Nixon wist heel wat van W atergate Fotograaf begluurde Bekorting Skylab-reis dreigt van zondagsblad Lambton in bed Saoedi-Arabië koopt helikopters in Engeland Culturele revolutie verovert Libische radio Wie heeft er gelijk? Samenwerking VS met Rusland bedreigd Prinses Anne ziet Mark in Duitsland Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen Noord-Jemen zie af van unie Gijzelaar vrijgelaten Straaljagers bij parade verongelukt Rectificatie Ontslagen raadgever Dean beschuldigt president: Vuurzee in haven van New York TROUW/KWARTET MAANDAG 4 JUNI 1973 BUITENLAND T7 s Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de 13 stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken I er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van H die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wel voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. I Soms leidt die taak tot het aanhouden van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatje op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei origelijk. LONDEN (Reuter. AFP) Lord Lambton, de in een Brits sexschandaal afgetreden minis ter, overweegt een klacht in te dienen tegen het zondagsblad News of the World, dat erkend heeft dat het de toenmalige mi nister in 'compromitterende si tuaties' gefotografeerd heeft. Het blad schreef dat het de foto's waren genomen om de bewijzen in handen te krijgen voor de berichten, dat de 50-jarige Lambton contacten onderhield met een prostituée. Eén van zijn fotografen verborg zich in een kast in het appartement van de call-girl Norma Levy en deed daar zijn werk. News of the World ont kende dat de foto's voor publicatie waren bedoeld en noemde de be schuldigingen van het concurreren de blad Daily Express, dat het de minister in een val had laten lopen, 'volkomen absurd.' Het zondagsblad schrijft dat het WASHINGTON De uitvoe ring van de overeenkomst voor Amerikaans-Russische weten schappelijke samenwerking die president Nixon vorig jaar in Moskou ondertekende, loopt ge vaar. Bij wijze van schot voor de boeg heeft een groep van 150 onderzoekers van het Ameri kaanse Nationale gezondheidsin stituut een verklaring opgesteld dat hun 'persoonlijke en be roepsmatige bereidheid om Sow- jet-onderzoekers te verwelko men' wordt 'belemmerd' door de behandeling waaraan de Rus sische autoriteiten onderzoeker'; in eigen land blootstellen. Dit meldt het Amerikaanse week- blad Science. Een van de initia tiefnemers h"-eft bevestigd dat de voorzichtige formulering het bedekte dreigement inhoudt niet mee te werken aan uitwis selingsprogramma's. \ls voorbeeld van de Russische behandeling waarop de verkla ring doelt, wordt de ervaring aangehaald van de vooraan staande geleerde Benjamin Le- witsj. die met zijn gezin naar Israel wil emigreren. Twee we ken geleden werd zijn 25 jaar oude zoon opgepikt van een trottoir in Moskou en bleek eni ge tijd later als dienstplichtig militaire ter hoogte van Mongo lië te verblijven. Lewitsj junior was destijds om gezondheidsre denen voor militaire dienst af gekeurd. STUTTGART De verloofde van prinses Anne van Engeland, de 24-ja- rige luitenant Mark Phillips, is zon dag uit West-Berlijn waar hij een Frans ruitertoernooi won. naar Stutt gart gereisa voor een rendez-vous op slot Langenburg in Baden-Wiirttem- berg met zijn aanstaande. /ii». Nog werkende accu's d oen het niet zo best HOUSTON (Reuter, UPI) Als de energievoorziening aan boord van Skylab niet binnen afzienbare tijd drastisch verbetert, zit de mogelijkheid er in dat Conrad, Kerwin en Weitz vervroegd naar de aarde moeten terugkeren. Daarmee heeft de gebrekkige stroom voorziening die het ruimtestation se dert de lancering al teistert, zich ont wikkeld van hinderlijk tot rondweg ernstig. Tegelijkertijd worden de te genmaatregelen die in Houston en an dere NASA-vestigingen worden over wogen, gedurfder en dus riskanter. Men zit aan te kijken tegen de moge lijke mislukking van een zeven mil jard gulden kostend programma dat niet herhaald kan worden. De 'ruimtewandeling' waarmee Con rad het beklemde zonnepaneel zou