Arnhemse rockgroep grijpt met succes twintig jaar terug Geen rijkskruiers Zelfonderzoek Griekenland andbladen maandbladen maandblad Ontwerp ontslagverbod bij huwelijk ingediend tien mille voor een bewijs prenten in een mapje passie rekening rROUlW/K.WAiRfTET ZATERDAG 2 JIHNI 1973 BINNENLAND/ COMMENTAAR T5/K7 Commeii(Jsw De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie noemt zichzelf (en merk waardig genoeg volgen sommigen haar daarin na) de erfgenaam van de Nederlandse liberale traditie. Het lid van bovengemelde partij, mr. H. van Riel (onder de partijgenoten niet de eerste de beste - een man van gezag zelfs, voorzitter van de WD- fractie in de Eerste Kamer) heeft on langs de minister van binnenlandse za ken gesuggereerd de burgemeester van Deventer een stevig standje te geven. Die burgemeester had namelijk - o schande! - het bestaan een nogal ge peperd commentaar te geven op de weigering van de Eerste Kamer om het grondgebied van de gemeente Die- penheim bij dat van Deventer te voe gen. Minister De Gaay Fortman heeft nu laten weten de suggestie toch maar liever geheel voor rekening van de heer Van Riel te laten, aangezien voor hem persoonlijk de wettelijk ge waarborgde vrijheid van meningsuiting een te groot en te kostbaar goed ver tegenwoordigt. Dat is een verstandig antwoord op een botte vraag. Toch zouden wij dit antwoord niet in deze kolom hebben aangehaald, als niet diezelfde WD vlak na het optreden van het nieuwe kabinet in enkele bladen een adverten tie-campagne was begonnen met o.a. als tekst: 'De VVD - de enige grote partij die uw vrije toekomst niet op het spel zet'. Het is immers aardig zo snel al te kunnen constateren dat althans de burgemeesters niet bang hoeven te zijn dat zij door dit kabinet zullen worden gedegradeerd tot rijkskruiers. Na 164 dagen kabinetsformatie en po litieke touwtrekkerij verscheen begin deze week Den Uyl met zijn 31 kop pen tellende equipe voor het eerst in de Tweede Kamer. Het moet de toeschouwer zeker de toeschouwer die was aangewezen op de samenvattingen van het debat voor de televisie zijn opgevallen dat noch de nieuwe premier, noch de woordvoerders van de partijen die dit kabinet op enigerlei wijze min-of-meer steunen (er althans niet al te vijandig tegenover staan) erg overtuigend wa ren in hun betoog dat de parlementai- spelrcgels in de formatieperiode niet zijn geschonden. Zeker wist de premier niet overtui gend aan te tonen waarom er beslist zoveel staatssecretarissen als secon danten aan dit kabinet moesten wor den toegevoegd. Minstens zo opvallend evenwel was het gebrek aan zelfkritiek bij de mees te woordvoerders waar het ging over dc fouten die de politieke partijen zélf hebben gemaakt. Nog te vaak lijkt het cr op dat dc fractiewoordvoerders er vóór alles op uit zijn om de kiezers (de televisie-kijkers) te vertellen wat er allemaal aan de andere politieke partijen mankeert. Blijkbaar beseffen zij niet dat op deze manier de afstand tussen (eigen) politieke part'j en kiezer eerder vergroot dan verkleind wordt. Het zou dc zichzelf respecterende po litieke partijen sieren wanneer de ko mende jaren weer plaats en tijd werd ingeruimd voor zelfonderzoek. Aan spiegelgevechten en politieke vliegen- afvangerij heeft dc kiezer nu hele maal geen behoefte (meer). Met name de weekbladen van de poli tieke partijen zouden het goede voor beeld kunnen geven. (Dat geldt trou wens ook voor het enige landelijke protestants-christelijke ochtendblad). Aangezien koning