'Schaf vermakelijkheidsbelasting af' F erreira held van Volendam Schalke '04 na zege op MSV bijna veilig I] I Beter voetbal De Graafschap met punten beloond buiten-» land FC Den Haag gelijk tegen Anderlecht Sporttoto ay Walitza (Bochum) naar Feyenoord? Cü TROUW/KWARTET MAANDAG 4 JUNI 1973 SPORT T9/ Jaap van Praag op drukbezochte receptie tot premier Joop den Uyl: AMSTERDAM (ANP) Op de kampioensreceptie die Ajax zaterdag in Amsterdam hield, heeft voorzitter Jaap van Praag gepleit voor afschaf fing van de vermakelijkheidsbelas ting voor het betaalde voetbal. Van Praag deed het in zijn ant woord aan minister-president Joop den Uyl, de laatste spreker. Van Praag zei onder andere tegen drs. Den Uyl, en de hem vergezellende minister van CRM, mr. Van Doorn, zeer blij te zijn met de aanwezig heid van twee excellenties op deze receptie. 'Het Nederlandse voetbal' voegde Van Praag er aan toe, 'be staat niet alleen uit Ajax en Feyen- oord. Ik zou dit kabinet in overwe ging willen geven iets voor het ge hele betaalde voetbal te doen en van hogerhand de afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting te bevor deren, waar dit voor het betaalde voetbal nog niet is gebeurd.' Terwijl Van Praag nog stelde dat Ajax aan deze stedelijke belasting de laatste jaren per seizoen ongeveer een mil joen heeft afgedragen schudde de Amsterdamse wethouder mr. E. Brautigam nadrukkelijk van nee. ROODWIT De heer Den Uyl ingeleid als zijnde uitzonderlijk op zijn plaats als de eerste man uit een rood kabinet met een wit randje op de receptie van de club van rood en wit, zei onder andere: 'Eigenlijk had de minister van CRM hier het woord moeten doen. Maar die is al zo'n twintig Jaar Rotterdammer, dus wat had die moeten zeggen. Wat drie keer achter elkaar werd gepresteerd is uniek. Volhouden is moeilijker dan door stolen naar de top. Het is eigenlijk net als in de politiek, wanneer Je de onderliggende partij bent, heb je een grote stimulans om boven te ko men. Ik heb bewondering voor het doorgaan nadat de top was bereikt. Namens de Nederlandse regering wil ik, in de eerste plaats de spelers, hartelijk bedanken dat u zo veel mensen zo veel plezier heeft ge bracht. want sport is plezier. Ik weet dat wij op woensdagen na moeilijke en stroeve vergaderingen in de Tweede Kamer het verrukkelijk vonden als wij eens konden stoppen om naar Ajax op de buis te kijken. Te kunnen genieten van de inzet van anderen. Wij hopen dat Ajax Amsterdam en het hele land nog ja ren zal laten zien wat met doorzet tingsvermogen kan worden bereikt.' De eerste spreker op de kamplocns- receptie was de Amsterdamse wet houder mr. Brautigam, die na de felicitaties op de verkeersproblema tiek bij de thuiswedstrijden van Ajax kwam. Hij als wethouder van onder meer de verkeerszaken, kon zich de verontrusting van voorzitter van Praag voorstellen, nu de gedach te leeft het tegenover het Ajax-stadi- on liggende 'Betondorp' op zondagen af tr sluiten. 'Maar', zei Brautigam. 'in de huidige verhoudingen bestaat er inspraak en die zal Ajax zeker hebben. Penningmeester Timman zal deel uitmaken van de gesprekscom- missie die deze aangelegenheid gaat bepraten.' Tot de vele sprekers zaterdagmiddag behoorde ook Feyenoords Van Zandvliet, die eraan herinnerde dat Van Praag, nadat Feyenoord de Eu ropa Cup had veroverd, stelde niet Jaloers te zijn op die beker, maar wel op het publiek van Feyenoord. 