Betogers tegen kernproeven komen Frankrijk niet binnen IS 1 ■1 FAMILIEBERICHTEN PvdA op bezoek bij radio Veronica TROUW KWARTET ZATERDAG 2 JL.M IV<3 194»—1973 D.V. zaterdag 16 juni hopen F. Yoshart en L. Voshart-De Jong de dag te gedenken dat zij 25 jaar zijn getrouwd. Dat zij nog vele Jaren voor el kaar en voor ons gespaard mo gen blijven, is de wens van Nel en Jan Piet en Cisca Ria Koudekerk a.d. Rijn. Juni 1973. Lagewaard 79. Gelegenheid tot feliciteren: op vrijdag 8 Juni vanaf halfnegen n.m. in Hotel s'Molonaarsbrug te Alphen a d. Rijn. Psalm 116 12 onberijmd. Op 10 juni, zo de Heere wil cn wij leven, hopen onze geliefde Ouders. Groot- en Overgrootouders K. Hoogeiiiloorn en H. Hongeiidoorn-De Haan de dag te gedenken dat zij 65 jaar getrouwd zijn. Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen Wegens de gezondheid van de bruid geen bezoek. Spengen 7A. Kockengen. Op 15 juni 1973 hopen onze Ouders en Grootouders W. de Jong en J. W. de Jong-Van der Voorden de dag te gedenken dat zij 50 jaar geleden in het huwe lijk traden. Een ieder, die onze Ouders met dit heugelijke teit geluk wil wensen, stellen wij hiertoe in de gelegenheid op zaterdag 16 juni a.s. in het gebouw "Irene Hoofdstraat 82 te Leiderdorp, van 45 uur n.m. Hun dankbare kinderen en kleinkindoren Zoeterwoude, 2 juni 1973. Rijnstraat 37. Hartelijk dank aan collega's, oud-collega's, ouders en leerlingen, oud-leerlingen \-an de Groen van Prinsterer- school. Molenvijver 19. mijn kinderen en persoonlijke vrienden voor hun welgemeende belangstelling en mede leven bij mijn 40-jarig jubileum en mijn afscheid van de school. H. v. d. Hoek en echtgenote. Plataanweg 26. Rotterdam-12. Op de dag des Heren verloste God uit haar ge duldig gedragen lijden onze lieve Zuster en Tante Maria Bekooy in de ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: G. Bekooy-Bokma. Leiden, 1 juni 1973. Huize "Groenhoven". Witte Rozenstraat 21 Correspondentie-adres: Oude Rijn 112. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de algemene begraafplaats "Rhijnhof". Met grote droefheid geven wij kennis dat de Heere geheel onverwacht uit ons midden heeft weggenomen mijn zeer geliefde Man, onze lieve zeer zorgzame Vader. Schoonzoon. Broeder. Zwa ger en Oom Joliannis Ot»dijk op de leeftijd van 63 jaar. A. Oudijk-van der Dussen Dora Marietje Frans Nelly Adriaan Hanneke .1. van der Dussen N. van der Dussen- Breedijk en verdere familie Nieuwerkerk a/d IJssel. 1 juni 1973, Bermweg 32. De begrafenis in het familiegraf zal plaats hebben D.V. dinsdag 5 juni a.s. op de Algemene Begraafplaats te Nieuwerkerk a/d IJssel. Vertrek vanaf het sterfhuis om 10.45 uur. „Ik zie een poort wijd open staan, waardoor het licht komt stromen". Heden nam de Heer tot Zich onze lieve Moeder en Oma Cornelia de Leest-Onversaagt in de ouderdom van 8 Voorschoten: 's-Gravenhage: jaar. P. K. de Leest A. de Leest-Obbink en kinderen C. Schippers-de Leest N'. Schippers Annelies en Rob Oegstgeest: L. de Leest 's-Gravenhage, 31 mei 1973, Duinlaan 141. De begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats ..Westduin", Ockenburghstraat, Loosduinen, dinsdag omstreeks 3 uur. Vertrek van de rouwkamer, Fred. Hendriklaan 7, om 2.30 uur. Bezoek rouwkamer zondag van 12-1 uur, maandag van 4-5 uur. Thuis geen bezoek - Geen toespraken Heden is nog vrij onverwacht overleden onze lieve zorgzame Moeder, Groot- en Overgroot moeder Hendrikje van Harskainp-Robbertsen weduwe van W. van Harskamp in de ouderdom van 79 jaar Rijnsaterwoude C. C. Kroon-van Harskamp W. Kroon Hazerswoude: G. de Vogcl-van Harskamp L. de Vogel Hazerswoude: P. A. Schreuders-van Harskamp J. Schreuders Klein- en achterkleinkinderen Koudekerk a. d. Rijn. 31 mei 1973. Bejaardencentrum ..Rhijndaël". Corr.