Constatijn al ver scheidene jaren geen rol van betekenis meer speelt in de Griekse maatschap pij, kan zijn ontslag moeilijk als een zware klap voor Griekenland worden aangemerkt. Toch is er reden om zijn afzetting met zorg te beschouwen, en wel omdat eruit blijkt, hoeveel arro gantie het kolonelsbewind zich jegens het Griekse volk meent te kunnen ver oorloven. Als de heren ook maar enigszins geïnteresseerd zouden zijn in de mening van dit volk over zijn mo narchie, hadden ze toch tenminste een referendum kunnen houden, vóórdat ze. eventueel, de 'republiek uitroepen. In plaats daarvan hebben ze eerst de koning zijn congé gegeven en krijgt het Griekse volk pas meer dan een maand daarna gelegenheid, amen te zeggen op wat de kolonels al hebben besloten (het kan veilig aan hen wor den overgelaten, een andere uitslag van de volksstemming bij voorbaat uit te sluiten). Dat in Athene nu de republiek is ge proclameerd. betekent voor het bui tenland, dat het zijn betrekkingen met Griekenland formeel zal moeten ver nieuwen. Of niet. Stellig zullen er nu in West-Europa stemmen opgaan, die bepleiten, van de gelegenheid gebruik te maken om de diplomatieke banden met dit land te verbreken. Wij zien daar weinig nut in. hoezeer we ook de verlangens delen van hen die dc Grie ken een meer democratische regering toewensen. Wie even de moeite neemt om te bedenken, met welke landen Nederland allemaal betrekkingen on derhoudt, zal moeten toegeven dat een door Kees de Leeuw Arnie Treffers beschouwt het allemaal als een volledig uit de hand gelopen, maar nu goed geld opleve rende grap, die dan ook zo lang mogelijk moet worden volgehouden. Het lijkt een simpele ingreep: je naam veranderen van 'Moan' in 'Long Tall Ernie and the Shakers', maar alleen al materieel gezien is het het verschil tussen zonder werk in de WW lopen en het werk bijna niet aan kunnen en het kunnen bogen op een voor Nederlandse begrippen behoorlijke populariteit. Wat uiterlijk betreft is het een kwes tie van het haar achterover kammen en muzikaal gezien wordt er terugge grepen op de muziek uit de jaren vijftig: de rock and roll. En met na me dat laatste zorgt ervoor, dat dë Arnhemse rockgroep 'Long Tall Ernie and the Shakers' momenteel kan wor den beschouwd als één van de meest gevraagde groepen van deze tijd. Im mers wie LTE S. voor een door-de- weekse dag zou willen boeken tenein de een weliswaar luidruchtig, maar in ieder geval een uitermate vrolijk avondje te hebben, moet rekening houden met een 'levertijd' van twee tot drie maanden, terwijl voor zo'n zelfde avondje in het weekeinde een wachttijd van een halfjaar eerder re gel dan uitzondering is. Ja. de Arnhemse vetkuivenploeg uit het Spijkerkwartier (dat nu eens op een andere manier in het nieuws komt) bestaande uit Jumping Johnny (piano), Alfie Muscles (gitaar). Long Tall Ernie (zang), Ilank the Knife (basgitaar) en Tenderfoot mcFarlane (drums) mag niet mopperen. Na ja renlang als 'Moan' met min of meer progressieve popmuziek te hebben ge sappeld in alternatieve onderkomens als Fantasio en Paradiso, zijn voor de ze jongens nu gouden tijden aange broken. De hang naar ht't verleden, die onder het motto 'Jeugdsentiment' als een bijna nationale volksziekte ons landje teistert, heeft ook de Muze muziek niet onberoerd gelaten. Grijpt het olijke Amsterdamse zangduo de Sis sies vooral terug naar de twintiger ja ren, voor Ernie and the Shakers vor men de jaren vijftig-een onuitputte lijke bron van inspiratie. Stoffige