Britten rammen IJslandse boot 'Gestapo-geest heerst binnen regering-Nixon' Geen enkele wil de Sinaï Egyptenaar afstaan MICHAEL STEIN EGYPTE Nederlands bedrijf ontduikt economische boycot van Rhodesië President van Libanon overlegde met Arafat Kennedy pleit opnieuw voor Ierse hereniging II Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Parijs waarschuwt voor gevarenzone bij eiland Tahiti Sihanoek wil dmlomatieke banden met YS Uitwegen uit impasse bestaan alleen in theorie felJW/KWARTET ZATERDAG 2 JTO4 1973 BUITENLAND len botsingaldus Britsy vissersfederatie T7/K9 REYKJAVIK (AP, Reuter, UPlj In IJsland is de woede tegen Engeland opnieuw hoog opgelaaid na de bJcend making van de IJslandse regerings woordvoerder dat een Britse sleepboot en twee Engelse treilers onder be- icherming van een marineboot een boot van de IJslandse kustwacht hebben geramd. )e Britse vissersfederatie heeft giste- en echter verklaard dat twee Britse reders door een IJslandse boot zijn eramd en dat een van hen averij ieeft opgelopen. )e IJslandse regeringswoordvoerder lannes Jonsson heeft de aanval 'een erschrikkelijke Britse daad van gressie' genoemd. Volgens de woord- oerder hebben Britse treilers drie maal de IJslandse boot Arvakur ge- imd. Dat gebeurde door de Britse leepboot Irishman en de treilers Bel- um en Vivaria, die op ongeveer 24 lijl uit de kust van IJsland aan het rissen waren. Volgens de woordvoer- ler gaf het Britse marinefregat de Sylva F-711 dekking aan de sleepboot en de trej ers maar kwam zelf niet tussenbeidi De Sylva i(; een van de drie Britse ooriogsschyben die tot grote woede van Reykjitik Britse vissersboten bin nen de 5(Vi nijlszone begeleiden. Vol gens de IJslandse woordvoerder is de Arvakur zé' beschadigd dat hij zinken de is. Tus«;n de tien en twintig Brit se treilersfi zijn bij het incident be trokken gbuveest. aldus Jonsson. De Arvakur, altlus Jonsson is een onge wapend vwirtuig met 18 man aan boord. Hett weegt 716 ton en is in 1962 in Nelderland gebouwd. De IJs landse kanjfnneerboot Thor is gisteren inti-Apartheidsbeweg ing: AMSTERDAM De door de Verenigde Katies bevolen economi sche boycot van Rhodesië wordt op grotcfijschaal ontdoken en het centrum van dit internationale netwerk ijan handel me'. Rhodesië is een Nederlandse firma die opereert o>Mp- de naam Et. Zephyr Transito BV te Amsterdam. Van een onzer redacteuren ter assistentie naar de Arvakur geva ren. 'Dit incident geeft een duidelijk beeld van de mate van agressie die een klein, onbewapend land als IJs land te verduren heeft van Engeland', aldus de woordvoerder. Vissersfederatie Een woordvoerder van de Britse vis sersfederatie heeft erkend dat gister ochtend mogelijk een IJslandse kust vaartuig is geramd. Maar hij cntken.de dat het beschadigde schip na een aan val van tien tot twintig Britse treilers in zinkende toestand is achtergelaten. Volgens de vissersfederatie verklaarde dat het incident het gevolg was van pogingen van de IJslandse boot Britse vissersboten te rammen, nadat het schip ook de netten van een Britse treiler had stukgevaren. Er zou spra ke zijn geweest van een 'botsing' tus sen de Arvakur en de Britse sleep boot Irishman. De vissersfederatie verklaarde dat het incident het gevolg was van conflict. Eerdere incidenten waren na stukvaren van netten van Britse vis sersboten en pogingen tot rammen, de beschieting van de Engelse treiler Everton door de IJslandse kannoneer- boot Aegir. Na de weigering Britse vliegtuigen verlof te geven te landen op de NAVO-basis Keflavik heeft IJs land de visserijkwestie aanhangig ge maakt bij de NAVO-raad en bij de Veiligheidsraad van de VN. Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordelig uit met NS BEIROET (UPI, Reuter) Voor het eerst sinds de gevechten van verleden maand zijn gisteren besprekingen gevoerd tussen presi dent Soeleiman Franjieb van Libanoü en de Palestijnse guerrilla leider Jasser A ara fat. Het overleg werd vruchtbaar genoemd. De besprekingen werden gevoerd in aanwezigheid van een Arabi sche bemiddelaar, de minister van buitenlandse zaken van Koeweit. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Senator Sam Ervin, voorzitter van de senaatscommissie voor onderzoek in de Watergate-affaire, heeft verklaard dat uit geheime documenten van het Witte Huis blijkt, dat "er tot op liet hoogste niveau van de regering-Nixon een Gestapo-mentaliteit heerst.' Volgens welingelichte kringen werd de bijeenkomst gehouden om een op lossing te vinden voor verschillen van opvatting tussen de Libanese autori teiten en de commando's. De verhou ding tussen beide partijen was ge spannen, na de aanval van Israëlische commando's op Beiroet op 10 april, waarbij drie Palestijnse verzetsleiders werden gedood. Op 2 mei braken felle gevechten uit tussen de Libanese strijdkrachten en de commando's. Jasser Arafat scheen tevreden te zijn over de bespreking van gisteren, maar weigerde aan journalisten een verkla ring af te leggen. De Koeweitse minis ter van buitenlandse zaken deelde mee dat het overleg goede resultaten had opgeleverd. Het was de eerste ontmoeting tussen het Libanese staatshoofd en de leider van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie sedert ruim een maand. BOURGUIBA President Habib Bourguiba van Tune sië heeft in een vraaggesprek' met het Franse blad Le Figaro gezegd geen nut te zien in aanvaarding van een Is raëlisch aanbod voor een ontmoeting, tenzij de Israëlische regering haar standpunt wijzigt. Als Abba Eban nog dezelfde standpunten heeft, dan zie ik geen nut in een ontmoeting met hem', aldus Bourguiba. WASHINGTON, BELFAST (AP, Reuter) Senator Edward Kennedy heeft opnieuw een vurig pleidooi gevoerd voor de her eniging van Ulster met de Ierse Republiek. Aanleiding )it heeft de Stichting Anti-Apart- leidsbeweging Nederland in Amster dam bekendgemaakt. Een van de laat ste transacties waarbij Zephyr de be- middelende rol speelde, was de leve ring van textiel door een Zwitserse firma aan Rhodesië. Zephvr treedt zo op, dat de Zwitserse maatschappij, in dit geval J. G. Nef en Co Ltd te Heri- uu, niet weet dat haar goederen wor den doorverkocht naar Rhodesië. De ending gaat namelijk naar Rouen in rankrijk, waar een agentschap op ie Avenue du Mont Ribaudet 76 er voor zorgt dat de goederen doorge stuurd worden naar Rhodesië. In Rou en komen nieuwe papieren bij de zen- ge' ding. De Stichting Anti-Apartheidsbeweging Xederland heeft leden van de Tweede Kamer gevraagd vragen over deze gang van zaken te stellen aan de mi nister van economische zaken. Men suggereert de minister onder meer te vragen of hij weet dat onlangs een partij machine-onderdelen van Neder landse makelij via Rotterdam naar Beira in Portugees Mozambique zijn verscheel m en vandaar naar Rhodesië zijn overgebracht. De Anti i Apartheidsbeweging heeft ook gegevtns over Japanse en Engelse goederen *ftle via de firma Zephyr naar Rhofesië zijn verscheept. Vol gens die gigevens lijkt het vermoeden gerechtvastdigd, schrijft de organisa tie, dat er een internationaal netwerk van hantïl met Rhodesië bestaat, waarvan hit centrum een Nederlandse firma is. De Anti* Apartheidsbeweging zou graag zien. dat de economische contro ledienst één onderzoek instelde naar de praktijken van de firma Zephyr. Volgens l|t in- en uitvoerbesluit van 1966 best.