Sport als kunst object Strijd om wereldbeker verleden tijd? Een schilderij van Dieter Breitschwerdt (geheel boven), dat als titel heeft: 'Bayern- Müller. De geportretteerde is Gerd Miiller, topscorer in het Westduitse voetbal. Daaronder de 'bottenkast', waaruit een vlag van Bayern steekt. Geheel onder een tekening van de tentoonstelling in Tübingen, dat als onderschrift heeft: 'de training van de ge kleurde splnters uit de gehele wereld'. Daarboven een teke ning die als titel heeft: 'Roei en voor Duitsland.' AMSTERDAM/BELGRADO De kans is groot dat de door Ajax ge wonnen strijd om de wereldbeker tegen het Argentijnse Independien- te, vorig jaar september in Bueonos Aires en Amsterdam gehouden, de laatste in een geruchtmakende serie vol incidenten is geweest. De Euro pese Voetbal Unie (UEFA) heeft tijdens zijn vergadering in Belgrado duidelijk laten blijken van deze se rie tussen de winnaars van de Zuid- amerikaanse en Europese voetbalbe kers af te willen. In de plaats hier van speelt de UEFA met de gedach te in het afgelopen jaar nog offi cieus gespeelde wedstrijden tussen de winnaars van de Europese beker voor landskampioenen en die van de bekerwinnaars in eigen beheer te organiseren en er een officiële reeks van te maken. Ajax, dat het afgelopen seizoen het vriendschappelijke treffen met de winnaar van de Europa Cup 2, het Schotse Glasgow Rangers, won, zou het komende seizoen dan aan moe ten treden tegen AC Milaan, de eveneens in opspraak gekomen win naar van de eindstrijd tegen Leeds United. Ajax heeft reeds contact ge had met AC Milaan en in principe bestaat het plan de wedstrijden tus sen beide clubs in december in Mi laan en Amsterdam te spelen. Inzet van deze duels zal dan niet de het afgelopen seizoen opgeblazen Super Cup zijn, maar hoogstwaarschijnlijk een nieuwe, door de UEFA in te stellen trofee ter nagedachtenis aan de oud UEFA-voorzitter Gustav Wi- derkehr. Hoewel men er bij Ajax officieel nog niet over heeft gesproken zal de Amsterdamse vereniging indien het zover toch nog zou komen de strijd om de wereldbeker met de winnaar van het noodzakelijke beslissingsdu- ei tussen Independiente en Colo Co lo wel aan willen gaan. Dit ondanks opnieuw bezwaren van, dokter Ro- link, die de nadelen verbonden aan de reis naar Zuid Amerika te groot acht. Hij zegt: 'Concreet is komen vast te staan, dat dit Ajax het afge lopen seizoen punten heeft gekost. Ajax raakte in het begin van de competitie op Feyenoord achter me de door het conditieverlies dat op trad na de reis naar Bueonos Aires.' Hoewel dokter Rolink voor dat con ditieverlies mede ook de nu vertrok ken trainer/coach Stefan Kovacs aanwijst - 'niet voor iedereen is zijn vrije hand van werken de beste ge weest; een aantal spelers heeft niet die plichtsbetrachting kunnen op brengen om bijvoorbeeld ook in Bel grado in optimale conditie aan de start te kunnen verschijnen' - zoekt hij de oorzaak ervan toch in de eer ste plaats in de vermoeiende strijd om de wereldbeker. Gezien het feit evenwel dat deze ook sportief niet zo hoog genoteerde strijd financieel echter wél aantrekkelijk is, zal Ajax wanneer het op kiezen aan komt toch weer 'ja' zeggen. SPORT T19/K21 P< ikr :0UiW/KW.4iRlTET ZATERDAG 2 JUNI 1973 leer 'VOETBAL IS GEEN NORMAAL PRODUKT' door Hans Schmit vljk AMSTERDAM Henk Timman, Ajax' penningmeester, denkt een heel enkele keer weieens aan Santiago Bernabeu en Umberto Agnelli. Hij vraagt zich dan ook af hoeveel geld zij jaarlijks stop pen in hun clubs, resp. Real Ma drid en Juventus. Soms zou ook hij zo'n maecenas willen hebben, die meehelpt de financiële zorgen te verlichten. Gewoonlijk verdringt de bijna 59-jari- e penningmeester die gedachten, om- lat hij voldoende realist is om te we- UUr en dat zoiets in Nederland vrijwel onmogelijk is. Er zijn vermoedelijk 'geen geldschieters te vinden, die