schijf Long Tall Ernie and the Shakers Precies op tijd - nu een jaar geleden - haakten ze in op een klimaat, dat daartoe was rijpgemaakt door disc-joc keys van de nog steeds voor onze kust dobberende piratenstations, die meer dere malen het luisterende volkje tov» riepen: 'Wij gaan terug in de tijd' of 'Herinnert u zich deze nog' om ver volgens een stoffige schijf - ook wel 'gouwe ouwe' geheten - op de draai tafel te doen belanden. Terwijl MOAN praktisch op zijn rug lag en het er zelfs naar uitzag, dat de groep het door het GAK gegeven voorschot op de WW zou moeten te rug betalen, was de redding nabij. Ar nie Treffers ontdekte, dat de groep met het half uur ouwe rockers, dat ze aan het eind van hun optreden brach ten meer succes haddc'n dan met het hele programma, dat daarvoor werd gespeeld. Besloten werd dan ook deze act uit te bouwen, compleet met vet- kuiven, kleren uit de jaren '50 en een dito-show. De opzet was een single te maken bij de platenmaatschappij Negram en om het roek-werk gescheiden te houden van hetc overige repertoire, werd dit gedaan onder de naam. waarmee d't' groep nu bekend is geworden. Mana ger Rein Muntinga zon op een stunt, die de groep met één klap in de pu bliciteit zou brengen. Resultaat van dit denkwerk was. dat gelijk met het uitkomen van de plaat (kiss me baby» een agressief gesteld persbericht de wereld werd ingestuurd. Hoewel dc meeste ingewijden in het wereldje van de pop zich door dat be richt niet lieten intimideren, miste het in enkele gevallen zijn uitwerking niet. Zoals bijvoorbeeld bij Hilversum 3, waar toen het ruige vijftal met on gure tronies verscheen om even een 'praatje' te maken, uit voorzorg de slagboom werd neergelaten en de toe gangsdeur werd gebarricadeerd. Het was ook in die tijd, dat Long Tall Ernie and the Shakers meer dan eens de kolommen van de dagbladen wisten te halen dank zij hun zorgvul dig opgebouwde agressieve image, dat echter alleen berustte op het feit, dat er tijdens een optreden weieens een stoel sneuvelde en er een enkele keer werd gevochten. Knok-onderdeel De Arnhemse roek-formatie heeft al snel haar agressieve toer laten varen: het vaste knok-onderdeel liet men val- ADVERTENTIE) doko de beste voeding voor uw hond len,'omdat het er toch te dik bovenop lag. Bovendien werd ervaren, dat er een bepaald publiek op afkwam met als gevolg, dat er soms echt rake klap pen vielen, waarbij ook weieens leden van de groep in de 'prijzen' vielen. LTE S. hebben dergelijke dingen nu niet. meer nodig. Ook zonder stunts kunnen ze het werk nauwelijks aan en zijn ze in staat een perfecte rock and roll-show van een uur te geven. In het begin was het zo, dat ze als 'Moan' het voorprogramma verzorgden en na de pauze het echte roek-werk brachten. Dit leidde ertoe, dat ze meer dan eens voor de pauze werden uitgefloten en er na afloop mensen naar hen toe kwamen om te vragen of ze altijd met die waardeloze groep sa men optraden. Nu wordt deze ondank bare taak vervuld door 'Plastic Fpet', een houthakkertrio, eveneens uit Arn hem afkomstig. Een optreden bijwonen van Long Tall Ernie and the Shakers is en blijft een belevenis. Uw verslaggever mocht dit meemaken in het Militair Revalidatie centrum in Doorn, waar het publiek in de kantine bestond uit bewoners van dit tehuis. De voorste rijen werden in beslag gt'nnmen door mensen, die nog een rolstoel van node hadden, terwijl de rest van de zaal werd ge vuld met patiënten, die al zover gere valideerd waren, dat ze gewoon op