Nieuw proces hangt HVA boven het hoofd Dollar keldert, record goudprijs Akkoord over olieprijzen Disconto gaat met 0,5 pet omhoog Eerste staatslening minister Duisenberg Suiker Unie wil tenminste 90 pet aandelen CSM Handel met Canada breidde zich uit Aandelen Pye naar Amsterdamse beurs zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Overheid steunt werknemers van 2 textielbedrijven Bezettingen in Nijmegen gaan door Trekking premie lening Enschede Tricotagefabriek moet sluiten CAO-akkoord voor landelijke brouwerijen Fruitveilingen gaan gaan samenwerken WALL STREET GEDRUKT Export van pluimvee wordt bedreigd DOW JONES INDEX A s Ned. fondsen in New York TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 JUNI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T27/K27 Westertoren betwist aandelen-emissie bij Socfin Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kans bestaat, dat de plaatsing van 20 miljoen aan aandelen bij de Belgische maatschappij de rust nog niet heeft doen wederkeren bij de HVA. De advocaat van de Administratie maatschappij Westertoren, jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland was niet tevreden over de antwoorden, die hij tijdens de jaarvergadering van het HVA-bestuur kreeg over de noodzaak van die onderhandse plaatsing. Direct na de vergadering in het Am sterdamse Hiltonhotel trokken mr. Beelaerts, de grote man achter Wes tertoren Han Kian Kie en diens advi seur mr. W. G. H. Chavannes zich in de lounge terug voor nader beraad. De mogelijkheid, dat Westertoren op nieuw naar de rechter zou stappen, sloten zij niet uit. Plaatsing van HVA-aandelen bij het bevriende Socfin, producent van palm olie, palmkemolie en rubber zou Westertoren in feite buitenspel zet ten, omdat bij stemmingen het Socfin- blok in de praktijk altijd de doorslag geeft ten gunste van het HVA-be- stuur. Westertoren betwistte echter bij monde van mr. Beelaerts die plaatsing, omdat er aan de rechten van aandeelhouders geknabbeld zou zijn. Normaal moet er bij emissie van aandelen voorkeursrecht gegeven wor den aan de oude aandeelhouders, maar bijzondere omstandigheden kun nen er toe leiden, zo zeggen de HVA- statuten, dat directie en commissaris sen hiervan afwijken. OMSTANDIGHEDEN Die bijzondere omstandigheden waren er hier, zo meende HVA-directeur C. van der Made. 'Zelf kan HVA moei lijk expanderen', zei hij, 'omdat wij slecht toegang hebben tot de gewone kapitaalmarkt. Alleen bijzondere in vesteringsinstituten, zoals de Nationa le investeringsbank en internationale investeringslichamen als de Wereld bank geven ons krediet op lange ter mijn'. Socfin gaf wel mogelijkheid tot expansie. Maar voorwaarde daartoe was de plaatsing van de 20 miljoen aandelen. Mr. Beelaerts wilde weten wie die voorwaarde had gesteld, HVA of Socfin, maar daarop kreeg hij van de heer Van der Made geen regel recht antwoord. Na de vergadering bleek dit voor mr. Beelaerts een ern stig punt. HVA-commissaris prof. mr. W. L. Haardt en oud-commissaris prof. mr. H. J. Hellema haalden vervolgens vroegere uitspraken van rechters (ju risprudentie) aan, waaruit bleek, dat in geval van fusie van het voorkeurs recht van aandeelhouders kan worden afgeweken en dat dit argument altijd erkend is. 