moeten laten uitklappen, wordt nu als een serieuze mogelijkheid gezien. Maandagavond wordt beslist of het plan doorgaat Conrad zou zich zes meter hand over hand moeten ver plaatsen langs een buitenwand die daar niet op gebouwd is. zorgend dat zij zijn ruimtepak niet openhaalt aan scherpe uitsteeksels. Lukt dat niet. dan ziet het er somber uit. Het gemiddeld elektrisch vermo gen in Skylab is van 4.2 kilowatt naar 4.1 teruggelopen. Behalve dat twee ac cu's onbruikbaar zijn werken de over gebleven zestien ook niet geweldig. De hoge temperaturen van de eerste dagen na de lancering hebben meer schade aangericht. De berichten con centreerden zich toen op de luchttem peratuur in Skylab (tot 50 graden), maar de temperatuur van wanden en dus ook apparatuur kwam plaat selijk dichter bij honderd graden. Men vreest nieuwe accu-storingen, en die zouden het station onbruikbaar kunnen maken. Lukt de rukmtewandeling niet en houden de accu's het voorlopig wel, dan overweegt men de werkperiode van de eerste bemanning met tien da gen te verlengen tot 38 dagen. Voor de dagen 20 t/m 28 zou er namelijk geen stroom meer zijn voor experi menten, daarna wordt het snel beter omdat de zon dan in een gunstiger hoek komt te staan. De medische ge volgen van een zo lang verblijf in de ruimte zijn maar gedeeltelijk te over zien (het record staat op 24 dagen). Als eer nog een tweede bemanning kan worden gelanceerd (voor naar men hoopt 56 dagen) zou de periode voor medisch onderzoek van Conrad en zijn mannen dan van twee maan den tot vijf weken worden bekort. Uit dit onderzoek moet blijken of men de nog langere ruimtereizen aandurft. ADVERTENTIE geen cent voor de foto's heeft be taald aan Colin Levy, de man van Norma, of één \an diens vrienden. Volgens News of the World was het resultaat van het onderzoek direct ter kennis van de politie gebracht. Het blad zegt graag alle hulp te wil len geven aan de commissie, die op verzoek van premier Heath een on derzoek instelt naar de gevolgen van het schandaal, waarbij behalve Lord Lambton ook Lord Jellicoe betrok ken is, voor de staatsveiligheid Het sensatieblad Sunday People ont hulde gisteren, dat het van Colin Levy foto's en geluidsbanden betref fende Lambton heeft gekocht. 'Zon der betaling zou verificatie van me dedelingen in een zaak van urgent algemeen belang onmogelijk zijn ge weest'. zo meende het blad. Sunday People ontkende echter de hotelre keningen voor Norma Levy, haar man en hun vriend Goodsell tijdens hun verblijf in Marokko te hebben betaald. 'De mensen van Scotland Yard wis ten waar zij zaten. Wij hadden het hun meegedeeld. Zij weten dankzij onze verslaggevers ook waar ze zich momenteel ophouden.' Volgens de Sunday Telegraph bevinden Norma en Colin Levy zich in Zuid-Amerika. ROL VAN PERS De woordvoerder van de Labour-op- positie in omroep- en perszaken, John Gra*-'., heeft er zaterdagavond bevreemding over uitgesproken dat de Britse persraad tot dusver in de kwestie Lambton heeft gezwegen. De rol van de pers in deze zaak heeft volgens Grant 'beslist grote bezorgd heid gewekt en doet dat nog.' Er is een groot verschil, zo verklaarde hij, tussen echt vorsende journalistiek en gewroet in de modder, waarbij pijnlijke, zij het soms ook relevante waarheden slechts aan het licht ko men als bijprodukt van een genade loze concurrentiestrijd. Pakt de persraad deze affaire niet grondig aan, dan moet hij maar plaats ma ken voor een krachtiger en waakza mer orgaan, aldus Grant. Grote verontrusting in Israël LONDEN, TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AP, DPA, AFP) Saoedi-Arabië heeft een nieuwe wapeuovereenkomst met Enge land geslolen voor de aankoop van een onbekend aantal Big West- land Sea King-helikopters. Deze helikopters worden voornamelijk ingezet tegen onderzeeërs, maai kunnen ook voor luchtaanvallen op gronddoelen g-bruikt worden. Saoedi-Arabië heeft onlangs een con tract afgesloten, ter waarde van bijna tv.ee miljard gulden, voor de ontwik keling van zijn luchtbescherming. Bo- vemlirn heeft koning Faiscl van de VS vorige week een aantal