'Ik echter', bekende Van Zandvliet, 'ben er wel jaloers op dat u voor de derde keer achter elkaar de beker heeft veroverd, waar orize naam op staat.' De voorzitter van de KNVB Wim Meuleman vertelde: 'U bewijst dat het veel moeilijker is kampioen te worden dan het te blijven. Wanneer men zich afvraagt hoe lang kan dit Premier Den Uyl op de receptie van Ajax in gesprek met Barry Hulshoff en Johan Cruijff. nog doorgaan dan zeg ik: uw peetva der Ajax heeft het in de Trojaanse oorlog negen jaar uitgehouden. Uw prestatie is wat ons betreft voor herhaling vatbaar, proficiat.' In zijn slotwoord nam voorzitter Van Praag afscheid van Stefan Ko- vacs. 'Stefan jij hebt ons twee keer landskampioen gemaakt en met ons twee keer de Europa Cup gewon nen. Heel hartelijk bedankt voor al- iets wat jij voor ons hebt gebracht Voor de sfeer, die je hebt gebracht en voor de geweldige ambassadeur die jij voor Ajax bent geweest.' SPAANSE GRENZEN Van Praag sprak ook nog over het grote succes dat Ajax woensdag heeft behaald. 'Onze laatste wed strijd is over het algemeen onderge waardeerd. Men vergeet te gemakke lijk dat Europees kampioen worden niet alleen het werk is van een fina le spelen. Na de berichten over het opengaan van de Spaanse grenzen, heb ik van nabij de spanningen van de spelers geproefd. Wij hebben gro te bewondering voor wat zij hebben gepresteerd en wij hopen de ploeg van Belgrado bij elkaar te kunnen houden. In het belang van Ajax, van Amsterdam en van heel Nederland.' Stefan Kovacs gaat in het komende seizoen AEK uit Athene trainen, 7.0 werd zaterdag in de Griekse hoofd stad openbaar gemaakt. Woordvoer ders verklaarden dat Kovacs binnen ongeveer tien dagen in Athene wordt verwacht om een lucratief contact te tekenen. De Roemeense trainer zal een maandsalaris krijgen van 90.000 drachmen of 3.000 dollar (ongeveer 7400 gulden) en een con tractbonus van 225.000 drachmen of 7.500 dollar (ruim 20.000 gulden). AEK is een eerste divisieclub die dit seizo'en povere prestaties heeft geleverd. Er zijn rijke Grieken, on der wie de scheepsmagnaat George Theodoraeopoulos, in het bestuur van de club benoemd. Theodoraeo poulos zou ook verantwoordelijk zijn voor de contractering van Kovacs. Gehoopt wordt dat de Roemeen AEK weer tot een kansrijke ploeg voor het Griekse kampioenschap zal maken. AEK kampt al twee seizoenen met trainersproblemen. De Ier Billy Bingham, die AEK het laatste deel van het afgelopen seizoen heeft ge traind. is \ertrokken 0111 de leiding op zich te nemen bij Everton*in Li verpool. AEK zal dit jaar naar wordt verwacht in de Griekse com petitie, waarin nog een wedstrijd moet worden gespeeld, als vijfde eindigen. Ajax is opnieuw, voor de vierde keer, door het Franse voetbalweek blad France Football uitgeroepen tot de Europese topclub. De uitverkie zing is niet alleen gebaseerd op de verrichtingen in Europese bekertoer nooien. maar ook op de prestaties in de nationale competitie. Ajax heeft over het klassement van dit jaar, een kleine voorsprong be haald op Bavern München en zal over enkele maanden de Challenge Européenne France Football-Adidas uitgereikt krijgen. Tijdens de kam pioensreceptie heeft Eugene Zanoli, onder andere