'Er is hier echter helemaal geen fusie' repliceerde mr. Beelaerts. De jurisprudentie had altijd betrek king op fusies, nooit op beperkte ka pitaaldeelneming in een NV. zoals in het geval van Socfin bij HVA. SAMENWERKING De heer Van der Made had intussen verteld, dat naar een samenwermg zo als nu met Socfin is tot stand geko men, al lang gezocht was. Het was HVA reeds geruime tijd duidelijk, dat men tot een betere risicospreiding moest komen. Het bestuur hgd ook in Nederland rondgekeken en ook met anderen overlegd. Daarna had men de voelhorens in het buitenland uitgesto ken, waar men veel contacten heeft door de management- en consultancy- activiteiten. Door de samenwerking met Socfin kan HVA nu projecten ROTTERDAM Suiker Unie zal uiterlijk 26 juli bekendmaken of zij haar aanbod van 900 per aandeel Centrale Suiker Maatschappij gestand doet. Dit zal gebeuren als tenminste 90 pet. van de uitstaan de aandelen wordt aangemeld. Daarbij is niet begrepen het aandelen pakket van 46 pet, dat in handen is van het Ned. Administratiekantoor van aandelen CSM. Dit kantoor geeft voor de in zijn bezit zijnde aandelen certificaten uit, waarvan de Suiker Unie er tenminste 90 pet wil hebben, wil het bod doorgaan. Wanneer Suiker Unie haar bod ge stand doet, heeft zij nog geen zeggen schap over de CSM. Zoals gemeld, is het bestuur van het Administratiekan toor de CSM gunstig gezind en is ca. 5 pet van de CSM-aandelen in handen van haar dochter Wester Suiker Raffi naderij. Ook wanneer de overgrote meerderheid van de certificaathouders met de Suiker Unie zoii willen mee gaan, kan het bestuur van het Admi nistratiekantoor de CSM gewoon blij ven steunen. Beïnvloeding van de certificaathouders is zeker niet de bedoeling geweest van de paginagrootte advertentie van CSM in alle landelijke dagbladen, zo ver klaarde afdelingsdirecteur drs. P. J. Frank. Men wilde het CSM--standpunt voor een groot publiek toelichten. 'Ook wilden wij tonen de publiciteit niet te schuwen', aldus de heer Frank, die vertelde dat de CSM de naam had nogal zuinig te zijn met publiciteit. Suiker Unie verklaart de hoogte van het bod van 900 door de waarde van CSM te schatten op 60 pet van die van haarzelf. Niet alleen is de verdeling van de Nederlandse suiker markt ongeveer 100-60, zegt de Suiker Unie, maar ook die van het suiker bietencontingent. Ook de verzekerde waarde van de produktiemiddelen komt ongeveer overeen met de ver houding 100 Suiker Unie60 CSM. De CSM vindt het bod van 900 te laag en vindt haar aandeel wel 1200 waard. In ons artikel van woensdag is door een verminking weggevallen waarom de Suiker Unie de ongebruikelijke vorm van de verstrekking van schuld bewijzen heeft gekozen bij inlevering van aandelen CSM. Dit is gedaan, om dat de Europese Commissie mogelijk bezwaren maakt tegen de fusie we gens het ontstaan van een machtsposi tie op een wezenlijk deel van de Eu ropese suikermarkt. Keurt zij de fusie af, dan krijgen de aandeelhouders CSM hun aandelen terug, heeft de Commissie geen bezwaar, dan krijgen aandeelhouders CSM 900 in contan ten. aan, die men alleen niet had kunnen aanpakken. Wie er echter precies achter Socfin staat, wilde de heer Van der Made evenwel niet zeggen. Hij achtte zich daar niet toe bevoegd. De Société Gé nérale is het niet, zei hij op een vraag van een aandeelhouder, die had opgemerkt, dat het Belgische bedrijfs leven grotendeels in handen is van vier of vijf grote financieringsmaat schappijen. Wel wilde het HVA-bestuur kwijt, dat Socfin de 20 miljoen werkelijk be taald heeft en dat HVA de vrije be schikking heeft over dat geld. Zoals bekend heeft die vrije beschikking over de ontvangen som de hoofdrol gespeeld bij de plaatsing van HVA- aandelen bij de Investeringsbank Am sterdam, een emissie, die was bedoeld om Westertoren buiten spel te zetten. HVA kon met het van de Investe ringsbank ontvangen geld niet doen wat zij wilde en daarom achtte het Gerechtshof de emissie ongeldig. SPELDEPRIKKEN Tal van aandeelhouders plaatsten speldeprikken in de richting van het HVA-bestuur en ook buiten het reeds gememoreerde discussiepunt liet mr. Beelaerts zich niet onbetuigd. 