio vanni Leone, dat op 25 juni zou be ginnen, is uitgesteld. Volgens welinge lichte kringen op verzoek van Rome in verband met de Italiaanse binnen landse problemen. Het doorgaans goed ingelichte blad Le Monde berichtte gisteren dat Pom pidou de laatste drie maanden een deel van zijn werkzaamheden op bin nenlands administratief gebied heeft afgeschoven naar zijn eerste minister Pierre Messmer en zelf zich meer aan de buitenlandse politiek wijdt. (ADVERTENTIE) spaarmee voor 6gevel kop en schotets f835+35 sterretjes RITA 'Huishouden is leuk. Als je een goeie moeder hebt.' Het onderdeel tekstbegrip Neder lands van het eindexamen havo zal soepeler beoordeeld worden. Daar door zullen op zijn minst alle vijven een zes worden. Bij de tekst van Hella Haasse wer den tien vragen gesteld, die de kan didaten maximaal veertig punten konden opleveren. Het cijfer werd aanvankelijk vastgesteld door het aantal behaalde punten te delen door vier. Iemand met twintig pun ten kreeg dus een vijf. Op deze wij ze bleek de meerderheid van de kan didaten een onvoldoende te halen. Daarom is besloten dat het punten totaal nu gedeeld mag worden door drie. Iemand met twintig punten krijgt dan een kleine zeven in plaats van een vijf. Inspecteur W. Braakhekke, voorzit ter van de adviescommissie die de op gave uitkoos en de normen vaststel de, zegt achteraf: 'We hebben deze regeling gekozen onulat de leraren het werk al hadden nagekeken. Ze hoeven nu niet opnieuw tc corrige ren, maar alleen maar het cijfer op nieuw te berekenen. Door de nieuwe norm zou iedereen met (•ertig of meer punten een tien krijgen. Maar dit is bijna een fictief gebied, want bijna niemand had meer dan dertig punten'. De lieer Braakhekke heeft niet de il lusie dat nu alle onheil is afgewend. 'Als deze tekst voor een deel van de kandidaten totaal ontoegankelijk was, is dat achteraf niet te herstel len'. Overigens gelooft hij niet dat de tekst veel te hoog gegrepen was. Staatssecretaris Veerman liecft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wilbers (D66) gezegd dat hij het betreurt dat de tekst van Hella Haasse in een schoolboek voor het vwo voorkomt. Toch blijkt daar uit niet dat het stuk voor havo-kan didaten te moeilijk is. Zij krijgen namelijk gerichte vragen, terwijl vwo-kandidaten zelfstandig een sa menvatting moeten geven van de voorgelegde tekst. Van een verslaggever DEN HAAG In Suriname en de Nederlandse Antillen moeten para-mili taire organisaties in het leven geroepen worden, meent de koninkrijkscom missie. Deze organisaties zouden de politie bijstand moeten verlenen als de interne orde en veiligheid verstoord zouden worden. PARIJS (Reuter, UPI, AFP, AP) Aangezien president Pompi dou door de verplichtingen die zijn ambt met zich meebrengt niet voldoende rust heeft kunnen nemen van de griepaanval die liem afgelopen winter trof, heeft hij gisteren een reeks komende ver plichtingen builen het Elysee afgezegd. Zij zouden rechtstreeks moeten ressor teren onder en verantwoordelijk moe ten zijn aan de regeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen. Dit blijkt uit een interimrapport dat de koninkrijkscommissie hééft uitge bracht aan de regeringen van Neder land en Suriname en de Nederlandse Antillen. In dat interim-rapport is de externe defensie van de twee landen in de West buiten beschouwing gela ten. Volgens de koninkrijkscommissie moeten de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen kunnen beschikken over eigen organisaties, die bij ernstige ordeverstoringen bij stand aan het politie-apparaat kunnen verlenen. De commissie wijst erop dat in de laatste jaren in elk van de drie landen de overtuiging gegroeid is dat voor deze taak de krijgsmacht van het koninkrijk niet gebruikt moet wor den. Volgens de commissie kan het in het leven roepen van bijstandsorgani saties ook een stap zijn op weg naar de zelfstandigheid van beide landen. De commissie wijst erop, dat de bij standsorganisaties zich, naast de ver vulling van hun primaire taak, ook op andere wijze dienstbaar kunnen ma ken voor de Surinaamse-Antilliaanse gemeenschap. De oprichting en in standhouding van deze organisaties zullen, naar verwacht mag worden, ook voor Nederland 'niet onaanzienlij ke verplichtingen' met zich brengen, aldus de koninkrijkscommisslc. Kern Het wordt voor de hand liggend ge noemd, dat de Surinaamse para-mili taire organisatie de kern gaat vormen voor het eigen militaire orgaan na beëindiging van de statutaire verhou ding. In deze gedachtegang past 'niet langer een surinamisering van de krijgsmacht'. Voor de Antillen lijkt voortzetting van het opnemen van An tilliaanse dienstplichtigen in de krijgsmacht 'evenmin zinvol'. De commissie meent, dat de dienst- plichtverorderingen in beide landen moeten worden gewijzigd, zodanig dat de bestaande dienstplichtverordenin gen worden vervangen door landsver ordeningen, die een burgerdienst plicht regelen. De koninkrijkscommis sie stelt instelling voor van een ^ge- mengde commissie van deskundigen, die de taken en organisatievorm van de para-militaire organisaties nader zal uitwerken en daarbij tevens de fi nanciële consequenties zal aangeven. Er zou zowel een Surinaams-Neder- landse en een Antilliaans-Nederlands commissie van deskundigen moeten komen. Deze commissies zouden ook de de-surinamisering en de de-antillia- nisering van de krijgsmacht moeten bezien. Ook de Russische ambassadeur Romanow maakte gisteren zijn opwachting bij premier Den Uyl en diens echtgenote, tijdens de receptie van het corps diplomatique op het Catshuis in Den Haag. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaal» per: fnaand; O kwartaal. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1