AJAX WINT OP REPUTATIE George Knobel mild over Ajax zonder glans Gerrie Mühren: 'Ik trap een open deur in als ik dit de slechtste finale noem ier A jak-finales Te harde onderlaag, gras belachelijk te lang, benauwende temperatuur ;OUW/KWARTET VRIJ HAG 1 JUNI 1973 SPORT T11/K13 'an onze speciale verslaggever IELGRADO Zoals eerder Real Madrid en Benfica een aantal jaren sterk omineerden in het Europese voetbal, doet Ajax dat momenteel. In vijf jaar jd wrong de Amsterdamse formatie zich vier keer in de finale om de meest [geerde bokaal, de Europa Cup. Aanvankelijk reageerde de buitenwereld ogal sceptisch op de verrichtingen van de ploeg. Een houding die vooral ver- jrzaakt werd door de afgang in Madrid (1-4) tegen AC Milaan én de povere restatie die tegen Panathinaikos geleverd werd. Ajax veroverde de Europa tap, op Wembley, nog wel, maar dat resultaat werd regelrecht aan een toe- jalstreffer toegeschreven. ndsdien heeft Ajax echter naam ge lakt. Onder invloed van de milde nd van trainer Stef^ Kovacs ont- loidcn de talent zich tot meer alleen opdrachtvoetballer''. Een (wikkeling die naar de gewenste er- nning voerde. Vorig jaar tegen In brak Ajax definitief door de aners waren verbijsterd door de rfecte indruk die de ploeg wekte. het afgelopen seizoen droeg ichts bouwstenen bij voor de enor reputatie van de ploeg. Voor een int van miljoenen kijkers dolden de icieden met gerenommeerde tegen- nders als Bayern München en Real drid. oon ïx geeft, kortom, de toon aan. Vrij I elke voetballeider streeft ernaar patronen van de Europese kampi- te kopiëren. Ajax staat model het moderne 'totale' voetbal. De eg is op een troon gehezen, zoals den tevoren gebeurde. Dankzij die mtatie heeft Ajax bij wijze van 3) (Madrid): AC Milan-Ajax 4-1, II (Londen): Ajax-Panathinaikos 2- Van onze speciale verslaggever 12 (Rotterdam): Ajax-Internazionale 13 (Belgrado): Ajax-Juventus 1-0. het tussenliggende jaar 1970 won fenoord de Europese beker door i overwinning met 2-1: na verlen- op Celtic. slissende doelpunt had gescoord, wan kelde Juventus op de rand van de af grond. Ajax had in die fase nog het ritme duidelijk te pakken. Vooral over links werden er een aantal voor treffelijke combinaties uitgevoerd. Ruud Krol kende een ongelooflijke vrijheid als gevolg van Atafini's perti nente weigering om niet mee te ver dedigen. Gerrie Mühren: 'Ik heb zel den gelegenheid gekregen om zo ge makkelijk een bal te kunnen aanne men. Als Ruud opkwam hadden we steeds een numerieke meerderheid'. En de ronduit falende Piet Keizer 'Bij dat doelpunt had ik werkelijk het gevoel, dat we er een geweldige show van gingen maken. Het liep goed en we forceerden een aantal voortreffelij ke kansen'. Maar Ajax, het oppermachtige Ajax, draaide de benzinetoevoer na een kwartier al ruimschoots terug. Dp ploeg, die zo graag een legende wil vormen als Real Madrid, probeerde op uiterst nonchalante wijze af te reke nen met een inderdaad povere tegen stander. Zó laconiek sprongen de Aja- cieden met de bal om, dat Juventus toch voor enige dreiging kon zorgen. Ajax speelde als Mariene Dietrich in haar nadagen: geen schokkende pres tatie leverend maar wel de allure handhavend, alsof er sprake is van een onbereikbaar niveau. Piet Keizer en Horst Blankenburg met name na men een dergelijke misplaatste hou ding aan. Door het gedrag van die fi- Emotieloos tonen Johnny Rep Clinks) en Ruud Krol de Europa Cup. Het karwei is geklaard. Slechts de verplichte ereronde rest nog. guren ook op