PEUGEOT FIETSEN Einde monarchie in Griekenland UW Kabinet voelt niets voor nieuwe raketten AOW f 732 -lans en jetrouwd Pien bescherm uw huis •ALLABOX Schmelzer gaat Akzo adviseren Oud-gedeputeerden 'krijgen' te veel Advocaat-fiscaal: kritiek op VVDM Papadopoulos benoemt zichzelf tot president Ia deze krant Watergate doorgestoken kaart? 03438-6341 Kapers naar Buenos Aires Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! VADÉMO krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers iemwe JLeidse Comraiiiit HBISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING tenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" -- .^iJüAG 2 JUNI 1973 54ste jaargang no. 52 Meer ^Jt lkeu» in -passende ■omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (ADVERTENTIE) in verfraai het bovendien Eventueel meer geld op ander gebied de nieuwe muurcoating va ar op luchtverontreiniging minder vat heeft Vuilafstotend en kleurecht Verfraait en schermt Geen onderhoud Voor elk wwwerk Op elke ondergrond 12 hel- fris-blijvende kleuren, waaronder spier- 10 jaar garantie. Vraag nadere documentatie Adres: Plaats:Tel. nr zend deze bon, in open ongefrankeerde enveloppe aan: Bouw-Chemie Zlilstra B.V. flachtiglng 68, Doorn. Tel03<130 - 26 98 r [ogczegd De arts moet beter worden opge leid in het gebruik van genees middelen. En de patiënt zal moe ien leren dat een medicijn niet het begin en het einde is van een medische behandeling. Dr. Siderius, secretaris-generaal volksgezondheid. Zon en wolken Zonnige perioden gevolgd door wolkenvelden van het westen uit. Tot de avond mogelijk droog. Tot matig of krachtig toenemen de wind uit zuidoost tot zuid. Maximum-temperaturen om streeks 17 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Koel en onvast weer met af en toe buien. zon op: 04.2504.24 onder: 20.5220.53 maan op: 06.3708.02 onder: 23.17—23.47 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is eventueel bereid de defen sie-inspanning op een ander ter rein te verhogen, als besloten wordt de verouderde Honest John-raket niet te vervangen duli' de Lance-taket. (Tactisch wapen, dat nucleaire ladingen kan vervoeren). Deze bereidheid zal worden ingebracht in de be sprekingen die minister Vrede- ling (defensie) op 6 en 7 juni in Brussel met de NAVO-partners over de aanschaf van de Lance gaat voeren. Het kabinet heeft gisteren nog geen beslissing genomen over deze zaak, minister Vredeling gaat zonder gebon den te zijn naar de onderhandelingen. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De sociale 'verzeke- ringsuitkeringen zullen als gevolg van de loonstijgingen in de periode van november tot en, met april jongstle den per 1 juli met 4,88 procent wor den verhoogd. Het gaat om uitkerin gen krachtens de AOW/AWW, de WAO, Ziektewet. WW, de kinderbijs lag en het minimumloon. Als gevolg van de stijging van het in dexcijfer der lonen gaat de AOW-uit- kering voor gehuwde bejaarden per maand van 697,50 tot 732,- omhoog. Voor ongehuwde bejaarden wordt de uitkering verhoogd van 492,50 tot 517,- per maand. Het minimumloon is met ingang van 1 juli bepaald op ƒ985.40 per maand. Zie ook pag. 11. ARNHEM Drs. W. K. N. Schmel zer, oud-minister van buitenlandse za ken, gaat de raad van bestuur van Ak zo adviseren. Zijn werkzaamheden voor dit concern zijn gisteren begon nen. Hoewel het niet in de bedoeling ligt de adviezen van de heer Schmef- zer tot een bepaald terrein te beper ken, zal het accent op de internationa le problematiek van de onderneming komen te liggen Het definitieve kabinetsbesluit zal pas worden genomen als de reacties van de andere NAVO-partners bekend zijn op een aantal overwegingen die het kabii.et ten aanzien van de Lance heeft. Deze overwegingen zijn onder meer de vraag of de aanschaf past in het streven de nucleaire bewapening in Europa terug te dringen en de con sequenties van de samenwerking bij wapenaankopen. Premier Den Uyl, die een en ander gisteravond na afloop van het kabi netsberaad meedeelde, zei dat de aan koop van de Lance door Nederland, België, West-Duitsland, Engeland en Italië al in een ver stadium van voor bereiding is. 