Boek over Schmelzer is eenzijdig en vertoont sporen van haastwerk 8J De Weldoener J Radio Caroline weer in de lucht Even puzzelen door John Rowan Wilson Technische mensen ƒ21.500 ziltC TROUW,/KWARTET MAANDAG 4 JUNI 1973 Politicus overbelicht, werkterrein onderbelicht door P. L. Van Enk DEN HA AG Het schrijven van een bnek over e n man wiens hoofdrol in de Nederlandse politiek nog zo vers in het geheugen ligt als Schmelzer. is aan de hachelijke kant. Veel gebeurtenissen uit het nabije verleden zijn nog niet verwerkt, medespelers zijn nog in de dagelijkse politiek betrokken, de complete gegevens zijn nog niet verzameld. BIMVENLAfNiD'/RADIO en TV T4Afe Verleidelijk is het anderzijds natuur lijk wel, zo'n boek op de markt te gooien zeker als, zoals nu, het ver schijnen ervan door een gelukkig toe val praktisch samenvalt met de mis schien wel definitieve verdwijning van de hoofdpersoon uit de politiek. De uitgave zou best eens een fraai commercieel succes kunnen worden. Maar het draagt wel de sporen van haastwerk. Het karakter van het ver haal is een beetje halfslachtig. Is dit nu Schmelzer's bic grafie? Hebben we hier te maken met een voldragen be oordeling van zijn politiek leiderschap van de KVP in de post-rommiaanse. maar nog niet onttakelde periode? Of beoogt het boek een verslag te geven van de parlementaire geschiedenis na het laatste kabinet Drees tot 1971, het jaar van Schmelzer's afscheid als lei der van de KVP? Niet genoeg Het boek van Ammerlaan heeft van alles wat, maar niet genoeg. Hij is kennelijk (en niet ten onrechte) zeer onder de indruk van Schmelzers per soonlijkheid. Romme's leerling en op volger komt uit het verhaal naar vo ren zoals hij was: een man van enor me veerkracht en intelligentie, virtu oos onderhandelaar en manipulator, pijnlijk correct en met een gepolijste hoffelijkheid (die overigens maar al te vaak in dienst stond van het een of ander). En verder: De kampioen van de 'even wichtige belangenbehartiging', wiens eerste zorg het was, zijn volkspartij bij elkaar te houden omdat daarin de maatschappelijke belangen zr even wichtig vertegenwoordigd zijn. Een man zonder een spoortje maatschap pijkritiek. Aan de ene kant zegt hij dat het aanvaarden van de onover brugbaarheid van tegenstellingen tus sen volkeren, naties, en verschillende maatschappelijke groeperingen 'ge brek aan durf' is, maar aan de ander kant zet of houdt hij de PvdA aan de kant omdat hij taxeert dat deze partij haar leiders voorbij radicaliseert. Zo als Romme getuigt: Schmelzer is van centrum-links naar centrum-rechts gewandeld. 'De mogelijkbeden van de politiek om bij te dragen aan het ge luk van de mensen, worden sterk overschat', heeft hij zelf eens gezegd. Schmelzer is in de loop van de jaren een beetje pessimistisch en passief ge worden. maar misschien is dat het lot van alle ervaring en ouderdom. Am- merlaans beeld van de persnon Schmelzer klopt wel, al is het hier en daar wat te klakkeloos bewonderend. Maar diens wandeling van centrum links naar centrum-rechts wordt wel gedramatiseerd, maar niet in conclu sies vastgelegd. Eenzijdig Over politici die met Schmelzer heb ben samengewerkt of zich juist tegen over hem hebben opgesteld, ontbre ken de conclusies niet, maar de dra matisering juist weer wel. Hier wreekt zich het feit dat Ammerlaans brcnnen zeer eenzijdig zijn. Hij heeft kunnen putten uit het dagboek van Schmelzer zelf en dat dagboek is 'nauwkeurig, verzorgd en met oog voor het detail' bijgehouden, zoals Ammerlaan gelukkig heeft kunnen constateren. Het is te hopen dat zeer Prof. Romme, voorganger leermeester van Schmelzer. veel politici hun ervaringen zo vast leggen en hij heeft verder inter views gehad met Romme, De Quay en Aalberse, Allemaal waardevolle, goed geïnformeerde figuren, maar ook alle maal KVP-ers. 