Iedereen vocht met en tegen zichzelf Supporters wachten met eduld op Ajacieden iabinet-Den Uyl enst Ajax geluk Engelse pers looft Ajax en critiseert Juventus In tweeën Arie Haan na finale aan einde van voor Ajax toch uiterst vermoeiend seizoen: Christos Michas buitenspel gezet Kans op duel Ajax-Milan Dertien spelers van FC Utrecht op transferlijst Pele wil spelen voor Sjaak Swart Enthousiasme op Schiphol Hulshoff: fl. 1600.- j Shirt van BELGRADO (SI). Dr. Arte- mio Franchi, voorzitter van de Europese voetbalunie, heeft de scheidsrechterscommissie van de UEFA verzocht de Griek Christos Michas voorlopig niet te belasten met de leiding van internationale wedstrijden. Het optreden van de heer Michas tjdens de finale van het toer nooi om de Europa Cup II tus sen AC Milan en Leeds United (10) heeft veel vraagtekens opgeroepen. Van de drie Europese bekertoernooi en zijn er dit seizoen twee min of meer in mineur geëindigd. De finale van de Europa Cup II werd ontsierd door het anti-voetbal van AC Milan, de overwinning van Ajax op Juventus kwam evenmin op de verwachte oog strelende of hartverwarmende wijze tot stand. Alleen de finale van de UE- FA-Cup, tussen Liverpool en Borussia Mönchengladbach, leverde een tweetal aantrekkelijke duels op. Een verkla ring hiervoor valt nauwelijks te ge ven, hoewel (afgezien van de afwezig heid van een Italiaanse ploeg, hetgeen zeker een positieve factor is) het feit dat die eindstrijd over twee wedstrij den werd uitgevochten, zeker van in vloed is geweest. Een thuis- en een uitwedstrijd, aan het slot van een toernooi waarin iede re ronde in tweeën wordt gespeeld, biedt voordelen. Sportieve en finan ciële voordelen bijvoorbeeld, maar het voetbal kan ook aan kljkwaardc win nen. De aanvankelijke overweging dat je in een finale-wedstrijd wel twee aanvallende ploegen moet krijgen, gaat zo is in de praktijk gebleken niet meer op. In twee wedstrijden speelt één van de ploegen in ieder met minder angst, onbevangener wel licht. De UEFA zou minstens de voor- en nadelen kunnen onderzoeken van het spelen van de finales van de Europa Cup I en II in tweeën. BELGRADO (AFP) De loling voor de Europa Cup-toernooien in het seizoen 1973-1974 zal op 11 juli worden gehouden in Zu rich. Dit is in Belgrado, waar de UEFA vergadert, besloten. Tevens is aan de orde gekomen om de wedstrijd tussen de win naars van Europa Cup I en II officieel te maken. Voor het ko mend seizoen houdt dat in: Ajax-AC Milan. UTRECHT (ANP) Bij FC Utrecht staan dertien spelers op de transfer- lijst. Van hen willen vier spelers op eigen verzoek weg. Het zijn: Leo van Veen, Co Adriaanse, Marco Cabot en Piet van Oudenallen. FC Utrecht zet te zelf negen spelers op de transfer- lijst: Jurgen Henriksen, Finn See- mann, Nico v. Ginkel, Emile Kok, Ge rard Langerak. Cees van Kootcn, Cees Loffeld, Theo Polfliet en Hans Visser. FC Utrecht heeft vier amateurs aan getrokken. Twee doelverdedigers (Jan Stroomberg, Zeist en Ad van Vliet, Vreeswijk en Andr' Oostrom (IJFC) en Ruud Cornelis (Hercules). Teun Kist heeft geweigerd het con tract dat Heerenveen hem heeft aan geboden, te accepteren. Kist vond de aanbieding te weinig. Voor de Hee- renveense schutter is belangstelling bij Cambuur en Roda JC. Harry Heijnen (32) is aan het einde gekomen van zijn carrière als betaald voetballer. Van het bestuur van FC VW in Venlo heeft Heijnen te horen gekregen dat zijn contract niet zal worden verlengd. Heijnen, gebo ren Venlonaar, speelde als beroeps- voetballer bij achtereenvolgens VVV. ADO en MW. Zijn grootste tijd be leefde hij bij het Haagse ADO. AMSTERDAM (ANP) De Braziliaanse voetbalgrootmccs- ter Pele heeft aangekondigd dat hij wil meespelen in de bene fietwedstrijd ten gunste van de Ajacled Sjaak Swart. Het liefste speelt Pele met Swart, dus in Ajax, maar hij is ook bereid in het elftal van de tegenstander (FC Liverpool) een plaats in te nemen. Pele komt dit najaar naar Europa ais goodwillambas- sadeur voor een Braziliaanse cx- porttentoonstelling in Brussel. DUW/KWARTET VRIJDAG 1 JUNI 1973 SPORT T13/K13 geving kun je je niet optimaal concentreren. Er wordt nu gezegd dat er geen andere mogelijkheid was, maar dat lijkt mij onvoorstelbaar. Al was het 100 kilometer van Belgrado verwijderd, dan nog had ik het geprefereerd boven deze toestanden.' 'Tifosi' Barry Hulshoff: 'Ik zit nog liever in een gehuchtje. Dan deel je tien handtekeningen uit en is het ver der over. Nu werd je voortdurend geconfronteerd met de 'tifosi'. Ook dat was een factor waardoor Ajax gehandicapt was. Maar toch niet de voornaam ste, althans volgens Arie Haan. Hij legt toch de na druk op slijtageverschijnselen. Hij: 'Je kon de laat ste weken al merken dat de ploeg moe was. MW en AZ'67 boden evenmin het gebruikelijke beeld. We liepen eigenlijk al met het idee rond, dat het seizoen afgelopen was. We moeten een ding niet vergeten: we hebben dit seizoen om de wereldbeker gespeeld, om het kampioenschap er waren veel vriendschappelijke wedstrijden, de beker kwam er bij en tenslotte nog verschillende interlands. Eens eist zo'n programma z'n tol. Daarom ben ik blij, dat de schade beperkt is gebleven.' Uitspraken, die ook van belang zijn in het kader van het Nederlands elftal. Want de nationale for matie, met als basis de spelers van Ajax, zal enkele weken na het seizoen 73-74 deelnemen (eventueel nog steeds) aan de eindronden van het wereldkam pioenschap. Uitgaande van de indruk die Ajax aan het slot van dit voetbaljaar maakte, kan een uitge bluste ploeg in Duitsland verwacht worden. Haan: 'Dat voorzie ik ook wel. Het zou voor het Neder lands elftal daarom beter zijn als wij vroegtijdig uitgeschakeld werden in de Europa Cup. Maar die concessie kan Ajax uiteraard niet doen. Er is één voordeel: om de wereldbeker spelen we niet meer. Voor zover dat nu te bekijken valt tenminste. Voor mij hoeft dat echter niet. Want die confrontaties met Independiente hebben, hoe dan ook, het geheel seizoen een rol gespeeld.' JOHN LINSE AMSTERDAM Met de tred en de gebaren van mensen voor wie A'ïel veroveren van de Europa Cup een normaal en bijna routineus i7 [ebeuren is, keerde Ajax gisteren omstreeks zes uur terug op Schip 12. wi. Met een vertraging van bijna drie uur, hetgeen ook zo langza i7s ierhand een bijna normaal gebeuren is met de charterreizen van 12» etAjax-elftal. Barry Hulshoff was woensdag avond de enige Ajacied die zijn shirt niet voor dat van zijn te genstander ruilde. Hulshoff heeft zijn shirt afgestaan aan de aktie 'Zwolle helpt Vietnam'. In deze actie, waarvan de op brengst ten goede komt aan de Vietnamese stad Tanh Hoa, was bet shirt van Hulshoff inzet van een verloting. Die verloting be stond uit het opsturen van een briefkaart met een gulden extra postzegels plus een voorspelling tan de uitslag. Er bleken 120 in- ttnders die goed te hebben voor speld. Totale opbrengst van Barry's shirt: 1600 gulden. Te oordelen naar de manier waarop de burgemeester de Ajacieden verwel komde, had hij niet met tegenzin ge wacht. De eerste burger van de hoofd stad had een uiterst vriendelijk toe spraakje en opnieuw een geschenk voor de voetballers, die hij de beste ambassadeurs voor de hoofdstad noemde. UNIEK 'Wat moet