Nieuwe Leidse Couramnt E G EIÜÜ38 Paradepaard van vliegshow stort neer bij Parijs Massa-arrestatie van officieren in Athene !§S Jf UW Volendam leidt in promotiestrijd Als getroffen door een aardbeving Zeker 21 doden door ramp met Toepolew If"? i,|; r V Enkel buitje Kapers vluchtten na record-vlucht ïsi «Eözö krant Wat raar, tóch past het bij elkaar Politie redde drie mensen uit een gezonken auto Drie doden bij ontploffing schip krant bon noteer als nieuwe abonnee op de bres voor een sterke christelijke pers K HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING MAANDAG 4 JUNI 1973 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" mm LEIDEN, Zoctenvoudsewec 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d, Valk/Boumanweg 186, tel. 34290. WASSENAAR, Zuylen van NIJeveltstr. 372, tel. 1441. eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269374 t n.v B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur GOUSSAINVILLE (Reuter, UPI) Goussainville, een stadje van 13.000 inwoners, zag er gisteren uit als ge- troffen door een aardbeving, nadat iMl de brandende wrakstukken van de HSjL Toepolew-144 er op in geslagen wa- tjtesg ren. De scherven varieerden in grootte van een paar centimeter tot r/ff enkele meters. Blank fiberglas van het vliegtuig bedekte als sneeuw een "'eI--' korenveld. Blauwe propaganda-pam- fletten, waarin de prestaties van het vliegtuig werden geprezen, hingen in de takken van de bomen. Van tenminste tien woningen waren de daken afgerukt Lucht- en tele foonmasten waren afgeknapt. Bomen lagen ltris-kras in de straten. Een matras puilde door een gapend gat van een huis. Kleine stukjes metaal glinsterden op de daken van de hui zen. Stukjes bekleding hingen over telefoonkabels. De lucht van kerosi ne was in het hele dorp te ruiken. Mevrouw Marcelle Coulange (52) stond naast haar huis, toen de Toe pol ew explodeerde. 'Ik zag het vlieg tuig op me af schieten. Dat beeld zal me mijn hele leven bij blijven', vertelde ze. 'Ik zette het op een lo pen. De scherven troffen mijn huis. Ik rende naar binnen en mijn schoondochter en haar baby waren als door een wonder gespaard. Ik was in volslagen paniek. Mijn zoon vertelde dat alles in orde was'. PARIJS (Reuter, UPI, AFP) Het Russische supersonische vliegtuig Toe polew 144 is gisteren voor de ogen van een ontstelde menigte op de Parjjse lucht- en ruimtevaartshow, in de lucht ontploft en neergestort. Zeker 21 men sen zijn omgekomen bij dit eerste ongeluk van een supersonisch vliegtuig. Franse brandweerlieden in actie in het plaatsje Goussainville na het ongeluk met de Toepolew. Het ongeluk gebeurde toen het slanke toestel een demonstratievlucht maak te, die een demonstratie van de Frans-Britse Concorde moest overtref fen. André Turcat, de Franse testpi loot van de Concorde, gelooft dat de piloot van de Toepolew de macht over het toestel verloor, maar er is nog geen verklaring voor de ramp gevon den. 'We zaten rustig in onze huiskamer, tóen we ineens een sissend geluid hoorden, gevolgd door een explosie die onze ramen deed rinkelen', ver telde een mannelijke inwoner. 'Je zou gedacht hebben dat je in de hel terecht was gekomen', zei mevrouw Nicole Hot, wier huis werd bescha digd door een wrakstuk. De bran dende wrakstukken staken een aan tal buizen aan. Een van de reusach tige motoren van do Toepolew ver nielde de bewaarschool van Gous sainville als een luciferdoosje. Van wege de zondag was de school veria ten. Tussen het puin lagen meubel stukken, matrassen, kinderschortjes. Een bos tulpen was op de motor te recht gekomen. Een constant gehuil van de sirene vulde de lucht, toen politie-auto's brandweerwagens en ziekenauto's het stadje binnen denderden. Dl- wjjls moesten zij stoppen voor de rommel, die de straten versperden. Alle telefoonverbindingen naar bui ten waren verbroken, doordat een motor jiabij het stadhuis was inge slagen. De politie en het