be- JUfreld zijn met een zekere frequentie miljoenen te investeren in een Neder- eerdlandse voetbalclub. Timman is geen dagdromer. Hij, de referendaris van 's - zo rijks belastingen, is een man van ze- Pkerheden, die met gepaste trots kan 'vertellen dat Ajax in de bijna negen tel, jaar dat hij de penningen beheert, nooit iets tekort is gekomen. Dat de :lub steeds een kleiner of groter over- 'lot heeft gehad op zijn balans van iet lopende voetbaljaar. Maar zelfs de beste club van Europa moet zuinig zijn. Zeer zuinig, want de jaarlijkse overschotten zijn tot stand gekomen via voornamelijk Europa !up-voetbal. De vaste inkomsten, ver hop van seizoenkaarten, de opbreng sten uit de reclame, het bedrag dat de registratiekaarten opbrengen en de re cettes zijn net, of net niet toereikend om buiten de rode cijfers te blijven Wanneer de club groot wil blijven en met zijn tijd wil meegaan, als er iets ixtra's moet gebeuren dan dient dat jewoonlijk te geschieden uit de baten •an de Europa Cup-wedstrijden. Ajax leeft en maakt daar geen geheim Europees bekervoetbal nodig. )e vaste inkomsten zijn begrootbaar. Al jaren lang werkt Timman met do tekerheid van een 70 pet. bezetting van zijn stadion voor de normale wed- itrijden. Maar als op de begroting ïn- [omsten en uitgaven naast elkaar itaan, ziet hij onmiddellijk dat er ten- ninste een of twee competitieduels in iet veel groter Olympisch Stadion no- iig zijn om quitte te spelen, om de pelers hun salarissen en premie's te unnen uitbetalen en de andere kos- en te dekken zonder te komen aan inkomsten van het Europa Cud- ■""TToetbal. fAjax heeft zich in de periode Timman op het standpunt gesteld dat de [huishouding op financieel gebied moet kunnen draaien zonder de kwali teit van het elftal aan te tasten. Spe lers verkopen om een gunstig jaarver te hebben, doet Ajax niet Grenzen Is de zekerheid dat Spanje zijn gren zen openstelt, een gevaar voor Ajax? Timman: 'Nee, eigenlijk niet. We heb ben het zien 'aankomen. We hebben ons daartegen proberen in te dekken door de spelers langlopende contrac ten aan te bieden. Wij namen het ri sico dat een man plotseling vormver- lies krijgt. Van hun kant lopen zij het gevaar dat een groeiende waarde ring van hun kwaliteiten niet onmid dellijk wordt gehonoreerd'. 'Die laatste factor is sinds enkele ja ren belangrijk geworden. Door de gro te internationale successen heeft Ajax, maar hebben ook de spelers, een enorme naam gemaakt. Iedere man van ons is voor een andere club aantrekkelijk en wij menen met de honorering daar altijd rekening mee te hebben gehouden. Doordat buiten landers weer in Spanje kunnen gaan voetballen, zal de vraag naar dure spelers aanvankelijk wat groter zijn. laar dat is voor Ajax niet zo'n groot gevaar. Een veel grotere dreiging is het plan om bepaalde kunstgrepen op de nationale competitie uit te voeren. Met het 'plan-Huybrechts' wordt een toevalselement in het competitie-voet- bal gebracht, waardoor in één klap de hele opzet van onze planning en be groting door elkaar kan worden gesla gen. Het wordt een soort bekervoetbal en daarop valt geen berekening te maken. Ajax is de laatste jaren suc cesvol geweest in het toernooi om de Nederlandse beker. Desondanks heb ben die series ons geld gekost. Alleen in 1971, het jaar dat wij twee finales tegen Sparta speelden, was er winst op de bekerrekening. Dat kwam door die tweede finale, met slechts één eindstrijd hadden wij er weer moeten bijpassen'. De plannen met betrekking tot de transfers vink ik ook gevaarlijk. Je kunt namelijk niet de transferrege ling in eigen land afschaffen en naar het buitenland handhaven. Ik stel me voor dat een uitspraak van de rechter zoiets duidelijk zal maken. De rijke clubs in het buitenland wordt dus een mogelijkheid geboden topspelers weg te kopen. Wij hebben in Nederland natuurlijk altijd die dreiging gehad, maar er was een rein op'. 