ik nog zeggen', vroeg de heer Samkalden zich af, 'tegen een ploeg die jaar op jaar unieke presta ties levert. Verrichtingen eigenlijk die alleen maar niet niet uniek kun nen worden genoemd, omdat zij zo re gelmatig gebeuren. In de eerste plaats van harte welkom. U heeft zelf hier op Schiphol kunnen zien wat u voor Amsterdam betekent. Van de duizen den, die u wilden verwelkomen, ston den er talrijken al om negen uur op de luchthaven. fN HAAG (ANP) Het kabinet-Den Uyl heeft het bestuur en spelers van F telegrafisch gelukgewenst met liet behalen van de Europa Cup. De in- lud van het telegram luidde: 'Voor de derde maal kampioen van Europa. Ge ldige prestatie, die grote waardering verdient. Niet in het minst voor de pte waarop de titel steeds werd behaald. Niet alleen propaganda voor de plbalsport, maar ook voor de sport in het algemeen. Van harte gefeliciteerd plens het hele kabinet-Den Uyl'. Furino krijgt als enige de gele kaart voorgehouden, na een zware o vertreding tegen Johan Cruijff. ELGRADO Wat het hoogtepunt had moeten ormen van een formidabel internationaal seizoen. ,-erd een gigantische anti-climax. Geen oogstrelend oetbal, geen applaus, derhalve ook geen voldoe- "ling bij de Ajacieden. De apotheose van een Euro- i Cup-toernooi, het uitreiken van de beker en de rjditionele toegift een ereronde mèt Cup langs e tribunes werd een plichtmatige vertoning. geïnteresseerd draaide Ajax het programma af, iet publiek was trouwens evenmin in extase. Eén jacied sloeg het 'dessert' nadrukkelijk af: Arie an. Zo snel mogelijk verdween hij in de tunnel. naar de kleedkamer voert, rie Haan, bijgenaamd het loopwonder, was bekaf, een stap te veel legde hij af. In de besloten ruim- van de kleedkamer zakte hij neer op een bank. m vervolgens vijf minuten lang uit te hijgen, een woord kwam er over zijn lippen. Een opmer- elijk gezicht voor wie weet hoe snel Haan door- aans herstelt van een krachtsinspanning. Hij: 'Ik eb, zoals de wielrenners dat uitdrukken, op m'n udvlees gelopen. Ik kon de moed niet meer op rengen om op het veld nog triomfantelijk met die up rond te zwalken. Dat was me te veel. Ik ben nar vlug een stil plekje op gaan zoeken. Want erkelijk zó moe ben ik nog maar zelden geweest.' Itatisch etgeen een opzienbarende uitspraak is. Want juist rie Haan geldt als de Ajacied met de meeste con- ionele inhoud. En juist Arie Haan viel op door gebrek aan inbreng. Waar de middenvelder laliter moeiteloos tientallen keren naar het it snelt, en weer terug, beperkte hij zich dit- taal tot een zeer statische rol op het middenveld, rie Haan was Arie Haan niet. Zijn opofferende '.iteiten voor de ploeg het zogenaamde gaten kwam slechts een incidentele keer tot En dat gebeurde dan in de beginfase. iS viel Haan slechts op door niet aanspeelbaar zijn. ijn verweer: 'Het was eigenlijk niet zozeer een te nutteloze sprints te trekken, profiteren zijn colle ga's van enige ruimte. Dat was ditmaal niet het ge val. Ook al doordat Johan Neeskens evenmin de kracht had om overal assistentie te verlenen. Het duo moest zich beperkingen opleggen. Arie Haan: 'Geloof me, het is werkelijk gen kwestie van niet- willen. We konden eenvoudig niet. Dat beetje extra was niet aanwezig. Vaak kan je 'Nees* en mij bij de eerste of tweede paal zien opduiken. Dat was er ge woon niet bij ditmaal. Gewoonlijk als ik de diepte opzoek en de aanval is afgeslagen, snel ik weer te rug naar mijn eigen tegenstander. Nü moest in dergelijke gevallen Neeskens mijn opponent, Furi no, overnemen. Dat deden we afwisselend. De pro blemen manifesteerden zich overigens niet alleen