Wat sportvisser betaalt terug in zijn zak diditbil&wte 411 a 4 dames sport të-Vakantie- agtochten Jog een paar uur - en de hengels worden weer uitgegooid =TT niet ualijker Liever gras tussen straattegels dan gif Wij ontvingen Jongste van het parlement ongewild pas op benjamin schepje rariteit i- TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 MEI 1973 BINNENLAND/' T5/K7 jlor Die or Dick Ringlever EN HAAG Nog een paar uur dan zullen, in alle vroegte en et de dauw nog op 't nachtfris- i gras, de eersten er weer op tgaan. Na de voor elke rechtge- •de sportvisser oneidig lange itermaanden, mag de hengel ier uit de schuur gehaald en [eworpen worden. Nu al staat it dat gelijk al vele tienduizen- daarvan gebruik zullen ma- en de oevers van het al dan »t vervuilde nationale viswater ilen bezetten. -uil water een rnstig probleem verwachting wordt gewettigd door tormloop van de laatste dagen op jemeentehuizen. Want in verband de aankondiging, dat dit seizoen ieuw strenger zal worden gecon- :erd op het bezit van de verplich tte, zal de hartstochtelijke visser, jmeer dan incidenteel zijn dobber tit, zeker wel uitkijken dat Ier dat vereiste papier te doen. - legioen van een dikke miljoen "^ftvissers, mag dan in zijn gelederen rj 350.000 zwartvissers tellen, onder die de oever frequenteren, vindt 1 ze nauwelijks: de kans om onder uit te komen, is voor hen «gering om daarvoor een bekeuring -,een paar tientjes te riskeren. *^>ze die penningen slechts met te- -*-»;in neertellen, lijdt overigens geen —fel. Voorzitter K. J. Vrijling van algemene Hengelaars Bond heeft r onlangs op de ledenvergadering oig de club nog duidelijk laten we- gïHij vergeleek de hengelaars zelfs reii'financiële melkkoeien' en noemde antvoorts discriminerend, dat de ar- .W.-ers, die met twee hengel- tewil vissen direct rijk, provincie en 'infeente op zijn dak krijgt om de van visrecht te betalen, terwijl die met zijn motorjacht aanvaren, kosteloos sluizen en ïeligen voor hem opengedraaid ziet. ik ;g voor J. A. van Hurek, adjunct- tei^eur der visserijen van het mi- dcerie van landbouw en visserij: In erre heeft de steen, die zijn colle- in de visvijver heeft gegooid, Den Haag rimpels teweeg ge it? in verschil voor een korte vakantie naar de viswateren zegt hij: 'Het is maar Mjde opgemerkt, maar die sluizen 9| natuurlijk ook kosteloos open die arme vissende A.O.W.'er. ^n varende miljonairs en henge- wordt geen verschil gemaakt. wat de overheid voor de sportvisserij doet. Neem nou bijvoorbeeld de taak, die zij heeft om de viswateren te ver beteren. Die houdt onder meer ook in. dat die wateren voor de visser be reikbaar moeten zijn. In dit geval: het aanbrengen van steigers. De subsidie, die de staat daarvoor heeft, kan oplo pen tot zeventig pet. van de kosten. Daarnaast geeft de staat nogal wat geld uit voor het uitkopen van be roepsvissers, die in Nederland nog al tijd een niet onbelangrijk deel van de viswateren beheren. Het is aan Bies heuvel te danken geweest, dat in een land, waar een groot deel van de vis wateren nog verpacht is aan beroeps vissers, prioriteit is gegeven aan de sportvissers, uiteraard met inachtne ming met de belangen van de be roepsvisserij. Dat betekent, dat ook dat uitkopen van beroepsvissers de staat geld kost'. Waarmee men aan de Haagse van den Boschstraat maar wil zeggen, dat de aan actes, OVB-bijdragen én de viswa- terbeherende verenigingen (de contri butie voor die laatste varieert van een tientje tot dertig gulden) betaalde gelden niet zomaar roekeloos in bo demloze putten v/orden gestort. Ze ko men er wel degelijk ook weer uit. Vervuiling