-»t er een algemeen verbod op handetmet Rhodesië. Ook de be handel in gjter voorbereiding van die in- of uitloer is verboden. De minis ter kan ontheffing verlenen, maar heeft datMot nu toe in geen enkel ge val geda;u. Het in- en uitvoerbesluit van 19684verbiedt tevens de handel met RhojJsië in goederen die niet in het vrije handelsverkeer circuleren. De ruzie ontstond door de eenzijdige vergroting door IJsland van zijn terri toriale wateren van 12 tot 50 zeemij len. Engeland en West-Duitsland wei geren dit te erkennen. IJsland voert als voornaamste argument aan dat uit breiding van de visserijgrens levens noodzaak is voor het eiland omdat thans rond de 85 procent van de IJs landse export uit vis en visprodukten bestaat en dat de IJslandse economie door buitenlandse overbevissing ern stig wordt bedreigd. LONDEN (Reuter) Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de versie die IJsland van het rammen van zijn kustvaartuig heeft gegeven 'kwaadwillig misleidend' genoemd. Volgens Londen 'was deze serie inci denten volledig te wijten aan het agressieve optreden van de IJslandse boot bij zijn pogingen de wettige vi- sactiviteiten van Britse treilers op volle zee te verhinderen'. De IJslandse premier Olafur Jolian- nessen heeft het gebeuren 'liet ern stigste incident tot dusver' genoemd. 'Het is zo ernstig dat wij onze eis aan de NAVO moeten vernieuwen', aldus de premier. Ervin zei dat 'het voor het Ameri kaanse volk zeer schokkend zou zijn als de inhoud van die documenten openbaar zou worden gemaakt'. Er staan echter stempels 'tc p-geheim' op en daarom zal Ervin de inlichtingen dienst om advies vragen over het al dan niet openbaar maken van de do cumenten. De geheime stukken werden uit het Witte Huis meegenomen door de ont slagen presidentiële raadgever John Dean. Hij deponeerde ze in een bank kluis, waarvan hij de sleutel aan een rechter gaf. De rechter verstrekte een kopie aan de commissie van Ervin. In. zijn verklaring over de Watergate-af faire van elf dagen geleden maakt Nixon gewag van deze documenten. Hij zei dat ze deel uitmaakten van een plan om de binnenlandse spiona ge uit te breiden. De president zei dat het plan nooit werd uitgevoerd, om dat de toenmalige chef van de FBI zich daar tegen verzette. Twee voormalige officieren van de in lichtingendienst van het Amerikaanse leger hebben volgens het dagblad The New York Times verteld dat agenten van de FBI. inbraken in de kantoren van een .underground' krant hebben gepleegd, zonder daartoe een vergunning te hebben kort voordat Nixon in januari 1969 werd geïnstal leerd. Bij de 'Free Press' wilde men bewijzen vinden voor de vermeende overzeese communistische invloed op activiteiten, die anti-oorlogsgroepen tijdens de installatie van plan waren. Druk op Ervin Spionageplan Ervin verklaarde dat de documenten, die hij ter inzage had gekregen, de tails bevatten van een plan van het Witte Huis 'om door verschillende diensten Amerikanen te laten bespio neren, in het bijzonder Amerikanen die het niet met de regering eens zijn'. Onderzoekers van de senaat zijn inmiddels een onderzoek begonnen naar eventuele geheime activiteiten van het ministerie van justitie, voor namelijk naar het bespioneren van Amerikanen, die het oneens zijn met de ideeën van Nixon. De beweringen van Nixon dat het plan nocit is uitge voerd, wordt In twijfel getrokken. De senaatsonderzoekers zouden aanwijzin gen hebben dat in ieder geval delen van het plan wel uitgevoerd zijn. De speciale onderzoeker in het