Het Boek van de Maand gaat ditmaal over Nederlandse natuur VW Passat vervangt de 1600-serie autobiografie—--- wm Mercedes geeft publiek kijk op veiligheid 5ki faw/KWARTET ZATERDAG 2 JUNI 1973 PUZZEL/AÜTONIEUiVS/iBTONEMj.AND T15/K19 Een doorsnede van Mercedes' kooiconstructie, in he t interieur zonder uitstekende knoppen e.d.: te zien op de expositie van het Duitse automerk. Donderdag is in de Amsterdamse RAI een Mercedes-Benz tentoonstelling 'Kijk op veiligheid' geopend. De ten toonstelling blijft tot en met volgen de week woensdag in het RAI-gebouw, gaat daarna nog drie dagen naar Rot- terdam-Ahoy en vervolgens nog ruim een maand naar het hoofdkantoor van AGAM te Utrecht. AGAM b.v. is de importeur van het Duitse auto merk. Op de veiligheidsexpositie staat een bij een botsproef met 50 km. per uur 'verongelukte' Mercedes 350 SE, maar ook de experimentele veiligheidsauto, de Mercedes ESV. De zichtbaarheid van kleuren van auto's geel is het veiligst wordt er aangetoond en verder zijn er talrijke interessante technische veiligheidsdetails in door sneden van automobielen te zien. Films en afbeeldingen geven verder uitleg, o.m. vah het anti-blokkeer- remsysteem, dat door Mercedes in ontwikkeling genomen is. De nadruk ligt op het samenspel van mens, voertuig en weg, ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. De expositie komt van 15 tot en met 17 juni naar Rotterdam en van 23 juni tot en met 28 juli naar Utrecht. Op werkdagen is de openingstijd van tien uur 'smorgens tot tien uur 'sa- vonds en op zaterdag en zondag van tien uur tot vijf uur in de middag. door Henk van Halm Het komende Boek van de Maand, dat tot en met 7 juli tegen sterk gereduceerde prijs in de boekhandel ligt, draagt de uitdagende titeL'Dierenrijk Nederland'. Uitdagend in die zin dat berichten over aanslagen op het leefmilieu van plant en dier de indruk wekken dat het met de dierenrijkdom van ons land snel bergafwaarts gaat. Die indruk is niet geheel ten onrechte, maar dat er nog steeds tal van natuurgebieden zijn die de titel van dit boek waarmaken, Komt minder in de publiciteit. En daarom is dit boek onder de veelheid van natuurboeken een uitschieter. In zijn introduktie vari dit Boek van de Maand zegt Ko Zwecres, hoofd van het Nederlands Agentschap van het Voorlichtingscentrum voor Natuurbescherming van de Raad van Europa, in het CPNB- informatiecentrum De Boekenkast: 'Er zullen stellig weer stemmen opgaan om te verkondigen dat dit een te lief boek is met mooie plaatjes maar een te brave tekst. Laten we dan bedenken dat juist omdat een ijsvogel op een tak een plezieriger aanblik biedt dan een rokende fabrieksschoorsteen, het waard is om vóór heldere beken en tegen het gedachteloos bouwen van fabrieksschoorstenen te vechten. Laten we vooral bedenken dat wie niet weet dat er zelfs in dit overbevolkte land nog zulke juweeltjes als die ijsvogel zijn (en dat is, helaas, een groeiend aantal van de natuur vervreemde stedelingen), dat deze onwetenden weinig behoefte zullen voelen om zich in te zetten voor een zodanig beheer van ons mooie land, dat er tot in lengte van dagen ijsvogels zullen kunnen leven'. 