Program tegen racisme 'in de snijkamer' bij de remonstranten Eerst in eigen huis orde op zaken stellen Italiaanse dirigent Ajmone-Marsan is een ontdekking Geringe interesse voor Doelen jazz '73 'De kloof zonder brug' Koningin opent Van Goghmuseum Westduitse kerken schrijven Brezjnew Gereformeerde organisten bijeen 'N Je Mr. Steketee kandidaat voor tv-commissarïs vandaag Haydn-Mozart cyclus goed afgesloten Trouw K wartet TROT W/KWARTET MAAMM.G 4 JUNI 1973 KUiNST/KERK, T2/K Broederschap in algemene vergadering Yan een onzer verslaggevers ROTTERDAM De algemene vergadering van de remonstrantse broederschap had zaterdag in Rot: terdam vooral twee dingen 'aan zijn hoofd' namelijk haar opstelling als kleine kerk (16.800 leden) ten opzichte van het inniger samengaan van hervormden en gereformeerden en haar houding ten opzichte van het wereldraad-programma tot bestrijding van het racisme. Toen dat laatste aan de orde kwam zei de president, drs. W. K. Morée: 'het wordt hier nu pas echt een snijkamer', men verga derde namelijk in een van de kostbaar uitgeruste collegeforums van de medische faculteit der Eras mus Univeisiteit. Twee jaar geleden had de broeder schap na een bewogen debat besloten uit de algemene middelen een gift af te zonderen voor het programma tot bestrijding van het racisme, maar dat is hier en daar slecht begrepen. Van alle gevraagde reacties uit de gemeen ten op de deelneming aan het pro gramma waren twee brieven vóór en drie tégen binnengekomen hetgeen zelfs wijst op de neiging om er maar liever helemaal niet over te spreken. Daarom had de commissie tot de za ken (het moderamen) voor de voort zetting van de steun dan ook maar een compromisvoorstel ontworpen, na melijk om bijdragen voor het fonds op een speciale rekening te laten bin nenkomen maar ze vervolgens wel na mens de broederschap naar Genève te zenden. Dat laatste riep verzet op uit Oosterbeek (mevrouw M. R. van Hoorn-Heres Diddens) en uit Hengelo (ds. L. Schenk). Terugkomen Toen de voorzitter vroeg of de Alge mene Vergadering wilde terugkomen op haar besluit van twee jaar geleden om mee te doen, verweet ds. Schenk hem de vergadering te willen beïn vloeden ten gunste van zijn stand punt. waarop deze hem voorhield dat een voorzitter zich behoort te houden aan de tot nu toe genomen beslissin gen en dat is de beslissing van twee jaar geleden om mee te doen. 'Ja. toen', zei ds. Schenk. 'Wel, als u meent dat we er nu op moeten terug komen, dan moet- deze vergadering zich daarover uitspreken.' Prof. dr. H. J. Heering zei zich niet te kunnen voorstellen hoe een kerk die altijd in andere kerken geïnteres seerd is geweest nu kan weigeren om op dringende verzoeken van zwarte kerken in te gaan. 'En dan weet ik wel dat de gewei dsvraag aan dit pro gram vastzit, maar dat bezwaar er te gen wordt nu gebruikt door mensen die ik nooit eerder heb horen reage ren als het over oorlogsgeweld ging.' Een verplichting die de remonstrantse kerk in internationaal verband op zich heeft genomer. is een zaak die niet zomaar op grond van bezwaren vah een aéhtal leden kan worden op- Zowel mevrouw Van Hoorn als ds. Schenk wezen op de consequentie dat ook als gevolg van dit compromis vele gemeenteleden met de kerk zullen breken. 'Het ligt veel moeilijker dan wij hier denken. We moeten de uiter ste voorzichtigheid betrachten willen we niet failliet gaan aan de drukkos ten van invulformulieren die we de uitgetredenen toesturen om te vragen waarom ze bedankt hebben', aldus ds. Schenk. Prof. dr. G. J. Hoenderdaal wees erop dat de remonstrantse broederschap niet wordt bestuurd bij referendum. 