essentiële momenten op knullige wijze de bal verspelen kon Juventus soms verrassen. De ploeg brak niet massaal uit om een gelijkmaker te forceren, maar richtte zich bijna voortdurend tot Jo sé Altafini, de enige man die Ajax werkelijk kon verontrusten. Anastasi, Bettega, Capello en Causio (na een redelijke start) zij allen presenteer den zich als middelmatige talenten. Altafini was de enige uitzondering. De Braziliaan liep weliswaar geen me ter te veel, maar zodra hij in balbezit was, bewoog hij zich uiterst geraffi neerd. Jan Mulder, belangstellend toe schouwer (nog steeds): 'Wat die man als 34-jarige nog presteert is bijna on gelooflijk. Hij is zo sterk aan de bal, zo snel ook nog, dat je hem eigenlijk niet uit het oog mag verliezen. Altafi ni was de beste man bij Juventus, de beste man van het veld mag je wel zeggen'. Geen stormloop De mogelijkheden die Juventus ver rassenderwijs kreeg stimuleerde de ploeg niet tot een stormloop op Stuy's voortreffelijk bewaakte doel. Ondanks de achterstand bleef Juventus hangen. Nooit vertrok er een achterspeler op volle snelheid naar de frontlinie, zel den verdween er een middenvelder in de diepte. Juventus leek blij te zijn met de 'slechts' 1-0 achterstand. Het gevolg: weinig ruimte voor Ajax om het spel naar eigen idee te bepalen. Doorgaans pleegt Ajax die ruimte door veel te bewegen en direct te spe len te creëren, maar dat kon de ploeg niet opbrengen. Net als Juventus trad Ajax statisch op. Gerrie Mühren: 'Daarom vooral liep het niet naar wens. De organisatie klopte niet. Ach terin werd er matig uitverdedigd doordat er weinig afspeelmogelijkhe- den waren. Tegen een ploeg als Ju ventus, dat zo sterk het accent op de defensie legt móet je kilometers vre ten. Met een een-tweetje of een indi viduele actie begin je nauwelijks iets. Want je komt steeds weer een nieuwe tegenstander tegen'. Van een sprankelende show, zoals die verwacht mag worden van twee top- ploegen die bovendien al zeker zijn van Europa Cup-voetbal in het ko mende seizoen, was geen sprake. Ajax- Juventus was een stomvervelende, als happening aangekondigde, ontmoeting waarbij Juventus dienst deed als spar- rimg-partner in een oefenpartij. Des ondanks sluimerde ook de factor on zekerheid in de Amsterdamse forma tie. Barry Hulshoff: 'We voelden ons beslist niet oppermachtig. Vandaar dat Suurbier, Krol en ik tijdens de rust hebben afgesproken geen risico's meer te nemen. Er in ieder geval voor te zorgen, dat de drie spitsen van Juventus niet meer aan de bal konden komen. Dat moet je niet di rect als resultaatvoetbal beschouwen. Want ook dón kan er nog wel wat van de aanval uitgaan. Maar dat is niet mijn zorg'. En Heinz Stuy: 'Als je ziet dat je toch geen kans hebt om er door te komen, zie er dan maar vanaf. Als je je tenminste een behoudende uitgangs positie kunt permitteren'. En: 'Wat wordt er nu gezeurd. We hebben die Cup toch weer binnen. Dót telt voor namelijk. En wat zeg je dan van die Italianen. Zo'n laffe ploeg heb ik nog nooit gezien. Ze staan achter, maar komen er toch niet uit. Die libero, Salvadore kwam ik pas vijf minuten voor tijd eens in onze verdediging te gen. Zo'n ploeg verdient toch geen Europa Cup. Of wel?' Slechtste finale Afgaande op hetgeen Ajax voorscho telde, verdiende de ploeg evenmin een dergelijke beloning. De Amster damse formatie hoefde zich geen mo ment zorgen te maken over de bibbe rende tegenstander, maar stelde niet temin hevig teleur. Gerrie Mühren: 'Ik denk dat ik een open