Nixon zonder oorlogsgeld UW Ajax kritisch over finale Paarden uit de stad in Ede op ruiterpad Meer ziekteverzuim Kapers op Aruba gestrand Rechtstreeks zon importeur I Heistelling valt om: twee doden (leuter overleeft wintig meter-val In deze krant Verkeersdrukte viel nogal mee Ook Senaat tegen bommen op Cambodja Benzine nog maand voor 'oude' prijs Ieren kiezen protestantse president krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leicis e Courant VRIJDAG 1 JUNI 1973 54ste jaargang no. 51 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" voor exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ORANJESTAD (UPI, Reuter, ANP) Twee langharige, ge maskerde kapers en 53 door hen gegijzelde passagiers en beman ningsleden van een Columbiaans passagiersvliegtuig wachtten gis teren op het Nederlandse eiland Aruba op een speciaal soort olie, die hun vliegtuig naar Peru kan brengen. Het vliegtuig werd woensdag gekaapt op een bin nenlandse vlucht. Het toestel was woensdagavond op het vliegveld Prinses Beatrix aangekomen en gistermorgen vertrokken, maar na enkele uren keerde het terug, omdat de gezagvoerder zei dat de oliesme ring van de propellers droog begon te lopen. De benodigde olie was evenwel niet voorradig op Aruba en moest speciaal uit de thuishaven van het toestel Medellin in Columbia worden aangevlogen. Een toestel van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschap pij, ALM, is naar Columbia gevlogen met 24 passagiers, die door de kapers zijn vrij gelaten om de olie te halen. Bovendien hebben de Antilliaanse au toriteiten om een nieuwe bemanning voor hèt gekaapte vliegtuig gevraagd, aangezien de huidige oververmoeid is. De kapers, die woensdag het toestel met 87 inzittenden overmeesterden, hadden oorspronkelijk de vrijlating geist van 47 'politieke gevangenen' in Columbia en een losgeld van 200.000 dollar. Maar de Columbiaanse regering wees hun eisen van de hand. Plaatselijke radiostations meldden dat de kapers inmiddels hun losgeld heb ben verhoogd tot 300.000 dollar en dat het ieder uur met 50.000 dollar om hoog zal gaan, totdat het betaald is. In verband met hemelsvaartdag waren echter alle banken op Aruba gesloten. GOUDA Twee jongemannen kwa llen om het leven toen in de nieuwe lijk Bloemendaal-West in Gouda een an de palen van een heistelling om- iel. De slachtoffers zijn de timmer eden Huibcrt Verwe.v (17) uit Ree- 'ijk en Leo Blom (19) uit Gouda. Zij 'erden op slag gedood. De arbeidsin- pectie en de recherche zijn met een nderzoek begonnen. MSTERDAM Het vierjarige Suri- aamse meisje Jaiffoen Gaffar heeft en val van twintig meter, van de zes- c verdieping van het flatgebouw Ge- enstein in de Bijlmermeer, overleefd. Iet ernstig hersenletsel is het kind laar het ziekenhuis overgebracht. Het leeft meer dan een half uur op straat elegen voordat het gevonden werd. De aanvankelijke veronderstelling dat ir een misdrijf gepleegd was bleek de olitie later onjuist. «gezegd )it kabinet zou niet goed rege ren, naar mijn maatschappelijk nzicht, als het niet tegelijk voor en stuk zou polariseren. Minister-president Den Uyl. Van onze sportredactie BELGRADO De derde Europa Cup die Ajax in successie heeft ver overd, heeft de voetballiefhebbers maar weinig bevrediging kunnen schenken. Naar 86 minuten later bleek, besliste het doelpunt van Johnny Rep. in de vierde minuut ge maakt, de strijd tegen Juventus. Niet alleeu Ajax, dat zich zeer voor zichtig opstelde, kreeg nogal wat kritiek te verwerken. Ook de Itali aanse kampioen Juventus werd veel verweten. De ploeg uit Turijn was op alle onderdelen van het spel de min dere van Ajax. Maar het team leek er voortdurend op uit de nederlaag alleen maar zo klein mogelijk te hou den, zonder werkelijke overwinnings- drang ten toon te spreiden. Aan het commentaar van de Ajaeic- den was na afloop duidelijk te mer ken dat zij zelf ook zeer kritisch te rugkeken op de vertoning. De ere- ronde door het stadion leverde dan ook niet die uitbundige taferelen op van andere jaren. In Amsterdam was het veroveren van de Europese beker voor duizenden weer aanleiding uitbundig op straat feest te gaan vieren. Tot diep in de nacht (het politie-buro Warmoes- straat kreeg zelfs gistermorgen om half tien nog een melding van een late café-bezoeker die niet meer kon betalen) trokken groepen zingende mensen over straat. Op en rond de Dam ontstonden tegen drie uur 's nachts ongeregeldheden toen jon gelui gooiden met lege blikjes van bier en frisdranken (zie foto) die overvloedig waren verkocht. De po litie moest enkele malen de wapen stok hanteren, maar tot arrestaties kwam het niet. De schade bij de po litie bestond uit de vermissing van drie petten. Op de bovenste foto: burgemeester Samkalden en aanvoerder Johan Cruijff me{ de Cup na terugkeer van de Ajacieden, gisteren tegen de avond, op Schiphol. Meer nieuws over de finale Ajax- Juventus op de sportpagina's. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Maximum-tempe raturen van 15 graden in het noordwesten tot ruim 20 graden in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst overwegend droog met nor male temperaturen, later weer regen. Morgen zon op: 04.25 onder: 20.51 maan op: 05.18 onder: 22.37 (ADVERTENTIE) ItHERNY-piANO'S AARDE 3300.- Buitenland Woningbouw stagneert Den Uyl liad liet niet moeilijk Binnenland Akkoord Bonn-Praag Kerk Bondsdagen Boekenetalagc Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Films Weekbladen Puzzel Familieberichten DEN HAAG Het matige weer van Hemelvaartsdag heeft er waarschijn lijk toe bijgedragen, dat het met de verkeersdrukte is meegevallen. Alleen tijdens de ochtenduren was het gisteren wat druk. Er waren te gen tien uur wat vertragingen op de weg Den Haag-Utrecht tussen Gouda en Oudenrijh. Dat was ook het geval op de weg Rotterdam-Breda, waar kor te tijd een file was van vier tot zeven kilometer tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug. Na de middag en in de vooravond was er geen bijzondere drukte, waaruit wordt afgeleid dat de ochtenddrukte voor ccn groot deel werd veroorzaakt door naar het oosten en zuiden ver trekkende vakantiegangers. Het aantal verkeersongevallen met do den was gisteravond niet uitzonderlijk groot. Voor zover bekend kwamen vijf mensen in het verkeer om. desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. CHAIKA-PIANO'S AARDE 5700.- RITA I 'Mag ik hem houden? Hij is me vanaf de dierentuin steeds ge volgd.' ADVERTENTIE Daav V\eb \e cie zor\'\v\ de vamen Hang er dan Balastore* voor 4 de goedkope zon-/ :nng vanBalarmrvJi WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft met een overwel digende meerderheid een voorstel aanvaard de begroting te wijzigen, waar door de regering Nixon geen dollarcent meer beschikbaar krijgt om Cam bodja te bombarderen en evenmin om nieuwe bombardementen op Laos te beginnen. Het voorstel werd aangenomen kort nadat de Amerikaanse luchtmacht op dracht had gegeven de bombardemen ten met B-52 reuzenbommenwerpers op Cambodja met veertig procent te verminderen. In de Senaat is het amendement giste ren met 63 tegen 19 stemmen aan vaard. Daarmee heeft het verzet van het Amerikaanse Congres tegen de mi litaire operaties in Cambodja en Laos een recordsterkte bereikt. Kortgeleden heeft het Huis van Afgevaardigden een iets minder krachtig geformuleer de maatregel tegen bombardementen in Cambodja aangenomen. De uitslag van de stemming in de Se naat betekent dat elk nieuw Ameri kaans bombardement op Cambodja nu in strijd zal zijn met de wil van het volledige Congres. Beide 'huizen' van het Congres, de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, zullen nu trach ten een gelijkluidende maatregel te gen militaire operaties in Cambodja en Laos te formuleren. door de beperkingen verscheidene miljoenen dollars worden bespaard. Eerder was gemeld dat in de afgelo pen drie maanden 50 tot 60 bombar- dementsvluchten per dag op Cambod ja zijn gemaakt. Volgens experts kost een vlucht van een achtmotorige B-52 van het eiland Goean naar Cambodja, inclusief de bommen, ongeveer 31.000 dollar (ruim 90.000 gulden), terwijl een actie van basis op Thailand per toestel op ongeveer 18.000 dollar komt. Friedheim zei dat de maatregel tevens is genomen om ervoor te zorgen dat de bemanningen van de B-52's het minder zwaar krijgen. Kerken Officiële vertegenwoordigers van de kerken in de VS onder wie de rooms- katholieke bisschop T. Gubleton hebben de luchtstrijdkrachten die op Cambodja vliegen dringend verzocht geen bomaanvallen op dit land uit te voeren. De vliegtuigbemanningen moeten zich, aldus de oproep, verzet ten tegen alle bevelen om in Cambod ja te bombarderen. Zware slag De maatregel van de Senaat betekent een zware slag voor president Nixon en zijn regering die alles in het werk hebben gesteld het amendement af te zwakken. Zo was onder meer naar vo ren gebracht dat een dergelijke maat regel de pogingen van Nixons advi seur Henry Kissinger zou verlammen een staakt-het-vuren in geheel Indo china te bewerkstelligen. Aangenomen wordt dat de aankondi ging de bomacties met B-52 toestellen op Cambodja drastisch te