'Het verschijnsel Schmelzer' is dan ook een volslagen KVP-boek geworden, met de bijpas sende beperkte optiek en benauwde observaties. Ook wordt net gedaan of er voor Schmelzer niets is gebeurd. De jaren zestig worden de interessant ste uit de na-oorlogse periode ge noemd. alsof de doorbraak van '46 en '47 niet heeft bestaan, alsof de dekclo- nisatie-troebelen niets zijn geweest bv. in vergelijking tot de opkomst van de beweging der christen-radika- len in 1968. De macht van de voorzitters van de grootste regeringsfractie en dat was in de jaren zestig zonder manke ren steeds de KVP is natuurlijk aanzienlijk, maar dat betekent nog niet dat ministers en collega-fractie leiders zo'n beetje aan zijn handje lo pen en die indruk wordt in het boek van Ammerlaan wel gewekt. Het wordt op de duur wel wat vermoei end. steeds maar weer te moeten ver nemen dat Schmelzer voortdurend de touwtjes van de macht in zijn 'kleine, pezige handen 'houdt, hoe hij de gang der natie bepaalt In werkelijkheid is het Schmelzer, van het begin van het optreden van het kabinet Cals af, uit de hand gelopen. Als je afgaat op de aantekeningen die Ammerlaan uit de aantekeningen van Schmelzer heeft overgenomen, krijg je de indruk dat het bij de val van Cals alleen maar ging om de begroting voor 1967. Er wordt maar heel terloops iets gezegd over de ingrijpender structurele maat regelen (de grondpolitiek, de vermo gensbelasting) die het kabinet cp het punt stond te nemen, en helemaal niets over de sfeer van ongehoorde agitatie, waarmee de club van Cals in de zomer van 1966 te maken had. Heeft de provo-beweging Schmelzer niets gezegd? Is hij niet betrokken ge weest bij de troebelen rond de verbin tenis en het huwelijk tussen Beatrix en Claus? Er blijkt niets van uit het boek van Ammerlaan. er blijkt niets van uit de wijze waarop Schmelzer zelf zijn houding in de naar hem ge noemde nacht verklaart. Daaruit mag misschien de conclusie worden getrok ken dat Schmelzer weinig of niet vol doende heeft begrepen van de sociaal- psychologische achtergronden van de politieke crisis van de jaren zestig en dat hij daarvan dan ook weinig heeft kunnen verwerken in de manier waar op hij onder het kabinet De Jong po litiek heeft bedreven. Weinig verheffend Het is dan ook weinig verheffend wat er over de binnenlandse politiek on der dat laatste kabinet wordt gezegd. Overheersend is het gevoel van frus tratie over en rancune tegen de 'ster- allures' van Biesheuvel. Verzwegen wordt dat Biesheuvel de enige was die van dat kabinetsbeleid nrg iets re delijks heeft gemaakt (hij heeft het kabinet gebracht tot het verbeteren van het AOW-beleid en tot het verho gen van het minimumloon, hij heeft het kabinet afgebracht van het voor nemen. de reëele progressie in de in komstenbelasting terug te geven). Er staat ook niets of te weinig in over de droef-conformistische rol die Schmelzer zelf in de vier jaren van het kabinet De Jong heeft gespeeld. Schmelzer was een bijzonder maar niet 'uiterst' of feilloos' bekwaam politicus. Zijn werkelijke betekenis moet worden gezien in samenhang met vele dingen: Het samenspel met Biesheu vel en Toxopeus en Geertsema, het te genspel ook van Den Uyl. Over de PvdA weten Schmelzer en Ammerlaan niets anders te melden dat zij radica liseert nou, dat is zo langzamer hand niets nieuws. Is dat het enige dat Schmelzer over de socialisten weet te vertellen? Dan verbaast het ons niet dat hij uiteindelijk verloren heeft. In een boek onder zo'n preten tieuze titel had wel iets meer over de achtergronden van die radicalisering mogen staan. Daarentegen krmt men hier en daar wel betrekkelijk stupiede dingen te gen. Zoals de typering van Schmelzer tijdens zijn eerste contact met Rom me: 'Een vakbekwame econoom met genoeg geldingsdrang en evangelische inspiratie om het in confessioneel Ne derland ver te