'Dierenrijk Nederland' wil niet alleen laten zien hoe mooi het allemaal is, maar vooral lezers tot kijkers maken, activeren om er zelf op uit te trekken, ook naar minder voor de hand liggende plekjes en op ongebruikelijke tijden. Fred Hazelhoff toont hoeveel redelijk ongerepts er nog in Nederland is en dat er ondanks ontsierende elementen in het landschap als fabrieken, flatblokken, hoogspanningsmasten en wegen toch nog wel gebieden zijn met onbedorven vergezichten. Gebieden om voor te vechten, wat je inderdaad alleen maar kunt als je ze kent en hebt leren waarderen. Nederland is mooier en gevarieerder dan de Nederlander over het algemeen wel beseft. Het herbergt van nature, dankzij een mengelmoes van weilanden, akkers, sloten, houtwallen, boerderijtjes, heiden, bossen, duinen, meren en rietvelden op een toch vrij kleine oppervlakte, een geweldige verscheidenheid aan vogels en zoogdieren. Hazelhoff geeft daarvan een indruk die iedereen met een open oog zelf kan opdoen. Het was allerminst zijn bedoeling een wetenschappelijke handleiding te schrijven met een volledige opsomming van alle dieren die in Nederland voorkomen. Daar zijn genoeg andere boeken over, hij geeft alleen weer wat er in ons land aan ongecompliceerd natuurgenot te beleven valt. Iedereen kan zelf gaan zien wat Hazelhoff fotografeerde. Zijn uitzonderlijke foto's hebben hoofdzakelijk landschappen, zoogdieren en vogels als onderwerp. Hij mag tot de bekendste wildfotografen van Europa gerekend worden, maar is geen karakteristieke jachtfotograaf die zich alleen ten doel stelt het dier op de plaat vast te leggen. Hij componeert zijn beelden zorgvuldig, kiest van tevoren de entourage voor het dier en onderzoekt daartoe waar hij het kan verwachten. Hij jaagt niet achter dieren aan, omdat een verontrust dier en een goede foto, die het dier in zijn omgeving weergeven, onverenigbaar zijn. Zijn werkwijze is zeer tijdrovend: hij camoufleert zich op een geschikte plaats en wacht op de dingen die komen gaan. Het resultaat zijn wild en vogelfoto's zoals men zelden van anderen te zien krijgt. Als auteur bedient Hazelhoff zich van gewone spreektaal. Hij vertelt eenvoudig wat hij te vertellen heeft, nuchter, onopgesmukt en daardoor nooit vervelend en zeer informatief. Waarom ook hoogdravende woorden bezigen, waar zulke mooie foto's al een duidelijke taal spreken? Hij wijdt aparte hoofdstukken aan dieren rondom menselijke behuizingen, dieren van de polders, van het bos en de heide, van moerassen, duinen, wadden en de kust. Aan het einde verklapt hij, voor wie daar nieuwsgierig naar is, zijn fototechnische geheimen. Dierenrijk Nederland, door Fred F. Hazelhoff. Uitg. Deltos Elsevier, Amsterdam-Brussel. 128 blz. 28 kleuren- en 151 zwartwitfoto's. Tot 7 juli 10, daarna 18.90. door Sicco de Jong 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. toverkunst, 5. bedrag, dierentuin, 11. interval van negen tonen, 12. danspartij, 14. vierhandig dier. 16. verharde huid, 18. eiken- loe&enetalage leuIenhoff-Science fictions, door Phi- José Farmer en Jack Vance. Uitg. leulenhoff te Amsterdam. Prijs ƒ4,- fn 5,-. (an de twee nieuwe science fictions, lie Meulenhoff op de markt brengt, s de vertaling van Farmer's 'Het ver- lodcn rijk' het interessantst. 