'Waar om heeft het bestuur uit de winst niet meer gereserveerd?' wilde hij we ten. Op het oog een onschuldige tech nische vraag, maar ook hierachter steekt een conflict tussen Westertoren en de HVA. Westertoren wil vasthou den aan het recht van de aandeelhou dersvergadering om de reservering te bepalen en het bestuur wil daar, blij kens de nieuwe statuten, van af. Over die nieuwe statuten, al eerder aange nomen, maar door het verliezen van het proces weer teruggedraaid kon nog niet worden gestemd. Het, wette- DEN HAAG De goederenbeweging tussen Nederland en Canada is in 1972 met bijna 100 min toegenomen tot ruim 1 miljard. Daarvan kwam ruim 270 min voor rekening van ex port naar Canada, ruim 42 min meer dan in 1971, zo blijkt uit het jaarverslag van de Nederlands-Canade- se Kamer van Koophandel. De Kamer is van oordeel dat voor een reeks van artikelen de vraag in Cana da stabiel zal stijgen en dat de Neder landse industrie in vele gevallen in staat moet worden geacht aan deze vraag te voldoen. Genoemd worden o.a. goederen voor de woninginrich ting, produkten voor de gezondheids zorg en in de sector recreatie en ont spanning. lijk voorgeschreven aantal aandeelhou ders ontbrak, ondanks grote opkomst (220 man). De 18e wordt over de sta tuten wel gestemd. Een van de pun ten uit de statuten is de mogelijkheid aandelen in certificaten om te zetten. 'Wacht daar liever maar even mee', meende een aandeelhouder. 'Straks komt er een nieuw proces en dan moet de hele zaak weer teruggedraaid worden'. Gisteravond heeft Westertorenraads- man mr. Beelaerts desgevraagd, dat de kans, dat Westertoren iets zal onder nemen groter is dan de kans dat er niets gebeurt. Een besluit was nog niet genomen. Welke actie mr. Beelaarts overweegt, kon hij nog niet zeggen. LONDEN Tot en met 22 juni be staat voor houders van certificaten van opties Pye Holdings voor de laat ste maal gelegenheid hun optierech ten uit te oefenen. Elk certificaat van 100 opties geeft recht op 100 gewone aandelen Pye Holdings (nominale waarde 25 pence elk) tegen een prijs van 70 pence per aandeel. De Pye-aandelen zullen naar keuze op naam uitgereikt worden of in de vorm van retepissen, die elk 50 gewo ne Pye-aandelen vertegenwoordigen. Pye Holdings bereidt een zodanige statutenwijziging voor dat deze rece- pissen t.z.t. kunnen worden ingewis seld in door Pye uit te geven CF-ver- zamelaandelen aan toonder van 50 ge wone aandelen elk. Indien deze statu tenwijziging geen doorgang vindt zal t.z.t. de mogelijkheid worden geboden de recepissen om te wisselen in door een administratiekantoor uit te geven certificaten. De uit te geven recepis sen zullen medio juni op de Amster damse beurs worden geïntroduceerd. Op het ogenblik is 82 pet van het aan delenkapitaal van Pye Holdings in handen van de Britse Philips Indus tries en 14,3 pet in handen van Phi lips' Gloeilampenfabrieken. Bij com plete uitoefening van alle uitstaande opties zal het totale Philipsbelang in Pye Holdings dalen tot 59,8 pet. De resultaten van Pye waren in 1972 aanzienlijk beter dan in 1971. De ver betering zette zich in het eerste kwar taal 1973 voort. De directie van Pye heeft het vertrouwen dat de omzet en winst in 1973 een verdere bevredigen de groei te zien zullen geven en dat over 1973 een ten opzichte van 1972 onveranderd