BOETHELEZI WIL VORSTER UIT IDE DROOM HELPEN Uiterst links zoekt het onder de jeugd Jaap deft Boef in Italië I I I I Afrikaanse leider prikt door grote apartheid heen Interview met dr. Enzo Mingione van Milaans 'rode universiteit' i llROUW,'KWARTET ZATERDAG 2 JUNI 1973 J Idoor Harm Lamberts Wij moeten het bewijs leveren van onze geestelijke rijpheid. Wij moeten beheerst |en beschaafd optreden. Opvoeding is een zeer veeleisende zaak, maar het is onze plicht. Wij moeten hen te verstaan geven, dat er een grens is waarbinnen zij hun gedachten moeten uitspreken'. M. C. Botha, minister van bantoebe- jtuur en -ontwikkeling, stond zich vo- I rige week in het Zuidafrikaanse parle- ment duidelijk op te winden. Hij was kwaad op Gatsha Boethelezi, premier Ivan KwaZoeloe, het 'thuisland' van de Zoeloe's. Boethelezi wordt steeds meer een doorn in het vlees van premier I Vorster. De oppositie in het Zuidafrikaanse I parlement en de journalisten kregen ran minister Botha ook een veeg uit de pan. Tegen de 'klein politieke joer- alissies' die hem elke keer om com mentaar vroegen als een 'bantoeleier' Iets had opgemerkt, wilde hij wel zeg- Ijen, dat hij zelf zou uitmaken wan neer en waar hij iets zou zeggen. En de oppositie werd gewaarschuwd 'om Iniet politieke voetbal met die bantoe- leiers te speel nie. Daar is genoeg an der balie om mee te speel. Die rege- Irlng het vir die bantoe die bal gegee om sy eie politiek mee te speel'. Enkele dagen later bakte minister Bo- Itha ze nog bruiner. Inmenging van blanken in de politiek van de thuis landen met het doel de blanke over- Iheid te benadelen, grensde aan ver raad. Dat was niet anders dan politiek terrorisme. De activiteiten konden de I ondergang van de blanken in Zuid- Afrika betekenen. Deze tirade van Botha was een reactie Iop eerder geuite beschuldigingen aan het adres van onder meer Helen Suz- man, het enige echte oppositielid in H diet Zuidafrikaanse parlement, ds. I Beyers Naudé, directeur van het christelijk instituut, en de schrijver IAlan Paton (van Tranen over Johan nesburg). Die zouden de leiders van Ide bantoestans gevaarlijke en onver antwoordelijke praatjes in de mond leggen. |Jubileum Deze week heeft de Nationale partij in Zuid-Afrika haar 25-jarig regerings jubileum gevierd. Een aardige gele genheid om eens de balans op te ma len van 25 jaar apartheidspolitiek. !en van de hoekstenen van die poli- iek is de zogenaamde grote apart- icid: het stichten van autonome staat jes binnen het Zuidafrikaanse grond gebied voor verschillende ethnische groeperingen in dat land. Er moeten echt van die staatjes komen, maar op De hang van vele Italianen naar het neo-fascisme wordt vooral veroorzaakt door de activiteiten van uiterst linkse elementen, niet alleen de plegers van bomaanslagen, maar ook de groepen die bezettingen van fabrieken organiseren en vrijwel elke gelegenheid aangrijpen om de straat op te gaan en het establishment' aan hun bestaan te herinneren. dit moment hebben alleen Transkei, Ciskei en KwaZoeloe een beperkte mate van autonomie gekregen. In the orie kunnen deze acht bantoestans volledige onafhankelijkheid krijgen. Maar alleen al omdat ze tot in lengte van dagen militair en economisch ge heel afhankelijk zullen blijven van Zuid-Afrika, kunnen alle mooie woor den die de Zuidafrikaanse regering over de onafhankelijkheid van de bai> toestans spreekt, niet verdoezelen, dat Vorster en de zijnen een flinke vinger in de pap zullen houden. En dat is ook altijd de bedoeling ge