F4-Phan- tom-bommenwerpers gekocht en van Frankrijk ook een aantal helikopters. Ook aan Koeweit heeft de Amerikaan se regering wapens toegezegd. De Amerikaanse wapenverkopen aan Koe weit en Saoedi-Arabië zouden tezamen ai zo'n drie miljard gulden bedragen. Deze nieuwe ontwikkelingen hebben in Israël grote verontrusting veroor zaakt, omdat er sinds enige tijd, hard nekkige geruchten de ronde doen dat Saoedi-Arabië wapens aan Egypte ter beschikking stelt voor de komende militaire ronde tegen Israël. Vorige week werd al uit Jeruzalem gemeld dat het Israëlische kabinet als conse quentie van de enorme wapenaanko pen door de Arabieren nu meer ge neigd is naar het standpunt van mi nister van defensie Dajan te luisteren, die zo min mogelijk van de bezette gebieden wil opgeven. Deze zwenking zou ingegeven zijn door militair-stra tegische motieven. Vooral de levering van Phantoms aan Saoedi-Arabië wordt in Israël als een ernstige zaak gezien, omdat dat land grenst aan de Golf van Akaba. De vrije toegang tot die Golf is tweemaal de aanleiding ge weest voor een oorlog tussen Israël en Egypte, in 1956 en in 1957. Israël, Syrië en Libanon hebben giste ren al hun krijgsgevangenen uitgewis seld. Syrië liet drie Israëlische piloten vrij, die sinds 1970 gevangen zaten. Zij waren tijdens luchtacties boven Syrië neergeschoten. Israël liet 46 Syri sche hoge officieren en tien Libanese krijgsgevangenen vrij. Tevens stelde Isral de Druzen-sjeikh Kamal Gandj in vrijheid die vorig jaar tot 23 jaar gevangenschap was veroordeeld we gens spionage voor Syrië. De sjeikh, die bij de Druzen op de door Israël be zette Golan-hoogten ln hoog aanzien staat mag weer naar zijn woonplaats terug. De 3 vrijgelaten Israëlische pi loten zeiden dat ze door de Syriërs ge marteld waren. Een van hen zei dat hij zo lang op zijn hoofd was geslagen dat hij aan een oor doof was gewor den.' Alle drie verklaarden met elek trische schokken te zijn gemarteld. Syrië heeft besloten zijn luchtruim voor Libanon te sluiten, zo is zondag van officiële zijde in Damascus verno men. Op 8 mei sloot .Syrië zijn grens met Libanon al als gevolg van de ge vechten van toen tussen het Libanese leger en Palestijnse verzetsstrijders. De sluiting van het luchtruim gaat maandagmorgen in. Waarom de maat regel is genomen is niet bekend. DEN HAAG Op de Noordzee is za terdagmorgen drie mijl ten zuidwes ten van het lichtschip Goeree de Deense kustvaarder Tora Buur gezon ken. De drie bemanningsleden van het schip zijn ongedeerd in Hoek van Holland aan wal gebracht door een reddingboot, die de mannen had over genomen van de Nederlandse kust vaarder Antarctica. BEIROET, SANAA (DPA) Jemen ziet wegens onoverbr or politieke tegenstellingen af va""ls politieke unie met Zuid-Jemen, t' gisteren uit de hoofdstad Sanaa, men. De Noordjemenitische re£ zal zich terugtrekken uit de j schappelijke commissies, die i tieke, economische, militair - grondwettelijke eenwording m voorbereiden. De gevolrpachtigc 1 de Arabische Liga, die als i dingsman tussen de beide Jeme treedt, is verzocht zijn werk A/ den te beëindigen. Aanleiding tot deze ontwikkeli waarschijnlijk de moord op sjei j hammed Ali Osman, lid van de dentiële raad van Noord-Jeme sjeik, die in zijn huis werd g kreeg vrijdag in Sanaa een sta grafenis. Officiële kringen in hebben Zuid-Jemen indirect vo moord verantwoordelijk gesteli Ncordjemenitische regering we een regeringsdelegatie uit Aden 1 laten, die de begrafenis van de wilde bijwonen. Sjeik Osman was een vertegenw t ger van invloedrijke stammen n ageerden tegen een politieke uni at( sen de gematigde republiek J met de marxistische volksrep e' Jemen. BUENOS AIRES Opstandel 'e die tien dagen lang een Argenrlr industrieel in gijzeling gehoudei 'et ben, hebben de man zondag vr ae ten nadat zijn firma een losgel bijna driehonderdduizend guldeiln betaald. Het nieuws van de gij werd door de industrieel, Aaroi 1J linson, zelf op een perseonferen 41 Buenos Aires gegeven. Het was de familie en de firma geheim den. De 52-jarige Beilinson is teur van een wegenbouwonderne 1 ROME (Reuter, DPA) Bij