ff p Lasten duur huis veel minder op kosten van fiscus UW Vrijkomende gelden defensie niet naar ontwikkelingshulp Pompidou zou zeer ziek zijn bondsdag eist onderzoek jiiaar omkoping in Bonn ft Zwarte doos van Toepolew kapot Gruyters wil huurwaarde fors optrekken Straks gastarbeiders uit Engeland/Ierland Bogaers terug in de KVP f ii deze krant W Auto met papier door vangrail Schiphol verhoogde parkeertarief per 1 juni 25 procent krant bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. op de bres voor een sterke christelijke pers! Leidse Courant C«Mn*tia*«ï(%k Se nhahlauAn DINSDAG 5 JUNI 1973 5<±sie jaargang no. 54 ibistelijk dagblad voor leiden en omgeving istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanal 08.30 uur Opheldering geëist PARIJS (Reuter, AP) Ver scheidene Franse kranten van diverse gezindten hebben gis teren van de regering een offi ciële verklaring geëist over do gezondheidstoestand van pre sident Georges Pompidou, die volgens hardnekkige geruch ten achteruit holt. Sinds meer dan zes maanden ziet Pompidou er merkwaardig gezwol len uit. Zijn gewicht is merkbaar toegenomen en hij loopt veel moei lijker dan voorheen. Het avondblad France Soir, dat een miljoenenoplage heeft, schreef gisteren dat vele journalisten wa ren geschrokken, bij het zien van de president, toen deze vorige week naar IJsland ging voor zijn topconferentie met Nixon. Het /.ou met Pompidou na diens terugkeer nog erger zijn geworden en het Franse volk heeft nog steeds volgens France-Soir het recht om een antwoord te krijgen op de vraag: 'Wat is er met de president aan de hand?' De rechtse l'Aurore kritiseerde 'Het koppige zwijgen' van het Ely- see, dat heeft volstaan met een me dedeling dat de president begin van dit jaar griep heeft gehad. De laatste maanden en ook nog vorige week heeft de president een aantal afspraken afgezegd, omdat hij zoals het officieel heette ver kouden was of nog steeds last had President Pompidou van een hardnekkige griep. De pro-gaullistische Le Figaro schreef gisteren dat er van officië le zijde nu eens gezegd moet wor den, hoe het met de president gaat en wat er precies waar is van de 'toenemende en alarmerende ge ruchten' in binnen- en buitenland over de gezondheidstoestand van de president. Volgens die geruch ten zou de president aan een veel ernstiger ziekte lijden, waarvoor hij met cortison en kobaltstralen behandeld zou zijn. Er wordt in dit verband over een ernstige reu matische aandoening gesproken. De zeer grote bevoegdheden van de Franse president maken zijn ge zondheidstoestand tot een delicate politiek kwestie, waarbij iedereen in Frankrijk zich betrokken voelt. Men gist nu al, wie zijn eventuele opvolger zal zijn. Twee namen dui ken voortdurend op als Pompi- dou's 'kroonprins': de minister van financiën Valéry Giscard d'Estaing en oud-premier Jacques Chaban- Delmas. dsch; 'ONN (Reuier) De regeringscoalitie van kanselier Willy Brandt leeft zich gisteren gemengd in een groeiend koor dat een onderzoek 'raagt naar berichten als zouden twee leden van de oppositie ver jden jaar met steekpenningen zijn benaderd tijdens een belangrijke 'ldei)eheime stemming. dingen van resp. 250.000 en 100.000 mark, als zij tegen hun partij zouden stemmen. Steiner heeft toegegeven blanco te hebben gestemd, maar ont kende dat hij dat vanwege de finan ciële aanbieding had gedaan. Helms heeft verklaard dat hij het aanhod heeft afgeslagen, en voor zijn eigen partij heeft gestemd. Beide mannen hebben geen zitting meer in de pt het centrum van wat de Westduit- 1 fc pers niet geheel origineel 'de e Watergate' heeft genoemd, ïjkht tjat de constructieve motie van wan- n"« rouwen tegen de regering-Brandt tij- elho |ens (je debatten over de begroting bon. 0p 27 april van het vorige jaar. De /hel opposotie kwam toen slechts twee idenftemmen tekort om de regering- Brandt ten val te brengen. In de afgelopen elf dagen heeft de pers bericht dat twee leden van de vai7 oppositie, Julius Steiner en Friedrich 11 Helms, werden benaderd met aanbie- |ten vopf Zogezegd De jaarlijkse vakantietoeslag zou als 'element van bevoogding' moeten worden afgeschaft en op genomen in de loon- en salaris vorming. S. J. van