een stoel konden plaats nemen. Het optreden van de Arnhemse formatie leidde nergens tot duidelijk aanwijs bare exessen. Er werd - voorzover mogelijk be- Kinderboeken en de rol van de vrouw In Opzij, het strijdorgaan van de vrouwenbeweging, doet Margreet Kolkman verslag van een onderzoek naar de inhoud van leesboekjes, die op de basisschool worden gebruikt. Daaruit valt heel wat te leren over de rol, die de vrouw is toebedacht in de samenleving. In de boeken zijn de jongens en de mannen de flinkerds, die van wanten weten, terwijl de vrouwen en de meisjes zitten te keu velen en te breien. 'Moeder haalt de mand met de kapotte kousen maar weer eens voor de dag', zo blijkt de rol van de vrouw samen te vatten. 'Waar is de moeder, die iets weet, iets uitlegt aan de kinderen? Waar is het meisje, de vrouw, die iets onder neemt, organiseert, ontdekt, oplost? Waar is de jongen of de man, die dienstbaar, verzorgend bezig is? De mannelijke en vrouwelijke figuren zijn niet zo bedroevend om wat ze wèl doen, maar om wat ze niet doen. En vooral die volkomen holle hulzen van huilende vrouwen en meisjes, die niets weten, niets kunnen, niets uit leggen en waarvan heel duidelijk niets verwacht wordt. Dat laatste is de grote rode draad die door al die beschrijvingen van vrou welijke figuren heenloopt'. Kolkman trekt uit dit alles de conclusie, dat het voor mensen die op de lagere school dit leesvoer hebben verwerkt, wel moeilijk is om de vrouw te aan vaarden in een andere rol dan die van 'zwak, gedienstig en afhankelijk' wezen. Griekse kolonclsrepubliek daar nog wel bij kan. Dit betekent niet, dat naar onze me ning die kolonels niet door het buiten land, en met name het met Grieken land verbonden buitenland, onder druk moet worden gezet om zich in hun dictatoriale aspiraties te matigen. Maar voor bondgenoten van Athene die werkelijk voor dit soort actie voe len, bestaat daartoe binnen b.v. dc NAVO en dc EEG al voldoende gele genheid. Oerverschillen In het omvangrijke juni-nummer van Ouders van Nu heeft dr. Dolph Kohn- stamm het ook al over de rolverde ling jongen-meisje. Eerder verdedigde hij de stelling, dat jongens en meisjes van nature niet zo vreselijk veel ver schillen, maar dat dc opvoeding de jongen 'jongensachtig' en het meisje 'meisjesachtig' maakt. Daarop kwamen nogal wat reacties met als kernvraag: zijn er nu ook verschillen in de per soonlijkheid van jongens en meisjes aan te wijzen, die niet te wijten zijn aan de opvoeding? In de dierenwereld is het vrouwtje toch ook de verzorg ster en het mannetje de jager, de ini tiatiefnemer? Kohnstamm neemt aan, dat dergelijke 'oer-verschillen' wel een rol spelen maar zet uiteen, dat ze er in eer» mo derne samenleving niet meer zoveel toe doen: 'In onze nog heel jonge wel vaartsmaatschappij zijn de meeste ge zinnen niet meer van de spierkracht van de man afhankelijk om te kunnen overleven. De vrouw baart nog wel, maar het zogen (flesvoeding) kan ook door een man worden gedaan. Het zijn niet meer de meest dominante en agressieve mannetjes die de meeste kinderen kunnen verwekken (zoals bijvoorbeeld nog wel bij allerlei dier soorten), met alle mogelijke gevolgen van dien voor de karaktertrekken van zijn nakomelingen. In onze welvaartsmaatschappij spelen dus bepaalde factoren géén rol meer, die vroeger de oorzaak waren van al lerlei gedragsverschi 11 en tussen man en vrouw. In onze tijd zijn we vrijer geworden om zelf te bepalen hoe we zijn willen En ook al zijn er dan misschien