'Als dat niet zo was, dan zou het kabinet negatief hebben be slist. Nu is het echter geen simpele zwart-wit kwestie meer.' ARNHEM 'Ons pensioen is te hoog'. Dat is de klacht van de oud-gedeputeerden dr. II. J. van Eek (PvdA) en H. M. Oldenhof (ARP) in Ede. De heren schre ven een brief aan gedeputeerde staten van Gelderland, waarin ze zich afvragen of er geen eind moet komen aan het feit, 'dat hun pensioenen zich met de re gelmaat van de klok in een fors stijgende lijn bewegen. ömwi'- le van de inflatiebestrijding en de inkomensnivellering zou naar de mening van de oud-gedepu teerden een hall moeten worden toegeroepen aan het verschijn sel van de pensioengroei. (ADVERTENTIE) DEN HAAG 'Het is moeilijk te be grijpen dat een organisatie als de Vereniging Van Dienstplichtige Mili tairen (VVDM) de kansen heeft ge kregen zich inspraak aan te matigen in de verhoudingen van de krijgs macht, en daarbij gebruik te maken van middelen die van nature onbe staanbaar zijn met de discipline in het leger, zoals het middel van de harde acties.' Dit heeft mr. G. J. de Lint gezegd bij zijn afscheid als waarnemend advo- eaaLfiscaal voor de krijgsmacht. Hij gaat met pensioen. Volgens mr. De Lint was in het georganiseerd overleg al de ruimste inspraak mogelijk in za ken waarbij de verhoudingen binnen de krijgsmacht aan de orde zijn. 'n wonder op 2 wielen voör fiets-enthousiasten j Maandag niet lachen, maar denken Onze tekenaar is met (verdiende) vakantie. Na zich echter eerst beijverd te hebben zoals ieder jaar vele tientallen tekeningen achter te la ten, die ditmaal niet een glimlach aan de lezers moeten ontlokken, maar hun puzzelbreinen aan het werk willen zetten. De komende weken verschijnen op deze plaats vier prijsvragen, elke week één die u kunt opsturen. Is uw oplossing goed, dan maakt u met nog twee andere gelukkigen een kans een geldbedrag binnen te halen. Per prijs vraag wordt namelijk driemaal dertig gulden uitgeloofd. Maandag a.s. vindt u de eerste opgave. Alle bijzonderheden die u moet weten, staan erbij vermeld. Over de prijsvragen wordt geen correspondentie gevoerd. En niet vergeten ook uw kinderen te laten meedoen, de puzzels zijn be doeld als gezellige tijdpassering voor jong en oud. 'Tommy wil een bloem voor me kopen, maar hij heelt niet veel geld. Hebt u niet een tweedehands-orchidee?' ATHENE (UPI, Reuter, AP) Het Griekse kolonelsbewind heeft gisteren de monarchie afgeschaft en Griekenland uitgeroepen tot een republiek. In een radio-boodschap beschuldigde premier George Papadopoulos koning Con- stantijn van een 'onvergeeflijk gebrek aan rijpheid'. Hij benoemde zichzelf tot president. Burgemeester J. H. de Goede van Iloogeveen heeft gistermiddag het huwelijk voltrokken tussen Hans Wiegel, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamel en Jacqueline (Pien) Fredcriks uit Iloogeveen. Voor dit huwelijk bestond grote belangstelling. Prominenten uit de landelijke politiek drukten het echtpaar later tijdens een receptie in hotel Homan de hand. Onder hen was minister Gruyters als vertegenwoordiger van het kabinet (waarvan andere leden niet konden komen, vanwege de wekelijkse vergadering van de ministerraad). Ook kwamen onder meer de fractieleiders van KVP, CHU en ARP, de heren An- driessen, Tilanus en Aantjes en alle VVD-Kamerleden. Binnenland Actie blauwe jeugd Long Tall Ernie Vakantiegeld zit al in het pensioen Getrouwde vrouw wil halve baan Binnen twee maanden zal een referen dum over de grondwetswijziging wor den gehouden en tegen het einde van 1974 zullen dc parlementsverkiezingen worden gehouden, zo zei Papadopou los. 