-adres: J. Schreuders. Burg Warnaarkade 12. Hazerswoude (dorp). Gelegenheid tot condoleren zaterdag 2 juli des avonds van half 8 tot 9 uur in het bejaarden centrum. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben dins dag 5 juli Aankomst aula half 3. "Indien wij leven, indien wij sterven, wij zijn des Heren". Op dc dag van Zijn Hemelvaart nam God tot Zich. onze lieve zorgzame Man en Papa Adrianus Wilhelmus Storm op 62-jarige leeftijd. M. Storm-Van der Houwen Astrid en Michael Naaldwijk. 31 mei 1973. Lage Woerd 49. Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen. De rouwdienst wordt D.V. gehouden maandag 4 juni a.s. in de aula op de algemene begraaf plaats, Geestweg te Naaldwijk. Aanvang der dienst om 14.00 uur. waarna de ter aardebestelling aldaar plaatsvindt. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestelling in boven genoemde aula. Op 31 mei 1973 is overleden onze medewerker de heer A. W. Storm op de leeftijd van 62 jaar. Hij gaf gedurende 28 jaar zijn beste krachten aan onze bedrijven. In dankbare herinnering zullen wij hem ge denken. Directie Hofland-Semeijn B.V. Den Haag. Heden overleed onze lieve Oom dr. Jacob van Beek weduwnaar van C. J. Baart de la Faille emeritus-predikant in de ouderdom van 93 jaar. Wassenaar: A. W. Kruisinga-Van Beek Dr. R. J. H. Kruisinga Jurjen Hugo Zeist. 30 mei 1973. Bejaardencentrum "De Amandelhof". Correspondentie-adres: Prins Frederiklaan 6, Wassenaar. De teraardebestelling zal plaatsvinden te Zeist op de Algemene Begraafplaats aan de Wouden- bergseweg, maandag 4 juni om 11.00 uur. Heden overleed voor ons nog onverwacht onze geliefde Moeder. Groot- en Overgrootmoeder Dora Maria van der Ven weduwe van Arie Hendrik Visser in de ouderdom van 90 jaar. "En nu, wat verwacht ik Here? mijn hoop die is op U". Psalm 39 8. Schiedam: C. Malkus-Visser A. R. Malkus Schiedam: W. Visser E. G. Visser-Klandermans Rotterdam: A. H. Visser-Hess klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 29 mei 1973. "De Mathenesser Bogert". Franselaan 110. Correspondentie-adres: A. R. Malkus. Van Ostadelaan 39a, Schiedam. Geen bloemen. De rouwdienst wordt gehouden D.V. zaterdag 2 juni om 11 uur in de rouwkamer van "De Mathe nesser Bogertingang Pasteursingel, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene be graafplaats "Hofwijk" (v.m. Overschie) om ca. 12 uur. In het huis mijns Vaders zijn vele woningen; anderszins zo zou lk het u gezegd hebben; Ik ga heen om u pUzafs te bereiden. Johannes 142 Met vreugde is in gegaan in het Huis der Heeren, waarnaar hij zo vurig verlangde, mijn lieve Zoon, ons aller Broer en Oom Dirk van der Tang j de leeftijd van 54 jaar. Voorthout: Langeraar: C. van der Tang- Eigenbrood H. van der Tang A. W. van der Tang- Wagemaker G. van der Tang C. van der Tang-Van der Bent J Llibbert-Van der Tang W. F. LUbbert W. de Haan-Van der Tang G. de Haan Chr. van der Tang C. W. van der Tang- Slingerland F. van der Tang N. van der Tang-Roest W. A. van der Tang T. van der Tang-Roos H. Zwanenburg- Van deer Tang M. Zwanenburg C van der Tang D. J. van der Tang- Van der Tang en nichten en neven Voorhout, 29 mei 1973. Prins Clausstraat 14. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. zater dag 2 juni 2.00 uur n.m. in de Ned. Herv. Kerk te Voorhout, voorgegaan door de weleerwaarde heer Ds. A. Oskamp, emeritus-predikant te Oegstgeest, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats aldaar pl.m. 2.45 uur. Voorhout: Aalsmeer: IJmuiden: Harmeien: Zuid-Af rica Zuid-Africa: 's-Gravenhage: Dronten: Zwijndrecht: God heeft thuis gehaald Zijn kind, mijn geliefde Man, onze geliefde Vader en Grootvader Nicolaas van Dillen Hij werd 64 jaar. G. van Dillen-de Geus A. C. van Pelt P C. van Pelt-van Dillen Nicolette en Hans Bolnes- A. J. van Dillen C. van Dillen-Koster Angelique en Nick Chelmsford (Eng.)' L. G. van Dillen Rijsoord. 28 mei 1973, Rijksstraatweg 161. De begrafenis heeft plaats gehad vrijdag 1 juni j.l. op de Nieuwe Begraafplaats ..Vredehof" te Ridderkerk. Socialisten en communisten weigeren medewerking door Jan Brokken UTRECHT De Franse politie heeft onlangs met het uiteenjagen van een groepje betogers tegen de Franse kernproeven in de Stille Oceaan ten minste één ding bereikt: de demonstranten kregen in vele Europese landen de volle aandacht. Hun barre voettocht van Londen naar de Franse grens was niet tevergeefs. Kranten, radio en televisie schonken ruime aandacht aan de dertig mensen uit elf landen, die aan de tocht deelnamen. Toch zijn de deelnemers niet voldaan. Hun voornaamste doel is nog niet bereikt. Tijdens het laatste deel van de tocht van Rijssel naar Parijs hadden de betogers de bevolking van Noord-Frankrijk op de hoogte willen brengen van de gevaren, die aan de kernproef verbonden zijn, en de internationale protesten daarte gen. De Franse kranten, en ook de radio en de televisie, hebben weinig aandacht besteed aan de protesten tegen de proeven. De betogers had den gehoopt een aantal Fransen met de neus op de feiten te drukken. En dat dreigt, door toedoen van de Franse autoriteiten, te mislukken. De betogers geven de hoop nog niet op. Zij blijven wachten aan de Bel gische grens, waar ze nu de beschik king hebben over legertenten. Het Rode Kruis voorziet hen van voed sel. Hun aantal is groeiende. Steeds meer Belgen en Fransen voegen zich bij da groep. Route-beschrijving De officiële reden waarom de pre fect in Rijssel de groep de toegang tot Frankrijk ontzegt, is, dat de or ganisatoren geen gedetailleerde route beschrijving kunnen geven. "Dat is onzin', meent Betsy Beyler, een in Kopenhagen woonachtige Ameri kaanse, die een groot deel van de tocht meemaakte, en dezer dagen naar Utrecht afreisde. Organisator Peter Hayes, een Australiër, löopt met die route-beschrijving op zak. Bovendien hebben de betogers de gemeente-besturen in Engeland en België van te voren om een vergun ning verzocht, een taktiek, die ook in Frankrijk zou worden toegepast. De Franse lokale autoriteiten heb ben ook geen bezwaar tegen de tocht. Maar ze hebben vanuit Parijs de opdracht gekregen geen mede werking te veTlenen aan de betoging. Op 13 mei vertrokken de demon stranten aanhangers van de inter nationale beweging Green Peace for Life uit Londen. In Parijs startte het Moratorium-comité op die datum een internationale actie, die een af koelingsperiode van vijf jaar voor stelde voor het in gebruik nemen van commerciële kerncentrales. Het lag in de bedoeling van de betogers, op 2 juni in Parijs aan te komen. Op die dag zullen overal in de wereld betogingen plaatsvinden tegen de Franse