Water- gate-schandaal, Archibald Cox, heeft gisteren ontkend dat hij met gerech telijke actie had gedreigd om de door de tv uitgezonden hoorzitting van Er- vins commissie van onderzoek stop te zetten. Maar hij liet de vraag open of hij de commissie ve-zocht heeft, de hoorzittingen te beëindigen. De Was hington Post had van bronnen uit de senaat vernomen dat Cox geprobeerd had de ondervragingen te stoppen, omdat zij toekomstige strafprocessen zouden beïnvloeden. Hij dreigde met gerechtelijke stappen aldus het dag blad. Gerechtelijke aanklagers vrezen de hoorzittingen, omdat mensen, die voor Ervins commissie verschijnen later zouden kunnen zeggen dat een eerlijk proces tegen hen niet meer mogelijk is. Van vele kanten wordt er op sena tor Ervin druk uitgeoefend snel de be langrijkste getuigen (Mitchell, Ehr- lichman, Haldeman en Dean, op te roepen, zedat het Amerikaanse pu bliek zich snel een oordeel over de schuld van Nixon zou kunnen vor men. Dinsdag worden de hoorzittin gen hervat. In het tijdschrift Foreign Policy (bui tenlandse politiek) schrijft Kennedy dat de VS 'er op de lange duur geen twijfel over moeten laten bestaan, dat zij voorstander zijn van de hereniging van Ierland'. De enige vorm van zelf beschikking die nog kan worden toe gepast, is die van zelfbeschikking voor heel Ierland en niet alleen die van 'de vreemde eenheid die Engeland in 1920 heeft uitgebroed. Engeland moet de moed hebben zich voor eenwording van Ierland in te zetten', aldus Ken nedy. Erskine Childers, de nieuwe president van de Ierse Republiek heeft gisteren verklaard dat 'verzoening met Noord- Ierland' het eerste en voornaamste punt op zijn programma is. 'Ik zou graag willen dat vertegenwoordigers van beide groepen hier bijeenkomen voor een bezinning', zo vervolgde hij. DODEN In Ulster blijft de onrust voortduren nadat donderdagavond weer twee do der zijn gevallen, en de politie giste- CANBERRA (Reuter). Franse au toriteiten hebben buitenlandse vlieg tuigen gewaarschuwd zich tot vana vond tien uur op een afstand te hou den van een gebied binnen een straal van tien zeemijlen van Tahiti in het Stille Oceaangebied. De waarschuwing is in Tahiti uitgege ven en gisterochtend overgebracht aan de Australische autoriteiten. Ge zegd werd dat de genoemde zone met ingang van half zeven gisteravond ge vaarlijk gebied was. In Canberra wil de men nog niet uit de instelling van de gevarenzone opmaken dat de Fran se kernexplosies nu op het punt ston den te beginnen. Waarnemers achten het mogelijk dat voorafgaand aan de kernproeven nog weerkundige onder zoekingen worden verricht. De kern bommen zouden boven het koraalei land Moeroeroa tot explosie worden gebracht. ren een man opgehangen aantrof in een metaalfabriek. Guerrilleros vuurden donderdag een salvo uit een machinegeweer en dood den een 50-jarige Engelsman. Later werd een 31-jarige man gedood bij een bomexplosie in een café in Bel fast. Dit gebeurde kort nadat de Britse mi nister voor Ulster William Whitelaw had verklaard dat de hoge opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag een belangrijke stap naar vrede betekende. Uit de nog onvolle dige uitslagen van deze verkiezingen blijkt dat de protestantse Unionisten opnieuw belangrijke successen hebben geboekt. ALGIERS, SAIGON (Reuter. AP) Prins Norodom Sihanoek, het afgezet te staatshoofd van Cambodja heeft de VS opgeroepen onmiddellijk diploma tieke betrekkingen aan te gaan met zijn Cambodjaanse regering in bal lingschap. Sihanoek zei dit in een verklaring voor radio Algiers, tijdens een vier daags bezoek, dat hij aan Algerije brengt. 