Babbelen in 'n gezellige ruimte Vraag naar het NS- zomermenu 8.- Agenda voor Leiden Demonstreren voor de fiets Sociëteit 'Twentwel' voorziet in behoefte aan contactmogelijkheden Dokter Bazuin officier leeg gehaald Erespeld voor Van Zonneveld Hervormd en geref. Leimuiden gaan meer samen doen Chili-avond Katwijk Duivenhokken Grens Voorschoten- Leiden recht Nieuwe Leidse Courant Werf mee! Win een abonnee 40 JAAR KAAS UIT HET VUISTJE Deze zomer kunt u in zo'n 50 stationsrestauraties een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. voordelig uit met NS (ADVERTENTIE) STAD EN REGIO L3 LEIDEN Naar analogie van de Haagse werkgroep 'Dooievaar', die in de residentie-stad goede vorderingen maakt met een speciaal fietsrouten- plan. is in Leiden enige tijd geleden de werkgroep 'Fiets' opgericht die eenzelfde doelstelling nastreeft. De werkgroep is van mening dat met na me ook in Leiden de laatste tijd de fiets wordt vergeten; in het creëren van nieuwe stads- en buitenroutes. De city-ring bijvoorbeeld is de werkgroep een doorn in het oog. Voorts zijn er verschillende straten, waar de fiets zich per definitie niet behoeft te on derwerpen aan het ingestelde eenrich tingsverkeer (voorbeeld, Morsstraat). Om de gemeentelijke overheden dui delijk te maken dat de positie van de fiets drastisch verbeterd moet worden, vindt volgende week een massale fietsdemonstratie plaats. De tocht voert naar Meyendel in de Wassenaar- se duinen. De startpunten zijn in Lei den (Schuttersveld - 12.30 uur) in Leiderdorp (Voordorpterrein - 12.30 uur) en in Voorschoten (Voorstraat - 13.00 uur) Ook in Den Haag. Rijswijk en Wassenaar starten groepen. Morsstraat: eenrichtingsverkeer, onnodig voor fietsen, aldus de werkgroep. LEIDEN Dokter G. J. Bazuin de scheidende directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Loco-burgemeester mevr. Den Haan-Groen heeft hem gister middag op de afscheidsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis de versier selen opgespeld. Veel lof werd hem toegezwaaid door achtereenvolgens mevrouw Den Haan, mevrouw Swart (waarnemend directeur van de GG en GD), de heer Ten Napel (hoofd Instituut van hoofden van dienst .en bedrijven) en de heer Van Leeuwen (vereniging directeuren van GG en GD's). GESLAAGDEN LEIDEN Geslaagden Rembrandt-scholenge- meenschap: HBS B: A. Abblnk J II Kerkstra J II Koops M. M. D. v.d. Linden, H. Lln- schoten; A. Loos B Louwman; J. II. Schip per; J G HTnbellng: A J C Tjebbes, F Was senaar. HBS A- P I Bellaard: F R Perqamin: P A I' EKattenberg H H P VAN DER Lult C T Rusman. C L Schouten: H J F.van Waas Gymnasium A. JF Boon J C A Knijnenburg Gymnasium B: J H AAnemaot; A J Graper: II Groendijk; F G Rietkerk J A van der Sluljs: B de Way: J Wessel.ALPHEN Voor de avondcursus lassen, verbonden aan de Chr. Tochn School te Alphen aan den Rijn werden de examens gehouden voor de diplo ma's autogeen lassen en booglassen voor be ginners. Voor het diploma Autogeen Lassen slaagden: N v d Akker A C Gog M van Kleef A L Otten P M G Righarts HSK Platte M J Sol, W P Wolvers G H Otten. Voor het diploma booglassen slaagden: JPG Fortier C van Deuren. T de Jong, P van Jeurcn R M Rothkrans J v dHeuvel R J Hc- taria A Luhullna. A L Otten. J VerhelJ. H van Hcusden. J C Hofland. C N van Holsteln C van Kampen. A Stedehouder G Willemsteln C de Boer J J HKagte J M Heemskerk M M Heemskerk J Th C Wijsman M JSol A WIJs- man D J Visser. W J Terstceg E Pastoor N G Bouthoorn. J H Habold C A J van Pelt: G H Otten, A Zwcerus II K Platte. J Suvaal, W P Wolvers. II N van Harten. LEIDEN Geslaagd aan de Leldse universi teit: kand ex pedagogiek de hoer Th. J Mak