oer-verschillen tussen het mannelijke en het vrouwelijke in onze kinderen aanwezig, dan nog zul len steeds meer meisjes het fijn vin den om zich met 'jongensachtige' din gen bezig te houden terwijl ook steeds meer jongens het fijn zullen gaan vinden om dingen te doen, waar zij vroeger om zouden zun uitge lachen'. Aardige aanvullende informatie over dit onderwerp staat in het stuk van drs. Leon de Smet over 'chimpansees en mensenkinderen' in hetzelfde blad. Hij weet: 'In de meeste niet-westerse culturen is er bij dc opvoeding een verschil tussen jongens en meisjes. De jongens leren vanaf zes jaar voor het vee te zorgen en de rol van de herder te vervullen, terwijl de meis jes moeder leren helpen met koken en het verzorgen van de kleine kinde ren Op latere leeftijd leren de jongens van hun vader allerlei speci fieke vaardigheden, zoals het ploegen van een akker, het bewerken van hout en metaal, handel, huizen bou wen en dergelijke. Meisjes leren we ven. terwijl jongens leren jagen en vissen'. Aan de hand van het stuk van Rita Kohnstamm over huilende baby's zou den we nog verder kunnen borduren op hetzelfde thema, maar daaruit toch iets anders: 'Het prompte reageren van een moeder (op het huilen van haar baby) heeft nog een andere kant. Het leert de baby zelfvertrou wen. Het leert hem dat hij soms zelf in de hand kan hebben wat er ge beurt, en dat hij niet alleen maar overgeleverd is aan de dingen. Dit moet beslist niet opgevat worden als een 'willetje' van het kind. 'Als ik huil komt mama' is de oer-ervaring die elk mens nodig heeft om te leren, dat hij zelf iets kan en iemand is'. Groenevelt In Avenue wordt het verschijnsel Arie Groenevelt verklaard. We moe ten met hem en zijn bond leren le ven, want zijn optreden volgt logisch uit de loop der dingen, zo is de bood schap van het verhelderend betoog. Oorzaak van het verschijnsel Groene velt is het feit dat de mensen veel meer weten dan vroeger. Daarom wil len ze ook meer: 'Het is niet voor niets dat juist de Industriebond-NW een Groenevelt heeft voortgebracht. In de eerste plaats is het de bond met de hoogstgeschoolde arbeiders in Ne derland. Een vent die in een grote machinefa briek aan een ingewikkelde draaibank werkt, die een apparaat in handen heeft van een paar miljoen en daar meettechnieker. op los laat, waaraan 50 jaar geleden een ingenieur niet eens aan dacht zo iemand is een geëmancipeerde vent. Deze mensen weten meer en willen dat ook tot gel ding brengen', aldus Avenue. schaafd meegeklapt en op de voorste rijen beperkte zich het meeleven tot een amusant heen-en weer wiebelen, waarbij een enkeling zich spontaan van zijn 'rijdende' zetel verhief om er enkele seconden later weer keurig op terug te keren. Arnie Treffers, die in het gewone le ven in niets te herkennen is van de Long Tall Ernie op de Bilhne voor hem een plezierige bijkomstigheid, omdat hij dan niet lastig wordt geval len door handtckeningenjagers - blijft vrij nuchter onder het succes van hem en zijn groep. Als 25-jarige heeft hij nog genoeg van de vijftiger jaren meegemaakt om er nu de vruchten van te plukken. 