Rectorsbenoeming valt verkeerd: leerlingen bezetten school wéér eoeo Uitzonderingen op verbod dieptelozingen i i 'schemertoestand' eisje gedoodeis iht maanden en tbr Leen een extra portemonnee. Hersenschudding moet niet overschat worden Weekeinde mogelijk drukker dan anders :s Algemene Bank Nederland Stankhinder in Amsterdam-Zuid Vrouw verongelukt Kruisvereniging waarschijnlijk tientje duurder Hoogspanningsnet moet over de Waal Nederlanders door Libanon vrijgelaten Eerste conferentie van PvdA-'Centrum' KPOUW/KWARTET WOENSDAG 30 MEI 1973 BINNENLAND Kil 'Conflict in Leidschendum duurt voort fan een unzer verslaggevers lEIDSCHENDAM De leerlingen van het Yeurs College in Leidschendam hebben gisteren voor e tweede maal binnen vijf dagen liun school bezet. Zij deden dit uit protest tegen de benoeming an biologie-leraar Schijen tot rector. frijdagmorgen hadden zij de school ook al bezet. De gesprekken, die daarna gevoerd zijn, hebben een resultaat gehad en daarom volgde gistermorgen opnieuw een 'staking'. e eindexamen-kandidaten zullen in de staking van hun medescholie- n zo weinig mogelijk last onder- nden. Het deel van de school waar hun examens moeten afleggen is lor een 'ordecommissie' met stoe- n t'n tafels van de bezette school gesloten. De proefwerken (van de roefwerkweek') die vandaag gaan kinnen, zullen ook normaal door- an. De leerlingen hebben behalve j lokalen ook de rectorskamer be- t; een wtintigtal leerlingen houdt ar de wacht. de diverse lokalen wordt gekaart, woon gezeten of een film ge aaid. Vanmorgen om tien uur mt het leerlingenparlement be lande uit de klassevertegenwoordi- rs weer bijeen. Dan zal beslo- 1 worden of de staking ook van- ig moet doorgaan. Gistermorgen aken de leerlingen zich vrijwel ;niem uit voor een staking. US1S stakingen zijn het gevolg van i al geruime tijd bestaande ver- juwenscrisis tussen ouders, docen- I en leerlingen enerzijds en het Stuur van de school, de katholieke Maartenstichting, anderzijds. De >blemen begonnen toen rector inemann een jaar geleden na leilijkheden zijn ontslag nam. ids die tijd was een van de con- :toren, de heer Van Elzakker, arnemend rector. Dit voorjaar be- ot het schoolbestuur echter tot 1 'open' sollicitatie voor de rectors- >t. ar nu pas bleek had het bestuur ïrb'i de voorwaarde gesteld dat de »r Van Elzakker niet zou mee-sol- iteren. Dat gebeurde toch en door i benoenrngscommissie be- ande uit docenten, ouders, leer- gen en schoolbestuur werd de ;r Van Elzakker voorgedragen, n groep van veertig ouders en en hoofden van Leidschendamse ere scholen oefenden echter pres- uit op het schoolbestuur de heer n Elzakker niet te benoemen om- deze niet geschikt zou zijn. t schoolbestuur 'zwaaide om' en dc' heer Van Elzakker die ■r ouders, docenten en leerlingen eptabel was niet tc v.-illen be- men omdat hii 'een omstreden ïur in de Leidschendamse ge inschap' zou zijn. ;rmee werd waarschijnlijk zijn De bezetters in de rectorskamer rol bij het ontslag van de vroegere rector Heinemann bedoeld. Men ver weet hem geaasd te hebben op die rectorspost en een kwalijke rol ge speeld te hebben bij het vertrek van de heer Heinemann. De heer Van Elzakker trok zich na dit gebrek aan vertrouwen terug uit de sollicitatie, wat weer verzet van leerlingen en docc'.nten opriep, die hem graag wil den hebben. Op een ouderraadsvergadering spra ken de ouders hun verontrusting uit over de gang van zaken. Op hun aandrang zou een commissie van goede diensten in het leven geroe pen worden, die zou gaan bemidde len. Dc ouders drongen cr tevens op aan. dat geen leerlingen van school