weest. Premier Vorster en zijn voor gangers hebben bijna niets nagelaten om er voor te zorgen dat de thuislan den geen enkele macht van betekenis zouden krijgen. Zo vormt alleen Transkei een aaneensluitend gebied, maar zijn alle andere bantoestans ver snipperde stukken grond, enclaves te midden van door blanken beheerst ge bied. En al die honderden stukken grond vormen samen zegge en schrij ve dertien pet. van het Zuidafrikaanse grondgebied. Alle mijnen vallen er buiten, evenals alle grote steden; alle havens zijn en blijven in handen van de blanken, die, hoewel ze maar 13 pet. van de totale bevolking uitmaken, zich 87 pet. van het Zuidafrikaanse grondgebied hebben toegedacht. N u is het natuurlijk onmogelijk, dat de vijftien miljoen zwarte Zuidafrika nen een bestaan kunnen vinden op die versnipperde stukjes grond. Er is immers nu al veel te weinig goede landbouwgrond en enige industrie van betekenis is er ook niet te vin den. Dat is dan ook niet de bedoeling van de grote apartheid. Want de vier miljoen blanken hebben de goedkope arbeidskrachten nodig voor hun eigen economie. De-blanken willen de eco nomische en politieke macht niet de len met de Afrikaanse meerderheid, die wel goed genoeg was om het goud te delven en te zwoegen in de fabrie ken en op de akkers van de blanken. Daarom hebben de apartheidsideolo gen het plan bedacht, dat de Afrika nen theoretisch allemaal onderdaan worden van een van de acht bantoe stans, maar voor het overgrote deel el ders in Zuid-Afrika voor de blanken kunnen blijven werken. Hun vrouwen en kinderen, de weduwen en bejaar den, de invaliden en alle andere Afri kanen die niet meer ingeschakeld kunnen worden in het arbeidsproces, moeten in de thuislanden gaan wo nen. De mannen worden onderge bracht in naargeestige barakken aan de rand van de blanke woongebieden en kunnen een paar maal per jaar naar hun gezinnen reizen. Dit mensonterende systeem heet in Zuid-Afrika trekarbeid. Het lijkt op het systeem van de gastarbeid in West- Europa maar in Zuid-Afrika zijn de Afrikanen gastarbeider in eigen land, een moderne slaaf die niet kan gaan en staan waar hij wil, die altijd een persoonsbewijs op zak moet hebben, geen rechten heeft, allèen maar plich ten. Boethelezi Gatsha Boethelezi, leider van de Zoe loe's, heeft lange tijd geweigerd dit spel mee te spelen. Hij was niet be reid binnen het door hem verfoeide apartheidssysteem wat voor functie dan ook te aanvaarden. Maar enkele jaren geleden is Boethelezi overstag gegaan. Goed, heeft hij toen tegen Vorster gezegd, jullie hebben het hier in dit land voor het zeggen. Wij zwar ten zijn machteloos. Jullie beweren dat wij volledig onafhankelijk kunnen worden en dat KwaZoeloe zich econo misch zal kunnen bedruipen. Nu okay, bewijs dat dan maar eens. Ik ac cepteer graag alles wat ik voor mijn volk kan krijgen. Apartheid is jullie idee. Laat maar eens zien dat het werkt. Nu moeten jullie de daad bij het woord voegen. Ik betwijfel of het kan. Ik heb keer op keer gezegd dat de blanken hun dromen niet in wer kelijkheid kunnen omzetten. Ik haat apartheid, maar 'ik zit in de knel. Ter wil|e van mijn volk wil ik meewer ken, maar ik maak er geen geheim van dat ik sceptisch ben. De regering-Vorster wil KwaZoeloe la ten bestaan uit vijf verschillende stukken grond, eist de kuststrook en de havenstad Richardsbaai, waar wij RLTTKA'LAND T13/K15 In Milaan heb ik een massale demon stratie van uiterst links meegemaakt. Ongeveer 100.000 betogers uit vele de- Ion van de wereld