Nog even wachten, tot morgenochtend vroeg Maar als de heer Vrijling het recht van de overheid wil aantasten om vis sers te belasten, is dat natuurlijk zijn goed recht. Voor mij még hij het vreemd vinden, dat de hengelaar moet betalen als hij gebruik maakt van een van de functies van het water het voortbrengen van vis terwijl de an dere consument, neem bijvoorbeeld de zwemmer, dat helemaal gratis kan doen. Als ik na mijn pensioen nog eens rechten zou gaan studeren, zou dat hét onderwerp zijn, waarop ik zou willen promoveren. Maar tot nu toe is er geen enkele jurist geweest, die daarvan een studie heeft gemaakt'. Overigens wil de vissende ministerie topman zeker niet zover gaan te stel len, dat het geld, dat de visser ver plicht in zijn hobby moet steken, zo maar in de grote staatsruif verdwijnt. Die penningen komen er wel degelijk voor hemzelf weer uit. Dat blijkt als men bijvoorbeeld ziet, dat de Organisatie voor de Binnenvis serij (OVB), de gehele opbrengst van de bijdragen-bewijzen krijgt (ruim vier miljoen!) Een bedrag, waarmee onder meer de twee grote kweekvij vers in Flevoland en Valkenswaard worden bekostigd. Van Hurck: 'Om maar één voorbeeld te noemen: uit die totaal 2350 hectare grote vijvers komt per jaar zo'n hon derdduizend kilo karper, die in de viswateren kan worden uitgezet. En als men weet, dat elke karper, die je uitzet, zo'n drie gulden per kilo kost, wordt wel duidelijk, dat men daar niet voor niets kan werken'. Steigers Zich beperkend tot de ruim één mil joen gulden, die via de actes direct naar de staat gaan en daar in de alge mene middelen-kas terecht komen, zegt de heer Van Hurck: 'Vergeet niet Veel méér rimpels in de visvijver ziet men in Den Haag als gesproken wordt over de watervervuiling. De heer Van Hurck noemt dat een zeer ernstig pro bleem. 'Zelfs als op dit moment de wet oppervlaktewater-verontreiniging in werking zoi treden, dan nóg zou het zeker vijf tien jaar duren voor dat al het water in ons land volledig gereinigd zou zijn. Ik zie deze zaak bepaald niet rooskleurig in. Het reini gen van het water zélf is misschien niet zo'n groot probleem, maar je moet niet vergeten, dat het veel lan ger duurt voordat het vuil uit de bio logische kringloop is weggewerkt. Dat vergt jaren'. Als voorbeelden van die vervuiling noemt hij onder meer de Groningse veenkoloniale vaarten en de Brielse Maas. 'Eigenlijk kun je beter vragen welke wateren niet vervuild zijn. Zelfs het nieuwe Veerse Meer toont al ern stige vervuilingsverschijnselen'. Die vervuiling is op het ogenblik een van de grootste problemen voor de sport visserij. Vrijwel iedere visser heeft ermee te maken. Als ik bij Hoek van Holland kabeljauw vang, dan is die niet te eten. Ze stinkt de pan uit, door de phenol. De nog redelijk bevis- bare stekkies zijn bijna op de vingers van één hand te tellen. Het Brielse Meer is één zo'n water. Op de Hol landse plassen en de Veluwerandme- ren gaat het ook nog wel, evenals in de brede tochten van de polders. Maar als we niet drastisch de strijd tegen die vervuiling gaan aanbinden, lopen ook die gebieden gevaar. Willen we nog wat kunnen doen. dan zullen we nu moeten beginnen'. n $ev' even ons over de schadelijkheid ai k(DT voor het milieu niet onge- (S) te maken dan we al waren. Dat d|3%it wel dat wö nog steeds aardig woitst mogen blijven. Maar er is Sïn toch wat licht gekomen in jeuwe probleem dat onlangs in 9.ooUbriek nog maar voorlopig kon cm bekeken ('Ingewikkeld', 16 krantebericht had ons toen spoor gezet van de Amerika- reek?enneth Moilanen en David Nws» die twee toch al verwante za- Nwset grote