gehaald zouden worden en dat er ook niet gestaakt zou gaan worden. Dat gebeurde vorige week vrijdag tóch, toen het schoolbestuur zonder enig voorafgaand overleg, ineens bio logieleraar Schijen tot rector be noemde. Deze heeft slechts enkele uren per week les op het college. Sindsdien zijn allerlei vergaderingen belegd. De staking waartoe gister morgen besloten werd, zou zo lang duren tot het schoolbestuur de ver langens van de gehele schoolgemeen schap zou inwilligen. Welke conse- ouenties dat kan hebben voor de overgang van de leerlingen, was de ze dagen nog niet duidelijk. Bij deze zaak komt nog een ander aspect. Het Veurs College maakt sa men met het St. Maartenscollege in Voorburg deel uit van de Maartens- stichting. Het St. Maartenscollege komt voor op een lijstje, dat het mi nisterie gemaakt heeft van de weg te saneren scholen, in verband met betere verdeling in de Haagse agglo meratie. Het schoolbestuur wordt er nu van beschuldigd het voortbestaan van het Veurs College moedwillig op het spel te willen zetten. Dan zou het St. Maartencollege alleen kunnen blijven voortbestaan. Actiegroepen teleurgesteld rduchte herinnert zich niets onzer verslaggevers pciIAAR Nadat de 25-jari- •^'uschauffeur Frits L. E. in 3 jute 1968, een dag voor zijn gste verjaardag, levensge- gewond was geraakt bij ngeluk met zijn bromfiets, nooit meer de oude ge- mein. Hij kon na dat ongeluk neer dansen, schaatsen en M'ien, wat hij altijd met ve had gedaan, maar nog was dat hij gevaarlijk werd i. Batjjn omgeving. Het 25-jarige meisje Maria Cathari- :ang- tnmer werd tot op zekere hoogte het tweede slachtoffer van het Frits E. overkomen onge luk. Maria Timmer werd dodelijk gewond. Op maandag 30 oktober 1972 werd zij ontkleed gevonden in een sloot langs de rijksweg Alkmaar-Beverwijk in Heiloo. Frits E., met wie zij het laat ste was gezien, werd 's avonds aange houden. Gisteren hoorde hij de offi cier van justitie bij de rechtbank in Alkmaar, mr. J. van den Oever, een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling tegen zich eisen. Van de manier waarop Maria Timmer de dood heeft gevonden, kon Frits E., (ADVERTENTIE) moetei ïuwe Gebruikt u'm niet,dan kost hij u niets. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. slank en donker, zich niets meer her inneren. In de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 oktober, om een uur of half drie, had hij het meisje ontmoet in de bar van de Alkmaarse schouw burg 't Gulden vlies. Maria had daar een operette-uitvoering bijgewoond en praatte nog wat na. Ze ging grif in op de uitnodiging van Frits E., die haar een paar maal eerder had gezien, een eindje te gaan rijden. Frits E. zei gisteren zich nog wel te herinneren dat Maria bij een café in Alkmaar was uitgestapt, maar even la ter toch weer naast hem had gezeten. Ze waren aan het vrijen geraakt en daarbij uit de auto getuimeld. Van wat daarna was gebeurd, had Frits geen flauw benul. Toen hij weer bij zijn positieven kwam, zat hij, gierend van het huilen, op een hek bij de sloot, terwijl Maria naakt en bloedend in het water lag. Hij had zijn kleren uitgerukt en haar in zijn armen geno men, waardoor ook hij onder het bloed en het kroos kwam te zitten. In zijn kosthuis in Heerhugowaard ging hij later meteen onder de douche. Volgens de als getuige gehoorde psychiater wist Frits E. werkelijk niet wat hij op het fatale ogenblik had ge daan. Frits zou in een psychogene schemertoestand hebben verkeerd, een uitvloeisel van het bromfietsongeluk, waarbij hij een kneuzing van de her senen had opgelopen. Na dat ongeluk had hij al