bruto-dividend van 20 pet zal kunnen worden voorgesteld, hetgeen onder de termen van de nieu we wet op de vennootschapsbelasting in Engeland neerkomt op een netto dividend van 14 pet. Bedrag f 250 min, tegen 7.J5 pet, DEN HAAG Minister Duisenberg van financiën heeft zijn eerste staatslening aangekondigd. Het gaat om een 25-jarige lening tegen een rente van 7,75 pet en wel tot een bedrag van 250 miljoen, welk bedrag zo nodig kan worden verhoogd. De inschrijving staat op 14 juni open. De koers van uitgifte zal uiterlijk op 12 juni voorbeurs worden bekendge maakt. De storting op de toegewezen schuldbewijzen indien op de in- Edicom DEN HAAG Hoewel de nettowinst bij Edicom (in 1970 ontstaan uit de fusie tussen de uitgeverijen van Goor en Mouton) vorig jaar van ƒ656.000 tot ƒ709.000 toenam, is de directie niet tevreden. Het dividend blijft 11 procent. De omzet steeg van 30,1 min. tot 34,7 miljoen. De directie acht de perspectieven in de komende jaren gunstig. De winst voor 1973 ech ter zal nog niet belangrijk afwijken van die van 1972. Dirk van den Broek AMSTERDAM Dirk van den Broek (supermarkten, horecabedrijven heeft in 1972 een omzet bereikt van 73 min. Verwacht wordt dat de con- cernomzet in de loop van 1973 de ƒ2 min. per week zal overschrijden, al dus een mededeling van het bedrijf. Winstcijfers worden niet verstrekt omdat de onderneming een familie zaak is. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is het echter te ver wachten dat spoedig meer openheid zal worden betracht. Voor de supermarkten en superslijte rijen zijn in 1972 de winstmarges ge daald. Een verdere margeverlaging wordt verwacht. Over de eerste vier maanden van 1973 lag de omzet bij de supermarkten 43 pet. hoger dan in de zelfde periode van 1972. De superslij terijen toonden in deze periode een 36 pet. hogere omzet. Het totaal aantal vestigingen van Dirk van den Broek beloopt thans 14 su permarkten, 8 superslijterijen, 6 res taurants, 4 parfumerieën en 8 reisbu reaus. ARM AMSTERDAM De Amsterdamsche Rijtuigmij. heeft het aandelenkapitaal van Mijnhardt's Automobiel- en Han- delmij. te Groningen overgenomen. Tot deze overneming is besloten ter versterking van de positie van ARM in de markt van bedrijfswagens. Verlies Netam ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek Netam is een verslagjaar afgesloten met verlies. In 1972 veroorzaakten on derbezetting en prijsbederf een nade lig resultaat en wel van ƒ1,01 min. tegen een winst van ƒ0,54 min. in 1971. Voorgesteld wordt het verlies in mindering te brengen op de algemene reserve en geen dividend uit te keren. Over 1971 werd 5 pet. uitgekeerd. Blijkens het jaarverslag daalde de om zet van 32,7 min. tot ƒ31,4 min. de gestegen bedrijvigheid in het laatste halfjaar van 1972 met verbeterde rsul- taten, zet zich tot op heden voort. KLM AMSTELVEEN De KLM zal de voornaamste cijfers van het op 31 maart geëindigde boekjaar in de avonduren van 14 juni bekendmaken. Nimox nam- beurs ROERMOND Nimox Holding (trans- portmiddelen en -diensten) bereidt zich voor op beursnotering van de aandelen vanaf 1974. De omzet in 1972 nam toe tot ƒ58 (52) miljoen en de nettowinst na belastingen steeg van 1 min. tot 1.23 min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 20 procent. Heineken AMSTERDAM Heineken heeft over de periode 1 oktober 1972-31 maart 1973 (de eerste zes maanden van het boekjaar 1972-73) een winst behaald van bijna ƒ30,2 min. Behoudens de uitbreiding in 1972-73 van de deelne mingen met Brasserie de l'Esperance en de Bestuurs-Maa'rehappij J. A. van Olffen, bedroeg