'Wij stellen geen voorwaar den, behalve dat de VS Lon Nol (de huidige president van Cambodja) la ten vallen'. Sihanoek herhaalde dat zijn regering nooit directe onderhandelingen met het bewind van Lon Nol zal beginnen, Als Nixon het voorstel van de Cam bodjaanse regering in ballingschap verwerpt, wordt de oorlog voortgezet, aldus Sihanoek. 'En wij zijn van plan Phnom Penh in de niet zeer verre toekomst te bevrijden'. Gisterochtend hebben onbekenden op 20 km van Saigon een munitie-opslag plaats in de lucht laten vliegen. Tien Zuidvietnamese soldaten zouden zijn gewond. Er was naar schatting 400 ton munitie vernietigd. Dit is gisteren uit de Zuidvietnamese hoofdstad ver- AVat kan president Sadat doen om zijn languit de huidige toestand van geen-oorlog-en-geen-vrede te halen? InTheorie staan vier alter natieven voor hem open, maar in de prak ijk geen enkel. Hij kan geen oorlog voeren en geen vrede sluiten. (Hij kan geen tussenop lossing accepteren en evenmin het probleem het probleem laten. Hij is, kortom, in een onmogelijke positie. En omdat hij zich in zo'n on mogelijke positie bevindt, vlucht hij net zoals zijn doorluchte voorganger Nasser dat zo vaak deed weg in de schijnwereld van slogans. Want wat zijn de theoretische mogelijkheden voor Egypte om de huidige impasse met Israël te doorbreken? De Westduitse oplossing: Sadat kan de verschrikkelijke nederlaag erken nen, die Egypte in de juni-oorlog van 1967 heeft geleden.' En op grond van die erkenning zou hij al dan niet in directe vredesbesprekingen met Israël kunnen aangaan. Maar het maximale resultaat van dergelijke besprekingen »u zijn, dat Egypte 25 procent van de Sinaï zou moeten opgeven, nl. het gebied dat westelijk van Rafah in het noorden en Sjarm el-Sjeikh in het ruiden ligt aan de Golf van Akaba. Ik heb vele Egyptenaren ontmoet, die gaarne bereid zijn om de westelijke Jordaan-oever of de Golan-hoogten aan Israël te laten, en zelfs enkelen die Jeruzalem niet zo belangrijk von den. Maar ik heb geen enkele Egypte naar ontmoet, die er vrede mee kon hebben dat een stuk van de Sinaï' voorgoed of voor zeer lange tijd aan Israël zou worden afgestaan. Eén van de gematigdstc mensen, een 1 steenrijke, zeer conservatieve en anti- nasseristische heer, vond het absurd dat zijn regering geen vredesonder handelingen met Israël wilde aangaan. Toen ik hem erop attent maakte, dat Israël in ieder geval een stuk van de Sinaï blijvend wil bezetten, werd hij razend. 'Sjarm el-Sjeikh mogen ze ge durende 20 jaar nog wel van me pach ten', riep hij uit, 'maar dat is ook het uiterste. Verder krijgen ze niets, hele maal niets'. En toen ik stelde dat de regering en de publieke opinie in Is raël onmiddellijk na de juni-qprlog met een dergelijk voorstel nog wel akkoord Maren gegaan, maar nu zeker niet meeai was zijn reactie dat er dan maar oo'wog gevoerd moest worden, en wel z<j snel mogelijk. En dat, ter wijl hij )ï>g een minuut tevoren met klem had-verzekerd, dat een volgende oorlcg aleen nog meer rampspoed voor Egjöte met zich mee zou bren gen. Sadat ko c de nederlaag niet erkennen, omdat h ft Egyptische volk dat niet van hem zou nemen. Het leger, de bu reaucrat' de studenten, de arbeiders en de ii (elligentsia, zij allen hebben intussen Ivel begrepen dat Egypte in 1967 eenfteer harde klap heeft gekre gen, ma/r zij zijn er ook van over tuigd d<'( die klap te wijten was aan verradei Sjke onachtzaamheid, aan slecht b etuur. aan de corruptie bin nen het (eigen leger of aan de hulp van het vesterse imperialisme aan Is raël. Z t menen dat Israël slechts dankzij 'die oorzaken de Arabieren had kufcien