deur in trap als ik stel: dit was de slechtste finale uit de geschiedenis van dit toernooi'. Ajax veroverde voor de derde maal de Europese beker, maar dat is een van de weinige positieve punten die naar voren kunnen worden gebracht. Van het bekende Ajax was nauwelijks iets te herkennen. Keizer zorgde voor geen enkele aanvaardbare actie, Cruijff probeerde zich wèl te manifes teren maar werd door Morini kundig geëlimineerd, Rep grossierde in over tredingen, op het middenveld ontbrak het loopwerk van Neeskens en Haan, en in de achterhoede wilde Blanken burg Beckenbauer imiteren, wat ten koste ging van veel balverlies. Kort om Ajax schutterde, enkele figuren uitgezonderd. Dat kan wel eens gebeu ren, de-vorm-van-de-dag is een niet te programmeren begrip. Als die vorm echter ontbreekt kan er nog wel ge werkt worden. En dat deed Ajax niet. Grove blunders ten aanzien van 10.000 naar Belgrado meegekomen supporters en een miljoenen publiek aan de televisie. Ajax won ook dit maal. Hoofdzakelijk op reputatie. AjaxJuventus 10 (10) 4. Rep 10. Scheidsrechter: Gugulovlc (Joeg.). Toeschou wers: 100.000. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg. Krol; Haan, Neeskens, Gerrie Mühren; Rep, Cruijff, Keizer. Juventus: Zoff; Marchetti, Longobucco, Mo rin!. Salvadore. Furlno; Causio (Cuccured- du). Capello, Anastasi; Bettega (HaUer). Altafini. JOHN LINSE slissing is gevallen. Johnny Rep (links naast de paal) steekt zijn handen reeds juichend op. Doel Zoff kan zijn kopbal niet meer achterhalen. BELGRADO Het oordeel van George Knobel was mild. De ko mende man bij Ajax liet zich uiteraard niet tot krasse uitspra ken over de verrichtingen van zijn pupill en-in-de-nabij e-toekomst verleiden. Knobel was in Belgra do aanwezig om ervaring op te doen. Om van dichtbij te kunnen vol gen hoe een formatie op een be langrijk duel als een finale om de Europa Cup wordt voorbereid En om op te merken op welke punten hij vooral zijn aandacht, moet richten. Zijn conclusie' 'Voor een ploeg als Ajax die al zo lang aan de top staat, die zó superieur qua spelopvatting is, is het moeilijk om voortdurend geconcentreerd te werken. Dat zal mijn grootste probleem zijn Het aanwakkeren van de gretig heid. Hoe dat moet gebeuren kan is nog niet aankondigen. Daar voor moet je de verschillende in dividuen door-en-door kennen Wat MW betreft heb ik daar geen enkele moeite mee. Daar had ik mijn benadering voor elke speler. Ik zal me zo snel mogelijk bij Ajax die kennis eigen maken. Ook Knobel reageerde allerminst en thousiast op de prestatie van Ajax en niet te vergeten Juventus. Het duel had hem maar matig geboeid. En met hem nog eens miljoenen kijkers. Knobel: 'Onder de huidige omstandig heden had je meer kunnen verwach ten van deze wedstrijd. Beide ploegen zijn kampioen geworden. Hoefden der halve niet omwille van continuering van internationaal contact op resul taat te spelen. Dit was een unieke kans om klassevoetbal te presenteren. De gaande man bij Ajax, Stefan Kovacs, voor de laatste keer op de schouders. Dat is er niet uit gekomen. Dat geef ik graag toe.' Maar Knobel voert verzachtende om standigheden aan. D:e 'onzinnig' klin ken, maar voor hem als technische man wel degelijk betekenis hebben. Hij: 'Ik ben op het veld geweest en ik moet zeggen: erg moeilijk bespeel baar. De onderlaag van de bodem was bikkelhard, waardoor het veld zeer glad was. Vooral de aanvallers hadden daar duidelijk moeite mee. Je kon dat wel zien uit het steeds weer uitglij