kernproeven. Zoals het er nu uitziet, zullen de aanhangers van Green Peace de Franse hoofdstad nooit bereiken. Alle pogingen daar toe zijn op niets uitgelopen. Een poging om in kleine groepjes de grens over te steken, hebben' de be togers moeten opgeven, omdat de grenspolitie over een lijst van deel nemers aan de mars beschikt In Pa rijs vond deze week overleg plaats tussen de organisatoren van de mars en enkele leidinggevende figuren uit de Franse vakbonden, de Communis tische Partij, de Socialistische partij en de links-radicale PSU, groeperin gen die zich tegen de kernproeven hebben verzet. Ook dit overleg le verde niet het gewenste resultaat op. Betsy Beyler De linkse partijen en de vakbonden in Frankrijk steun den onze mars in het begin wel. Maar nu de mars verboden is, wei geren ze verdere medewerking'. Dc Franse politie Jaagt de bqtpgers tegen de kernproeven aan de Frans- Belgische grens uiteen. Toen de demonstranten het neutrale grondgebied bereikten, greep de Franse politie in. De betogers vluchtten de andere kant uit, waar de Belgische politie ze in bescherming nam. Betsy Beyler: 'Achter af waren de Belgische politiemannen verbaasd van hun optreden'. In Rijssel De strenge grenscontroles van de Franse politie hebben niet kunnen verhinderen, dat een aantal deelne mers aan de mars eind vorige week een protestbijeenkomst in Rijssel bijwoonde. Ongeveer 250 bezoekers discussieerden daar over voor- en nadelen van de kernproeven. Onder grote hilariteit gaf de socialistische afgevaardigde en journalist Claude Bourdet dc beweegredenen van de Franse regering om deze kernproe ven te houden, weer. Premier Mess- mer zou eens gezegd hebben toen hij nog minister van defensie was: 'Wij hebben nu vliegtuigen ge bouwd, die kernbommen kunnen vervoeren. Die vliegtuigen moeten getest worden. Daarom zijn de proe ven noodzakelijk'. Die proeven vonden eerst in Alge rije en de Sahara plaats. Maar de Algerijnen verboden ze, en de Fran se regering vond in de Stille Oce aan, bij Frans Polynesië een nieuw oefenterrein. Behalve in Australië en Nieuw-Zee- land zijn ook in deze kolonie vele protestesten tegen de proev^i te ho ren. Afgelopen zaterdag stonij de Franse senator uit Polynesië, M. Francis Sanford, de betogers! aan de Franse grens op te wachten. Sanford is een fel tegenstander van deproe- ven. Niet alleen politieke, maar ook persoonlijke overwegingen spelen bij hem een rol. Zijn enige «-zoon lijdt aan bloedkanker, en Sanford is ervan overtuigd, dat de kernproeven de oorzaak van de ziekte zijn. De korte berichten op de Franse ra dio over het verbod van de Green- Peacemars hadden nog een ander ge volg. Vele Fransen kwamen zondag een kijkje nemen in Herseaux, de plaats waar de betogers op toelating wachten. Dat leverde vele discussies op, waarvan Betsy Beyler er één nog letterlijk kan vertellen..'Een Fransman: 'Als grote mogepuheid moeten wij de beschikking hebben over een kernmacht'. Een betoger: 'Goed, maar nemen jullie dan de proeven in de Massif Centaal, in midden-Frankrijk'. De Fransman: 'Nee, want dat is veel te gevaarlijk'. Grote hilariteit. In Canada Waarop de Fransman vroeg, \yaarom de deelnemers aan de mars yel te gen Frankrijk protesteerden, maar niet tegen Rusland en de Verenigde Staten. Hij zal niet geheel uop de hoogte zijn geweest van de oor sprong van deze beweging. Green Peace was een milieugroepering in Canada, die twee jaar geleden een grote actie tegen de Amerikaanse