brengen'. (Is er nog ie mand die het in confessioneel Neder land ver wil brengen. Laat hij dan toch vooral voldoende evangelische in spiratie in zijn bagage doen). Dit boek over Schmelzer geeft van de man een aardig, zij het iets te fraai, beeld, maar van het veld waarin hij heeft gewerkt komt men weinig te weten. De informatie die het boek geeft is boeiend, maar hier en daar toch te veel een halve waarheid. Robert Ammerlaan, 'Het 'verschijnsel Schmelzer', uitgeverij A. W. Sijthoff, Leiden. DEN HAAG Radio Caroline Inter nationaal is gisteren vanaf het zend- schip 'Mi Amogo' op de Noordzee voor de kust van Scheveningen begon nen met Engelstalige proefuitzendin- gen. Caroline is ook van frequentie veranderd en zendt nu uit op 389 me ter of 773 khz. vlak naast Hilversu- m 1. Om zes uur vanmorgen is Caroline be gonnen met uitzendingen van 24 uur per dag. Het ziet er naar uit dat de zender zich specifiek op Engeland zal gaan richten. Redio Caroline is sinds het uitzenden van de Veroneaprogram- ma's na het stranden van het zend- schip Veronica niet meer in de lucht geweest. Geesteszieken Twee programma's in de zondagavond uitzending richtten zij het op ver schillende wijze de aandacht op de geesteszieke mens. Brandpunt culmi neerde in een belichting van het open hartige Sint Bavo-rapport over de qua inrichting en behandeling verouderde psychiatrische ziekenhuizen. Tegelijker tijd vertoonde de NOS een bijzondere documentaire over de in zijn isolement vastgelopen schilder Vincent van Gogh, die zichzelf het leven benam. Een tot nadenken stemmende herdenking van de man, wiens naam en werk Amster dam via een pas geopend museum een nieuwe trekpleister bezorgen. In de Brandpunt-uitzending waren vooral de rake ontboezemingen van de bekende psychiater Jean Foudraine indrukwekkend. Maatschappij en me dische wereld staan schuldig aan het in stand houden van kazerneachtig grote 'archieven' waarin wij duizen den geesteszieken opgeborgen houden zonder adequate behandeling. Mensen die inwanhopig makende levensmoei lijkheden het niet meer zagen zitten, en die op het kritieke moment nie mand in de buurt vonden om hen op te vangen. Het is te hopen, dat ook veel kijkers met bestuurlijke bevoegd heden naar Foudraine hebben geluis terd en dat er eindelijk iets gaat ver anderen ten goede. Want er is zeer veel wat niet deugt in de psychiatri sche wereld, zowel ten aanzien van de patiënten, als bij de begeleiding van veel enthousiaste jongeren die hun idealisme als verpleegkundigen al snel aan stukken zagen gaan. Ook zaterdagavond stond in een ach tergrondrubriek de vastgelopen mens centraal. Achter het Nieuws kwam met een soms onthutsende reportage over de toenemende handel in narcotica, vooral heroïne, in Amsterdam, dat een centrum dreigt te worden van een hoogst gevaarlijke, georganiseerde misdaad. Een van de dealers zei on verbloemd dat deze handel nog winst gevender is dan de 'hoerenbussiness'. Gevraagd of het hem dan niets deed dat er aan die verslaving zoveel men sen kapot gaan, antwoordde de zich zelf tot het 'nette schorem' rekende man: 'Daar ben ik niet bij, en het kan me ook niets schelen'. Jammer dat in deze uitzending niet aan kersverse re geringsvertegenwoordigers naar hun mening werd gevraagd. Veel artiesten hebben Mies Bouwman aan het slot van de laatste Een van de Acht het afscheid helpen verlichten door een uitbundige huldiging. Twee andere sterren aan het presentatiefir- moment, Willem Duys en Berend Bon- detoiin. probeerden haar zelfs op de fhouders te Itriigen. Kijkers die zaterdagavond ov Duits- lnvri. zowaar Seth Gaaikema aan de o"vn ynaen tullen waorschiinliik een hete noos zün WHven ki'ken. Seth deed hot voortreffelijk bij de oosterburen. T'ü besneeWe in een soort familiesfeer zUn nieuwe publiek geroutineerd er. rharmant. Met riin icoordspelingen