eerder blijk gegeven van agressie, waarop ook in 1970 zijn drie jaar eerder gesloten huwelijk was ge strand. De mislukking van het huwelijk had ook te maken met de sexuele proble men waarmee Frits E. kampte en waarvan Maria Timmer mede het slachtoffer moet zijn geworden. Vol gens de theorie van de officier van justitie zou het meisje niet gediend zijn geweest van de vergaande avances van Frits E., wat diens agressie zou hebben opgewekt en hem in de sche mertoestand zou hebben gebracht. Overeenkomstig het advies van de psychiater achtte de officier Frits E. zeer sterk verminderd toerekenings vatbaar en vond hij verpleging op zijn plaats. De kans dat Frits E., vol gens de psychiater 'enerzijds een ge stoord en anderzijds een gevaarlijk ie mand', genezen zal kunnen worden, werd overigens niet groot geacht. De verdediger van Frits E., mr. P. S. Winkel, bepleitte een gevangenisstraf die gelijk is aan de duur van het voorarrest. Als de rechtbank op 12, juni vonnis wijst, zal Frits E., va der van twee kinderen die bij zijn gewezen vrouw wonen, zeveneneenhal- ve maand in voorlopige hechtenis hebben gezeten. - HET INTERNATIONAAL indoor- concours-hippique, dat van 30 decem ber 1973 tot 7 januari 1974 in de Sorghvliethal tc Veendam zal worden gehouden, krijgt ditmaal een bijzon der tintje, omdat ook gehandicapte ruiters aan dit paardenfestijn zullen deelnemen. Dat gebeurt op nieuw jaarsdag 1974 op initiatief van de stichting ruitersport Noord-Nederland. Ook buitenlandse ruiters komen voor dit concours-hippique naar Veendam. 23 hachelijk 14 soort antilope 34 schepnet aan een gaffelstok 36 neerslachtig 45 aftreksel 56 wijze Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes de naam voor kaapse ezel. Figuur-puzzel Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gistermorgen besloten om diepbronlo- zingen van schadelijke afvalstoffen te verbieden. Tegelijkertijd zijn echter ontheffingen van dit verbod gemaakt voor Naarden International Holland BV voorheen 'Chemische Fabriek Naarden') en voor Sheby-Kemi in Wormerveer. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal 1. slaap-slok 2. aard-oligo 3. lama-res-AP 4. anker-demi 5. Neer-eer-Ee 6. geit-nu-Ira 7. alg-aar-sla 8. ader-ale-el 9. netelig-OT Verticaal 1. salangaan 2. laan-Eelde 3. arm-kei-get 4. Ada-ert-are 5. por-ren-aal 6. slede-Ur-li 7. lis-Eris-eg 8. Og-Amer-Leo 9. kopie-aait AMSTERDAM Het Amsterdamse WD-gemeenteraadslid Pais heeft B. en w. gevraagd om een chemisch be drijf gevestigd aan de Omval in Am sterdam, zodanige voorschriften te ge ven dat er ten spoedigste een einde komt aan de stankhinder. Grote delen van Zuid en Oost zouden volgens het raadslid regelmatig last hebben van de stank, die veroorzaakt wordt door het bedrijf aan de Omval. WIERINGERWERF Bij een ver keersongeluk gistermiddag op Rijks weg 7 (Den Oever-Amsterdam) in de gemeente Wieringerwerf, is de 40-ja- rige mevrouw Wigwout uit Wieringer werf om het leven gekomen. Zij stak in een auto de rijksweg over en werd aangereden door een personenauto met twee inzittenden uit Volendam. Deze werden zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Dit om, zoals gedeputeerde G. de Jong (VVD) toelichtte, deze bedrijven de gelegenheid te geven om over te schakelen op een andere methode van lozing. Ten aanzien van de fabriek in Naar den is besloten dat de bestaande diep- bron (300 meter) tot uiterlijk 1 juni 1974 gebruikt mag worden. Om risi co's te beperken zal in dat jaar een diepbron van 500 meter gereed ge maakt worden, die gebruikt mag wor den tot uiterlijk 1 juni 1976. Het be drijf heeft