Eijkelenburg, voor zitter van het algemeen ver bond ondernemers bouwnijver heid (AVOB). Vrij zonnig Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maximum temperaturen rond 18 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, vrij zonnig en hogere temperaturen overdag. Morgen zon op: 04.23 onder: 20.55 maan op: 10.50 onder: 00.09 Wat raar, tóch past het bij elkaar r Gisteren verklaarde Herbert Wehner, één van de kopstukken uit Brandts sociaal-democratische partij, dat zijn partij geen bezwaren heeft tegen een parlementair onderzoek in de affaire. De christen-democraten hadden al eer der een diepgaand onderzoek geëist. Het voorstel zal waarschijnlijk vandaag ingediend worden. Voor het oprichten van een parlementaire onderzoekings commissie, die verreikende wettelijke machten heeft, is slechts de steun van een vierde van de parlementsleden noodzakelijk. Op zijn persconferentie trok Herbert Wehner de berichten in twijfel als zou de zakelijke leider van de sociaal democraten, Karl Wienand, aan Stei ner 250.000 DM voor zijn stem hebben geboden. Wehner wees erop dat vol gens de persberichten het aanbod werd gedaan tegen het einde van maart, toen niemand nog kon weten ddat er een motie van wantrouwen zou komen. De commissie van onderzoek zal zeker ook gevraagd worden de beweringen te onderzoeken dat Steiner, ten tijde van de motie van wantrouwen, werkte als een dubbelspion voor West- en Oost-Duitsland. Steiner heeft bekend ddat hij gedurende vijf maanden van Oost-Duitsland een bedrag van 10.000 mark hetft gekregen voor zijn inlich tingen over de interne aangelegenhe den van zijn eigen partij. PARIJS (UPI/AFP) De zwarte doos waarin de vluchtgegevens van de zondag bij Parijs verongelukte Toepo- lew-144 zaten, is gevonden maar is in feite vernield. Dit heeft de politie meegedeeld. Een woordvoerder van de Russische ambassade weigerde echter commen taar over de staat waarin de doos ver keerde, en zei dat het aan de commis sie van onderzoek is te bepalen of daarmee nog licht kan worden gewor pen in het mysterie van het neerstor ten van het vliegtuig. Inmiddels zijn de lijken van de zes omgekomen bemanningsleden voor identificatie naar een medisch insti tuut te Parijs overgebracht, voordat ze binnen enkele dagen naar de Sow- jet-Unie zullen worden verscheept. De trieste balans na het ongeluk van het Russische supersonische verkeers vliegtuig is veertien doden en 28 zwaargewonden. Van onze Haag-se redactie DEN HAAG Minister Gruyters van volkshuisvesting is het met de vak- beweging eens, dat het niet eerlijk is, dat de fiscus een belangrijk deel van de lasten van dure woningen voor de eigenaars betaalt. Maar de nieuwe bewindsman vindt het niet juist, dat aan ileze bevoor rechting van de rijken een eind wordt gemaakt door de rente van de hypo theekleningen niet meer aftrekbaar te doen zijn van de inkomstenbelasting. Hiervoor is namelijk erg moeilijk een billijke regeling te ontwerpen. Want de rente van andere schulden blijft wel aftrekbaar. De minister van volkshuisvesting geeft er de voorkeur aan een einde te maken aan de bevoorrechting door het te zoeken aan de kant van het in komen op het belastingbiljet. Voor de dure woningen zou de huurwaarde (die bij het inkomen moet worden op geteld) veel hoger moeten zijn. Op deze wijze kan het voerdeel van de grote renteaftrek worden gecompen seerd. Deze regeling zal niet van toepassing mogen zijn op de goedkopere wonin gen, terwijl het voordeel van de ren te-aftrek onverkort blijft. Huurwaarde is een geschat bedrag dat samenhangt met de waarde van het pand dat men in eigendom heeft. De EINDHOVEN Nederland moet in de nabije toekomst rekenen op de komst van buitenlandse werkkrachten uit Engeland en Ierland. Dit zei oud staatssecretaris dr. R. Kruisinga, thans Tweede Kamerlid voor de CHU, gisteren in Eindhoven ter gelegenheid van de fusie van drie stichtingen voor buitenlandse arbeiders in Brabant. 