op Duitse steden kreeg hit de zaal zelfs enthousiast. Behalve de pongroeo sevtion en de muzikale clown Rexis versterkte ook orkestleider Jurriaan Andriessen de Nederlandse inbrenn. T II MARY PERKINS Mies op de schouders Zaterdag vond dc laatste uitzending plaats van 'Een van de acht'. Na de uitzending werd Mies Bouman door haar collega's Berend Boudewijn en Willem Duys op dc schouders geno men. Het publiek beloonde baar met een ovationeel applaus. (ADVERTENTIE) die belangstelling hebben voor een jaarinkomen van lezen de advertentie van CINDU CHEMIE b.v. op pag. T14 7 'Zijn ze allemaal in het land?' 'Nee. Werner zit natuurlijk in New York en Adams in Afrika. Van me vrouw Barrington weet ik het niet ze ker. Dat zal ik voor u uitzoeken. Ik denk dat ik met de dochter zou begin nen. Die woont in Dulwich. Ze is trouwens mijn petekind ik weet niet of u daarvan op de hoogte was'. Ik schudde van nee. 'Tja, we hebben haar na de dood van haar moeder een paar jaar in huis gehad'. Hij zweeg even. 'Dc eerste mevrouw Barrington was een nicht van mijn vrouw'. Dat verbaasde me. Ik had zo gedacht dat Crane pas in de loop der jaren met de zaken van Barrington van doen had gekregen. 'Dus u hebt hen allebei van het eerste begin af ge kend?' 'O ja. Jazeker, heel goed zelfs'. Hij gaf antwoord op mijn onuitge sproken vraag. 'Maar het lijkt me het beste als u eerst met de anderen spreekt. Als u eenmaal aan de gang bent, merkt u wel waarom'. Rosamond Nicol de dochter van Ed ward Barrington woonde in een groot, grillig gebouwd huis in East Dulwich. Het was op een nadrukkelijke, grootse wijze lelijk, net als de Victoriaanse oude vrijsters die het ongetwijfeld eens bewoond hadden. Het was het soort huis dat op een ge geven ogenblik volkomen onpraktisch en alleen voor de sloop geschikt werd beschouwd, maar dat de laatste jaren steeds meer in zwang was gekomen bij academici met grote gezinnen. Het was de uiting van verzet tegen net heid, het utiliteitsprincipe en de een vormigheid van het wonen in buiten wijken en voorsteden. Het deelde iets over de Nicols mee dat overeenstemde met de summiere schets die Crane me aan het einde van onze lunch had gegeven. Nicol was eerste lector biochemie aan de Universiteit van Londen. Hij was kundig en had wat nuttige onderzoe kingen op het gebied van steroïde hormonen verricht, maar op de een of andere manier had het hem nooit meegezeten. Zonder dat hij er iets te gen had kunnen doen, was zijn expe rimentele werk op een dood spoor ge raakt. Hij was een goede docent en wist orde op zaken te houden, maar hij nam geen blad voor de mond en had zich machtige vijanden op de hals gehaald. Hoofdzakelijk op instigatie van Crane, meende ik te weten, was heem een hoogleraarschap aan een universiteit buiten Londen aangebo den, maar dat hij van de hand gewe zen. Hij was nu tegen de veertig en liep de kans een van die figuren te worden die in universitaire kringen maar al te vaak voorkomen: te oud voor hun functie en toch ongeschikt voor promotie. Rosamond Barrington was met hem getrouwd toen ze beiden nog in Cam bridge studeerden. Volgens Crane was ze erg verlegen en nogal gesloten van aard. In de jaren dat ze bij hen in huis was geweest, hadden Crane noch zijn vrouw ooit het idee gehad dat ze haar begrepen. Toen ze met Nicol ge trouwd was, had ze naar het leek de omgang met hen graag laten schieten. Tegenwoordig stonden ze op goede voet met elkaar, maar ze kregen haar zelden te zien. Ik parkeerde mijn wagen op de oprij laan en belde aan. Rosamond liet me zelf binnen. Terwijl ik haar aankeek. LOWIETJE A! <rst> SMIDJE VERHOLEN EN DE BOPPERTJES 77: 'Dat geld is van ons!' brulde Platvink-Jantje en Franse Sjarl. 