namelijk laten weten drie jaar nodig te hebben voor de bouw van een eigen biologische zuiverings installatie. Het fabrieksterrein zal daarvoor vergroot moeten worden, maar, aldus de heer De Jong, stagna ties in bijvoorbeeld de aankoop van grond zullen beslist niet leiden tot verschuiving van de datum juni 1976. De te bouwen zuiveringsinstallatie zal al het afvalwater van de fabriek, dus ook dat wat nu op het meertje De Le pelaar wordt geloosd, verwerken. Volgens GS zijn alternatieve oplossin gen niet op korte termijn te realise ren: 'de nieuwe, nog te bouwen, riool waterzuiveringsinstallatie in het Gooi zal de eerstkomende jaren niet gereed zijn, en transport van het afvalwater naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie in zuidoost-Amsterdam is economisch gezien onmogelijk haalbaar voor de fabriek'. GS zijn van mening dat de kosten die hieraan verbonden zijn voor het bedrijf onoverkomelijk zijn. Dit alternatief zou de werkgelegen heid voor ongeveer duizend man in gevaar kunnen brengen. Voorwaarden Aan de verleende ontheffing voor drie jaar zijn voorwaarden verbonden. Zij verplichten de fabriek tot het re gelmatig doen van opgave van hoe veelheid en samenstelling van het af valwater. Dat geldt ook voor Sheby-Kemi in Wormerveer. Dit bedrijf krijgt ont heffing tot uiterlijk 1 mei 1974. De fabriek werkt aan een technische op lossing die een eind zal maken aan de diepbronlozingen. B en W van Naarden hebben maandag avond besloten om, na advies van deskundigen van de provincie, een hinderwetvergunning voor een diep- bronlozing op 300 meter voor één jaar te verlenen, zo deelde dr. T. Kralt, wethouder van openbare werken en bedrijven van Naarden, mee. Er is nog niet aangetoond dat de driepbronlozingen tot dusverre scha delijk zijn voor de kwaliteit van het grondwater. Omdat het risico blijft bestaan dat het afvalwater zich toch vermengt met het grondwater, wil GS, volgens gedeputeerde De Jong, de fa brieken niet 'het voordeel van de twijfel geven' en is daarom gekozen voor een verbod. Flip Hamers van de actiegroep De Le pelaar, een groep die al twee jaar vecht tegen de lozingen van de Che mische Fabriek Naarden, is teleurge steld over de uitzonderingen die GS nu onmiddellijk hebben gemaakt op het verbod. De groep overweegt om een kort geding aan te spannen tegen de provincie wegens onzorgvuldig be stuur. Hamers meent dat GS zich bij de beslissing hebben laten leiden door niet ter zake doende motieven: de eco- UTRECHT In 1974 zouden de con tributies voor de kruisverenigingen met minstens 9,35 moeten worden verhoogd. Dat concludeert de heer N. Huetink, administrateur van de natio nale federatie het Wit-Gele Kruis, in het maandblad 'Maatschappelijke ge zondheidszorg". De kruisverenigingen zijn vóór e en wettelijke financiering van hun werk, maar zolang daarvan nog geen sprake is, zal volgens de heer Huetink een beroep moeten worden gedaan op de medeverantwoordelijkheid van de le den. De landelijk gemiddelde contributie bedroeg in 1965 per lid 11,55 en in 1973 waarschijnlijk 18.- Dat bete kent een stijging van 56 pet., terwijl de gemiddelde lasten per lid in de zelfde jaren met 85 pet. zijn gestegen tot zeventig gulden. Indien de ge meentesubsidie de stijging van de ex ploitatielasten volgt zou de contribu tie voor 1974 kunnen worden vastge steld op gemiddeld 27,35. Dat is 137 pst. meer dan in 1965. Niet 'onbe scheiden', vindt de heer Huetink een dergelijke aanpassing, zeker niet als men bedenkt dat de ziekenfondspre mie in dezelfde periode met ongeveer 335 pet. omhoog is gegaan. nomische haalbaarheid van het