'Het zal me niet verbazen', aldus dr. Kruisinga, 'als Nederland binnen en kele jaren werknemers uit Engeland en Ierland zal kennen. Als straks de EEG goed gaat draaien met het begin sel van vrije vestiging, zal Nederland een ideaal klimaat vormen voor engel- stalige werknemers.' vaak ingewikkeld. Minister Gruyters en zijn staatssecre tarissen Schaefer en Van Dam beves tigden gisteren cp een bijeenkomst met de pers, dat zij in hun beleid het accent willen leggen op de stadsver nieuwing. Voorlopig moet er geëxperi menteerd worden, omdat het wachten nog is op een wet op de stadsvernieu wing. Met het voorontwerp van wet hoopt men het volgende zittingsjaar te komen. Om ruimte te maken voor de experi menten en een begin te maken met de stadsvernieuwing denkt men er over de betreffende gemeenten, die autonoom zijn in hun beleid, door middel van doeluitkeringen meer geld te geven voor deze projekten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Drs. P. C. W. M. Bo gaers, oud-minister van de KVP voor de volkshuisvesting, die in 1967 zijn partij verliet, is weer lid van de KVP geworden. De steun die de KVP nu geeft aan het kabinet-Den Uyl is voor hem de reden tot deze stap, schrijft minister Bogaers in een brief aan KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw. 'Voor mij staat vast dat deze samen werking van PvdA en KVP op basis van verzoening het enige antwoord is op de polarisatie, die onze samenle ving zo langzamerhand aan het ver woesten is', aldus drs. Bogaers. Drs. Bogaers, die voorzitter van het gewest Gooiland is, trad in 1967 uit de KVP naar aanleiding van de be ruchte nacht waarin de toenmalige KVP-fractievoorzitter Schmelzer het rooms-rode kabinet Cals naar huis stuurde (november 1966). Hij was een van de mede-oprichters van de PPR. maar verliet deze partij in 1970 weer omdat de PPR er zijns inziens niet in was geslaagd de brugfunctie tussen progressieve christenen en de socialis ten voldoende te vervullen. Fractieleider Bas de Gaay Fortman van de PPR vindt het besluit van drs. Bogaers één der oprichters van de PPR om weer als lid tot de KVP toe te treden 'tragisch'. 'Het is tragisch dat Pieter Bogaers als eenling terugkeert naar de KVP. De duizenden die hem in de steek lieten toen hij met enkele de KVP verliet om de PPR op te richten, treden nu eindelijk tot de progressieve partijen toe'. Bogaers heeft de stroom tegen, aldus De Gaay Fortman. Hij vindt het overi gens wel logisch, dat Bogaers weer KVP-er is geworden. 'Hij hoort er thuis'. LOCHEM De 79-jarige Albert Woes- tenenk uit Laren (gem. Lochem) in Gelderland is gisteren in zijn woon plaats om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets de rijbaan overstak en werd gegrepen door een passerende personenauto. Drs. P. C. VV. M. Bogaers Zoek uit de zes afbeeldingen vijf woorden, door ze In de goede vol gorde achter elkaar te plua.sen. U kunt er dertig gulden mee verdie nen. Bewaar de woorden met die van eisteren tot zaterdag. MOVER! lïNTIEt .i.üVA Ofc zowVKA Ajoot Hang er dan Balastore voor 1 do Qoeükor.'/.orv.;venviCyn. •jlafeiv.undv Het verkeer op één van de twee rijbanen van rijksweg 12 ter hoogte van Vee nendaal is gistermiddag geruime tijd gestremd geweest De bestuurder van een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met twintig ton balen oud papier, reed door de vangrail na een verkeersfout van een andere automobilist. De lading papier kwam op de weg terecht. De chauffeur van de vrachtauto raakte gewond. T redding u il veservepot voor volgend jaar Minister Gruyters huurwaarde verhogen fiscus eist dat men deze huurwaarde bij het belastbaar inkomen telt bij de opgave voor de inkomstenbelasting. Daardoor betaalt de eigenaar van een huis meer belasting dan iemand met eenzelfde inkomen, die echter geen ei gen huis heeft. Op deze manier wordt het voordeel var. de huiseigenaar namelijk dat niet elke maand huur hoeft te betalen verkleind. De regeling die minister Gruyters voor ogen staat, zal niet van toepas sing mog enzijn op goedkopere wonin gen. Het voordeel van de renteaftrek blijft dan onaangetast. Minister Gruyters moest evenwel toe geven, dat de regeling ingewikkeld zal worden. Maar eerlijke regelingen zijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG De wijzigingen op de defensiebegroting 1973, die het kabinet nog wil realiseren, zullen naar verwachting slechts zeer ten dele gebruikt worden om dit jaar meer uit te geven voor CRM en ontwikkelingshulp. Minister Vredeling (defensie) probeert, naar wij vernemen, bij zijn collega van financiën, Duisenberg, te bereiken dat hij het geld dat nu niet voor wapenaankopen wordt gebruikt, bijvoor beeld de 30 miljoen voor de vervanging van de Starfighter, mag re serveren voor het volgend jaar. Normaal is ieder departement ver plicht het geld dat overblijft terug te storten in de rijkskas waardoor het weer verdeeld kan worden. Minister Vredeling probeert nu onder deze ver plichting uit te komen. Het was in dit verband opvallend dat de minister, gisteren op een kennis makingsbijeenkomst met de pers in Den Haag nadrukkelijk sprak van 'e- ventuele bezuinigingen', terwijl pre mier Den Uyl in zijn regeringsverkla ring had laten blijken dat de verla ging van het defensiebudget van dit jaar ten goede zou komen aan CRM, ontwikkelingshulp en volkshuisves ting. Alhoewel de wijzigingen op de lopende begrotingen voor het zomer reces, dat op 28 juni begint, bij de Tweede Kamer moeten zijn, heeft de ambtelijke top van defensie nog geen verzoek van de minister gekregen, be paalde bezuinigingen uit te werken. Navo-hoofdkwartier in Brussel onder handelen. Over de bereidheid van Ne derland op een ander defensieterrein meer te doen, als de Nederlandse krijgsmacht niet met de 'Lance' wordt uitgerust, wilde minister Vredeling niets zeggen. 'Het is zeer ongebruike lijk om al te zeggen waar je toe be reid bent, als je nog moet gaan onder handelen.' aldus ir. Vredeling. Ook generaal tegen De progressieve fracties en het eerste legerkorps oefenen druk uit op minis ter Vredeling om van de aankoop af Licht verwijt Op de bijeenkomst sprak minister Vredeling 'een licht verwijt' uit ten aanzien van het vorige kabinet, dat de Kamer niet voldoende op de hoogte heeft gehouden over de vorderingen bij de aankoop van de Amerikaanse 'Lance' raket. Deze aankoop ten koste van 86 miljoen gulden ligt het kabi net zwaar cp de maag. Op zichzelf wil het de raket niet hebben, maar de on derhandelingen met de andere Navo- partners blijken al zover te zijn, dat men er nu waarschijnlijk slechts met de grootste moeite vanaf kan komen. Over deze zaak gaat minister Vrede ling morgen en overmorgen op het RITA 'Ellen is met Tom uit. Maar ik zal wel op de bonbons passen tot zij terug is.' te zien. Een van de ondercommandan ten van het legerkorps, generaal Clumpkens zei openlijk in de KRO-ac- tualiteitenrubriek Brandpunt dat de 'Lance' niet mee in de Navo-verdedi- gingsstrategie past en dat het wapen door Nederland feitelijk niet te ge bruiken is omdat doelopsporingsmid- delen ontbreken. Hij maakte ook dui delijk dat hierover meningsverschillen bestaan met de generale staf. Minister Vredeling reageerde op deze uitlatingen: 'Ik heb er geen bezwaar tegen dat een generaal zijn mening in het openbaar verkondigt, alhoewel ik niet van die mening op de hoogte was. Als de generaal bereid is met zijn standpunt op zijn neus te vallen moet hij dat zelf weten.' Voorafgaand aan zijn gesprek in de Navo, zal Vredeling een informeel ge sprek over defensiesamenwerking heb ben met zijn Westduitse collega Le ber. 'De taakverdeling op het gebied van de defensie tussen de Navo-part- ners is een levensnoodzaak voor ieder klein land. Wij kunnen ons niet lan ger permitteren er een soort mini- Amerikaans leger opna te houden,' zei minister Vredeling. Van een onzer verslaggevers" SCHIPHOL Per 1 juni is het par keertarief op Schiphol met 25 procent verhoogd. Het dagtarief is van 4,40 tot 5,50 gulden gestegen. Op 1 juni zouden ook de benzine-prijzen in ons land omhoog gaan. De luchthaven Schiphol heeft op hetzelfde tijdstip de parkeertarieven willen verhogen. De prijsverhoging van de benzine is ech ter tot 1 juli uitgesteld. Binnenland Clir. werkgevers bezorgd... 5 Juriste wil erkenning als kostwinner 5 Weinreb, een fantast?11 Buitenland Koustantijns verweer 9 Crisis in Rome 9 Kerk Adventisten uit isolement 2 Bezwaren tegen liedboek 2 Sport Judoka's booa op coach Ru.ska 8 Economie Tekort aan wol 15 Kerkbladen 2 Al ou schrijn ons 2 Uorkeni'ialngc 2 K.ulio en tv 6 Slrlps. feuilleton 6 HU/zrl 6 ('diiiineniaar 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 12 naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1