waarschijnlijkheid he- l0-02 aan_ elkaar hadden geknoopt, xlai grote vissen met het daarin geconcen treerde gif eten. Moilanen en Crosby ontdekten dat DDT onder invloed van zonlicht in PCB's kan worden omgezet terwijl het zich in dampvorm op wereldwijde schaal verspreidt om tenslotte in zde terecht te komen. Dat zou de beoorde ling van wat we met deze stoffen in het milieu aanrichten, aanzienlijk las tiger maken. De verspreiding van PCB's wordt de laatste tijd aan ban den gelegd door wijze zelfbeperking van het bedrijfsleven (dat daarmee overheidsmaatregelen vóór kon blij ven). Daarentegen hebben we de laat ste DDT bepaald nog niet rond zien ..uni.DDT en soortgelijke bestrij den. iddelen als een groep indus- de PCB's. komen voor een belangrijk deel o NWater terecht. irdep via voedselketens ge- •eerd. (Grote vissen eten klei- n eten kleine beestjes eten plantjes). Met als resultaat in ste geval, dat zeehonden en vo- loodje leggen wanneer ze die (ADVERTENTIE) naar Antwerpen of -ips Autotron, naai )olfinarium in Harderwijk inds)Qaar de Flevohof, naar g berfsterdam/Rijksmuseum of ansvntr Avifauna. -seriële uit 30 letijdgelijkheden. 45r°$,ag °P 'C station srochure „NS- tanticdagtochten". Drdelig uit met NS Marcel van Dam's opvolger wordt Hans Ouwerkerk HILVERSUM De VARA is erin ge slaagd, nu Marcel van Dam staatsse cretaris is geworden, een opvolger voor hem te vinden als ombudsman in de persoon van drs. Hans Ouwer kerk (32). De nieuwe ombudsman is thans landelijk secretaris van de PvdA. Evenals Van Dam zal Ouwer kerk presentator en redacteur van de ze 'rubriek voor sociale verbeteringen' worden. Eind september, begin oktober zal hij zijn werkzaamheden beginnen wanneer met ingang van het nieuwe wintersei zoen het programma 'De Ombudsman' na een zomerpauze weer op het scherm verschijnt. De juiste datum van indiensttreding wist de VARA- persdienst gisteren nog niet. Ervaring in de sector van de sociale zorg heeft Ouwerkerk kunnen opdoen, doordat hij drie jaar werkzaam is geweest in het kabinet van burgemeester Samkal- den te Amsterdam. Daar heeft hij veel met individuele belangenbeharti ging te maken gehad. AMSTERDAM Het Amsterdamse VVD-raadslid Pais neeft B. en w. ge vraagd of het juist is dat, ter verdel ging van grassprietjes tussen trottoir tegels, de openbare weg wordt be sprenkeld met vergiften, die gevaar opleveren voor de volgsgezondheid. Als dit waar is dan vindt de heer Pais dat de gemeente de sprietjes maar beter kan laten staan. stuiven. Met name malariabestrijders in de tropen verklaren dat zij dit in secticide nog niet kunnen missen. Dat de stand der Amerikaanse zee-arenden terugloopt vinden zij betreurenswaar dig. maar bij hen gaan mensen dood. Betekent de door Moilanen en Crosby gevonden omzetting van DDT in PCB nu dat DDT schadelijker of juist min der gevaarlijk is dan men tot nog toe dacht? Op grond van vollediger gege vens dan twee weken geleden (Scien ce, vol. 180, pg. 578) denkt prof. dr J. II. Koeman uit Wageningen dat het wel meevalt. De PCB's die uit DDT zouden ontstaan hebben namelijk een vrij laag chloorgehalte. Dat betekent dat ze minder slecht afbreekbaar zijn dan de PCB's die uit industriële bron afkomstig zijn. Zij hebben dus minder neiging, zich in voedselketens te concentreren. 'Je ziet ze zelfs systematisch wegvallen', aldus prof. Koeman. 