'De dui- 'elsprins' van Vance behoort zeker liet tot de topprestaties van deze chrijver. In 'Het verboden rijk' zijn lrie van Farmer's vroege verhalen ge- [undeld; 'De kapiteinsdochter' ('53), sloppenman' ('59) en 'De goden 'an Illinois' ('54). Allen daterend uit ie tijd dat Farmer geheel ten onrechte &'erd ondergewaardeerd. Ook in 'Het lerboden rijk' vormt sex een integraal nderdeel van het verhaal; een tame- ijk unieke aangelegenheid voor de doorgaans preutse SF. 'ance beschrijft in zijn 'Duivelsprins' 'P betrekkelijk breedsprakerige wijze Je jacht van Kirth Gersen op een van 'e aanstichters van een massa-moord (P de inwoners van zijn geboorteplaats, 'ersen moet zich daartoe in de Zelf- iant van het heelal wagen; de plaats (vaar zoals de ervaren SF'er al ver- Hoedt alle gespuis zich ophoudt. In de nabijheid van hun broedgebied doen velduilen verwoede uit vallen om hun territorium tegen indringers te verdedigen. Ze vlie gen met grote snelheid op hun vijand af en zwenken pas op het laatste moment af. Eén van de vele foto's uit het Boek van de Maand 'Dierenrijk Nederland' ZURICH De combinatie van voorwielaandrijvinig en een schuin aflopende achterzijde met flinke bagageruimte blijkt een succesformule voor Europese au to's. Daarom komt nu ook Volks wagen, als vierde van de vier grootste Europese autoconcerns, met een model naar dit stramien. Het is de nieuwe Passat, die in de prijsklasse tussen 10,5 en 13 mille valt en daarmee de 1600-serie ge heel vervangt. Deze week reden de eerste windongevoelige Passats door Oost-Zwitserland. De rij-mdrukken van het nieuwe VW- model komen nauwgezet overeen met die van de Audi 80. De nieuwe Volks wagen wijkt er zo weinig van af zelfs de prijzen komen overeen dat de Duitse fabriek de Passat thans al volop in produktie heeft kunnen ne men. De voornaamste verschillen tus sen de twee typen betreffen de ach terzijde van de carrosserie en de ach terwielophanging. Die ophanging moest aangepast worden aan de laad ruimte van de stationcar Variant, die de populaire 1600 Variant opvolgt. In plaats van de oude Fastback is er ook de volkomen nieuwe Fastback, maar die vervangt tegelijkertijd het uit de mode geraakte ponton-model. De verdwenen 1600-modellen hadden, net als nog de kever en de VW 412, luchtgekoelde motoren achterin. Be halve dit tweetal doet VW het nu met twee watergekoelde voorwielaandrij vers, de Passat en de K 70, welk laat ste model uit de NSU-ontwikkelingsaf- deling kwam. De Passat is uit de ontwikkelingssfeer van Audi gekomen omdat het de hoogste tijd voor vervanging van de VW 1600 werd. Een ander prototype voor een middenklasser, voorbereid op initiatief van de vorige VW-top- man, dr. Kurt Lotz, zou te laat ge reedgekomen zijn om de verkoop en produktie op peil te kunnen houden. Het aanpassen van de Audi 80, die toch al in de VW-fabriek te Wolfs burg wordt gemaakt, was eenvoudiger Bovendien paste dit beter in de filo sofie van de huidige VW-president, dr. Rudolf Leiding, die modellen van beide merken volgens een 'bouwdoos systeem' wil fabriceren. Daarbij wor den verschillende modellen voorzien van dezelfde onderdelen. Voor het ontwerp van de VW Passat is een onafhankelijk ontwerper, de Italiaan Giorio Giugiaro, ingeschakeld. Hij was reeds eerder betrokken bij het door dr. Lotz voorbereide model, waaraan de Passat nu zijn achterkant en daarmee de functionele en aëro dynamische vormgeving ontleent. De hoge bagageruimte met de flinke laadopening geeft bij de Fastback-ver sie geen uitzichtproblemen voor het achteruitrijden. VW heeft niet gekozen voor een achterklep een 'derde of De VW Passat Variant heeft een onvermijdelijke achterklep. 