lOegstgeest) de dames F C CRodlus-van Alphen (Voorschoten A M Avan Dulllnk Lei den. L G van Gaaien Leidschendam, CAM a brandt- v Heeswijk Leiden. J Rense Lel den, Doc. cx. pedagogiek de dames M E Ca- Sel Den Haag. en M S A Rosekrans-Schelf- out Leiden, de here F J Slobbe Lelden. R Kleingeld Rotterdam. Doe. ex geschiedenis MeJ M Grager Leiden, kand. ex Indo-Iraanse taal- en letterkunde de heer H J llTleken c 1 Leiderdorp LEIDEN I)c heer H N M van dor Lans te Wagonlngen is gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschlft getiteld 'Inwerking van lithiumplperidlde op 2-broompyrldlne en derivaten van deze verbinding.'. De promo- tur was Prof dr H J den Hertog. De heer F H Ruymgaart te Amsterdam ls ge promoveerd tot doctor In de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld 'AsymtoUc theory of rank tests for independence' De promotor was Prof. dr. W. R. van Zwet. De heer R A dc Boer te Oegstgecst ls gepro moveerd tot doctor in do faculteit der ge neeskunde op proefschrift getiteld 'Nascho ling van hulsartsen (resultaten van het werk In studiegroepen medische psychologie)'. De Eromotoren waren Prof. J A C d eKock van ecuwen J M F Jaspers. City-ring (hoek Watersteeg-Hogewoerd); wel aan auto's, niet aan fiets gedacht. De jubileumtentoonstelling van Jan-Willem Kabargeboer, (ie nestor van onze schilders, werd hedenmiddag geopend door burgemeester I. S. Mannekes. De burgervader loofde de schilder. Evenals het onder werp dat nu al zo'n 40 jaar de schilder fascineert: kaas-uit-het-vuisije. U weet wat u schildertzei de burgemeester o.aIk éét wat ik schil der', schijnt de jubilaris ad rem geantwoord te hebben. (NZB-foto) SASSENIIEIM In de nacht van don derdag op vrijdag is in de kweekhok- ken van de duivenhouders gebroeders Van der Krogt op ergerlijke wijze huisgehouden. Nesten met eieren wer den vernield en een tiental jonge dui ven meegenomen, waarvan er drie buiten de kooi werden afgemaakt. Ook is een aantal oudere duiven ont vreemd. Alleen de financiële schade beloopt al een bedrag van 2.500 gul den. De gebroeders hebben een belo ning in het vooruitzicht gesteld voor degene die aanwijzingen tot ophelde ring van deze misdaad kan geven. LEIDEN In de jaarvergadering van de Leidse Speeltuin Bond was het hoogtepunt de huldiging van oud-se cretaris W. v. Zonnevele. Het was ere voorzitter Van Huizen een genoegen zijn vriend Wim van Zonneveld de draagspeld in goud van de Bond te mo gen opspelden. Voorzitter Brandt kwam nog met een extra verrassing tloor namens alle verenigingen een horloge aan te bieden. Maandag 4 Juni: Stadhuis 7.30 u: gemeenteraad. Stadhuis kamer 3 2.30 tot 4.30 uur: spreek uur ambtenaar Alg Burgerlijk Pensioenfonds. Dinsdag 5 juni Hogewoerd 57 Miks II 9 to 12 u nam: socië teit COC. Breestraat 19 7 tot 8 uur spreekuur Chr. Emigraticcentrale. Stadhuis 7 tot 8 uur Spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten. Hooigr. 38 7 30 tot 8.30 uur: spjeekuur huis vesting werkende jongeren. Driftstraat 49 10.30 tot 11,30 u spreekuur soc. Raadsvrouw. Donderdag 7 juni: Voorschoten kasteel Duivenvoorde 8.30 u nam: Residentie Strijkkwartet. Stadhuis 6 tot 8 uur spreekuur soc. raads- Camcra: De Hofnar (Danny Kaye) ma. di. wo. vr en za om 14.30. 19 en 21.15 uur a l do en zo om 14 en 16.15. 19 en 21.15 uur. Nachlv vr-za 23.30 18 J. 'Hell is for Heroes'. Lido: The Mechanic 18 j. dag. 14.30. 19 en 2115 zo en do extra 16.45 uur. Luxor: De Ijzeren Vuist 18 j. Tijden dag. 14.30, 19 en 21.15 uur zo en do extra om 16.45 uur. Studio: Turks Fruit. 18 j. Tijden zie Lldo. Tralanon: Cabaret Llza Mlnelll 18 j. dag. 14.30, 10 en 2115 uur do en zo 14.15. 