'In vis uit de At lantische Oceaan worden 'lagere' PCB's duidelijk gevonden, in de aal scholvers die zich met die vis voeden aanzienlijk minder.' Het verspreidingspatroon van DDT en PCB's toont ook geruststellende ver schillen. DDT wordt in het lichaams- vet van dieren over de gehele wereld gevonden (de pinguins in het Zuid poolgebied zijn spreekwoordelijk ge worden). Maar PCB's worden toch vooral in de omgeving van industriële concentraties aangetroffen. Alschol- vers, die een vrij groot gebied bevis sen, bevatten minder PCB dan zee honden, die veel dichter bij de kust blijven. Dolfijnen uit Nieuw Zeeland die Koe man en medewerkers onderzochten, bevatten nauwelijks PCB's terwijl de hoeveelheid DDT aan de hoge kant was. Als dus inderdaad DDT voor een deel in PCB's zou worden omgezet (Moilanen en Crosby zagen de reactie alleen nog maar in hun laboratorium in Davis, universiteit van Californië), dan vinden we er in ieder geval wei nig van terug in de al of niet bt'dreig- dp dieren. Teer punt (ADVERTENTIE) PRISMAV amazone edelstaal, waterwerend, automatisch met datumaanwijzing Prisma Amazone-modellen verkrijgbaar v.a'. 95,- Met de 'gezonde' of in ieder geval niet zo ongezonde kunstmatige sigaret lijkt het niet zo goed te gan. Com mercieel moet er kennelijk wel een boterham in zitten: de (Engelse) Im perial tobacco company gaat samen met Imperial chemical industrie (ICI) een fabriek bouwen die in 1975 tien duizend ton 'nieuw rook-materiaal' gaat produceren uit houtpulp. Maar of de gdbruiker daar nu veel minder longkanker van 'zal krijgen, mag worden hetwijfeld. Het surrogaat zal vijfentwintig procent minder teer bevatten, is aangekondigd. En gege ven het feit dat het teergehalte in si garetten van echte tabak ongeveer een factor twee uiteen kan lopen, lijkt dat niet bepaald een doorbraak. Radio hele nacht in de lucht voor de eerste vissers HILVERSUM Wanneer vannacht om drie uur de eerste vissers bij het ingaan van het visseizoen aan de wa terkant staan kunnen zij opgevrolijkt worden door een radio-programma van de VARA, dat de hele nacht door gaat. Speciaal in verband met de ope ning van het visseizoen is deze 'servi ce-verlening' tot morgenochtend zeven uur op Hilversum 111. Het program ma bestaat uit vrolijke muziek, stem mingsbeelden van Ajax-Juventus en reportages over vissen. Johannes' getuigenis van het Woord, door dr. Ch. de Beus. Uitg. Callen- bach. Nijkerk, 168 pag., prijs ƒ24,50. De hervormde emeritus-predikant biedt hier een exegetisch onderzoek van de proloog van het evangelie van Johannes. Enkele belangrijke besluiten van de gereformeerde synode van Dordrecht/ Lunteren 1971-1972. Uitg. Kok. Kam pen, 80 pag., prijs 4,50. De bedelaar en het brood, roman ge schreven door Jacquline Doorn. Uitg. Callenbach, Nijkerk. 193 blz. Voorjaar in Parijs, door Eve Lijn. Een boek in de jeugdserie van uitge verij Fontein te De Bilt. 141 blz. ƒ9,75. In de serie Oriëntatie op morgen van uitg. Meulenhoff, Amsterdam is ver schenen Noam Chomsky van John Lyens. Zijn voornaamste bedoleing bij het schrijven van dit boek is ge weest de lezer voldoende historische en technische achtergrondinformatie te verschaffen om Chomsky's werk zelf te kunnen lezen. 88 blz. - ƒ12,50. Het goud van de postgiro. Uitgave van Spectrum, Utrecht. Prisma-pocket o- ver Hoe werkt de postgiro? Wat doet de giro met ons geld? Welk diensten pakket biedt de giro. Naar een 'cash less society'? 179 blz. - 4,50. Uitgeverij Spectrum, Utrecht zond weèr een aantal prisma-pockets: 1571 Bestemming Nirwana, science fiction door C. D. Simak. 190 blz - 3.50; 1569 De spin sluipt in (laatste boek van zijn 'Spin-trilogie') door K. Royce. 188 blz - ƒ3,—: 1567 Puzzelcollage, 55 puzzels van P. Damstra met oplos singen 123 blz - 2,75. Het verschrikkelijke antwoord, grie zelverhalen van Paul Gallico, Agatha Christie en Sinclair Lewis. Uitg. We reldbibliotheek, Amsterdam. 