'Door zijn gedrag, sinds zijn kro ning negen jaar geleden tot op heden, heeft hij zich zelf van dc troon gesto ten', aldus de nieuwe president. Ko ning Constantijn verliet in december 1967 zijn land, nadat een door hem geleide staatsgreep tegen de kolonels was mislukt. Papadopoulos beschuldigde Constan tijn ervan sindsdien zijn tegen de re gering gerichte activiteiten te hebben voortgezet. 'Hij werkte samen met al lerlei soorten reactionairen, keerde zich tegen de strijdkrachten en trad op als de leider van avonturisten, communisten, saboteurs en zelfs moordenaars'. De monarchie was afge schaft vanwege 'de duidelijke afkeer van de grete meerderheid van het volk tegen het handhaven van een ge kroonde democratie in Griekenland, de omstandigheden waaronder de ko ning het land verliet, zijn gedrag en recente gebeurtenissen', aldus Papado poulos. Constantijn Met dat laatste doelde Papadopoulos op de rebellie van een deel van de Griekse marine, waarbij een veertigtal officieren werden gearresteerd. Een kapitein, die naar Italiaanse wateren voer, verklaarde dat men weliswaar de koning had willen terughalen, maar dat deze niet van de samenzwe ring op de hoogte was. Een woord voerder van Constantijn bevestigde dat gisteren nog eens. Hij zei dat de koning aan een verklaring werkte over dc-afschaffing van de Griekse, monarchie. In een dagorder van het Griekse leger werd gisteren gezegd: 'De vroegere koning probeerde voor een tweede keer de strijdkrachten in een bloedi ge burgeroorlog te storten'. Ondanks de geringe kans op succes wilde de kening de staatsgreep uitvoeren, 'om dat hij niet geïnteresseerd was in haar militaire succes, maar politiek succes wilde'. 'Dankzij de eenheid van de strijdkrachten en hun toewijding tot de natie is een nieuwe nationale tragedie voorkomen', aldus de dagor der. Papadopoulos: schuld van Con stantijn Massaal 'ja' Na afloop van het kabinetsberaad zei premier Den Uyl over de uitroeping van Griekenland tot een republiek dat het kabinet deze ontwikkeling zeer ge reserveerd volgt. Minister Van der Stoel wilde gisteren nog geen reactie op de ontwikkelingen geven, maar hij zei in het algemeen, dat de erkenning van een ondemocratisch regime geen goedkeuring van zo'n regime inhoudt. wiens familie-motto luidt: 'Mijn sterk te ligt in de liefde van mijn volk', re geerde slechts drie jaar en negen maanden. Met de uitroeping van de republiek komt een einde aan de Griekse mo narchie, die met een onderbreking van 1924 en 1935, 140 jaar heeft be staan. In de openbare gebouwen zijn reeds de portretten van konging Con stantijn en koningin Anne Marie weg gehaald. Bij de kadettenschcol in Athene is de grote, blauwe kroon ver wijderd. De Grieken op straat waren verbijsterd over de nieuwste actie van de kolonels en wisten eigenlijk niet wat ze ervan denken moesten. (ADVERTENTIE) WASHINGTON/DRIEBERGEN Het gerucht gaat dat de hele Watergate-zaak verzonnen is om nog eens extra de aandacht te ves tigen op de LCGJ-kampen. WATERKEET is nl. al jaren een begrip in veel van onze kampen. Als je ervoor voelt ook in deze zaak betrokken te raken, bel