de winst over het eer ste halfjaar van het boekjaar 1971-72 ruim ƒ26,6 min. BB( Euromast Nederhorst ROTTERDAM Euromast heeft 1972 teleurstellend afgesloten. Het be zoek aan de toren liep met ongeveer 7 procent terug. De opbrengsten stegen weliswaar met ƒ80.000, maar de winst werd teniet gedaan door een stijging van de bedrijfskosten met' ruim 130.000. De nettowinst kwam op ƒ99.200 (150.000). Het dividend wordt verlaagd van 6 tot 4 procent, aldus het jaarverslag. AIR ROTTERDAM De gang van zaken bij Automobiel Industrie "Rotterdam' is in 1972 sterk beinvloed door het gedaalde marktaandeel van Ford in personen en bestelwagens. Hierdoor kon AIR het gestegen kostencijfer niet opvangen. De omzet daalde tot 43,8 (45,1) miljoen en de nettowinst kwam uit op ƒ0,6 (0,8) miljoen, dividend zal worden verlaagd van 18 tot 16. ROTTERDAM Het bestuur van de Verenigde Bedrijven Nederhorst in Gouda verwacht dit jaar een toene mende winst. Ofschoon in enkele sec toren een onderbezetting heerst, kan de orderportefeuille bevredigend wor den genoemd. De Vereniging Effectenbescherming, alsmede enkele aanwezige aandeelhou ders, maakten op de vergadering be zwaren tegen de volgens hen te snelle expansie van het bedrijf. De presi dent-commissaris antwoordde hierop, dat deze dynamiek nodig was om het concern in de toekomst staande te houden. Do directie verwacht, dat binnen af zienbare tijd de woningbouw in Ne derland wordt afgebouwd. Zij richt daarom haar blikken naar andere lan den in de EEG. en zelfs daarbuiten. Het bedrijf overweegt zich te begeven in de sociale woningbouw in Hong Kong. 'Hiertoe zal het echter niet be- 19Ï9&V''" nrrkt hliiuon' 1'5'111 KL,M f 3'"" l36%) yciM oujven Opgave duPont. Glore. Korean. Minister Duisenberg schrijvingen een reductie wordt toege past zal deze systematisch geschieden moet op 16 juli geschieden. Op de lening zaï de eerste tien jaren geen aflossing plaats vinden. Daarna, te beginnen op 15 juli 1984, zal aflos sing geschieden in 15 jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde gedeeltelijke of algehele aflossing is de eerste tien ja ren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 juli 1973. en is betaalbaar per 15 juli van elk jaar. De schuldbewijzen in de nieuwe le ning worden afgegeven hetzij in de vorm van K-schuldbewijzen, groot 1000 en 100, hetzij in de vorm van CF-schuldbewijzen, groot 1000. Daarnaast kan deelneming in de le ning in de vorm van schuldregisterin schrijvingen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. Opneming van de lening in de beurs notering zal worden aangevraagd. Het prospectus zal vermoedelijk op 6 juni verschijnen. Van onze parlementsrédactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren besloten een stichting in het leven te roepen die met over heidsgeld de verantwoordelijkheid moet overnemen voor de vierhonderd werknemers van de confectiebedrijven van Van Dam in Groningen en Mol in Nieuweschans. Beide bedrijven verke ren zoals gemeld in financiële moeilijkheden. De stichting zal maximaal twee jaar werken. Zij moet proberen de werkne mers die door de ondergang van de betrokken bedrijven met werkloosheid worden bedreigd, te herplaatsen of herscholen, dan wel nieuwe industrie ën naar Groningen aantrekken om nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Het geld waarmee de stichting moet werken, wordt beschikbaar gesteld uit de bestaande middelen van economi sche en sociale zaken ten behoeve van het noorden des lands. NIJMEGEN De bezettingen van universiteitsgebouwen in Nijmegen duren voort ondanks