gemeentebestuur hebben een middelbare school tot reddingscentrum ingericht. Tegen het vallen van de avond waren er al negen doden geborgen. Nog eens zes werden elders, ten noorden van Pa rijs gedood. Een jongen, die voor zijn huis aan het spelen was, werd door een rondvliegend brokstuk ont hoofd. Het verntinkte lichaam van een meisje lag op straat. Een luid sprekerswagen van de politie reed door de straten en vroeg om bloed donors. m De brandende Toepolew tijdens zijn val. De foto werd met een telelens gemaakt vanaf het vlieg veld Le Bourget. Duidelijk is te zien, dat het toestel in brand staat. Constantijn: Grieken moeten zelf beslissen ATHENE/ROME (AFP, Reuter, AP) De Griekse autoriteiten hebben volgens doorgaans be trouwbare kringen in Athene ongeveer 150 koningsgezinde officieren gearresteerd naar aanleiding van de recente muiterij bij de marine Onder de officieren bevinden zich commandanten van torpedoboot- jagers en onderzeeboten. In Athene hebben een aantal hoge militaire leiders ontslag genomen. Het zijn de luitenant-generaal Nicolas Dambasis, de schouts-bij-nacht Thedo- ros Manolopoulos en Aristidou Yanno- poulos en dè vice-luchtmaarschalk Emanuel Emanuel. Voor hun ontslag werd geen reden genoemd, maar waarnemers nemen aan, dat zij liever wilden aftreden dan ontslagen wor den. De Griekse industrie Christoforos Stratos. een persoonlijke vriend van ex-koning Constantijn van Grieken land, is vrijdagmorgen in Athene ge arresteerd. zo is officieel meegedeeld. #gl Michail Kozlow, de Toepolew-piloot had een 'door-start' geprobeerd, waar bij de piloot de landingsbaan even aantipt met de wielen. Maar in plaats van deze manoeuvre harmonieus door te voeren, trok het vliegtuig zeer snel op en maakte daarna een draai naar links. Plotseling begon het toestel te duiken. De ruim 300.000 toeschouwers op het vliegveld Le Bourget zagen toen plotseling dat de linkervleugel er af viel en daarna de rechtervleugel. Daarop begon de romp uiteen te val len in waaiers van vlammen. In tien seconden had de ramp zich voltrok ken. Klap De Toepolew, het paradepaardje van de Sowjet-Unie in de internationale wedloop op het gebied van de super sonische luchtvaart, stortte neer bo ven het stadje Goussainville. De wrak stukken doodden zeker vijftien bewo ners. Alle zes inzittenden van de Toe polew kwamen eveneens om het le ven. Ondanks de geweldige klap, die het ongeluk betekent voor de Russi sche luchtvaart, verklaarde Sergej An- driasow, hoofd van de Russische dele gatie op de luchtvaartshow: 'De Toe polew 144 zal zeker terugkomen op de volgende luchtvaartshow (in 1975) en het toestal zal vliegen met passagiers erin.' Het neergestorte vliegtuig was een prototype, waarvan de Sowjet-Unie er nog zeven k acht heeft. Volgens deskundigen heeft de testpi loot een extra mooie demonstratie van de kwaliteiten van zijn vliegtuig willen geven en zo de kwaliteiten van de Toepolew overschat. Wanneer het vliegtuig zeer sterk wordt opgetrok ken, verliest het aan snelheid, legden de deskundigen uit. De piloot heeft het horizontaal willen trekken, maar hij had voor die moeilijke manoeuvre niet genoeg hoogte. Bij het begin van de luchtvaartshow had onderminister Kasakow verklaard dat men zeer te vreden was over de resultaten van de Toepolew. maar hij voegde eraan toe: 'Er zijn echter nog enkele problemen, die tot op de bodem moeten worden uitgezocht, voor het toestel in gebruik kan worden genomen.' In Moskou werd het verlies van de TU-144 gezien als een geweldige klap voor het prestige van het technologi sche prestige van het Kremlin, dat toch al gekneusd is door een serie mislukkingen op het gebied van de ruimtevaart. Luchtvaartdeskundigen in Moskou meenden dat het ongeluk zeker het moment zal uitstellen, waar op de Toepolew gebruikt zal worden voor normale lijnvluchten. De bedoe ling was dat dat eind 1974 of begin 1975 zou gebeuren. De Franse testpiloot legde na het on geluk een bewogen verklaring af voor de Russische delegatie om zijn mede leven te betuigen. 