Nederlands correspon dent van France Football, de Franse keuze bekend gemaakt. Portugees valt in en scoort O Van onze speciale verslaggever ZWOLLE Walter Ferreira is weer even de held van Volendam. Trainer Joep Steur besloot halverwege het aantrekkelijke duel tegen PEC in Zwolle de merkwaardige Portugees toch maar weer van de reservebank te halen. Wie anders dan Ferreira zou de 1-0 achterstand van Volendam immers kunnen omturnen? Ferreira. zo vaak bejubeld en verguisd als Don Quichotte, slaagde er voor het eerst in deze op windende promotie-competitie in zijn schuttersfaam te verzilveren. Via twee gave treffers gaf hij de beslissende stoot tot Volendams stap naar de eerste plaats van de ranglijst. Voordat de grillige Ferreira. echter weer 'Trappindoelie' genoemd mocht worden, sleurde PEC de Volendamse opponent door een poel van wanhoop en onzekerheid. PEC beheerste het duel in de eerste helft namelijk volle dig. De formatie van trainer George Kessler leek Volendam zelfs via een supersnel recht te gaan vonnissen, toen Fons Stoffels na nog geen twee minuten doelman Visser verraste. PEC speelde zeker in de eerste helft sterker. Feller geanimeerder en met meer tempo dan afgelopen donderdag. In het duel tegen Wageningen zag het publick toen slechts in het laatste kwartfer een jagende en zelfverzeker der ploeg. Die instelling leverde toen op de valreep nog een gelijkspel (2 2) op. BESTOLEN PEC leek tegen Volendam aanvanke lijk de stijgende lijn die het in dc slotfase van het duel tegen Wagenin gen te pakken had gekregen, te kun nen vasthouden. De Zwolse brigade acteerde gretig, gunde Volendam nau welijks ruimte en bleef doelman Vis ser met een serie voortreffelijke scho ten bestoken. Vooral nadat Stoffels al 7.0 vroeg gescoord had. leek de fysieke kracht een belangrijk wapen tegen de hogeschoolvoetballers van Volendam. Toch bewees PEC te onrustig te zijn om de tegenstander definitief neer te halen. PEC miste schutter Herman Heskamp. Een verlies, dat vooral in deze promotiecompetitie uiterst zwaar lijkt te wegen. Door de blessure van de getalenteerde schutter kreeg Fons Stoffels opnieuw de kans zich in de hoogste formatie te manifesteren. Zijn optreden, bekroond met een doelpunt, duurde slechts veertig minuten. Kess ler: 'Stoffels mist wedstrijdconditie. Alleen al qua ervaring en kracht is hij echter een uiterst nuttige kracht. Het kortstondige werk van Stoffels was dan ook geprr grammeerd. Kess ler: 'Mensink is een belangrijk talent voor ons. Maar omdat hij nog routine mist, wilde ik hem niet direct in de basisopstelling zetten. Daarvoor is hij nog te nerveus. Hij kon de druk nog niet volledig verdragen. Ik wil hem meer gelijkmatig in het elftal inbou wen en zo een jongen niet ten behoe ve van het succes stuk laten maken.' SUCCES Succes. Juist tegen Volendam had PEC resultaat nodig om een serieuze kandidaat voor promotie naar de ere divisie te blijven. De ploeg heeft ech ter in de laatste twee wedstrijden drie punten verspeeld en die achter stand lijkt in de tweede helft van de promotiecompetitie nauwelijks nog te overbruggen. Kessler: 'Ik wilde per sé vandaag winnen. Als je wilt promove ren moet je tijdens de thuiswedstrij den geen punten verspelen. Dat het toch gebeurd is, is alleen maar erg spijtig. Temeer, omdat we juist in de