het compromis voorstel van het bestuur van de socia le faculteit. De studenten zijn zelfs van plan het aantal bezettingen vol gende week uit te breiden. Het compromis-voorstel komt erop neer dat de omstreden kandidaat voor de post van wetenschappelijk mede werker niet onder de hoogleraar poli ticologie (prof. dr. A. Hoogerwerf), maar onder de hoogleraar voor inter nationale betrekkingen komt te wer ken. Zoals bekend vond prof. Hooger werf de voorgestelde kandidaat weten schappelijk van te weinig niveau voor de aangeboden functie. Prof. Hooger werf heeft tegen de oplossing van het faculteitsbestuur geen bezwaar. De studenten zetten hun aktie voort, omdat zij het compromis onvoldoende vinden. Het gaat hun erom dat een hoogleraar niet het recht heeft een benoeming tegen te houden. LONDEN De prijs van het goud op de vrije markt in Londen is gisteren officieel vastgesteld op het record van 117 dollar per ounce (31,1 gram). De markt opende op 114,50 tot 116,50 dollar, steeg ver; volgens tot 117,50 a 119,50 en kreeg bij de 'fixing' een prijs van 117 dollar. Het slot van donderdag was 114 tot 115,50 dollar na officiële vaststelling van de prijs op 114,75 dollar. Na de 'fixing' van vrijdagmorgen werd le vendig gehandeld op een peil van 118,50 tot 120,50 en daarna op 118 tot 119,50 dollar. Aan het eind van de dag werd de notering vastgesteld op 120 dollar per ounce. Ook in Zürich werden vrijdag gemak kelijk alle records gebroken. Daar opende de markt op 115 dollar bieden 117 dollar laten om onmiddellijk daar na te stijgen tot 118 bieden 120 laten. Het slot van woensdag bedroeg in Zürich 113,50 bieden 115 laten. De stijging van de goudprijs houdt nage noeg uitsluitend verband met specula tieve vraag. Op de wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar gisteren zeer scherp gedaald. Door de recordprijs voor het edele metaal zaktd de koers van de dollar in Amsterdam in tot 2,7900 na een opening van 2,80 2,8050. Het slot van woensdag was ƒ2,82202,8380. Op de Zwitserse markt werd bijvoorbeeld een diepte punt bereikt dat zeer dicht in de buurt ligt van de allerlaagste koers van 3,05 frank die in maart jl. tot stand kwam. De dollar heeft op de wisselmarkt van Frankfort ten opzich te van de Duitse mark zijn laagste koers bereikt. Bij opening bedroeg de koers 2,72 mark maar onmiddellijk daarna zakte de notering in tot 2,66 mark. Vervolgens werd gehandeld tus sen 2,6725 en 2,6825 mark. Gesloten werd op het dieptepunt van 2,678 mark per dollar. De besprekingen tussen president Nixon van de Verenigde Staten en president Pompidou van Frankrijk op GENEVE De Organisatie van Olie-Exportlanden (OPEC) en de internationale oliemaatschappijen zijn het op enkele details na eens geworden over een verhoging van de olieprijzen, die de verliezen als gevolg van de dollardevaluatie (met 10 pet) van februari jl. moet goedmaken. De Iraanse minister van financiën, Jamsjid Amouzegar, zei vrijdag na af loop van een bespreking van bijna twee uur op de vijfde dag van de on derhandelingen: 'Wij zijn het in be ginsel eens over alle hoofdzaken. Er moeten alleen nog enkele kleine tech nische bijzonderheden worden uitge werkt'. De secretaris-generaal van de OPEC, de Algerijn Abderrahman Khene, noemde de overeenkomst bevredigen der dan het akkoord van Genève van zestien maanden geleden, waarin clau sules waren opgenomen over automa tische aanpassing van de olieprijzen ingeval van pariteitsveranderingen van valuta's. Krachtens de afspraken van 1972 moesten de produktielanden in verband met de devaluatie van de Amerikaanse