'Als we daaraan voet geven, dan han delen wij in strijd met de kerkorde. Wij zijn hier afgevaardigd om de za ken van de broederschap te beharti gen en het is onze verantwoordelijk heid om de besluiten die wij hier me nen te moeten nemen met veel goede informatie toe te lichten bij die ge meenten die het daar moeilijk mee hebben.' Dat laatste betoogde ook dr. H. M. de Lange. Hij was het geheel eens met de speciale rekening op voorwaarde dat de commissie tot de zaken zich tot het uiterste zou inspannen om de ge meenten door het hele land uit te leg gen wat het programma van de wereld raad is en beoogt. Het voorstel om bijdragen aan het fonds op een speciale rekening in te zamelen en vervolgens namens de broederschap naar Genève te zenden werd met slechts enkele stemmen te gen aanvaard, maar een motie van dr. De Lange om daarnaast toch ook uit de algemene middelen van de broe derschap een symbolisch bedrag over te maken, zoals twee jaar geleden, werd met grote meerderheid verwor pen. Even later was het wereldraad-pro gramma op een andere manier weer aan de orde, door de motie van enige leden onder de leuke titel 'Het effect van effecten'. Daarin werd erop aan gedrongen dat de broederschap haar aandelen ITT zou verkopen (het Ame rikaanse concern, dat de regering Al- lende in Chili trachtte te vloeren) en er op zou toezien, dat 'geen aandelen van maatschappijen die een beleid voeren dat strijdig is met de bood schap van het evangelie en de funda mentele rechten van de mens, gehou den of gekocht worden. 'Het gaat hier om het in harmonie brengen van het beleid en het belijden van de kerk', aldus dr. De Lange. Toen de heer F. H. Fockema Andreae uit Oude Wete ring zei dat het niet altijd gemakke lijk zou zijn om hierin te onderschei den ('want Philips maakt niet alleen gloeilampen maar ook laserstralen') zei ir. D. J. Klein uit Eindhoven dat als het erom ging een serieus bedrijf dat wèl goed genoeg is om bij te dra gen aan het programma Evangelie en Industrie hiermee zonder enig bewijs in discrediet te brengen, deze hele motie beter vergeten kon worden. Waarop de heer Fockema Andreae zei slechts te willen hebben aanduiden dat. hij Philips als een 'randgeval' be schouwde, maar graag een commissie uit de broederschap van mannen, die toch waarlijk geen onbekenden zijn in het economisch leven, zou laten uit zoeken 'wat absoluut perfide is en wat niet'. Wat betreft de aandelen ITT kon de thesaurier, de heer H. F. de Wijs. mededelen dat die bereids zijn verkocht, zei het om andere rede nen. De vergadering besloot tenslotte wel een commissie aan het werk te zetten om dit te gaan uitzoeken, nadat mr E. A. Lieffrinck uit Den Haag had duidelijk gemaakt, dat het niet de eerste keer is dat wc hier op vragen stuiten. Toenadering De algemene vergadering hield zich verder uitvoering bezig met richtlijnen voor de plaatselijke samenwerking met andere kerken, met name met de vrijzinnig hervormden. Het verheugde met name prof. dr. G. J. Hoenderdaal dat deze vereniging de laatste tijd blijk geeft van een veel positiever houding binnen het geheel van de hervormde kerk, dan in het verleden waarin zij zich naar de smaak van de remonstranten nogal negatief opstelde jegens andere groepen in de hervorm de kerk. Een recente verklaring van uitgangspunten en doelstellingen van de vereniging van vrijzinnig hervorm den, bewijst volgens hem 'een duide lijke