waren naar deze stad in het noorden van Italië geko men voor een grootscheepse Vienam- bevrijdingsmars, die zijn beginpunt bad op de grote Piazza Duomo. Uit de leuzen op de ontelbare felrode span doeken bleek duidelijk, naar wie hun sympathie uitging: Mao Tse-toeng, Jo sef Stalin en Ho Tsji Minh. Het was echter duidelijk, dat de de monstratie minder verband hield met Vietnam, dan met de dodenherden king die de volgende dag zou worden gehouden door oudstrijders en ver wanten van de velen die sneuvelden in oorlogen, waarbij Italië betrokken was. Zij waren er, de veteranen uit de strijd tegen Albanië, Griekenland en enkele Noordafrikaanse 1 anden. De tin vooruitgestoken, marcheerden zij met hun stramme ledenmaten in de eindeloos lange stoet. lachertje Onder normale omstandigheden zou de hele optocht met banieren en on derscheidingen die herinneren aan de oede dagen van weleer', een lacher- e zijn geweest Nu de spanningen in Italië opnieuw groot zijn als gevolg van de activiteiten van de neo-fascis- ten, moet de toevallige toeschouwer Wel een onbehaaglijk gevoel krijgen, «meer toen hij het felle handgeklap van de samengestroomde menigte 'oorde, dat deze 'treurmars' bege leidde. 'ngetwijfeld was de ongewone felheid jok een reactie op de 'rode mars' die daags tevoren door Milaan was getrok ken. Verreweg het grootste deel van de uiterst linkse betogers bestond uit middelbare scholieren, studenten en onge arbeiders. Er waren betrekke- >jk weinig ouderen. Veel publieke be- angsteling was er niet voor deze de monstratie, omdat vrijwel alle sympa- hi3anten met extreem-links in de •norme stoet meeliepen. Je gescandeerde kreten van de jonge ren klonken in de straten van Milaan gerd had, haar medewerking aan de mars te verlenen: 'De PCI en de Democrazia Cristiana zijn beide even waardeloos, omdat de PCI onder Enrico Berlinguer alles doet wat in haar vermogen ligt om een re geringscoalitie met de christen-demo craten te vormen'. Het bleek niet mogelijk op korte ter mijn contact te leggen met leidende fi guren van Manifesto, die zich in een sfeer van geheimzinnigheid hebben gehuld. Wel sprak ik met dr. Enzo Mingione, docent aan het Sociologisch Instituut van de staatsuniversiteit in Milaan, tevens plaatsvervangend secre taris van de Internationale Sociologie Associatie. Hij bevestigde dat de PCI geprobeerd had, de demonstratie te boycotten. Zij zou zelfs de regering in Rome hebben gevraagd, geen visa te verstrekken aan Vietnamese en Cam bodjaanse delegaties uit Parijs. FASCISME Naar de mening van dr. Mingione die zijn sympathie voor uiterst links niet onder stoelen en banken steekt bestaat 'het fascistische gevaar' niet: 'Het begrip wordt door de regering gebruikt om de zaken op de oude voet te kunnen voortzetten en om te voor komen dat de linkse krachten in Ita lië een voet aan de grond krijgen Links en rechts worden tegen elkaar uitgespeeld. Vóór de verkiezingen we zen politici van de Democrazia Chris tiana op het neo-fascistische gevaar. Nu een jaar later zeggen de christen-democraten geen kwaad woord meer over de MSI. Sociologisch gezien zijn de DC en de MSI dan ook twee kanten van dezelfde werkelijk heid. Beide partijen mikken dan ook voor een groot deel op het zelfde kie- zersblok'. Er is volgens dr. Mingione nu geen schijn van kans op een fascistische staatsgreep: 'Die is ook niet nodig, omdat de De mocrazia Cristiana er wel voor zal zorgen dat de zaken haar niet uit de hand lopen. Zij kan met de steun van Gatsha Boethelezi, de leider van de Zoeloe's, op bezoek bij premier John Vorster (links) van Zuid-Afrika en zijn minister van bantoezaken, M. C. Botha. aanspraak op maken, op voor de blan ken, zodat we afgesloten zijn van de zee. Is dat redelijk?, vroeg Boethelezi in een interview met een correspon dent van het Engelse dagblad The Gu ardian. 