dollar met 10 procent in februari jl. een prijsverhoging krijgen van 6,6 procent. De OPEC vond dat veel te weinig en begon met een verhoging van onge veer 11 procent te eisen. Voor zover bekend hebben de maatschappijen daar een aanbod tot verhoging van de prijzen met 8 procent tegenover ge steld. In hoeverre het verschil is over brugd is nog niet bekend. Vast staat echter wel, dat de overeenkomst ertoe zal leiden dat de kosten van ruwe olie van de westerse wereld met vele mil joenen dollars zullen stijgen. In welke mate dit aan de verbruikers zal wor den doorberekend is thans nog onze ker. IJsland schijnen nog stdeds in bepaal de kringen nervositeit teweeg te brem gen. Men meent dat de twee presiden ten ook monetaire zaken als herinvoe ring van de inwisselbaarheid van de dollar tegen goud aan de orde zullen stellen. De president van de Italiaanse centrale bank, Guido Carli, heeft dip onrust nog vergroot door woensdag gewag te maken van de mogelijkheid de officiële goudprijs (thans 42,22 dol lar per ounce) te verhogen of het fe nomeen van een officiële goudprijk geheel over boord te zetten. DEN HAAG De ministers Lubbers van economische zaken en Vredeling van sociale zaken ad interim zien geen mogelijkheden de vestiging van de Hollandia tricotagefabriek te Alp hen aan den Rijn te behouden. De sluiting zal dan ook op 30 juni door gaan. Dit staat in het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). UTRECHT De vakbonden hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de zgn. lan delijke brouwerijen. Dat zijn tien kleine brouwerijen, die niet vallen onder de werkingssfeer van de cao's voor Heineken en Breda-Oranjeboom, waarover eerder een akkoord werd be reikt. Bij de cao voor de landelijke brouwe rijen zijn 4000 werknemers betrokken KAPELLE BIEZELINGE —De fruit veilingen Kapelle Biezelinge en Omge ving te Kapelle en Zeeuwsch-Vlaande- ren te Terneuzen zullen op zakelijke basis een nauwe samenwerking aan gaan. De veilingen van Kapelle en Terneuzen hadden in 1972 een omzet van 16 min. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de ofifciële slotkoers van de zelfde dag). Akzo 74.30 (74.30), Hoogovens (77.80), Kon. Olie 119.60-119.80 GL (119.40), Philips 53.90 (53.70), Unile ver 145.30 GB-146.00 (146.50), KLM (106.00). ENSCHEDE Bij de jaarlijkse uit loting van 400 obligaties van de 2,5 pet premielening Enschede 1954 is de 25.000 gevallen op no. 10 van serie 11224. de 5.000 op no. 9 van serie 1557 en de 2.500 op no. 3 van serie 5176. Op vijf obligaties viel 1.000: no 7 7 serie 1626, no. 2 serie 4841, no. 1 serie 7048, no. 7 serie 7495 en no. 10 serie 9908. Met 250 lootten tien obligaties uit: no. 6 serie 902, no. 5 serie 3700, no. 6 serie 4971, nos. 1 en 10 serie 6101, nos. 2 en 10 serie 7261, no. 3 serie new yokk 7312 en nos. 1 en 5 serie 11997. Voorst worden 382 obligaties met ƒ125 aflosbaar gesteld. In navolging van buitenland AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het disconto de officiële rente met een half procent verhoogd tot 4,5 procent. De verhoging gaat maandag a.s. in. Sedert 6 november van het vorige jaar stond het officiële dis conto na een verhoging met 1 procent op een niveau van 4 procent. Door de verhoging, die verband houdt met de opgetreden stijging van de rente in het buitenland, komt het wisseldisconto op 4,5 (4) pet, het promessendiscon- to op 5 (4,5) pet, de rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen op 6 (5,5) pet en voor anderen op 5 (4,5) pet. Zoals gemeld, heeft West-Duitsland met het oog op de inflatiebestrijding