den. Het gras was verder vee' te lang belachelijk dat zoiets kan voorko men bij de finale. En bovendien, het belangrijkste wellicht: er heerste een benauwende warmte. Drukkend weer. De spelers kregen moeilijkheden met hun ademhaling. Het was erg zwaar, zonder meer.' Er was meer. Het gebruikelijke pa troon van Ajax was slechts zelden te herkennen. De ploeg leed opmerkelijk veel balverlies. En reeg slechts inci denteel een ragfijne combinatie in el kaar. Knobel onderschrijft dat, en heeft er een verklaring voor. Hij: 'In zo'n wedstrijd is de vorm-van-de-dag vaak van doorslaggevende betekenis. Die was er niet, dat was duidelijk dacht ik. De bereidheid tot werken was er wèl. Ook daar ben ik zeker van. Maar als dat werken niet tot re sultaten voert, leidt dat altijd tot een verminderde inzet Dat is een ver schijnsel waar je nauwelijks aan ont komt. Zeker niet als je met 10 voor staat. Als zodanig kun je stellen dat het doelpunt van Rep te vroeg viel. Toen hoefde er niet meer zo gejaagd te worden. Laat ik het zo stellen: het is net als met een wielrenner, die zich kapot fietst, maar desondanks merkt dat die vent voor hem weg loopt. Dat is fnuikend Waarna Knobel zijn toekomstige ploeg nog eens nadrukkelijk in be scherming neemt. Hij vraagt om be grip als hij zegt: 'Je mag het behalen van deze Europa Cup eigenlijk niet beoordelen op één wedstrijd. Bij die beoordeling moet je ook dë°eerdere wedstrijden betrekken. En daarin heeft Ajax toch zeker bewezen Euro pa's sterkste te zijn. Ik wil maar even herinneren aan de confrontaties met Real en Bayern. Toen was het ritme ook nog duidelijk aanwezig. Nu niet. En dat is niet plotseling, dat zag je enkele weken geleden al aankomen. Het middenveld bewoog onvoldoende, waardoor er niet goed uitverdedigd kon worden. Dat is doorgaans een van Ajax' sterkste punten. Het opkomen van achteruit. De bal rond laten gaan en steeds zorgen dat er twee aanspeel bare mensen zijn. Dat was nu niet het geval'. eken al een 1-0 voorsprong voordat wedstrijd begint. Want angst voor i tegenstander betekent een gebrek zelfvertrouwen. jrnamelijk daardoor heerste Ajax i in de eindstrijd tegen Juventus, een Cup-zonder-glans opleverde: int Juventus was bang. Bang af te gaan. Tegen een opponent de openingsminuten buiten b»- niwing gelaten, geen moment kon joneren. Juventus verloor welis- iu slechts met 1-0, maar ging des- anks toch af. Want de kampioen i Italië had wel degelijk een krach oppositie kunnen voeren nu Ajax iuidelijk onder het bijna traditio- niveau bleef steken. Meende trai- Vycpalek, ogenschijnlijk zielsge- lig met de 1-0 nederlaag: 'Nee, ik d het bepaald geen slechte wed- !d. De ploeg heeft zich nauwgezet ide opdrachten gehouden. Toegege- t achteraf gesproken hadden we i beduidend meer risico's kunnen mitteren. Want Ajax is me toch i tegengevallen. In deze vorm was ploeg kwetsbaar, al hebben wij ir geen gebruik van kunnen maken, (en een paar momenten voor de :e had ik het idee toch voor de npa Cup in aanmerking te komen. Ener dat Bettega iets te kort m om z'n kopstoot vlak voor de K meer richting en snelheid mcc leven. Scoren wij uit die situatie, i ontstaat er een heel ander spel- :ld. Ik wil niet zeggen, dat we dan tonnen hadden, beslist niet. Daar- I ir acht ik Ajax toch te superieur' erdediging van Vycpalek was Zoals zijn ploeg eveneens zwak d. Nadat Johnny Rep uit 'n voor- an Blankenburg al na vijf minu- het eerste en naai later bleek be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13