ze wedstrijd het beste duel van de laatste weken gespeeld hebben.' PEC kreeg geen enkele beloning. Een aantal persoonlijke fouten en het kwetsbare karakter van het elftal lig gen aan die ontgoocheling ten gronds lag. Blunders in de defensie, veruit de zwakste linie van het elftal, wer den door Volendam laconiek afge straft. Hoewel Volendam opnieuw een surplus aan voetbaltalent demon streerde. leek het ook in dit duel niet een eindstoot te kunnen plaatsen. Steeds weer kwamen er kansen, steeds weer echter faalden Bond. Kwakman en Kok op het beslissende moment. De dreigende wanhoop gaf trainer Steur aanleiding om Ferreira voor Kok in te zetten. Steur: 'Het is nor maal, dat we met Feroeira in de basis opstelling beginnen. Bij wijze van verrassing heb ik hem aanvankelijk uit de ploeg gelaten en hem pas na rust in laten vallen Een verklaring die dubieus klinkt. Want Ferreira heeft afgelopen don derdag toen hij in de wedstrijd tegen De Graafschap twintig minuten voor het einde werd vervangen, zelfs boos Doelman Post van PEC is hier de situatie nog meester. Met verdediger Schutten voorkomt hij dat Pelk zal scoren. geroepen dat hij ncoit meer voor Vo lendam wilde spelen. Zo teleurgesteld was de Portugees over zijn vervan ging. Steur: 'Ferreira is een moord- jongen. Ik train iedere dag twee keer met hem en we hebben nooit enige moeilijkheid gehad.' Walter Ferreira toonde niet bepaald dat hij gebrand was op revanche. Hij bleef zich op zijn voor insiders vaak ergerlijke suk keldraf voortbewegen, weigerde de op komende mensen af te stoppen en leek nauwelijks geïnspireerd. Toch scoorde Ferreira twee keer en bleek hij opnieuw voor Volendam goud waard. Hij manifesteerde zich op een manier die voor het oog uiterst sim pel leek. Maar tijdens die acties de monstreerde hij wel dat hij over een uitstekend spelinzicht en een goed ontwikkeld gevoel voor het benutten van kansen beschikt. Ferreira strafte twee ongelooflijke blunders van dc PEC-defensie genade loos af. Eerst liet hij de bal in vrije positie na een hoekschop van Kwak man laconiek op het hoofd vallen, maar het projectiel kreeg toch zoveel vaart, dat doelman Post werd verrast. Niemand in de defensie van PEC rea geerde. Even later waren de persoonlijke fou ten bij PEC nog afschuwelijker. Dit keer bezondigde voorstopper Freek Schutten zich tot twee keer toe. Eerst verloor hij op de simpelste manier de bal aan Billy Bond, vervolgens ver zuimde hij ook nog de buitenspelval open te zetten. De attente Ferreira kreeg zodoende alle gelegenheid met de bal aan de voet het strafschopge bied binnen te wandelen en Post op nieuw te passeren. Kessler: 'Schutten reageerde amateurachtig.' Vergeefs probeerde PEC neg via een wijziging (Hendrikse voor Van de Bosch) een treffer te forceren. PEC was echter uitgeblust en het karakter om die tegenslag te kunnen overwin nen. Kessler dan ook: 'De mentaliteit is onvoldoende. Deze ploeg heeft suc ces nodig om te groeien.' 2 (1—0) 2. Stoffels. Ferreira 12. Scheids- Kroft. Toeschouwers. Spanning rond degradatie in Bundesliga onze ,E] 'rij DUSSELDORF (SID/DPA) Tot en met de laatste zaterdag van seizoen blijft er spanning in de Westduitse Bundesliga. Dan pas men weten welke club Rotweiss Oberhausen moet vergezellen ni de regionalliga. Het gaat tussen Hannover '96 (24 punten), Eintrac tot dt Braunschweig (25) en Schalke '04 (26). kar En Schalke, zevenvoudig landskampioen maar dit jaar ernstig in moeilijkhe den tengevolge van het omkoopschan daal, vierde in Duisburg na de zege van 10 op MSV uitbundig feest. Tienduizend supporters uit Gelsenkir- chen hadden hun kelen niet tever geefs schor geschreeuwd. 