wending in deze kring die hoop geeft voor de oecumene.' Na van de verklaring te hebben kennisgenomen besloot de algemene vergadering bij de hervormde synode zijn instemming hiermee te betuigen. Voor de komen de gemeenschappelijke synode van hervormden en gereformeerden willen de remonstranten zich hiermee na drukkelijk presenteren. Via de con- gregationals zijn zij evenals de gere formeerden en de hervormden lid van de WARC, de wereldbond van refor matorische kerken. De daarbij aange sloten kerken verplichten zich ook in eigen land toenadering tot elkaar te zoeken. Veel remonstranten zijn ervan overtuigd dat zij slechts 'via de her vormden bij de gereformeerden kun nen landen', omdat de laatstgenoem den vooralsnog hun gezelschap een beetje eng vinden. Ook de voorzitter had in zijn openingsrede de hoop uit gesproken op 'meer contacten met de hervormden en als het kon zijn met de gereformeerden.' Van de be kwaam leidende president Morée bleef ook een andere opmerking even han gen namelijk toen prof. Hoender daal in een lofrede op het nieuwe liedboek (het woord is van de remon stranten) gewezen had op het gemak van de 12 langspeelplaten die men er bij geleverd kan krijgen. 'Die kunt u ook mooi gebruiken ais uw kerkdienst nie* erg bezet is', grapte hij. Confessioneel gereformeerd beraad uil: Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het confessioneel gereformeerd beraad (CGB) is niet geestdriftig over de toenadering tussen de gereformeerde ker ken en de hervormde kerk. 'De problemen zullen er nog groter en onoplosbaarder door worden', zei voorzitter dr. J. Vlaardingerbroek uit Leeuwarden zaterdag op de vergadering van het CGB in Rotter dam. Hij vond het beter, dat beide kerken eerst hun problemen elk in eigen huis proberen op te lossen en pas daarna aan integratie gaan denken. Deze landelijke bijeenkomst werd slechts door 120 mensen bezocht. Dr Vlaardingerbroek had daarvoor wel een verklaring: 'Het is de laatste tijd wat rustiger in de kerk. De tegenstel lingen lijken wat minder scherp'. Maar dat is volgens hem maar schijn. De werkelijkheid is, dat men leert le ven met een kerk in verdeeldheid. 'De tegenstellingen worden geconsoli deerd en men berust erin. Daarmee zijn wij iets moois en goeds van ons gereformeerd leven kwijt geraakt'. Prof dr. K. Runia uit Kampen refe reerde over het onderwerp: 'Heeft het gereformeerde belijden in onze tijd nog zin?' Hij noemde de situatie in de gereformeerde kerken verwarrend, maar niet chaotisch. De oude homoge niteit is verloren gegaan en het merk waardigst is, dat het zo verbluffend snel is gegaan. De hoogleraar wilde het woord modaliteitenkerk nog niet gebruiken. Het proces is nog niet uit- gekristaljseerd. maar de gereformeer de kerken gaan wel deze richting uit. Van uitgesproken vrijzinnigheid kan men niet spreken, maar prof. Runia maakte zich wel met name zorgen over de wijze, waarop over de bijbel wordt gedzeht. 'Er is een houding te genover de Schrift aan het groeien, waarbij haar gezag wordt uitgehold. Zelfs wordt al geponeerd, dat we het niet altijd met de bijbelschrijvers eens behoeven te zijn. Binnen de bij bel gaat men schiften, wat men wel en wat niet aanvaardbaar acht'. Prof. Runia achtte het protest daartegen op zijn plaats. ACTUEEL HET GEREFORMEERD BELYDEN (het sola gratia, sola fide, sola scrip tural noemde prof. Runia nog steeds bijzonder actueel, omdat het 'hoe krijg ik een genadig God?' ook voor de moderne mens nog een van de grondvragen is. Hij zou het dan ook een ramp voor de gereformeerde ker ken achten, als zij zich open zouden stellen voor alle mogelijke opinies. 