'De uittocht naar bijvoorbeeld België werd afgestopt doordat de club een transfer som kon vragen. Wij hebben die boot kunnen afhouden door de spelers goed te betalen en hen ervan te overtuigen dat het buitenland niet zoveel meer te bieden heeft. Namelijk tegenover het misschien wat groter salaris en de belastingfaciliteiten staat een verminderde beloning uit de re clame. Misschien is in het ene land de belasting administratie meer geper fectioneerd dan in het andere, maar in de EEG-verhoudingen zullen de grote verschillen snel zijn geneutrali seerd'. Gevaar 'Het afschaffen van de transfers in Nederland heeft nog een groot gevaar in zich. Tot nu toe was het zo dat een belangrijk gedeelte van het geld dat voor een speler werd uitgegeven, bin nen het totale nationale voetbalbe- drijf bleef. Zonder transfers vliegen de salarissen en de handgelden om- moet zo'n man zelfs na 25 jaar, zo lang is het al geleden, zijn bijgeble ven. Dat mag je een voetballer niet aandoen. Zeker niet een man als Sjaak Swart, die zoveel voor Ajax heeft betekend. Wij willen hem een afscheid geven dat hij verdient, een waardig vaarwel van de club waarvoor hij zoveel heeft gedaan. Dat betekent een afscheidswedstrijd waarvoor Ajax al het mogelijke zal doen om die tot stand te brengen en die wij zeker geen benefietwedstrijd zullen noemen. Benefiet heeft een ondertoon van aal moes en dat is het laatste dat Sjaak verdient'. Reservefonds 'Om onze contracten met de spelers te kunnen honoreren, om de club op het niveau te houden waar hij nu staat, hebben wij Europa Cup-voetbal nodig. Geen vriendschappelijke wedstrijden. In eigen land kosten die geld, in het buitenland zijn die alleen maar aan trekkelijk als je een grote naam hebt. Die naam kun je alleen vasthouden dcor de kwaliteit van het spelersmate riaal te handhaven. Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid dat ons scouting-systeem goed is en dat veel mensen ons gunstig gezind zijn en tippen over bepaalde spelers. Aan de andere kant zijn wij ook bereid geld uit te geven. Er is een reservefonds kelijk nauwelijks verantwoord, maar noodzakelijk. Voetbal echter is geen bedrijf zoals in de gewone zakenwe reld. Wanneer je iets produceert, kun je de kwaliteit van je artikel handha ven. Bij ons echter kan het van week tot week verschillen. Wij als Ajax zijn niet de enigen die invloed op de kwaliteit kunnen uitoefenen. Voor het artikel dat we verkopen kun je ook geen behoefte scheppen. Ajax is bij voorbeeld geen zeeppoeder. Ajax heeft vrijwel alles uit eigen middelen ge daan. Er zijn geen aandeelhouders die een winstuitkering krijgen, er is geen directie die betaald wordt'. Aflossing 'Ajax is altijd baas in eigen huis ge bleven. Alleen voor de overkapping van de Reynolds-tribune hebben we twee ton geleend, aflosbaar in tien jaar. Dat is alles. En de toegangskaart is de rente. Als die tien jaar binnen kort voorbij zijn ga ik zo snel moge lijk aflossen'. 'Ajax heeft daarvoor de middelen. De liquiditeit van de club is behoorlijk. De positie blijft echter alleen gehand haafd als de prestaties goed zijn. Pres taties zorgen, door publiek en recla me, voor inkomsten. Wij willen het graag zo houden .daarom ook hechten wij waarde aan de inbreng van de Penningmeester Henk Timman C59): 'Ajax is geen zeeppoeder, voor het artikel dat we verkopen kun nen we geen behoefte scheppen'. hoog, maar daardoor gaan de sommen die tot nu tussen de clubs circuleren naar de individuen en ik vraag mij af cf dat in het belang is van een totale voetbal en tenslotte ook van de spe lers zelf. Wij hebben altijd rekening gehouden met onze spelers. Wij had den oor voor hun opmerkingen, wij hebben hen gelijk gegeven als zij het hadden. Wanneer wij al een harde lijn voeren, dan is die toch in de eer ste plaats menselijk. Zouden wij