ee f' litaire parade in Rome ter gel" heid van de Italiaanse nationale !e dag zijn zaterdag twee straaljagi de lucht in botsing gekomen. toestel ontplofte, waarbij de piloi het leven kwam. De bestuurder de andere machine kon zich me schietstoel in veiligheid brengen In het artikel van zaterdag 'Gee kele Egyptenaar wil de Sinaï af! zijn twee fouten geslopen, doordi woord westelijk werd gebruik s plaats van oostelijk. g In de tweede alinea had ra I slaan: 'Maar het maximale resi 6 van dergelijke (vredes-)bespreki c zou zijn dat Egypte 25 procent Sinaï zou moeten opgeven, nl. hei a bied dat oostelijk van Rafah in noorden en Sjarm el-Sjeikh in zuiden ligt aan de Golf van Akab Wat betreft de tweede mogelijl voor Egypte moest in de vijfde fc staan, dat de minister van buiten se zaken Mohamed al-Zayyat in de Amerikanen liet weten dat de sen-oplossing' onacceptabel is, de nationale trots van Egyp niet toestond dat het kanaal o steld werd, terwijl er nog Isral troepen aan de oostelijke oever stonden'. WASHINGTON (Reuter) President Nixon was diep betrokken bij liet verdoezelen van het Water- gate-scliandaal en was op de hoogte van liet zwijggeld dat aan de veroordeelde Watergate-inbrekers werd betaald. Volgens de New York Times en de Washington Post heeft de ontslagen presidentiële raadgever John Dean dit verteld aan de senaats-commissie van onderzoek in liet schandaal. Het bericht is onmiddellijk tegenge sproken door het Witte Huis. Het be weerde dat deze verhalen onderdeel blijken te zijn van een zorgvuldig ge coördineerde actie van één of meer personen, met de bedoeling de presi dent te vernietigen. Deze mensen be dienen zich van insinuaties, feitenver draaiingen en gewone falsificaties, al dus de verklaring van het Witte Huis. Volgens leden van het Congres zullen de beschuldigingen van Dean, als ze bevestigd kunnen worden, kunnen lei den tot het wegsturen van Nixon als president. Het is de eerste maal dat Nixon direct genoemd wordt als me deplichtige bij de pogingen het schan daal in de doofpot te stoppen. Vol gens de Washington Post beschikt Dean echter over weinig of geen ge schreven bewijzen voor zijn bewerin gen. Maar de onderzoekers van het ministerie van justitie en de senaat, die aanvankelijk sceptisch stonden te genover Deans getuigenis, zouden nu de aanklachten serieus nemen. 35 KEER De Washington Post, die zijn bronnen omschrijft 'betrouwbaar', meldt dat Dean verklaard heeft dat hij tenmin ste 35 keer met president Nixon of in diens aanwezigheid gesproken heeft over het in de doofpot stoppen van het schandaal. Die gesprekken vonden plaats tussen januari en april van dit jaar. Het is een veel groter aantal dan tot nu toe in de Amerikaanse pers was gemeld. Volgens de New York Ti mes waren het zelfs ruim 40 gesprek ken. De Washington Post schrijft dat Dean nu bereid is alles te vertellen wat hij weet. zonder tevoren ontslag van rechtsvervolging te verlangen. Eén van Deans zwaarste beschuldigingen houdt verband met een bespreking, die hij voerde met de president, kort voordat de zeven Watergate-inbrekers op 23 maart werden veroordeeld. Nixon zou Dean toen hebben ge vraagd hoeveel er nog betaald moest worden aan de verdachten, om er ze ker van te zijn dat ze hun mond zou den houden. Dean antwoordde dat daarvoor, naast de al betaalde 460.000 dollar, nog eens één miljoen nodig zou zijn. De president zei toen dat het uitbetalen van dat bedrag geen pro bleem zou zijn, aldus de bronnen van de Washington Post. GRAPJE Na het vonnis zou de president op 26 maart Dean hebben opgebeld en heb ben gezegd, dat hij een grapje maakte toen hij vroeg hoeveel het zou kosten om het stilzwijgen van de verdachten te kopen. In dat gesprek zou Nixon ook hebben gezegd dat hij achter Dean stond. 