16.30, 19 en 21,15 uur. Rcx: Meisjes met een extra Inkomen 18 J. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. zo 14.15, 16.30. 19 en 21.15 uur. Nachtv. vr-za 18 j De Mis dadiger. Apotheken Lelden e.o.: De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vrijdag 1 Juni '73 tot 8 juni '73 door: Aptheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. en Apotheek Be ker Lijtweg 4 Oegstgeest. WERKGEMEENSCHAP KINDERCENTRA Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden i.o., kantoor Haarlemmerstraat 73-b, Lelden, tel. 30360. secretariaat: P. M. Kes. sen-van Teylingen, Arendshorst 164, Lelden, t. 23276. Dc openingstijden van het Informa tiecentrum peuterspeelzalen, kinderdagver blijven en kinderkantines van de stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden zijn als volgt: dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en don derdagavond van 19 tot 21 uur. Het Informatleburo Is up genoemde uren te lefonisch bereikbaar onaer nummer 30360. Stichting Gezinsverzorging Lelden. Gezins verzorging. hulp aan bejaarden en chro nisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: schilderijen Alex. Rosemeier -1907-1972) van 18 mei tot l juli. Dag. 10 tot 17 uur. Zon- en feestdagen 13 tot 17 uur. Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3, Lei den: toegepast grafisch cn fotografisch werk van Henk Scheringa cn Pieter WIJmans. Galerie Van der VI 1st, Botermarkt 3. Gordon Pheil metaalplastieken. Jan van Geen lino's. Tot 31 mei. Dinsdag tot en met zat. van 1 tot 6 uur. Galerie 't Duivenhuys, Rapenburg 94: schil derijen Henriëtte van Traa. tekeningen ef aquarellen van Theo Galesiin. Van 11 mei tot 2 juli. Dinsdag tot en met zondag van 14 tot 20 uur. Kinderafdeling, dagelijks van 15-18.30 uur :!e klasse: Volwassenen: dagelijks van 14- 14 45 en van 18 45.19 45 uur. Kraamafdcling: dagelijku van 15-16 en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 00-14.00 u, 's zondags ll.oo-i2.oo u en 14 00-15.00 u. le klasse: de gehele dag. Annakliniek; dag. 13.30-14.30 u en 18.00-19.00 DIACONESSEN HUIS le klas: dagelijks van 11-12 uur, van 13.15- 14 uur en van 18.45-19.30 uur. 2e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45 19.30 uur. 3c klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14 19 uur. Bezuekhuren ACAl). ZIEKENHUIS LEIDEN Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 15.09— 16.00 uur en van 18.30—20.00 uur: vuur de kinderafdelingen elke dag: 15.9016.00 uur en van 18.30—19.00 uur. Vuur de prematurenafdeling gelden de vol gende bezoekuren (alleen vour ouders): Maandag t.e.m. vrijdag 18.30-18.45 uur en zaterdag aan ernstige patiënten: Wanneer vuur ernstige patiënten duurlupend bezoek wurdt toegestaan, kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALPliEN AAN DEN RIJN Ktjuuord: lc en 2e klasse: 10.30-11.00, 14.00- 14.45 en 18.00-19.90 u. 3e klasse 14.00-14.45 en 18.00-19.99 u. Kraamaldelmg 16.00-17.00 u alleen voor echtgenoten 19.00-20.00 u. Kin. derafdeling 15.00-15.30 u. AKCUlTEKTEN-informailecentrum Rijnland: duiiderdagavund 19.3o-21.30 uur zitting ln Leids Volkshuls. Apothekersdljk 33. Telefoni sche afspraak noodzakelijk. Tel. 01710-26385, op ulle werkdagen tussen 2 en 5 uur. Juridisch Adviesbureau Rechtswinkel) Apothekersdljk 33. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 13 uur. Donderda gavond van 19 tot 21 uur. Dependance ln De Zcvenspjong. Bernhardkade 35. Geopend vrijdagavond van 19 tot 21 uur. LEIDEN In de Breestraat is behalve Minerva nog een andere so ciëteit en wel op nummer 19. Daar is gevestigd, in een gezellige ruimte op de zolderverdieping, de Stichting Twentwel, 'Sociëteit voor jong volwassenen', zoals de officiële benaming luidt. Ruim een maand geleden werd de verbouwing daarvan afgerond met een operi huis. Reden om eens over het hoe en waarom van 'Twentwel' te pra ten met Jan van der Krieken, voorzitter van het bestuur. Sociëteit 'Twentwel': mensen leren kennen. als enige van dit soort in Leiden zo nuttig voor de categorie die je ook met 'jong volwassenen' zou kun nen aangevem. Belangstellenden kun nen gerust een kijkje nemen op een avond in Breestraat 19 of aanbellen bij Hoge Rijndijk 42 waar maar liefst vijf Twentwel-leden een huis bewo nen, wellicht als bewijs waar zo'n so ciëteit allemaal toe leiden kan. LEIMUIDEN De kerkeraden van de Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk hielden deze week een gecombineerde vergadering in het Hervormd jeugdgebouw. Voorzitter was ds. J. H. de Vree. In deze vergadering is besloten; Op 17.6 gezamenlijk avondmaal te vieren 's ochtends in de Oosterkerk en 's avonds in de Dorpskerk. 2. In het nieuwe seizoen weer enige bijbelkringcn en gemeente-avonden te houden. 3. In 1974 negen gezamenlijke kerk- KATWIJK Op 6 juni aanstaande organiseert de Wereldwinkel Katwijk in samenwerking met de Katwijkse af delingen van de PvdA en PPR een Chili-avond, waarvan het doel tweele dig is: informatie verlenen over dit land en geld inzamelen voor een vier tal ontwikkelingsprojekten in Chili. Jan Glissenaar, journalist, spreekt om 20 uur in 'Open Hof' te Katwijk aan den Rijn. Hij is deskundig vanwege zijn vele reizen door Latijns-Amerika er. met name door Chili. Zijn verhaal zal hii illustreren met vele dia's, die hij tijdens zijn Chili- zen heeft gemaakt. Er is een viertal projekten in Chili: a. het oprichten van koórdinatie-komi- tees van bijv. moedercentra, krotten' v ijkbewoners enz.; b. het bouwen van een tehuis voor kraamvrouwen; c. net oprichten van een school voor kinderen uit een krottenwijk in de buurt van Santiago (de hoofdstad van Ch'li); d. het steunen van kanaal 9, het tv-ka naal van de regering. diensten te houden, afwisselend in de Oosterkerk of Dorpskerk. 4. Vier gezamenlijke jeugddiensten te organiseren. 5. Er is een initiatief tot het houden van een grote Volkskerstzang samen met de R.K. Kerk in het 'Spant'. 6. De evangelisatiecommissie zal deze zomer een aantal aktiviteiten ont plooien op de camping 'De Drecht'. (ADVERTENTIE) Onze winkel is GESLOTEN wegens VAKANTIE van 4 juni t/m 16 juni a.s. Het reparatie en onderhoudswerk gaat normaal door. Loodgietersbedrijf J. W. DUBBELAAR PRINCESTRAAT 21 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 12075 LEIDEN Met ingang van juni is dc grenswijziging van kracht gewor den die tot doel heeft enkele 'onef- kenheden' in het grensbeloop tussen Leiden en Voorschoten rond het Kor- te-Vlietkanaal en De Vink recht te strijken. Deze korrekie heeft tot gevolg, dat Leiden er een tiental bewoners bij krijgt en dat onder meer het restau rant De Groote Vink en het koetshuis van Ter Wadding nu op Leids grond gebied liggen. Dat geldt ook voor de Waddingerbrug met verkeersplein die reeds door Leiden wordt be heerd. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving Eerst de geschiedenis. Een jaar of ne gen terug merkte een groepje Leidse jongeren dat er bij kamerbewoners dus niet alleen bij studenten, maar bij wie dan ook binnen een bepaalde leeftijdsgroep behoefte bestond aan contactmogelijkheden. Daar kwam een gespreksgroep uit voort die al snel zo groot werd dat zij in tweeën gesplitst werd. In 1967 ging men over tot het scheppen van een eigen ruimte, met eigen financiën Dat lukte in 1968 met de zolder van het jeugdhuis van de gereformeerde kerk). Op 19 oktober vond de feestelijke opening plaats, en sindsdien is Twentwel met een toene mend ledental en ook met toenemend succes gaan draaien. Hoofdkenmerk is altijd al geweest dat het meerendeels de groep was die je grofweg met 'werkende jongeren' kunt betitelen, die lid geweest is. De ver houding met studenten is nu 60 op 20 (totaal dus 80 leden). Van der Krie ken is zelf mede-eigenaar-directeur van een wasserij op de Hoge Rijndijk. 