verslaan. En omdat prak tisch rfle Egyptenaren ervan over tuigd rifn dat de staat Israël alleen maar <ri> een gemeenschappelijke reli gieuze fèvertuiging is gebaseerd en op niets AMers. is die staat voor hen even 'onnatuurlijk', als de combinatie van hel huidige Bangladesj en West- Pakistani was. En zie, ook die staat viel uifeen, toen India even oorlog voerde» Daar I®mt nog bij dat men in de Ara bische; wereld altijd gewend is ge weest de Joden als een vrij kleine, onbelangrijke minderheid te zien. Men kende hen als intellectuelen, handelaren en ambachtslieden, maar beslist niet als soldaten. En het is nog steeds voor bijna iedereen in de Arabische wereld praktisch onmoge lijk om zich voor te stellen dat de Jo den beter kunnen vechten dan de Arabieren, die toch zo'n lange en zo'n roemrijke geschiedenis achter zich hebben. De zaak wordt nog onbegrij pelijker voor hen, als men de getals verhoudingen voor ogen houdt. 'We schamen ons', heb ik zo vaak van Egyptenaren na de juni-oorlog ge hoord, 'dat wij, een natie van tiental len miljoenen mensen, door die paar miljoen Joden werden verslagen. Als het door een grote mogendheid was gebeurd, hadden wij er nog wel vrede mee'. En dus leeft de idee voort, dat de Arabische kwantitatieve over macht. de Arabische markten en de afzetgebieden en vooral de enorme Arabische olierijkdommen uiteindelijk beslissend zullen zijn in de strijd te gen Israël, ondanks alle scepsis die men in Egypte over de banden met de Arabieren heeft. Sadat kan daarom ook om een andere reden de nederlaag niet erkennen. Als hij zonder de andere Arabische lan den vrede met Israël zou sluiten, d.w.z. capituleren, zou dat tevens be tekenen dat Egypte de politieke strijd van de Palestijnen en het Egyptische leiderschap over de Arabische wereld zou opgeven. Een aparte vrede met Is raël zou automatisch het afsnijden van de banden met de Arabische we reld betekenen en het afzien van de Pan-Arabische idealen van het nasse- risme, waarvoor Egypte zich zo veel offers getroost heeft. Dan zou ook de unie met Libië, die op 1 september gepland is, geen doorgang meer vin den, terwijl het volstrekt bankroete Egypte niet meer zonder Libische olie-dollars kan leven. Sadat heeft zeer lang geaarzeld over de tweede mogelijkheid, de door Ame rika gewenste 'tussen-oplossing', waar bij Israël zich een aantal kilometers van het Suezkanaal zcu terugtrekken, het kanaal weer in Egyptische handen zou komen en voor de internationale scheepvaart opengesteld zou worden en de ongeveer 800.000 vluchtelingen uit dc kanaal-zone weer naar hun woonplaatsen terug zouden keren. Egypte zou daardoor iets minder af hankelijk worden van Saoedi-Arabië, Koeweit en Libië, die sinds 1967 onge veer een miljard gulden per jaar sub sidie geven, als compensatie voor de gederfde doorvaart-gelden van het Su ezkanaal. Na veel maanden van twijfel en onze kerheid heeft minister van buiten landse zaken Mohamed al-Zayyat in april de Amerikanen laten weten dat dc 'tussen-oplossing' onacceptabel is. Hij legde uit dat de nationale trots van dé Egyptenaren het niet toestond dat het kanaal opengesteld werd, ter wijl er nog Israëlische troepen aan de westelijke oever ervan stonden, en dat de steden Port Said en Ismailia niet opgebouwd konden worden, zolang er geen definitieve regeling was getrof fen voor Israëls ontruiming van de gehele Sinaï, omdat die steden het ge vaar liepen bij een hervatting van de oorlog opnieuw verwoest te worden. Maar als belangrijkste reden gaf Zayyat op dat de andere Arabische re geringen geen genoegen met een tus sen-oplossing nemen, omdat ze die als