'Ik bedoel, een vent die wer kelijk gelooft in wat hij doet, kan toch niet serieus genomen worden als hij zo handelt? Hij kan mij er niet van overtuigen dat hij zaken wil doen, zelfs niet in de termen van zijn eigen politiek. Maar ik vraag nog steeds niets. Ik wil alleen dat de dro mers hun dromen waar maken'. Dat doet Boethelezi nu al drie jaar. Hij tart Vorster en consorten hun mooie woorden waar te maken. Hij wijst ze feilloos op de dubbele bodem in hun mooie theoriën. Hij waarschuwt de blanken dat ze bedrogen zullen uitkomen als ze denken de Afrikanen met een kluitje in het riet te kunnen sturen. Hij zegt dat hij wil onderhan delen en samenwerken en doet dat ook maar eist dat er dan ook werke lijk onderhandeld kan worden en wer kelijk samengewerkt. Groot gezag Boethelezi heeft de afgelopen jaren in en buiten Zuid-Afrika diepe indruk gemaakt. Toen de stakers in Natal door de regering-Vorster onder druk werden gezet, weigerden zij weer aan het werk te gaan, tenzij Boethelezi zou komen. En toen hij op het bol werk van de blanke apartheidsideolo gen, de universiteit van Stellenbosch, een lezing hield voor blanke studen ten, kreeg hij een minutenlange ova tie. Boethelezi, evenals Nobelprijswin naar Albert Loethoeli een Zoeloe, heeft de fakkel overgenomen. De Bo tha's en de Vorsters moeten tanden knarsend aanzien dat Boethelezi ndet alleen bij de Zoeloe's gezag heeft, maar bij alle zwarte Zuidafrikanen hoog staat aangeschreven. Er zijn er die hem niet radikaal ge noeg vinden, omdat hij nog steeds be reid is met de blanken te praten en geweld schuwt. Se SASO, een studen tenorganisatie van militante zwarte Zuidafrikaanse studenten, waarvan de leiders onlangs door de regering-Vor ster huisarrest is opgelegd, verwijt Boethelezi dat hij zich nog teveel met blanken afgeeft, maar de SASO kan niet ontkennen dat Boetheilezi's invloed op de Zuidafrikaanse politiek dage lijks toeneemt en dat hij steeds weer op indrukwekkende manier het discri minerende karakter van de grote ar- partheid aan de kaak stelt. En Vorster kan hem de mond niet snoeren, zoals hij wel deed bij de lei ders van de SASO en zoveel anderen. Daarvoor is Boethelezi een te grote nationale figuur geworden. Dat zou het einde betekenen van de grote apartheid. Want dan zou Vorster openlijk moeten-toegeven dat de onaf hankelijkheid van de bantoestans geen fluit voorstelt. Dan zóu duidelijk worden dat, als een premier van zo'n bantoestan niet de door de blanken gebaande wegen gaat, hij aan de kant wordt geschoven. Zo kan Boethelezi nog ongehinderd opkomen voor de belangen van zijn volk. Hij weet dat hij grote risico's loopt. De afgelopen jaren is al enkele malen een aanslag op zijn leven ge pleegd. Wie daar de hand in hebben gehad, is niet bekend. Het Zuidafrikaanse regeringsgezinde dagblad Die Burger schenkt af en toe veel aandacht aan de tegenstellingen binnen de Zoeloe-gemeenschap. Enke le traditionele stamhoofden zouden Boethelezi graag aan de kant willen schuiven ten gunste van een Zoeloe prins. Mensen die de gang van zaken in Zuid-Afrika van dag tot dag vol gen, zijn er van overtuigd dat Boethe lezi werkelijk gevaar loopt Vast staat in ieder geval