'Ik ben de gelukkigste mens op aarde', juichte trainer Ivica Horvat. Schalke klom door deze overwinning van de zestien de naar de vijftiende plaats en be hoeft nu volgende week in de thuis wedstrijd tegen Hamburger SV nog slechts één punt te behalen om veilig te zijn. Hannover '96 won eveneens, in eigen stadion, met 20 van Hertha BSC Berlin, maar staat er niettemin nog het slechtst voor. Voor de laatste wed strijd moet Hannover naar Wupperta- ler SV, momenteel nummer drie op de ranglijst. Eintracht Braunschweig ging zater dagmiddag in Kaiserslautern tegen de FC van die naam met 03 ten onder en dient nu over zeven dagen op ei gen ve|d te winnen van Fortuna Düs- seldorf. Trainer Lucas van Fortuna heeft al aangekondigd in die slotwed strijd zijn mannen tot het uiterste te laten gaan. Bovenaan de ranglijst bewees Bayern München dat het terecht kampioen is geworden. Bayern won 'uit' met 30 van Kickers Offenbach. Gerd Müller scoorde eenmaal en bracht daarmee zijn seizoentotaal op 36. Samen met Eusebio voert 'Der Bomber' nu de lijst aan van de beste schutters van Europa. FC Köln heeft, na de over winning van 31 op Borussia Mönchengladbach (tegenstander van FC Köln in de bekerfinale), de mees te kans om tweede te worden. Maar ook Wuppertaler SV en Fortuna Düsseldorf. die twee punten minder hebben dan FC Köln, zijn nog niet kansloos voor de tweede plaats. Te meer daar de Keulse club het seizoen moet besluiten in de uitwedstrijd te gen Bayern München. Kickers Offenbach-Bayern München 0-3. VfB Stutlgart-Eintraclit Frankfort 2-2, VfL Bo- chum.Rot Weiss Oberhausen 2-2. MSV Duis- burg-FC Schalke 04 0-1. Fortuna Dusseldorf- Wertlcr Bremen 2-1, Hamburger SV-Wupper- ZOETERMEER (ANP) In het kader van de opeuingsfcstiviteilen van het Van Tuyll-sportpark te Zoetermeer speelde FC Den Haag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen het Belgische Anderlecht. De strijd eindigde onbe slist: 1-1, nadat dc Belgen bij de rust een voorsprong hadden van 1-0 door een doelpunt van Rensenbrink uit een vrije schop in de twaalfde minuut. Vijf minuten na de rust scoorde Hugo Loch- tenbergh, een speler uit de B-forma tie, voor FC Den Haag de gelijkmaker. Er waren 2000 toeschouwers. I Ot iteed e we noord 1 taler SV Braunschweig BSC Berlin f ladbach 3-1. Stand: 1 Bayern München 53 punten. 2. Koln 42. 3. Wuppertaler SV 40. 4. Forti ft da: Kaiserslautern-Eintra Hannover SV 96-Hen(01 2-0, FC Koln-Borlssia Monche Bee v op Düsseldorf 40. 15. Schalke 04 26. Eintracht Braunschweig 25, 17. Hannover 24. 18. Rotweiss Oberhausen 20. OLYMPIAKOS Olympiakos Piraeus is Grieks voétb kampioen geworden door de uitwi strijd tegen Omonia in Nicosia Cyprus met 21 te winnen. jjg( an oi 5tC BARCELONA Barcelona is uitgeschakeld in de strj om de Spaanse voetbalbekcr. Barceloi won in de achtste finale met 1-0 v rce v. Sevilla, maar dal was niet voldocndf 5". Sevilla had de eerste wedstrijd met gewonnen. Jeunesse d'Esch heeft zaterdagavon de Luxemburgse voetba|beker veoftba overd. In de finale, gespeeld in Lat 1 xemburg-stad voor 6000 toeschouwerjoofds won Jeunesse met 31 van zijn plai selijke rivaal Fola d'Esch. PORTUGAL Sporting—Belenenses 1—0, AtlcticoBenfii 00. Beira MarPorto 11. MonlijoGuim res 11. BoavistaTornar 31. BarreirS seCU F 32, LeixoesFarense 11. Unia: D zj4 Selubal 00. Stand na 29 wedstrijden: Benfica 56 pni 2 Belenenses 38. 