niet zo werken dan hadden wij voortdu rend herrie in de tent. Er wordt door het bestuur veel gepraat met de spe lers, in het belang van de vereniging dat ook hun belang is, maar tot het directe voordeel van de spelers'. Sjaak Swart 'Neem het geval Sjaak Swart. Hij is nog een echte oude Ajacied. Als prof ook honderd procent amateur en zijn waarde als speler is niet onverganke lijk. Ajax had hem nog een contract kunnen aanbieden voor het volgend jaar, maar ik weet niet of wij hem daarmee een dienst zouden hebben bewezen. Ik kan mij herinneren dat Kick Smit, en dat is tcch een heel grote voetballer geweest, in zijn laat ste wedstrijd in het Nederlands elftal werd uitgefloten, weggehoond. Zoiets transfers en dat wordt vooral door de Europa Cup op peil gehouden. Het is ons belangrijkste fonds, het staat bo venaan. Er worden alleen voor dat doel gelden aan onttrokken. De spe lers van ons lopen niet mee op de ka pitaalrekening'. Investeringen 'Het zijn investeringen met waarde, die wij nooit op dit niveau hadden kunnen doen als er geen Europa Cup was geweest, maar die onmiddellijk worden afgeschreven. Europa Cup voetbal is er echter niet om Ajax rijk te maken. Ajax is niet winst-uitke rend. Al het geld dat binnenkomt werdt weer besteed ten behoeve van de spelers en van het publiek. Onze salarissen zijn goed. Daarnaast heeft het publiek de laatste jaren een twee de overdekte tribune gekregen, betere wegen binnen de poorten van het sta dion, toiletten, tourniquets, een licht installatie. En er moet nog meer ko men. Elk bedrag kun je slechts één keer uitgeven. Jaren voor die iichtin- stallatie kwam wilden wij het al. We hebben alleen gewacht tot wij het geld ervoor hadden vrijgemaakt. Be paalde uitgaven aan de accommodatie ben je verplicht te doen als topclub. Het is het voeren van een status. Za- spelers. Een man die met tevreden heid naar zijn werk gaat levert een be tere prestatie. Om dit hele bedrijf in stand te houden, zijn bepaalde zeker heden nodig. De zekerheid bijvoor beeld van een normale competitie die de basis is van alles. Wanneer die er niet meer is bestaat het gevaar dat de middelen niet langer toereikend zul len zijn en dan moet je een sponsor gaan zoeken. Hoe en waar vind ik die? Het is een miljoenenkwestie, die niet met concrete reclame kan worden gehonoreerd'. Omdraaien Henk Timman ziet in zijn club voor lopig geen Nederlandse Bernabeu of Agnelli opduiken en daarom zal hij blijven proberen Europa Cup met zijn vereniging te blijven spelen en de in komsten daarvan buiten zijn begro ting te houden. En de reservefondsen ook in de toekomst veilig te laten zijn. Want die zorgen ervoor dat Ajax Ajax blijft. Voor de eigen spelers en voor het publiek, dat de zekerheid heeft dat elk dubbeltje dat naar de Middenweg wordt gebracht wordt om gedraaid door een niet zuinige, maar krentige referendaris van de belastin gen. De organisatoren van de tentoon stelling willen een aantal aspecten en verbanden naar voren bren gen, die niet met de sluitingsceremo nie van de Spelen voor vier jaar werden opgeborgen, maar waarmee we, in 1973, nog steeds te maken hebben. Aspekten bijvoorbeeld in de sportberichtgeving, in het bijwonen van sportwedstrijden, in het werven van jonge sportmensen, in het pro bleem van topsport-breedtesport schoolsport. De middelen om dat zichtbaar te maken, zijn vooral be kende foto's en afbee'dingen, merk waardige objecten, optische 'grap jes' en begeleidende teksten. In de begeleiding worden een zestal rubrieken onderscheiden: sport en arbeid, olympische vrede: illusie zonder toekomt, kosten en baten van de Olympische Spelen, Verschillende gezichten van de Olympische kuituur. De spelen van de media en alterna tieven. Bij dat laatste worden een aantal suggesties gedaan meer als een slag in de lucht, omdat de sport zich nog in het stadium van kritiek