'Jij blijft mijn raadgever', zou de president gezegd hebben. Ook op 21 maart besprak Dean met Nixon de kwestie. Volgens de Post zei Dean toen dat hijzelf en de adviseurs Haldeman en Ehrlichman tegenover de federale aanklagers hun aandeel in de affaire-Watergate uit de doeken zouden moeten doen 'om het presi dentschap te redden'. Na dat gesprek was Dean opgewekt, omdat hij meen de dat ze nu eindelijk op de goede weg waren. Maar alles stortte ineen, toen Haldeman en Ehrlichman zeiden dat zij niet voor de bijl hoefden om de zaak te redden. Haldeman en Ehr lichman spraken met Nixon en na dit gesprek zei de president tegen Dean dat hij niet zou tolereren dat hij uit de school zou klappen. Dean zou al leen staan als hij naar de aanklagers zou lopen, zo zou Nixon gezegd heb ben. GETUIGE Haldeman en Ehrlichman. die zijn af getreden in verband met Watergate, hebben steeds ontkend dat zij en de president schuldig zijn aan het in de doofpot stoppen van de zaak. Volgens de New York Times kan Dean feiten uit de eerste hand geven over de ge sprekken met de president en dat daaruit zal blijken dat de president in aanzienlijke mate op de hoogte was van de handelswijze van zijn assisten ten. Volgens de Post zal Dean morgen als getuige verschijnen voor de com missie van senator Sam Ervin. j.h. INBRAAK Robert Strauss, voorzitter van de De mocratische Partij, is ervan overtuigd dat dezelfde mannen die in Watergate inbraken, in de zomer van vorig jaar inbraken in zijn woning in Dallas. Texas. De inbraak had bij hem thuis plaats in het weekeinde van 7 juli 1972, drie weken na de inbraak in Watergate, het Democratische hoofd kwartier in Washington. Uit het huis werd niets weggenomen, aldus Strauss, maar er was wel veel over hoop gehaald. Strauss zei aan te ne men, dat de inbrekers op compromit terende documenten uit waren die ze niet hebben gevonden. TRIPOLI (Reuter, UPI, AP) De radio- en televisie-stations van Libië zijn zaterdag op aandrang van president Khaddaffi overgeno men en bezet door 'volksverzetscommitéV. Dit in het kader van de 'culturele revolutie', die Khaddaffi op 16 april had uitgeroepen. Radio-Tripoli zond voortdurend patri ottische liederen uit en oproepen om het bewind van Khaddaffi te steunen. Ook werd herhaaldelijk de volgende oproep van Khaddaffi uitgezonden: 'Aan het vrije Libische volk. Vervolg uw zegenrijke mars op dc weg naar de volksrevolutie. Vrijheid, alle vrij heid is voor de volksmassa's. Aarzelt niet om het gezag over te nemen en vreest niemand dan God. Vrije bur gers, gaat door met het overnemen van organisaties en openbare diensten en leidt ze zelf. Het radiostation is een belangrijke openbare voorziening, die onder de controle van het volk behoort te zijn, die in dienst van het volk moet zijn en namens het volk moet spreken. O massa's van ons gro te volk, neem alle radiostations over en richt uw eigen vrije volksradio op en laat de wereld uw stem horen.' 'De volksmassa's beantwoordden on middellijk de oproep van de broeder- kolonel', zo berichtte radio-Tripoli. 'Zij organiseerden marsen naar het ra diostation en vormden een volkscom missie, die het gezag overnam en de leiding van ae radio- en televisiestati ons'. De soldaten, die radio-Tripoli be waakten, werden vervangen door de mi'litia de volksverzetscofité's. Politieke waarnemers in Beiroet ver moeden dat Khaddaffi de culturele re volutie in Libië heeft uitgeroepen om de bevolking uit haar apathie te ha len. Sommigen geloven zelfs dat Khaddaffi zich zorgen erover maakt dat de Egyptenaren na de geplande unie tussen Egypte en Libië teveel zeggenschap in Libië zullen krijgen cn daarom alles in het werk stelt om bij de Libische bevolking meer be langstelling voor de bestuurszaken en de binnenlandse problemen bij te brengen. Een blusboot vecht tegen de felle brand, die ontstond toen zaterdag een Ameri kaans containerschip zich boorde in een voor anker liggende Belgische olie tanker. De botsing deed zich voor aan de ingang van de haven van New York. Er volgde een reeks explosies, die kilometers ver te horen waren. De branden de schepen bleven aan elkaar vast zitten en dreven onder de Verrazauo-brug de langste brug ter wereld naar de oceaan. Het verkeer op de brug moest worden stilgelegd. Het ongeluk heeft aan zestien mensen het leven gekost. Tot de slachtoffers behoren de kapiteins van beide schepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8