dat Vorster er een lief ding voor over zou hebben als Boe thelezi buiten spel gezet kon worden. De regering durft hem nog niet open lijk aan te pakken; daarom krijgen Beyers Naudé en Alan Paton nog de schuld. En minister Botha houdt re devoeringen waarin hij Boethelezi en andere Afrikaanse leiders diep bele digt door te suggereren dat zij zelf niet kunnen denken en 'dat er een grens is waarbinnen hulle hul gedag- tes moet uitspreek." Wie niet geloven wil, dat apartheid discriminatie is, wordt door minister Botha wel uit de droom geholpen en moet anders maar eens naar Boethelezi zelf luisteren. Kloof groeit De kloof tussen blank en zwart wordt nog elke dag groter in Zuid-Afrika en wordt bewust groter gemaakt, zegt Boethelezi. Blanke kinderen krijgen gratis onderwijs, de zwarte moeten betalen voor de boeken en andere schoolbenodigdheden. De blanke rege ring heeft ook bepaald dat de Zoeloe kinderen op de scholen onderwezen moeten worden in de Zoeloetaal. Dat betekent dat ze, als ze naar de univer siteit willen, over moet schakelen op Afrikaans en Engels. 'Het is duidelijk dat de regering de zwarte man niet werkelijk vooruit wil helpen. Zij wil een arbeidsleger. Als het ernst was met het onderwijs voor mijn volk, zouden ze Engels en Afrikaans op de lagere scholen introduceren. Ze maken het moeilijk, iedere keer maken ze het moeilijk voor ons succes, te hebben'. En wat kunnen we er tegen doen, vraagt Boethelezi. De Afrikanen in dit land zijn niet gewapend. De blan ken besteden ieder jaar miljarden aan het leger en alle blanke jongens krij gen een intensieve militaire training. Een Amerikaanse vrouw vroeg Boe thelezi, toen hij in Amerika was, of er geen fonds gesticht kon worden om de Afrikanen te bewapenen. Hij zei haar, dat als zij vond dat het moedig was je hoofd op het slagblok te leg gen, hij die mening niet deelde. 'Ik houd van mijn volk. Ik wil niet dat het afgeslacht wordt'. Steeds probeert Boethelezi opnieuw met Vorster, toch een erkend voor stander van de dialoog, in gesprek te komen. 'Maar', zei hij onlangs, 'hoe wel wij aanvaarden dat wij machte loos zijn zoals alle zwarte mensen in dit land, kunnen we niet aanvaarden dat we gebruikt worden om de indruk te wekken dat er ruimte voor onder handelingen is terwijl dat in werke lijkheid niet zo is'. Tpen hij dit voorjaar met Vorster had gepraat over uitbreiding van het grondgebied van KwaZoeloe, de op richting van een veelrassige advies raad, vrijlating van politieke gevange nen en nog enkele andere zaken, merkte Boethelezi op: 'De regering heeft gepraat en wij moesten luiste ren. Er zal een nieuwe basis voor dit soort besprekingen gevonden moeten worden'. Hij benadrukte dat premier Vorster niet neerbuigend met hem ge sproken had, niet zoals een baas tegen zijn slaaf. 'Maar wat mij betreft, zijn dit soort gesprekken zinloos als ze al leen maar als fagade dienen'. Geen revolutionaire taal. De Zuidafri kaanse blanken krijgen opnieuw een kans werkelijk in gesprek te komen met de zwarte meerderheid in hun land. Wellicht een allerlaatste kans. Want de stemmen van degenen die geen andere uitweg zien dan radikaal te breken met alles wat blank is in Zuid-Afrika, worden steeds luider. Als Boethelezi vermoord zou worden of monddood gemaakt, zou er een won der moeten gebeuren om een geweld dadige revolutie te voorkomen. Dat éen man als Boethelezi na 25 jaar apartheidsgeweld nog altijd wil pra ten, is trouwens al een wonder. als zweepslagen. Het felst werd ge schreeuwd op kruispunten