kernproeven in Alaska begon, de be weging is inmiddels internationaal geworden. Haar doel is de bescher ming van de mens in de natuur, de bescherming van de mens tegen de vervuiling en de oorlog, die de al lergrootste vervuiling is. Naast de protestmars organiseert Green Peace nog een andere actie. Op het ogen blik zijn twaalf boten van Australië onderweg naar de plaats in de Stille .Oceaan, waar de kernproef zal plaatsvinden. De bemanningsleden van deze jachten willen proberen de Fransen zoveel mogelijk te hinderen bij de uitvoering van de proef. De Australische premier heeft enkele weken geleden gezegd: 'Wanneer het moet, stap ik ook op zo'n boot'. Met 'wanneer het moet', bedoelde hij: wanneer de internationale pro testen en de uitspraak van het In ternationale Gerechtshof in Den Haag niet? uithalen. De mars van het kleine groepje betogers van Green Peace, in Nederland vertegen woordigd door Kerk en Vrede heeft in ieder geval al iets uitgehaald. Op nieuw is de arrogantie aangetoond van de Franse autoriteiten die zelfs een geweldloos protest tegen de kernproeven op hun grondgebied niet toestaan. RE opr wo< >ch gei B ren reile erar eeft )e Hanr terse igres roert naai und leep aim lijl nsse der ir DU jr.eu dan ste DEN HAAG Een aantal leden van de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft gisteren onder leiding van drs. J. J. Voogd een bezoek ge bracht aan de studio van Radio Ve ronica. Na de hoorzitting, die in het gebouw van de Tweede Kamer werd gehouden, was bij de PvdA de behoef te gegroeid om zich verder voor te la ten lichten door radio Veronica. Van de zijde van radio Veronica is gisteren in dit gesprek duidelijk ge maakt, dat de opbouw van de radio zender Hilversum 3 tot een radiostati on met de programmaformule van Veronica niet mogelijk is. Het om roepbestel verhindert dat eenvoudig. Bovendien kunnen werkelijke talen ten zich in het Hilversumse systeem niet uitleven. Bij radio Veronica be staat de vrees, dat wanneer de zeezen- Dankbaar voor het vele goede dat zij in haar leven mocht ontvangen is in Jezus ontslapen onze lieve Moeder en Grootmoeder Geertruida van Loo-Philippo gehuwd geweest met L. E. van Loo, op de leeftijd van 84 jaar. Overveen: E. van Loo J. van Loo-Oskamp Ede: G van Loo J. G. van Loo-Pol Sneek: A M. Dam-Van Loo Katwijk: J. Ouwehand-Van Loo f) Ouwehand Bodegraven: 1 H J. van Loo M. W. van Loo-Van Zalingen Katwijk: L. J. van der Lee-Van Loo J. van der Lee en kleinkinderen Katwijk aan Zee, 30 mei 1973. Huize "Salem", Duindoornlaan 34. Correspondentie-adres: D. Ouwehand, Kievitlaan 5, Katwijk aan Zee. De rouwdienst zal gehouden worden in de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan om 10.30 u. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 2 juni op de Algemene Begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee om 11 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de auta. Heden nam de Heere tot Zich na een kortston dige ziekte mijn innig geliefde Vrouw, onze zorg zame Moedeer, Behuwd- en Grootmoeder Corüna Christina Kapteijn-Jonkman in de ouderdom van 72 jaar. M. Kapteijn Hazerswoude: W. Kapteijn P. A. Kapteijn-Van Iperen Paul Leiden, 30 mei 1973. Huize "Groenhoven", Witte Rozenstraat 21 De begrafenis zal plaatsvinden maandag 4 juni a s. te 11.00 uur op de algemene begraafplaats "Rhijnhof". Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Met grote droefheid hebben wij kennis genomen dat op Hemelvaartsdag plotseling is overleden onze ambtsdrager-ouderling Jan Aart Batelaan Wij denken dankbaar terug aan het vele werk dat hij in opdracht van zijn Heer voor onze ge meente heeft verricht. Kerkeraad Gereformeerde Kerk van /lphen a.d. Rijn-Noord. Heden nam de Here uit ons midden weg. voor ons ge heel onverwacht, onze lieve zorgzame Moeder en Oma Anna Algera weduwe van Egbert Postmus, op de leeftijd van 73 jaar. Oegstgeest: K. Krul-Postmus J. Krul Capelle aan de IJssel: F. van der Veen-Postmus G. van der Veen Kerstin Goran Egon 's-Gravenhage. 31 mei 1973. Vaalrivierstraat 117. Correspondentie-adres: Merelhoven 233. Capelle aan de IJssel. De overledene is opgebaard in "Het Bouwcentrum", Van Diemenstraat 167. Bezoekuren zaterdag en zon dag van 1-2 uur, maandag van 5-7 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 5 Juni a.s. om 3 uur op de be graafplaats „Oud Eik-en- Duinen". Laan van Eik-en- Duinen 38. der en daarmee de concurrentie ver dwenen is, het programmaniveau van Hilversum 3 in elkaar zal zakken. De Tweede Kamer zal dinsdag 26 en woensdag 27 juni die anti-piratenwet- jes, die de ondergang van Veronica betekenen, behandelen. Het standpunt van de PvdA is, dat de radio-uitzen dingen uit zee moeten worden ge staakt en dat Hilversum 3 aan de be hoefte aan popmuziek moet .voldoen. Het kabinet-Den Uyl heeft beloofd op korte termijn te onderzoeken of uit breiding van de radiozendtijö moge lijk is. der de stam leeft echter een taboe dat andere vrouwen verbiedt de kinderen van een gestorven moeder op te ne men. Zij zou dan zelf onvruchtbaar worden en haar kinderen zouden ziek worden. Het gevolg is dat ook veel van deze kinderen een vroegtijdige, dood sterven. In het kindertehuis zou-, den ook deze kinderen opgevangen kunnen worden. Voor de bouw van het tehuis is onge veer een ton nodig. Behalve door middel van eerder genoemde brief aan verschillende bedrijven wil men het geld proberen binnen te krijgen, door het organiseren van een auto- rally. een showprogramma en door middel van informatiestands in de winkelcentra. Ook bestaat de moge-*1" lijkheid door middel van een automa tische giro-afschrijving geldelijke steun te verlenen. toneelschrijver en vertaler Ludwig Tieck (1773-1853) herdacht ter gele genheid van het feit dat hij 200 ja; geleden geboren werd. Zijn portret ontleend aan een schilderij van Cai C. Vogel von Vogelstein (1788-1868). Van zijn vele werken noem ik u 'de gelaarsde kat', het toneelstuk 'Genove- va' en vertalingen van Shakespeare's werken. i'ig le- J S). Na een langdurige ziekte, nam dc Heere tot Zich. onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader. Broeder. Be- huwdbroeder en Oom Arie de Vries weduwnaar van E. M. Boshart, in de ouderdom van 74 Jaar. M. A. de Haas-de Vrioi W. de Haas Joke Els Jeanet Dordrecht. 1 Juni 1973, Oranjestraat 20. Correspondentie-adres: Krommedijk 182. Geen bloemen. De overledene ligt opge baard in het rouwcentrum van de begrafenisonderne ming Dordrecht B.V.. Konin gin Wilhelmlnastraat 46-48. Gelegenheid tot bezoek al daar maandag a.s. van 19.45 tot 20.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben dinsdag 5 Jtinl a.s. op de Algemene Be- graatplaats. om 14.30 uur vanuit de aula. "ertrek vanaf het rouw centrum om 14.15 uur. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in de ontvangkamer van de aula. Deze week gaf de republiek China (Formosa) een tweetal zegels uit met de afbeelding van generalissimo Chi ang ter herdenking van het, feit dat hij een jaar geleden voor de vijfde achtereenvolgende keer tot president van de republiek werd gekozen. De Algerijnse postadministratie zal be slist de verzamelaars van het thema 'flora' een genoegen doen met een viertal zegels waarop de volgeilde bloe men staan afgebeeld: ficus d'India, de Rosa Odorata, de Anjelier en de Stre- litzia Reginae. Acht jaar voordat tussen Dijsseldorf en Wuppertal de schedel van 'een Ne- anderdaler werd gevonden, verraste Gi braltar de wereld met de ontdekking van zo'n schedel in 1848. Eert- drietal zegels van dit Britse gebied toont de befaamde schedel, een op grond van die schedel geconstrueerd hoofd van een Neanderdaler en een familie Nean- derdalers zoals die 40.000 jaar geleden geleefd zou hebben. Een viertal zeil schepen kunt u bewonderen op zegels van het Britse St. Lucia. Het gaat om de volgende schepen, die het eiland vroeger bezocht hebben: HMS 6t. Lu cia. een gekaapt Frans schip (1803), HMS Prince of Wales (1778), de koop vaarder Oliph Blossom (1605) en HMS Rose (1762). En dan verder graag uw aandacht voor een flink aan tal Duitse zegels dat is of wordt uit gegeven. t Oost-Duitsland opent de rij met zes zegels die op hdt railvervoer betrek king hebben. Een electrische locomo tief uit de bouwserrie 211, een süer-as- sige koelwagen, een lange-afstandsrei- zigerstrein met 36 couchettes, een tank wagon voor stoffige of korrelige goederen, een reizigerewagon: met twee verdiepingen en een normale personenwagon met zit- of ligplaatsen. En dan West-Bcrlijn, dat inmiddels de bekende portrettenzegels de dichter. In de West-Duitse Bondsrepublicl verschenen drie herdenkingszegels. Een zegel van 40 pf. is gewijd aan Duitslands oudste dichteres Roswitha, die in het Stift Gandesh'dim als jong meisje trad en rond 973 overleed. Zij beschreef heiligenlevens en schiep drama's en historische geschriften. Aangezien geen portret of handschrift van haar voorhanden is, koos men de letter R, naar romaanse trant ver sierd, als onderwerp voor de zegel.. Zegel nr. 2. is uitgegeven ter gelegen heid van de 15e Duitse Evangelische Kerkendag, die van 27 juni tot 1 juli a.s. te Dusseldorf wordt gehouden. Het motto van de conferenties 'niet van brood alleen' alsmede een naar bovt'n gericht menselijk gelaat vorr men de elementen, die in het ontwerp zijn verwerkt. En als laatste Duitse zegel een van 40 pf. gewijd aan de Poolse franciscanerpater Maximilian Kolbe (1894-1941). Hij was in de der-' tiger jaren als missionaris in Japan werkzaam. Na terugkomst in zijn va derland werd hij in 1941 naar Auschwitz overgebracht. Als straf voor de ontvluchting van een der me degevangenen dienden 10 overblijven- den de hongerdood te sterven. Kolbe meldde zich vrijwillig in plaats van een andere veroordeelde en werd 14 dagen tegelijk met drie andere nog le venden vermoord. Op de zdgel zijn beeltenis met het kampstempel Ausch witz. s. Tenslotte nog een zegel, die dezè week in Oostenrijk in omloop is geko men ter ere van de Nobelprijswinnaar d Otto Loewi (1873-1961). Hij werd 100 jaar geleden in Frank furt a. Main geboren en doceerde aan de hogeschool van Graz natuurkunde" en farmacolooie. Als jood moest hij in 1938 uit lijfsbehoud de wijk nemen- naar de Ver. Staten. In 1936 werd hem de Nobelprijs voor geneeskunde, toegekend. Op de zegel het portret van Loewi. J. J. M. KIGGE$

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8