op het middenveld. Het haperde eigenlijk overal. Dat was het voornaamste punt: iedereen vocht met en tegen zichzelf. Ik kan me overigens levendig voorstellen dat het publiek teleurgesteld is. Dat bèn ik ook. Je maakt een voortreffelijk seizoen door en op het moment dat je je aan het grote voetbalpubliek kan presenteren lukt het niet. Kun je trouwens nagaan wat voor ploeg Juventus heeft. We zijn eigenlijk geen moment in gevaar geweest. Moet dat nu de kampioen van Italië voorstellen? De oude mannen, Altafini en de laat ingevallen Haller, traden nog het meest op de voorgrond. Vooral Altafini. Een formidabele spits. Hij was vroeger altijd een voorbeeld voor mij.' Op het gedrag van de Ajacieden is de gebrekkige voorbereiding ongetwijfeld van invloed geweest. Ajax bracht drie dagen door in Belgrado's drukste hotel, Jugoslavia. Op de achtste verdieping kenden de spelers eigenlijk geen rust. Haan: 'Ik heb de nacht voor de finale geen oog dicht gedaan. Je hoorde die Italiaanse supporters tot de vroege och tend 'Juve, Juve' krijsen. Dat had niet mogen ge beuren.' Zijn collega Gerrie Mühren: 'We voelden vooraf al dat het niet lekker zou gaan. Hoe kan het ook anders na zo'n verblijf. Toen twee jaar geleden de spelers van Panathinaikos werden ondergebracht in het centrum van Londen hebben wij daar de grootste gein om gehad. Want in een dergelijke om Dit jaar heeft u zich zo mogelijk nog sterker en nog constanter getoond dan vorig jaar. U heeft Independiente verslagen en bent in een spannender competitie opnieuw het sterkst ge weest. U heeft de Europa Cup behou den door overwinningen op ploegen als Bayern München, Real Madrid en Juventus. De regelmaat in uw presta ties blijkt ook uit de competitiestand na dit seizoen. Vorig jaar maakte u 104 doelpunten, nu 102, maar dit jaar werd er ook twee keer minder tegen u gescoord. Amsterdam is niet alleen het stuk dat wordt bepaald door de gemeentegrenzen, maar ook alles wat er om heen ligt en soms heel Neder land. Door U. Ik durf rustig te zeggen dat Ajax Amsterdam heeft gean nexeerd en ik ben er trots op. Als blijk van waardering voor uw presta ties wil het gemeentebestuur u graag een geschenk aanbieden. Ter herinne ring aan het feit dat Ajax op 30 mei 1973 voor de derde keer in successie de Europa Cup heeft gewonnen.' De Ajacieden en hun bestuur kregen daarop uit handen van de burgemees ter het eerste deel aangeboden .van prof. dr. H. Brugmans' 'geschiedenis van Amsterdam' met de toezegging dat de andere vier delen zo spoedig mogelijk zouden volgen. Arie Haan breekt door. links Furino en rechts Saivadore. kort aan adem als wel bewegingsproblemen. Het leek wel of ik lood in mijn schoenen had. Een cii- ché wellicht, maar het bevat ditmaal waarheid. Tel kens als ik probeerde te sprinten voelde ik het in m'n liezen. Daar heb ik al langer last van, maar bij Ajax krijg je niet de tijd om dergelijke ogenschijn lijk minder ernstige blessures te laten genezen. Je moet maar gewoon doorgaan. En ik heb dit seizoen al zoveel loopwerk verricht, dat móet je eens opbre ken. Vandaar dat ik het maar voorzichtig aan ge daan heb.' Teleurgesteld Toen ook bleek hoe belangrijk Arie Haan voor Ajax is. Dankzij zijn bereidheid om voor het oog De vertraging van het elftal had de supporters, van wie er talrijken al sinds de ochtenduren op de nationale luchthaven hadden gewacht, niet kun nen verdrijven en toen de vermoeide en ook wat verzadigde helden tenslot te uit het toestel stapten, was er meer enthousiasme dan twintig uur eerder in Belgrado, waar de Cup was vero verd die Johan Cruijff de ongeveer 7000 