'De spirit van de luchtvaart vereist dat wij doorgaan met vliegen, ongeacht mogelijke onge lukken of slachtoffers, voor wie wij het grootste respect hebben.' Zogezegd Als wij de atoomwapens de deur uitdoen, moeten zij (andere wes telijke landen) ervoor zorgen dat die troep niet bij hen wordt op geslagen. Bas de Gaay Fortman op hei congres van de PPR Perioden met zon en slechts hier en daar een buitje. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Maximum-temperaturen omstreeks 17 graden Celcius. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Vrij koel. Morgen zon op: 04.23 onder: 20.54 maan op: 09.28 onder: BUENOS AIRES (UPI. Reuter) De twee gemaskerde kapers, die een Co- lumbiaans verkeersvliegtuig tot een drie-daagse Odyssee over Latijns Ame rika dwongen, zijn ontsnapt in de vlakten van noord-Argentinië. Zij had den 50.000 dollar aan losgeld bij zich. Toen het toestel in Buenos Aires aan kwam en de politie het vliegtuig om singelde, deelde de piloot mee dat de twee kapers van boord waren gegaan tijdens een tussenlanding in de Noordargentijnse stad Resistencia, op ruim 1000 km. van Buenos Aires. Daarmee was een einde gekomen aan de langste vliegtuigkaping uit de ge schiedenis, waarbij in 23.000 km. werd afgelegd. De kapers dwongen het vliegtuig van Columbia naar Aruba, dan tot twee vluchten over de punt van Latijns Amerika, kennelijk op zoek naar politiek asiel, terug naar Aruba, dan naar Ecuador, Peru, Ar gentinië, Paraguay en tenslotte Argen tinië. Zij bevrijdden de passagiers in groepjes, totdat tenslotte alleen de be manning nog gegijzeld was. •ONWETTIG' Tijdens een persconferentie in zijn villa in Rome heeft ex-koning Con stantijn zaterdagavond ten stelligste ontkend betrokken te zijn geweest bij de muiterij van enkele marine-onder- delen, nu twee weken geleden. Het Griekse kolonelsbewind had hem van medeplichtigheid beschuldigd De ex- koning zei 'te zullen' strijden met al de kracht van een soldaat' indien de Griekse regering de natie niet zelf haar regeringsvorm laat kiezen. In zijn verklaring noemde de koning het besluit van de Griekse regering hem te onttronen 'een onwettige daad van een onwettige regering.' 'Een welbewuste campagne is momen teel in Griekenland gaande met het doel te doen vóórkomen alsof het gro te probleem, waar Griekenland mee wordt geconfronteerd, de regerings vorm is', aldus de ex-koning in zijn in het Engels opgestelde verklaring. 'Ik geloof, dat dat een verdraaiing van de waarheid is. Het werkelijke vraagstuk bestaat niet uit het feit of Grieken land een democratie met of zonder koning moet hebben, maar of het een democratie ja dan nee moet hebben en of het Griekse volk het recht heeft meester over eigen lot te zijn en zijn vrijheden te genieten.' De 33-jarige Constantijn deed een be roep op de autoriteiten in Athene de Grieken zelf te laten beslissen over het lot van de monarchie. Als voorwaar den voor een dergelijk plebisciet stel de hij: de opheffing van de noodtoe stand, algemene amnestie voor politie- In Athene hebben zaterdag jongelui hun instemming betuigd met het uitroepen van de republiek. Zij voerden borden mee, die te lezen gaven: 'Lang leve de president van de republiek' cn 'Lang leve de republiek'. Op de tekening staan zes afbeeldin gen, die met elkaar te maken heb ben. Het volgende voorbeeld maakt duidelijk wat u moet doen. Op een tekening staan een mat, een auto, een glas, wind bij raam, een bus en een deur. Het is de bedoeling de via deze tekeningen gevonden woorden in een zodanige volgorde te zetten, dat ze wanneer ze logisch met el kaar verbonden worden, nieuwe woorden vormen. In dit geval moet u opschrijven autobustochtdeurmat- glas. De in te vullen woorden zijn autobus bustocht tochtdeur deurmat en matglas. Deze hoeft u uitetaard niet op te sturen. Wel dc vijf woorden die u