55 blz - 5,90. Veelvormige werkelijkheid, een be schouwing over het relevantie pro bleem in de sociale wetenschap, meer in het bijzonder in de opvoedings wetenschap door A. J. Beekman. De tekst diende als grondslag voor de oratie bij het aanvaarden van het ambt van lector in de theoretische pedagogiek en de algemene metho dologie van het pedagogisch onder zoek. Uitg. Boom, Meppel. 36 blz - 4,50. Vennootschapsbelasting 1973 bestemd voor de aangifte over 1972. Uitg. El sevier, Amsterdam. 200 blz - ƒ22,50. Verslag van de conferentie in sep tember 1972 te Warffum over doel stellingen, methoden en maatschappe lijke relevantie van de vredesweten schap - een uitgave van het Polemo- logisch Instituut van de universiteit van Groningen. Deze gestencilde uit gave bevat bijdragen van prof. B. V. A. Röling, Bart en Hylke Tromp, Godfried van Benthem van den Bergh, Herman de Lange, Jaap Nobel, Hans Verhagen en Herman de Liagra Böhl. Een lang afscheid, door W. Jakobs. Een roman verschenen bij de uitgeve rij Zomer en Keurling te Wageningen. 223 blz - ƒ9,50. (voor abonnees op de Spiegelserie 4,75). De beslissing door J. Warwick (ro man). Uitg. Becht te Amsterdam. 124 blz - ƒ9.75. Zestig iaar organiseren. Het leven van ir Ernst Hijmans. Met medewer king van ir P. M. van Buiitene en M. Rijpstra-Verbeek. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Rotterdam/Den Haag: Universitaire Pers, Rotterdam. NIVE, Nederlandse Vereniging voor Mana gement. Den Haag. Dit boek geeft een beeld van de beoefening en groei van de organisatiekunde. 200 blz - 27,50. De Chinese weg naar het socialisme, door E. L. Wheelwright en B. McFar- lane. Economische en sociale organi satie sinds de culturele revolutie. Een voorwoord van Joan Robinson, een nawoord van W. F. Wertheim. Uitg. van de Kritiese Bibliotheek Van Gen nep, Amsterdam. 262 blz - 16,50. Praktisch vissen in woord en beeld geschreven door H. van Onck en P. Melief. geïllustreerd met meer dan 200 foto's. Uitg. Veen, Wageningen. 127 blz - ƒ14,50. Snoekbaarsvissen, geschreven door K. Ketting en H. Peeters. Met 16 foto's en 20 tekeningen is dit 101 bladzijden tellende boek geïllustreerd. De prijs van dit bij uitgeverij Veen te Wage ningen verschenen boek is 14,90. Het aanrijden van paarden door G. von Romanszkan. Uitg. Veen, Wage ningen. 119 blz - 19,50. Aankoop en onderhoud van uw zeil boot door J. Sijtema. Uitg. Veen, Wa geningen. 96 blz - ƒ14,90. Met volle zeilen (alles over zeilen voor beginners en gevorderden) door R. Henderson en J. Sijteina. Uitg. Veen. Wageningen. 103 blz - ƒ24,90. Radio en televisie in teken van Europa cupfinale Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De radio- en televi- sieprogrammas zullen vanmiddag en avond grotendeels in het teken staan van de Europacup-finale tussen Ajax en het Italiaanse Juventus. die ge speeld wordt in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. De NOS-televisie zendt een recht streekse reportage van de voetbalwed strijd uit van 20.25 tot 22.25 uur op Nederland 1. Van 23.05 tot 23.30 uur volgt een nabeschouwing. De radio neemt vanmiddag al een 'aanloopje' naar de wedstrijd. Op Hilversum 3 wordt onder het motto 'cup-communi catie' een programma uitgezonden met rechtstreekse reportageflitsen uit Amsterdam, Belgrado en de plaats waar Juventus thuishoort. Ook het hele avondprogramma op Hil versum 3 met daarin een recht streekse reportage van de wedstrijd zal tot 24.00 uur in het teken staan van de strijd om de Europacup. NCRV's actualiteitenrubriek 'Hier en Nu' zendt vanmiddag van 17.32 tot 18.00 uur op hilversum 2 