trans port van het afvalwater ter verwer king in Amsterdam. Omdat een be drijf bepaalde kosten niet kan betalen mag dat volgens Hamers geen reden zijn om de volksgezondheid in gevaar tc brengen. Er is hiermee volgens hem weer aangetoond dat de overheid onmachtig is om grotere bedrijven (met duizend man werknemers) effec tief aan te pakken. Tegen biologische zuivering, zoals het Naardense bedrijf die zal gaan toepas sen, heeft de groep ook bezwaar, om dat de zware metalen en andere stof fen die de fabriek loost en die zeer schadelijk kunnen zijn voor de ge zondheid (hexachlorofeen) niet biolo gisch afgebroken kunnen worden en dus, met het 'gezuiverde' afvalwater in het Gooise Meer terecht zullen ko men; een gebied bestemd voor recrea tie. Overigens kreeg de actiegroep voor het bereikte resultaat ('U moet nu maar tevreden zijn met de bereikte 70 procent') alle lof toegezwaaid van ge deputeerde De Jong en de Naardense wethouder Kralt, vanwege 'de goed gedocumenteerde kritiek op de lozin gen en het informeren van het pu bliek erover via persmedia, waardoor het klimaat ontstond waarin de beslis sing die dieptelozing verbiedt geno men kon worden'. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland menen dat bij de aan leg van een 150 KV-electriciteitsnet, dat bij Tiel en Rossum de Waal moet kruisen, een bovengrondse leiding de voorkeur verdient boven ondergrond se. Niet alleen is een bovengrondse kruising van de rivier vijf tot tien maal goedkoper dan een ondergrondse kabel, maar deze methode wordt ook bedrijfszekerder geacht. Zou men onder de Waal doorgaan, dan bedragen de kosten voor dit on derdeel van het project zestien mil joen gulden tegen drie miljoen gulden bij een bovengrondse passage van de rivier. GS hebben dit een statenlid meegedeeld, die vond dat bovengrond se kruisingen, waar voor masten van meer dan 100 meter hoogte nodig zijn, het landschap aanzienlijk zullen scha den. 'Te vroeg uit bed' niet oorzaak hoofdpijn Nederlands Danstheater DAT-première op Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Wie na een her senschudding nog maanden hoofdpijn heeft, is 'te vroeg weer uit zijn bed gekomen', denken sommige artsen en veel leken Op grond van onderzoek bij een kleine achthonderd patiënten weet dokter F. van 't Hooft, neu roloog in Zeist, nu heel zeker dat dat niet waar is. Gisteren promo veerde hij op zijn onderzoek aan de Utrechtse universiteit. Veel van die patiënten waren inder daad vrij snel opgestaan en weer aan het werk gegaan, maar een aantal had nog lange tijd klachten. In tegenstel ling tot de algemene opvatting, bleek langdurige hoofdpijn vooral voor te kernen bij patiënten die juist geruime tijd bedrust hadden gehouden. Daarmee is de 'oude' opvatting achter haald dat hersenschudding een ernsti ge ziekte is die met de grootste voor zichtigheid moet worden behandeld om de gevreesde 'verwaarloosde her senschudding' (met onder andere blij vende hoofdpijn) te voorkomen. Uit het onderzoek bleek dat patiënten met een lichte hersenschudding na ge middeld een week weer waren opge staan, en dat zij daarvan geen nadelen hadden ondervonden. Een aantal hield wat langer klachten, maar dat had andere oorzaken. Een nog lichtere categorie schedellet sel, waarbij na het ongeval geen be wusteloosheid was opgetreden, mag volgens het boekje eigenlijk geen her senschudding heten, hoewel de hui sarts het tegenover de patiënt meestal wel zo noemt. Over het algemeen hield deze groep maar kort het bed. Een opvallend aantal had nog gerui me tijd lichte klachten, maar dat had alweer niets met te snel opstaan