vindt na het bestuderen van de hierbij afge beelde voorwerpen. Elke dag vindt u er vijf, hebt u ze zaterdag alle maal gevonden, dan stuurt u ze per briefkaart naar Dagpuzzel Trouw/Kwartet, postbus 859, Am sterdam. Drie inzenders van goede oplossingen maken kans op dertig gulden. Tot cn met 13 juni kunt u inzenden, de prijswinnaars worden 16 juni op deze plaats bekendge maakt. Binnenland CHU over samenwerking 5 Overvolle wegen in de vakan- tiepiek6 Spelen geen kinderspel 7 Buitenland Nixon wist veel 8 Kerk Remonstranten en racisme 2 Geen 'Dag maandag' Door ziekte van onze medewerker Hette Visser kunnen we helaas zijn ru briek 'Dag Maandag' niet plaatsen. Het zelfde geldt voor de dagrecepten. Radio cn tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Boeken etalage 7 Men schrijft ons 7 Uw probleem 7 Kinderboeken 7 Familieberichten 14 ke gevangenen, herstel van de pers vrijheid en een onafhankelijke inte rim regering, die het referendum moet organiseren en leiden. In Athene hebben oud-premier Ste- phanopoulus en dertien oud-ministers de afschaffing van de monarchie door de dictatuur veroordeeld. In Athene hebben enkele duizenden arbeiders gedemonstreerd voor de republiek. De Griekse regering heeft het stipen- dum van 580.000 dollar, dat jaarlijks aan de afgezette koning Constantijn werd uitgekeerd per 1 juni ingetrok ken, zo meldt het regeringsgezinde HLLEGOM Twee wachtmeesters van de rijkspolitie hebben zondagmid dag drie mensen gered uit een auto, die ondersteboven in een 8 meter bre de sloot in Hillegom terecht was ge komen. Alleen de wielen staken nog boven water. Het lukte hen b vele duiken onder water de drie inzittenden, de 53-jarige C. J. Dlipse uit Hillegom, zijn zoon van 10 en dochter van 6 boven te brengen. De drie waren bewusteloos teen zij op de kant waren. Zij zijn in niet ernsti ge toestand naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht dagblad Acropolis Wat er met de an dere bezittingen van de koninklijke familie, die op 75 miljoen gulden ge schat worden gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Van een verslaggever DELFZIJL Drie opvarenden van het Roemeense tankschip Prahove zijn zaterdag bij een ontploffing aan boord van het schip om het leven gekomen. Twee opvarenden liepen zware ver wondingen op. Het schip voer ter hoogte van Helgo land. De Nederlandse sleepboten Wit te Zee en Holland hebben de Prahove assistentie verleend. Van onze sportredactie AMSTERDAM De strijd om de ene plaats die nog over is in de er- e-divisie heeft zich gisteren verder toegespitst. Wageningen dat na twee wedstrijden de beste papieren in handen leek te hebben, verloor van De Graafschap. Volendam won het moeilijke duel bij PEC met 21, waardoor de Volendammers onverwacht toch weer aan de lei ding zijn gekomen. Bij de amateurs viel de beslissing een week voor het einde van de kampioenscompetitie. RBC speelde bij Elinkwijk doelpuntloos gelijk, terwijl naaste concurrent Eiler- mark bij Roodenburg beide punten verspeelde (10). Daardoor wer den de Roosendalers die twee sei zoenen geleden door de KNVB ge dwongen uit het betaald voetbal verdwenen, nu al kampioen van Nederland. Trainer Cees Vermunt (zie foto) werd na afloop van het duel op de schouders genomen door de uitgelaten supporters. Zij verwachten dat RBC volgend sei zoen weer betaald voetbal zal spe len. Het blijft echter een grote vraag of de KNVB het verzoek om een licentie zal inwilligen. Meer nieuws over de sport van het afgelopen weekeinde op de sport pagina's. RITA 'Pap, ik heb broodjes en een thermosfles met lekkere kof fie. Mag ik mee gaan vissen?' naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Een poS.MS«l is niet nodig nis a op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse C.nr.nt, .nlwoordnr, 267 Leiden Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pleiine schaaltje [flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1