een verraad aan dc Palestijnse en aan de gemeenschappelijke Arabische zaak zagen. Als derde theoretische mogelijkheid kan Sadat openlijk toegeven dat Egyp te niet in staat is om binnen afzienba re tijd de gehele Sinaï weer in bezit te krijgen, hetzij met diplomatieke, hetzij met militaire middelen. Hij zou dan zoals de Chinezen met Taiwan hebben gedaan de bezetting van de Sinaï door Israël niet erkennen, maar intussen de oorlogsvoorbereidingen op een laag pitje zetten, teneinde zich helemaal te concentreren op de bin nenlandse problemen van Egypte op sociaal, economisch, bestuurlijk en technologisch gebied. Ik heb geen enkele Egyptenaar ont moet, die deze oplossing aanvaardbaar vond. Het Chinese voorbeeld wordt onmiddellijk en zeer emotioneel door iedereen van de hand gewezen met opmerkingen als 'Israël zou ons toch niet met rust laten', 'Ze zouden het Suezkanaal oversteken en alles, wat wij hebben opgebouwd, weer vernieti gen zonder dat we ons zouden kunnen verdedigen', 'Wij zijn geen Chinezen en we kunnen ons land niet opbou wen, zonder dat er een definitieve op lossing van het probleem is gevonden, omdat Egypte daarvoor te klein is en te arm in grondstoffen is', of 'Na 70 jaar Engelse koloniale bezetting, kun nen, we niet nog eens eindeloos een andere bezetting dulden'. Als vierde mogelijkheid kan Sadat de oorlog met Israël geheel of gedeelte lijk opnieuw aanbinden, in de hoop althans een deel van de Sinaï terug te veroveren, of in de verwachting dat de supermogendheden tussenbeide ko men en de strijdende partijen een re geling opleggen, teneinde niet zelf al te direct bij het conflict betrokken te raken. Met die mogelijkheid wordt nu al sinds begin 1971 gedreigd. Maar ook die weg is praktisch onbegaan baar, omdat Israël momenteel militair superieur is en Amerika en Rusland hun verbeterde onderlinge betrekkin gen niet voor een zwak Egypte in de waagschaal zullen stellen. Terug naar vroeger Uit die vier onmogelijke mogelijkhe den kunnen de Egyptenaren en hun president geen keuze maken. En dus valt men in een toenemende frustra tie terug op de traditionele politiek van vroeger. De Russen hebben niet voldoende geholpen, laat Amerika dan helpen. De Amerikanen blijven Israël steunen, laat dan de Arabische wereld druk op Amerika uitoefenen. De Ara bische regeringen doen niets, laat dan de Palestijnse guerrillabeweging druk op hen uitoefenen. En zo keert presi dent Sadat weer naar het Pan-Arabi sche uitgangspunt van wijlen presi dent Nasser terug. Nasser predikte van jaar tot jaar de totale oorlog tegen Israël, maar hij deed zijn uiterste best om die steeds opnieuw uit te stellen, totdat hij door een fatale misrekening in de juni-oor log van 1967 blunderde. Sadat doet ook dat hem na. Hij houdt krijgszuch tige redevoeringen, maar bouwt daar bijna altijd een reserve in. 'Wij zul len centimeter voor centimeter onze gebieden terugveroveren', verkondigt hij en 'Wij zijn bereid om een mil joen mannen voor de strijd op te of feren'. Maar ook: 'Wij moeten ons thuisfront eerst opbouwen', en 'Wij zullen een elektronische oorlcg moe ten uitvechten'. Op 1 mei jl. hield Sa dat een speech, waarin hij zei: 'De be vrijding van de bezette gebieden kan niet wachten op de voltooiing van dc opbouw van onze maatschappij en de opbouw kan niet op de bevrijding wachten'. Waarmee het één het alibi vormt voor het ander en geen van beide echt wordt uitgevoerd. En dus wordt de oorlog impliciet naar de toekomst verschoven, in de hoop op betere tijden en op hulp van buitenaf. Insjallah, zo God het. wil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9