te maken. Dr. Van 't Hooft meent wel nadrukkelijk dat deze groep medische aandacht verdient Van een verslaggever DEN HAAG De drie Nederlanders, die op verdenking van wapensmokkel door de Libanese autoriteiten waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De drie waren door de kustwacht van Tripoli in hechtenis genomen omdat zij 's nachts met een onverlichte kot ter op zee voeren. Twee Nederlanders, die in de Marok kaanse hoofdstad Rabat waren gevan gen genomen omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan politieke activiteit, zijn na tussenkomst van de Nederlandse ambassade in Marokko weer op vriie voeten gesteld. Zijn algemene conclusie luidt dat her senschudding niet verwaarloosd mag worden, maar ook niet overschat. Het verloop is wisselend. Wat die over schatting betreft: patiënt en familiele den zijn nogal eens overmatig be zorgd, en het vergt dan een heleboel tact en geduld van de huisarts om ze daar overheen te helpen. DEN HAAG Het 'Centrum voor le vensbeschouwing en politiek' in de PvdA houdt zaterdag 23 juni in Boschlust in Zeist zijn eerste confe rentie. Sprekers zijn David van Oo- yen, prof. J. Heering en Hein Roe thof. Het nieuwe 'Centrum' in de PvdA is in de plaats gekomen voor de protes tants-christelijke, de rooms-katholieke en de humanistische werkgemeen schappen. Aan deze werkgemeenschap pen bleek geen behoefte meer te be staan. In de PvdA is echter het besef aanwezig, dat er een relatie moet be staan tussen levensbeschouwing en politiek. Vandaar dat een aantal leden besloot het 'Centrum voor levensbe schouwing' te vormen. Ook belangstel lenden, die geen lid zijn van de PvdA, kunnen zich bij het centrum aansluiten. Het onderwerp van zaterdag 23 juni is 'Gezag en mondigheid'. Dit thema is gekozen, omdat mr. G. E. van Wal- sum, toen hij als lid van de PvdA be dankte, hierover aan het bestuur een uitvoerige brief heeft geschreven. Mr. Van Walsum hoopt zelf aan de discus sie deel te nemen. oogstte veel succes DEN HAAG Het Nederlands Dans theater is weer terug van een toernee uit Berlijn en Londen. In Berlijn zijn drie voorstellingen gegeven en in Londen, in het Sadler's Wells Thea tre, 21 voorstellingen. In Londen kwa men per avond gemiddeld 1.000 men sen. Dat succes was ook een gevolg van de grote aandacht die de Londense pers aan het Nederlands Danstheater wijd de. Ook de BBC bleef niet achter en zond een in Duitsland gemaakte film uit van Hans van Manen's ballet 'Situ ations'. De toernee, die zonder extra subsidie van rijk of gemeente werd onderno men, heeft ongeveer een kwart mil joen gulden opgebracht, waarmee alle kosten gedekt zijn. Het publiek in Den Haag heeft gele genheid het gezelschap weer te zien in HOT op 1, 2 en 3 juni. In de hal van het theater is een tentoonstelling te zien over het NDT. In het Holland Festival zullen premières uitgebracht worden van Hans van Manen, Jaap Flier, Richard Gibson, Job Sanders en Glen Tetley. Tijdens een korte toernee naar Vene tië van 11 tot 19 juli zal het ballet 'Moves van de Amerikaanse choreo graaf Jerome Robbins (West Side Story) worden uitgevoerd. Dit nieuwe ballet en de Holland Festival-premiè res zullen deel uitmaken van de pro gramma's voor het Amsterdams Bal letfestival van 21 tot 31 juli waarmee het NDT het zomerseizoen 1973 zal besluiten. Tijdens de toernee in Londen werd er ook nog een nieuwe danser aangetrok ken, de 24-jarige Don Asker, een Au straliër van geboorte, die enkele jaren danste bij het Londen Festival Ballet. Van een verslaggever DEN IIAAG Wanneer het weer aan het einde van de week 'een beetje meezit', dan