bovendien een extra aflevering uit. onder redactie van loessmit 'Als ik voor de eerste keer dat ka- thedertje beklim, zullen ze wel argwanend kijken. Voor dit werk heb ik twee nadelen: ik ben een vrouw en ik ben jong', zegt het maandag beëdigde Tweede Kamer lid Dilia van der Heem-Wagema- kers dat, 25 jaar oud, de jongste in het parlement is. Aan die nadelen heeft Dilia zich tot nu toe overigens weinig gele gen laten liggen. Haar benoeming op 22-jarige leeftijd in 1970 tot se cretaris van het NVV-district Rot terdam en districtsbestuurstsr voor heel zuid-west-Nederland, is toen- dertijd niet door alle NVV-bestuur- ders even hard toegejuicht. 'Toen ik van de sociale academie af kwam, merkte ik tot mijn stomme verbazing dat de vrouw zelfs in de vakbeweging nauwelijks voor vol werd aangezien. Ik ben toen gaan solliciteren om te kijken of ze een vrouw durven aan te nemen. Het NKV zag er niets in, maar daar kon ik wel secretaresse van voor zitter Mertens ivorden. Na een jaartje heb ik in 1970 om de zelfde reden bij het NVV naar de post van districtsbestuurder gesol liciteerd en dat lukte buiten ver wachting wel. Veel van de heren bestuurders vonden echter dat ik daar mijn mond maar moest hou den tot ik wat gepresteerd had. Bij een aantal is dat steeds zo ge bleven, ze accepteerden me niet ten volle, maar nu ik Kamerlid ge worden ben willen ze wel met mij praten'. Dilia van der Heem heeft zich bij het NVV veel met de buitenlandse werknemers beziggehouden: 'Het zou beter zijn als je de industrieën De ongewild ongehuwde kent zijn of haar eigen mogelijkheden onvol doende om veranderingen in zijn levenssituatie te brengen. Zo'n ongewild ongehuwde moet ie mand zijn die wel wil trouwen, maar de ware Jacob(a) niet kan vinden en zich daarom bijvoor beeld als partnerzoekende heeft la ten inschrijven bij het landelijk centrum voor huwelijkscontacten, want dat eerste zinnetje komt uit het jaarverslag 1972 van dat cen trum. Die eigen mogelijkheden hebben ook vast niets met talenten of zo te maken, maar met het vin den van die Jacob(a). En met ver anderingen in de levenssituatie wordt, mogen we aannemen, geen verhuizing of nieuwe baan be doeld, maar alweer één en dezelfde toekomstige partner. Het centrum verbaast zich er over dat zo weinig ongetrouwden zelf het initiatief nemen volgens het verslag de belangrijkste voorwaarde voor het oplossen van de eenzame ongehuw de staat. De bedoeling is dan ook nog dit jaar een onderzoek te laten instellen naar het hoe en waarom van dit met de handen in de schoot blijven zitten afwachten tot de verlangde partner vanzelf komt aanvliegen. In datzelfde jaarverslag staat ook. hoeveel ongehuwden via dit cen trum zoeken naar die ander: eind vorig jaar stond het aantal brieven van de ene aspirant-partner naar de andere op een totaalstand van 67.000 en die brievenschrijverij od grote schqal heeft 504 mensen uit eindelijk de geneugten van het huwelijk binnengevoerd. Eind 1972 was dat 1068 mannen en 1739 vrou wen nog niet gelukt; die stonden toen nog steeds als zoekers geno teerd. De geslaagden, dus gemid deld bijna tien per week, sloten volgens het verslag hun deelname aan het centrum met succes af. maar dat zal de toekomst toch moeten leren. Maak geen opslagplaats rond de stam stook geen vuurtje onder de boom gebruik de stam niet als paal. Dat zijn nog maar een paar van de adviezen, waarvan de gemeente Rijswijk nu maar stille tjes hoopt dat alle bij bouw- en aanlegwerken betrokken mensen zich er echt iets van aantrekken. Want voor hen zijn deze adviezen bedoeld, omdat, zegt de gemeente, juist bij zulk soort werk