'Dat zou niet alleen het einde van on ze kerken als gereformeerde kerken betekenen. Heel ons kerk zijn zou op het spel komen te staan. Het idee van de dialoog-kerk, onlangs gelanceerd door prof. dr. C. Augus tijn. zal het belijdend karakter van de kerk zo relativeren, dat de hele waar- heidsvraag de mist ingaat, aldus prof. Runia, die vond. dat de synode tegen deze visie een duidelijk neen zal moe ter. laten horen. Tegelijk zei hij, dat synodes niets kunnen doen, als er geen levende kerk achter staat. 'Alleen dan zal er voor onze kerken verwachting zijn, als wij allen persoonlijk en als gezin nen leven uit het gereformeerd belij den. Wij hebben een opleving nodig van bijbelse spiritualiteit'. FORUM Een forum kreeg vervolgens vragen te beantwoorden, die voor een belangrijk deel te maken hadden met plaatselij ke moeilijkheden. Met name kwam de vraag aan de orde, of het mogelijk moet worden, dat mensen, voor wie de situatie plaatselijk onhoudbaar is geworden, lid of gastlid worden in een naburige gemeente. Dr. Vlaardin gerbroek voelde er wel wat voor. 'Waarom zouden we de territoriale grenzen zo strikt blijven handhaven, nu er aan de grenzen van het belijden nauwelijks nog de hand gehouden wordt?' vroeg hij. Maar de meerderheid vond dat geen oplossing. 'Als ik mensen van andere gemeenten bij mij zou toelaten, zou den Kuitert-mensen in mijn gemeente het volste recht hebben, bij mij van daan te lopen', zei ds. P. Riemersma ui* Rotterdam en prof. Runia zag sa menklonteringen van sympathie-ge meenten komen. Ook voor alternatie ve kerkdiensten voelde men niet veel en dr. B. Wentsel uit Den Haag waarschuwde met klem tegen 'indivi dueel reformatie spelen' door weg te lopen. 'De weg van kerkelijke refor matie is te blijven appelleren op de belijdens'. Ds. Riemersma wees in zijn slotwoord op een 'honger naar de verborgen om gang met God. vooral bij de jeugd'. 'We komen alleen uit de impasse, als we samen gaan bidden om een réveil'. AMSTERDAM In aansluiting op ons zaterdag gepubliceerd verhaal 'Heb jij vanavend geen dienst, man?' kunnen we, dank zij een latere mede deling van uitgeverij Bosch en Keu- ning te Baarn, meedelen dat 'De kloof zonder brug' van Rie van Rossum in de winter van 1934-'35 verscheen (een dikke, in linnen gebonden turf, voor 3.90) en meteen een groot succes was. want in diezelfde periode moest deze kweekscholieren-roman al vier maal herdrukt worden. Ook na de oorlog zijn nog een paar herdrukken verschenen. Koningin Juliana heeft zaterdag in Amsterdam het Rijksmuseum Vincent van Gogh officieel geopend. Na de opening werd de Koningin rondgeleid door Ir. V. W. van Gogh, de neef van de schilder die des tijds zijn erfenis aan de staat schonk onder voorwaarde dat de collectie een eigen behuizing zou krijgen. De Koningin hier gefotografeerd bij een zelfportret van de schilder. door ADR. HAGER DEN HAAG Waren alle concerten in de cyclus 'Vijfhonderd Jaar Nederlandse Muziek' verhoudingsgewijs zo goed bezet geweest als het zogenaamde gemeenteconcet zaterdagavond in de PWA-zaal, dan zou het Residentie Orkest meer dan tevreden zijn geweest. Het gemeenteconcert wordt door liet orkest aangeboden aan de Haagse burgerij en is uitgegroeid tot een jaarlijkse traditie. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond Bijzonderheid was niet alleen de pro grammasamenstelling met werken van Nederlandse componisten uit de twee de helft van de 19e eeuw, doch ook de kennismaking met de 26-jarige Italiaanse dirigent Guido Ajmone-Mar san. Een alleszins overrompelende en verrassende kennisffaking! Ajmone- Marsan. winnaar van dirigentencon coursen in New York, Chicago en Londen maakte met dit ongewone programma zijn debuut in Nederland. Ongewoon inderdaad, want wanneer hoort men nog de Derde Symfonie van Bernard Zweers? Een verrukke lijk melodisch werk, dat zich vanwege de lengte ervoor leende om de onder delen te splitsen en te verdelen als sluitstuk van diit concert. Den symfo nie met herinneringen aan Dvorak, door Ajmone-Marsan onopgesmukt doch met veel kleur en levendigheid uitgevoerd en dat met een perfectie, meeslependheid en uitbundigheid of het werk al jaren op zijn repertoire staat. Guido Ajmone-Marsan doet in zijn di rectie denken aan Claudio Abbado, aan wie het Residentie Orkest zulke goede herinneringen heeft. Zij komen uit dezelfde 'school' en ook Ajmone- Marsan lijkt een grote toekomst te hebben. Op dit gemeenteconcert zelfs een Ne derlandse première van een werk dat een eeuw geleden werd geschreven, namelijk de ouverture 'Lorenzo Aldi- ni' van Eduard de Hartog. Muziek het uitvoeren meer dan waard en het Re sidentie Orkest liet zich gaarne inspi reren door deze volbloed dirigent. De vokaliteit, in de cyclus een belang rijk element, werd op deze avond ge presenteerd door Die Haghe Sanghers. Jammer dat twee van de drie werken, respectievelijk van Wierts, en van Van Bree, voor a capella koor ge schreven zijn. Alleen in 'Hollands Glorie' van Richard Hol bleek zij het slechts met de begeleiding van ko perinstrumenten iets van de sa menwerking met het orkest. Overi gens de kwantiteit van Die Haghe Sanghers is helaas bepaald niet in overeenstemming met de kwaliteit. Fluitist Koos Verheul speelde het concert van Theodor Verhey. In dit speelse werk demonstreerde Verheul andermaal zijn fameuze techniek en zijn grandioze muzikaliteit. Het lange en langdurige programma werd ge completeerd met twee marsen van MUNCHEN De r.k. kardinaal Döfner, voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie en de voorzit ter van de raad van de Evangelische kerk in Duitsland, bisschop Dietzfel- binger, hebben een gemeenschappelijk schrijven gezonden aan de leider van de communistische partij in de Sow- jet-Unie, Leonid Breznjew, waarin zij hem vragen, in te grijpen ten behoeve van de godsdienstvrijheid in de Sow- jet-Unie Dunkier, muziek waarin Guido Ajmo ne-Marsan zijn veelzijdige talenten tentoonspreidde. Een dirigent die we bijzonder graag zullen terugzien zo mogelijk voor een langdurige periode. Van een medewerker MIDDELBURG Niettegenstaande de excéntrische ligging van de stad Middelburg hebben veel leden van de Gereformeerde organiisteiwereniging de zaterdag aldaar gehouden jaarver gadering bijgewoond. De keuze van de plaats van samenkomst hield verband met de presentatie van het nieuwe liedboek, die twee weken geleden plaats vond in de nieuwe kerk in Middelburg. Ter vergadering stond de ingebruikname van het liedboek cen traal, en verschillende suggesties zijn vanuit het bestuur der vereniging ge daan om de invoering van veel nieu we zangwijzen vlot te doen verlopen. Tijdens de huishoudelijke vergadering kwam vast te staan, dat het aantal le den thans 908 bedraagt. Subsidie-aan vrage is ingediend bij het ministerie van erm voor het organiseren van cursussen. De dag werd besloten met een orgelconcert van Kees van Eersel op het in 1954 door de firma