zal het op de Nederlandse wegen drukker wor den dan tijdens een normaal week- einde. Dit is de verwachting van de rijks politie, die erop wijst dat de vrij dag na Hemelvaartsdag (morgen) voor velen een vrije dag zal zijn, waardoor een extra lang weekeinde ontstaat. Ook in de omringende landen zul len velen vier vrije dagen kunnen hebben, zodat ook daardoor het ver keer op de wegen drukker kan zijn dan in normale weekeinden. Het ministerie van defensie wil ook dit Jaar een bijdrage leveren aan de vermindering van het verkeer tijdens de vakantiedrukte. Militaire colonnes en militaire voertuigen van bijzondere afmetingen zullen in de komende vakantieperiode, gedu rende dc weekeinden en op feest dagen in principe geen gebruik ma ken van de belangrijkste autowegen. BEPERKING De beperking geldt voor de periode van 30 mei tot 17 september van vrijdagmiddag drie uur tot maan dagochtend tien uur en op feest dagen. Gezien de goede ervaringen, die in voorgaande Jaren met de beperking van het militaire verkeer in de va- kantleverkeersdrukte zijn opgedaan, is besloten de genoemde regeling een permanent karakter te geven, aldus het ministerie. Jongerendag DRIEBERGEN Dokumentair Aktu- eel Theater (DAT) zal op de Jonge rendag van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk op He melvaartsdag in Treslong Hilversum 'De Worldwide DAT-pop live-drive-in- show' in première brengen. Daarmee wordt het thema van de dag 'Samen leven' geïntroduceerd. DAT brengt in een disco-programma achtige vorm een beeld van de wereld van 's morgens tot 's avonds. Daarin wordt o.m. aandacht besteed aan de massaconsumptie, de verhouding arm- rijk, politieke "evangenen en oorlogs- produktie. Behalve g ^^#banden, dia's en films worden t-üStoa gebruikt van o.m. Kouwenaar, Schierbeek, Paul Ehrlich, Martin Luther King en Jorge Diaz. Het programma is samengesteld door Fons Eickholt en geregisseerd door Heieen van Neurs. Uitvoerenden zijn: Theo Stokkink, Sipko Melissen, Trudy Derksen en Johnny Peters. 'Angela' naar filmfestival DEN HAAG De nieuwe speelfilm 'Angela', een Nederlands-Belgische co- produktie is uitgekozen voor het com petitieprogramma van het Internatio nale Filmfestival in West-Berlijn. Dat programma wordt van 22 juni tot 3 juli afgewerkt. De selectiecommissie oordeelde dat de film een goede kans maakt op een prijs. Angela' is geschreven en geregisseerd door Nikolai van der Heyde. De hoofdrollen worden gespeeld door de Amerikaanse actrice Barbara Segull en de jonge Nederlandse acteur Sandy van der Linden. 'Angela' ging vorige maand in Ant werpen en Leuven in première en trekt sindsdien volle bioscopen. De Nederlandse première wordt uiterlijk begin september verwacht. Voor het filmfestival werden 360 films aangeboden, waarvan er minder dan 30 voor de competitie zijn geko zen. De organisatoren van het festival waren door anderen dan de producers geattendeerd op de film 'Angela', die niet voor höt Xösteval was aangemeld. En dan nog.... Zestienhonderd muzikanten van showkorpsen en marchingbands uit Amerika, België, Denemarken, West- Duitsland en Nederland zullen op 27, 28 en 29 juni meedoen aan het twee de internationale muziekfestival in Gorkum dat is opgezet als vredelie vend alternatief voor de militai tap toe in Delft. Raad van Arbeid Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. P. A. Gille te Nieuwkoop lot voorzitter van de raad van arbeid te Groningen. De heer Gille is staffunctionaris bij het NVV geweest en is nu sociaal-eco nomisch redacteur van 'Het Vrije Volk'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11