'Ik ben muzikaal bewust geworden in de tijd, dat de Everly Brothers, die ik overigens nog steeds bewonder, de ene hit na de andere maakten, aldus Arnie Treffers. Ik heb het idee, dat die' tijd toen leuker was, maar zeker weten doe je zo iets niet. Ik ben een romanticus en daadroor loop je het ge vaar een dergelijke periode te mooi te gaan z.ien. Leuk was vooral dat onge- comoliceerde van vroeger. Als je bii- voorbeeld nu de teksten ziet van lied jes, die toen werden gezongen, lach je je een bult. maar dat had je toen niet in de gaten. Arnie Treffers wil er best voor uit komen, dat ze rock and roll muziek spelen om er geld mee te verdienen. Oké. maar, vervolgt hij, wc speelden het ook, toen we er gtten droge boter ham mee verdienden. Voor ieder van ons is het leuk. dat we nu succes heb ben na al die jaren van sappelen. Voor mij is bovendien het belangrijk ste het plezier, dat je in het optreden hebt, We brengen een show van een uur met goed ingestudeerde 'gim micks' en die show moet goed worden gebracht. Je moet van het publiek eten. Dat houdt in dat je niet voor je 'ergo' staat te spelen, zoals vroeger bij bepaalde groepen gJ'oeurde, waarbij een gitaarsolo van drie kwartier echt geen uitzondering was. 'Wij gaan van het standpunt uit, dat het gewoon gezellig moet zijn, een avondje uit. De mensen moeten ver maakt worden. Het liefst zou ik een totaalprogramma willen brengen met daarin bijvoorbeeld het Cocktailtrio, rock and roll, een goochelaar en voor mijn part nog een striptease, zodat de mensen echt het idee hebben een 'a- vondje uit' te zijn. Het publiek, dat naar Long Tall Er nie and the Shakers komt kijken en luisteren, is nogal gevarieerd. Dat loopt van Toppop-kijkertjes via kui ven en hippies tot. zeg maar, Jan met d'J Spuit. Die scheidslijn van vroeger, die er was tussen Dijkers en Pleiners, Plu's en Kikkers, is er lang niet zo erg meer. Althans dat is onze erva ring: er is gewoon een groot publiek, dat ieder op zijn eigen manier de mu ziek die wij brengen, interpreteert en dan ook als zodanig waardeert. Gouden plak Als 'wapenfeiten' van LTE S kun nen nog vermeld worden het maken van drie singles en een elpee 'Put on your rockin' Sjoes'. Voor deze laatste kunnen ze in augustus, gelijk met het uitbrengen van de tweede elpee, een gouden plak in ontvangst nemen, om dat er 25.000 exemplaren hun weg naar dc* draaitafel hebben gevonden. Dip elpee bestaat op een nummer (Lucille! na uit liedjes, die door Ar nie Treffers zelf zijn gecomponeerd en van tekst voorzien. Het knappe is. dat alle clichees uit de jaren '50 op roek-gebied daarin zijn vervlochten en wel op zo'n manier, dat de parodie een geheel eigen leven is gaan leiden en op den duur niet meer als zodanig wordt ervaren. Er wordt vooral veel gewerkt met nummers van Jerry Lee Lewis en El- vis. 1-Iet moet dan ook gezegd worden, dat Arnie Treffers op de Bilhne Elvis de Pelvis heupwiegend en al op een voortreffelijke manier weet te imite ren. Samen met Jumping Johnny, die er niet tegen opziet de piano ook met de onderkant van zijn schoen kennis te laten maken en basgitarist Hank the Knife die het ook meermalen ho gerop zoekt, wordt er gezorgd voor een perfecte show. Voorlopig ziet het er wel naar uit, dat Long Tall Ernie and the Shakers niet opnieuw een beroep op de WW hoeven te doen. In Nederland kan nog valop worden opgetreden, in Bel gië is belangstelling voor ze en ook in Duitsland zijn ze al een paar keer ge weest. Onder meer op een popfestival in Hagen, waar het publi't'k dacht, dat Cricus Renz optrad, zo vreemd werd aanvankelijk tegen deze rockgroep aangekeken, maar mede door een op treden voor de Duitse televisie is nu ook het klimaat langzamerhand roek- rijp' gemaakt. Dat teevee-optreden leverde één boze brief op en wel van de SUdwestfunk. Tijdens het optreden bewerkte Jum ping Johnny dermate de piano, dat na afloop ijlings moest