Van Leeuwen gebouwde, 40 stemmen tel lende drie-klaviersorgel. Namen er in '72 liefst 70 gelijk over binnen- en buitenland verdeelde musi ci in 14 ensembles gedurende 3 dagen deel, dit maal werd iets soberder met de kwantiteit omgesprongen: het ak sent lag duidelijk op de Nederlandse inbreng (38 om 11), opgedeeld in 8 groepen over 1 middag-, 2 avondcon certen. Zaterdagavond opende het Theo Loevendie Consort met o.m. het in opdracht geschreven 'De Brug', dat de titel ontleende aan de heen- en te- rugwaartse themabehandeling door de blazers. Midden op die brug zat pia nist Leo Cuypers, die van deze positie dankbaar gebruik maakte om een solo te spelen, die dramatische geladen heid paarde aan schitterende tech niek. Het Consort maakte in een kort, krachtig programma een redelijk overtuigende indruk, al kostte het grote oplettendheid en enig telwerk om de zaken in de hand te houden. Dat die zaken lekker marcheerden was vooral de verdienste van de at tent reagerende Martin v. Duynhoven en bassist Arjen Gorter, die ook als solist excelleerde. De groep van Kees Hazevoet maakte daarna voornamelijk een vervelend soort energie 4-toevalsmuziek, stortzee ën van geluid, permanent aan de vloedlijn van het menselijk uithou dingsvermogen. Drummer Maholo wedijverde met de leider, ze zetten er beiden diep de beuk in, terwijl de overige blazers zich bepaalden tot piepers en diepe kniebuigingen. Het duurde te lang. Cuypers maakt in drie sekonden meer muziek dan Hazevoet in een half uur en de Wessel Ilcken-prijs '72 van de laatste is mij een ondoorgrondelijk raadsel. Het Willem Breuker Kollektief relati veerde alle avantgardistische onwaar achtigheden weer eens met een reeks onbeschrijfelijke en meestal Mokums- door RUD NIEMANS ROTTERDAM Doelen Jazz 1973, sinds vorig jaar ingesteld als een alternatieve wapenschouw van de Nederlandse c.q. Europese jazza- vantgarde, beleefde dit weekend de 2e-gesubsidieerde editie voor een bedroevend gering aantal belangstellenden. geinige surprises. Met krachtige bla zers motieven vierde Breuker o.m. zijn debuut als gaaf liederenzanger, liet het Paard van Troye ('met vakan tie') letterlijk de Doelen ronddraven, beklom het dier terwijl hij op alt Ajax- en Feyenoordhymnes rond blies en gaf tenslotte als klapstuk op al de ze theater- en circuseffekten de pre mière van de onthullende kleurenfilm 'De huisvesting van de Nederlandse jazzmusicus in de Randstad'. Breuker is een clown, muzikaal en onclownesk autoritair in. alles wat hij aanpakt. Zo lang hij niet naar het buitenland ver kocht wordt, kunnen we nog aardig wat plezier aan hem beleven. HILVERSUM —De AVRO heeft mr. C. A. Steketee (57), oud-directeur en - hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, kandidaat gesteld voor de funktie van programmacommissaris televisie iin de raad van beheer van de NOS. Mr. Steketee werd kort na de oorlog adjunct-secretaris van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP). In 1953 werd hij directeur van het Algemeen Han delsblad en in 1958 hoofdredacteur. In 1968 ging hij weg bij het Algemeen Handelsblad. Hij is thans werkaam bij de centrale kamer voor handelsbe vordering. Mr. Steketee die een benoeming nog in beraad houdt krijgt volgens de NOS-kringen de steun van andere omroepen. DEBORA, DE ANDERE Jakob komt in Bethel aan, geeft die plaats de naam Bethel (huis van God) en richt daar een altaar op. Terzijde wordt ons meegedeeld dat Debora, de voedster van Rebekka, gestorven is en in de buurt begraven