waar zwaarbewapende militairen met pant serwagens gereedstonden om met 'scherp' in te grijpen, als de zaken uit de hand mochten lopen. Alle opge kropte haatgevoelens jegens de 'geves- stigde orde' die blijkbaar niet van plan was met zich te laten spelen, zochten dan een uitweg. De meeste militaire eenheden waren echter wijselijk aan het oog onttrok ken. Dat was ook het geval met de oproerpolitie, die met haar wapen stokken en schilden een provoceren de uitwerking zou hebben gehad op de heethoofdige demonstranten. Er liep echter niets uit de hand, want de zon scheen fel en de weg was lang. En steeds maar hetzelfde schreeuwen verveelde blijkbaar ook. Dat neemt niet weg, dat de 'lange mars' soms een onheilspellend karakter had. manifesto Tijdens de demonstratie sprak ik met enkele jongeren, die op zijn minst sympathiseerden met de uiterst linkse Manifesto-groep, een kleine militante eenheid, die zich heeft geïsoleerd door haar anarchistische optreden. Zij had den felle kritiek op de PCI (Commu nistische partij)), omdat deze gewei volgend artikel over de Italiaanse ka binetscrisis. Nu eerst nog iets over de rol van de PCI: 'Zij moet zich niet in de arbeiders vergissen. Als zij naar samenwerking met de christen-democraten blijft stre ven, zullen velen haar de rug toekeren. Het ideologische communisme leeft heel sterk in Italië en veranderingen zullen voor de PCI tot grote verliezen leiden', meent dr, Mingione. Geen waardering kon hij opbrengen voor de opmerking van PCI-leider En rico Berlinguer, dat 'revoltuionairen zich aan dromen overgeven: 'Wat Berlinguer zegt, is niets nieuws. Palmiro Togliatti (de PCI-leider die enkele jaren geleden is gestorven - jdb) weigerde na de tweede wereld oorlog een greep naar de macht te doen. Hij trok in dit opzicht één lijn met Josef Stalin, die tegen een com munistische machtsovername in Italië was. De communistische leiders in dit land hebben altijd gezegd, dat de tijd nog niet rijp was voor revolutie. Nu noemt Berlinguer de revolutionairen 'dromers'. Hij zegt slechts op een an dere manier hetzelfde wat zijn voor gangers hebben verklaard', aldus dr. Mengione. grote fouten Op mijn vraag waarom de extreem linkse groepen als Manifesto geen voet aan de grond kregen bij de ver kiezingen van vorig jaar, zegt hij: 'Er zijn grote fouten gemaakt. Mani festo bestond voornamelijk uit intel lectuelen, die geen werkelijk contact met het volk bleken te hebben. Deze mensen hadden bovendien de PCI verlaten om redenen, die door de be volking niet werden begrepen. Een voorbeeld? Zij steunden in tegen stelling tot de PCI het optreden van de troepen van het Warschaupact tegen Tsjechoslowakije. Het zal inder daad lang duren, voordat er een nieu we linkse c ommunistische partij in Italië is, die op grote steun kan reke nen'. Manifesto heeft geen grote aanhang onder de studenten, want die behoren tot andere buitenparlementaire groe pen. Dr. Mingione: 'Ja, één ervan is de studentenbewe ging van deze universiteit en de ande re is de Avanguardia Operaia (arbei ders), de enige groep die zowel stu denten als arbeiders onder haar leden telt. De groepen richten zich vooral tot de middelbare scholieren, die zij belangrijk vinden voor socialisatie- plannen in de toekomst. Zij willen er 'andere mensen" van maken dan de jon geren, die zich niet met politiek inla ten'. anderen 'Dan is er nog de Lotto Communista, die wel fascistisch wordt genoemd omdat zij elke compromis verwerpt en er van uitgaat, dat het slechtste het