'We hebben het éérlijk verdiend!' Ze wen telden zich wanhopig rond tussen de rinkelende muntstukken en de knispe rende bankbiljetten. Maar ze slaagden er niet in de harteloze Jeroen van Peuteren, deurwaarder te Graven- drecht te vermurwen. De naargeestige kerel keek dit toneeltje met welgeval len aan en zei vrolijk: 'Het zijn altijd weer opnieuw de zwakke broeders, die geen afstand kunnen doen van het slijk der aarde. Ik zal er jullie daar om een handje bij helpen. Haal maar gauw een bezem, een stoffer en blik of een ander nuttig schoonmaakarti kel voor de dag. Kniel dan terneder, veeg de centjes braaf bij elkaar en doe ze'In onze eigen koffer!' brulde dikke Jantje spinnijdig. 'Zwijg!' sprak Jeroen hem streng toe. 'De centen gaan natuurlijk niet in jullie koffer, maar in mijn deurwaar derstas!' Krijtwit van machteloze woede voldeden Jantje en Sjarl aan het bevel. Ze veegden alles bij elkaar en Sjarl ledigde blik na blik in de tas van Jeroen. En toen Sjarl in tranen zijn laatste blik met geld in de gulzige aktetas goot, stond Jantje snikkend achter hem, als een gebroken man ge bogen over de bezem'Hoe beslaat hetzuchte Sjarl. 'Onze koffer was zo vol geld, dat het deksel niet eens dicht kon. Deze aktetas is véél kleiner en toch gaan al onze cen ten er gemakkelijk in 'Dat zal ik je uitleggen, vriendlief', zei Jeroen grimmig. 'Dat komt omdat dit de tas van een deurwaarder is'. De tas van een deurwaarder is als een bodemloze put. Hij raakt nooit vol. Er kan altijd nog wel méér bij'. Met dit raadselachtï ge antwoord moesten Jantje .en Sjarl zich tevreden stellen. Edoch het is ons onmogelijk nog langer te verzwijgen, dat deze hele vreemde ge schiedenis door een raampjes was waargenomen door Eelco Eelkema, Eelco had goed gekeken en hij had al les goed begrepen. 'Hahaha nou kom ik ook nog met een leuke vërraj sing aandraag'n lachte hij FERDINAND Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. klinker, 2. loot, 3. ketting, 4. voorwerp om een zeis aan te zetten, 5. oranjelijster, 6. tussenkomst, 7. let sel 8. wervelstorm, 9. aardappel 20. holte in een muur, 11. klinker. Bij juiste invulleing leest men verticaal 1. hetzelfde als horizontaal 6. OPLOSSING VAN VRIJDAG Hor. 1. ale, 5. Ate, 8. etalage, 10. apis, 12. Emma, 14. pas. 15. gel, 17. aet. 18. repel. 20. label, 21. polis, 22. kabel, 24. eer. 26. gil, 27. Est. 29. elan, 31. leer, 32. penseel, 33. pet, 34. sta. Verl. 2. leis, 3. ets, 4. sleep, 5. age. 6. tema. 7. lap. 9. mat, 11. parabel, 13. melisse. 15. gelag. 16. lepel. 18. rek, 19. lol, 23. biest, 24. eek. 25. rapé, 27. eelt. 28. tra. 30. net. 31. les. Radio vandaag kwam het bij met op dat dit de eerste keer was hoe indirect ook dat ik met Barrington zelf geconfronteerd werd. Ik kon echter weinig uiterlijke gelijkenis ontdekken. Ze was bleek en blond en bijna knap, maar net niet helemaal. Haar gezicht was wat mui- zig en miste levendigheid. Ze droeg het haar kort naar een mode van het ogenblik, en had een jurk aan van een opvallende stof maar ietwat ama teuristische snit, alsof ze hem zelf op een naaimachine in elkaar geflanst had. Ze had geen kousen aan en liep op sandalen die een beetje klepperden terwijl ze de onbedekte tegelvloer van de hal overstak. Ze ontving me zonder enig lachje en ging me voor naar de zeer ruime, ho ge suite met schuifdeuren als afschei ding tussen de twee helften. Het was kennelijk een kamer waarin alles ge beurde. De wanden waren bedekt met boekenrekken. In een hoek stond een kloostertafel, klaarblijkelijk een eigen maaksel, beladen met papieren, boe ken, een dicteerapparaat en een koffer schrijfmachine. Er was een bejaarde piano met planken vol bladmuziek. De schoorsteenmantel was bezaaid met kinderfoto's. Al met al was het op een plezierig geïmproviseerde manier een heerlijke kamer. Toen ik Rosamod dat zei, glimlachte ze voor het eerst wat zoet sappig. 'Er moet een hoop aan gedaan worden', zei ze. Ze maakte een uitno digend gebaar naar de sofa. Ze zou er geen vlot gesprek van maken. 