wordt, onder een eik, die men voortaan 'eik van ge ween' noemt. Waarschijnlijk heet die boom zo vanwege de eruit druppelen de hars. Geen wonder dat men later over deze simpele mededeling nage dacht heeft. Zij wordt alleen genoemd in Genesis 24, waar Bethuël en Laban Rebekka laten gaan 'met haar voed ster'. Het boek der Jubileeën vertelt dat Rebekka naar Bethel gereisd is om nog eenmaal haar zoon te zien.1 Daar moet de voedster bij geweest zijn. Is het haar toch nog te machtig geworden? Later lezen we dat de rich- teres Debora gewoon was zitting te houden onder de Debora-palm'. Veel weten we niet van deze Debora, niet- de-richteres. Haar naam betekent: nij vere bij. Hier is die bij neergestre ken, de vleugels werden te zwaar, niet opnieuw kon zij zoemend opstijgen om bezig te zijn. Een cnbekend mens in het verhaal van Jakob. Vrijwel al leen maar een naam van een toege wijd mens, een trouw mens ook. Al leen die naam van die vrouw die er bij was toen Jakob daar een altaar maakte en de Heer dankte. We mogen ons wel schamen dat we eigenlijk nog nooit eerder haar kenden en aan haar dachten. Zo gaat 't. De grote namen die worden onthouden. Die grote me neer die altijd teveel voor z'n import artikelen gevraagd heeft en van dat teveel dan zonder veel moeite een ge schenk aan 't een of ander geeft, ja, die kennen we natuurlijk, maar we kennen meneer X niet die z'n leven lang met zoveel toewijding en liefde en voor weinig geld mensen geholpen heeft met hun handicap, die is onbe kend. Hij wil ook niet anders. Maar hij heeft z'n loon nog niet weg, zou Jezus zeggen. Zoals Debora. Reken maar dat haar naam niet vergeten is. door ADR. HAGER DEN HAAG De Haydn-Mozart cyclus van het Nederlands Kameror kest, werd in het afgelopen weekeinde afgesloten met concerten in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Een instrumentaal en vocaal programma, gepresenteerd door Szymon Goldberg. Ofschoon Haydn bij uitstek een symfonieus was, heeft hij ook tal van solo-concerten op zijn naam staan. Dat deze concerten veel minder worden uitgevoerd dan de concerten van bij voorbeeld Mozart en Beethoven, vindt zijn oorzaak in de voor de solist wei nig bevredigende opzet. De solopartij en blinken over het algemeen uit door eenvoud. Ook op deze regel zijn uitzonderingen, zoals het clavecimbel- concert in D en het orgelconcert in C. Als solisten hoorde men respectieve lijk Janny van Wering en Albert de Klerk, instrumentalisten, die ook nu weer hun keuze volledig waarmaak ten. Goldberg, die in vergelijking met David Zinman de rust zelve is, had met zijn goed reagerende orkest een blijmoedige opmaat in de 28ste symfo nie van de 17-jarige Mozart. Een sim pel klinkend werkje, doch de moei lijkheden liggen voor de vertolkers maat voor maat opgestapeld. Het Ne derlands Kamerorkest, dat zich op de ze cyclus duidelijk serieus heeft voor bereid, leverde correct verzorgd werk De samenwerking tussen dit ensemble en het Nederlands Kamerkoor heeft 'in de loop der jaren tot meerdere uit stekende prestaties geleid. Daarvan kon men ook in deze cyclus getuige zijn in het Ave Verum met de oorps- ronkelijke begeleiding voor strijkor kest en orgel en in de Vespers die Mozart in 1780 schreef. De kerkmu ziek van Mozart zou veel meer dan het geval is, de aandacht van onze ko ren moeten hebben, ook deze Vespers bijvoorbeeld zijn wonderschoon. De uitvoerende ensembles wisten deze schoonheid werkel'jk optimaal gestal te te geven. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2