'afhalers' toonde. SAMKALDEN De njeest prominente onder de afha lers, de Amsterdamse burgemeester dr. I .Samkalden, vergezeld van en handelend op het grondgebied van zijn collega van Haarlemmermeer, C. van Stam, had ook urenlang moeten wachten op de meest bekende groep Amsterdammers. Na het vertrek van de Londense LordrMayor, die om streeks één uur was vertrokken en die de Amsterdamse burgemeester woensdagavond van zijn tv-toestel had weggehouden, was de heer Samkalden op Schiphol gebleven. meeste sportjournalisten schreven dat Ajax sterker was, maar dat Juventus eervol ten onder was gegaan. Het sportdagblad Gazzetta dello Sport (Milaan) schreef dat de finale van woensdagavond weinig emoties had gewekt. 'Maar zonder enige twijfel is de Cup gegaan naar het sterkste elf tal', aldus het blad. 'De Europese titel is in handen gebleven van Ajax, een team dat momenteel onverslaanbaar lijkt.Juventus heeft zich niets te verwijten. De ploeg heeft zijn best ge daan en Jose Altafini was niet in staat om zijn mirakelstukjes uit de competitie en vorige Cup-rondes te herhalen", aldus Gazzetta dello Sport. Het Turijnse dagblad La Stampa schreef dat Ajax in de eerste 20 mi nuten van de wedstrijd, waarin de enige en beslissende goal viel, uitzon derlijk sterk voetbalde. 'Toen verwier ven de Nederlanders zich in typisch Italiaanse stijl de beslissende voor sprong. Het vroege doelpunt werd door de Nederlanders geconsolideerd en mede daardoor was de finale tech nisch gezien maar middelmatig', aldus La Stampa. Het Milanese II Giorno schreef dat Ajax de finale met een resoluut doel punt besliste om daarna de voor sprong zonder risico's te verdedigen. 'Ajax heeft zijn potentiële kracht maar zeer ten dele getoond. In de tweede helft vertraagden de Amster dammers het spel op een onplezierige manier.Maar Juventus leek geen enkel moment in staat om de achter stand weg te werken. Om eerlijk te zijn kunnen we nog blij zijn dat de Italianen met een 10 nederlaag zijn weggekomen. De score had veel hoger kunnen zijn als Ajax meer daden drang had getoond', aldus II Giorno. AMSTERDAM/LONDEN/ MILAAN (Reuter, UPI. AP) De overwinning van Ajax op het Italiaanse Juventus heeft in En geland twee reacties opgeroepen- stevige hulde aan Ajax èn felle kritiek op het Italiaanse voetbal. De Daily Mirror, de krant met de grootste oplage in Engeland, heeft als kop: 'De Nederlandse dreiging', en de Daily Mail roept uit: 'Dank je Ajax', en gaat daar onder verder met: 'Je hebt die Italianen in hun hemd gezet'. In de commentaren in de Britse pers klinkt duidelijk een ondertoon van af keer voor het Italiaanse voetbal door. De nederlaag die Leeds United in de finale van de Europa Cup II leed te gen AC Milan (een schaamteloze ver toning) en het feit dat Juventus on der meer Derby County heeft uitge schakeld zal daar zeker toe hebben bijgedragen. Jeff Powell van de Daily Mail schrijft bijvoorbeeld dat de over winning van Ajax een halt toeroept aan de cynische filosofie van het Itali aanse voetbal. Hij krijgt daarin steun van Frank McGhee van de Daily Mir ror, die meent dat de prestatie van Ajax een blamage betekent voor het cynisme en het gebrek aan avontuur dat zo'n belangrijk deel uitmaakt van de Italiaanse voetbalpsychologie. Geoffry Green in de Times meent dat Ajax alleen in de eerste helft cp zijn best was, vol onverwachte en ongewo ne dingen. De Italiaanse kranten noemen una niem de zege van Ajax verdiend. De De actie die Juventus, tot genoe gen van de Britse pers, in hun hemd zou zetten. Rep kopt Ajax naar 1-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15