beperken bedoeld is geweest de Senaat alsnog van het forse amendement te weer houden. Woordvoerder Jerry Fried- heid van het ministerie van defensie die de bombeperking gisteren bekend maakte, zei dat deze gedeeltelijk het gevolg was van economische overwe gingen. Volgens Friedheid konden (ADVERTENTIE) Van oen verslaggever DEN HAAG De verhoging van de benzineprijs met twee cent, die van daag zou ingaan, is een maand uitge steld. Dit gebeurt in verband met de deze week bekendgemaakte regeling dat alle prijsverhogingen een maand tevoren moeten worden aangemeld. Dit uitstel betekent niet dat het mi nisterie van economische zaken op nieuw gaat bezien of de prijsverho ging wel verantwoord is. De verho ging gaat in elk geval door maar het ministerie vindt dat ook deze prijsver hoging nu onder de meldingsbeschik king moet vallen. Kom naar het Dolfinarium Harderwijk i show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINARIUm HARDERWIJK DUBLIN (AP, Reuter, UPI) Erskine Childers, een 68,-jarige protestant die in Londen geboren en in Engeland opgevoed is. heeft gisteren de presidentsver kiezingen in de Ierse Republiek gewonnen. Childers wordt de eerste protestantse ppesident van de Ierse Republiek, waar ruim 96 procent van de bevol king roomS'kathollek is. Hij wordt de opvolger van de nu negentigjarige Ea- mon de Valera. De voornaamste rivaal van Childers. die kandidaat was voor de Fianna Fail-oppositie, is de 56-jari- ge Tom O'Higgins die de Ierse rege ringscoalitie van Fine Gael en Ierse Labourpartij vertegenwoordigde. Chil ders wist 636.162 stemmen te verove ren tegen 587.577 voor O'Higgins. De Valera verwierf in 1966, bij de vo rige presidentsverkiezingen 550.808 stemmen, zodat Childers met meer stemmen president is geworden dan de legendarische De Valera de vorige keer. De verkiezing van Childers is als een volslagen verrassing gekomen, omdat werd aangenomen dat de ne derlaag die de Fianna Fail in februari bij de algemene verkiezingen leed nu Erskine Childers ook haar kandidaat Erskir.e Childers zou treffen. Childers heeft tijdens zijn campagne echter naar voren gebracht dat de keuze van een protestant tot president de kloof tussen de Republiek en Ul ster zou kunnen verkleinen en ten slotte de lang gewenste hereniging van Ierland tot stand zou kunnen hel pen brengen. Van een onzer verslaggevers EDE In Ede zijn on gunstige ontwikkelingen geconstateerd wat be treft het paardrijden in de bossen: hel komt steeds meer voor dat ruiters uit de grote ste den hun paarden met trailers aanvoeren om een dagje in de bossen te komen rijden. Door deze groep liefhebbers van de paardensport, waarop controle bijzon- In bossen veel schade van rossen der moeilijk is, icordl in de bossen veel vernield. Verder doet zich het verschijnsel voor dat al lerlei instellingen week- kampen voor ruiters in Ede organiseren. Hel optreden van deze groe pen amateurs laat vaak te loensen over. Gevolg hiervan is dat wegen kapot worden gereden. fietspaden vernield en kwetsbare hellingen be schadigd. Burgemeesteren wethou ders van Ede zien zich dan ook genoodzaakt dit soort ruiters voortaan te verwijzen naar speciaal aan te leggen ruiterpa den. Voor plaatselijke ruiters, die in het alge meen gedisciplineerder te werk gaan. kan even tueel onder nader te be palen voorwaarden een uitzondering gemaakt worden. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het ploatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. DEN HAAG Het ziekteverzuim, dat sedert de zomer 1972 voortdurend gro ter was dan het jaar daarvoor, heeft in januari jl. blijkens de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek een hoogte bereikt, zoals in de af gelopen twee jaar niet is voorgekomen. Het ziekteverzuim bereikte in januari jl. een omvang van tien procent van het aantal mandagen. Ter vergelijking- in januari van het vorige jaar was het verzuim 9,4 pet. en in januari 1971 was het 8,5 pet. In december .lj was het ziekteverzuim 8,9 pet. (in december 1971 8.6 pet.), in november jl. 8,3 pet. (tegen 7,9 pet.), in oktober jl. 8,1 pet. (7,7 pet.) en in september jl. 7.5 pet. (7,1 pet.). Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen C pletine schaaltje (flessen onderzetter) Q handige poraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u o» de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden stersingel 42 44, ROTTERDAM telefoon (010) - 36 35 00 idagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia, nway. Irmbach, Bechner. Rich. Weber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1