worden omgezien naar een ander exemplaar. DEN HAAG Het in de regerings verklaring aangekondigde wetsont werp, waarbij het ontslag bij huwe lijk, zwangerschap en bevalling verbo den wordt, is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. De ministers Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) wijzen er in een toelichting op, dat de bepalingen in het wetsontwerp van toepassing zijn voor ieder die een arbeidsovereen komst heeft gesloten. Ook de rechts positie van het personeel in dienst bij het bijzonder onderwijs wordt door de bepalingen van het wetsont werp beheerst. Het ontwerp is over eenkomstig de voorstellen van de So ciaal-Economische Raad, die in 1969 reeds over het vraagstuk adviseerde onderredactie van loessmit Fluor kennen we allemaal. Het is dat goedje dat zo'n derde deel van onze bevolking ongemerkt via de waterleiding naar binnen krijgt omdat het van hun overheid moet. Het goedje, dat volgens velen zo goed zou zijn voor beginnende kin- dergebitjes en volgens veel ande ren weer erg slecht voor ongeveer de hele rest van het lichaam en dat we daarom zo nodig van jong tot oud verplicht moeten gebrui ken. Nog nooit heeft trouwens ie mand zwart op wit kunnen bewij zen dat het niet schadelijk zou zijn. En wie denkt dat wel te kun nen, kan er nu tien mille mee ver dienen, uitgeloofd door fervent fluorbestrijder P. Salomons uit Amstelveen. Gisteren liet hij deze advertentie in uw en onze krant zetten: 10.000 beloning betaal ik aan diegene uit, die als eerste in staat is aar te tonen, dat het inne men van fluoriden in de alge meen gebruikelijke en aanbevolen dosering in drinkwater, melk, ta bletten enz. absoluut onschadelijk is voor het menselijk en allereerst voor het kinderlijk organisme, en met zijn huidige en latere gevol gen op geen enkele wijze de groei, de botvorming, de inwendige orga nen; de celfunktie en de hersenen beschadigt'. 'Voor mij is dit een principiële zaak', zegt Salomons, mede-oprich ter van het aktiecomité zuiver wa ter Amstelland, dat een paar jaar geleden omgezet werd in het anti- fluorideringscomité Amstelveen. 'Ik vind dat men mij niet kan dwin gen een medicijn in te nemen. Het gaat me trouwens niet alleen om mezelf - in dat geval had ik er waarschijnlijk niet zo'n kwestie van gemaakt - maar ik ben er van overtuigd dat dit medicijn ieder een schade doet en bovendien een kwalijke invloed heeft op het mi lieu. Ik vraag me bijvoorbeeld af wat de gevolgen voor de visstand zullen zijn, als de fluoridering op grote schaal wordt doorgezet. Vis sers moeten in dat geval niet ver baasd zijn als ze over een paar jaar geen vis meer vinden vanwege de verregaande vergiftiging van het oppervlaktewater door o.a. die zelfde fluor. Het is nu eenmaal een bijzondèr agressieve stof'. Zelf verbaast hij zich ook over veel dingen: 'Je kunt in ons land geen mens dwingen zich te laten inenten, maar wel om ze een ge neesmiddel in te laten nemen'. En ook over het verdrag, dat onlangs op een conferentie van tachtig lan den over de vervuiling van zee- en oceaanwater mede door Nederland is ondertekend, maar dat volgens hem door datzelfde Nederland met voeten getreden wordt. Dat verdrag verbiedt allerlei gevaarlijke stof fen in zeeën en oceanen te lozen, waarbij fluor met name genoemd wordt. 