dan vanaf maandag 9.00 uur via onze ..hot line" want het gaal om de laatste plaatsen Lan delijk Centrum voor Gereformeerd. Jeugd werk. afd. Kampwerk, postbus 99. Drièbei*-^ I-Iet referendum over de nieuwe staatsvorm zal plaats vinden op 29 ju li. Volgens sommige waarnemers zal het referendum slechts een massaal 'ja' opleveren voor de plannen van de Constantijn: niet in komplot kolonels. De koning was nooit popu lair in Griekenland, omdat de Griekse vorsten zich al te vaak bemoeiden met de politiek. Koning Constantijn, ROTTERDAM De 41-jarige Maria E.R. uit Rotterdam is in de Denisebar aan de Veerlaan met een mes in buik en borst gestoken. Met flinke verwon dingen werd zij overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Zij verkeert niet in levensgevaar. Als verdachte werd aangehouden de 50-jarige loswerkman T. met wie het slachtoffer samen woonde. LIMA (UPI. Reuter, AP, ANP) Het Columbiaanse passagiers vliegtuig met twee gemaskerde kapers, 23 gegijzelde passagiers en zes bemanningsleden aan boord, is gisteren in Lima, de hoofdstad van Peru, aangekomen en daarna weer opgestegen met bestemming Buenos Aires. In Lima is het toestel van nieuwe brandstof voorzien. De kapers hebben er opnieuw twaalf gijzelaars in vrij heid gesteld. Autoriteiten van de luchthaven in Lima deelden mee dat het vliegtuig naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zou gaan. Eerder op de dag was het toestel ge land in Guayaquil in Ecuador. De ge zagvoerder meldde daar dat iedereen ongedeerd was. Het toestel verliet gisteren de lucht haven van het Nederlandse eiland Aruba, nadat met de eigenaar een los geld van 50.000 dollar overeengeko men was. De kapers, die nog steeds hun zwarte maskers dragen, stemden er eerder op de dag in toe de oor spronkelijke. uitgeutte, bemanning te vervangen door een nieuwe. Het Columbiaanse vliegtuig verliet donderdag Aruba tweemaal, maar keerde iedere keer terug. De eerste keer omdat de oliesmering van de propellers begon droog te lopen, de tweede keer omdat de regering van EI Salvador weigerde het toestel te laten landen. De piloot keerde daarop terug naar Aruba en landde na een uur bo ven het eiland gecirkeld te hebben. Met het losgeld en een nieuwe be manning en 25 passagiers aan boord vertrok het toestel gistermorgen voor een aangekondigde rgis naar Peru. Oorsjironkelijk telde het toestel 82 passagiers en een bemanning van ze ven koppen, maar toen het voor de eerste keer in Aruba aankwam, be vrijdden de kapers meer dan 30 passa giers. Het waren vrouwen en kinde- r<*n en reizigers, die ziek waren ge worden. Elf anderen maakten een dra matische ontsnapping, toen het toestel naar de startbaan taxiede voor het tweede vertrek. De kapers schoten op hen, maar ze bleven ongedeerd. (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol--voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen Het leven is geen stripverhaal Buitenland Britten rammen IJslandse viool Stein in Egyple ooethelezi wil Vors". uil de droom helpen 15 Italië: uiterst links zoekt het onder jeugd 15 Kerk Luther in de mode 2 Kunst Van Goghmuseunv gaat vandaag open 17 Nieuwe verhalen 17 Sport Timman over Ajax-centen.21 Okker verslaat Smith 23 Economie HVA: nieuw proces? 27 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 I'ostzcgclnicutvs 7 Dichtbij en verder 7 Maandbladen 7 Familieberichten S Puzzel 19 Autorubriek 19 Bockcnelalagc ]9 Schaken cn domuien ,23 Beurs 23 (ADVERTENTIE) Makelaardij \#W HÖOGEVEEN. Tel:'05280 - B425Ó noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen l pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1