'vijfde' deur omdat de gunstige maten van de bagageruimte dit niet nodig maken, aldus de fabriek. Boven dien heeft de Variant natuurlijk al een achterklep. Een achterklep in standaarduitvoering treft men overigens wel aan op con currerende 'Fastback'-modellen als de Renault 16 en Austin Maxi. Voor de formule voorwielaandrijving-met-vijf- de-deur heeft Renault in de jaren '69 baanbrekend werk verricht. Toen vo rig jaar de 'driedeurs' stadsauto Re nault 5 versche enkreeg de tweedeur Fiat 127 meteen ook een achterklep en van de kleine nieuwe VW voor vol gend jaar wordt wel verwacht, dat het eveneens een achterklep krijgt. ORGANISATIE VW kan ten opzichte van Audi bogen op een grotere service en verkoopor ganisatie. Importeur Pon's Automo bielhandel b.v. te Amersfoort wil dit jaar dan ook met de Passat al een marktaandeel van 2 pet bereiken in Nederland. De afleveringen komen hier in juli en augustus op gang. De prijs van het 1300 cc 60 pk basismodel bedraagt ƒ10.588,-. Eveneens in twee- deurs uitvoering kosten de Passat L (Luxe) en de Passat S (1500 cc en 75 pk) elk duizend gulden meer. De luxe 75 pk Passat LS komt op ƒ12.188,-. Het topmodel TS met 1500 cc 85 pk motor kost 12.988,-. Twee deuren ex tra betekent een meerprijs van 500,-. Het Luxe-pakket bestaat o.m. uit bre dere koplampen, diverse sierstrips ex tra, zgn. slaapstoelen, een tijdklokje en tapijt op de vloer. Verder worden voor een L radiaalbanden geleverd te gen diagonaalbanden voor de gewone versie. De TS heeft o.m. dubbele halo geen koplampen, een sportstuur, een toerenteller en elektrische achterruit- forse bagageruimte en de daarvoor verwarming. Dit laatste en de radiaal banden zal men op een eenvoudiger type node missen. PROEFRITTEN Bij de proefritteniin de omgeving van Zürich bleek de automatische versnel lingsbak uitstekend te voldoen: de 1500 cc-motor verloor nauwelijks ver mogen. Prijzen van deze automaten zijn echter nog niet bekend. Een te genvaller op één van onze testexem plaren was de onnauwkeurige versnel lingspook, waarvan VW de constructie dank zij de Audi 80 toch wel onder de knie mocht hebben. Iets voor aspirant-kopers om straks goed op toe te zien. De vering is behoorlijk comfortabel; de stoelen zijn goed verstelbaar, maar het zijn wel de gewone VW-stoelen die te weinig steun in de rug bieden. Het motorgeruis komt daarentegen minder sterk uit dan bij de Audi 80. Wat besturing, wegligging en uitzicht betreft voldoet de VW Passat aan de verwachtingen omtrent de actieve vei ligheid bij topsnelheden tussen 148 en 170 km per uur. Het gescheiden remsysteem is. net als bij de Audi 80 zodanig, dat als één circuit uitvalt, de wagen recht in het spoor blijft rem men. De Passat heeft, zo meldt VW, met de computer berekende kreukelzones als passieve veiligheid ingeval van bot singen en is aan de zijkanten ver stevigd met steunbalken. De motorkap wordt dubbel vergrendeld. De benzi netank bevindt zich onder de bagage- mimte, buiten de 'kooiconstructie'. En tenslotte zijn de autogordels drie- punts en langzaam rekbaar: ze functi oneren alleen bij een harde ruk, bij voorbeeld als zich een aanrijding mocht voordoen. schors, 20. schoeisel, 23. duw. 24. vidit afk.25. opstootje. 