'Van overheidswege wordt het nu wel door de waterleidingen gepomptwaardoor het overgrote deel ongebruikt wegstroomt en zo toch in het oppervlaktewater te recht komt'. Verwacht hij veel reacties op die advertentie'Ik weet het niet; in elk geval verwacht ik niet één echt steekhoudende. Ik vind dat ie mand pas het morele recht heeft om fluoriden aan te bevelen als hij die tienduizend gulden van mij heeft weten te incasseren. Hij moet mij met wetenschappelijke bewijzen kunnen overtuigen en zo niet, dan ontzeg ik hem dat recht'. Het zal niet eenvoudig zijn het lie ve sommetje in handen te krijgen, want Salomons is niet de eerste die een beloning uitlooft. In Ame rika was het tandarts Mick, die twintigduizend dollar in de strijd wierp, maar ze nog altijd op zak heeft. 'Met deze advertentie hoop ik in elk elk geval te bereiken dat de fluoridering weer in de publie ke belangstelling komt. De strijd wordt nu alleen nog achter de schermen gevoerd. Ik wil de dis cussie open houden'. ADVERTENTIE doko^de beste voeding voor uw hond Altijd groene, grazige weiden, on bezorgde kindertjes uit en in goed beschermde milieus, wolkenloze luchten, eenden in brandschone vijvers, weggetjes waar je kunt lo pen zonder angst voor auto's, zo moet het vroeger geweest zijn en zulke taferelen tekende Ric Cra mer dan ook. Ergens in de twinti ger jaren maakte ze zestien van de ze probleemloze voorstellingen, die als prentbriefkaarten uitgegeven werden. En nu zijn ze opnieuw ver schenen bij de Amsterdamse uitge ver Thomas Rap, die dezelfde zes tien prentjes in een mapje (zes gulden) in de winkel bracht en ge lukkig nog eens brengt, want de eerste tienduizendzoveel mapjes zijn de winkels uitgevlogen. Rie Cramer, die talloze (vooral sprookjes-) boeken illustreerde, Mevrouw Ellen Russel uit het En gelse Gillingham is nu 55 jaar. Ze heeft een man en een onuitroeiba re passie: de film. Een leven zon der bioscoop kan ze zich dan ook niet voorstellen. 'Een goeie film kun je toch niet laten schieten', zegt ze verbaasd als iemand haar vraagt waarom ze zo vaak gaat kij ken. Want dat doet ze Vijf avon den per week holt ze naar de bio scoop na eerst even gauw een hap je voor haar men te hebben klaar gezet. En zo gaat dat elke week, sinds 1945 al. Het mag een wonder heten dat ze nog weet dat haar man Tom heet en zestig jaar is. staat midden in de belangstelling. Ilaar boeken zullen opnieuw wor den uitgegeven, dit najaar komt er een tentoonstelling van haar werk en de heruitgave van de prent briefkaarten is dus nog pas het be gin. Op die kaarten zoeken keurige kinderen met hoedjes op eikeltjes, plukken ze appels in een schortje of voeren de eendjes uit een mandje aan het armpje. Is de he mel bewolkt, dan vermaken ze zich binnenshuis inet poppen in ledi- kantjes, versieren ze moeders stoel of houden Kleine Zus bezig. En dat allemaal in fraaie pastclkleur- tjes. Het Britse leger heeft een reke ning gekregen, die het direct na de slag bij Waterloo in 1815 had moeten betalen. De man die het geld nu opeist, is een gepensioneerde onderwijzer uit de Engelse stad Mansfield. Hij beweert dat zijn over-overgrootva- der, ene John Stubbins, een belo ning toegezegd was nadat Napole on verslagen was door een leger onder bevel van de hertog van Wellington, onder wie John Stub bins als sergeant diende. Achter achterkleinzoon Ernest Shead zegt, dat hij tussen vergeelde familiedo cumenten wel de schriftelijke toe zegging gevonden heeft, maar dat het geld nooit uitbetaald is. En nu is het hoog tijd om de rekening te vereffenen, vindt hij. 'Simpkins kon geen halve-duims-sleutel vinden. Hij heeft nu twee kwart- dulms meegebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7