3. Sport» f" Sctubal 36. Di FRANKRIJK ekf" Nantes—Bastia 2—0, MarseilleSed4en*ci 0—1, ValenciennesNimes 1—0. Red St (Parijs)— Metz 1—0. Sochaux—Nice 5—1. S Etienne—Bordeaux 6—2. NancyParis ReimsStrasbourg 10 RcnnesLytjfn AjacciaAngers 1 Eindstand 1 Nantes 50. 2. Marseille 48, St. Etienne 46. 5. Angers 43. 6. Nancy Nimes 42, S. Reims 41. 9 Bastia 38, 1 innes 38. 11. Sochaux 37. 12. Paris FC 3 13. Lvon 35. 14. Bordeaux 35. 15. Metz 3 If. Strasbourg 30. 17 Sedan 30. 18. Vale: ciennes 28. 19 Red Star 28. 20. Ajaccio 2 SWAROVSKI INNSBRUCK Swarovksi Innsbruck (het vroegere Wackei heeft zaterdag, ondangs een nederlaag va 12 tegen bekerhouder Rapid Wien. de Ooi tenrijksc voetbalheker veroverd. In de eei ste wedstrijd had Swarovski met 10 gt wonnen. Het in Weinen gemaakte doelput telde nu dubbel. torks uurd rafco ke I is »rd J lap 1 he lm ubs t; andt j tan ard ing' u FC Utrecht heeft zaterdagavond in Santander (Spanje) met 11 gelijk gespeeld te gen de plaatselijk Racing Club, dit seizoen gepromoveerd naar de hoogste divisie. Het Nederlandse doelpunt De uitslagen werd gemaakt door Olsen in de 42e minuut. UW Stara-Zagora heeft voor de negend a maal beslag gelegd op de Bulgaars ,s( voetbalbeker door in de finale va 'V1fj het nationale bekertoernooi te Sofi Beroe te verslaan met 2-1. Die stan werd al bij de rust bereikt. ling PROMOTIE EREDVISIE De Graafschap-Wageningen 21; PEC," Volendam 1—2. r"' Volendam 3 2 0 1 4 4- Wageningen 3 1113 5— De Graafschap 3 1113 4- "f" PEC 3 0 2 1 2 4aIUU' ey PECVOLENDAM 57. FCI 11.000. PEC: Post; Drost, Schutten. Schubert, Van Effrink: Rorije. Kragt. Van den Bosch (Ilcn. drfks): Hoogendoorn. Stoffels (Mensink), Van der Horst. VOLENDAM: Visser: De Boer. Hans Jonk. Jack Jonk. Veerman: Hoogland. Kras. Zwar- thoed: Kwakman (Pelk'. Bond. Kok (Ferrei- GERRIT DEN AMBTMAN BOCHUM (UPI) Hans Wajitza (26) de topscorer van de Duitse Bun- desliga-club Vfl Bochum heeft giste ren verklaard dat hij onderhandelt met Feyenoord over een transfer. Feyenoord is ephter niet de enige club die in aanmerking komt, volgens de Duitser heeft Real Madrid ook al interesse getoond. 'Of ik nu in Spanje of in Nederland speel, dat maakt me niets uit, het gaat erom of de condi ties goed zijn', vertelde Hans Walitza. Bochum vraagt tenminste 800.000 gul den voor zijn spits. dit weekeinde gespeeldi voetbalwedstrijden \foor sporttoto 48 zijn: CEC-Veritas 0.1. Róodenburg-Eilérniark 1-0. Etinkuijk-RBC 0-0. Kickers Offenbach-Bayern\RB München 0-3, Stuttgart-Eintracht Frankfurt ,r, 2-2. Bochum-Oberhausen 2-2. Duisburg-Scha) ke '04 0-1. Fortuna Düsseldorf-Werder Brt »ril men 2-1 Hamburger SV-Wuppertal 2-2. Kal We serslautern-Eintracht Braunschweig 3-0, llan inpu nover-Hertha BSC 2-0. FC Köln-Borussii Mönchengladbach 3-1. Servette-Winterthur 3 za Een juist ingevulde kolom ziet er als volgt uil d ge 2132332131 671.102,—: prijzenbedrng: 283.876. 2. 