'Het spijt me dat Bernard er niet Is', zei ze. 'Hij heeft elke donderdag een strijkkwartet. Het zijn maar dilettan ten, natuurlijk, maar hij kon de ande ren niet in de steek laten'. (Wordt vervolgd) HILVERSUM I VARA 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 <S) Spitsuur A dam lichte gramm.muz., rep. en interviews. (7 25 Van de voorpagina.) VPRO 7.54 Deze dug. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag. 8.2't (S) Spitsuur A'datn - verv 9.35 Waterst. 9 40 iS) Geef me de viif- verzockprogr. 10.30 IS) Muz. voor luisteraars. (11.00 Nws.) NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12 15 VPRO-Maan- dag: rechtstreeks progr. met rep., inter views, telef reacties en muz. (13 00 Nws: 13.11 Act.) 14.25 Schoolradio. AVRO: 14 45 Lichte gramm.muz. 15.10 (S) Radio Filh Ork. met sol.: klass.muz. 15 35 (S) Biels en Co.. wekelijkse strip. 16.00 Nws. 16.03 Radio, journaal. 16.05 Poplepel - kinderen draaien platen. 16.30 <S) Mikadoo: kindermag. 17.55 Med. 18 00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 (S) Jazz spectrum. NOS: 19.00 (S) Harmonie en Fanfare In Ned. en Eur. 19.30 (SI Hobby- scoop: populair progr. over olectrontca. 20.00 Komt u maar: act progr. met gesprekken, telef. reacties en- lichte gramm.muz. 21.45 Uitgebreide rep. 22.25 Bond zonder Naam. NOS: 22 30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS; 22.50 (S) NOS-Jazz - Jazz ln aktlc. 23.20 BIJtmcrmin- of Bijlmermeer, doe. 23.55 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass.muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Progr. overz. 8 00 Te Deunt laudamus: gewijde muz. 8.24 Op de man af: evangelisch comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.33 Gymn. v. d. vrouw. 8 45 (S) Plein- publiek: maandagmorgen met mensen en mliz. (9.30 Hier en Nu: 11.30 Nws.) 11.15 (S) V.d. kleuters. 1130 (S) Hier en Nu. 11.32 (S) Zilverpraat 11.55 Med. 12.00 Strickly country style. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.25 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12 30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.50 Mikro: aandacht voor het christelijk organisatieleven. 13.00 (S> Italiaanse operaduetten. 14.05 Schoolra dio. 14 30 (S) Hier en Nu. 14 30 (S) Hier en Nu 14.32 (S) Pianotrio: mod. muz. 15.00 Prot. middagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6: ntiddagmag. (16 30 (S) Hier en Nu. 16.50 Pleisterplaats: toerisme en recreatie. 17.20 Overheldsvoorl ontmoetingen met rijksgeno ten 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.00 (Si NCRV Combo Corner. 18.19 Ultz. van de C P N. 18.30 Nws. 18.41 Toelichting bij het nws. 18.48 SBandstand. 19.00 (S) Filter: jongerenprogr. 19.30 (S) Literama: radlokrnn. over hoeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 Ou de muz. 21.15 25 jaar Cultuur in Israël, doe. 21.55 (S) Omroepork.: klassieke muziek. 22.25 (S) Voordracht. 22.45 Theologische etherleer gang. 23.20 (S) Eigontijdse kamermuz. van Nod. componisten. 23.55 Nws. HILVERSUM III KRO 7 00 Nws. 7.02 (S. en mon.) KRO-op- Dire discjockeyschow. <8.00. 9.00, 10.00 en 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (13.00 Nws; 13.03 Raden maar.) TROS: 14.00 Nws. 14.03 Van twee tot drie op III. 15.00 Nws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show. (16.00 en 17.00 Nws.) NOS IS.00 Nws. 18.02 Joost mag niet eten. AVRO 19.00 Nws. 19.02 (S) Ned-non-stop. 20 00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 20.05 Take the 8-train. 21.00 Nws. 21 02 De negen-uur show. 22.00 Nws. 22.02 (S) Superclean Dream- machine. 22.55 Med 23.00 Nws. 23.02 (S) Vanavond laat. 24.00 Ntvs 00.02 Radiojour naal. 00.05 (S) Droom-To-Tien. 00.55 Nws. BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Land- bouwkron. 