met ingang van 1 juni het disconto van 6 op 7 pet gebracht. In januari van dit jaar ging het disconto daar omhoog van 4,5 naar 5 pet en begin mei van 5 naar 6 pet. Wissel- en geldmarklkringen noemden de verhoging van het Nederlandse disconto geen verrassing. AC F Industrie Alreci Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smell C Hef Am Tel Tel ZEIST De export van Nederlands Anipêx' slachtpluimvee naar de EEG-landen Anaconda Duitsland, Engeland, Denemarken en Juani Richfield België wordt op allerlei manieren ge hinderd. Hoewel op 28 februari van B.-ndix dit jaar gezamenlijke EEG-richtlijnen Bethi steel voor de export van braadkuikens en Bur|"n.,lon i„d dergelijke tot stand zijn gekomen, blijkt het dat elk land de zaken natio- L'an pacafic Ry m«1 interpreteert ch,"eManh.u.,, Dit heeft de heer J. T. Mellema, voor- chesap Ohio r zitter Productschap voor Pluimvee en Chrysler Eieren gezegd. Hij zag in de nabije coigate paimniivc toekomst een harde commerciële colt industries strijd tussen de grote pluimveeslach- cummonw Edison ters in de betrokken landen. on Cont Uil Curliss Wright Induit. Sporen Utll. obi. Muds 30 mei 908.87 164.38 106.82 74.38 550.9 31 mei 901.41 163.11 106.69 74.38 1 juni 893.96 161.52 106.85 74.26 552.8 !3 22% ■4 26% ,2 30 ex A 711 17% 4 50% 4% 35% 35% 29% 29% 18% 17% ex 31% 30% 41% 27% 44% 23% 27% 27% Aand. Ubl. Tot. H. 30 mei 11.730 16.670 1.781 31 mei 12.170 16.670 1.752 1 juni 10.410 17.490 1.748 1071 981 Koersen in Montreal de sociale woningbouw in Tlong Kon. Olie noleerde gisteren S 42% 30/5 31/3 Bovis 2,30 2.15 Dom Tar Chem 19% 19% 20% Nat. Gas 10% Mass Ferguson 19% 19% Nal Resources 8.31 L 8 1 L. Shell Canada 17 16% Deere and Co 39% 39% Dow Chemical 48% 60 Du Pont (El) 171 166% Eastman Kodak 133 129% First Nat City 37% 36% Admiral Corp 9% 9 Allengheny Pow S 21% 20% Akzona 25% 25% Am Standard 11% 11% Amsted Ind 39% 39% Bait Ohio 40 40% Bavuk Cigars Can Breweries 4% 4% Cetto 14% 14% Chadbourn Colli 1% 1 Chase Select Fd 9.93 9.84 Columbia Gas 29% 29'. Comtiico 28 28% Cont Telephone 22% 20% Fluor Corp '38 36?* Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Giletic Gimbel Brothers Goodyear I and B Gulf OU Illinois Centr Instlco Int Busin Mach Intern Harvester •Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 9% 814% 27% Llng-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Alrcrafl Marcor Martin Marietta May Dep Stures McDonnell Dougla 1 Mobil Oil Corp f Nat biscuit Nabisco Nat Distillers Nal Gypsum Nat Steel Nat Lead lnd Int Buk tor Ree Int Klav Frag Int Paper (S 4) 16% 30% 23% 63% 43% 83 13% Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris 1 Phillips Petr Procter Gambl RCA 25% Republic Sleel 25% Reynolds Ind 42-% Royal Dutch Petr 42% 41-/4 114% 49% 25% 25% 42% 42% 23% Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil 50%49%ex Southern 18% 18% Southern Pacific 30% 29% Railway 32% 31% Sperry Rand 38% 87% Stand Oil Calif 75% 74% Stand Oil Indians S3 87% Exxon Corp 93% 93% Studebaker Worth 38 37% 23.10 22.80 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger 24% 36-li 60% 24% 37% 16 Leasco Lone Star Ceinen Lehman 9 15% 15 8?i 15ex 15% Madison Fund 10 9% Sun Oil Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Sleel IVest Union Tel Wesimghouse El Woolworth Nat Can NY Cei.tr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr Standard Brands 51% Union Electr 17 United Corps S% United Gas 17% Western Bancorp 0%ex 48% 48% 34% 91V/ *1 lll£ 1 22%. 33%. 21%. U'.fe 6V> 607.*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 27