27. kledingstuk, 28. kleefstof, 30. scheik. element, 31. order, 33. soort rijtuig, 34. muziek noot. 36. geneeskrachtige wortel, 38. platte steen, 39. voegwoord, 40, Rijks telefoon, 42. slingerplant, 44. achting, 45. reeds, 46. putemmertje, 48. hijs werktuig, 50. onverschillig, 52. jong schaap, 53. zuidvrucht, 54. vallei, 55. schoorsteenzwart, 57. nestel, 59. godin van de natuurkracht, 61. titel (afk.), 62. vogeleigenschap, 63. deugniet, 66. ten name (afk.), 67. pers. voor- naamw., 68. spijker. 69. plant, 71. volksnaam van de kauw, 73. sein, 75. Spaans paard, 76. deel van de bijbel, 78. lof, 79. kraan, 81. gebogen been, 82. maanstand, 83. Europeaan, 85. huisgoden, 87. vaarwel, 88. uniek, 90. Noorse god, 91. schyw (jagerstaal), 93. wild zwijn, 94. proef, 95. steen soort, 96. lange nekharen van dieren. Verticaal: 1. durf, 2. werktuig van de goudsmid, 3. pers. voornaamw., 4. af nemend getij, 5. niet gespannen, 6. water in N.Br., 7. waterstand, 8. voor zetsel, 9. boom, 10. kasteel, 11. mist, 13. telwoord, 15. spil van een wiel, 17. oogvocht, 19. voorval. 21. vis, 22. soort kers, 25. zaak, 26. bloem, 28. katjes- dragende heester, 29. insekteneter, 32. meisjesnaam, 33. keukengerei, 35. woonboot, 37. aardappel, 39. ieder, 41. kweker, 43. dichter, 45. plaats in N.Br., 46. b loeiwijze, 47. knaagdier, 49. wenden, 50. Bretonse zang, 51. sluiskolk, 53. wapen, 56. lied, 57. be zem, 58. lengtemaat, 60. opening van een fuik, 62. livreiknecht, 64. wig, 65. soepel, 67. dwaze gewoonte, 68. ont kenning. 70. koeienmaag, 7 2. wijn maat, 74. voertuig, 77. kraam, 79. vreemde munt, 80. beschermgeest, 82. lusthof, 84. rivier, 85. staat soms bo ven drukwerk, 86. muzieknoot, 87. wees gegroet (Lat.), 89. pers. voor naamw., 90. overblijfsel bij verbran ding, 92. scheik. element, 93. voeg woord. Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: Week endpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. kies, 5. berk, 9 .kaper, 14. arend, 16. bars, 18. kano, 19. made ra, 21. meer, 22. rad, 23. en, 24. earl., 26. N.T., 27. rare, 29. start, 31. mede, 32. air, 34. sta, 35. kade, 37. kreet, 39. oleïne, 41. ba, 42. eer, 43. ree, 45. sté, 46. era, 47. es, 48. kennis, 50. netel, 52. grit, 53. rat, 55. les, 56. elan, 57. paard, 60. klam, 61. la, 62. Iers, 64. en, 65. rot, 66. Lear, 68. kimono, 70. agio, 72. aren, 74. Eerde, 75. beker, 76. snar, 77. teer. Verticaal: 1. kamer, 2. Iran, 3. eed, 4. snee, 6. eb, 7. ram, 8. krent, 10. A.K., 11. parade, 12. Enare, 13. rode, 15. dras, 17. set, 20. arts, 25. latoen, 27. rede, 28. kier, 30. ral, 31. manen, 32. Ares, 33. er, 53. kit, 36. vaal, 37. keen, 38. trein, 40. essaai, 41. bres, 44. ent, 46. eter, 48. kram, 49. Ira, 51. el, 52. glatik, 54. trek, 56. eloge, 57. paars, 58. drie, 59. snoer, 60. krab, 61. Lea, 63. smet, 64. ende, 67. ren, 69. ore, 71. O.E., 73. na. Prijswinnaars zijn: mevr. Noorlander, P. Potterstraat 48, Zwijndrecht; R. den Ouden, Emelissedijk 192, Rotterdam; D. Lourens, Ilperveldstraat 25, Amster- dam-Nieudendam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19