12.15 Lichte muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws. act weerber. en to neelagenda.) 13.55 Bcursber. 14.00 Nws. 14 03 Lichte muz. '15 00 Nws.) 16.00 Nws en beursber 16 10 Lichte muz. 17.00 Nws en med. 17.10 Licht muz. progr. 17.55 Weeg schaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d, soldaten. 18.28 Paar- densportber. 18.30 Prot. godsdienstige uitz. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Gramin.- platen. 19.00 Nws en act. 19.30 Lichte muz. 19 40 Keurig Engels. 19.45 Openb. Kunstbe zit. 20.00 Licht muz.progr. (20.30 Boekbe spreking,) 21.05 Licht progr. 22.00 Nws en loterijuitsl. 22.15 Lichte muz. met een bab beltje. 23.00 Nws. 23.05 Licht muz.progr. 23.40 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 Popgroep Earth and Fire 19.30 Stripkwis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Cannon-Country Blues 22.00 Televizier Magazine NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Engels-les 30 (laatste les) NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de) Clown 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 PieterDaens. gedramatiseerde documentaire (3) 21.10 Speelfilmserie met Vittorio de Sica: Wonder in Milaan 22.50 Tele-Zet NOS 23.00 Journaal TELEAC 23.05 Recht op de burger af-les 10 (herh.) DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10 05 Gevar. progr. 10 45 Parachutespring kampioenschappen. 11.00 Krebsstatlon. tv-film. 12.10 Act. mag. 12.40 Persoverz. 12.50-13.20 Rep. van buitenl. corr. 16.15 Journaal. 16.30 Voor oudere kijkers. 17.05 V.d. kinderen. 17.55 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Sport. 18.30 Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Sport. 19.26 Unser Prof. Der Ludwig, tv-se- rle. 19,59 Progr.overz. WDR: 8.20 en 8.55 Schooltv. 9.30 Sesamstrasse. 11.00 en 11.45 SCHOOLTV. 18.00 Reg. nws. 18.10 Weekjour- naal. 18.40 Act. 19.15 V.d. kinderen. 19.25 Graf Luckner Seeteufels Weltreisen, tv-se- rle) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Pano rama. 21.00 Schone helle Kinderwelt, zang spel. 21.45 Filmrep. 22.30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 Filmrep. 23.35 Jour naal, DUITSLAND II 17.30 Journaal en weerber. 17.35 Mu; amusementsprogr. 18 05 Act. cn muz. 18.35 Tekenfilm. 19.10 Stadt ohne Sheriff, tv-serie. 19.45 Journaal, act. en weerber. 20.15 Parljse Aero Salon 1973. Aanl.: kort Journaal. 21.00 Johanna von den Engelm, speelfilm. Aansl.: filmkritiek. 22.50 Journaal, comm. en weerber. DUITSLAND III NDR 8.20-13.00 cn 16.00-18.00 Schoooltv. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Voor ouders en opvoeders, serie ultz. 19.00 Spiel mlt Begrif- fen. serie uitz. 19.30 Meeresbiologie, serie ultz. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Prapa- ration eines Opfers. tv-film. 21.30 Task Force Police, misdaadserie. 22.20 Einde ultz. DUITSLAND III WDR 8.20 en 8.55 Schooltv. 8.30 Sesamstrasse. 11 00. 11.45. 17 00 cn 17.30 Schooltv. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Reisewege zur Kunst, serie ultz. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Voor Italiaanse werknemers. 19.15 Prisma van het Westen. 19.45 Reg. nws. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Planomuz. 21.45 Journaal. 22.05-22.15 Voordracht. BELGIE (Nederlands) 18.00 Fabeltjeskrant. 18.05 De woudlopers, jeugdserie. 18.30 Natuurfllmserie. 18.55 Cur- susprogr. 19.10 Sporttribune. 19.33 Zoeklicht. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.10 De zwarte orchidee, speelfilm. 21.45 Gesprek met Hubert Lampo. 22.35 Nws. BELGIE (Frans) 18.05 Journaal. 18.10 V.d. kinderen. 18.30 Ultz. voor oudere kijkers. Ultz. van filosofie cn lekenmoraal. 19.45 Weerber. en journaal. 20.15 Les Rols maudlts, tv-serie. Aansl.: her- denklngsprogr. Aansl.t journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4