'Er komen wel studenten bij tijd en wijle, soms ook in het bestuur, maar het is geen regel. De boel draait om werkende jongeren, maar dat is dan wel een gemengd gezelschap, uit het bedrijfsleven, de verpleging, het on derwijs, kindertehuizen, en zelfs poli tie.' Natuurlijk niet verwonderlijk als we bedenken hoeveel voorzieningen er al voor studenten zijn, waar wer kende jongeren nog veelal van buiten gesloten zijn. Gezelligheid Wat is en doet Twen tel? In de eerste plaats contactmogelijkheid, daarvoor staat de sociëteitsruimte open op dins dag en woensdag van 9 tot 12 uur, op vrijdag en zaterdag van 9 tot 1 uur en 's zondags van 9 tot 10 uur. Daar ko men dan zo'n 30 tot 50 mensen gemid deld, door de week wat minder. Er zijn ook andere activiteiten als spel letjesavonden, een autorally en bin nenkort met Pinksteren een kampeer- weekend naar Luxemburg. Maar de voornaamste functie ligt toch wel in het bieden van gezellige contacten mensen nemen elkaar mee, en zo kun je gewoon Twentwel binnenlopen op een van de bovengenoemde avonden. Aan de bar word je opgevangen, met de mogelijkheid om lid te worden als je het na een paar keer die moeite waard vimdt. Lid wordien is dus wel nodig. Contributie en inschrijf geld heeft men hard nodig, naast de b ar-inkomsten, om de zaak fi nancieel draaiende te houden. Voor de rest is de Stichting Jeugdhaven, die het gebouw vorig jaar kocht, er ook nog bij betrokken. Hoe loopt Twentwel? 'Vooral na de verbouwing zijn we erg tevreden. Er komen nieuwe leden bij, we merken dat er grote behoefte bestaat aan een ontmoetingsruimte, aan het leren ken nen van mensen, aan gezelligheid, en daar blijkt Twentwel duidelijk in te voorzien.' Opvallend is dat wel eens geprobeerd is wat meer inhoudelijke dingen te doen, zoals gesprekskringen, maar dan kwamen er maar weinig mensen. Praten met elkaar gewoon in een leuke ruimte, staat in 'i° praktijk voorop. Stempel Wel komen op initiatief van de leden of het bestuur 5 mensen, verder nog wat sociëteits- en barmensen) avonden met een bepaald programma tot stand, die meestal in de plaatselij ke (kerkelijke) pers aangekondigd worden. Die kerkelijke pers leidt tot de vraag of Twentwel een bepaald stempel draagt. Van der Krieken: 'Dat christelijke accent is er nu niet meer zo, maar de actieve leden komen nog wel vaak uit die sfeer.' Dat neemt vanzelfsprekend niet weg dat iedereen welkom is, want de doelstelling luidt ongeveer 'het exploiteren van een so ciëteitsruimte, die zich richt op ka merbewoners en/of alleenstaanden'. In feite zijn dan ook vrijwel alleen onge trouwde mensen lid. Belangrijk is dat het bij Twentwel gaat om mensen boven de twintig jaar (tot iets boven de 30). Van der Krieken argumenteert dit met de stel ling dat voor mensen beneden de 20 al vrij veel gebeurt in jeugdhuizen e.d. Daarboven komt men vaak in een vacuum ten aanzien van georganiseer de mogelijkheden tot ontspanning. 'Kamerbewoners in die leeftijds groep hebben toch wel vaak proble men' en dat zal wel niet voor de eer ste keer gezegd zijn. Daarom juist is het bestaan van Twentwel. in feite (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3