3e prijs en premie elk 70.969.Er ne zich nog geen enkele deelnemer voor de prijs gemeld. DUITSE LOTTO De winnende getallen in de Duitse Lo zijn: 10 15 18 25 36 Eerste overwinning in nacompetitie op (te) hard spelend Wageningen van kwaliteitsvolle ploeg van Piet de Visser Van onze speciale verslaggever DOETINCHEM Voor de eerste keer in de nu halverwege gevor derde nacompetitie om een plaats in de eredivisie tussen de vier periodekampioenschappen, behoefde Piet de Visser, de trainer van De Graafschap, zijn verhaal van de voorgaande wedstrijden niet af te steken. Het 'Ik baal van steeds maar te moeten horen, dat we tech nisch zo goed hebben gespeeld, maar toch zonder resultaat zijn ge bleven', maakte nu na de met 2-1 verdiend gewonnen wedstrijd tegen Wageningen plaats voor: 'Het werd tijd. Ik ben blij dat we met goed voetbal onze kans hebben behouden'. Dc Graafschap speelde gisteravond in een opnieuw uitverkocht stadion De Vijverberg een sleutelwedstrijd. Na de inderdaad technisch goed gespeelde wedstrijden tegen PEC (1-1) en Vo lendam (2-1), die niet mear opleverden dan één punt. moest van Wageningen worden gewonnen om de kans te be houden. Een kans op promotie waar voor bij de start van deze nacompeti tie De Graafschap met Volendam het hoogst stond genoteerd. Piet de Vis ser stond daarbij ook voor een keus: het bekende patroon laten varen en met meer fysieke kracht de tegenstan der tegemoet treden, of toch weer met het eigen spel doorgaan. De Vis ser koos voor het laatste. Omdat, zei hij na afloop, 'het publiek in Doetin- chem gewoon gek van dit voetbal is. Van het eigen initiatief van De Graaf schap, van het aantrekkelijke aanval lende voetbal. Daarvoor komt men, daan-oor krijgen wij gewoon veel toe schouwers. Maar voor dat goede voet ballen alleen geeft men helaas nog gen punten. Dan hadden we nu met zes punten alleen aan de leiding ge staan'. DEFENSIEF De Graafschap speelde tegen Wage ningen inderdaad opnieuw het betere voetbal. Stelde de technische vaardig heid tegen de grotere fysieke kracht van de Wageningers. Bleek vooral ook defensief erg sterk met opnieuw Henk Overgoor in de ploeg. Overgoor had Wageningen-schutter Gerdo Hazelhek- ke als persoonlijke tegenstander. Een duel dat hij glansrijk won. De Visser ook: 'Hij heeft het tegen Hazelhekke uitstekend gedaan'. Met Overgoor vormden laatste man Theo van Lon den en Roel Zaaijer een hecht blok en Gerrit Mintjes, de rechtervleugel verdediger. kreeg doordat Wagenin gen lechts met twee specifieke spitsen aantrad (naast Hazelhekke ook de te leurstellende Jan Mentink) volop ge legenheid zich met aanvallende zaken bezig te houden. Aanvallend kwam het er echter ook nu bij De Graafschap weer niet hele maal uit. De opbouw ging vaak te traag, liep vooral ook over teveel schijven. Beide Doetinchemse treffers waren dan ook niet het gevolg van uitgespeelde combinaties. De Graaf schap nam in de 16e minuut de lei ding, nadat Jan van Eyck een door Guus Hiddink genomen vrije trap voor de voeten van Gerrie Deijkers werkte (hard en laag schoot Deijkers de bal daarna langs de kansloze doel man Gerard Drost) en in de 13e mi nuut van de tweede helft bracht Deij kers de score uit een strafschop op 2- 0. De Visser: 'Aanvallend worden in derdaad nog teveel kansen gemist. Dat geeft me kopzorgen. Vooral