beste is. In Peking vindt men deze groep burgerlijk. Voorts zijn er twee marxistisch-leninistische communisti sche partijen. De ene is de 'oude par tij' die zich presenteert met de naam PCd'I (ml) —de marxistisch e-leninis- tische Communistische partij van Ita lië. Zij werd ongeveer tien jaar gele den opgericht en kreeg er in 1069 veel studenten bij. Niet lang daarna viel zij in twee groepen uiteen. Het merkwaardige is echter dat juist deze partij door China wordt erkend als de enige echte Communistische partij van Italië. Dr. Mingione vertelt naar aanleiding van mijn vraag, waarom Peking de PCI van Berlinguer niet erkent: 'Toen ik China bezocht als vertegen woordiger van de PCd'I en ik vroeg, waarom deze kleine partij en niet de grote PCI officieel was erkend, zei men mij dat dit op zichzelf niet be langrijk is. Het gaat er slechts om, dat d e kleine p artij de kenmerken vertoont van een ware communisti sche partij, die volgens de Chinese theoretici de toekomst heeft in Italië. De relaties tussen de PCI en China zijn dan ook uiterst koel, ondanks het feit dat de PCI-leiders geweigerd heb ben een door Moskou opgestelde ver klaring te ondertekenen, waarin het gedrag van China werd veroordeeld'. rijke groep De andere marxistisch-leninistische communistische partij PC (ml) blijkt sterker en groter te zijn dan de PCdl: 'Zij zwemt in het geld. Dit komt bij militante leden vandaan, die vrijwillig alles wat zij hebben, aan de groep ge ven. Velen betalen betrekkelijk grote bedragen, die de partij haar leden als een 'belasting-aanslag' oplegt Zij mo gen alleen geld houden om in leven te kunnen blijven. Deze mensen leven niet in communes en trouwen nor maal. Bij de verkiezingen kregen zij ongeveer 100.000 stemmen'. Dr. Mingione laat dan ook nog de rol van de buitenparlementaire groeperin gen bij het organiseren van stakingen tegen de wil van de vakbonden de re vue passeren. Zijn opmerkingen be waar ik voor een volgend artikel, dat gewijd zal zijn aan de positie van de arbeiders in het door stakingen ge teisterde Italië, een onderwerp waaro ver ik sprak met Luciano Lama van de communistische vakbond CGIL, waarmee de christen-democratische bond CISL en de door sociaal-demo craten en republieken gestichte UIL heel nauw samenwerken. Dit is het derde artikel in een serie, publiceerd in Trouw-Kwartct van 26 en 30 mei. de andere partijen gebruik maken van legale middelen om het machtsinstru ment te hanteren, zoals generaal De Gaulle dat in Frankrijk heeft gedaan. De christen-democraten moeten echter goed beseffen dat de onderdrukking van de arbeiders de politieke crisis niet kan oplossen'. de pci Ook de PCI (Communistische partij) speelt naar de overtuiging van dr. Mingione de christen-democraten in de kaart: 'Zij maakt zich zorgen over de buiten parlementaire 1 inkse beweging, die met name in Noord-Italië in de fa brieken sterk is vertegenwoordigd. De PCI van Enrico Berlinguer is werke lijk bereid, de Democrazia Cristiana te steunen, omdat zij vastbesloten is de m acht te veroveren binnen het huidige parlementaire systeem. Zij vreest de toenemende invloed van de MSI meer dan de andere partijen. De voorzitter van de Senaat Amintore Fanfani, is één van de DC-leiders die er op uit zijn. de PCI bij het rege ringsbeleid te betrekken'. Over de rol van Fanfani gaf dr. Min gione interessante bijzonderheden. Daarvan zal ik melding maken in 'n De politie in Milaan in actie tegen linkse studenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15