nogal eens nonchalant met bestaand groen wordt omgesprongen, waar- door bomen kunnen afsterven en zoveel hebben we er nu ook weer niet. Vandaar dat de gemeente de ze en nog meer wijze raadgevingen op een affiche heeft laten zetten, die op alle bouwketen geplakt wordt. Wie ergens een aanplakbil jet ziet .waarop een boom roept 'Ik ben niet van beton!' weet dus dat hij/zij in Rijswijk is. zou vestigen in de landen waar die mensen vandaan komen. Maar als je ze dan toch hier heen haalt, moet je voor goede voorzieningen zorgen. In Rotterdam werden, door gebrek aan die voorzieningen, de spanningen te groot, de hele sa menleving werd uit elkaar gerukt, het was daarom beter met de wer ving van buitenlannders te stop pen'. De vrouwen-emancipatiebewegin gen hebben nooit een actief lid aan haar gehad. 'Er zijn geen spe cifieke vrouwenproblemen; proble men van vrouwen, werkende jonge ren en dergelijke zijn allemaal ge volgen an onze prestatiemaatschap pij, waarin iemand die meer presteert ook meer verdient en ho ger wordt gewaardeerd. In de Tweede Kamer gaat ze onderwijs en woningbouw doen. 'Van wo- ningbouw weet ik nog weinig af, maar toen ik bij het NVV begon wist ik ook weinig af van buiten landse werknemers. Daar is het me gelukt en het zal me hier in de Kamer ook wel lukken', aldus het nieuwe PPR-Kamerlid. De benjamin van het parlement, mevrouw Dilia van der Heem-Wa- gemakers (25): 'Ze zullen wel arg wanend kijken' (zie ook: jongste van et parlement). Een hoopje hier, een hoopje daar, we komen ze allemaal overal tegen en soms glijden we er zelfs in uit. Ijverige zielen onder ons denken plannetjes uit om eigenaars van te hooi en te gras hopende honden te straffen, maar die plannen zijn vaak te mooi om uitvoerbaar te zijn. Een grote troost voor alle fa lende plannenmakers mag zijn, dat ons land niet het enige land ter wereld is waar de hondenpoep een struikelblok vormt. In Australië, met name in de buurt van Mel bourne. zitten ze er ook al zo mee in hun maag. Een inspecteur van volksgezondheid heeft nu de ge meenteraad van Springvale bij Melbourne een voorstel gedaan: bij het uitlaten moet niet alleen de hond. maar ook een schep mee. En wie scheploos. mèt hond, wordt aangetroffen, kan als het ook in onze contreien vaak geopperde idee in praktijk wordt gebracht rekenen op een boete van veertig dollar. Australische dollars, die niet zijn gedevalueerd en met z'n veertigen honderdzestig Nederland se guldens vertegenwoordigen. Over de verplichting het schepje ook te gebruiken heeft de inspec teur overigens niets gezegd. De oude Egyptenaren meenden, dat de kuif-jbis (wonderlijk genoeg ook wel kaalkop-ibis, dus zonder kuif, genoemd) alles te maken had met de menselijke ziel, voortle vend na de dood. Er waren nog veel meer ibissoorten, maar die waren nu eenmaal niet 'heilig'. Van al die andere soorten zijn er nog altijd genoeg, ten zuiden van de Sahara, in Australië, Zuid- Azië, Noord-Amerika en het zuiden van Europa, maar juist de kaalkop wordt zo langzamerhand een rari teit. Hij broedt alleen nog bij de Eufraat, in de buurt van het dorp je Bireeik in het zuidoosten van Turkije. Van zijn soort bestaan nog maar zo'n vijfentwintig broe dende paren, zeventien vrijgezellen en een paar pas uit het ei gekro pen kuikens. Vandaar dat het we- reldnatuurfonds heeft ingegrepen en ter bescherming van die laatste paren 700.000 heeft uitgetrokken. Voor dat geld zal een terrein bii de Eufraat worden gekocht, waar een natuurreservaat van wordt ge maakt. 'Jc hebt al weer te sterke koffie gezet. Simpklns.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7