in de tweede helft waren er enkele schitte rende kansen, maar die werden niet benut'. Die mogelijkheden Deijkers schoot na een solo-actie vrij voor doelman Drost voorlangs. Van der Ley kopte ook voorlangs. Dc Vries mikte na een doorbraak juist te laag. waardoor de uitgelopen Drost de bal nog kon pakken en Meijers miste een mogelijkheid na aangeven van Deij kers hadden De Graafschap op flu weel kunnen brengen. Dat gebeurde niet. IIARD Wageningen kon er zeiis nog door te rugkomen. Vijf minuten voor het ein de door de naar voren opgerukte, vrije verdediger Arno Wellerdieck. Vanaf de rand van het strafschopge bied schoot hij laag langs de dit keer foutloos spelende doelman Harry van Oosterhout. Een tweede Wageningen- treffer zat er niet meer in. Het was ook teveel van het goede geweest. Daarvoor kwamen de (te) hard spe lende Wageningers teveel voetbalkun- de bij De Graafschap tekort. Daardoor was te nadrukkelijk duidelijk gewor den. dat fysieke kracht alleen niet voldoende is om in de afmattingsslag overeind te blijven. Maarten Vink, de trainer van Wage ningen: 'Toch ben ik blij dat het nog 2-1 is geworden. Dat doelpunt kan straks wellicht nog erg belangrijk zijn. Wanneer het doelsaldo gaat tel len'. Maarten Vink 'Ik had een moeilijke wedstrijd verwacht, want De Graafschap speelde voor zijn laat ste kans' had kritiek op de leiding van de te lankmoedig fluitende Geu- rens. 'Al maakte hij de fouten aan beide kanten'. Het eerste doelpunt werd door Vink als terecht voorbeeld aangehaald. Vink: 'Die treffer ontstond uit een niet juist toegekende.vrije trap. Niet Evert van Ginkel maakte die overtreding, maar Chris de Vries. Vink was ook reëel genoeg om te er kennen, dat niet alleen Geurens hij deelde een gele kaart uit aan Wa- geningen-aanvoerder Rini Block we gens diens bemoeiingen met de lei ding, toen Geurens een strafschop had toegekend nadat Deijkers door dezelf de Block aan de rand van het straf schopgebied onderuit was gehaald de oorzaak van Wageningens eerste ctisc ide jun! ieds 'Ichoei :n k dde kms it. Be. irgdt chne ut. gri »g verlies was. 'Het doelpunt van De Graafschap maakte dat wij moesten overschakelen. Dat was moeilijk. Ooi al omdat die aanval ons grootste pro-I bleem is op dit ogenblik. Wageningen) mist verder ook snelheid op het mid denveld. Van Jan van Osenbruggen, vooral. Hij is twee duels geschorst ge weest, woensdag speelt hij wel weer mee'. Woensdag. Opnieuw De Graafschap-I Wageningen, maar dan op de Berg. 'Het zal niet gemakkelijk zijn', zegt Piet de Visser, die met het oog op de-"jfe' ze return niet in wilde gaan op de ve-, Rat lc privé-oorlogjes die zijn spelers met - die van Wageningen (met in de, hoofdrollen De Vries en Broeks) uit vochten. ;n mi1 e- DE GRAAFSCHAP-WAGENINGEN 2—1 16. Deijkers 10. 68. Deijkers (straf- L schop) 2—0. 85. Wellerdieck 2—1 Scheids-. One rechter: Geurens. Toeschouwers: 12.000. DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout; Mintjes. Zaaijer. Van Londen. Overgoor: De Vries, Poulus, Hiddink: Van der Leij (De Blaauw), Deijkers, Meijers. WAGENINGEN: Gerard Drost: Van Eyck i Ponsen). Wellerdieck. Block. Tollenaar; jan Drost. Van Ginkel (Broecks). Ooms; Hazel hekke. Mentink, Van Vijfeyken. PETER ONVLEE Lux Plot

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10