en analyse bevindt. Enkele van die suggesties ten aanzien van verande ringen van-buiten-uit: richt sport- en vrijetijdscomplexen zo in dat er meerdere dingen kunnen worden ge daan, vergeet de vereiste maatstaven als een 400 meter-baan, ook dat zal bijdragen tot een in de gemeenschap geïntegreerd centrum (beter tien kleine centra op de hoek van de straat dan één topsport-centrum aan de rand van de stad), de invoering van onbekend, nieuw spel- en sport- materiaal, waarmee je andere dan de voorgeprogrammeerde ervaringen kunt verzamelen, het scheppen van open sportverenigingen, het vergro ten van de mogelijkheid tot 'ongeor ganiseerde' sport. Beroepsvoetbal en de Olympische Spelen: twee opmerkelijke thema's voor tentoonstellingen die de afgelo pen maanden in West-Duitsland zijn gehouden. In München stonden de profs van voetbalkampioen Bayern model voor een verzameling vooral grappige objekten, waarmee een groep van vijfentwintig leerlingen van de kunstacademie in de Beierse hoofdstad in februiari en maart voor de nodige beroering zorgde. In Tübingen liep deze week een ten toonstelling af, die in het kasteel van de universiteit de bezoekers probeerde iets meer duidelijk te ma ken van wat er nu eigenlijk in de zomer van 1972 in de bondsrepu bliek is gebeurd. Is de tentoonstelling in Tübingen vooral het werk van mensen uit de wetenschap, de expositie in München was in de eerste plaats het werk van jonge kunststudenten. De populariteit van Bayern (dat in die periode overigens door Ajax met groot verschil uit het Europa Cup toernooi werd gezet) stond borg voor een opmerkelijk grote stroom bezoekers, terwijl ook de publici teitsmedia zich niet onbetuigd lie ten. Voetbal als onderwerp van een kunsttentoonstelling is ook in de Bondsrepubliek nog een nieuwtje. Voor de groep van 25 leerlingen le verde de keuze van het onderwerp voetbal niet zoveel moeilijkheden op. Sui-Ying Kleffner, een van de 25: 'We hadden ook een ander the ma kunnen kiezen, het milieu of sex. Maar toe zijn uiteindelijk bij voet bal gekomen, omdat dat veel kriti sche aanknooppunten geeft. Neem bijvoorbeeld de verheerlijking van de voetbalsterren, neem het feit dat bij sport veel agressiviteit naar vo ren komt en dat in de sport chauvi nistische gevoelens worden opgeroe pen. Er zijn in de sport veel zaken, die je in reeks objekten kunt ver werken. Als een voetballer goed speelt, identificeert het publiek zich met hem. Als hij slecht speelt, wordt hij beschimpt en uitgescholden. Voet ballers, worden als automaten be handeld, in de sportbladen krijgen ze cijfers: een 4 of een 9. En na tuurlijk zitten er aan voetbal een reeks esthetische aspecten, die je kunt uitbeelden'. Het resultaat (waarvoor slechts drie spelers van Bayern, Breitner, Hönnes en Maier, belangstelling hadden Beckenbauer wilde alleen voor 5.000 mark komen) was een reeks objekten die vooral opvielen door hun verrassende eenvoud. Een stukje slagveld bijvoorbeeld, met bomtrechters, verbrande aarde en die andere uitdrukkingen waarmee de Duitse voetbal-taal zo doorspekt is. Of een kastje met botjes met de vlag van Bayern er boven uit en een au tomaat, waar je het antwoord op een aantal vragen kunt vragen. Op de vraag of Bayern de tentoonstel ling steunt, klinkt een luid hoonge lach en wanneer je vraagt wat de kassa van Bayern doet, klinkt gerin kel. Het apparaat zivijgt echter in alle talen, wanneer de vraag wordt gesteld: 'Wat zouden we verliezen wanneer er geen voetbal meer is?' Er lag ook een stukje Olympisch gras, om het gevoel met de grond te- krijgen, en voor het portret van doelman Sepp Maier kon je een kaars laten branden, voor dertig pfennig. Bij de tentoonstelling in Tübingen ('Terugblik op de Olympische Spe len') ligt het accent meer op het 'denken' in plaats van het 'kijken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21